harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

Na Svaté Anně jako na Ještědu

Jaká byla sezóna lyžařského areálu a co se chystá

Autor:   Richard MackůVydáno: 24.5.2004
Odkazy k článku: 
Web sjezdovky na Sv.Anně:
http://snih.chotebor.info
e-mail: [email protected]
Co se děje na svaté Anně
Článek dosud četlo čtenářů: 


Na Svaté Anně jako na Ještědu…

svanna130304.jpg (42801 bytes)

Další fotografie autora jsou na konci článku.

 

Další novější články

Na Svaté Anně jako na Ještědu
Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři
První Miss Podoubraví je z Chotěboře
Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou
Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně
Obecní živnostenský úřad informuje
Co se děje na svaté Anně
TJ Sokol - učitel barona Prášila
Kolem dokola okolo Sokola (Sokolovny)
Hudba Praha hrála v Oudoleni
Podruhé o MUDr. Zdeňce Čermákové
Hokejové stránky posledního dvacetiletí
Marcel Kříž hrál v Chotěboři
Fotovzpomínky na Týden knihoven
20 let Hokejového klubu HC Vilémov
Před zahájením školního roku v SOUT
Už jsme zase dál
Jak se nám žije v Basře
Jednání okolo chotěbořské sokolovny
Konečně zase na spojení - náš rodák píše z polní nemocnice v Iráku

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

Příznivé podmínky

Letošní zima v Chotěboři nebyla co do teplot nijak výjimečná. Žádné velké mrazy, klasické lednové oteplení také přišlo, i když až na začátku února. Průměrná teplota za prosinec, leden a únor zde činila –1,9 st. C. Již třetím rokem po sobě začala zima přesně na Mikuláše – přestože letos to byly až do Vánoc spíš jen takové plácanice než nějaké velké sněžení. Od Vánoc jsme však v Chotěboři měli sněhovou pokrývku (asi jen s třídenní přestávkou, kdy sníh zůstal jen v lese a závějích) až do poloviny března. Sečteme-li veškerý nový sníh, který napadl za toto období, dostaneme se až k velmi zajímavým cca 140 cm. Nejvíce sněhu pak bylo v první polovině března, kdy se jeho výška pohybovala mezi 50 a 60 cm. Zima tedy byla výjimečná spíše v množství sněhu, lépe řečeno v délce jeho setrvání.

Rekordní délka provozu

Výše popsané příznivé podmínky dovolily udržet provoz lyžařského areálu Svatá Anna u Chotěboře po čtyři měsíce. Sněhová pokrývka na svahu byla navíc obohacena i pár centimetry technického sněhu. Zdá se to až neuvěřitelné, že jsme letos mohli popadnout sjezdovky a za pár minut byli u vleku, který jezdil s krátkými provozními odstávkami od prosince až do března. V souhrnu byl v Chotěboři vlek v provozu jen o 8 dní méně než v Hlinsku a na Karasíně, o 5 než v Lukách nad Jihlavou a dokonce o pár dní déle než ve Vysoké u Havlíčkova Brodu. V celorepublikovém měřítku bylo téměř 9 týdnů provozu srovnatelných např. s lyžařským areálem na Ještědu, Přívratu či Božím Daru. Celkem bylo zaznamenáno asi 800 platících návštěvníků (prodaných permanentek). To vše bylo rovněž díky obětavosti všech členů i nečlenů lyžařského oddílu, kteří na podzim sekali trávu, v zimě ušlapávali svah, vyráběli technický sníh nebo odbavovali lyžaře u vleku..

Mohl být zbrusu nový sněžný skútr

Do konce února bylo možné požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o účelové dotace, určené především provozovatelům lyžařských vleků a dalších sportovních areálu či zřizovatelům cyklostezek apod. V poměrně šibeničním termínu se podařilo sehnat veškerá nutná potvrzení a sestavit projekt jako součást žádosti o finanční dotaci na pořízení nového sněžného skútru Buran. Finanční prostředky nám však Ministerstvo nepřidělilo. S tím se dalo počítat. Co nás ale mrzí je to, že byly vybrány projekty nikoliv téměř nevýdělečných organizací, jakou chotěbořský lyžařský oddíl je, ale několikamilionové projekty velkých společností (např. kryté tenisové kurty nebo bazény pražských hotelů renomovaných jmen). Pokud by v tunách papíru Ministerstvo bývalo vybralo zrovna ten svatoannenský projekt mezi úspěšné, bylo by možné zakoupit zmíněný skútr (pořizovací cena 150 tis. Kč), s jehož pomocí by bylo možné upravovat svah a lyžování tím nejen zkvalitnit, ale i prodloužit. Skútr je pak možné používat i k úpravě přístupových cest a také k vytváření stop pro běžkaře.

Co se děje teď

Na Svaté Anně se byl podívat pan V. Bok, který je úspěšným stavitelem mnoha lyžařských vleků a některých lanových drah v České republice. Areál zhodnotil jako velmi dobře situovaný, ale jako chotěbořský rodák projevil i určitou lítost nad tím, že se zařízení areálu neinovuje ani nerozšiřuje. V současné době připravujeme v souvislosti s pořízením nového lyžařského vleku, který by byl bezpečnější a vhodnější i pro malé děti, také jednání s dalším zhotovitelem lanové techniky ze Zlína. Byli bychom velice rádi, kdyby se tohoto jednání zúčastnili i zástupci vedení města. Už od setkání s panem Bokem totiž víme, že se vstupem České republiky do EU se zpřísňují podmínky pro provozování lyžařských vleků v ČR a tím se i zvyšuje potřeba pořízení i nového zařízení do Chotěboře. Nejen, že stávající vleky, které nemají předepsaná bezpečností opatření, již pravděpodobně od příští zimy nebudou moci fungovat, ale předpisy EU zakazují i dovoz starších vleků ze zahraničí. Nové stavby pak budou muset splňovat ještě přísnější kritéria. To vše na jednu stranu lyžařskému oddílu nahrává (jsou to další důvody pro to, abychom v Chotěboři měli nový vlek), zároveň to však znamená i obrovský nárůst finančních požadavků na zřízení nového vleku. Ten nejlevnější, přijatelný pro svatoannenskou sjezdovku, vychází asi na 500 tisíc korun. Většina výrobců sice nabízí rozložení plateb např. do dvou let – i to je však pro lyžařský oddíl nemožná investice. Tržby z letošní rekordní sezóny se pohybují okolo 50 tisíc korun, což stačí na pokrytí režijních nákladu a drobné opravy. Díky sponzorským darům pak bylo možné pořídit novou sekačku na trávu, která ušetří hodně brigádnického času – ten můžou nyní dobrovolníci investovat do přípravy na prodloužení vleku. V současnosti se zhotovuje projektová dokumentace k zatrubnění příkopu pod sjezdovkou a vykácení náletových křovin – to umožní úpravu terénu pro zmíněné prodloužení vleku o cca 25 metrů.

V nejbližších dnech se zástupci lyžařského oddílu hodlají zúčastnit jednání se zástupci některých firem, o kterých se domnívají, že by mohly ve věci inovace areálu nějak pomoci. Oplatou za to může být volná sezónní permanentka pro zaměstnance firmy a v případě větší podpory např. i podobné výhody pro její obchodní partnery.

Do budoucna..

Je třeba se zamyslet i nad letním využitím areálu tak, aby byl atraktivní např. i pro podnikatele, kteří sem mohou umístit svůj reklamní poutač. Neustále také hledáme někoho, kdo by byl ochoten otevřít si v prostorách lyžařské chaty u spodní stanice vleku malé občerstvení. To vše si žádá neustálou frekventovanost tohoto místa i mimo lyžařskou sezónu. Motokros se již nekoná, a pouze výletníci by asi zmíněným podnikatelům nestačili.

Hledáme něco atraktivního. Přemýšleli jsme o snowtubingu (jízda na gumových člunech po sněhu) – to je ale opět jenom v zimě a na dostatečné sněhové pokrývce. Navíc už jedno takové zařízení funguje v Zubří u Nového Města na Moravě. V současnosti by se dalo uvažovat o skutečně jedinečné a ve světě velmi populární věci – letní bobové dráze. Svatá Anna je necelých 5 minut chůze od nově plánovaného areálu letních sportů, který má vzniknout okolo letního stadionu. Jistě by tato “atrakce” sportovnímu areálu velmi přidala na atraktivitě a řadu lidí do Chotěboře přilákala (pouhé koupaliště, tenisové kurty apod. moc lidí nepřilákají – to mají skoro “všude”). Jedná se o skutečně velké turistické lákadlo, ale také o poměrně velkou investici. Zbývá tedy jen najít investora… Informace o bobové dráze můžete najít např. na webové adrese http://www.michaleksro.cz/stranky/indexboby.htm .

Závěrem..

Byli bychom rádi, aby se o dění na Svaté Anně hodně mluvilo a informovanost o areálu se obecně zvýšila. Důkazem toho jsou snad i tyto články. Začátkem června si navíc budete moci v deníku Vysočina přečíst další podrobnosti související se záměrem rozšířit areál. O dění na sjezdovce pravidelně informujeme i zástupce města.

Na závěr patří poděkování – hlavně všem, kteří v uplynulé sezóně přišli lyžovat na Svatou Annu. Pro provozovatele je to ta největší odměna. Pokud budou chodit lidé, bude elán do dalšího budování. Už příští rok se doufejme všichni můžou těšit na strojově upravovaný svah a pokud se podaří sehnat dostatečné finanční prostředky, tak i strojově upravované běžecké stopy. Kromě těch zásadních a výše zmíněných záměrů připravujeme i další drobné novinky, mezi které by mohlo patřit drobné rozšíření systému technického zasněžování.

Rád bych vyzval všechny, kterým není lhostejný osud lyžování v Chotěboři. Pomoci můžete jakkoliv – ať už účastí na brigádách během roku, propagací areálu, kdekoli to bude možné, darem - ať už věcným nebo finančním, tak i pěkným slovem, které dokáže povzbudit…!!!

Že to nestojí za to? Sjezdovka je příliš krátká? Vlek nemůže konkurovat současným moderním zařízením? Stojí to za to. Je to levné, je to blízko, je to bez čekání, je to v přátelské atmosféře, je to legrace a je to doma!!!

Pozn. Letošní sezónu se podařilo zahájit rovněž díky firmám Feroplast, s. r.o., Pali, s. r. o., Dřevovýroba Stránský a panu Husslíkovi, kteří poskytli finanční dary. Za obětavé uveřejňování aktuálních zpráv s lyžařského areálu během sezóny dále děkujeme i Chotěbořskému courierovi, na jehož stránkách jste mohli kromě tohoto, najít i další dva články o lyžování na Svaté Anně.

anna_od1.JPG (20553 bytes)

anna_od2.JPG (15117 bytes)

anna_od3.JPG (17218 bytes)

anna_od4.JPG (17525 bytes)

anna_od5.JPG (20407 bytes)

anna_od6.JPG (19437 bytes)

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet