harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři

Třetí prezident, který navštívil Chotěboř

Autor:   Milan Linhart, místostarostaVydáno: 14.5.2004
Odkazy k článku: 
webové stránky prezidenta republiky
osobní webové stránky Václava Klause

fotografie z návštěvy prezidenta Klause v Chotěboři 12.5.2004
Článek dosud četlo čtenářů: 


Prezident ČR Václav Klaus postupně navštěvuje jednotlivé kraje a jako sedmá přišla na řadu Vysočina. Kraj čekal nelehký úkol. Musel vybrat města, která pan prezident navštíví. Návštěva kraje byla zahájena v Želivském klášteře a i na nás se usmálo štěstí. Pro třetí, závěrečný den pobytu byla zvolena trasa Jihlava - Žďár nad Sázavou – Ždírec nad Doubravou – Chotěboř – Praha. Havlíčkobrodští těžce nesli, že nebyli vybráni také, nakonec je alespoň v oficiální delegaci reprezentovali dva radní kraje – Martina Matějková a Tomáš Herrmann, samozřejmě spolu s hejtmanem Františkem Dohnalem a jeho tiskovou mluvčí.

Na návštěvu jsme byli shodou náhod dobře připraveni, protože v minulém roce jsme na radnici vylepšili chodby i vstupní vestibul, zahájili jsme úpravy náměstí, těsně před návštěvou byl dokončen chodník kolem radnice, to vše aniž bychom tušili, že přijede pan prezident. Navíc se na začátku května náměstí představilo v plném květu a po většinu návštěvy nám přálo i počasí.

Ve středu 12. května krátce před půl jednou tedy zastavuje kolona tmavých vozů s majáčky na parkovišti před hotelem Vysočina. Necelých deset minut zpoždění nabrala kolona na Bílku, kde na sebe čekal vůz Václava Klause a Livie Klausové, protože měli během dopoledne odlišný program.

 

Další novější články

Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři
První Miss Podoubraví je z Chotěboře
Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou
Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně
Obecní živnostenský úřad informuje
Co se děje na svaté Anně
TJ Sokol - učitel barona Prášila
Kolem dokola okolo Sokola (Sokolovny)
Hudba Praha hrála v Oudoleni
Podruhé o MUDr. Zdeňce Čermákové
Hokejové stránky posledního dvacetiletí
Marcel Kříž hrál v Chotěboři
Fotovzpomínky na Týden knihoven
20 let Hokejového klubu HC Vilémov
Před zahájením školního roku v SOUT
Už jsme zase dál
Jak se nám žije v Basře
Jednání okolo chotěbořské sokolovny
Konečně zase na spojení - náš rodák píše z polní nemocnice v Iráku

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

Václav Klaus přijíždí do Chotěboře již počtvrté, ale poprvé jako prezident. Před ním navštívili Chotěboř T.G. Masaryk a E. Beneš. Na náměstí před chvílí skončilo vystoupení malých mažoretek z KD Junior, se svými prapory zde stojí smíšený pěvecký sbor Doubravan, podpůrný spolek Berla i skauti ze středisek Doubravka a Via. Hlavně však je náměstí do posledního místečka zaplněné lidmi doslova všech generací. Mnozí jsou ozdobeni pěknou žlutou kytičkou, protože probíhá den boje proti rakovině. Náměstí brázdí i parta namaškařených studentů, kteří slaví poslední zvonění před maturitou. Prezidentský pár je na parkovišti přivítán starostou a místostarostou, první dáma dostává velkou kytici. Pak se již prodírají uličkou směrem k tribuně uprostřed náměstí. Všichni natahují ruce, aby mohli pana prezidenta i paní Livii pozdravit, ta dostává i kytičku konvalinek. Lidé stojící vpravo protestují, že pan prezident podává ruku jen po levé straně, časový harmonogram návštěvy pomalu začíná nabírat zpoždění.

V uvítacím projevu na tribuně starosta města ing. Tomáš Škaryd krátce zmiňuje historii, slavné rodáky, pak současný strojírenský a nábytkářský průmysl a hovoří i o potřebě přeložit hlavní silnici mimo náměstí a zrekonstruovat silnici do Havlíčkova Brodu, aby město získalo rychlejší dopravní spojení s dálnicí a s krajským městem. Chválí ekologicky čistou krajinu pod Železnými horami i romantické údolí řeky Doubravy, která inspirovala básníky i malíře. Nazývá Chotěboř srdcem Podoubraví a jednou z bran kraje Vysočina, který společně budují bývalí Východočeši spolu s Jihočechy a Moravany. Pan prezident je příjemně překvapen velkou návštěvou a troufá si říci, že v Chotěboři přišlo vůbec nejvíce lidí z celého kraje. Občany krátce zdraví i paní Livia a hejtman kraje. Pak již je čas na besedu s občany, mezi kterými kolují dva mikrofony. Padají dotazy na zákon o DPH či na členství v EU. Starostka Vilémova se ptá, proč pan prezident nenavštívil vesnici roku ČR 2003. Program návštěvy kraje však musel být o několik hodin zkrácen, protože prezidentský pár bude spěchat do Prahy na zahajovací koncert Pražského jara a již následující den odlétá do Norska. Přitom se před několika dny vrátil z Kypru a hlavně z Číny.

Autogramiáda pod velkým zeleným stanem se ukazuje být nejobtížnějším soustem. Všichni si chtějí od pana prezidenta nechat podepsat alespoň pohlednici nebo památníček, mnozí si přímo na náměstí koupili jednu z posledních dvou knih pana prezidenta: Rok první nebo Evropa Václava Klause. Tlačenice je obrovská, naštěstí pan prezident trpělivě podepisuje o chvilku déle, avšak stejně se na všechny nedostalo. Ale probojovali se k němu i dva vozíčkáři, kronika Doubravanu a kronika ZŠ Buttulova. Pan prezident pak podepisuje i po celý zbytek odpoledne v každé volné chvilce, dokonce i za chůze po náměstí. Jeden pán se na něho dokonce stihl obrátit se žádostí o vyřešení konkrétního problému. Také paní Livia se o kousek dál činila a rozdala spousty podpisů.

Velkou atrakcí pro fotografy a videokameramany je sázení lípy na náměstí. Jak řekl ve svém projevu starosta, tento národní strom nám bude připomínat nejen návštěvu pana prezidenta, ale i naši národní identitu v Evropské unii. U sázení stromu asistují skauti a pracovníci Statku Doubravka. K překvapení všech se pan prezident rozhodl, že strom zasadí celý sám, tedy žádné jedno symbolické vhození hlíny rýčem. Jde mu to velmi rychle a za chvíli již první dáma sama strom poprvé zalévá z modré konve. Následuje cesta zpátky přes celé náměstí na radnici, kde již čekají oficiální hosté. K hladkým přesunům po přeplněném náměstí hodně pomohly přirozené koridory, které vytvářely děti z KD Junior a ze ZŠ Buttulova. Další neplánované zpoždění však způsobuje redaktor Českého rozhlasu a další novináři, kteří pana prezidenta žádají o rozhovor. Navíc se žene bouřka a delegaci těsně před radnicí dostihují první kapky. Ředitel sekretariátu prezidenta Ladislav Jakl (to byl ten pán s culíkem) trefně poznamenal, že jediná Chotěboř dokázala při příležitosti prezidentské návštěvy zorganizovat i bouřku.

Pan prezident vchází na radnici hlavním vchodem a u schodiště se zdraví zhruba s desítkou úřednic, které si tam na něj vtipně počkaly, aby se nemusely tlačit na náměstí. Pak delegace přechází do zasedací místnosti k oficiálnímu programu. Pozváni byli radní, zástupci politických stran v zastupitelstvu, ředitelka knihovny, ředitelka finančního úřadu, jednatelé obchodních společností města a ředitelé základních a středních škol. Všichni sedí podle zasedacího pořádku, který je diktován protokolem.Vedení města nejprve předává dary. Tím hlavním je obraz Romantické léto na Doubravě od mistra Minaříka, ke kterému patří i kniha malířových reprodukcí. Pan prezident dostává ještě sadu odznaků města a již je na řadě první dáma. Ta dostává krásnou malovanou vázu od paní Kovačkové, knihu Chotěboř s věnováním a dřevěnou šperkovnici od našich učňů ze druhého ročníku. Pak již ředitelka knihovny paní Pavlíková přináší Pamětní listy Města Chotěboř, které byly založeny ke dni vstupu do EU, tedy 1. května 2004. Pan prezident je první, kdo se do nich zapisuje spolu s manželkou, na další stranu se pak podepisuje i hejtman Dohnal. Pak přináší paní Pavlíková ještě kroniku města a pan prezident v ní autorizuje svůj letošní novoroční projev. Po skončení oficialit pan prezident vyvolává hosty. Ti se mu postupně představují a hovoří o instituci, kterou zastupují. Na závěr ještě společné foto a další podpisy a již všichni spěcháme na oběd. Protože je venku velký liják, probíhá poslední přesun auty.

Při výběru místa na oběd se krajský úřad rozhodoval mezi třemi restauracemi, nakonec vyhrál Panský dům, možná díky Jaroslavu Haškovi, který zde pobýval a jak připomněl hejtman, nezaplatil. Spolumajitel restaurace pan Halama vítá vzácné hosty i s dcerkami - družičkami v bílém, předává květiny a také sadu hrnečků s motivy Švejka. Pan hejtman v něm okamžitě poznává úspěšného karatistu a informuje ochranku, která tiše závidí. Na oběd jsou pozváni manažeři velkých firem: Jan Josef Dobrzenský, majitel zámku, Vladimír Kubeš, ředitel Interlignum, a.s., Petr Papoušek, generální ředitel NATE, a.s., Pavel Flejberk, ředitel Chotěbořské strojírny služby, a.s, Vladislav Starý, ředitel GCE, s.r.o., Luděk Karásek, ředitel TENEZ, a.s., Břetislav Pour, ředitel ROBOTERM, spol. s r.o. a Jiří Uttendorfský jednatel společnosti CAMONA, s.r.o. Však se také konverzace u oběda točila kolem obchodů s Čínou a nebývalého růstu čínského průmyslu, který způsobuje nedostatek a zdražování oceli i barevných kovů na světových trzích. Hosty čekalo překvapení: místo obvyklých boxů pro 4 osoby je v přízemí čekala nádherná tabule s bohatou květinovou výzdobou. Jako přípitek se podávalo červené Martini, jako předkrm sýrová variace s hlávkovým salátem, jako hlavní chod daňčí medailónky na rozmarýnu s opečeným bramborem a jako moučník maminčin závin se šlehačkou. Jako závěrečný přípitek se podávala zubrovka. U hlavní tabule se kromě podnikatelů sešla s prezidentským párem i delegace kraje, vedení města a hlavní část prezidentského doprovodu, včetně tajemnice paní Klausové ing. Schmidové, ředitele sekretariátu pana Jakla, šéfa protokolu pana Forejta a ředitele Správy Pražského hradu Jiřího France. Zbytek hradní i krajské delegace, řidiči a ochranka jedli v jiné části restaurace. Drobnou komplikací bylo, že jejich počet byl téměř čtyřnásobný než bylo nahlášeno. Vzniklo tak malé zpoždění, ale personál se s tím vypořádal na jedničku. Prezidentský pár obsluhoval osobně pan Halama. Podnikatelé představili své firmy a pan prezident byl příjemně překvapen, co všechno se v Chotěboři vyrábí a úspěšně prodává na světových trzích.

Po obědě následovalo loučení s krajem Vysočina. Ale ještě se bylo potřeba se všemi vyfotit, včetně obsluhujícího personálu a kuchařek. Dále bylo potřeba podepsat spoustu pohledů, jídelníčků, knih a také jeden dres a jeden talíř. A u východu z restaurace čeká další překvapení. Jsou to chotěbořští ochotníci ze souboru SCHOD, hlášení prezidentovi podává osobně generálka Pontiová. Oba chodníky stále lemují stovky lidí, přestože se návštěva protáhla o 50 minut nad plánovaný limit. Celkem tedy prezidentský pár strávil v Chotěboři neuvěřitelné tři a půl hodiny. Nezbývá než poděkovat všem firmám, spolkům, školám, zaměstnancům města i jednotlivcům, kteří se o zdárný průběh návštěvy zasloužili! Z návštěvy bylo pořízeno několik videozáznamů a hlavně stovky oficiálních i neoficiálních fotografií. Malou ukázku přineseme v mimořádné barevné příloze květnového Echa, které vyjde za dva týdny..

 

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet