Jak si žije Harry - z pozorování jeho pána

Jak se stříhá bobtail

(O životě Harryho se můžete dozvědět také zde: Jak dal Harry svým pánům první vlnuHarry nejevil zájem o vánoční stromeček, Harry se musí česat, Harry je občas fujpes, Harryho třetí narozeniny, Harry má svůj denní režim )

Jak se stříhá bobtail? Špatně. Bobtail Harry je pes dlouhosrstý, což obnáší krom pravidelného česání a vyčesávání také méně pravidelné, ale nutné stříhání. Pokud by Harry byl psem výstavním a chovným, musela by ho stříhat psí kadeřnice a jen opatrně, aby byl stále co nejvíce chlupatý. On takovým psem z rozhodnutí svých pánů, kteří jej mají pro radost a starost jako člena rodiny, není. Proto je nutné jej před nástupem léta ostříhat, aby netrpěl vedrem, nehledě k tomu, že se nakrátko ostříhaný lépe češe.

harrynocut.jpg (15132 bytes)

V uplynulé zimě Harry zdatně žral a jelikož žije venku, též zdatně přibýval na chlupatosti. Počátkem května již jeho ochlupení dosáhlo rekorní délky a bylo jasné, vzhledem k letošnímu letnímu počasí, že bude nutno stříhat

harrynocut2.jpg (11551 bytes)

Bílé chlupy na hlavě dosáhly na zátylku délky 20 centimetrů. Ty se však poměrně dobře rozčesávají.

harrynocut3.jpg (12889 bytes)

Šedé chlupy na zadní půlce těla byly dlouhé 15 cm a jejich rozčesávání je obtížnější.

harrynocut4.jpg (14297 bytes)

Jedna z posledních fotek neostříhaného Harryho. Protože jeho panička ví, že Harryho pán vždycky po ostříhání bručí, že ho vzala jako vězně a vypadá, že přišel z psího lapáku, vyčíhala si vhodný termín, aby jí při stříhání nepřekážel. Totiž to nedělní odpoledne 7. května, kdy byl Avalcon. Harryho pán, odcházeje po obědě na odpolední program, viděl Harryho ještě neostříhaného. Když se vracel večer domů k večeři, přiběhl ho přivítat jiný pes. Je to dost šok, při návratu domů uvidět za plotem jiného psa, to mi věřte.

harrycut1.jpg (17952 bytes)

Stříhání trvalo celé odpoledne, ale proti jindy bylo prý dost rychlejší, protože delší chlupy se lépe stříhají. Jestli si myslíte, že Harry drží jak u holiče, jste na omylu. Chvíli vydrží stát, ale pak začne popocházet a utíkat. Nutno mu nasadit řetízek na krk (jinak ho doma nenosí, je to pro něj potupné) a přidržovat si ho jednou rukou, takže na stříhání je třeba potom ruce tři. Ty nejsou k dispozici, nutno si tedy vypomoci nějakým pamlskem, který psa zabaví tak, že zapomene, co se s ním dělá.

harrycut2.jpg (8323 bytes)

Největší šok je při pohledu na přibíhajícího Harryho. Zbaven chlupů i na hlavě, plandají mu při běhu srandovně uši nahoru a dolů jako plácačky. I jemu samému je to divné (když je zarostlý, uši jsou zakotveny i při běhu v chlupech), a každou chvíli se zastavuje, aby se oklepal. Při tom mu uši plácají ještě více, a tak si na to musejí zvykat oba dva, Harry i jeho pán.

harrycut3.jpg (17373 bytes)

Pro představu zde vidíte, kolik srsti takový pes na sobě nosí, bylo to 2 kilogramy chlupů, z nichž se však vlna udělat nedá, protože jsou ostříhané a nikoli vyčesané (jak to pokračuje se svetrem z vlny z Harryho vám vbrzku napíšeme a vyfotíme, svetr je až na rukávy hotov, není dost vlny, musí se čekat na další). Všimněte si Harryho v levém dolním rohu.

harrycut4.jpg (13883 bytes)

Na hrubě ostříhaném psovi jsou značné nerovnosti, které pak musí Harryho panička postupně dorovnávat. Ostříhaného psa též nutno vykoupat a umýt a to je další činnost, kterou Harry nemá zrovna v oblibě. Je tedy takové stříhání dosti zdlouhavá záležitost. Další nevýhodou je, že o dva kg lehčí pes je více pohyblivý, pružný a výše skáče, chce se více tahat o deku, hadr či jiné předměty a při styku s ním nutno předem zaujímat pevný rozkročený postoj, protože narazí-li do vás a jste nepřipraveni, ocitnete se rázem na zemi, k jeho velké radosti. Všechny nevýhody jsou však vyváženy výhodou pádnou: Haryymu je prostě lépe bez těch dlouhých zimních chlupů, které už nepotřebuje. A že se každému výstavnímu chovateli při pohledu na něj zježí vlasy hrůzou, to je mu jedno.

O životě Harryho se můžete dozvědět také zde: Jak dal Harry svým pánům první vlnuHarry nejevil zájem o vánoční stromeček, Harry se musí česat, Harry je občas fujpes, Harryho třetí narozeniny, Harry má svůj denní režim

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet