harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc

a nikoli "nepomoc"

Autor:   Richard MackůVydáno: 12.1.2004
Odkazy k článku: 
Co se děje na svaté Anně
Článek dosud četlo čtenářů: 


Před několika dny, se v Harryho Novinkách objevilo oznámení městského úřadu o provozu Skibusu. Nedalo mi to a napsal jsem krátkou poznámku, která byla určena spíše Harrymu a jeho pánovi. Můj příspěvek se taktéž objevil v Novinkách (čtenářům tohoto příspěvku doporučuji obsáhlejší článek o lyžařském areálu, který je na hlavní straně Chotěbořského Couriera, odkaz viz výše). Harryho pán zároveň požádal pana místostarostu o vyjádření k tomu, jak je to s podporou skibusu městem. Ten obratem odpověděl…

V odpovědi se pan ing. Linhart zmínil o tom, že skibus Chotěboř nic nestojí. Ještě to tak, napadlo mě při čtení článku. Dále jsem však nevycházel z údivu, jak představitel města tak vehementně podporuje a chválí něco v jiném městě, když téměř to samé může s trochou snahy být i ve městě našem. Jsem rád, že pan místostarosta nevypustil větu o tom, že v Hlinsku několik let pracoval. Je tedy pochopitelné, že k tomuto městu získal i určitou náklonnost. Neměl by však zapomínat, že již nepracuje v Hlinsku, ale že je druhým mužem Chotěboře. 

V řadě věcí má pan Linhart pravdu, v řadě jiných minimálně přehání. Současný stav hlineckého areálu nevděčí za svoji prosperitu jen mnohaletým sponzorským příspěvkům pana Vokáče, ale především jednorázovému několikamilionovému příspěvku pražského podnikatele. Že je Hlinsko ještě navíc výborným nástupištěm pro běžkaře do udržované stopy? Ano, ale skůtrem jsou tam tratě upravovány jen výjimečně. Naopak pravidelně je udržována trasa ze Žďáru, přes Velké dářko až do Ždírce nad Doubravou. Jistě by nebyl zas až tak velký problém prodloužení této trasy do Chotěboře, která okolí zásobuje taktéž spoustou milovníků bílé stopy. Jenže by se za to muselo postavit pravděpodobně i město a ne posílat lidi lyžovat jinam.

 

Další novější články

Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně
Obecní živnostenský úřad informuje
Co se děje na svaté Anně
TJ Sokol - učitel barona Prášila
Kolem dokola okolo Sokola (Sokolovny)
Hudba Praha hrála v Oudoleni
Podruhé o MUDr. Zdeňce Čermákové
Hokejové stránky posledního dvacetiletí
Marcel Kříž hrál v Chotěboři
Fotovzpomínky na Týden knihoven
20 let Hokejového klubu HC Vilémov
Před zahájením školního roku v SOUT
Už jsme zase dál
Jak se nám žije v Basře
Jednání okolo chotěbořské sokolovny
Konečně zase na spojení - náš rodák píše z polní nemocnice v Iráku
Chotěbořská koule 2003
Ještě jednou k domu v Severní ul.
O moderním sportovním karate
Mašinka jela až do pohádky
Komorní orchestr mladých byl v Liverpoolu
Velký voči před otevřením

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

svanna0401.jpg (49263 bytes)
Foto: autor

Sněhové podmínky jsou v Hlinsku většinou lepší, ne však výrazně (jak pan Linhart píše). Teplotní rozdíl 2 – 4 stupně se zdá spíše neuvěřitelný. To by pak v Hlinsku museli mít teploty, které jsou v předpovědích hlášeny pro nadmořské výšky nad 1000 metrů..! Na Vysočině pak klesá teplota o cca 0,6 stupňů na každých 100 metrů nadmořské výšky. (Pan místostarosta píše o tom, že teplotní rozdíl je znát především v možnostech zahájit umělé zasněžování. Problém není ani v té teplotě, ale spíše  v tom, že v Hlinsku jsou k dispozici taková sněžná děla, která umí vyrábět sníh už např. od –2 stupňů, kdežto stále původní děla na svaté Anně je možné použít až od – 6 stupňů.)

Sledováním počasí v Chotěboři se zabývám již téměř deset let. V posledních dvou letech, kdy spravuji krajský web zaměřený na počasí na Vysočině, mám pak i porovnání s ostatními místy. Myslím si tedy, že i já vím o čem mluvím, takže si za předchozími slovy stojím neméně než pan místostarosta. Můžu potvrdit, že např. v současné době má Chotěboř jedny z nejlepších sněhových podmínek na celé Vysočině a není to poprvé. Loňská zima sice nebyla tak sněživá, ale o to více se vyskytovaly stálé mrazy, které by - v případě zájmu - dovolily umělé zasněžování. I v loňském roce by tedy sjezdovka mohla být v provozu.

Plně souhlasím s tím, že Chotěbořskému areálu chybí sponzor a znovu k tomu dodávám, že i alespoň minimální podpora města. Nikdo nechce novou příjezdovou cestu, velkokapacitní parkoviště ani hotel. Těch pár desítek metrů od silnice je jistě pro zdraví. Myslím, že ani přemostění silnice nebude Hlinsku nikdo závidět (ani po tom tam podmínky pro náročnější lyžaře stejně nebudou). Jinak už tomu je s nějakým občerstvením a postupnou obnovou areálu (modernizace vleku, prodloužení sjezdovky, úprava svahu skůtrem a nové sněhové dělo).


Ano Chotěboř asi navždy zůstane pouze pro místní lyžaře. Ale pane místostarosto, neposílejte nám je pryč! Ani na dva dny v týdnu. Chotěbořská sjezdovka je potřebuje teď, aby jim v budoucnu mohla nabídnout něco víc. Už teď nabízí krásný pohled na panoráma Železných hor místo pohledu na vitanovskou mlékárnu…

 

U skibusu jsem začal, proto se k němu ještě vrátím. Vloni se panem místostarostou zmíněný cyklobus ocitl nejblíže Chotěboři až v Křemenici a letos má jezdit až k nám. Dovoluji si proto vyslovit smělé přání, aby příští zimu jezdil skibus z Pardubic do Hlinska přes Chotěboř a dovezl sem např. aspoň „lyžíchtivé děti“ z Podoubraví.

 

Závěrem: Nejde mi o nic jiného než o následující -  je  jasné, že za současné situace město areálu u sv. Anny nijak výrazně finančně nepomůže. Nemusí to však být finančně, ale stačí morálně. A když to nebude morální pomoc, tak ať to prosím není aspoň morální „nepomoc“.

 

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet