harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

Jaká je politická síla Chotěboře?

Politické strany potřebují nové členy

Autor:   Milan Linhart, místostarosta ChotěbořeVydáno: 9.3.2004
Odkazy k článku: 
ČSSD Chotěboř
Krajská organizace ČSSD Vysočina
Krajská organizace KDU-ČSL 

ODS Chotěboř
(webové stránky ODS a KSČM kraje Vysočina jsme nenašli)
Článek dosud četlo čtenářů: 


Jaká je politická síla Chotěboře?


Politická síla města se měří vlivem a vahou zástupců města při rozhodováních na vyšší úrovni, tedy okresu, kraje a státu. Při těchto rozhodováních jde především o přerozdělování finančních prostředků. Rozhodující slovo mají představitelé jednotlivých politických stran, vliv nestraníků či nezávislých je spíše náhodný. Z tohoto pohledu musíme konstatovat, že již po více než deset let je politický vliv zástupců města Chotěboře slabý a finanční prostředky přicházejí do Chotěboře jen ve velmi omezené míře.

Aktuálně se to projevuje i nyní při sestavování kandidátek pro listopadové volby do zastupitelstva kraje Vysočina. Vše nasvědčuje tomu, že Chotěboř a vlastně celé Podoubraví nebude mít nikoho na volitelném místě na žádné z kandidátek, takže region od Golčova Jeníkova podél Železných hor až ke Krucemburku a k Havlíčkově Borové zůstane bez jediného zástupce v 45 členném krajském zastupitelstvu. Přitom již dva roky usilujeme hned o čtyři důležité investice z krajského rozpočtu.

 

Další novější články

Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou
Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně
Obecní živnostenský úřad informuje
Co se děje na svaté Anně
TJ Sokol - učitel barona Prášila
Kolem dokola okolo Sokola (Sokolovny)
Hudba Praha hrála v Oudoleni
Podruhé o MUDr. Zdeňce Čermákové
Hokejové stránky posledního dvacetiletí
Marcel Kříž hrál v Chotěboři
Fotovzpomínky na Týden knihoven
20 let Hokejového klubu HC Vilémov
Před zahájením školního roku v SOUT
Už jsme zase dál
Jak se nám žije v Basře
Jednání okolo chotěbořské sokolovny
Konečně zase na spojení - náš rodák píše z polní nemocnice v Iráku
Chotěbořská koule 2003

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

Na prvním místě je to rozšíření a celková rekonstrukce silnice do Havlíčkova Brodu včetně obchvatu Dolní Krupé a včetně celkové rekonstrukce ulice Havlíčkova. Jedná se o částku kolem 200 milionů korun. Gymnázium Chotěboř má již 3 roky pozemek, projekt a dokonce i stavební povolení na tělocvičnu, která by sloužila i učilišti a navečer i široké sportovní veřejnosti. Sportovní hala praská ve švech, některé oddíly jezdí trénovat do okolních vesnic a výuka tělesné výchovy na některých školách probíhá i na chodbách! Také je nejvyšší čas realizovat přeložku silnice směrem na Golčův Jeníkov, zklidnit náměstí, vybudovat autobusové nádraží a záchytné parkoviště, oživit ulici Palackého. K lepší dopravní dostupnosti města by přispělo i odstranění esíčka pod kopcem směrem na Novou Ves. I zde existuje letitá studie o narovnání silnice a přemostění údolíčka, aby těžká vozidla snáze vyjížděla do kopce k Chotěboři. Obchvatem by se pak odstranilo i stoupání od zámku. Kromě těchto velkých investic je to i mnoho dalších záležitostí, které se týkají středních škol, speciálních škol, kulturního domu, zdravotnictví, zimní i letní údržby silnic, průmyslové zóny, projektů pro EU, autobusového spojení, grantů z Fondu Vysočiny, atd. Zástupce města v kraji tedy bude více než citelně chybět. Nebylo by ale špatné mít i nějakého poslance, senátora či rovnou ministra, jako má nedaleká Čáslav.

Co můžeme udělat pro lepší propagaci a zviditelnění Chotěboře? Čím jí můžeme dát větší politickou váhu? Jsou to různé kulturní, sportovní a společenské akce, festivaly, úspěchy našich rodáků i stálých obyvatel, dobrá spolupráce s médii, prezentace na Internetu i v tisku, nová tvář Echa, nové propagační předměty, lepší vzhled náměstí i radnice, aktivní práce spolků i škol, výměny studentů, prostě cokoliv, co přispěje k tomu, že se další lidé dozví, kde je Chotěboř a co je tam zajímavého. Potřebujeme sem přitáhnout turisty, zákazníky, investory, politiky, novináře, sponzory, prostě každého, kdo může městu nějak pomoci. To všechno je však málo, chybí to hlavní. Aktivní politická práce obyvatel Chotěboře!

Síla města či regionu se v jednotlivých politických stranách měří velikostí a kvalitou členské základny, aktivitou místní organizace té které strany a samozřejmě volebními výsledky. Zástupci silných místních organizací se daleko snadněji prosazují na volitelná místa na kandidátkách a přinášejí do města vytoužené finance. Všechny politické strany v Chotěboři nutně potřebují vydatnou injekci v podobě nových členů! Noví členové by přinesli Chotěboři nejen potřebnou početní převahu v rámci okresu či kraje, ale přinesli by i nové myšlenky, které by přispěly k lepší práci místních organizací, ke zkvalitnění práce městského zastupitelstva i odborných komisí. Politické strany jsou právem terčem rozsáhlé kritiky, zejména na té nejvyšší, celostátní úrovni. Je to ale právě nedostatek nových členů, který způsobuje zamrznutí české politické scény, ve funkcích se dokola střídají stále titíž politici. Noví členové by přinesli čerstvý vítr do zatuchlých stranických sekretariátů. Politickým stranám chybí zejména mladí vzdělaní lidé a ještě více chybí ženy, které dovedou přinést nový úhel pohledu na většinu problémů. Spoustu užitečné práce však může vykonat i aktivní muž – důchodce. Chotěboř potřebuje zlomit nechuť místních občanů k politice, aby byla rovnocenným partnerem ostatním městům. Kdo chcete městu pomoci, kontaktujte zastupitele, které jste volili, a oni už vám poradí, na koho se obrátit.

Milan Linhart

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet