harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

O moderním sportovním karate

Rozhovor s mistrem bojového umění a koordinátorem MSK pro Českou republiku Miroslavem Zezulkou III.Dan, který vedl seminář v Chotěboři

Autor: Pavel HalamaVydáno: 1.6.2003
Odkazy k článku:
Moderní sportovní karate Chotěboř
Asociace Moderního sportovního karate
Článek dosud četlo čtenářů: 

Fotografie jsou pod článkem dole.

V sobotu a neděli 24.-25.5. se v chotěbořské Sportovní hale konal  "I.Chotěbořský celostátní seminář" oddílů Moderního sportovního karate (MSK) z celé České republiky. Soustředění se zúčastnilo víc jak 110 cvičenců a vedl ho koordinátor pro ČR mistr bojového umění Miroslav Zezulka III. Dan. Význam této akce pro Chotěboř podtrhla i návštěva starosty města ing. Tomáše Škaryda. "I. Celostátní seminář MSK" laskavě podpořily firmy Altec s.r.o. Chotěboř, Panský dům - Pavel Halama, K & K Chotěboř, Nate a.s. Chotěboř, Hotel U Zámku Chotěboř, Statek Doubravka. Při této příležitosti jsme položili panu Zezulkovi několik otázek pro Chotěbořského Couriera:

Rozhovor s mistrem bojového umění Miroslavem Zezulkou III.Dan, koordinátorem Moderního sportovního karate (MSK) pro Českou republiku

karate6.JPG (24522 bytes)

 

Další novější články

O moderním sportovním karate
Mašinka jela až do pohádky
Komorní orchestr mladých byl v Liverpoolu
Velký voči před otevřením
Čarodějnice a veřejný úklid ve Svinném
Chotěbořské prvenství: Čelní reklama
Zachraňte Festival fantazie, II. a III.
Reakce na otevřený dopis Václava Pravdy
Zachraňte prosím Festival fantazie
Jan Kasal a Cyril Svoboda v Chotěboři
Reforma veřejné správy: Zvýšení kompetencí? Spíše likvidace peněz města!
Bekky varuje lyžaře a pejskaře
Hokejový turnaj SOU za účasti J. Augusty
Nejlepší sportovci Chotěboře 2002
Setkání starosty s řediteli velkých firem
Na stopě strávníkovi školní jídelny
MUDr. Zdeňka Čermáková - Zapomenutá lékařka
Chotěboř povede Rada inženýrů
Vrátí se nám komunismus?
Chotěbořská povolební matematika
Reakce P. Širokého na Stanovisko výboru TJ Sokol Chotěboř
Anketa: Polopravdy a nepřesnosti aneb košile nebo kabát
ZS v Chotěboři - mimořádně zdařilé dílo

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

1) Můžete čtenářům Chotěbořského Couriera přiblížit akci, která se tento víkend v Chotěboři koná?

Jedná se o cvičebně - výukový seminář Moderního sportovního karate určený především pro nováčky, ale účastní se jej také vyspělejší karatisté. Na tomto semináři účastníci dostanou veškeré informace o této škole karate a po splnění požadovaných kritérií mohou také složit zkoušky technické vyspělosti na bílý nebo žlutý pás.

2) Mohl byste ve stručnosti představit sport zvaný moderní sportovní karate?

Moderní sportovní karate je vědecky ověřená a praxí potvrzená metoda, vycházející z přirozeného pohybového schématu, jenž používají všichni špičkoví bojovníci. Jejím autorem je expert bojových umění Prof. Dr. Rudolf Jakhel, VIII. Dan (mistrovský stupeň), který je mimo jiné zakladatelem mnoha odborných a vědeckých institucí v oblasti bojových umění a sportů na celém světě.

Tato metoda je chráněna mezinárodními autorskými právy právě pro její vysokou účinnost, která je tou nejlepší formou přípravy pro sebeobranu. Metoda je systematizována podle soudobých didaktických principů, logická a názorná bez složitých orientálních názvů a proto snadno pochopitelná a dostupná každému. Je zbavena dálnovýchodní exotiky, mystiky a racionálně navazuje na evropský způsob myšlení, který je nám vlastní a činí tedy proces výuky mnohem rychlejším a účinnějším. Tato metoda je sestavena tak, aby energie a čas byly co nejsmyslněji vynaloženy v závislosti na tělesně - technickém a duševně - intelektuálním rozvoji každého člena.

3) Kolik lidí či sportovních oddílů se tomuto sportu v ČR věnuje? A jak se českým karatistům daří na mezinárodních soutěžích?

V české republice jsme evidovali ke konci minulého roku necelých 2000 karatistů trénujících podle této “Direktní metody©”. V letošním roce registrujeme, vlivem ekonomické situace v naší zemi, snížení aktivní účasti lidí na celorepublikových akcích, především však na akcích mezinárodních.

Úspěchy našich karatistů na mezinárodním poli je tolik, že je zde vůbec nemůžeme vyjmenovávat. Na posledním mezinárodním turnaji “Praha Cup 03” v Praze 26. dubna 2003 jsme získali 5 prvých míst, 6 druhých míst a 9 třetích míst. Na předcházejícím internacionálním turnaji “Adria Cup 02” v Chorvatsku jsme získali 5 prvých míst, 4 druhá místa a 3 třetí místa. A tak bych mohl pokračovat, omezím se tedy pouze na úroveň Evropských pohárů a to pouze v posledních letech, protože i zde máme celou řadu významných úspěchů.

Evropský Pohár ISKU 2000 (International Seishinkai Karate Union, Japonsko):

Monika Zezulková - 3. místo v absolutní kategorii bojů žen, Pavel Stránský- 3. místo v absolutní kategorii bojů mužů.

Evropský pohár MSKA 2001 (Modern Sports Karate Associates International):

Zdeňka Sauerová – 3. místo v absolutní kategorii žen, Roman Zatloukal – 2. místo v kategorii bojů mužů, Radek Nedbal (MSK Chotěboř)  – 3. místo v kategorii bojů mužů.

Největšího úspěchu této školy vůbec však zatím dosáhl Fehmi Mahalla - titul MISTRA SVĚTA z WORLD CADET CHAMPION z oddílu MSK ve Švýcarsku.

4) Je u nás dost zájemců o tento sport?

V posledních letech je snížení zájmu o bojové sporty celoevropským trendem. Je to způsobeno jednak stagnujícím koeficientem porodnosti v evropských zemích a na druhé straně výrazným rozšířením nabídky nových druhů sportů. Mnoho mladých lidí ovšem také není vedeno ke sportu vůbec a je to poznat na jejich zdravotním profilu.

U nás v současnosti roste počet zájemců motivovaných snahou o zajištění vlastní bezpečnosti a to především z řad a dívek žen. Předpokládám však, že až lidé zanedlouho uvidí karate na olympiádě, opět se zájem o tuto oblast výrazně zvýší.

5) Co karate člověku přináší? A komu byste tento sport doporučil?

Především je to zvýšené sebevědomí plynoucí z faktu, že se člověk může v případě potřeby ubránit vlastními silami a není vydán na pospas násilníkovi. Dále je to oblast celkové fyzické a psychické kondice, která zejména v dnešní době hraje stále významnější úlohu v životě lidí. Může se jednat o účinnou relaxaci vzhledem k náročné duševní práci nebo naopak o možnost seberealizace. Podstatnou je rovněž oblast zdravotní, kde náš systém umožňuje nejen prevenci, ale také i nápravu mnoha typických “civilizačních” problémů s páteří.

6) A otázka na závěr: Jak se vám líbí v Chotěboři?

Velmi, hovořil jsem s mnoha velmi příjemnými a otevřenými lidmi. Seznámil jsem se s místní situací díky panu starostovi a významným místním podnikatelům. Prohlédl si okolí a absolvoval několik jednání. Mám z této návštěvy u Vás velmi dobrý pocit a určitě se k vám budu rád vracet.

Otázky kladl: Pavel Halama
Foto: Pavel Sokol

karate2a.JPG (165447 bytes)
Chotěbořský oddíl MSK na semináři. Členů oddílu je tak moc, že jsme museli fotku rodělit na dvě půlky.
karate2b.JPG (182051 bytes)

karate3.jpg (236361 bytes)
Nácvik krytů na semináři

karate4.jpg (206037 bytes)
Své zkušenosti předávali tito mistři bojového umění: zleva Miroslav Zezulka III. Dan, Radek Nedbal I.Dan (MSK Chotěboř), Pavel Sokol I.Dan (MSK Chotěboř), Zdenka Sauerová I.Dan, Vašek Diviš I.Dan, Pavel Stránský I.Dan, Petr Marhold I. Dan.

karate5.jpg (171800 bytes)
Autor tohoto článku Pavel Halama (vlevo) při nácviku kopu

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet