harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

MUDr. Zdeňka Čermáková - Zapomenutá lékařka

Výzva čtenářům

Autor: Ladislav Chrudina Vydáno: 21.11.2002
Odkazy k článku:
Článek dosud četlo čtenářů: 


20.února 1884 se narodila v Novém Studenci mladým manželům Karlu Čermákovi, nájemci pivovaru a Antonii, rozené Buršové, dcery kupce z Chotěboře dcerka, které dali jméno Zdeňka (Blažena, Vlasta).

Zdeňka Čermáková byla promována  16.ledna 1909 na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze (předchůdce dnešní Karlovy univerzity) doktorem medicíny, jako v pořadí devátá žena v celé české historii. První lékařka, MUDr.Anna Honzáková, promovala v roce 1902 a tehdejší studentka septimy pražské Minervy, Zdenka Čermáková, která byla na promoci přítomna se rozhodla, že lékařství je to čím chce sloužit lidem i za cenu osobních obětí. Své rozhodnutí naplnila do poslední tečky.

Krátce po promoci v roce 1910 odešla na ostrov Krk do Chorvatska, do tehdy Bohem zcela zapomenutého městečka Bašky. Zde, společně s jiným Čechem, panem Emilem Geistlichem stála u zrodu mořských lázní, ale zejména se stala na více než 40 let místní lékařkou. Zemřela v Bašce v roce 1968 a téměř každý Čech, který do tohoto populárního lázeňského městečka zavítal (a jsou jich tisíce) se s jejím jménem setkal. Jmenuje se po ní ulice vedoucí k pláži, jmenuje se po ní zdravotnické středisko a na hřbitově musí každého upoutat její hrob, umístěný na nejčestnějším místě hřbitova ozdobený krásným epitafem:

Splněno je Tvé poslední přání, odpočívat na tomto pahorku. Zamilovala sis náš kraj a více než polovinu života jsi věnovala svoji obětavou práci tomuto lidu. Vděční Baščané budou zdobit Tvůj hrob květinami, neboť za Tvé znalosti,dobrotu a lásku jsou Ti velice dlužni. Díky Ti za vše. Věčná Ti vzpomínka.

 

Další novější články

MUDr. Zdeňka Čermáková - Zapomenutá lékařka
Chotěboř povede Rada inženýrů
Vrátí se nám komunismus?
Chotěbořská povolební matematika
Reakce P. Širokého na Stanovisko výboru TJ Sokol Chotěboř
Anketa: Polopravdy a nepřesnosti aneb košile nebo kabát
ZS v Chotěboři - mimořádně zdařilé dílo
Stanovisko výboru TJ Sokol Chotěboř k článku ing. Širokého
Sarajevo, politika a podobné případy, I.část
Bylo - nebylo (pohádka z města královského)
Nevysvětlitelné záhady v chotěbořské sokolovně?
TJ Sokol - hrobník kultury v Chotěboři?
Rozlité rybníky nad Chotěboří, srpen 2002
Záplavy na Doubravce srpen 2002
Harry by měl zavrčet na autora článku v Echu
Pavel Hejtmánek doplňuje informace ke kauze Haly
Almanach 50 let ZUŠ Chotěboř, VIII. část
Dvě reakce na mediální přestřelku
Odpověď Pavla Hejtmánka starostovi města
Starostova odpověď předsedovi TJ CHS
4. Chotěbořská koule 2002
Tajemství chotěbořského podzemí

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

cermakova.JPG (43749 bytes)

Ve svém rodném kraji je Zdenka Čermáková prakticky neznámá. Její rodný domek, resp. to co z něho zůstalo v Novém Studenci č. 9 není nijak označen . Mezi významnými rodáky Chotěbořska není uvedena, ač by být měla a to přesto, že žila na Chotěbořsku jen do svých 2 let. Rozhodl jsem se zaplnit mezery našich znalostí o této pozoruhodné ženě. Suchá řeč archivů však nepoví nic o člověku a prostředí v němž vyrůstal a které později formovalo jeho životní rozhodnutí a postoje. Co zatím víme o Zdeňce Čermákové a jejích chotěbořských kořenech ?

Její matka Antonie Buršová pocházela z rodiny Františka Burše, měšťana a kupce v Chotěboři č. domu 314 nebo 316 (údaje matrik se liší). František Burš byl ženat s Josefou, dcerou Františka Matějky, měšťana v Chotěboři č. domu 326. Měli nejméně dvě dcery: Marii a Antonii. V  roce 1882 v jeden den a to 17 dubna se obě dcery vdávaly. Starší Marie (20 let) si brala Josefa Němce, kupce v Libici, syna Josefa Němce, kupce ve Vojanově Městci a Josefy Němcové ,dcery Matěje Fejfara, mlynáře z Vojanova Městce. Mladší Antonie (18 let, pozdější matka MUDr. Zdenky Čermákové), si brala tehdy 24letého Karla Čermáka, sládka pivovaru v Novém Studenci. Za svědka jim byl František Ninger, koželuh z Chotěboře – jeho žena Betty byla o dva roky později kmotrou malé Zdeňky. Karel Čermák byl v letech 1884 až 1885 sládkem pivovaru v Chotěboři, odtud se rodina odstěhovala do Čachrova u Klatov, kde byl Čermák nájemcem pivovaru.

Pokud Vám kterékoliv jméno cokoliv připomíná, ozvěte se prosím. Jakákoliv, i zdánlivě podružná maličkost může mít pro vyprávění příběhu Zdenky Čermákové velký význam. Máte-li doma vzpomínku na činnost Doubravanu či ochotnického spolu Palacký z let 1870-1885, podívejte se, zda tam nenajdete jméno Burš či Buršová. O dalších osudech Zdenky Čermákové Vás budu rád informovat.

Ladislav Chrudina

Jakékoli informace o zmíněných Čermákových či Buršových pošlete prosím na e-mail: [email protected]

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet