harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

ANKETA: Polopravdy a nepřesnosti aneb košile nebo kabát

Lídr KDU-ČSL k anketě o odtržení Podoubraví

Autor: Milan Linhart Vydáno: 28.10.2002
Odkazy k článku:
Článek dosud četlo čtenářů: 


Ač nerad v tomto čase předvolebním, musím jít s kůží na trh, protože kolem krajské ankety se děje spoustu věcí, ke kterým je třeba se vyjádřit.

Probíhající anketa ke krajské příslušnosti Podoubraví má tři velké nedostatky:

1. Anketní lístek lze na dobré barevné kopírce lehce namnožit, což by mohla zneužít některá zájmová či nátlaková skupina. Tím spíše, že možnost vhazovat lístky do uren bude po celý týden a na několika různých místech. Není tedy zajištěna žádná kontrola, že každý hlasoval pouze jednou!

2. Otázka, na kterou budou občané odpovídat, není korektní. Původní návrh odpovědí totiž byl:
a) zůstalo součástí kraje Vysočina a tedy okresu Havlíčkův Brod
b) stalo se součástí Pardubického kraje a tedy okresu Chrudim.
Okresy byly z otázky vypuštěny na nátlak některých starostů, mezi nimi pana Saidla z Libice nad Doubravou. Nepovažuji tento zásah za korektní vůči občanům.

3. Závaznost či nezávaznost výsledků této ankety pro nová zastupitelstva či pro vedení jednotlivých krajů je nejasná, protože se nejedná o místní referendum podle zákona.

 

Další novější články

Anketa: Polopravdy a nepřesnosti aneb košile nebo kabát
ZS v Chotěboři - mimořádně zdařilé dílo
Stanovisko výboru TJ Sokol Chotěboř k článku ing. Širokého
Sarajevo, politika a podobné případy, I.část
Bylo - nebylo (pohádka z města královského)
Nevysvětlitelné záhady v chotěbořské sokolovně?
TJ Sokol - hrobník kultury v Chotěboři?
Rozlité rybníky nad Chotěboří, srpen 2002
Záplavy na Doubravce srpen 2002
Harry by měl zavrčet na autora článku v Echu
Pavel Hejtmánek doplňuje informace ke kauze Haly
Almanach 50 let ZUŠ Chotěboř, VIII. část
Dvě reakce na mediální přestřelku
Odpověď Pavla Hejtmánka starostovi města
Starostova odpověď předsedovi TJ CHS
4. Chotěbořská koule 2002
Tajemství chotěbořského podzemí
Zamyšlení předsedy TJ CHS nad praktikami v našem městě
Almanach 50 let ZUŠ Chotěboř, VII. část
Vyjádření druhé strany ke kauze bytového domu v Severní ulici
Nikdo za nic nemůže, jede se dál? - slovo zastupitele

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

Z rozhovorů s občany vím, že si ne zcela uvědomují, že změna kraje by znamenala i změnu okresu. Co je člověku bližší? Košile nebo kabát? Okres nebo kraj? Kdyby bylo možné vrátit celý okres Havlíčkův Brod do Východních Čech, pak asi není co řešit. Zajímavé by to asi bylo i v případě, že centrem sousedního okresu by nebyla Chrudim, ale Hlinsko, jak se původně v 60. letech uvažovalo, protože Chrudim se zdála být příliš blízko Pardubic. Do Chrudimi to ale máme téměř třikrát tak daleko než do Havlíčkova Brodu. To je větší ztráta času, více projetého benzínu, dražší lístek na autobus či vlak. Obdobná situace jako u nás byla donedávna v okolí Moravské Třebové. Jak je již z názvu města patrné, došlo zde k jednoznačnému porušení historické hranice a Moravská Třebová byla uměle přidána k Východočeskému kraji do okresu Svitavy. Logicky nyní její občané požadovali přeřazení z Pardubického kraje k Olomouckému. Skončilo to však na změně okresu, protože si občané velice rychle spočítali, že je lepší jezdit na okres 15 km do Svitav než 54 km do Olomouce.

Svobodnou volbu lékaře sice máme, ale nemocnice potřebují příspěvky z krajských rozpočtů, takže odchod Podoubraví k jinému okresu může znamenat méně peněz pro nemocnici v Havlíčkově Brodě a více peněz pro nemocnici v Chrudimi. To pro nás výhodné nebude, máme zájem, aby nemocnice v Havlíčkově Brodě zůstala na špičkové úrovni, tedy byla na tom finančně dobře, protože do Chrudimi ani do Jihlavy jezdit nehodláme. Taktéž silnice 2. a 3. třídy jsou v majetku krajů. Bude-li silnice Chotěboř - Havlíčkův Brod rozdělena mezi dva kraje, její rekonstrukce, rozšíření a obchvatu Dolní Krupé se nikdy nedočkáme. Pardubickému kraji bude patřit jen malý kousek za Chotěboří k železničnímu přejezdu u skládky Lapíkov. Jihlavě i Havlíčkovu Brodu přestane na nějaké silnici do Chotěboře, která leží v jiném kraji a odkud to pro Broďáky už nikam jinam nevede, záležet (do Ždírce, do Golčova Jeníkova i do Pardubic se z HB dostanete mnohem pohodlněji než přes Chotěboř). Přitom z pohledu investorů a tedy pracovních příležitostí je rozhodující kvalita napojení na nejbližší dálnici, tedy Havlíčkův Brod - Jihlava nebo Havlíčkův Brod - Humpolec!
Abych nebyl špatně pochopen, i mně jsou bližší Pardubice než Jihlava. Je to dáno už tím, že pocházím z Vilémova, odkud je to do Pardubic o 15 km blíž než do Jihlavy (do Chrudimi, Havlíčkova Brodu i Kutné Hory pak je to úplně stejně, po 30 kilometrech). Moje rodina z maminčiny strany pochází od přehrady z Pařížova, to už je okres Chrudim, a do zaměstnání dojíždím už 8 let do Hlinska, to je také okres Chrudim a kraj Pardubice. V Pardubicích jsem za svůj život byl nejméně desetkrát častěji než v Jihlavě a v Krkonoších se cítím být více doma než někde u Třebíče. Jako lidovec znám pardubického hejtmana Romana Línka (i jeho manželku, taktéž lidoveckou funkcionářku) stejně dobře jako Františka Dohnala z Vysočiny a z doby původního krajského uspořádání i mnoho dalších lidovců z Pardubického kraje, takže politický problém to pro mne určitě není. Chrudim, Chotěboř a Havlíčkův Brod politicky spojuje také senátní obvod Petra Pitharta. Jako věřící katolík mám svého diecézního biskupa v Hradci Králové, který považuji za nejkrásnější české město. Kdybych já měl volit srdcem, volil bych za sídlo kraje Hradec Králové, jak jsme na to byli zvyklí! Jenže kraj je až ten kabát a kromě pocitu sounáležitosti nic praktického pro většinu lidí nenabízí, protože tam za celý život nepojedou nic zařizovat. Pro většinu lidí je po celý život důležitý pouze okres, tedy ta košile. A okresem pro Chotěboř by z mnoha praktických důvodů měl zůstat Havlíčkův Brod! Navíc, Kraj Vysočina pracuje zatím dobře, má dynamiku a jeho výhodou je absence centra, které by na sebe stahovalo finance. Vysočina je spíše krajem pěti partnerských okresních měst, což také může být někdy výhoda. Snažím se proto dívat na problém kraje spíše prakticky, z hlediska budoucí prosperity Chotěboře a celého regionu.

27.10.2002 Ing. Milan Linhart

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet