harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

Korea je zajímavá země

Česko zastupovala v Koreji
chotěbořská firma JCS Computer

Autor:   Tomáš JindraVydáno: 16.10.2004
Odkazy k článku:
JCS Computer
Gyeonggi World Trade Center, Suwon
Korea Electronics Show 2004
Suwon City
Seoul Searching
Článek dosud četlo čtenářů: 

Fotografie k článku jsou zcela dole

V týdnu od 4 do 8. října 2004 se uskutečnila v Jižní Koreji celosvětová akce s názvem Gyeonggi World Trade Meeting 2004, jejímž hlavním cílem bylo přiblížit tamní trh informačních technologií světu. Jediným českým zástupcem na této akci byl chotěbořský podnikatel a majitel počítačové firmy JCS Computer Tomáš Jindra. Požádali jsme ho proto, aby nám o této akci, i o Koreji samotné, řekl něco bližšího.

Akce Gyeonggi World Trade Meeting 2004 (GWTM) je každoročně spojena s jedním z největších asijských veletrhů Korea Electronics Show a organizátoři zvou ke konzultacím vybrané firmy z celého světa. Letos se těchto setkání účastnilo přes 120 zástupců ze 24 zemí světa. Za to, že jsem mohl být jedním z nich, a jako jediný reprezentovat český trh, vděčím zejména Korejské obchodní komoře v ČR, která naší firmu oslovila.

Celý tento týden je považován v Koreji jako svátek elektroniky, něco jako u nás Invex, ale v daleko větším měřítku. GWTM je příležitostí pro tamní firmy prezentovat své výrobky do světa a pro nás, návštěvníky, poznat trh korejský.

 

Další novější články

Korea je zajímavá země
Krajské volby 2004
Úspěch karatistů na Adria Cup 2004
Jak jsme ve Francii našli nové přátele i jednoho rodáka
Dvěstě v městě, třista z místa
Vypečený pravěk
Na Svaté Anně jako na Ještědu
Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři
První Miss Podoubraví je z Chotěboře
Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou
Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně
Obecní živnostenský úřad informuje
Co se děje na svaté Anně
TJ Sokol - učitel barona Prášila
Kolem dokola okolo Sokola (Sokolovny)
Hudba Praha hrála v Oudoleni
Podruhé o MUDr. Zdeňce Čermákové
Hokejové stránky posledního dvacetiletí

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

 

 

 

Musím přiznat, že mé očekávání bombasticky vyspělých technologií, které nás předhánějí minimálně o 10 let se nekonalo. Přiznávám, že v určitých oblastech lze mnoho závidět, ale v globálním měřítku je vyspělost počítačová a vůbec technická srovnatelná s Evropou. (netvrdím, že s Českem).

Přesto však má korejský trh svoje specifika. Například globální pokrytí wireless technologií pro vysokorychlostní připojení k internetu. Zkrátka si koupíte např. notebook a automaticky jste připojeni. Stejně si můžete pořídit třeba bezdrátovou kameru a pomocí internetu sledovat z práce třeba svůj dům nebo děti. Další velký pojem jsou mobilní telefony. Telefonuje zde každý a stále. Ale výhradně s telefony, tzv. véčky. Jiný telefon tam neuvidíte. Ani na pultech obchodů. Ovšem s našimi telefony si moc nezavoláte. Korejská síť není s naší GSM sítí kompatibilní, ale hned na letišti si můžete za malý poplatek půjčit telefon.

Na samotném veletrhu toho bylo také hodně k vidění. Dominovaly především plazmové a LCD displeje, osobní digitální MP3 přehrávače (které tam mimochodem také nosí skoro každý) a bezdrátové komunikace.

Potkal jsem tam ale i takové lahůdky, jako např. myš s větráčkem (aby se ruka nepotila), USB masírovací strojek pro unavené tělo, nebo elektronicky ovládané záchodové prkénko s vyhříváním a “ostřikem” sedavých partií. Každopádně GWTM jako takový měl pro nás velký přínos, zejména proto, že jako firma s desetiletou tradicí na našem trhu začínáme rozvíjet aktivity v přímém importu a distribuci produktů v oblasti počítačů a digitální techniky. V posledních letech se totiž stále více na celkové produkci naší firmy podílí, kromě našich čtyř prodejen, i velkoobchodní prodej.

 

 

 

A co říci o Koreji jako takové ? Je to velice zajímavá země. Měl jsem možnost navštívit město Suwon, kde se konal již zmíněný World Trade Meeting a hlavní město Soul, které na mě zapůsobilo nejvíce.

Na první pohled je to klasické velkoměsto s mrakodrapy, “mekáči” a spěchajícími lidmi. Má však mnoho krásných míst, které reprezentují tamní kulturu. Jsou však v ostrém kontrastu a v přímé blízkosti moderních budov, což je na naše poměry velmi nezvyklé, až fascinující. Nejvíce nás Evropany asi překvapí chování místních lidí. Jako výraz poděkování se vždy hluboce ukloní a vše podávají oběma rukama. Jsou velice ochotní a milí. Stačí, když stojíte několik vteřin před plánkem metra nebo s mapou v ruce a už je u vás Korejec a ptá se anglicky, zda nepotřebujete pomoc. V Koreji poznáte pravý význam rčení “Náš zákazník, náš pán.”

A další zajímavá věc je, že v Koreji není téměř žádná kriminalita. Nechte na letišti hodinu bez dozoru zavazadla a máte jistotu, že zůstanou na svém místě. Jenže to český turista samozřejmě nikdy neudělá.

Co říci závěrem ? Jižní Korea na mě udělala veliký dojem. Přestože samotný Soul má přes 12 mil. obyvatel, vše tu má řád a funguje to v takovém zvláštním klidu. Prostě žádné zmatky . Myslím, že bychom se od místních mohli mnoho učit. Hlavně naši zákonodárci. Rozhodně mohu návštěvu této krásné země jen doporučit.

jcsksbc.jpg (31176 bytes)
KSBC je budova, kde se akce v Suwonu konala

jcssuwon.jpg (50659 bytes)

jcssuwon2.jpg (41799 bytes)

jcscoex.jpg (53226 bytes)
Coex – Komplex, ve kterém se konal veletrh Korea Electronics Show 2004

jcsseoul63builging.jpg (31539 bytes)
Seoul 63 Building – 3. největší budova světa

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet