harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

V sokolovně se rockovalo

Hudba Praha hrála v Chotěboři

Autor:   Michal JanáčekVydáno: 25.12.2004
Odkazy k článku:
Hudba Praha hrála v Oudoleni rock ...
Hudba Praha - oficiální web
Hudba Praha nyní
Hudba Praha 1984-1996
Projekt Létající cirkus
Fotografie z vystoupení Hudby Praha v Chotěboři
Článek dosud četlo čtenářů: 


V pátek 17.12. se opět po dlouhé době chotěbořská sokolovna oblékla do správného rockového kabátu. Konal se zde totiž koncert kultovní rockové kapely Hudba Praha, přičemž předkapelu obstarala místní dívčí parta Czech Frogs.

Skupina Hudba Praha vznikla v roce 1981 pod názvem Jasná páka kolem kytaristy a hlavního autora Michala Ambrože a tehdejšího frontmana Vladimíra "Dády" Albrechta. Spolu s dalšími skupinami (např. známý Pražský výběr) se stala jedním s hlavních představitelů tzv. “české nové vlny”. Bohužel jen na dva roky, na začátku roku 1983 padla Jasná páka mezi prvními za oběť známému ideologickému boji komunistického režimu proti rockovým kapelám. Tato krize se neobešla bez ztrát, zpěvák Dáda Albrecht se vrátil k malování, bubeník David Koller (dnes Lucie) odešel na profesionální dráhu. Vzniklá situace si vynutila změnu názvu kapely, a tak zhruba po roce se na rockové hudební scéně objevilo staronové uskupení, tentokráte pod názvem HUDBA PRAHA.

 

Další novější články

V sokolovně se rockovalo
(Hudba Praha v Chotěboři)
Doubravan na cestách předvánočních
O internetu pro začátečníky
Rozhovor s Harrym a jeho pánem v Chotěbořském Echu
Korea je zajímavá země
Krajské volby 2004
Úspěch karatistů na Adria Cup 2004
Jak jsme ve Francii našli nové přátele i jednoho rodáka
Dvěstě v městě, třista z místa
Vypečený pravěk
Na Svaté Anně jako na Ještědu
Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři
První Miss Podoubraví je z Chotěboře
Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou
Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

 

 

 

Namísto dřívějšího punkového či pubrockového projevu se kapela vrátila s poněkud jemnějším až folkrockovým zvukem, s větším důrazem na kvalitu textů. Celých 15 let skupina vytrvale harcovala po českých klubech a sálech, neustále se za ní z koncertu na koncert táhly dlouhé zástupy fanoušků, a tak možná i proto bylo velkým překvapením oznámení o ukončení činnosti.
V roce 1996 Hudba Praha uskutečnila velké rozlučkové turné, které bylo zakončeno posledním koncertem ve Velkém sále Paláce Lucerna. Zpěvák Michal Ambrož si následně založil skupinu Divoký srdce, kytarista Bohumil Zatloukal se vrátil k Luboši Pospíšilovi, druhý z bratrů Zatloukalových Vladimír hraje dodnes v kapele Echt! saxofonisty Malíka. I ostatní členové se většinou tak úplně z muziky nevytratili. Například dnes již nežijící baskytarista Jan Ivan Wünsch byl dlouhá léta redaktorem časopisu Rock Pop.
Nostalgie a nátlak fanoušků kapelu po pěti letech spojil dohromady. Ta se rozhodla činnost neobnovovat, ale jednou ročně uspořádat krátké, přibližně 8 koncertní turné po republice. Pro město Chotěboř proto bylo velkým svátkem, že kapela na svém miniturné zavítala v pátek 17.12. zrovna k nám.

Krátce před devátou zahájila rockový večírek chotěbořská dívčí rocková skupina Czech Frogs. Děvčata hrají i zpívají poměrně dobře, což o to. Při jejich vystoupení má však člověk neustále takový divný pocit, že “jakoby tomu něco chybělo”. Co přesně, to se ukázalo, když se ke skupině v poslední písni Crossroads (od legendárních Cream) připojil hostující “chotěbořský Clapton” kytarista Lorenc. S jeho přítomností se na pódiu konečně objevila potřebná rocková energie a razance. Škoda, přeškoda, že jeho angažování se omezilo pouze na tuto jednu skladbu.
Pravá rocková energie se na pódium v mnohonásobně větší míře vrátila přesně ve 22:15, kdy začalo fanoušky netrpělivě očekávané vystoupení kapely Hudby Praha. Ta se odvděčila tím, co dělá rock rockem: gradujícím, ohlušujícím, nekompromisně cíleným zvukem zasahujícím až do "jasněpákovského" období. Skupina zahrála všechny své známé osvědčené hity plus některé starší, méně známé písně, přearanžované do modernější podoby. Kapela několikrát zavzpomínala na bývalého baskytaristu Wünsche, v jehož písni Realita si s kapelou na pódiu zahrál na kytaru i bedňák skupiny, který prý kdysi s legendárním “Ivánkem” jeden čas dokonce bydlel. Celé vystoupení Hudba Praha odehrála v neuvěřitelném rockovém tempu a nasazení. Diváci v sále vesele tančili a zpívali. Ve finále nemohly chybět neslavnější písně Pal vocuď, Máma táta, Marijuana, Čau Amore, Paralet a další. Přibližně půl hodiny po půlnoci došlo i na úplný závěr, kdy zazněla tradiční "ukolébavka a capella".

Hudba Praha znovu přesvědčila, že se s ní musí do budoucna počítat a že i nadále zůstává jednou z nejstabilnějších jistot na české rockové scéně. Hudba Praha, to je především pravý a nefalšovaný rock´n´roll. A to není málo.

Aktuální složení Hudby Praha:

Michal Ambrož – kytara, zpěv
Bohumil Zatloukal – kytara, zpěv
Vladimír Zatloukal - kytara, zpěv
Jiří Jelínek - baskytara
Karel Malík - saxofon, zpěv
Michael Šimůnek - bicí
Jamajka Koblicová - zpěv
Petra Studená – zpěv (nová sboristka)

Fotografie z vystoupení Hudby Praha v Chotěboři

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet