harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

O internetu pro začátečníky

Článek Harryho pána pro Chotěbořské Echo 8/2004

Autor:   Jiří Poděbradský, Harryho pán,
              www.harry.cz
Vydáno: 31.10.2004
Odkazy k článku:
Chotěbořské Echo 8/2004 (pdf) - teprve na webu vyjde
Jak jsme v Chotěboři připojeni na internet, článek z dubna 2000
5 let internetu v Chotěboři, článek z Chotěbořského Echa 2002
Seznam Chotěbořského internetu
Článek dosud četlo čtenářů: 

Ještě jste se s internetem nepotkali? Nebo jste ho už u někoho viděli a nerozumíte mu? Pokusím se vysvětlit srozumitelně základní internetové pojmy (poučení čtenáři nemusejí číst dále, moje povídání je určeno začátečníkům).

Jak se vyznat v internetových adresách?

S nimi se setkáte nejčastěji i mimo internet, v novinách a časopisech, na TV obrazovkách, na vizitkách, na firemních autech, vývěsních tabulích, atd. Je to docela jednoduché. Jsou pouze dva typy intenetových adres a výrazně se od sebe liší. Pamatujte si zásadu: obsahuje-li adresa ten zvláštní znak @ (říká se mu zavináč), pak jde o adresu internetové pošty (e-mail). Není-li v adrese zavináč, pak jde o adresu internetové stránky, kterou si po připojení můžete prohlížet. Všem stránkám, které jsou uloženy na internetu a určeny k prohlížení, říkáme zkráceně web. Takže se často používá termín webová stránka nebo jen krátce web.

Typickou adresu webu vidíte i v titulku tohoto článku: www.harry.cz. Adresa tedy obsahuje krom znaků pouze tečky. Důležité je, že nesmí obsahovat mezery. Napíšete-li www. harry. cz, počítač neporozumí a na webovou stránku se nedostanete.

 

Další novější články

O internetu pro začátečníky
Rozhovor s Harrym a jeho pánem v Chotěbořském Echu
Korea je zajímavá země
Krajské volby 2004
Úspěch karatistů na Adria Cup 2004
Jak jsme ve Francii našli nové přátele i jednoho rodáka
Dvěstě v městě, třista z místa
Vypečený pravěk
Na Svaté Anně jako na Ještědu
Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři
První Miss Podoubraví je z Chotěboře
Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou
Lyžařský areál potřebuje i morální pomoc
Chotěbořští karatisté v Brně
Obecní živnostenský úřad informuje
Co se děje na svaté Anně
TJ Sokol - učitel barona Prášila
Kolem dokola okolo Sokola (Sokolovny)
Hudba Praha hrála v Oudoleni

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

 

 

 

Často si začátečníci myslí, že adresa musí obsahovat www. Není tomu tak. Adresa v našem příkladu vede na webové stránky bobtaila Harryho (lépe řečeno, na úvodní stránku, z níž můžete pomocí odkazů jít na mnoho stránek dalších), zatímco adresa noviny.harry.cz vede na úvodní stránku jeho novin Chotěbořský Courier Harry.

Takže si to shrneme: uvidíte-li někde adresu harry@.gif (1498 bytes), jde nepochybně o adresu internetové poštovní schránky, kam můžete psát bobtailu Harrymu či jeho pánovi a váš elektronický dopis (mail) se v té schránce po odeslání z počítače uloží a bude tam čekat, dokud si jej Harry nebo jeho pán pomocí svého počítače nevyzvednou. Zatímco uvidíte-li adresu hokej.harry.cz nebo též http://harry.ichotebor.cz/hokej, jde o adresu stránky Harryho novin, věnované hokeji (zvláště tomu chotěbořskému). Ten podivný začátek adresy (http://) vás nemusí vzrušovat, dříve se jím dávalo na vědomí počítači, že jste mu právě udali webovou adresu, ale dnešní počítače (lépe řečeno jejich programy na prohlížení webů), porozumí i bez onoho označení.

Jak si prohlížet internet?

Podmínkou je mít na stole počítač, ať už v práci či doma. Chcete-li si prohlížet webové stránky (a už dnes je jich na internetu tolik, že je neprohlédnete za celý život) v klidu doma, musíte mít doma počítač. Máte-li ho, máte vyhráno, protože vše ostatní vám již zařídí specializovaná firma nebo váš známý odborník. V Chotěboři je obého dostatek, nemáte-li známého, který se v tom vyzná, obrátíte se na některou ze zdejších počítačových firem, které vám rády pomohou (i v dnešním čísle Echa takové inzerují). Především vám musí váš rádce vybrat pro vás vhodný způsob připojení vašeho počítače k internetové síti. Může to být obyčejný telefon nebo speciální telefonní linka (ADSL), ale v Chotěboři můžete být připojeni též bezdrátově. Pak si z nabídky zdejších firem vyberete to cenové i technické řešení, které vám bude vyhovovat a požádáte příslušnou firmu o připojení. Může to za vás udělat i váš známý odborník, jenž to s nimi dojedná. Firma vám dodá technické vybavení, které váš počítač k internetu připojí (modem, ADSL modem nebo router). Přímo totiž žádný počítač k internetu připojit nelze. Zároveň vám nainstalují do počítače program (pokud už ho tam nemáte), jehož pomocí se váš počítač bude k internetu připojovat a vy si jeho prostřednictvím budete internet prohlížet.

Jak mít internetovou poštu (e-mail)?

Zároveň s internetovým připojením vám odborníci zřídí i elektronickou poštu (pokud si ji nezřídíte sami pomocí internetového prohlížeče, to jde, existují na webu firmy, u nichž si můžete zřídit poštovní schránku sami a zdarma). E-mailová adresa vám bude přidělena nebo v lepším případě si zvolíte sami její část před zavináčem. To, co je za zavináčem ovlivnit můžete též, ale bude vás to něco stát, jak popíšu později. Poštu budete přijímat a odesílat speciálním mailovým programem, který bývá obvykle součástí programu pro prohlížení webových stránek, ale může být i samostatný. Je možné též obsluhovat poštu z prohlížeče připojením na speciální webovou stránku, aniž byste měli poštovní program v počítači. Ale konkrétní řešení pro vás si vyberete po poradě s odborníkem.

Takže si to shrneme: K internetu musíte být někým a nějak připojeni. Poskytovatel připojení vám umožní si prohlížet internetové stránky a používat internetovou poštu.

Jak mít vlastní webové stránky?

Časem vás unaví pouhé prohlížení webů jiných a zatoužíte mít webové stránky vlastní, až už se chcete pochlubit jiným svými fotkami nebo svým deníčkem (dříve se osobní deníčky úzkostlivě ukrývaly před světem, dnes je naopak mnozí předvádějí na internetu, říká se jim weblogy nebo krátce blogy, a je to mnohdy zajímavé čtení; několik bloggerů máme i v Chotěboři), či budete chtít propagovat svou firmu či živnost, či cokoli jiného, možností je mnoho… Jak postupovat? Jsou jako téměř vždy dvě možnosti. Zdarma nebo za peníze. No samozřejmě zdarma, zvoláte nyní, ale věc není tak jednoduchá. Vaše webové stránky musí mít svou adresu, už jsme si řekli, že obsahuje obvykle několik slov oddělených od sebe tečkami. Jmenujete-li se např. Čermák, asi by se vám líbila adresa www.cermak.cz. Má to ale háček. Jednak je to jen za peníze (a k tomu každý rok udržovací poplatek) a jednak už to jistě napadlo jiného Čermáka a adresu vám obsadil (platí tu jednoznačně, že kdo dřív přijde, ten dřív mele). Můžete se z toho vykroutit, když k příjmení přidáte jméno nebo jeho zkratku (jancermak, jcermak, cermakjan apod.), v horším případě nějaké číslo. Na webu jsou stránky, kde lze zjistit, zda adresa vámi zvolená je již obsazena či ne. S pomocí odborníka pak můžete najít nejvhodnější řešení.

Jak je to s adresou zdarma? Každá legrace něco stojí a máte-li něco zdarma, musíte za to stejně nějak zaplatit. V tomto případě tím, že si můžete zvolit jen první část své adresy (zdůrazňuji, mluvím o adrese webových stránek, nikoli o adrese poštovní), další část vám předepíše firma, která vám adresu vašeho webu zřídí. Dále za to zaplatíte tím, že o vaše webové stránky nebude tak dobře postaráno, jako když si adresu koupíte. Ale to vám pak podrobněji vysvětlí váš odborný poradce.

Dlužno ještě dodat, že webová adresa není vše. Musíte mít někde fyzický prostor, kde budou vaše webové stránky fyzicky umístěny v některém počítači, připojeném trvale k internetu (říká se mu server). Ten prostor bude mít shodné označení s vaší webovou adresou a říkáme mu potom doména. Ta tedy musí být u někoho umístěna, říkáme, že tam hostuje. Ten hosting zas může být zadarmo či za měsíční poplatek (takový hosting je lépe ošetřený vzhledem k možným poruchám a je lépe přístupný dalším čtenářům). Svůj hosting si tedy musíte opět vybrat za pomoci odborníka a podle své peněženky. Tak se stane, že budete mít místo domény www.cermak.cz doménu zdarma, ale ve špatně pamatovatelném tvaru cermak738.tiscali.cz. Naopak, koupíte-li si doménu www.cermak.cz, dostanete možnost zvolit si i poštovní adresu, např. [email protected]. Zadarmo je sice zadarmo, ale…

Takže si to shrneme: Chcete-li mít vlastní webové stránky, musíte si pořídit doménu a někde ji hostovat. Obojí je možno zdarma či za peníze, ale druhá možnost je výhodnější. Volte mezi nimi takovou, která bude více vyhovovat vašim záměrům s internetem a vaší peněžence.

Závěrem: Každého to jednou čeká…

Kdysi jsem přednášel učitelům matematiky o úžasné novince, kapesní kalkulačce (no bylo to v roce 1977). A tvrdil, že ji jednou budeme mít všichni doma, stejně jako žáci ve škole. Mnozí se tomu tenkrát smáli, ale předpověď se splnila. Troufám si tvrdit, že s internetem to bude obdobně. Každý jej bude mít doma či ve škole nebo v práci a mnozí budou mít vlastní webové stránky. Už dnes jsou v Chotěboři desítky firem a jednotlivců, co je mají (jejich seznam vedeme na adrese internet.chotebor.info). Význam internetu totiž stále stoupá, neboť je to obrovská celosvětová síť, v níž jsou uloženy informace všeho možného druhu. A každý je může najít (slouží k tomu vyhledávací programy), používat je nebo si je zkopírovat. Po internetu dnes můžete i nakupovat, studovat, obchodovat, ovládat své účty v bance atd. atd. Jak říkám, každého to jednou čeká. Někoho dříve, někoho později. Snad jsem vám, kteří doposud s internetem nepracujete a nebavíte se u něj, pomohl se orientovat v jeho základních pojmech.

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet