harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 
 

Druhá tráva - koncert v Chotěboři

Recenze vystoupení doplněná o historii skupiny

Autor:   Michal JanáčekVydáno: 20. 3. a 19.2.2005
Odkazy k článku:
web kapely Druhá tráva
Druhá Tráva koncertovala ve Spojených státech
Velký zpěvník Druhé trávy
Článek dosud četlo čtenářů: 


V pondělí 7. března se v chotěbořském kině představila proslulá bluegrassová skupina Druhá tráva se zpěvákem Robertem Křesťanem. O úvod večera se postarala místní country kapela Detto, která se důstojně zhostila role předskokanů a příjemně naladila zaplněný sál na hlavní hvězdy večera. (Foto skupiny DETTO je níže.)

Druhá tráva nenechala diváky ani příliš vydechnout a po krátké přestávce zahájila své vystoupení svižnou písní Krvavá Marie. Vzápětí Luboš Malina odložil svůj hlavní nástroj banjo, chopil se tarogáta a do temného sálu se nesly tóny klidné skladby Za poslední lodí. Po další odpichovce Pendl do Beléma, zmizel Robert Křesťan z pódia a osiřelí pánové zahráli skvělou instrumentálku Irish Medley z Malinova loňského sólového alba „Afterparty“. Zvuk v sále se konečně optimalizoval, a tak mohly následovat další dvě skladby z autorské desky „1775 básní Emily Dickinsonové“ – Na španělských schodech a Když jsem jí zpíval, po kterých konečně došlo i na písně z posledního CD vydaného hlavně pro americká turné „Good Morning, Friend“. Z tohoto alba zazněla titulní Good Morning, Friend od Johnyho Cashe a hned vzápětí přišel první vrchol večera - vznešený hymnus Ring Them Bells od Boba Dylana. Po Rowanově skladbě Ossian a šansonu 1775 básní Emily Dickinsonové, se Křesťan a jeho spoluhráči vrátili hluboko do minulosti, když zahráli poslední píseň z první desky Letní romance a vzápětí ještě starší Pojďme se napít, známou ještě z dob Poutníků.

 

Další novější články

Druhá tráva byla v Chotěboři
Za všechny pejskaře
Komorní orchestr mladých úspěšný v Římě
V sokolovně se rockovalo
(Hudba Praha v Chotěboři)
Doubravan na cestách předvánočních
O internetu pro začátečníky
Rozhovor s Harrym a jeho pánem v Chotěbořském Echu
Korea je zajímavá země
Krajské volby 2004
Úspěch karatistů na Adria Cup 2004
Jak jsme ve Francii našli nové přátele i jednoho rodáka
Dvěstě v městě, třista z místa
Vypečený pravěk
Na Svaté Anně jako na Ještědu
Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři
První Miss Podoubraví je z Chotěboře
Jaká je politická síla Chotěboře?
O rozpočtu města na rok 2004
Jarní prázdniny v Dodge City
Rozhovor s Mistrem republiky Pavlem Halamou

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

druhatrava070305.jpg (56884 bytes)
Foto: Jana Tomášková

 

    V nové sestavě Druhé trávy se opět sešli vynikající muzikanti. Největší pozornost na sebe samozřejmě poutali oba zakládající členové – hráč na dobro Luboš Novotný a kapelník Luboš Malina, kteří především v instrumentálních skladbách dokazovali, že patří ke skutečné špičce ve svém oboru. Bylo ovšem jasné, že ani oba nováčci v kapele, nejsou žádní začátečníci. Kytarista Emil Formánek, známý ze svého působení v úspěšné skupině Fragment, byl na pódiu možná tím méně nápadným. Jeho způsob hry však není založen na efektním sólování, Formánkovy přednosti jsou v přesné a velice nápadité doprovodné hře, ve které je však dostatek místa pro jemné vyhrávky. Zkušeným a vyhledávaným hráčem je i kontrabasista Petr Surý, který již od roku 1978 hraje ve skupině Javory sourozenců Ulrychových a je například i členem Orchestru Opery ND v Brně. Jeho hra je naprosto suverénní a dokonalá, není se proto co divit, že Druhá tráva opět po letech sáhla po jeho schopnostech. Působivost nástrojového provedení umocňoval zpěv Roberta Křesťana, který vykřikoval svoje verše, jako když se láme skála. Křesťanův hlas byl pevný a přesný, tradičně nejpřesvědčivější v pomalých a středních tempech, kde je dost prostoru pro jemné odstíny nálad a výrazu.

Instrumentální vyspělost potvrzovali muzikanti častým střídáním nástrojů mezi sebou. Emil Formánek se s Robertem Křesťanem střídali o kytaru a mandolínu. Na píseň Infiela si kytaru půjčil i Luboš Novotný. V této skladbě hraje na albu Pohlednice na uillean pipes (irské loketní dudy) známý Ir Davy Spillane. Jeho nástroj tentokrát nahradil Luboš Malina, který překrásně zahrál na irské píšťaly low whistle a v následující instrumentálce rovněž tin whiste. Závěr normálního hracího bloku obstaral hit od Boba Dylana Ještě jedno kafe a dále svižné písně El santo día a Kdo obchází můj dům. Diváci v sále si samozřejmě vynutili přídavky, ve kterých se zaperlila skvělá píseň Tanečnice (oproti albové verzi v klidnějším tempu a bez saxofonu). Úplný konec patřil tradicionálu Wayfaring Stranger, ve kterém byl Křesťanův hlas překvapivě stejně ostrý a naléhavý jako v pradávných Poutnických dobách. Robert Křesťan během celého koncertu působil velice svěžím a sympatickým dojmem, občas dokonce mírně vtipkoval a bylo vidět, že si atmosféru v sále spolu s diváky dokonale vychutnává. Po téměř dvouhodinovém vystoupení, ve kterém nebylo místa pro žádné zbytečné prostoje, byla Druhá tráva stále ve skvělé formě, a tak trochu zamrzelo, když kapelník Luboš Malina před druhým přídavkem s úsměvem prosil pořadatele, aby už rozsvítili.

detto070305.jpg (60528 bytes)
Skupina DETTO z Chotěboře. Foto: Jana Tomášková

Byl to úžasný večer plný úžasné muziky. Poděkování patří pořadatelům DDM Junior a skupině Detto, jejichž zásluhou se koncert uskutečnil. Sympatické je, že Detto se vedle svých slavnějších kolegů neztratili a je dobře, že v našem městě podobný soubor působí.

Michal Janáček

              Seznam písní, které zazněly během vystoupení Druhé trávy v Chotěboři 7.3.2005

1. Krvavá Marie (Druhá tráva - Starodávný Svět – 1994)

2. Za poslední lodí (Druhá tráva - Starodávný Svět – 1994)

3. Pendl do Betléma (Robert Křesťan - 1775 básní Emily Dickinsonové – 2002)

4. Irish Medley (instrumentálka - Luboš Malina – Afterparty - 2004)

5. Na španělských schodech (Robert Křesťan - 1775 básní Emily Dickinsonové – 2002)

6. Když jsem jí zpíval (Robert Křesťan - 1775 básní Emily Dickinsonové – 2002)

7. Good Morning, Friend (Robert Křesťan & Druhá tráva - Good Morning, Friend - 2004)

8. Ring Them Bells (Robert Křesťan & Druhá tráva - Good Morning, Friend - 2004)

9. Ossian (Holy Wells Of Ireland) + Ossian (instr.)  (Druhá tráva - Starodávný Svět – 1994)

10. 1775 básní Emily Dickinsonové (Robert Křesťan - 1775 básní Emily Dickinsonové – 2002)

11. Letní romance (Robert Křesťan a Druhá tráva – 1991)

12. Pojďme se napít (Poutníci – Chromí koně – 1990)

13. ? (instrumentálka)

14. Až nás smrt rozdělí (Robert Křesťan - 1775 básní Emily Dickinsonové – 2002)

15. ? (anglicky zpívaná píseň)

16. Infiela (Druhá tráva – Pohlednice – 1997)

17. ? (instrumentálka s Malinovou hrou na low whistle a tin whiste)

18. Ještě jedno kafe (One More Cup Of Coffee) (Robert Křesťan a Druhá tráva – 1991)

19. El santo día (Druhá tráva – Pohlednice – 1997)

20. Kdo obchází můj dům (Who's That Knockin' At My Door) (Luboš Malina – Zákusek – 1998)

21. ? (anglicky zpívaná píseň)

22. Tanečnice (Druhá tráva – Pohlednice – 1997)

23. Wayfaring Stranger (Poutníci - Wayfaring Stranger – 1989)

Historie skupiny

Hned v úvodu je třeba předcházející titulek trochu poopravit, protože v případě skupiny Druhá tráva, je označení jako bluegrassová více než zavádějící. Hudba Druhé trávy již od počátku existence kapely jde napříč všemi žánry a označení jako bluegrass je tak použito pouze jako pomocná berlička zařaditelnosti a spíše odkazuje na předchozí angažmá zpěváka Roberta Křesťana u brněnských Poutníků.

Hlavní osobnost Druhé trávy fenomenální zpěvák, skladatel a textař Robert Křesťan (1958) se hudbě věnuje od třinácti let, kdy s kamarádem založil country kapelu Trapeři. Po osmi letech její existence se v roce 1979 připojil k brněnské formaci Poutníci, kterou z průměrné kapely dostal až na samý vrchol naší folk a country scény. V roce 1991 Robert Křesťan odchází na sólovou dráhu a spolu se svým věrným druhem banjistou Lubošem Malinou zakládá skupinu Druhá tráva, která svoji hudbou vzbuzuje od počátku respekt jak v muzikantských kruzích, tak hlavně u překvapivě širokého spektra posluchačů. Dalšími členy vznikající "supergroup" jsou ostřílený kytarista Pavel Malina (ex. Gram Věry Martinové) a asi nejlepší hráč v Čechách na nástroj zvaný dobro Luboš Novotný. Skutečnou výhrou je pak Jiři Meisner, potvrzující, že nejlepší country je s rockovým baskytaristou.

Foto níže: Filip Zámorský

druhatrava.jpg (63948 bytes)

 

 

 

1991-1996
Již první album nesoucí název skupiny přineslo velmi kvalitní materiál jak po hudební, tak po textové stránce. Špičkoví muzikanti, kterými se Křesťan v první sestavě Druhé trávy obklopil, se profesionálně ukáznili a podřídili hudbu textům. Proměnou prošel rovněž Robert Křesťan. V textech je najednou více osobní, v muzice mírný a vyrovnaný, jen s občasnými výbuchy řevu a zběsilosti, jaké od něj známe z dřívějška. Nic nenaznačuje jeho spojení s bluegrassem, hudební příbuznost ukazuje spíše na moderní rock, folk a kvalitní pop. Jasnými hity první desky jsou písně Smuteční marše, Letní romance, nebo například milostná Vrať se. Velice působivá je rovněž úvodní Zášť, což je první píseň, kterou Křesťan napsal po svém odchodu od Poutníků. Jediným hostem na tomto albu je saxofonista Ivan Myslikovjan (Buty, Etc..., Orchestr Karla Gotta, Laura a její tygři), na obalu je však chybně uveden saxofon u jména Luboš Malina.
Hned po roce přišla Druhá tráva s deskou jakoby odpočinkovou, namířenou do zahraničí, zpívanou anglicky s dvanácti úpravami anglosaských originálů. Už svým repertoárem je deska Revival do jisté míry exhibice. Nejen úpravami čtyř tradicionálů a bluegrassové klasiky od Billa Monroea, ale taky Rolling Stones (Wild Horses) a Boba Dylana (One More Night a One More Cup of Coffee). Je to však především ukázka souhry a soucítění, nejen individuální techniky. Ve staré lidové písni Greensleeves navíc Křesťan ukázal, že jeho pěvecké možnosti jsou mnohem pestřejší, než dosud předvedl.
V roce 1994 vychází další album nazvané Starodávný svět. Muzikanti z Druhé trávy se tentokrát výrazně posílili řadou hostů. Klávesy si v jednotlivých titulech rozdělili Milan Nytra (Buty) a Ivo Viktorin (AG Flek), Pavlína Jíšová, Šárka Benetková a Vlasta Redl vypomohli s vokály a ve dvou písních je slyšet také kontrabas současného hráče Druhé trávy Petra Surého. Nemůže chybět ani tradiční host saxofonista Ivan Myslikovjan. Nejpřekvapivějším tahem je však angažování skvělého rockového bubeníka Františka Höniga (ex. Nová růže, Delirium Tremens), jehož citlivě zahrané bicí, podporované baskytarou Jiřího Meisnera, tvoří kostru skladeb z této desky. Ke skvělému výkonu se rozehrál rovněž Pavel Malina, poněkud nenápadný, avšak velice osobitý a technicky zdatný kytarista s citem pro okamžik, kdy má kytara být slyšet a kdy ne. Na albu Starodávný svět zní Druhá tráva zřejmě nejrockověji v celé své historii, rozhodně však tato deska není prudkým skokem někam jinam. Je to prostě další krok na cestě od grassových kořenů k velice svébytnému hudebnímu vyjadřování. Na desce není jediná píseň, kterou bychom mohli nařknout, že je tam jen do počtu. Ať už se jedná o úvodní (z dob Poutníků známou) Vílu, nebo jedinou převzatou skladbu Ossian (od Petera Rowana) až po závěrečnou nádhernou baladu Ukolébavka pro mne. Jako záznam následujícího koncertního turné vychází živé album Robert Křesťan & Druhá tráva live (1995), na kterém se představuje kapela pro toto turné rozšířená o dva stálé hosty Höniga (bicí) a Myslikovjana (saxofon). Jedno z prvních vystoupení tohoto famózního turné se uskutečnilo i u nás v Chotěboři. Chotěbořáci si možná ještě pamatují, že na tomto koncertě proběhl dokonce křest alba Starodávný svět.
Špičkoví muzikanti z Druhé trávy jsou velice uznávanými a vyhledávanými hudebníky, často se podílejí na natáčení desek svých kolegů. Do diskografie Druhé trávy by se tak možná mohlo počítat například i album, které natočila kompletní kapela se zpěvačkou Pavlínou Jíšovou. S výběrem písní na tuto desku pomáhal Robert Křesťan a dvě převzaté skladby rovněž otextoval. Samostatnou kapitolou jsou sólové desky Novotného a Luboše Maliny, ze kterých občas Druhá tráva na svých koncertech hraje některé skladby. Kapelník Luboš Malina je navíc vyhledávaným producentem a studiovým hráčem, podílel se například na projektu Lucie v Opeře, na deskách Lenky Dusilové, skupin Kabát, MIG 21, Teagrass a mnoha dalších.

1997-2001

V titulní písni dalšího alba Pohlednice Křesťan zpívá: "Z cest mých po světě se vracím zase domů ..." a v podobně optimistickém duchu jsou laděny i ostatní písně na této desce. Ve stálé sestavě Druhé trávy došlo k první personální změně, na místo původního kytaristy Pavla Maliny nastupuje mladý kytarista Martin Ledvina. Zvukově i aranžérsky je album Pohlednice velmi bohaté, na desce se podíleli významní hosté: Jaroslav Petrásek a Ctibor Hliněnský (bicí), Miloš Vacík (perkuse), František Kop (saxofon) a host z nejvzácnějších - světová jednička na irské loketní dudy (uillean pipes) Davy Spillane, který spolupracoval např. s Enyou a Kate Bush. Právě překrásná balada Infiela, na které se Spillane hráčsky podílel, patří k vrcholům celého alba. Hitové ambice má však i pohodová Tanečnice a jediná skladba, která je snad ovlivněna country hudbou, mírně nahořklá Až si jednou (sundám klišé).
Častým působištěm Druhé trávy jsou také USA, kam pravidelně kapela vyráží na svá turné. S přijetím u amerického publika nemá žádné potíže. "Pro ně je zajímavé slyšet, jak se muzika, která vznikla na jejich straně oceánu, zase vrací poté, co prošla jakýmsi mlýnem někde ve střední Evropě," uvedl Křesťan, který se ve volném čase zabývá překládáním knih z angličtiny. "Překládání je pro mě jenom relaxace, hlavní obor mé činnosti je hudba," dodal Křesťan. Především pro účely prezentace ve Spojených státech byla natočena deska Czechmate (vyšla pouze v USA), na které hraje na bicí Jiří Zelenka (Žlutý pes, Michal Pavlíček), na perkuse Miloš Vacík, na foukací harmoniku Ondřej Konrád, vokál zpívá Andy Owens. V následujícím období se sestava Druhé trávy rozšiřuje na šest členů o stálého bubeníka Štěpána Smetáčka (ex. Arakain, Wanastowi vjecy).
"Měli jsme pocit, že v muzice, kterou jsme hráli, jsme vyčerpali všechny možnosti a přestávali vzájemně komunikovat. Neměl jsem chuť dělat něco úplně jiného než předtím. To, že jsme rozpustili Druhou trávu, nemělo za úkol ukončit naši spolupráci, ale naopak ji oživit. Dostali jsme se do situace, kdy jsme spolu museli dělat, ale nechtělo se nám. Větší část nás nicméně dál hraje společně - ovšem s tím, že spolu hrát chceme, nikoli proto, že jsme všichni členy jedné kapely." vysvětluje Křesťan zánik Druhé trávy v roce 2001. Jako uzavření jedné kapitoly vychází kompilační dvojalbum Best & Last, na kterém nechybí nic podstatného ze všech řadových desek Druhé trávy a navíc obsahuje také dosud nevydané snímky. Jsou to především křehká skotská balada Prostři mi plátnem s Křesťanovým textem, kterou původně přednesla Iva Bittová na nedoceněném albu Luboše Novotného a nádherná skladba Křídla, která vyšla na společném CD s Peterem Rowanem (zde v nové nahrávce z roku 2001). Nově je zde zastoupena také legendární předělávka od skupiny Dire Straits, kterou Křesťan znamenitě přetextoval do češtiny ještě ve službách Poutníků - téměř čtvrthodinový opus Telegrafní cesta. Na této skladbě je asi nejvíce vidět proměna Roberta Křesťana od výrazného a chlapáckého zpěvu v dobách Poutníků až k dnešnímu zasněnému, zadumanému projevu zmoudřelého barda. Druhý disk dále obsahuje ukázky různých odboček v repertoáru Druhé trávy. Mezi ně patří úprava Smetanovy Skočné z Prodané nevěsty, coververze Dylanova hitu Ještě jedno kafe, Wild Horses od Rolling Stones nebo rychlá vypalovačka Mama Don't Allow. Právě v těchto kouscích Křesťan ukazuje, že je nejen výborný skladatel a textař, ale také zpěvák převzatých (respektive lidových) písní.
*

2002-2005

Po dlouhých pěti letech od předchozího řadového alba Pohlednice vyšla deska 1775 básní Emily Dickinsonové, kterou Křesťan vydal pouze pod svým jménem. Novou rytmickou sekci tvoří dvojice Juraj Griglák (baskytara, kontrabas) a Miloš Dvořáček (bicí). Původní baskytarista Jiří Meisner odchází do brněnské skupiny Kamelot. Jediným hostem na tomto nosiči je vynikající slovenský houslista Stano Palúch. Žádná zásadní zvuková proměna se oproti předchozím počinům nekoná, písně jsou obdařeny jednoduššími aranžemi a navozují tak spíše zamyšlenější, až vysloveně pesimistickou atmosféru a předkládají autorovy nepříliš světlé vize do budoucího fungování světa. Dominující spíše chmurná nálada alba je nejen v hudební rovině přerušena pouze hitovkou Když jsem jí zpíval a neméně chytlavou Na španělských schodech. Na následujícím turné se doprovodná kapela (neoficiálně nazývaná "Malina Band") představuje s dalším slovenským hráčem v sestavě, bubeníkem Peterem Solárikem.
Rok 2004 byl ve znamení dvojího návratu Roberta Křesťana - návratu ze sólové dráhy ke značce Druhá tráva a ze světa elektrických kytar k moderní akustické hudbě. Po koncertním turné a CD s Charliem McCoyem, natočila Druhá tráva další studiové album. Opět ne úplně typické. Je totiž určeno především pro propagaci v USA, které jsou kapele čím dál bližším a častěji navštěvovaným útočištěm. Album Good Morning, Friend, které je celé nazpívané v angličtině, je pojmenováno podle skladby countryového zpěváka Johnnyho Cashe a kromě ní nabízí ještě další písně zahraničních autorů jako například Bob Dylan, Mark Knopfler, Tom Waits, Jim Fogerty nebo Kris Kristofferson. "Jde vesměs o okruh písničkářů, kteří mě ovlivnili nejvíc", uvedl Křesťan. Desku nahrávala Druhá tráva v současné sestavě, kterou kromě Křesťana a dvou stálých členů (Malina, Novotný), tvoří kytarista Emil Formánek (ex. Fragment) a hráč na akustický i elektrický kontrabas Petr Surý (Cimbal Classic, Teagrass, Javory). Nejvěhlasnějším z hostů na albové novince je legendární hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy (spolupracoval např. s Dylanem, Elvisem Presleym, Simonem a Garfunkelem, Leonardem Cohenem), kterého doplňují slovenská zpěvačka Sylvia Josifoská a houslista Stano Palúch. K převzatým skladbám na desce přistupovala Druhá tráva velmi opatrně, většina změn a úprav vychází z odlišného nástrojového složení. U některých skladeb se snažila od originálů odklonit a najít vlastní cestu, jindy zase zachovávala původní aranže. Zmíněné nástrojové obsazení je vlastně dalším návratem do minulosti, čistě akustické, bez bicích a perkusí.

Aktuální složení Druhé trávy:
Robert Křesťan - zpěv, mandolína, kytara
Luboš Malina - banjo, low whistle, tarogáto, klarinet, sbory
Luboš Novotný - dobro
Petr Surý - kontrabas
Emil Formánek - kytara, mandolína, sbory

V této sestavě se Druhá tráva na svém akustickém turné představí 7.března 2005 v Chotěboři. Pořadatelem akce je Junior DDM-SVČ ve spolupráci s Městským úřadem a skupinou Detto.

Zpracoval Michal Janáček

Diskografie Roberta Křesťana a Druhé trávy:
Robert Křesťan a Druhá tráva (1991, Bonton)
Druhá tráva - Revival (1992, Monitor)
Druhá tráva - Starodávný Svět (1994, Venkow)
Robert Křesťan & Druhá tráva: Live (1995, Venkow)
Druhá tráva & Peter Rowan - New Freedom Bell (1997, Venkow/Universal; 1999, Compass)
Druhá tráva - Pohlednice (1997, Venkow)
Druhá tráva - Czechmate (1999, Compass - vyšlo pouze v USA)
Robert Křesťan a Druhá tráva - Best & Last (2001, Venkow/Universal)
Robert Křesťan - 1775 básní Emily Dickinsonové (2002, Venkow/Universal)
Robert Křesťan, Druhá tráva & Charlie McCoy - Live in Brno (2004, Venkov/Universal)
Robert Křesťan & Druhá tráva - Good Morning Friend (2004, Universal)

Ostatní alba, na kterých se podílela Druhá tráva nebo její členové:
Luboš Novotný - Radost zarmoucených (1995, Gnosis Brno)
Luboš Malina - All You Can Eat (1995, Venkow)
Druhá tráva & Pavlína Jíšová (1995, Venkow)
Luboš Malina - Zákusek (1998, Venkow; 1999, Compass)
Luboš Novotný - Venku z trávy (2000, Venkow)
Wabi Daněk (Robert Křesťan, Charlie McCoy) - Nech svět, ať se točí dál (2002, Venkow/Universal)
Luboš Malina - Afterparty (2004, Good Day Records)

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet