harryanow2.gif (5686 bytes) courierlogo2.gif (5247 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

clogo4.gif (959 bytes)

založeno
since
1998
 

4listek2m.GIF (1282 bytes)  Nadační fond Čtyřlístek

 

Obsah:
1. Místo úvodu stesky a omluva
2. Trochu historie
3. Současná podoba školy

Místo úvodu stesky a omluva

V životě lidském i v životě nejrůznějších společností, spolků a institucí bývají vždy pravidelně připomínána a oslavována různá kulatá výročí. Jedná - li se o výročí padesáté, je to vskutku velký důvod k oslavě, pokud je za co slavit. Je dobrým zvykem, že ty šťastnější školy i při daleko menších výročích vydají krásný nebo alespoň ucházející almanach, který zůstává vzácným a trvalým historickým svědectvím o škole či instituci samé, když ostatním archiváliím hrozí dříve či později nebezpečí úřední skartace a spoléhat na paměť žijících svědků je poněkud naivní.

Vzhledem k otázce finanční mně nezbývá, než předložit veřejnosti alespoň nouzově jakýsi miniseriál o čerstvé padesátnici, naší základní umělecké škole, a to se značnou dávkou znechucenosti nad bídnou výší sponzorských darů určených na vydání pamětního almanachu od chotěbořských podnikatelů, které jsem poníženě obešel. Výsledná částka je 0,- Kč (slovy: nula korun českých), ale na druhé straně jsem zase bohatší o ujištění, že každý z osmi mnou oslovených podnikatelů prý buď "investuje finanční prostředky jiným směrem" nebo že poslední dobou už hodně podpořil sportovní dění ve městě atd.. K devátému ani k dalšímu podnikateli jsem ve své uražené ješitnosti již nevkročil a nevím, jestli kdy vkročím. Děkuji tímto jedinému dárci, který podpořil jistou finanční částkou naše kulaté výročí - Městu Chotěboř. Ze slušnosti ho mezi ostatní zmíněné "sponzory" nepočítám. Ostatně, Město Chotěboř Zušce již řadu let pomáhá i výší symbolického nájemného za využívání radničních prostor.

 

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

milanmoc.jpg (17080 bytes)
Autor Almanachu Mgr. Milan Moc
Foto: Chotěbořský Courier Harry, archív

Píši tyto nakvašené řádky, abych trochu ulevil zarmoucené duši, ale zároveň jako omluvu či vysvětlení, proč tak známá instituce, jakou dnes již ZUŠ Chotěboř zajisté je, nevydá ke svému padesátiletí důstojný almanach. Důvod je jako vždy prostý. Náklady na vydání takovéto publikace se totiž pohybují kolem 40.000,- a na to naše Zuška, pevně a neochvějně zakotvená v síti škol České republiky se všemi "výhodami", které z tohoto svazku plynou, v současné době prostě nemá.

Jsem tedy velice vděčný redakcím Chotěbořského Echa a Chotěbořského Couriera, že mně i naší škole vyšly vstříc a poskytly nám možnost mediální prezentace před chotěbořskou veřejností. Takže maličký almanach přece jenom vznikne, i když pouze v internetové podobě.
(Harryho pozn.: Po dokončení seriálu článků k 50 letům ZUŠ Chotěboř je převedeme do podoby tisknutelné knížky, kterou si bude moci každý z našich novin stáhnout a vytisknout, takže Almanach přece jen bude, i když si ho budete muset vytisknout sami. Almanach bude v našich novinách umístěn trvale.)


50 let Základní umělecké školy Chotěboř

almanzus1.jpg (25687 bytes)
Snímek hlavní budovy ZUŠ z listopadu 2001.
Foto: Chotěbořský Courier Harry

Trochu historie

Ono "magické datum" vzniku Základní umělecké školy Chotěboř připadá na 15. prosinec roku 1951. Škola byla založena rozhodnutím tehdejšího Krajského národního výboru v Pardubicích. K témuž dni byl jmenován i první ředitel tzv. Základní hudební školy v Chotěboři pan Luděk Lukeš, který se dne 17.prosince téhož roku ujal nezbytných přípravných prací. Je nutné podotknouti, že tehdejší představitelé města vznik školy maximální měrou podpořili. Jak uvádí první stránky kroniky naší školy, obzvláště Školský referát MěNV v Chotěboři se snažil vznikající školu podpořit a materiálně vybavit, ačkoliv s ní nebylo v rozpočtu MěNV pro rok 1952 počítáno. Rovněž chotěbořští občané přijali její založení s povděkem.

Rozhodnutí o založení Základní hudební školy v Chotěboři bylo tak rychlé a nečekané, že navzdory veškerým snahám a podpoře neměla škola zprvu vlastní budovu, učebny ani nástroje. Byla umístěna například v budovách místního gymnázia a v nynějším sídle Městské bytové správy v Havlíčkově ulici. Veškerá výuka měla provizorní ráz. V polovině prosince 1951 provedl ředitel průzkum na tehdejších národních školách, na jehož základě proběhl zápis prvních žáků školy. Po provedených přijímacích zkouškách bylo dne 4.ledna 1952 zahájeno pravidelné vyučování. V nejskromnějších podmínkách, jaké si lze z dnešního pohledu představit, začala probíhat výuka 50 žáků rozmístěných do dvou skupin přípravné hudební výchovy po 15 žácích, a do houslového a klavírního oddělení.

Do konce školního roku 1952/53 vyučoval na škole ve všech třech odděleních ředitel školy všechny žáky sám. Teprve v roce 1953/54 nastoupily do školy dvě další učitelky, z toho jedna vyučovala dokonce tzv. rytmiku (předmět předcházející dnešnímu tanečnímu oboru ZUŠ). Škola byla přemístěna do prostor chotěbořského zámku.

Teprve od roku 1957/58 má škola již nejnutnější zařízení a hudební nástroje potřebné ke studiu 80 žáků vyučovaných čtyřmi učiteli. V roce 1960 při reorganizaci okresních národních výborů se dostalo škole nového a relativně dosud nejlepšího umístění v samostatné budově bývalé radnice, kterou uvolnil bývalý MěNV. V této budově sídlí převážná část školy dodnes. Je však bohužel paradoxem, že i navzdory své kráse, umístění v centru města i tradici škole už nejméně 25 let tyto prostory nestačí a pro výuku dnešního počtu dětí jsou z hygienických důvodů naprosto nedostatečné.

V roce 1960/1961 nastupuje na místo ředitele školy pan Jindřich Jun, za jehož vedoucího působení trvajícího více než 30 let si škola postupně vydobyla své čestné místo mezi ostatními institucemi podobného typu v rámci nového okresu a kraje. Stala se významným pedagogicko kulturním centrem v našem městě.

Během uplynulých pěti desetiletí nesla škola celkem 3 názvy, které se vždy s některou novelizací a reorganizací ve školství (kolik jich již bylo a kolik jich ještě bude ?!) povinně měnily. Ze základní hudební školy se v roce 1962 stala na dlouhá léta tolik oblíbená "Liduška", tedy lidová škola umění, která se v roce 1990 přejmenovala s trochou nostalgie na současnou "Zušku" - základní uměleckou školu. Oba dva důvěrně familiární názvy - Liduška a Zuška - naznačují, jak je obecně vnímán vztah žáků a ve velké řadě i jejich rodičů a ostatní veřejnosti k obsahu výchovně vzdělávací práce na těchto typech škol.

Chotěbořská "trojjediná" Hudebka, Liduška a Zuška se v minulých padesáti letech stala pracovištěm několika desítek učitelů, kteří v řadě případů obětovali své mládí a často i nejlepší roky svého života výuce mladé generace v uměleckých oborech na malém městečku Českomoravské vysočiny. A že jejich práce byla v naprosté většině úspěšná a smysluplná, svědčí nedozírná řada žáků, kterým se za svého působení trpělivě věnovali. Mnozí z absolventů naší školy pokračovali v dalším studiu na vyšších typech uměleckých škol a stali se z nich výkonní umělci nebo umělečtí pedagogové na uměleckých školách nejrůznějších stupňů.

Současná podoba školy

Základní umělecká škola Chotěboř má v letošním školním roce kvůli naprosto nedostatečné kapacitě hlavní budovy staré radnice celkem čtyři působiště. Jsou to již zmíněná hlavní ("radniční") budova na chotěbořském náměstí, odloučené pracoviště tanečního oboru v jedné ze tříd základní školy ve Smetanově ulici (jak si této laskavosti ředitelství ZŠ Smetanova vážíme!), zvláštní kapitolu pak tvoří budova pobočky naší školy v Krucemburku a konečně detašovaná třída hudebního oboru v budově základní školy ve Ždírci n.Doubravou (opět s poděkováním ředitelství ZŠ). Celkový počet žáků navštěvujících ZUŠ Chotěboř je v letošním školním roce 461, z toho je 278 dětí v hudebním oboru, 112 v tanečním oboru, 63 ve výtvarném oboru a 8 žáků navštěvuje obor literárně dramatický (od letošního školního roku však bohužel jenom na krucemburské pobočce).

Škola zaměstnává celkem 19 pedagogických pracovníků, hospodářku a 2 provozní pracovníky.

ZUŠ Chotěboř má velice bohatou činnost. Například v loňském školním roce pořádala nebo spolupořádala jen "chotěbořská část" školy více než 90 akcí, naši žáci se úspěšně zúčastnili řady soutěží, festivalů a přehlídek. To je však již obsahem některé z dalších částí povídání o naší ZUŠ.

Mgr.Milan Moc, ředitel školy

II. část Almanachu
III. část Almanachu

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet