harryanow2.gif (5686 bytes) 

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

číslo 73

harry.jpg (9789 bytes)

červenec
2004

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 72 četlo: 5909


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Výhodné telefonní služby
od firmy AICOM Havl. Brod

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit i v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény jméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info

Cenové akce a soutěže
OVD Jednota

Minulé Novinky  |   Předminulé Novinky
Archiv vydání
  |   inzerce.harry.cz

www.festivalfantazie.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina
Chotěbořské Echo v PDF:
2003: č.2
č.3 č.4 č.5 č.6 č.7 č.8 č.9 č.10
2004: č.1 č.2 č.3 č.4 č.5 č.6
Chotěbořské weby   |  Město Chotěboř
Portál CH net  |  Chotěboř.info
Kultur.programy  |  Kino | Mapa ulic Chotěboře

KinoCafé a Filmový klub Velký voči Chotěboř
Narodili se  |  Volební rubrika
ODS Chotěboř  |  ČSSD Chotěboř
Kam zajít - Chotěboř

Chotěboř - zeměpisná poloha, nadmořské výšky
Sportovní strana
Fotbal   |  Hokej  |   Bundesliga

Zimní stadion města Chotěboře
Volejbal  |  Volejbal juniorů | Ping-pong
Atletika TJ CHSAtletika SKŠachy Kámen Chotěboř

Chotěbořské Jídelní lístky:

PD Halama  PD Veselý  Hotel Harmonie (Borek)
Na růžku  Modrá hvězda  Pizza až do domu 

4listek2m.GIF (1282 bytes)4listtitulm.GIF (2449 bytes)

Radniční okénko Chotěboře
radnice.harry.cz

Okénko Městské policie Chotěboř

Okénko
Městské policie

mpolicie.harry.cz

ikonddnv.gif (4769 bytes)

harry@.gif (1498 bytes)

harrynovinky.JPG (5772 bytes)

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí,
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Snímky roverů Spirit a Opportunity z Marsu, uvolněné pro tisk, snímky nezpracované a panoramata a snímky 3D:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/images.html

Olympijské hry 2004: Athens 2004 | Official website of the Olympic Movement | OLYMPIC GAMES 2004 | oh.idnes.cz | olympic.cz

Že by uměl číst?

Moje zmínka níže o tom, jak nás zlobí server co nás připojuje na internet, měla ten účinek, že dnes to zase (po víc než týdnu) jakž takž chodí. No uvidíme, jak dlouho, pane server...
(30.7.)

Zprávy o srpnových akcích v Chotěboři, které jste nám poslali, uveřejníme o víkendu v novém, srpnovém čísle Harryho Posledních Novinek (tedy pokud bude fungovat o víkendu internetové připojení).

Projekty pro EU podány !

29. červenec tohoto roku by se pro Chotěboř mohl stát významným mezníkem. Dnes totiž byly podány dva významné projekty, které se ucházejí o finance z EU. Na krajský úřad podalo město projekt na vybudování průmyslové zóny o velikosti cca 4,5 ha za 9 milionů korun, přičemž 75%, tedy 200 000 EUR žádáme z přestupního fondu Phare 2003. Daleko významnější projekt za 103 milionů korun jsme však dnes předali v Praze na ministerstvu pro místní rozvoj. Jedná se o Sportovní a rekreační areál s nadregionální působností v Chotěboři. Pokud získáme dotaci, bude zde v létě 2006 stát venkovní koupaliště se zajímavými atrakcemi, dvě hřiště s umělým povrchem, dvě hřiště na plážový volejbal, dvě mlatová hřiště pro školy a atlety, propojovací koridor pro pěší a cyklisty, minigolf, několik dětských atrakcí a provozní budova s občerstvením a vyhlídkovou terasou. Projekt jsme předávali v pořadí jako desátý a jeho vypracování bylo natolik náročné a  fyzický rozsah dokumentů je tak velký, že se vůbec nedivíme, že to málokdo stihl podat v prvním termínu. O to větší je však naše šance, že budeme vybráni, protože v dalších kolech už se očekává velký přetlak žádostí. Čekají nás tři měsíce napětí, zda budeme vybráni a zda se budeme moci pustit do práce. Pokud to vyjde, mohlo by město získat od EU a ze státního rozpočtu až 90 milionů korun.
Milan Linhart, místostarosta Chotěboře
(29.7.)

Zlobí nás to, asi skončíme

Už týden nám funguje internet jako líná mrcha, server umístěný v gymnáziu má asi taky prázdniny, a dopravit článek do našich novin je úkol téměř nadlidský, vyžadující si desítek minut marných pokusů, než se to konečně podaří, a to dokonce, jak jsme si ověřili, i o půlnoci! Za takovýchto okolností nemá smysl vydávat noviny a uvažujeme o jejich dočasném zastavení a vypsání výběrového řízení na zajištění kvalitní konektivity. Bude vůbec zázrak, zda se nám podaří tohle co právě čtete protlačit na internet, má to totiž 90 KB...
(29.7.)

Dvě jízdy historických vláčků

Sdružení přátel železnice v Chotěboři pořádá v sobotu jízdu historického motorového vlaku. Ta začne v Havlíčkově Brodě a bude pokračovat do Světlé nad Sázavou, Ledče nad Sázavou a Vlastějovic. Soupravu bude tvořit historický motorový vůz řady M 240.0. Jedná se o takzvanou Singrovku z počátku šedesátých let minulého století a přípojný vůz typu Hurvínek, který pochází z přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Z Havlíčkova Brodu vlak odjíždí v 8.30 hodin. Ve Světlé nad Sázavou bude v 8.50, v Ledči nad Sázavou v 9.20 a v 9.40 hodin ukončí jízdu ve Vlastějovicích. V úseku železniční tratě Světlá nad Sázavou - Vlastějovice zastaví historická vlaková souprava ve všech zastávkách. O týden později pak pořádá Sdružení jízdu historického motorového vlaku na trati Havlíčkův Brod - Chotěboř - Ždírec nad Doubravou, o tom přineseme podrobnosti tuto sobotu.
(29.7.)

Hasiči sejmuli oběšence

Sebevraždou oběšením skončil svůj život dvaačtyřicetiletý muž. Jeho tělo sejmuli v úterý kolem půl desáté dopoledne ze stromu poblíž Chotěboře zdejší hasiči. Potvrdila to mluvčí havlíčkobrodského policejního ředitelství Jana Mazourová. "Muž byl nalezen oběšený v remízku stromů uprostřed louky. Byla nařízena pitva," sdělila mluvčí.
(29.7.)

Strážníci v novém >>>

V současné době lze v našem městě spatřit chotěbořské strážníky, kteří se oblékli do nových a vkusných polokošil. V prvé řadě nás k tomu vedla snaha zajistit našim městským policistům jisté pohodlí a praktičnost. Také nás však k tomu vedlo přesvědčení, že tento nový oděvní prvek může přispět i k vytváření nové image Městské policie Chotěboř.
Mgr. Jiří Novotný, ředitel MP Chotěboř

(24.7.)

mpolnove.jpg (25875 bytes)

Původní fotky z Apolla 11 digitalizovány

V minulých dnech jsme si připomínali 35. výročí prvního přistání na Měsíci, které můj pán považuje za vrcholný zážitek svého života. Nyní NASA uvolnila na internetových stránkách digitalizované fotografie, které byly při historicky prvním přistání člověka na Měsíci pořízeny. Stránky na webové adrese www.apolloarchive.com nabízejí velmi zajímavé materiály z cesty k Měsíci a z první  procházky po jeho povrchu.
(24.7.)

Rok Dobrovolnického centra

Rok od založení si připomínají v chotěbořském Dobrovolnickém centru, které je součástí občanského sdružení Fokus Vysočina. Pro centrum v současné době dobrovolně pracuje 14 obyvatel z Chotěboře. Navštěvují seniory, zdravotně postižené občany a rodiny s malými dětmi. Novinkou v jejich práci je dobrovolnická činnost v místním Rehabilitačním ústavu. Při příležitosti roční činnosti to oznámila koordinátorka Centra Daniela Málková.
(24.7.)

Pod náměstím bude líp

Jak píše dnešní regionální vydání Práva, nebudou už brzy při příjezdu do Chotěboře strašit některé zdevastované domy. Majitel jednoho z nich chtěl dům v Palackého ulici využít k podnikání v cestovním ruchu, ale památkáři nesouhlasili s některými stavebními úpravami. Veškeré práce se proto na několik let zastavily a vyčkával i zájemce o koupi dalšího domu. Nyní konečně došlo s památkáři ke shodě, ale mezi oběma renovovanými staveními stojí další dům, na jehož opravy nemá jeho vlastník peníze. Noví majitelé se proto dohodli, že současně se svými fasádami opraví půl na půl i fasádu cizí.
(24.7.)

K fejetonu vedle >>>

Jakub Vlček z Přibyslavi hrával jeden čas za Chotěboř volejbal a je to přemýšlivý mladý muž, jenž občas napíše do Přibyslavského občasníku nějaký článek, naposledy mu uvedli reportáž o cestě na ostrov Korfu. S tím, co uvádíme dnes vpravo, však neuspěl. Ten, kdo rozhoduje, co ve zmíněném listě uveřejnit a co nikoli, usoudil, že Jakub neoslavil vstup do EU politicky vhodně, pusa pod třešní byla asi pro něj nedůstojná vzhledem k EU. Nu což, my si myslíme něco jiného a navíc náš list není cenzurován, takže příspěvky jsou vítány a takových fejetonů jako je ten vedle zrovna nadbytek není. Rádi tedy Jakubovi jeho dílko zveřejňujeme a věříme, že se naši čtenáři pobaví i když od zmíněné události nějaké ty týdny uplynuly.
(23.7.)

Jak jsem vstoupil do Evropské unie
Jakub Vlček, Přibyslav

30. duben roku 2004 přinesl pro každého z nás něco jiného. Pro někoho Evropskou unii, pro někoho plnoletost, kterou můj spolužák Adam nemálo oslavil, a jiným jako každý rok filipo-jakubskou noc – “čarodějnice”.
I oslavy vypadaly různě. Jinak se veselili ze vstup do Unie v Praze a jinak na vesnici – tam se neslavil až na výjimky vůbec. Čarodějnice už také nejsou to, co bývaly za dob mých dědečků a babiček, kdy se celý večer zpívalo kolem plápolajícího ohně a ti nejodvážnější ho i přeskakovali.
Pamatuji se, že když jsem byl ještě malý, hořívaly na většině kopců kolem veliké ohně, ke kterým se scházelo téměř celé okolí. Uplynulo asi 10 let, a když chce člověk najít v okolí nějaký větší “fajrák”, tak mu nezbývá nic jiného, než si založit vlastní. A s tímto činem souvisí i další věc. Jelikož si oheň připravil a zapálil sám, vlastní na něj také jakési právo. V praxi to vypadá tak, že když se jdete večer projít kolem míst, kde by mohl být slavnostní táborák, nevidíte ho. Vidíte před sebou, za sebou i kolem sebe spousty světélkujících bodů. Po tom, co se dostanete blíž, zjistíte, že to jsou malé ohníčky, kolem kterých sedí jenom nepatrné množství lidí.
Když jsem u jednoho takového místa potkal sedící skupinku známých, posadil jsem se k nim a dal se do řeči. Po chvilce jsem si všiml repro beden, ze kterých šly podivné zvuky a dokola se opakující rytmus – bylo mi vysvětleno, že je to trance. Zeptal jsem se, proč nehrají na kytaru, když jsou to dobří muzikanti. Odpověď byla překvapující. Dneska “jede” Van Dyk, kytara je nanic. Hudbu jsem nechal hudbou, rozloučil se a šel ke kamarádům, kam jsem byl pozvaný.
Seděli jsme poblíž bublajícího potůčku, polena v ohni praskala, nálada byla výborná a já najednou z ničeho nic dostal hlad. Slušně jsem se zeptal, jestli náhodou nemá někdo něco k jídlu, nemyslel jsem tím středně propečené bifteky o hmotnosti minimálně 300 gramů. Vystačil bych si třeba jen s kouskem chleba nebo jablkem. Bohužel nikdo z přítomných nevlastnil žádnou potravinu, která by byla alespoň trošku podobná mé představě. Jenom mi bylo sděleno, že už všechny párky snědli, ale že to nevadí, ať si prý dám škopek, že hlad je stejně převlečená žízeň. Normálně pivo nepiji, nechutná mi, ale udělal jsem výjimku – přece jenom je slušnost, když vám je něco nabízeno, alespoň trošku si vzít. Jestli si někdo myslí, že těch piv následovalo víc, mýlí se.
Čas plynul a nám nezbývalo nic jiného, něž jít pomaličku domů. Po částech jsme odcházeli a já jsem měl to štěstí, že ve dvojčlenné skupince, ve které jsem šel, byla jedna nádherná slečna. Vzhledem k tomu, že čas pokročil a už bylo 1. května, využil jsem příležitosti, a když jsme šli kolem rozkvetlých třešní, dívku jsem políbil, aby příští rok neuschla a byla ještě krásnější.
O chvíli později se zaklaply dveře a já stál na ulici úplně sám. Pomalým krokem jsem se zadumaný dostal domů, vzal jsem si kousek chleba, ačkoli všichni říkají, že jíst v pozdních hodinách je nezdravé, umyl se a šel spát.
Ležím v posteli a přemýšlím, co všechno se za tak krátkou dobu přihodilo. Jsme členem Evropské unie, Adamovi už je 18, čarodějnice jsem prožil výborně, ale přece jen nejhezčí věc byla ta pusa pod rozkvetlou třešní. 
(23.7.)

Faraon hraje v sobotu!

Chotěbořská bigbítová a rocková kapela Faraon oznamuje svým příznivcům posun vystoupení ve Velké Losenici. Místo původně ohlášeného pátku 23.7. hraje tamtéž v sobotu 24.7., tedy o den déle. Další termíny vystoupení kapely najdete na jejich webové stránce, v Chotěboři hrají v sobotu 7.8. na parketu U nádržky.
(22.7.)

Opět opilec

Ve čtvrtek 22.7. po poledni dostala hlídka Městské policie Chotěboř oznámení, že v ulici Na Valech leží nějaký člověk. Na místě chotěbořští strážníci zjistili, že na zemi, poblíže veřejných záchodků, se nachází muž středního věku, z jehož dechu byl cítit alkohol a jeho gestikulace byla těžko srozumitelná. Při bližším ohledání bylo též zjištěno, že tato osoba má pohmožděný obličej. Později se městským policistům podařilo dešifrovat, že opilec se začal občerstvovat již po ránu v místním podniku na Náměstí T.G.M. a hospody prý střídal, které to byly už nevěděl. Přivolaná zdravotnická pomoc si zraněného a opilého muže odvezla do nemocnice v Havl. Brodě. Podobné případy se již v tomto měsíci v Chotěboři staly a tak lze jen doufat, že snížení teploty vzduchu přinese i zchlazení místních opilců, kteří pak svým chováním nebudou vzbuzovat veřejné pohoršení.
Mgr. Jiří Novotný, ředitel MP Chotěboř
(22.7.)

Výluka na trati do Hlinska

Na železniční trati Havlíčkův Brod - Pardubice dojde ve dnech 31. července a 1. srpna k výluce mezi stanicemi Ždírec nad Doubravou a Hlinsko v Čechách v době od 8.40 do 14.30 hodin. Mezi stanicemi Ždírec nad Doubravou a Hlinsko v Čechách budou tyto vlaky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou takto: Spoj 981 - odjezd z Hlinska v 8.52 hodin do Ždírce, spoj 5302 - odjezd ze Ždírce v 9.08 hodin do Hlinska, spoj 5303 - odjezd z Hlinska v 10.16 hodin do Ždírce, spoj 5304 - odjezd ze Ždírce v 11.02 hodin do Hlinska, spoj 5305 - odjezd z Hlinska v 12.03 hodin do Ždírce a spoj 5306 - odjezd ze Ždírce v 12.56 hodin do Hlinska. Náhradní autobusová doprava neobsluhuje zastávku Stružinec. Náhradní zastávka ČD bude zřízena v obci Údavy, a to v místě zastávky veřejné autobusové dopravy.
(22.7.)

Pečovatelská služba nově

Město Chotěboř chce omezit ztrátovost místní pečovatelské služby. Zajišťuje ji samo a ročně na ni doplácí více než třemi miliony korun. Podle starosty Tomáše Škaryda by její provoz mělo převzít nestátní neziskové zařízení. „Takové zařízení má mnohem širší možnosti na získávání finančních zdrojů,“ řekl starosta. Pečovatelská služba několik let funguje jako odbor města. Radnice, na rozdíl od organizací typu charity, na ni ale do letošního roku nemohla dostat žádné státní dotace. „Letos tam bude určitý příspěvek z krajského úřadu, ale nevíme, jak to bude v letech následujících,“ uvedl starosta. Pokud by činnost převzala nezisková organizace, příspěvek města by se podle Škaryda mohl podstatně snížit, aniž by se omezoval rozsah služeb pro seniory. „Všem klientům jsme napsali dopis, že se záměr připravuje a že se to kvality nebo množství služeb nedotkne,“ uvedl starosta. Neměl by se snížit ani dosavadní počet 12 pečovatelek. Nového provozovatele pečovatelské služby by město chtělo najít ve výběrovém řízení.
(19.7.)

Rekreační areál za 100 milionů

Rekreační areál v Chotěboři za více než 100 milionů korun má obohatit nabídku služeb cestovního ruchu v Podoubraví a v přilehlých regionech. Jeho projekt s žádostí o zařazení do strukturálních fondů EU se právě dokončuje. Projekt by měl být hotov do konce července a pak se bude ucházet o podporu ze strukturálních fondů. "K vybudování sportovního a rekreačního areálu využijeme území, které k tomuto účelu slouží už mnoho let," řekl listu Právo místostarosta Milan Linhart (KDU-ČSL). V současné době jsou zde volejbalové a tenisové kurty, škvárové fotbalové hřiště s atletickou dráhou. Projekt počítá s jejich rekonstrukcí a vystavěním dalších sportovišť. Po dokončení díla by tu mělo být fotbalové hřiště a univerzální hřiště s umělým povrchem a osvětlením, venkovní bazén, který by byl v dalších letech zastřešen, dvě beachvolejbalová hřiště, minigolf, skatepark a provozní budova s občerstvením. V závěrečné etapě výstavby sportovního a rekreačního centra v Chotěboři by měl být o úroveň níž vybudován propojovací koridor pro pěší a cyklisty a dvě mlatová hřiště pro školy a veřejnost, která by měla sloužit zdarma a která by také využívali atleti - vrhači. Areál doplní i sedmimetrová šplhací pyramida z lan a kolotoče, aby se měly děti kde vyřádit. Bude to volně přístupné, bez poplatku. Na Podoubraví navazuje region Železné hory s vodní nádrží Seč a se skanzenem na Veselém kopci a také Hlinecko se svými pamětihodnostmi. Procházejí tudy turisticky značené trasy a cyklostezky. Představitelé Podoubraví jsou přesvědčeni, že tato investice se v brzké době navrátí zvýšeným přílivem rekreantů. Pokud bude jejich projekt podpořen Evropskou unií, získá Podoubraví z jejích finančních zdrojů 75 procent hodnoty díla. "Když se nám nepodaří projekt uplatnit, musíme se do toho pustit stejně," míní Linhart. "Přirozeně postupně, jak nám to finanční situace dovolí. Cestovní ruch je totiž jednou z mála možností k prosperitě na Vysočině," dodává Linhart v dnešním vydání Práva.
(21.7.)

Městská policie přijme strážníka

Výběrové řízení na místo strážníka vypíše v nejbližší době město Chotěboř. V současné době disponuje městská policie osmi strážníky. Tento počet však neumožňuje v plném rozsahu uskutečnit nový koncepční plán činnosti, který zpracoval ředitel městské policie Mgr. Jiří Novotný a který sleduje zvýšení bezpečnosti občanů mj. častější přítomností strážníků v ulicích. Ačkoli zastupitelstvo města na svém zasedání schválilo navýšení početního stavu MP, nepodařilo se prozatím doplnit chotěbořské strážníky o muže navíc. Proto se bude v brzké době vypisovat výběrové řízení na obsazení místa strážníka MP Chotěboř. Veškeré bližší informace je ředitel Novotný ochoten podat v pracovní době osobně nebo na telefonním čísle 569 624 743.
(21.7.)

Chotěbořské Echo č. 6 je na internetu

Zde si můžete stáhnout ECHO č.6/2004 (3MB) v  PDF formátu.

Bytová situace v Chotěboři

Místostarosta Milan Linhart hovořil s ČTK o bytové situaci v Chotěboři. Radnice naposled stavěla 25 bytů v minulém volebním období. Loni se státní dotací vybudovala infrastrukturu k 29 parcelám pro rodinné domy, které se už staví. Město také vykoupilo pozemky v lokalitě za jatkami a chystá se zadat studii zástavby. Kromě desítek rodinných domů by tam mohly vzniknout i bytové domy. Část pozemků by mohli využít drobní podnikatelé. "Město nemá velký bytový fond," uvedl místostarosta. Větší množství bytů v Chotěboři má bytové družstvo. Vlastnily je i Chotěbořské strojírny Služby, ale ty je rozprodaly. Byty prodává i radnice. Letos nabídne 19 bytů v Houbově ulici. "Vedou nás k tomu ekonomické důvody, velké náklady na rekonstrukce," řekl místostarosta. Město má zatím desítky bytů ve starších domech. Nový bytový dům místo radnice postaví soukromá firma. Na 18 malometrážních bytů mezi ulicemi Severní a Dlouhá město nedostalo státní dotaci, proto pozemek i s projektovou dokumentací prodalo. Nový investor má byty postavit do pololetí příštího roku, pak je prodá. "Ty, kteří mají u města žádost o byt, budeme obesílat s oznámením, že je možnost byt koupit," uvedl. V městské evidenci je asi 90 žadatelů, podle něj ale většina spíš počítá s levnějším nájmem. Podle původních záměrů měl na volné parcele vzniknout větší bytový dům s rozměrnějšími byty, radnice projekt upravila kvůli protestům občanů. Podle Linharta ale investorovi malé byty vyhovují, protože jsou na trhu žádanější.
(16.7.)

Noviny Vysočiny: Trochu dlouhý upgrade, navíc neviditelný

"Právě probíhá upgrade systému. Omlouváme se, ale systém je dočasně nedostupný. Děkujeme za pochopení." Tento text byl celý týden na webové adrese Novin Vysočiny (Novin Havlíčkobrodska), ale i dalších regionálních novin v ČR, patřících do Deníků Bohemia a Moravia. Vydavatelé si vybrali pro zdlouhavý upgrade systému čas dovolených, ale moc tím nepotěšili ty z nás, co si rádi čteme na internetu o místních událostech. Upgrade skončilo v sobotu 17.7., kdy se nové stránky objevily, ale nepozorujeme na nich bohužel žádné vylepšení (největší potíž čtenáře zůstala - abyste se dostali po přečtení článku na další, je nutno se vracet na seznam článků). Co tedy bylo důvodem upgrade, to se lze jen dohadovat.
(16.7.)

Karatisté opět bodovali

V prvním červencovém týdnu se konal mezinárodní seminář v Letovicích pod vedením Prof. Dr. Rudolfa Jakhela VIII.Dan, kterého se zúčastnili jak čeští, tak i slovinští karatisté. Je to jediný seminář, kde si mohou i nižší pasy pod vedením tohoto mistra a zakladatele direktní metody zacvičit. V neděli 4.7. po příjezdu do Letovic, byl v podvečer zahájen mítink ve sportovní hale, kde se vysvětlila organizace a průběh soustředění. Každý den byl rozdělen do tří tréninkových jednotek s dostatečnými pauzami na jídlo a odpočinek. Začínalo se brzy ráno venku, kde se kladl velký důraz na procvičování forem (kat), základních kombinací a krytů.

ucastniciLS04.jpg (17406 bytes)

Trénink byl ukončen kondičním během. Dopolední a odpolední tréninkové jednotky byly hlavně zaměřeny na procvičování technik a programů na jednotlivé stupně. Dbalo se hlavně na opravu i těch nejmenších chyb. Součástí semináře byl i mezinárodní turnaj, kde všichni bojovníci soutěžili ve formách (katách). Jeden z našich mladých závodníků “David Hons” vyhrál 1.místo v oranžových pasech. Po formách se začalo bojovat (kumite). I zde jsme získali několik výborných umístění: Pavel Halama 2.místo muži zelení, Václav Kruml 1.místo muži oranžoví, Radek Pešek 4.místo muži oranžoví, Kamila Pilařová ženy pod 16let 4.místo. Na závěr mezinárodního turnaje předal Prof. dr. Rudolf Jakhel VIII.Dan diplomy za umístění a za zkoušky technické vyspělosti. Byl to určitě náročný a vyčerpávající týden, ale zároveň byl obohacen o spousty nových přátelství se spoustou legrace a zábavy. Na závěr bych chtěl poděkovat všem účastníkům za výborné výsledky na turnaji a dobrou reprezentaci našeho oddílu MSK Chotěboř během celého turnaje a popřát jim hodně úspěchů a dobrých výsledků.  
Pavel Sokol , Luboš Chlubný  (14.7.)

Bude tu Městské kulturní středisko

Jak píše starosta Tomáš Škaryd v dnešním regionálním vydání MF Dnes, vedení města chce vytvořit Městské kulturní středisko, které by zahrnovalo muzeum, kino i informační centrum a fungovalo by pod jedním manažerem. Ten by ve spolupráci s městem kulturu organizoval. Město proto vypíše výběrové řízení na vedoucího kulturního střediska. Na kvalitu a organizaci kultury se totiž objevily stížnosti, konkrétně třeba na činnost kina. Zařízení pod jedním manažerem by měla fungovat lépe. Město chce také zvýšit prezentaci muzea, expandovat navenek. Dnes je nabídka omezená, malá je také propagace města. Daly by se rovněž lépe využít prostory kina. Manažer by měl spolupracovat s ostatními organizacemi ve městě, s neziskovkami a dalšími. Dnes běží dvě tři akce najednou, to by si měl ohlídat.
(13.7.)

Opilci zlobí, strážníci pomáhají

Na záchytné stanici v Jihlavě skončil opilec, který vyváděl neplechu v chotěbořské restauraci Na Růžku. Protože obtěžoval hosty, zavolali z hospody městskou policii. "Hlídka na místě zjistila, že muž byl silně opilý a agresivní," řekl velitel strážníků Jiří Novotný. O pár dní později museli strážníci k dalšímu podnapilému volat lékaře. U kašny na náměstí totiž ležel nehybně mladík se zraněnou hlavou a rukou. "Z jeho dechu byl cítit alkohol. Strážníci pohotově zareagovali, mladíka zajistili do stabilizované polohy a přivolali zdravotnickou pomoc, která zraněného převezla na traumatologii do Havlíčkova Brodu," dodal Novotný.
(13.7.)

Městská policie vypíše výběr

V blízkém časovém horizontu budeme chystat výběrové řízení na strážníka Městské policie Chotěboř. Případní zájemci se mohou od této chvíle obracet na ředitele MP.
Mgr. Jiří Novotný

(14.7.)

Magická koule v Chotěboři

Chodili se na ni dívat účastníci Festivalu fantazie. Jarda Houdek píše: "Kdo neviděl kouřící a svítící kouli měnit barvy, jako by na Festivalu Fantazie 2004 ani nebyl." Podrobněji o ní píše Petr Kindlmann: "...před dvanáctou jsem konečně uviděl kouli, na kterou se chodí pravidelně dívat. Leží asi deset minut chůze od konání FF, u bohatě vyhlížejícího baráku v tůňce s vodotryskem je vidět barevná zářící koule, která každých pár sekund mění barvu, kolem proudí mlhovina, je to celé takové magické, neboť právě koule je nejspíš tvořena tajemnou mlhou." To se podívejme, co tu v Chotěboři máme za zázraky...   (13.7.)

Jak bylo na Festivalu fantazie

Zprávu o průběhu druhé části Festivalu fantazie v Chotěboři, doprovázenou fotkami, uvádí dnes v Neviditelném psu Jarda Houdek zde: CON: Festival Fantazie 2004. Poněkud obsáhlejším referátem z celého průběhu, ale bez fotek, jsou Postřehy Petra Kindlmanna z Festivalu Fantazie, které přináší server Sarth.
(13.7.)

Mail od profi novináře k diskuzi o grafice našich novin (už naposledy)

Také jsem si před časem říkal, proč pan Poděbradský zachovává právě tuhle grafiku. Ale byla to jen chvilková slabost, pochopil jsem totiž, jak je dobře, že tak činí. Projdete-li si například jen české webové stránky tohoto charakteru, to znamená internetových novin, zjistíte, že jsou si neuvěřitelně podobné. Příčin je samozřejmě víc - majitelé stránek se například podívají na jiné a tlačí grafiky k tomu, aby ty jejich byly také takové, protože si myslí, že to tak má být, že je to in; jsou určité, marketingově ověřené zásady, které se dodržují (kdo se ale zabýval dějinami žurnalistiky, ví, že platí jen pro určitou dobu); mezi majiteli stránek a grafiky není tolik nekonformních či invenčních lidí; a podobně. Souvisí to také s trendem v grafice u papírových periodik (kupte si několik různých společenských časopisů, zakryjte hlavičky a nechte hádat kolemjdoucí, zda jde o jeden či o různé časopisy; všichni řeknou, že jeden). Podobné jsou si také webové stránky nenovinového charakteru, kde se minimum obsahu nahrazuje grafickými manýrami. Programy autorům nabízejí tolik grafických možností, že je těžké odolat a nevyužít je, a přitom jedna z nejzákladnějších pouček grafika byla (a snad je i dnes), co je nefunkční, musí pryč. U webové grafiky by to mělo platit dvojnásob.
Proč ale tohle všechno píšu? Pokud se pan Poděbradský chystá měnit vzhled svých webových novin, přimlouval bych se, aby u Harryho Posledních Novinek pod černým písmem zachovával bílý background, aby stránku členil na bloky jako dosud a nenechal se vmanipulovat do různých svislých proužků vpravo nebo vlevo, aby se držel jedné velikosti a jednotného typu chlebového písma (totéž titulky a popisky), aby tak jako dosud vkládal do textu okamžitě identifikovatelné odkazy (snad jen do tagu <a href> prosím vložit target=blank), aby zkrátka tohle periodikum upravil jen kosmeticky. Přimlouvám se za to jednak jako stálý čtenář, neboť se ve stránce rychle orientuji, okamžitě poznám, co je nového a texty se mi dobře čtou na jakékoliv obrazovce (a většinou i bez brýlí), a druhak jako člověk, který v této branži pracuje už víc než dvacet let a kterého mrzí ta neuvěřitelná stejnost periodik na jakémkoliv nosném médiu.
Pane Poděbradský, nechtějte být jako ostatní...
Jiljí Záruba
Harryho poznámka: Jiljí Záruba, rodák z Libice n.D., novinář z Prahy, je mj. webmasterem stránek rodné obce
(12.7.)

Festival fantazie v Chotěboři jako vždy úspěšný

Zpráva ČTK:
Asi sedm stovek příznivců science-fiction, UFO a záhad všeho druhu se letos sešlo na Festivalu Fantazie v Chotěboři na Havlíčkobrodsku.
Během deseti dní shlédli účastníci řadu filmů, bavili se velkými stolními a počítačovými hrami, sportovali nebo volili Miss Star Trek. "Festival se ve městě koná od roku 1996," řekl jeho ředitel Václav Pravda. Letošní ročník se konal zároveň ve sportovní hale, kině i v kulturním domě a nabídl novou programovou koncepci. "Sledování filmů se promíchalo s náročnějšími přednáškami, besedami a soutěžemi," vysvětlil Pravda.
Například po promítání Jurského parku následovaly dokumenty o dinosaurech a přednášky o klonování nebo chovu zvířat. "Dělali je fanoušci nebo odborníci, vědci," přiblížil. Po filmu Matrix se diváci zapojili do diskuse o umělé inteligenci. Dvoudenní program zaměřený na Pána prstenů provázely přednášky o zbraních, špercích a lékařských diagnózách.
Festival navštívili i umělci, kterým je blízký svět fantazie, například francouzský malíř Philippe Coriat nebo ruský spisovatel Kiril Yeskov, autor knihy Poslední pán prstenů. Na slavný příběh se dívá očima záporných hrdinů. "Někteří zarytí fanoušci tu knihu nenávidí a o to zajímavější bylo mít ho tady," dodal ředitel.
Účastníků bylo méně než loni. "Souvisí to s menším počtem ubytovacích kapacit kvůli rekonstrukci jednoho internátu," uvedl ředitel. Nedostatek míst k přenocování ve městě je podle něj dlouhodobým problémem akce.
"Příští rok plánujeme festival zhruba ve stejném měřítku; změní se část programových linií," dodal ředitel.
Pořádající nezisková organizace funguje bez dotací. Jiné menší akce v republice podle ředitele pouštějí filmy načerno a neplatí za ně. Větší festival si to nemůže dovolit. "Proto jsme z těch akcí nejvíc ohroženi a zároveň máme největší šance na přežití," shrnul Pravda.  (12.7.)

Literární vítězové vyhlášeni

Stovka autorů z celé republiky se zúčastnila autorské soutěže Literární Vysočina, která je součástí stejnojmenného festivalu, jemuž o víkendu patřila Chotěboř. Nejvyšší uznání za své převážně milostně laděné verše získal Jakub P. Malý, padesátiletý autor píšící pod pseudonymem. Mezi prozaickými díly nejvíce zaujala povídka Katarina Ireny Václavíkové. Organizátoři vyhlásili další ročník festivalu, který se bude konat příští rok asi ve stejném čase. Práce do soutěže mohou autoři posílat do března. Další informace na www.literarnivysocina.cz.
(12.7.)

Vilémov uspěl i v Evropě

Vilémov u Golčova Jeníkova, který v loňském roce zvítězil v celostátní soutěži Vesnice roku 2003, uspěl v této soutěži i v Evropě. V absolutním pořadí získali vilémovští druhé místo v konkurenci dvaatřicet obcí z osmi zemí, když vítězem se stala německá obec Ummendorf in Sachsen. „Samozřejmě, že bychom si chtěli tento stav udržet pořád. Ne že jsme teď zabodovali a že se tady nebude nic dělat. Budeme nadále pokračovat v tom, co jsme loni započali,“ řekla starostka Vilémova Jaroslava Dvořáková.
(10.7.)

Literární Vysočina 2004

Literární Festival Vysočina 2004 se koná od pátku 9. července do neděle 11. července 2004 v Základní umělecké škole v Chotěboři.
Program
Besedy s autory, redaktory časopisů, vydavateli. Přednášky. Autorská čtení. Literární soutěže. Diskusní pořady. Výstava obrazů. Konference o sdílení informací a literatuře. Příprava dalšího ročníku Festivalu Literární Vysočina. PROGRAM.
Hosté
Mezi hosty Festivalu Fantazie bude řada známých spisovatelů z České republiky i zahraničí, několik redaktorů, různí vydavatelé. Někteří z nich vystoupí i v programu Literárního festivalu Vysočina, který bude mít ovšem i své speciální hosty z řad spisovatelů, novinářů apod.
Speciální program
V rámci Literárního festivalu Vysočina budou vyhlášeny výsledky Literární soutěže Vysočina vypsané pořadateli při příležitosti festivalu.

(10.7.)

Mizerné léto všude

To jest v celé Evropě. V podhůří Alp odklízejí sníh... Dnes ráno (10 stupňů Celsia) se mi líbilo, co pravil moderátor rádia Frekvence 1: "Venku je taková zima, že i houby mají na kloboucích kulichy." Tím víc se divím meteorologům, kteří vytrvale hlásí přes 20 stupňů a tvrdí, že toto léto je teplotně normální...
(12.7.)

Fotbal vypukne 15. srpna

Na naší stránce Fotbal najdete rozlosování Krajského přeboru Vysočiny, v němž bude opět účinkovat mužstvo FC Chotěboř A. První kolo je na programu v neděli 15. srpna od 16:30 h a Chotěboř hraje v Janovicích. Doma pak naši hrají až za dva týdny, kdy tu hostí Žirovnice.
(10.7.)

Grafik k diskuzi o grafické úrovni webových stránek

Zdravím všechny zúčastněné. Zaujala mě hádanice, čí web je lepší. Nechci nikoho kritizovat ani chválit, ale chci k tomu jen dodat svoji zkušenost. Jednou jsem navštívil stránky jedné profesionální designerské firmy zaměřené na tvorbu webových stránek. Naskočilo načítání intra, které nebylo možné ukončit a které bylo nekonečné. Po dvou minutách jsem to vzdal. Mohla tam být špičková grafika, ale k ničemu. Mě osobně grafika dost oslovuje, ale myslím, že stránky typu www.chotebor.cz, kde jsou kvanta informací pro širokou veřejnost by měly být především přehledné, aktuální ... a grafika je až na 2. místě. (POZOR! Ne na posledním.) No a právě potřeba aktuálnosti a velkého objemu informací často má vliv na to, že na grafiku už nevyjde čas. Aby to zase ale nevyznělo jako chvála chotěbořského webu, musím říct, že proti němu v podstatě nic nemám, ale www.hlinsko.cz se mi líbí víc. Mějte se. Zdeněk Janča
Harryho pozn.: Zdeněk Janča se zabývá počítačovou grafikou profesionálně, jeho web najdete zde.
(10.7.)

Vyjádření Harryho pána k počínající diskuzi o grafice našich novin

Nechci z toho dělat diskuzní klub, noviny jsou tu kvůli něčemu jinému. Roman Klos, který se právě naučil tvořit webové stránky v jazyce php, vyznačujícím se grafickou strohostí, neobjevil žádnou Ameriku, když nás zkritizoval za úroveň grafiky, která se mu jeví předpotopní. O tom my dávno víme a na to téma jsme už před několika léty diskutovali s Jirkou Císařem ml. nebo Zbyňkem Mrkvičkou ml., kteří požadovali hlavně zavedení možnosti on-line vyjádření čtenářů k chotěbořským tématům. Pro čtenáře ale musím uvést několik faktů, dosud jim skrytým. Především naše noviny se vyvíjely postupně a jejich grafika nese toho stopy. Někdy před třemi roky jsme ji zásadně změnili a začali se připravovat na přechod na nevyhnutelný redakční systém. Takovéto noviny se nedají bastlit na koleně v nějakém editoru získaném zadarmo a už vůbec ne v nějakém programu ukradeném. Ani doménu nelze vzhledem k počtu čtenářů provozovat na nějakém zadara serveru.  Poté, co jsme získali mezinárodní registraci našich novin, zajistili jsme si hosting na profi úrovni, zaručující čtenářům přístup, a ten je samozřejmě placený a není zrovna levný, jsou to tisícové záležitosti. (Nás nikdo nedotuje, jak si mnozí myslí, chod našich novin musím hradit z toho, co vydělám svou jinou činností.) Rovněž za editační nástroje se musí platit. Na nákup programů typu Macromedia Dreamweaver už ale tisíce nezbývají a redakční systémy, co za něco stojí, jsou též drahé až běda... Modernizovat noviny po grafické stránce je trochu jiná záležitost než tvořit weblogové stránky. Jazyk php nemůžeme použít, weby v něm napsané běží jen na linuxových serverech. Pro DHTML, CSS a XHTML nejsou k mání odpovídající vývojářské nástroje, dovolující rychlou a jednoduchou tvorbu novin. Zatím tedy dáváme přednost obsahové stránce novin před grafickou a jsme si toho plně vědomi. Raději poskytujeme čtenářům včasné informace a věříme, že moderní grafické postupy zatím oželí. Zatím, než to nějak vyřešíme, ale ta změna musí být tak zásadní, že to nelze uspěchat. Ostatně, použití moderního programování ještě automaticky neznamená výhody pro čtenáře. Weby MF idnes, kdy se načítání stránky nadlouho zastavuje, jsou toho příkladem a o výhodnosti moderních postupů při tvorbě Novin Vysočiny lze jen pochybovat. Velký problém je použití datatbází, což by dovolilo čtenářům diskutovat pod každým článkem. Vyžádalo by si to z naší strany opět platit další peníze za povýšení hostingu. A podíváme-li se např. na úroveň diskuzí v MF idnes, kde museli dokonce přikročit k vymazávání příspěvků, nemáme vůbec chuť dávat hulvátům za naše peníze možnost si vylévat své city na našich stránkách. Víme, že většina našich čtenářů jsou slušní lidé, ale jak je oddělit od těch neslušných? Takže na závěr: Víme, že používání HTML kódu starého 5 let je dnes už nemoderní, ale nám i čtenářům to zatím vyhovuje, takže není důvod uspěchat zásadní změny v našem listě. Čtenáři to chápou, jak je znát z jejich ohlasů. A my raději věnujeme čas na úpravu fotek od čtenářů (málokdo je umí zmenšit pro použití na webu) a příspěvků od dopisovatelů než na hrátky s moderními vývojářskými postupy. Ostatně, Roman Klos se vyjádřil, že pro předpotopnost našich stránek je raději nečte, a to je ten správný postoj. Roman je však jeden, zatímco pravidelných čtenářů našich novin jsou stovky. Rádi mu pomáháme návštěvnost jeho weblogů zvýšit. Třeba to bude jednou on, kdo se po nás už nikoli mladých ujme vydávání chotěbořských regionálních novin...  (10.7.)

Reakce čtenářky a Harryho poznámka

S velkou chutí jsem si otevřela webové stránky Romana Klose - rozhněvaného mladého muže chotěbořského internetu -  a nestačila se divit. Je to vůbec možné, že někdo, kdo má tak příšerné  vlastní webové stránky kritizuje práci někoho jiného? Sama za sebe mohu říci, že stránky které onen mladý muž kritizuje, jsou pro mě jako čtenáře daleko přijatelnější než ty jeho a za čtenáře mohu potvrdit,  že je skutečně  důležitější obsah než forma. Moderní webová grafika na úkor srozumitelnosti není k ničemu.  Nechápu,  jak může student gymnázia kritizovat  práci někoho jiného a sám má na svých webových stránkách gramatické chyby a to prosím např. nikoliv v textu, ale i ve velkém nadpisu: Nárúst náštěvnosti. Bravo, studente gymnázia. Románku, raději se více věnuj studiu českého jazyka. Irena. 
Harryho poznámka: Musím se Romana zastat, bezpochyby to myslel dobře, ale volil příkrá slova, jak to odpovídá jeho věku. I na své stránce nemá ve všem pravdu, např. čtenáři používající jím zavrhovaný Internet Explorer nemusejí dlouho čekat, až se jim tabulky v našich novinách načtou, my s tím počítáme, což by Roman zjistil, kdyby se podíval do našich HTML kódů pečlivěji. Jestli se jemu načítají pomalu, je to věcí jeho PC nebo připojovatele. Kus pravdy má i Irena, tak už to bývá, že každý má pravdy trochu. Ale díky Ireno za zastání. Že dnešní studenti neoplývají bezchybnou gramatikou, to je už pravidlem, ale nejsou to jen oni, s chybami píší i redaktoři slovutných masmédií a třeba dnes jsme dostali mail od paní s titulem Mgr. a byla v něm také chyba...
(9.7.)

Rada i Zastupitelstvo města zasedaly mimořádně

Ve čtvrtek 8.7. zasedla mimořádně Rada města Chotěboře a též Zastupitelstvo města, usnesení Zastupitelstva si budete moci všechna přečíst na webu města zde. Rada přijala usnesení jediné: Zplnomocnila starostu města Tomáše Škaryda k přidělení bytů dle návrhu bytové komise, a to po dobu červenec a srpen r. 2004. V případě schválení bude RM informována na příští RM dne 30.8.2004. Zastupitelstvo města přijalo usnesení povícero, z nich vyjímáme ta zajímavější: Zastupitelstvo vzalo na vědomí složení slibu člena Zastupitelstva města Chotěboře pana Adolfa Müllera, bytem Příjemky 6, Chotěboř. Schválilo přijetí úvěru ve výši do 8,500.000 Kč jako zdroje financování realizace průmyslové zóny a ukládá zahájit jednání o přijetí úvěru s bankovními ústavy. Zastupitelstvo schválilo smlouvu o budoucí kupní smlouvě týkající se prodeje části pozemku parcelní číslo 2804/1 o výměře 5000 m2 v katastrálním území Příjemky, v průmyslové zóně, v předloženém znění. Dále schválilo záměr prodeje části pozemku číslo parcelní 2804/1 o výměře 23077 m2, pozemku číslo parcelní 4571/2 o výměře 606 m2 a části pozemku parcelní číslo 2805/2 o výměře cca 2000 m2 v katastrálním území Příjemky, v průmyslové zóně. Schválilo vyčlenění finančních prostředků ve výši 25% realizační ceny díla “Areál pro sport a rekreaci” v případě, že tento projekt bude vybrán k financování ze SROP, financování bude zajištěno pomocí úvěru. Zastupitelstvo schválilo změnu rozpočtu, povýšení nedaňových příjmů o částku 239 740 Kč, kterou tvoří finanční hotovost z pravomocného usnesení o dědictví po p. Parákovi a následně povýšení rezervních výdajů skupiny 2 upraveného rozpočtu Města Chotěboř na r. 2004 o částku 189 740 Kč a povýšení rezervních výdajů skupiny 3 o částku 50 000 Kč za účelem zhotovení pamětní desky malíři p. Parákovi.  (9.7.)

Rozhněvaný mladý muž chotěbořského internetu

To jsme to od něj schytali! (Já to říkám mému pánovi stále, že je třeba s našimi novinami něco udělat, ale on nechce, dokud nebude jasno, na jaký nový redakční systém přejdeme.) Kdo to schytal? Jako první webové stránky města a naše noviny jako druhé. (Kdopak to bude do třetice?) Od koho? Rozhněvaným mladým mužem chotěbořského internetu je René Kopčem (což je nickname Romana Klose), student, jemuž se tvorba blogových stránek stala koníčkem. Cituji z jeho weblogové stránky:  "Chloubou města Chotěboř, by jistě měly být i internetové stránky, ale je tomu pravý opak! Na adrese www.chotebor.cz na vás vylezou stránky, které vypadají od podprůměrného webmastra/designera. Je to dělané tabulkama a občas CSS. Fakt nevím, čeho je tam více. :-)"... "Další web na odstřel je Harry a jeho Chotěbořský Courier. Zase musím říct, že je to taková menší ostuda Chotěboře. Po informační stránce na výbornou, každý se dozví horké novinky v Chotěboři. Ale to je asi jediné. A pan Jiří Poděbradský, jak to tak vypadá je dobrý redaktor, ale špatný webdesigner. Prostě Courier patří po webdesignerské stránce do koše, po informační zase na vrchol hory. Takže je to půl na půl, ale mě to nepřesvědčilo a já sem chodím jen velmi zřídka!" Já k tomu mohu říci jediné: Z časových důvodů (můj pán se musí nějak živit, noviny ho neuživí a krom nich má řadu dalších koníčků) dáváme přednost obsahu před formou. Z pohledu mladého webdesignéra jsou naše stránky graficky nemoderní, ale pro nás je to zatím pohodlnější - rychlost vkládání zpráv a článků je rozhodující. Čtenáři našich novin chodí na naše stránky právě kvůli jejich obsahu, moderní webovou grafikou se mohou potěšit jinde, třeba právě na Reného stránkách či na dalším webu z jeho dílny... Doufám, že se návštěvnost jeho webu tímto trochu zvedne. Ostatně, kdyby Roman četl tuto moji stránku, našel by níže 30.6. tato moje slova: "V současné době úroveň našich novin stagnuje na zavedené podobě, ale na obzoru se již rýsuje zlepšení: Můj pán i já odejdeme v prvním čtvrtletí příštího roku do důchodu (já do toho psího) a bude tedy na noviny více času..." (9.7.)

Tento způsob léta...

Tento způsob léta zdá se mi býti velice nešťastným, nutno si povzdechnouti s Vančurou a Hrušínským starším. Pro vás, co tu s námi nebydlíte: Sotva bylo jeden den (čtvrtek) konečně krásné letní počasí, už nás celý ten den meteorologové varovali, že v noci přijdou přívalové deště. A měli pravdu. Po půlnoci na pátek se přihnala bouře s průtrží mračen a kroupami (fotky má Roman Klos na svém webu zde a zde) a v pátek poránu tu dosud leje a už je opět hnusně. Nejhorší je, že stěžovat si nelze ani na lampárně...
(9.7.)

Festival Fantazie 2004, Chotěboř, 2. - 11.7.2004
podrobnosti na www.festivalfantazie.cz

Festival Fantazie Avalcon (2.-11.7.2004)
= 3 programové linie: tradiční setkání fanoušků literární fantastiky
Avalcon (fantastická literatura, besedy se spisovateli a redaktory časopisů, jednotlivé literární světy, prodej a burza knih, autogramiády, workshopy a psaní povídek, literatura na internetu, ...)
Futurologický kongres (trendy v technologiích a společnosti: internet, počítače, biotechnologie, nanotechnologie, lékařství, komunikace, chemický průmysl, školství, politologie, ...)
Fantastická Fakta (Atlantida, záhady, pyramidy, UFO, paranormální jevy, mytologie ...)
speciální program (koncerty, výstavy obrazů, Miss Avalcon, divadlo, ...)

Festival Fantazie Spektrum (2.-11.7.2004) = 3 programové linie: přehlídka filmové dlouhometrážní i krátkometrážní tvorby, besedy s herci a lidmi z filmového světa, přednášky odborníků a fanoušků.
nejnovější filmy a předpremiéry, starší a klasické filmy, soutěžní snímky, krátké filmy
programové bloky k filmům a seriálům s přednáškami a besedami - Pán Prstenů, Matrix, Star Trek, Star Wars, Stargate SG-1, Babylon 5, Harry Potter, Xena, Duna, Manga&Anime, ...)

Festival Fantazie GameStar (3.-10.7.2004) = 4 programové linie: volné hraní i nejrůznější turnaje pro začátečníky i pokročilé.
PC herna s 2x8 x 4x4 PC v síti a s projekcí obrazu, ...
stolní hry (Mage Knight, Warhammer, Proroctví, Osadníci z Katanu, LOTR, Carcassonne, ...)
herna karetních sběratelských her (Magic the Gathering, MiddleEarth, Harry Potter, LOTR, ...)
sportovní hry (Capture the Flag, Dance Dance Revolution, Famfrpál, ...)

Festival Literární Vysočina (9.-11.7.2004) = 1 speciální programová linie s programem pro spisovatele, redaktory, vydavatele, čtenáře nefantastické literatury - přednášky, prezentace, besedy, autorská čtení, literární dílny, ...

avalcon04.jpg (22942 bytes)

Na vlastní oči

vídám na sklonku měsíce června již druhým rokem propagaci města Chotěboře v centru Prahy. Děje se tak díky organizátorům Festivalu fantazie. Plakáty, které jsou k vidění v těchto dnech v Chotěboři, zvou k účasti na festivalu, v našem městě i na mnoha místech v centru Prahy a nejen na jejich frekventovaných nádražích. Myslím, že tento festival, i když tady v místě jeho konání ho i letos doprovázely mnohé, různé a nejen internetové "diskuse", dělá Chotěboři dobrou propagaci.
Pavel Fiala

(3.7.)

Ukradeno firemní auto

Podle oznámení Policie ČR odcizil dosud neznámý pachatel osobní automobil Škoda Felicia tmavě modré barvy, zaparkovaný před domem v ulici Na Chmelnici v Chotěboři. Poškozené firmě vznikla škoda ve výši 110 tisíc korun. Policie po vozidle vyhlásila pátrání.
(8.7.)

Faraon hraje i v létě

Chotěbořská bigbítová a rocková kapela Faraon hraje i v letních měsících. 17.7. u rybníka Řeka (Krucemburk), takovej   šmik na pláži, 30.7. v rekreačním středisku Podkozí u Unhoště , 7.8. v Chotěboři  na parketu U Nádržky a 28.8. ve Ždírci nad Doubravou taky na parketu.
(7.7.)

Bezděkovský sedmiboj podesáté

X. ročník míčového sedmiboje mužů se stal kořistí dvojice Ondřejů - Pravdy a Marka, kteří tak vyhráli tento turnaj už potřetí. V soutěži mixů kraloval pár Zdeněk Kerbr - Kateřina Jiránková, který zvítězil s obrovským náskokem. Soutěžilo se v tenise, stolním tenise, házené, nohejbalu, volejbalu, košíkové a penaltách. Sedmiboj mužů: 1. Ondrové 36 bodů, 2. Kerbr - Šmíd 31, 3. B. Marek - Staněk 22, 4. Krupička - Raszka 22, 5. Adam - Röhrich 17, 6. Málek - Zvolánek 16, 7. Novák - Gallus, 8. Nejedlých všichni 14, 9. Havlíček - Železný, 10. Nevoral - Slavík, 11. Doležal - Krátký všichni 13, 12. Nejedlý - Pátek 12, 13. Krupička - Zatočil, 14. Smejkal - Holcman všichni 11, 15. Holfeuer - Vojanec 10, 16. Rosečtí, 17. - 18. Kubát - Sobotka, Kopecký - Hübner všichni 9, 19. Jakeš - Samiec, 20. Hudík - Kovář, 21. Vašíček - Krajíček všichni 8, 22. - 23. Slavík - Tunheber, Koubek - Nepraš, 24. Culkovi, 25. - 26. Doležal - Salák, Černý - Akrman všichni 7, 27. Mička - Novotný, 28. Zeman - Němec všichni 6, 29. - 31. Nevole - Slanař, Švec - Dočekal, Krátký - Semerád všichni 5, 32. - 33. Krupička - Pešek, Čermák - Šimon všichni 4, 34. Bříza - Klofáč 2. Sedmiboj mixů: 1. Kerbr - Jiránková 43, 2. O. Marek - Kočová 30, 3. T. Rosecký - Milfaitová 26, 4. Culka - Růžičková 17, 5. J. Rosecký - Fučíková 16, 6. - 7. Kubát - Odvárková, Zeman - Dufková všichni 15, 8. - 9. Panáčkovi, Nejedlý - Mudruňková všichni 14, 10. Kopečtí 13, 11. - 13. Půža - Výborná, Hora - Vladyková, Poubová - Vavřička, 14. Pátek - Rouchalová, 15. Slavíkovi, 16. Slanař - Leflerová všichni 12, 17. Dočekalovi, 18. Kohlovi všichni 11, 19. Smejkal - Bártová 10, 20. Čermákovi 9, 21. Pořízovi 8, 22. - 23. Nepokojovi, Hudík - Polanská, 24. Machka - Švandová všichni 7, 25. Landsmanovi 6, 26. Pravdovi, 27. Novákovi, 28. Stará - Odvářka všichni 5, 29. - 31. Švícka, Ressl - Žemličková, Ždímalová - Marek všichni 4, 32. Pejchar - Fialová, 33. Švecovi všichni 0.
(8.7.)

Jen to nezakřiknout!

Jakmile přišly prázdniny a školy nepracují, silně se nám vylepšilo odesílání souborů (tedy i těchto novin) na internet. Dosud to jakž takž fungovalo ráno tak v 6 hodin, během dne to nešlo vůbec a večer, jakož i v sobotu a neděli, dost mizerně a po velkém úsilí. Dnes již od 6 hodin ráno (nyní je 9:30), to funguje, takže to nechceme zakřiknout... Horší je, že už zlobí i pošta (odeslaná některým adresátům se nám vrací zpět, např. těm v Městském úřadě, tak jim to tímto vzkazujeme) a i dostávat se na domácí weby není také žádný med (zahraničních se to netýká). Zjistili jsme, že zádrhele nejsou jen na našem připojovatelském serveru, ale i na tzv. Nixu na žižkovské věži v Praze, kde se spojují všechny domácí sítě do jednoho uzlu. Tam je slabé místo, které silně zdržuje stahování webových stránek a příjem pošty.
(1.7.)

Cassini obíhá kolem Saturnu

Americká sonda Cassini (web zde, další web sondy je zde) v noci na dnešek vstoupila na oběžnou dráhu kolem tajemného Saturnu, když proletěla mezi prstenci F a G s bravurou a přežila to bez úhony, byť se pohybovala rychlostí 70 000 km/h. Astronomové si od mise k Saturnu vzdáleného asi 3,5 miliardy kilometrů dále slibují odpovědi na celou řadu otázek: Jak vznikly Saturnovy prstence, co je příčinou jejich různorodého zbarvení a co je to vůbec za tajemnou energii, díky které Saturn září téměř dvakrát víc, než by odpovídalo energii přijaté ze Slunce?  Jedním z vrcholů americko - evropské expedice Cassini bude přistání jeho evropského modulu Huygens v lednu příštího roku na Saturnův měsíc Titan.
(1.7.)

Půjčovna DVD video

Dovolujeme si Vám oznámit, že od července jsme opět uvedli do provozu půjčovnu DVD video disků v naší prodejně v Chotěboři. Pro velký zájem uvádíme ZDE tituly, které jsou momentálně k dispozici (naleznete tam detaily k jednotlivým titulům atd.). Jedná se pouze o základ, který se bude neustále rozšiřovat a obměňovat minimálně 1x za měsíc. Na našem webu proto pro Vás opět připravujeme možnost předobjednávek titulů na další termín (bude zprovozněno během příštího týdne). Doufám, že Vám tato naše aktivita udělala radost a že našich služeb brzy využijete. naleznete i detaily k jednotlivým titulům atd.
Tomáš Jindra, JCS Computer

(3.7.)


Řada čtenářů nám v mailech vyčítá, že jsme přestali doplňovat rubriku Drby z vrby. Abychom to napravili, budou se nyní občas Drby z vrby objevovat v těchto Novinkách.

Drby z vrby: Pavel na EURO 2004

Následující snímek zachytil známého zdejšího restauratéra a hoteliéra (a městského Zastupitele) Pavla Halamu po utkání s Dánskem na EURO 2004. Jak ale Pavel přišel k těm známým osobnostem okolo něj, nám není zatím známo. Že by se chystal vystupovat v Tele Tele?
(1.7.)

halamaeuro04.jpg (14315 bytes)

Drby z vrby: Svatba v Panském domě

V Panském domě se svatební hostiny konají běžně, ale nyní tam měli "svou" svatbu, když si vrchní číšník Milan Sobotka bral servírku Janu Šorfovou (na snímku se svým zaměstnavatelem Pavlem Halamou před brodskou radnicí). Novomanželům přejeme hodně štěstí a dětičky stejně pěkné, jako jsou oni.  (1.7.)


svatbavpd.jpg (18340 bytes)

Až se ucho utrhne...

Že přišlo léto nepoznáváme podle počasí, neb jest mizerné, ale podle toho, že se nad Chotěboří opět předvádějí piloti vojenského letectva z Čáslavi. Nevím, zda snaha předvádět se patří mezi předpoklady k přijetí na pilotní školu, pokud ne, tak to vojenským pánům dosud uniká. Pánbůh s námi, až hoši dostanou do ruky Grippeny (nynější L-159 mají přece jen slabší motory). Nedávno si stěžovali severočeští sportovní piloti, že jim vojáci vlétají do jejich letové výšky (max. 300 m nad terénem) a ohrožují tak jejich lety. I tady nad Chotěboří jsme už takový stav pozorovali. Inu, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne jako v Bílku před několika léty...
Pro zájemce: web 212. squadrony z Čáslavi je zde(1.7.)

Harryho miniweblog: Neumětelové

Tak říká můj pán těm, kdo neumí, ale jsou skálopevně  přesvědčeni, že umí. Pozná se to mnohdy snadno, takže se lze jen podivovat, že jisté výdělečné kruhy právě Neumětely začaly propagovat a snaží se z nich dělat slavné. Viděli jsme to třeba v pořadech Česko hledá Superstar. Při pohledu a poslechu řady soutěžících se člověku (i psu) dělalo trapně: S tímhle výkonem se dotyčný chce stát Superstar? Dokonce z nich udělali Hvězdnou pěchotu a za malého počtu hlasujících diváků jmenovali důstojníky a generála. Generál se nyní vytáhl tím, že propadl ve škole ze dvou předmětů a svůj studijní neúspěch svádí na učitele a hodlá si na ně se svým taťkou stěžovat. Nad snahami dělat z takových Neumětelů slavné se lze jen trpce pousmát...
(1.7.)

Na mezinárodní seminář KARATE

Náš oddíl Moderního sportovního karate v Chotěboři (dále jen MSK), se bude účastnit mezinárodního, týdenního semináře v Letovicích. Datum této akce je 4.-11.7.2004 a z našeho oddílu se účastní třináct bojovníků. V tomto týdnu zde bude vyučovat Prof. dr. Rudolf Jakhel, držitel VIII.Danu . Na tento seminář přijede také mnoho bojovníků z jiných evropských zemí. Doufáme, že naši bojovníci uspějí, nejen jako oddíl MSK, ale také v mezinárodním měřítku, proto jim přejeme mnoho štěstí a střízlivý rozum.
V.O. Pavel Sokol
(1.7.)

Pro ty, kdo nestihli přečíst Novinky na konci června:

Dnes máme výročí

Dnes je to právě 6 let, co jsme se s mým pánem dohodli o vydávání Chotěbořského Couriera a vydali nulté číslo. Na jeho mizernou grafickou úroveň se můžete podívat v naší rubrice Archiv vydání, stejně jako na další stará čísla novin (ale tehdy jsme se to teprve učili). V současné době úroveň našich novin stagnuje na zavedené podobě, ale na obzoru se již rýsuje zlepšení: Můj pán i já odejdeme v prvním čtvrtletí příštího roku do důchodu (já do toho psího) a bude tedy na noviny více času... Při této příležitosti děkujeme všem čtenářům za stálou přízeň a zvláště zdravíme těch několik desítek, co nás čtou už celých 6 roků. A ještě malé povzdechnutí: úroveň současné internetové konektivity v Chotěboři se nám co se týče rychlosti a kvality jeví jako horší než tehdy, v letech 97 a 98, kdy tu internet pomalu ale jistě začínal...
(30.6.)

Jednání o novém lyžařském vleku

V pondělí 28. června dopoledne se uskutečnila další jednání týkající se pořízení nového lyžařského vleku do areálu u Svaté Anny. Tentokrát byli pozváni zástupci firmy Moment ze Zlína, kteří vyrábí lyžařské vleky pro kratší a střední svahy (dva vleky této firmy už pět let jezdí v Hlinsku). Areál opět dostal velmi dobré hodnocení s téměř ideálními předpoklady pro další rozvoj. Po tom, co se zástupci výrobce vleku seznámili se samotným areálem i se záměry lyžařského oddílu, pokračovala jednání na městském úřadě s panem místostarostou. Ten přislíbil snahu města o to, aby nový vlek v Chotěboři byl co nejdříve. Jako první možnost však vidí příští rok. I letos se tak pravděpodobně bude jezdit na vleku, který má již nyní spíše muzejní hodnotu. I nadále se však pokračuje v přípravných pracích. Snahou lyžařského oddílu je zpracování alespoň projektové dokumentace k budoucí stavbě, dořešení majetkoprávních vztahů. Zájem vybudovat nový lyžařský vlek co nejdříve potvrzují již započaté zemní práce. Richard Macků 
(30.6.)

*

Další Novinky, z června 2004, najdete v odkaze Minulé Novinky níže

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera (max. 67, pokud to nefunguje zadejte ještě písmeno b, např. 67b). Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete. Od února 2004 pak mají starší novinky adesu http://www.harry.cz/harry/rubriky/hotnewsXX.htm, kde XX je číslo od 68 výše.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet