harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

 

číslo 65

harry.jpg (9789 bytes)

listopad 2003
II. část

I. část listopadových Novinek je zde

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 64 četlo: 5472


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Výhodné telefonní služby
od firmy AICOM Havl. Brod

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit i v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény jméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info

Cenové akce a soutěže
OVD Jednota

Minulé Novinky  |   Předminulé Novinky
Archiv vydání
  |   inzerce.harry.cz


www.festivalfantazie.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina

Chotěboř - zeměpisná poloha, nadmořské výšky
Chotěbořské weby   |  Město Chotěboř
Portál CH net  |  Chotěboř.info
Kultur.programy  |  Kino | Mapa ulic Chotěboře

KinoCafé a Filmový klub Velký voči Chotěboř
Narodili se  |  Volební rubrika
ODS Chotěboř  |  ČSSD Chotěboř

Kam zajít - Chotěboř | Letiště Chotěboř
Chotěbořské Echo v PDF:

č.2
č.3 č.4 č.5 č.6 č.7 č.8
Sportovní strana
Fotbal   |  Hokej  |   Bundesliga

Zimní stadion města Chotěboře
Volejbal  |  Volejbal juniorů | Ping-pong
Atletika TJ CHS  |  Atletika SK

Chotěbořské Jídelní lístky:

PD Halama  PD Veselý  Hotel Harmonie (Borek)
Na růžku  Modrá hvězda 
Pizza až do domu 

4listek2m.GIF (1282 bytes)4listtitulm.GIF (2449 bytes)

radnice3m.JPG (9671 bytes)

ikonddnv.gif (4769 bytes)

harrynovinky.JPG (5772 bytes)

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí,
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Vánoční soutěž Jednoty Havlíčkův Brod bude denně losována v Chotěboři

Celkem 100 cen čeká na zákazníky Jednoty Havlíčkův Brod ve Vánoční spotřebitelské soutěži, která začne 19.11. Každý den můžete vyhrát, denně budou vylosováni 3 zákazníci z došlých kupónů o 1 litr Fernet Stocku. Výhra bude denně zveřejněna na www.jednotahb.cz a v internetovém listě Chotěbořský Courier. Celkové slosování o 100 cen proběhne dne 19. 12. 2003 v Chotěboři. Slosovány budou všechny doručené kupony které budou potvrzeny razítkem prodejny o min. nákupu ve výši 500 Kč a opatřeny ústřižkem od pokladny. Výherci budou vyrozuměni telefonicky, výherní listina bude zveřejněna na www.jednotahb.cz a Chotěbořském Courieru.   Kupony zasílejte na adresu: Jednota OVD, PO BOX 42, 583 01 Chotěboř do 19. 12. 2003.
Kupony soutěže najdete v info letáku, který bude roznášen do schránek 18. a 19.11. Leták si už dnes můžete prohlédnout na webu Jednoty zde.

Výherci 1 litru Fernetu z 28.11.:
Marie Jeníčkov
á, Vrcha , Jiří Manivčuk ml., Česká Bělá, Jaroslava Čapková, Dolní Březinka
Výherci 1 litru Fernetu z 27.11.:
Evička Žáčková
Štoky, Vlasta Bačkovská Vysoká, Marie Andělová Olešenka
 

Výherci 1 litru Fernetu z 26.11.:
Petr Plíhal
Oudoleň, Jana Hradecká Vilémov, Simona Pospíchalová Uhelná Příbram

Výherci 1 litru Fernetu z 25.11.:
Marie Černá
Habry, Luboš Vítek Obrvaň, Marie Musilová Oudoleň
Výherci 1 litru Fernetu z 24.11.:
Jana Machová, Golčův Jeníkov, Věra Šťastníková, Sobíňov, Martina Hartová, Nová Ves u Světlé n.S.
Výherci 1 litru Fernetu z 21.11.:
Anna Piskačová
, Vepříkov, Marie Horská, Šlapanov, Lucie Veselovská, Havlíčkův Brod
Výherci 1 litru Fernetu z 20.11.:
Věra Sedláčková
, Chřenovice, Jar. Beran, Šlapanov, Miroslav Plíhal, Oudoleň
Výherci 1 litru Fernetu z 19.11.:
Málková H., K úvalu 147, Praha 5, Zachařová Dagmar, Chřenovice 56, Honzík Zdeněk, Horní Studenec 78

Mikulášovo oznámení

Vážení, oznamuji Vám, že vzhledem k meziročnímu nárůstu cen uhlí a brambor, jsem se s účinností od 5.12.2003 rozhodl, že těm, kteří zlobili, budu namísto shora uvedených komodit dávat ROVNOU PŘES DRŽKU.
Váš Mikuláš.

(1.12.)

V
(29.11.)

Ř
(29.11)

Dvacet let počítačů v Chotěboři

V těchto dnech tomu bylo 20 let, co se v Chotěboři objevil první malý počítač a brzo po něm následovaly další. Tehdy byl totiž založen Jirkou Uttendorfským a Harryho pánem místní Klub elektroniky, jehož členové se těmto počítačům věnovali a kupovali si je. Členové Klubu elektroniky se před 5 léty sešli, aby si připomněli 15. výročí. My jsme o tom přinesli článek s fotografiemi v čísle 6 našeho listu zde. Seznam členů Klubu a rozhovor se zakladateli spolu s dobovými fotkami jsme kdysi uvedli v tomto článku. Klub elektroniky krom toho, že přinesl do těchto končin počítačovou osvětu a svým členům takové znalosti, že se dnes většina z nich okolo počítačů pohybuje, vychoval za pět let své činnosti i celou řadu mladých odborníků v počítačových kroužcích tehdejšího Domu dětí a mládeže, z nichž mnozí pak počítačové vědy vystudovali.
(29.11.)

Výsledky ankety připomínek občanů

V létě proběhla v Echu i na stránkách Chotěbořského Couriera anketa „Co by se mělo v Chotěboři stavět“. Anketa byla vyhodnocena a okomentována v Echu i na Internetu. Zároveň bude jedním z podkladů pro firmu Ekomonitor která zpracovává strategii města. Protože však tento podklad nebyl pro zpracování strategie postačující, vypracovala firma Ekomonitor ještě jeden podrobný dotazník, který byl šířen mezi veřejnost prostřednictvím základních škol, gymnázia, radních a úředníků MěÚ. Občané Chotěboře dávali známky za kvalitu života a služeb v jednotlivých problémových oblastech. Přesné výsledky zatím nejsou spočítány ale průměrná známka se vždy pohybuje kolem průměru, tedy kolem trojky, takže to asi moc vypovídající nebude. Zároveň však mohli občané napsat k jednotlivým oblastem i své vlastní připomínky. Tyto připomínky byly shrnuty do dvou tabulek. Jsou to jednak požadavky na investiční akce, jednak požadavky na nápravu v oblasti různých druhů služeb.
Podrobnosti píše místostarosta Milan Linhart v naší rubrice
Radniční okénko
(29.11.)

Řezané svíčky koupíte v Muzeu

Až do 6. ledna máte možnost prohlédnout si na Vánoční výstavě v Městském muzeu nejrůznější variace betlémů, od papírových po dřevěné či perníkové. Mezi vystavovanými skvosty je i dílo Chotěbořáka Vladimíra Melzera, jehož betlém má tři části a je vyřezán z lipového dřeva. Betlémy ze sbírek a majetku Městského muzea v Chotěboři, vystavované v minulých letech, letos návštěvníci neuvidí. Zhlédnout je mohou do konce roku pouze v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. Velkou pozornost vzbudila také Prodejní výstava řezaných svíček Jiřího Stulíka z Hostašovic. Dílo jeho rukou plné řezaných a prořezávaných ornamentů dokázalo dát svíčkám naprosto neuvěřitelné tvary, z nichž některé si lidé okamžitě odnesli domů. O Zlaté neděli 21. prosince přijede mistr Stulík osobně, aby ukázal výrobu těchto unikátních svíček zájemcům. Celá výstava je přistupná denně od úterý do neděle od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin, mimo Štědrého dne a Silvestra.
(29.11)

Harryho miniweblog

Poránu, když panička odejde pracovat do své oblíbené Klazarky (dělá tam celý život), krátím si čekání na to, až můj pán vyleze z pelechu, čtením internetových novin, a beru to pěkně odshora dolů na seznamu deníků na stránce CHnet. Když pak pán přijde, sděluji mu zajímavosti. Dnes ráno mu povídám: "Hele, v Blansku vyhodili soudce, co v opilosti nadával účastníkům soudního řízení." "Ježíšmarjá," vzkřikl na to můj pán koukaje na fotku nešťastného soudce (v parlamentu přece taky pijou a nadávaj si), "vždyť je to můj spolužák z gymplu!" Odvětím mu bezelstně: "To byl teda ročník pěkných opilců..." No a on teď na mne nemluví. Nevíte proč?
(28.11.).

Tři holčičky za den

V úterý 25.11. se narodila tři děvčátka maminkám z Chotěboře: Veronika Šimšová, Bára Cisáriková a Barbora Zikmundová. Seznam všech narozených najdete v naší rubrice Narodili se.
(27.11.)

Adamec hraje za Prostějov

Minimálně na měsíční hostování odešel jihlavský hokejový útočník, chotěbořský rodák Václav Adamec do prvoligového Prostějova. Do sestavy Dukly Jihlava se totiž osmadvacetiletý hráč po vážném zranění nedokázal vrátit. V letošní sezoně nastoupil v jihlavském dresu k devíti zápasům, v nichž ani jednou nebodoval. Poté sehrál čtyři utkání v druholigovém Havlíčkově Brodě. Premiéru za hanácký klub si odbyl ve středu v derby proti Olomouci.
(28.11)

Konec podzimních výlovů

Tuto sobotu 29.11. výlovem rybníka Pobočný  u Ždírce n. D. ukončí firma Rybářství Vysočiny Chotěboř podzimní výlovy svých rybníků. Kapři z tohoto rybníka jsou určeni především pro vánoční distribuci po našem okrese a vyznačují se výbornou chutí. Letošní podzimní výlovy byly opožděny oproti jiným rokům cca o 3 týdny v důsledku dlouhodobého sucha a velmi teplého podzimu, což rybám při výlovu příliš nesvědčí. Ikdyž letošní horké léto s nedostatkem vody způsobovalo značné problémy v chovu ryb. Podle vyjádření majitele firmy bude v našem regionu vánočních kaprů dostatek a cen by se měly udržet ve stejné výši jako v loňském roce. Prodej ryb na rybníce Pobočném bude zahájen kolem 9 hodiny. 
(26.11.)


Náš starosta kandiduje do krajského zastupitelstva

O víkendu zasedla krajská nominační konference ČSSD našeho kraje a schválila kandidátku ČSSD pro volby do krajských zastupitelstev. Starosta Chotěboře Tomáš Škaryd tam figuruje na 12. místě a předseda chotěbořských socdem Milan Stránský na 25. místě. Celou kandidátku si můžete prohlédnout zde. Krajské zastupitelstvo má 45 členů, z nichž 8 je za ČSSD. Jeho současné složení je zde. Zároveň konference volila nový krajský výbor ČSSD, jeho členem se nestal nikdo z Chotěboře.
(25.11.)

Aerobic počtvrté, malá účast Chotěbořských

SK Buttula uspořádal IV. ročník soutěže v aerobiku. Do Chotěboře se sjeli milovníci pohybu z Hradce Králové, Liberce, Kolína, Jihlavy, Čáslavi a Hlinska, mrzela však velice malá účast chotěbořských dětí a mládeže. Výsledky - kategorie do 7 let (41 startujících): 1. Lucie Pečavová (Hlinsko), 2. Petra Pupíková (Jihlava), 3. Filip Lorenc (Chotěboř). Miss sympatie - Klára Břízová (Chotěboř). Kategorie 8 - 10 let (90): 1. Monika Picková (Hlinsko), která získala také cenu Miss sympatie, 2. Hradec Králové, 3. Renata Petříčková (Hlinsko). Kategorie 11 - 13 let (115): 1. Martina Chalupníková (Hlinsko), 2. Kateřina Přibilová (Hradec Králové), 3. Lucie Kolářová (Chotěboř) se stala zároveň držitelkou Miss sympatie. Kategorie 14 - 17 let (33): 1. Jana Schwarzová, 2. Aneta Hejkalová (obě Chotěboř), 3. Michaela Šustrová (Hlinsko). Vítězka získala také titul Miss sympatie. Kategorie nad 18 let (31): 1. Kateřina Rališová (Liberec), 2. Hana Doležálková (Chotěboř), 3. Lia Volšovská (Kutná Hora). Cenu od Miss sympatie získal domácí Pavel Kučera.  (26.11.)

Rada města řádně zasedla 24.11.

Pondělí 24.11. byl den řádného zasedání Rady města Chotěboře. Její kompletní usnesení si můžete přečíst zde. My pro vás jako obvykle vybíráme ta, která považujeme za zajímavá: Rada města souhlasí s nákupem kopírovacího stroje pro potřeby PO ZŠ Smetanova v hodnotě Kč 67.500,-. Rada města schválila řadu usnesení v souvislosti s přechodem ZUŠ Chotěboř z kraje Vysočina na město: návrh Zřizovací listiny, návrh “Rozhodnutí” o vzniku příspěvkové organizace, Statut příspěvkové organizace, návrh jmenovat ke dni 1.1.2004 ředitelem příspěvkové organizace Základní umělecké školy Chotěboř p. Milana Moce na dobu určitou tj. do doby jmenování ředitele na základě konkurzu, záměr výpůjčky budovy čp. 322 a pozemku v souvislosti se zřízením příspěvkové organizace Základní umělecká škola Chotěboř. Rada města souhlasí s ukončením nájemní smlouvy ze dne 27.12.1999 uzavřené mezi městem Chotěboř a Základní uměleckou školou týkající se pronájmu budovy čp. 322 na náměstí TGM a pozemku pod budovou z téhož důvodu. Rada města schvaluje použití rezervních finančních prostředků v částce 50.000,- Kč na proplacení faktur za provedení lapáků nečistot kanalizace Bílek a propojení 2 ks kanalizačních šachet v obci Bílek, použití rezervních finančních prostředků v částce Kč 40.000,- Kč na proplacení faktur za dovybavení sociálních zařízení a šaten letního stadionu vč. přeložky vodoměru, oprava hromosvodu provozní budovy letního stadionu,  použití rezervních finančních prostředků v částce 51.000,- Kč na proplacení faktur za provedení demontáže betonu, provedení nového chodníku a přeložky bet. žlabů v ul. Smetanova a doplatek podílu příjemce dotace chodníku na Bílku. Rada města vydává Nařízení Města Chotěboř č. 3/03 “Tržní řád Města Chotěboř”. Rada města schvaluje, aby při příležitosti slavnostního uvítání nových občánků města byl každému uvítanému dítěti narozenému po 1.1.2004 věnován městem Chotěboř certifikát ve výši Kč 500,- k založení Dětského konta v Komerční bance a ukládá částku Kč 40 000,-- zahrnout do návrhu rozpočtu města na rok 2004. Rada města projednala a schvaluje Smlouvu o dílo uzavřenou mezi společností MAPING PROPAG STUDIO, Lázně Bohdaneč, a Městem Chotěboř, na zhotovení mapy čísel popisných.   (25.11.)

Tahanice snad skončily, jezdí se

Výrazně zúžená byla silnice z Havl. Brodu na Chotěboř po hrázi rybníka v Dolní Krupé. Skoro rok nesměly jezdit tudy nákladní vozidla a autobusy, pro něž byla vymezena ne zrovna nejvhodnější objízdná trasa. O víkendu, po zdlouhavých tahanicích kolem opravy propadlé části hráze (šlo o to, kdo to zaplatí, majitel hráze, správa silnic nebo krajský úřad), konečně došlo k zprovoznění celé šíře vozovky pro veškerá motorová vozidla.  
(24.11.)

Lékařská pohotovost trápí i Ledeč

Pro všechny, kdo sledují vývoj jednání okolo zachování Lékařské pohotovosti v Chotěboři, bude zajímavé, co řekl Novinám Havlíčkobrodska Jaroslav Poborský, místostarosta Ledče nad Sázavou: "Každé pověřené město dostalo na tento rok 60 korun na každého občana, což na Ledečsku představuje 600 tisíc korun a na Světelsku stejnou částku. Za 1,2 milionu se už dá provozovat služba ve stávajícím rozsahu a v podstatě kryje mzdy lékařů i režii. Problémem je však to, že světelští občané si mohou vybrat, zda budou jezdit do Ledče nad Sázavou nebo do Havlíčkova Brodu. Pokud by světelská radnice převedla svůj příspěvek z Kraje Vysočina na fungování LSPP do Havlíčkova Brodu, v Ledči nad Sázavou by pohotovost za 600 tisíc korun fungovat nemohla. Druhou polovinu, tedy dalších 600 tisíc by musela dofinancovat ledečská radnice a případně obecní úřady mikroregionu Ledečsko, což však vidí místostarosta jako nereálné. "Problém vidím v tom, že je na krajském úřadě nějaká lobby, která si uvědomuje, že když 600 tisíc ze Světlé nepůjde do Ledče, budeme nuceni zde LSPP zrušit a Havlíčkův Brod tedy dostane i dalších 600 tisíc od nás,"dodal Poborský. Celý článek čtěte zde.
(25.11.)
.

Hledá se strážník MP

Rada města Chotěboře vypisuje  V Ý B Ě R O V É  Ř Í Z E N Í  na obsazení místa strážník Městské policie Chotěboř.
Podmínky pro uchazeče: - úplné střední vzdělání - občanská bezúhonnost - řidičský průkaz skupiny B - fyzická zdatnost - kladné výsledky psychotestů - možnost nástupu k 1. 1. 2004 vítána .
Před komisí pro výběrové řízení uchazeči předloží: - průkaz totožnosti - doklady o dosaženém vzdělání a absolvované praxi.
Přihlášky k výběrovému řízení zasílejte na adresu: Město Chotěboř Trčků z Lípy 69 583 01 Chotěboř. Obálku označte: "Výběrové řízení". Uzávěrka přihlášek je 10. prosince 2003. Termín výběrového řízení: 17. prosince 2003.

(25.11.)

Řádění vandalů na náměstí 
(foto vpravo a níže)

V noci ze soboty na neděli 23.11. neznámí vandalové řádili na zdejším náměstí. Vpravo a níže přinášíme fotografie Richarda Macků, zachycující poničené prvky okrášlení a povalené ochranné plůtky. Takové "dílo" jistě nebylo možné udělat bez hluku a přihlédneme-li k osvětlení náměstí, je třeba položit otázku: Co dělaly obě policie ve městě přítomné, co dělali lidé přítomní na náměstí? ...
(23.11.)

vandal1.jpg (59697 bytes)

vandal4.jpg (15542 bytes)

vandal3.jpg (31185 bytes)

vandal2.jpg (15386 bytes)Skauti přivedou Mikuláše o týden dříve

Pristi vikend (28. - 30. listopadu) se tu koná "1. Choteborske jamboree". Do mesta se sjedou skautske oddily z cele republiky, se kterymi nekdy v minulosti spolupracoval 5. oddil ze strediska VIA Chotebor II. Spolecne chvile na vypravach, taborech i jinych akcich si pripomene asi 60 skautu a skautek napr. z Prahy, Hlinska nebo Lochenic u Hradce Kralove. Na programu jsou krome nezbytneho prvniho seznamovaciho vecera take dve velke hry v terenu. Prvnich z nich je zamerena na poznavani Zeleznych hor, kdy ucastnici poputuji ze Stepanova do Chotebore. Cestou navstivi 7 stanovist, na kterych budou plnit lehci ci tezsi ukoly. Jednim ze stanovist bude napr. i navsteva meteorologicke stanice v Libici nad Doubravou s odbornym vykladem. Vecer pak na vsechny ceka vecerni hra v ulicich Chotebore. V jejim ramci se ucastnici seznami s nekolika tejemnymi mistmi Chotebore, ktera jsou opredena nekdy i strasidelnymi povestmi. V sobotu vecer se tak v Chotebori objevi nejen hrabata, bile pani, ale o tyden drive prijde i Svaty Mikulas, ktery za zvuku zvonu zakonci hru u kaple Povyseni svateho krize. V nedeli pak program doplni spolecne brusleni a souteze na lede. 5. prosince, v predvecer svatku sv. Mikulase ,se pak uskutecni uz prava tradicni mikulasska obchuzka, kterou kazdorocne poradaji skauti ze strediska VIA Chotebor. Deti v ulicich od nas dostanou za odrikani basnicky ci zazpivani pisnicky sladkou odmenu. Krome toho dostanou vsichni kolemjdouci letak s informacemi o tom, jak to letos bude s Betlemskym svetlem. Vitezek obchuzky bude jiz tradicne odeslan na konto nektere z humanitarnich organizaci.
Richard Macku, VIA Chotěboř II. (23.11.)

Volejbaloví junioři mají web

Volejbaloví junioři TJ CHS Chotěboř letos hrají I. ligu juniorů. Podrobnosti se dočtete na jejich novém webu na adrese http://www.chvolejbal.tk. Odkaz umisťujeme na tuto stránku nahoře vpravo, dále do seznamu Chotěbořské weby a na naši stránku Sportovní strana.
(21.11.)

Vyšlo nové Chotěbořské Echo

V pátek 21.11. vyšlo nové Echo č.9. Dovolím si upozornit, že obsahuje první porci nových vyhlášek města, které se týkají sazeb různých poplatků, které budou občané od příštího roku platit. A také obsahuje článek o investicích a hospodaření města (ten si můžete přečíst již dnes v rubrice Radniční okénko). A samozřejmě spoustu dalších zajímavých informací, protože jsme opět překonali rekord, nové Echo má 40 stran! Čtenáři se již také mohou těšit, že v roce 2004 bude Echo vycházet v barevné obálce, takže budou i kvalitnější fotografie. Roční předplatné bude 95 korun a již nyní si jej můžete zajistit na městském úřadu na matrice. Milan Linhart, místostarosta Chotěboře.
(21.11.)

Předvánoční výstava ve Vepříkově

SDH Vepříkov (mladí hasiči) zve širokou veřejnost na Předvánoční výstavu betlémů a dalších staročeských vánočních motivů a zvyků. Součástí výstavy bude ukázka výroby skleněných figurek. Výstava se koná ve dnech 29.11. až 7.12. vždy od 10 do 18 hodin. Pořadatelé se těší na Vaši účast.
(21.11.)
.

Vánoce v Městském muzeu

Městské muzeum v Chotěboři pořádá od 28.11. do 6.1. výstavu Vánoce v Městském muzeu. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 27.11. v 16.30 h na nádvoří zámku. V hudebním programu vystoupí skupina Pokus Chorus z Chotěboře.
(21.11.)

Patočka hraje bez šátku

Kruh přátel hudby (KPH) při Spolku pro komorní a vokální hudbu v Chotěboři srdečně zve veřejnost nespokojenou se stavem kultury v našem městě, a samozřejmě nejenom ji, na mimořádnou kulturní akci – houslový recitál Romana Patočky. Roman Patočka vystoupí za klavírního doprovodu Silvie Ježkové ve čtvrtek 27.listopadu 2003 od 19.30 hodin v koncertním sále ZUŠ Chotěboř (budova Staré radnice) v rámci abonentní koncertní sezóny KPH. Za pouhých 60,- Kč (popř. 45,- Kč) bude možno se zaposlouchat do interpretačního umění mladého českého houslového virtuóza, který se od svého rovněž slavného kolegy Pavla Šporcla liší asi jenom tím, že při hraní na koncertech nenosí na hlavě šátek. R. Patočka je navzdory svému mládí považován za špičkového umělce, dnes již minimálně evropského formátu. Koncert slibující mimořádný zážitek je podpořen, stejně jako celá abonentní sezóna KPH, městem Chotěboř. Takže, pokud někdo v jakési anketě hodnotil přístup města ke kultuře záporně, nebyl asi “v obraze” nebo možná ani při smyslech nebo v nejlepším případě nevěděl, že město bylo, je a jak to vypadá i bude opravdu téměř jediným soustavným, významným a spolehlivým sponzorem chotěbořských kulturních akcí. Takže vzhůru za kulturou, milí Chotěbořáci, určitě neprohloupíte a budete vřele vítáni. (Milan Moc)
(21.11.)

Čtenář potvrzuje polární záři

Náš čtenář a dopisovatel Mirek Stehno nám mailuje: "Ano, viděl jsem ji také. Byl jsem proběhnout Bekky po zahradě a najednou jsem si na obloze všimnul něčeho zvláštního. Bylo to asi ve 22:10 a já viděl na obloze tři velikánské rudé skvrny. Jedna byla situována zhruba nad centrem města, druhá směrem k horám a třetí nad Koštířem. V průběhu asi 20 minutového pozorování se hlavně ta největší skvrna směrem k Železným horám chovala úžasným způsobem - na pozadí temně červené se objevovaly světlejší pruhy od červené až do ocelově bílé jakoby z jednoho středu někde nad horami směrem k jihu. Paráda."
(21.11.)

O polární záři v Česku

Níže uvádíme odkazy na snímky polární záře 20.11. večer a v noci, která byla dobře vidět i v Chotěboři. Zprávy včetně fotek přinesly i některé deníky: MF iDnes zde a Novinky.cz zde(21.11.)

Poberta opět řádil U zámku

Třicet minut stačilo ve středu kolem poledne neznámému pachateli k vloupání do osobního automobilu, zaparkovaného u hotelu U Zámku. Rozbil přední okénko spolujezdce, vnikl do automobilu a odcizil dva mobilní telefony v hodnotě nejméně 19 tisíc korun.  (21.11.)

Fotky polární záře z Chotěboře

Fotky polární záře pořízené v Chotěboři pořídil Jirka Brožek a najdete je na jeho webu http://www.brozek.org/aurora. Píše nám: "Posilam odkaz na nekolik fotek vcerejsi polarni zare. Taktez bych chtel oponovat tvrzeni, ze byla v Chotebori videt jen cervena cast celeho utvaru. Jak je videt z fotek, tak byl patrny i onen zeleny mrak nad severnim obzorem, nicmene asi ve vetsine mesta nebyl prilis patrny, pripadne mohl byt zamenovan za vliv osvetleni. Ktere fotky jsou z ktere doby a jak byly foceny mam popsano v blogu na svoji strance."
(21.11.)

Plesová sezóna bude zajímavá...

Jdu si takhle dneska po chotěbořském náměstí:

plessezona.jpg (37803 bytes)

a vidím, že letošní plesová sezóna bude opravdu zajímavá ...
Foto a text: Mirek Stehno
(21.11.)

Byla tu vidět polární záře  >>>

Navečer nám došly dva alerty z brněnské hvězdárny, že nad Brnem zuří polární záře a je dobře viditelná. Tady jsme ji v tu dobu neviděli, zato před desátou večer tu byla krásně vidět na SVV obzoru směrem na zahrádky u Koštíře velká narudlá drapérie. Jak si oko zvykalo na tmu, byla vidět čím dále lépe. Během deseti minut se světelný pás rozšířil od východu přes celou severní oblohu až nad centrum města. V Brně prý byla zelenkavá s rudými pásy, v Praze též, tady jsme viděli jen rudou barvu. Pohled to byl impozantní... Polární záře byly ten večer vidět po celé naší vlasti, v Řecku a na severu USA. Jejich vznik souvisí se silnými erupcemi, k nimž dochází v posledních měsících na Slunci. Pěkné další snímky listopadových polárních září lze vidět také zde.
(20.11.)

aurora.jpg (3986 bytes)
Detto25.jpg (16076 bytes)
DETTO na Festivalu ”Memorial Ant.Hájka - Rangers”
Libice n.D. (Pilnův statek, 2.8.2003)
Skupina DETTO oslaví 25 let

Chotěbořská kapela DETTO letos oslaví 25 let své existence. Vlivem personálních změn prošla ve svém hudebním vývoji od folku přes country až k bluegrassu, kterému se věnuje posledních devět let. Repertoár kapely se skládá z původních věcí a skladeb tradičního bluegrassu. Mateřskou scénou skupiny je Kulturní dům Junior v Chotěboři. Detto vystupuje na přehlídkách a festivalech (Bluegrass Vodranty, Štětský tuplák, Kolínský ostrov, Country a Bluegrass Lípa atd.), hraje na country bálech a společenských akcích. Na kontě mediálních aktivit kapely je nosič “Nestřílejte na hudebníky” (Tonus Čáslav 1995), dvě skladby na CD Edice - projekt vydavatelství Popron 1996, pořady v Českém rozhlase Hradec Králové, Čro 2 Praha, Country radiu,  Radiu Proglas a Region Vysočina.V roce 2002 vydala kapela pro své příznivce vlastním nákladem CD “Diskrétní zóna”, kterým mapuje tvorbu z let 1997-2001. Současné složení kapely: Mirek Boháč- banjo,zpěv,kapelník, Dana Hospodková- zpěv, Petr Kučera- kytara, Jakub Barták- kytara,zpěv, Jan Běloušek- mandolina,zpěv, Pavel Růžička- kontrabas. Koncem listopadu si DETTO připomene 25.výročí své existence. Kapela takto učiní na uzavřeném společenském večeru v hotelu Vysočina 29.11., kam jsou pozváni bývalí i současní členové, hudební přátelé, příznivci kapely atd. Na veřejnosti v Chotěboři se kapela pravděpodobně   objeví až na tradičním "Vítání jara" v březnu 2004 v KD Junior. Jinak počítáme s vánočním koncertem v Dětském domově v Nové Vsi a tradičním vánočním posezením v oblíbené hospůdce U Fajmanů ve Vísce. (20.11.)

Pozvánka na koncert
perkusionisty Hearna Gadbois (USA) a orientální tanec Reny Milgrom

Hearn Gadbois je profesionální perkusionista a skladatel sídlící v New Yorku. Specializuje se na hru tradičních gobletových bubnů stř. východu – zarb, tombak, rámový buben a také na hru na netradiční nástroje, které si sám navrhuje a vyrábí. Jeho poslední nástroj byl nazván “Srdce Ježíšovo” pro jeho nádherný a nenapodobitelný zvuk a charakter. Hearn Gadbois studoval tradiční techniky Cuby, Brazílie, Indie, Íránu, střední Asie a severní Afriky a kořeny jeho umění sahají hluboko do tradic městského blues a soulu rodného středozápadu USA. Na tomto základě si vytvořil svůj originální styl hraní, což mu přineslo spolupráci s mnoha významnými interprety a umělci ( Suzan Deyhim, Yoko Ono, Patti Smith, Meredith Monk a j.). V Čechách spolupracuje s Pavlem Faitem a s Renou Milgrom, s kterou založil v Praze ve studiu Zambra Školu rytmů, ve které se vyučuje hra na bubny a perkuse a která je určena nejen pro hudebníky a tanečnice, ale pro všechny lidi se zájmem o rytmus. Hearn doufá, že ze šikovných a vytrvalých absolventů vytvoří svůj originální perkusionistický ansámbl. V letošním roce působil v Japonsku jako perkusionista a skladatel pro divadlo Théátre Années Folles. Rena Milgrom se intenzivně věnuje orientálnímu břišnímu tanci a nové taneční zkušenosti čerpá ze svých cest po orientu, USA, Německu a j. Do svého osobního stylu integruje prvky španělského flamenka a cikánských a afrických tanců. Úzce spolupracuje s Hearnem Gadbois (USA), Muratem Yilmamem (Turecko), Bunou Alkhas (Írán) a jinými hudebníky. V r.2002 založila v Praze taneční studio Zambra, ve kterém vyučuje klasický orientální tanec, orientální cikánský tanec, hru na prstové cymbálky a terapeutické taneční techniky. V letošním roce – spolu s Hearnem Gadbois – hostovala jako taneční interpretka v pohybovém divadle Théátre Années Folles v Japonsku. Za tak ojedinělýmy projekty, jakým bezpochyby vystoupení těchto dvou umělců je, se dojíždí do Prahy a jiných velkých měst, a nás velmi těší, že ho můžeme nabídnout všem zájemcům o kvalitní a netradiční umění přímo tady u nás, v Chotěboři, což je ovšem též “ojedinělý projekt”, protože získat pro malé město umělce takového kalibru a navíc je přesvědčit, aby vystoupili na naprosto nevyhovujícím jevišti v kině a za rozumnou cenu (!) – to je vskutku husarský kousek, který se nám podařil. Jedno celé představení si s nadšením objednalo chotěbořské gymnázium a večerní představení je určeno občanům z Chotěboře a širokého okolí. a my, pořadatelé tohoto jedinečného vystoupení, věříme, že ve středu 26.listopadu 2003 v 19.30 hodin se chotěbořské kino zaplní neméně nadšenými diváky. Za pořadatelský divadelni spolek SCHOD Vás srdečně zve Ivana Kozubová
(20.11.)

muž.jpg (4882 bytes)

ZENA.jpg (9963 bytes)

Poslanec vysvětluje

8.11. jsem zde uvedl odkaz na článek v MF Dnes, kde kritizovali havlíčkobrodského poslance parlamentu Petra Zgarbu (ČSSD), že hlasoval proti přijetí zákona o ochraně přírody. V dnešním regionálním vydání Práva vysvětluje poslanec, proč hlasoval proti návrhu zákona: Proti nesmyslnému zákonu budu hlasovat. (20.11.)

Polemika o Marievsi

V dnešních Novinách Havlíčkobrodska polemizuje pan Tvrdík ze Stříbrných Hor s naším místostarostou Linhartem o zániku Marievsi u Chotěboře: "Ať jsou důvody pro současné přičlenění osady Marieves k obci Příjemky a výmaz Marievsi z katastrální mapy jakékoliv, třeba i zmatky v osobních dokladech občanů, nemohl tyto zmatky způsobit rodák, který kdysi emigroval do Kanady," uvádí tam pan Tvrdík. Celou polemiku včetně vyjádření místostarosty si přečtěte zde.  (20.11.)

Marta Urbanová publikuje

Další povídku zdejší autorky uvádí dnes internetový list Ondřeje Neffa Neviditelný pes. Můžete si ji přečíst zde: PŘÍBĚH: Velký mág.   (20.11.)

Chotěboř zaplavil strach, dívky varovány ve školách před maniakem

V dnešním vydání píší Noviny Havlíčkobrodska: "Jinak poklidnou Chotěboř zaplavil strach. Rodiče nepouštějí děti po setmění z domu a učitelé varovali školáky. Důvodem je maniak, který zaútočil na třináctiletou dívku." Dále Noviny popisují podrobněji útok násilníka minulou středu navečer v parku u Kaple (o tom jsme přinesli níže zprávu již v sobotu) a uvádějí rozhodnutí policie a obou zdejších základních škol informovat děvčata o hrozícím nebezpečí. Celý článek čtěte zde. Mluvčí Policie ČR Jana Mazourová uvedla, že pachatel měl dívku chytit zezadu za ramena, když procházela parkem, povalit ji na zem a snažit se ji znásilnit. "Poté, co se jí prý snažil stáhnout svetr, se však dívce podařilo vytrhnout a z místa utéci," popsala výpověď dívky. Popis pachatele podle Policie: asi padesátiletý muž, vysoký 180 až 185 cm, silnější postavy, oblečený do dlouhého koženého kabátu. Policie případ intenzívně vyšetřuje a žádá svědky, kteří by mohli podat informace k případu, aby je sdělili na Obvodní oddělení Policie ČR v Chotěboři nebo na linku 158.
(19.11.)

Kdo vyhraje likvidovnu počítačů?

Soukromá firma specializovaná na svoz a likvidaci odpadů hodlá ve vybrané obci Podoubraví zřídit svoji pobočku zaměřenou na demontáž a třídění nebezpečného odpadu, především starých televizorů a počítačů. Z několika nabídek si firma vybrala čtyři takříkajíc nejžhavější kandidáty. Je to Maleč, Rušinov, Podmoklany a Vilémov. Podrobnosti se dočtete v Novinách Havlíčkobrodska zde.
(19.11.)

Na zimáku bylo teplo

Podle zákona schválnosti se na zdejším Zimním stadioně porouchalo chlazení v neděli před pondělním státním svátkem (naštěstí hokej se hrál v Kutné Hoře). Proto se v neděli ani v pondělí nebruslilo a závada byla opravena až v úterý 18.11., kdy se večer opět začalo s chlazením. Ve středu tedy hokej bude!
(18.11.)

Jak hlasují naši poslanci

V reakci na mou zmínku níže o jednom našem poslanci se mne zeptali dva čtenáři, zda lze někde najít, jak naši poslanci hlasují. Ano, lze, a nejen to, ale i jejich vystoupení aj. si můžete přečíst na webu Poslanecké sněmovny. Stránka Milana Bičíka (KSČM) je tam zde, stránka Petra Zgarby (ČSSD) zase zde.   (16.11.)

Nové weby Chotěbořské

Tedy nevím, zda jsou nové, ale objevili jsme je až nyní. Jsou to Základní škola Buttulova ul., rockmetalová skupina Artery a firma ADISS s.r.o. Zařazujeme je do našeho seznamu Chotěbořské weby. Prosím, pokud znáte nějaký web, který v seznamu nemáme nebo novou adresu webu již tam uvedeného, ale nefungujícího (Alpa bar např.), dejte nám vědět.
(15.11.)

Násilník obtěžuje přímo na náměstí

Podle našich informací se v minulých dnech začal objevovat na chotěbořském náměstí neznámý násilník, který se v ranních hodinách obnažoval a obtěžoval děvčata přijíždějící sem autobusy. Jednu měl dokonce zavléci do přilehlých uliček, kde ji napadl a zranil tak, že musela být lékařsky ošetřena. Policie proto zorganizovala pátrání, které však nebylo úspěšné. Přitom prý Městská policie jej již měla ve své úřadovně, kam násilníka přivlekl jeden z místních podnikatelů, jemuž se neznámý pokoušel vloupat do auta. Strážníci však údajně muže, jenž má být zdejším novým bezdomovcem, propustili, protože na autě nezpůsobil žádnou škodu, aniž si zjistili jeho totožnost. Předpisy jim nedovolují jej zadržet...
(15.11.)
.)

U Čapků hořelo

V neděli 16.11. kolem 17. hodiny se vzňalo staré haraburdí před rodinným domem v chotěbořské části Čapkovy Domky. Majitelé při vyklízení naházeli staré věci pod okno domu, kde došlo k samovznícení. Chotěbořská jednotka hasičů zabránila včasným zásahem rozšíření požáru na rodinný dům. (18.11.)

Poněkud ostudné...

Jak mi řekl můj pán, včera dopoledne, když šel do města, viděl že mnohé firmy a instituce již vyvěsily státní vlajku na počest pondělního státního svátku. Poněkud ostudné však bylo, že některé naše vlajky byly vyvěšeny obráceně, bílou dolů. Když se vracel odpoledne domů stejnou cestou, vlajky již byly upevněny správně. Takže ti Harry protentokrát neprozradím, kdo to měl vlajky špatně, řekl mi nakonec. A já tedy doufám, že už se to nebude opakovat a příslušní šéfové se chytí za nos...
(15.11.)

I. část listopadových Novinek je zde

Starší Novinky, z října 2003, najdete v odkaze Minulé Novinky níže.

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet