harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

 

číslo 57

harry.jpg (9789 bytes)

březen 2003

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 56 četlo: 4858


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

 

Výhodné telefonní služby
pro malé a střední firmy
Business Call Smart

od firmy AICOM Havl. Brod.
Podrobnosti zde.

ikonddnv.gif (4769 bytes)
Dětský domov Nová Ves u Chotěboře

4listek2m.GIF (1282 bytes)  4listtitulm.GIF (2449 bytes)
Nadační fond pro TMP mládež

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény vašejméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info.

avalcon10.jpg (16055 bytes)

Chotěboř 2. - 6. 7. 2003
Zveme Vás k účasti na nejdůležitějším setkání fanů všech světů fantazie. Po úspěšném Euroconu 2002 připravil chotěbořský klub Avalon již desátý ročník tradičního Avalconu, i letos povýšeného na národní setkání fanů - Parcon. Pětidennímu programu Parconu-Avalcon bude předcházet pětidenní Filmový Festival Fantazie. Připraven je i program pro hráče her GameWorld. Podrobnosti na www.festivalfantazie.cz
Inzerce chotěbořských firem v našem listě: inzerce.harry.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina
radnice3m.JPG (9671 bytes)Chotěbořské ECHO č.2
v PDF formátu

Novinky
v redakci

Harry vám nese Novinky
v Chotěboři a okolí

Vývěska pro
oznámení

Naše Mimořádná rubrika: Operace Irácká svoboda

Kompletní usnesení Zastupitelstva města z 24.3. již najdete na webu města zde.

Kompletní usnesení Rady města z 10.3. je též na webu města zde.
Na webu ODS Chotěboř najdete Prohlášení rady Místního sdružení ODS v Chotěboři k rozpočtu Města Chotěboře a pod ním stanovisko Místní rady ODS k průmyslové zóně v Chotěboři.

Sokolské kondiční běhy v Chotěboři. Ve středu dne 26.3.2003 se uskutečnil v zámeckém parku v Chotěboři již 4. Sokolský běh. Na startu se sešlo v 17h 30 účastníků v kategoriích muži, ženy, žáci, žákyně. V pěkném počasí si mnozí překonali osobní rekordy. Kondičního běhu se může zúčastnit každý, bez ohledu na věk a kategorii. Z mužů zvítězil Petr Voborník z oddílu Orientační běh SK Chotěboř. Časy se zaznamenávají a v každém dalším běhu se může účastník zlepšit. Běh se již začíná stávat populární a zájem o něj se stále zvyšuje. Další kolo se uskuteční ve čtvrtek 24. dubna od 17.30 v zámeckém parku a zveme sportovce nejen z Chotěboře.
Jana Tomášková

sout0303b.jpg (90429 bytes)

<< Níže jsme uvedli zprávu o dalším úspěchu žáků SOU technického v Chotěboři Martina Poláka a Lukáše Peška. Nyní přinášíme jejich foto, které nám poskytl zástupce ředitele Mgr. Miloslav Dostál.

O tomto víkendu začaly krajské fotbalové soutěže dospělých. Hrálo naše Áčko i Béčko, zpravodajství najdete na naší nové stránce Fotbal.

Michal Dobrý z Chotěboře byl zvolen králem Country bálu v KD Junior o minulém víkendu. Přečtěte si o tom v novinách Vysočina zde.

Tento týden jsme trochu přibrzdili uvádění nových zpráv, i došlé příspěvky jdou do našich rubrik se zpožděním. Autorům i čtenářům se omlouváme, ale do konce března máme oba mnoho jiné práce. Hned prvního dubna vám to vynahradíme. Sportovní zprávy však o víkendu a v pondělí budou a něco málo i zde v Novinkách.

V pondělí 24.3. zasedlo letos podruhé Zastupitelstvo města. Z jeho usnesení jako obvykle vybíráme ta zajímavá, plný text by měl být časem na webu města. Zastupitelstvo schválilo použití hospodářských výsledků roku 2002 z hlavní činnosti ve výši Kč 14.584.275,70 a z hospodářské činnosti ve výši Kč 725.060,07 na krytí rozdílu mezi navrhovanými příjmy a výdaji rozpočtu Města Chotěboř na rok 2003. Schválilo rozpočet města Chotěboře pro rok 2003 ve výši 137.347 tisíc Kč, záměr prodeje rybníku Kacíř o výměře 9581 m2 s hrází o výměře 930 m2 s možností zpětného odkupu do vlastnictví města a zajištěním volného přístupu veřejnosti k vodě.  Naopak neschválilo záměr prodeje části pozemků o výměře 800 m2 do vlastnictví společenství vlastníků bytů Severní čp.1334, 1335. Nesouhlasilo s členstvím  Chotěboře ve Svazu měst a obcí ČR. Zvolilo předsedy a členy osadních výborů místních částí Chotěboře a místopředsedy výborů: kontrolní výbor – Ing. Břetislav Pour, finanční výbor – Ing. Jiří Císař. Souhlasilo se zahájením přípravných prací na transformaci příspěvkových organizací města - Technické služby města Chotěboře, Městská správa lesů a rybníků Chotěboř a Městská bytová správa v Chotěboři - na obchodní společnosti (s.r.o), ve kterých bude mít město 100% majetkovou účast.

Beseda Blízký vesmír s astronomem Pavlem Kotenem z AÚ ČAV Ondřejov se koná v Pá 28.3 v 19 h. v sále ZUŠ. Přednášející bude promítat snímky. Archiv jeho článků najdete zde. V našem listě publikoval Pavel Koten zde.

Divadelní spolek SCHOD Vás zve na premiéru hry Karla Gassauera CASANOVA na duchcovském zámku (Casanova a Krumbajglová). Komedie o dvou dějstvích. Ve středu 2.4. v 19:30 v Kině Chotěboř. Osoby a obsazení: Casanova - Standa Michek, Žofie Krumbajglová - Ivana Kozubová. Režie: Ivana Kozubová. Hudbu z děl W.A.Mozarta vybral a sestavil Milan Moc. Světla - Vláďa Křivský. Zvuk - Vláďa Uchytil. Výroba kostýmů - Šárka Korejsová. Inspicienti: Zuzka Neuvirtová, Štefan Růžička. Vstupné 50,- Kč. Předprodej vstupenek: Soleta.

FC Chotěboř B má nový web, odstartoval ho webmaster Tomýk 23.3. současně s naší novou stránkou Fotbal. Doufáme v dobrou vzájemnou spolupráci, protože pokud bude Tomýk přinášet výsledky Béčka aktuálně, ubude nám vlastně práce... ;o))  Webmaster Tomýk tam slibuje též své osobní stránky, takže se na ně těšíme, zatím zvědavým čtenářům (a hlavně čtenářkám) prozradíme, že Tomýk je starší syn trenéra Béčka (jenž tam vyfocen, Tomýk však nikoli). Přejeme hodně úspěchů i čtenářů!Senátor Petr Pithart v pondělí navštívil naši radnici, kde se setkal se starostou Tomášem Škarydem a místostarostou Milanem Linhartem. S nimi jednal mimo jiné o způsobu financování stacionáře Čtyřlístek, který chce město změnit, a také o převzetí vojenských objektů v Bílku po odchodu posádky.
Nový web z Chotěboře jsme našli, patří Módnímu krejčovství Leff, které vede Helena Lefflerová.

Právě vyšlo číslo 3 Chotěbořského  Echa. Za dva týdny se objeví odkaz na jeho vydání ve formátu pdf na webu města.

Sdružení přátel železnice v Chotěboři plánuje na letošní rok tři akce. 8.května Zvláštní vlak do Pohádkového lesa, 2.srpna Motoráčkem na tradiční turistický pochod a 13.9. Parní vlaky k 90. výročí pivovaru Hlinsko (s historickým a bufetovým vozem a noční jízdou). E-mail sdružení je spzch@seznam.cz.

Tradice výborných chotěbořských hráčů na tubu úspěšně pokračuje. Dne 21.3. se konalo v ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci krajské kolo celostátní soutěže základních uměleckých škol České republiky ve hře na dechové a bicí nástroje. Havlíčkobrodský region reprezentovalo celkem osm soutěžících žáků, vítězů oblastního (dříve okresního) kola. Své zastoupení zde měla i ZUŠ Chotěboř a to v osobě nadějného hráče na tubu Miloše Pensimuse ze třídy Mgr. Aloise Štěrby. Stejně jako v oblastním kole podal tento mladý chotěbořský tubista vynikající výkon a jeho bodové ohodnocení mu vyneslo ve své kategorii první místo s postupem do ústředního kola. Podrobnosti i foto najdete najdete na webu ZUŠ. Milan Moc, ředitel ZUŠ Chotěboř.

Naše nová Mimořádná rubrika: Operace Irácká svoboda bude pro vás přinášet zajímavé odkazy na webové stránky vojenského charakteru o válce v Iráku, fotografie a videa z bojů, mapy, nákresy, informace o zbraních apod.Další úspěch žáků SOU technického v Chotěboři. Dne 18. března 2003 se konalo na Středním odborném učilišti strojírenském a Učilišti v Jihlavě krajské kolo soutěže odborných dovedností žáků se zaměřením na strojírenské obory – zámečník, nástrojař a obory příbuzné. Této soutěže se zúčastnilo i družstvo žáků z SOU technického Chotěboř ve složení Martin Polák a Lukáš Pešek. 7 družstev z kraje Vysočina a z Jihomoravského kraje soutěžilo v teoretické a praktické části.. Naši žáci navázali na výborné loňské výsledky obdobné soutěže v Pelhřimově a umístili se na 2. místě za pořadatelskou školou. Žák Pešek odvedl nejlepší praktickou práci a celkově obsadil 3. místo, žák Polák pak 4. – 5. místo. Tento výsledek svědčí o tom, že výuka strojírenských oborů má v Chotěboři dobrou tradici a škola poskytuje žákům na vysoké úrovni znalosti a dovednosti, které jsou potřebné pro uplatnění na trhu práce.
Mgr. Miloslav Dostál, zástupce ředitele SOU.
Seznamy spolupracovníků STB jsou od 20.3. uveřejněny na webu Ministerstva vnitra zde. Web je pochopitelně přetížen, český internet díky válce v Iráku též, navíc seznamy jsou velmi dlouhé a dlouho se načítají.

Dva mladíci z Brodu Havlíčkova (20 a 21) napadli v Chotěboři 2.3. místního občana (36), kterého obrali o peníze, klíče a doklady. Byli dopadeni Policií ČR a ve středu 19.3. zahájeno proti nim trestní stíhání pro loupež.

Psa s divočákem si podle vlastních slov spletl myslivec a odstřelil ho v okolí Libice n.D. Podrobnosti popisují noviny Vysočina zde.

Vážný zájem  o vstup do Svazku obcí Podoubraví mají Klokočov, Rušínov, Nejepín, Vepříkov, Čachotín, Jilem, Jitkov a Sedletín. Tím by se počet členů svazku zvýšil na 33 obcí.
Deník Vysočina uvedl ve středu 19.3. zprávu (Lékař přijede třeba i v noci, viz zde), že Chotěboř zaplatila firmě Baukomplex 100 tisíc Kč a proto budou lidem k dispozici pohotovostní výjezdy lékařů k nim domů, i do odlehlých obcí, i v noci. Nějak se nám to nezdálo, tak jsme mailovali na radnici a místostarosta Milan Linhart odpověděl na naši otázku, zda je to pravda:
"Ano i ne. Záleží na pohotovostním řidiči sanitky, jestli sežene na mobil nebo nějak jinak lékaře, který měl ten večer službu, případně lékaře jiného. Vše je závislé na ochotě či neochotě, případně odborném posouzení konkrétního lékaře vyjet či nevyjet k případu. Sanitka tady v Chotěboři i s řidičem čeká, dispečink Baukomplexu funguje, využívá se i k výjezdům bez lékaře - hlavně to jsou převozy rodiček do porodnice. Někdy to funguje i obráceně: pacient si sám vzbudí svého ošetřujícího lékaře a ten, je-li ochoten přijet, si přivolá tuto sanitku. Město ale lékaře za tuto službu neplatí, nemá s nimi uzavřenou smlouvu a lékaři tedy nejou povinni k pacientům vyjíždět. Z praxe však víme, že někteří lékaři  v případě nutnosti za pacientem vyjedou. Ale znovu zdůrazňuji, nelze se na to stoprocentně spolehnout a zveřejnit to jako oficiální informaci. Ta sanitka tu prostě je v záloze, pro porody a pro případ, co kdyby... Těch 100 000 je pouze příspěvek města na dobu oficiálních ordinačních hodin lékařské pohotovosti a je dobrá vůle Baukomplexu, že tu vlastně dobrovolně a zadarmo čekají celou noc. A dokonce byl Baukomplex ochoten se k tomuto nočnímu čekání smluvně zavázat! Takže smlouva s Baukomplexem pokrývá celou noc, zatímco s lékaři jen do 22 hodin a zbytek je na základě dobrovolnosti..."
5. Dětský karneval se koná v neděli 24.3. od 14 do 17 h v hotelu U zámku. Pořadatelé (Nadační fond Čtyřlístek, OA a VOŠ Chotěboř) zajistili country i disco hudbu, občerstvení a bohatou tombolu.
Velkou mapu Chotěboře včetně jmen ulic (jpg, 500 KB) jsme našli na webu Obchodní akademie zde. Jde o výřez z nějaké větší mapy a autorovi se zjevně nechtělo zakreslovat tam všechny domy...

Vašek Pravda hned v pondělí reagoval na níže zmíněný článek v MF Dnes a na níže zmíněnou odpověď paní ředitelky Petrlíkové. Obě jeho reakce přinášíme v jednom článku na hlavní straně.

Odpověď ředitelky OA a VOŠ Chotěboř Blaženy Petrlíkové na otevřený dopis Václava Pravdy přinášíme v článku na hlavní straně.

Nepřiměřené se zdají hejtmanovi Vysočiny Františku Dohnalovi náklady na stavbu čtvrté rodinné buňky, kterou buduje Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře. Kraj za stavbu zaplatí přes pět miliónů korun, v buňce přitom kvůli platným předpisům může najít domov jen osm dětí. Podrobnosti přináší deník Právo.

Svazek obcí Podoubraví přesunul své sídlo do Chotěboře. Podrobnosti o jednání starostů jsou v naší rubrice Radniční okénko.
Známá chotěbořská firma Hošek a synové má své webové stránky zde. Firma má prodejnu Elektro, cestovní agenturu a opravnu chlazení.

Naši rubriku Hokej přece jen ještě udržujeme aktivní.
Běží totiž desetikolový maratón baráže o II. ligu, do níž se sice Chotěboř nedostala, ale řadu čtenářů zajímá, jak to dopadne. Barážová utkání se hrají každý sudý den a další den ráno máme výsledky.
Mlha skryla pokus o zastrašení dlužníka. Tak se jmenuje článek v novinách Vysočina, popisující zvláštní nehodu mezi Vilémovem a Chotěboří.

Starosta města Tomáš Škaryd se snaží usmířit účastníky sporu, vyvolaného otevřeným dopisem Václava Pravdy ředitelce Obchodní akademie (dopis je též na hlavní straně našeho listu). Ředitelka OA totiž návrhy organizátora Parconu a Avalconu 2003 odmítla a Václav Pravda na to ostře zareagoval. Starosta má zájem, aby se Festival konal, takže v pátek s paní ředitelkou jednal. O tom všem si přečtěte v naší rubrice Radniční okénko. O celé kauze píše MF Dnes zde.

Chotěbořské ECHO č.2 ve formátu pdf (Acrobat Reader) již najdete na webu města v kompletním vydání. Pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF musíte mít naistalován Acrobat Reader min. verze 3.0. Zde si můžete zkopírovat verzi pro Windows 9x (3.9MB) nebo Windows 3.x (3.8MB).
Zdravím celou redakci! Rád bych Vás i Vaše čtenáře upozornil na akci, která podle některých bude určitě patřit k největším hudebním událostem v Chotěboři posledních let - a možná i následujících(?) ;o)
Skupina Monkey Business v rámci turné "JSME JEDNA Z 200 NEJLEPŠÍCH KAPEL NA SVĚTĚ" přijede v sobotu 22.3. do Chotěboře a v místní sokolovně odehraje svůj určitě více než dvouhodinový funky koncert! Začátek koncertu je plánován na 21. hodinu, otevřeno bude od 20:00. Rezervovat cenově výhodné vstupenky lze u organizátora koncertu (bývalý provozovatel klubu Vagon v HB) na tel. 602 387224.
Jestli ještě nemáte program na příští víkend, koncert Monkey Business je určitě ta správná funky volba! Doporučuji! Pěkný víkend! --majkl

PRVNÍ TRAMVAJ V BRODĚ přijede do Literární čajovny Suzanne Renaud, Havlíčkovo nám. 30, Havlíčkův Brod v neděli 30. března 2003 ve 14.30 h, kde se pod záštitou internetového magazínu TRAMVAJE NAČERNO www.tramvaj.cz   koná literárně-hudební odpoledne. Hudební host: Pavel Lutner. Účinkující autoři: Marek Mor - Praha/poezie, próza, Martina Bittnerová - Neratovice/próza, Jonáš Hájek - Praha/poezie, Jan Albireo Kučera - Brno/poezie, Tomáš Blažek- Jihlava/poezie, Rodina Šimůnkova (Zora, Pavla, František) - Praha/poezie, Markéta Dušková - Brtnice/próza, Lenka Mašová - Bystřice nad Pernštejnem/próza, Pořadem provází: Zora Šimůnková a Martina Bittnerová.

bekkyvar6.jpg (20642 bytes)

<< Případ nezakryté šachty na poli u severozápadního rohu plotu bývalého ČSAD (viz článek na hlavní straně) má pozitivní vývoj.
Revizní šachta tlakové kanalizace je již zakryta! Kryt je to sice zjevně provizorní, avšak plně funkční, co do zabránění pádu kohokoli. Bekky má svých minimálně 40 kg, já okolo 80 a unesl nás oba. Děkuji touto cestou za nápravu. Mirek Stehno & Bekky.
Dalším veřejnosti přístupným místem, kde si můžete zasurfovat na internetu, odkud můžete odeslat mail či SMS zprávu, je Billiard centrum v Panském domě (viz www.panskydum.cz) . Zde je totiž umístěn zábavný automat Silver Ball, který Vám, kromě těchto možností, umožní si zahrát některou z více než 100 her, které jsou ovládány dotekovou obrazovkou nebo tlačítky. Zapíšete-li se svojí šikovností či vědomostmi do tabulky, automaticky je tento Váš výsledek "stáhnut přes internet" do českého, respektive mezinárodního žebříčku. Dále se můžete zapojit do lokálního turnaje o zajímavé ceny a nebo do ON-line turnaje o ceny finanční a to v celkové hodnotě 23.000,- Kč za měsíc. V každém případě se u tohoto přístroje nebudete nudit.
Jiní pamětníci se nám ozvali na zprávu níže a uvedli, že bratři Štědří byli jen dva a žádný z nich Václav, takže se asi jedná o shodu jmen. Pak se spolehněte na paměť lidskou...

Podle Okresní hygienické stanice nejrozsáhlejší výskyt chřipkové epidemie v současné době hlásí  Chotěbořsko.

Chotěbořská firma Roboterm se v loňském roce podílela na dodávkách zařízení pro úplně novou kovárnu v Saudské Arábii ve městě Dammám u Perského zálivu. "Samozřejmě že vypuknutím války v Iráku budeme mít jisté problémy s dokončením zakázky, protože podle smlouvy musíme provést garanční zkoušky, které jsou podmínkou pro doplacení deseti procent z nasmlouvané částky," uvedl pro deník Vysočina ředitel firmy Břetislav Pour. Celý článek čtěte zde.

Velitel zdejší Požární stanice kpt. Luboš Vacek uvedl v pátečních novinách Vysočina podrobný popis každodenní činnosti zdejších profesionálních hasičů. Stojí za přečtení a najdete jej zde.

Oznámení. V důsledku sesunutí části hráze rybníka v obci Dolní Krupá, je omezena doprava na silnici č. II/ 344. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny je objízdná trasa ze směru od Havlíčkova brodu u rybníka Cihlář po obchvatu směrem na obce Břevnice, Kojetín, Rozsochatec a Chotěboř. Ze směru od Chotěboře pak po silnici II/ 346 a dále na obce Svinný, Jilem a Kámen a následně po silnici č. I/ 38 do Havlíčkova Brodu. Osobní doprava zůstává neomezená. Autobusová doprava je provozována z Dolní Krupé na obec Horní Krupá, Knyk a Havlíčkův Brod, a to v obou směrech.
Několik pamětníků nás informovalo o své domněnce, že ortoped docent Václav Štědrý, zavražděný v Praze svým pacientem ing. Františkem Vítem, programátorem z Písku, s nimi chodil do školy v Chotěboři. Údajně se jedná o prostředního ze tří synů MUDr. Štědrého, jenž zde byl kdysi obvodním lékařem. Všichni synové absolvovali zdejší gymnázium. Podrobnosti jsou např. v Píseckých novinách zde.

Další úspěch žáků ZUŠ Chotěboř. V pondělí 10.března se konalo v prostorách Základní umělecké školy Jihlava krajské kolo soutěže základních uměleckých škol (ZUŠ), tentokrát v oborech hra houslových a smyčcových souborů a hra žákovských orchestrů. Základní uměleckou školu Chotěboř zastupoval v Jihlavě Komorní orchestr mladých v čele s dirigentkou Věrou Fialovou, která je zároveň i vynikající učitelkou houslové hry. Chotěbořský orchestr předvedl výborný výkon, získal největší počet bodů ze všech zúčastněných souborů a ve své kategorii obsadil zasloužené první místo s postupem do ústředního kola. Komorní orchestr mladých při ZUŠ Chotěboř patří již více než deset let k velice kvalitním hudebním žákovským souborům. Je tvořen především žáky chotěbořské základní umělecké školy a je zároveň členem sdružení YMCA Brno. Jeho koncertní činnost přesahuje mnohonásobně hranice našeho regionu. Mladí hudebníci koncertovali mj. i v Německu a Anglii. A právě do anglického Liverpoolu je orchestr pozván i letos v dubnu, kde se představí publiku se svým širokým repertoárem. V jednání jsou koncertní vystoupení v  Mannheimu, slavném německém hudebním městě, působišti významného brodského rodáka Jana Václava Stamice. Ředitelství ZUŠ Chotěboř touto cestou blahopřeje k významnému hudebnímu úspěchu svých žáků a děkuje jim za příkladnou reprezentaci školy i města. Fotografii Komorního orchestru mladých najdete na našem webu zde.
Jan Pavlas, zástupce ředitele ZUŠ Chotěboř

Tak tohle doporučujeme shlédnout všem, kdo se zajímají o svět okolo nás. Míním tím svět v rozlišení od 1023 metru až do 10-16 metru. V jedné animaci můžete shlédnout objekty od makrokosmu až po mikrokosmos. To vše je náš vesmír... Za upozornění na tento web děkujeme Mirkovi Stehnovi.Další podrobnosti o havárii na hrázi rybníka v Dolní Krupé najdete ve čtvrtečních novinách Vysočina zde.Hejtman kraje Vysočina František Dohnal navštívil ve středu některé obce na Chotěbořsku. Zavítal do Vilémova, Borku, Uhelné Příbrami a do Nové Vsi u Chotěboře, prohlédl si i rekonstrukci silnice v úseku Slavíkov-Sloupno. Další kroky hejtmana Dohnala vedly na vilémovský zámek, kde jeho loni zesnulý majitel Vladimír Reisky, poradce amerických prezidentů Cartera a Bushe st., poskytl Nadaci pro mezinárodní studie prostory pro vybudování Evropského informačního centra. V této souvislosti je zajímavá zpráva novin Vysočiny o záhadném setkání na uvedeném zámku, kterou si můžete přečíst zde.
Od úterka 11.3. je středem pozornosti zdejší veřejnosti narušení hráze rybníka v Dolní Krupé, po níž prochází frekventovaná silnice z Chotěboře do Brodu Havlíčkova. Vysoká hráz, pod níž je řada domků, se začala bortit. Ihned bylo svoláno na místě jednání zainteresovaných za účasti statika. Provoz na hrázi byl omezen jen pro vozidla do 7,5 tuny a začalo odpouštění vody z rybníka. Zároveň se jedná, kdo vlastně odpovídá za stav nadměrně zatížené hráze a kdo bude hradit opravu. Bezprostřední nebezpečí prý nehrozí. Podrobnosti zde.K otázce přechodu Základních uměleckých škol, které jsou nyní řízeny krajskými úřady, pod jejich města se obsáhle vyjadřuje ve středečních Novinách Vysočina ředitel zdejší ZUŠ Milan Moc."Pozitiva případného přechodu vidím především ve snadnější a rychlejší komunikaci s novým zřizovatelem, kterým by se měla stát obec. Odpadly by časově náročné cesty do Jihlavy. Výhodou by mělo být i to, že nový zřizovatel, na rozdíl od kraje Vysočina, zná dobře místní poměry." Celý článek si přečtěte zde.4. ročník Vepříkovského mariáše pořádá SDH Vepříkov. První kolo bude v sobotu 29.3. od 9 h v hospodě. Startovné 100 Kč, prezentace na místě. Srdečně zvou pořadatelé.

10.3. opět zasedla Rada města Chotěboře a my vybíráme z jejích usnesení ta zajímavá: Rada města projednala žádost společenství vlastníků bytů Severní čp.1334, 1335 o odprodej části pozemků vedených ve zjednodušené evidenci č. 1470 a 1471/1 (KN 1470/1) o výměře cca 800 m2 v katastrálním území Chotěboř. RM za předpokladu naplnění záměru směrné části řešení ÚPSÚ Chotěboř prodej nedoporučuje a ukládá projednat prodej výše uvedených pozemků v ZM dne 24.3.2003. Rada města jmenovala další členy sportovní komise a předsedy a místopředsedy komisí rady města: bytová – předseda Jindra Sobotková, místopředseda Karel Lorenc, sociální – předseda Pavel Málek, sportovní – předseda Jaromír Bělohlávek, místopředseda Jiří Novotný, kulturní – předseda Ivana Kozubová, místopředseda Lenka Bártová, rada ECHA – předseda Stanislav Pavlíček. Rada města projednala dopis pana Hejtmánka a ukládá jednat s TJ o převodu sportovní haly do vlastnictví města. Téhož dne zasedlo mimořádně Zastupitelstvo města a projednalo odkoupení dalších pozemků pro rozšíření sídliště rodinných domků Morákovský.

Jak jsme se dozvěděli, je konání Festivalu fantazie v Chotěboři (viz výše) ohroženo a vše je v rukách ředitelky zdejší Obchodní akademie a VOŠ. Na hlavní straně uvádíme otevřený dopis hlavního organizátora Euroconu, Parconů a Avalconů Vaška Pravdy paní ředitelce, kde se dozvíte podrobnosti. Na odkazu výše najdete přesto nově přihlášku k účasti, protože organizátoři doufají v dobrý konec.Vlajka Tibetu na oficiálních budovách měst byla vyvěšena 10.3. v Chotěboři, v Moravských Budějovicích, v Novém Městě na Moravě, v Náměšti nad Oslavou a v Třebíči. Ke kampani Vlajka pro Tibet se opakovaně nepřipojilo město Jihlava ani kraj Vysočina. Vyvěšení vlajky má připomenout násilné potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959, okupaci území Tibetu Čínou a systematické porušování lidských práv tibetského národa. K celoevropské akci se v letošním roce připojilo 175 radnic v celé republice. V roce 1996 se ke kampani Vlajka pro Tibet připojily první čtyři radnice, jejich počet pak postupně narůstal. Komentář Ivety Stejskalové je zde.Své tři nejvíce oblíbené (či nejvíce používané) weby můžete nominovat od 7.3. až do 30.4. na adrese lahvac.pooh.cz. Podmínkou platnosti nominace je uvedení platné e-mailové adresy a nominování všech tří tipů na nejvíce oblíbený web roku 2003.
Hokejová sezóna pro HC Chotěboř skončila a naše stránka Hokej tedy též pomalu končí. Zaznamenala přes devět tisíc čtenářských přístupů. Snažili jsme se s pomocí našich dopisovatelů přinášet výsledky včas, dříve než papírové noviny. Novou stránku příští sezóny otevřeme letos v říjnu. Poslední březnový víkend otevřeme novou stránku sezóny fotbalové.Březnové plesy v Chotěboři: (Všechny začínají ve 20 hodin.)
So 15.3.: Šibřinky HC Chotěboř v Hotelu U zámku
Pá 21.3
.: Jarní ples v Junioru DDM - SVČ
So 29.3
.: Jarní ples v Hotelu U zámku
ZUŠ Chotěboř vypsala veřejnou výtvarnou soutěž pro děti a mládež z Chotěboře a okolí na návrh graficky zpracovaného symbolu, který by mohl být užíván jako logo ZUŠ. Podrobnosti, podmínky soutěže, složení poroty a odměny pro vítěze najdete na webu ZUŠ.

Mail od místostarosty: "Zaujaly mne nepřesné informace, které Harry převzal z Novin Vysočiny o stacionáři (Harryho pozn.: viz níže, je tam i odkaz na článek v novinách). O potřebě nového modelu financování stacionáře jednal už minulý finanční výbor a předkládal své usnesení ještě bývalému zastupitelstvu. Proto již bývalý místostarosta, ing. Motyčka navštívil obdobné zařízení Úsvit v Havlíčkově Brodě. Nové vedení radnice hovoří o nutnosti transformace stacionáře od samého začátku, a to jak se zástupci Čtyřlístku, tak i s paní Motyčkovou. Při své návštěvě stacionáře jsme tyto záměry před paní Motyčkovou nijak neskrývali a rovněž jsme navštívili zařízení Úsvit, abychom mohli porovnávat. K rozhodujícímu jednání, za účasti všech zainteresovaných, došlo na radnici toto pondělí. Byla to velká úvodní schůzka k sociální problematice vůbec. Chceme se sociální problematice více věnovat, proto rada zřídila sociální komisi, která zde dříve nebývala. Jejím tajemníkem je pan Kafka z odboru sociálních věcí a předsedou byl zvolen pan Pavel Málek. V pondělí jsme na radnici za účasti zástupců odboru sociálních věcí a právě této sociální komise uvítali zástupce pečovatelek, Charitní ošetřovatelské služby, Fokusu Vysočiny, Čtyřlístku, Benediktu a také rodičů i jejich postižených dětí. Hledali jsme společné cesty, jak dál v pečovatelské a ošetřovatelské službě, zda stavět či nestavět domov důchodců, jak získat, zaplatit a využít dobrovolníky či osobní asistenty a samozřejmě i co dál se stacionářem. Ukazuje se, že bude užitečné spolupracovat se sdružením Fokus Vysočiny, kde mají velmi bohaté zkušenosti s projekty v sociální oblasti. Je to složité klubko problémů, které musíme rozmotat. Cílem je převést stacionář z městského zařízení na nestátní neziskovou organizaci, která by mohla čerpat peníze od státu. Objekt stacionáře by se mohl stát víceúčelovým zařízením pro různé typy péče. Jedná se o vhodné doplňování se různých druhů služeb, včetně domácí péče či osobní asistence, protože konkrétní potřeby jednotlivých klientů se od sebe často velmi liší. Jedná se i o možnosti zřízení chráněných dílen či o různých volnočasových aktivitách. Hlavní slovo budou mít samotní klienti a jejich rodiče. Jednou z cest je samozřejmě i využití volné kapacity zařízení Úsvit."
Milan Linhart, místostarosta.

Speciální weby pro -náctileté mladíky a slečny již jsou i v Česku. Odkazy na ně najdete nově na chotěbořském internetovém portále www.chnet.cz .Chotěbořská ODS má nové vedení. Předsedou se stal dřívější starosta Jiří Pavlásek, místopředsedou bývalý starosta Zdeněk Stejskal. O dalších funkcionářích si přečtěte na webu ODS Chotěboř zde.Jak oznamuje středeční MF Dnes (5.3.), družstvo Vkus Štoky uzavře jednu ze dvou dílen, které provozuje v Chotěboři. Část z pětadvaceti zaměstnanců bude převedena na jinou práci, asi osmnáct pracovníků dostane výpověď. Družstvo zde šije pracovní oděvy a pro německého odběratele jsou jeho pracovní síly již příliš drahé.

sout0303.jpg (17316 bytes)

<< Dne 25. února 2003 proběhla na SPŠT a SOUT v Třebíči regionální soutěž odborných dovedností kraje Vysočina. Soutěže se také zúčastnila dvě družstva ze SOU technického Chotěboř. Družstvo žáků elektrikářů se zaměřením na slaboproud se umístilo na pěkném 2. místě a 3. místo obsadilo družstvo silnoproudařů z celkového počtu 7 zúčastněných středních škol kraje Vysočina. V jednotlivcích obsadil Jan Černý 3. místo. Tyto výsledky navazují na úspěšnou účast v soutěžích odborných dovedností oborů truhlář, zámečník a mechanik v loňském roce.
Na snímku zleva: Jan Černý, Roman Coufal, Milan Nejezchleba, Aleš Zadina.
Ing. František Hruška, ředitel SOU.
Foto: SOU
Organizace Mateřské školy Chotěboř upozorňuje, že do 15.4. přijímá přihlášky dětí na příští školní rok. Přijímány jsou děti od 3 let. Přihlášky jsou k vyzvednutí na kterémkoli pracovišti. (Původní Mateřské školy jsou nyní sloučeny v jednu organizaci.)

Od 1.3. jsou v Chotěboři opět otevřeny veřejné WC v uličce. Opravujeme v Chotěbořském Echu původně oznámenou provozní dobu WC. Správně je provoz v Po- Pá  8:00 - 12:30, 13:00 - 16:30, v sobotu 8:00 - 11:00 hodin.

Šéfredaktor Chotěbořského Echa Stanislav Pavlíček podal Českým drahám podrobný návrh na obnovení v prosinci zrušeného vlaku do Brodu Havlíčkova. Zdejší radnice i krajský úřad jeho návrh a stížnosti občanů podpořily, takže vlak opět jezdí! Podrobnosti v naší rubrice Radniční okénko.Vedení denního stacionáře pro mentálně postižené děti v Chotěboři vyjádřilo prostřednictvím novin Havlíčkobrodska překvapení nad tím, že město již nehodlá v takové míře podporovat chod stacionáře jako dosud. Navíc se o celé záležitosti se dozvědělo až z tisku, i když před několika dny zde vykonali zástupci města návštěvu. Vedení stacionáře svolalo setkání všech pracovníků a bude se snažit celou věc řešit. Podle starosty města Tomáše Škaryda, by se měl stacionář transformovat v privátní zařízení (viz Radniční okénko), a to s minimálními dotacemi z městské pokladny. Stacionář v současné době navštěvuje osm dětí a město jeho provoz dotuje 1,5 milionem Kč (nikoli 700 tisíci, jak bylo uvedeno v novinách).
Oblíbený měsíčník Chotěbořské Echo bude podle sdělení jeho redakce vycházet i na internetu. Ve formátu pdf si ho tam budete moci přečíst vždy dva týdny po jeho papírovém vydání. Najdete ho od poloviny března na webových stránkách města.Bohužel, účast chotěbořských hokejistů v kvalifikaci o postup do II.ligy skončila hned v prvním dvojkole. Podrobnosti v naší rubrice Hokej. Pro nás to ovšem znamená, že se už celý březen nebudeme muset starat o přísun těžko dosažitelných zpráv z kvalifikace...
Noviny Havlíčkobrodska nyní vycházejí v internetové mutaci na nové adrese a novém vzezření. Bohužel, zůstaly staré nešvary, plete se tam zpravodajství se sportem a i nadále se uvádějí texty k fotkám bez fotek jako samostatné články. Ačkoli jsou Noviny Havlíčkobrodska součástí Novin Vysočina, odkaz na noviny Vysočina tam nenajdete.Naše rubrika Radniční okénko vyšla již v březnovém vydání a najdete v ní rozhovor se starostou Tomášem Škarydem o záměrech radnice s Městským plicním střediskem a s Městským stacionářem, jejichž ekonomika není právě nejlepší.

Pro ty z vás, kdo nestihli Novinky z konce února:

Usnesení Rady města Chotěboře z 24.2. již najdete na internetu zde.Krátký rozhovor Petra Němce s chotěbořským rodákem Václavem Adamcem, zraněným a již trénujícím hokejistou Dukly Jihlava, přinášejí čtvrteční noviny Vysočina, které se v minulých dnech na internetu zcela oprostily od okresních stránek (noviny Havlíčkobrodska se jmenovaly). Článek si přečtěte zde.MěÚ Chotěboř oznamuje, že vyřazený kancelářský nábytek byl prodán již první den, takže ve čtvrtek a v pátek se již neprodává!
8 tisíc čtenářů již zaznamenala od začátku letošní hokejové sezóny naše stránka Hokej. Dá se čekat, že se to číslo díky účasti Chotěboře v kvalifikaci podstatně zvýší.Amatérská hokejová soutěž Chotěbořska zvaná Bundesliga skončila. Vítězem se stal Nepy tým, druhé místo obsadli Klouzovští Medvědi, třetí skončil Vilémov. Podrobnosti na naší stránce Bundesliga.

24.2. zasedla Rada města Chotěboře. My pro Vás jako vždy vybíráme zajímavosti: Rada města projednala havarijní stav domu v majetku města Chotěboř na pozemku parc. č. 1898/5 v k. ú. Chotěboř. Rada města ukládá provést demolici domu s tím, že finanční náklady na demolici budou dodatečně předloženy radě města k odsouhlasení. Rada města ukládá doložit provozovatelům výherních hracích automatů použití části výtěžku z VHP na tento veřejně prospěšný účel: opravy a rekonstrukce letního stadionu v Chotěboři. Rada města stanovuje mimořádné oddávací soboty na tyto dny: 22.3.2003, 5.4.2003 a 26.4.2003. Rada města souhlasí s prodejem přebytečného nábytku z bývalého Okresního úřadu Havl. Brod a nábytku z MěÚ Chotěboř, který byl nahrazen nábytkem novým. Rada města jmenuje do funkce ředitele Technických služeb města Chotěboře ing. Petra Sodomku s účinností od 1. 5. 2003. Rada města na základě vyžádaných dokumentů doporučila zastupitelstvu města schválit dotaci TJ CHS Chotěboř ve výši 75% nákladů na osvětlení Sportovní haly.

Známý chotěbořský a haberský zubní lékař MUDr. Vladimír Myjavec zemřel náhle v úterý 25.2. Čest jeho památce!

*
Čtenářům, kteří postrádají naši Literární přílohu (před časem zrušenou pro nedostatek času z naší strany), doporučujeme nový web jednoho z našich tehdejších autorů, Jirky Slapničky, nazvaný Poutník. Připomínáme, že Jirka je z Kladna, ale s Chotěbořskem má společné to, že jeho manželka Eva pochází z Libice n.D. a oba Chotěbořsko často navštěvují. Oběma posíláme pozdrav!Oznameni o novem internetovem casopisu. Rad bych oznamil vznik noveho ceskeho a slovenskeho zahranicniho casopisu CS-magazin, ktery muzete shlednout na adrese http://www.cs-magazin.com. Zakladnim rysem a ambici tohoto casopisu bude mnozstvi svobody a demokracie, ktere se na ceskem a slovenskem internetu nevyskytuje. Nebudu jmenovat, abych nepopudil, ale neni tajemstvim, ze nejznamejsi ceska a slovenska internetova periodika maji bud levicove zamereni anebo edicni politiku, ktera nedovoluje publikaci clanku byt jen lehce kritizujiciho nesvary v CR a a SR. To na adrese http://www.cs-magazin.com nebude zvykem. Timto vas tedy zvu k prvni navsteve casopisu CS-magazin a pote k co nejcastejsim opakovanym navstevam. Casopis bude vychazet mesicne a dalsi, dubnove, cislo vyjde 21. brezna 2003. Rovnez vyzyvam vsechny spratelene i dosud nezname autory, spisovatele a pisatele, aby posilali sve clanky ve Word-formatu jako prilohu na nize uvedenou adresu.
Rosta Hedvicek

Další Novinky z února 2003 najdete v odkaze Minulé Novinky níže.

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet