harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

 

číslo 56

harry.jpg (9789 bytes)

únor 2003

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 55 četlo: 5134


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

 

Výhodné telefonní služby
pro malé a střední firmy
Business Call Smart

od firmy AICOM Havl. Brod.
Podrobnosti zde.

ikonddnv.gif (4769 bytes)
Dětský domov Nová Ves u Chotěboře

4listek2m.GIF (1282 bytes)  4listtitulm.GIF (2449 bytes)
Nadační fond pro TMP mládež

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény vašejméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info.

avalcon10.jpg (16055 bytes)

Chotěboř 2. - 6. 7. 2003
Zveme Vás k účasti na nejdůležitějším setkání fanů všech světů fantazie. Po úspěšném Euroconu 2002 připravil chotěbořský klub Avalon již desátý ročník tradičního Avalconu, i letos povýšeného na národní setkání fanů - Parcon. Pětidennímu programu Parconu-Avalcon bude předcházet pětidenní Filmový Festival Fantazie. Připraven je i program pro hráče her GameWorld. Podrobnosti na www.festivalfantazie.cz
Inzerce chotěbořských firem v našem listě: inzerce.harry.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina
radnice3m.JPG (9671 bytes)

Novinky
v redakci

Harry vám nese Novinky
v Chotěboři a okolí

Vývěska pro
oznámení

Usnesení Rady města Chotěboře z 24.2. již najdete na internetu zde.Krátký rozhovor Petra Němce s chotěbořským rodákem Václavem Adamcem, zraněným a již trénujícím hokejistou Dukly Jihlava, přinášejí čtvrteční noviny Vysočina, které se v minulých dnech na internetu zcela oprostily od okresních stránek (noviny Havlíčkobrodska se jmenovaly). Článek si přečtěte zde.MěÚ Chotěboř oznamuje, že vyřazený kancelářský nábytek byl prodán již první den, takže ve čtvrtek a v pátek se již neprodává!
8 tisíc čtenářů již zaznamenala od začátku letošní hokejové sezóny naše stránka Hokej. Dá se čekat, že se to číslo díky účasti Chotěboře v kvalifikaci podstatně zvýší.Amatérská hokejová soutěž Chotěbořska zvaná Bundesliga skončila. Vítězem se stal Nepy tým, druhé místo obsadli Klouzovští Medvědi, třetí skončil Vilémov. Podrobnosti na naší stránce Bundesliga.

24.2. zasedla Rada města Chotěboře. My pro Vás jako vždy vybíráme zajímavosti: Rada města projednala havarijní stav domu v majetku města Chotěboř na pozemku parc. č. 1898/5 v k. ú. Chotěboř. Rada města ukládá provést demolici domu s tím, že finanční náklady na demolici budou dodatečně předloženy radě města k odsouhlasení. Rada města ukládá doložit provozovatelům výherních hracích automatů použití části výtěžku z VHP na tento veřejně prospěšný účel: opravy a rekonstrukce letního stadionu v Chotěboři. Rada města stanovuje mimořádné oddávací soboty na tyto dny: 22.3.2003, 5.4.2003 a 26.4.2003. Rada města souhlasí s prodejem přebytečného nábytku z bývalého Okresního úřadu Havl. Brod a nábytku z MěÚ Chotěboř, který byl nahrazen nábytkem novým. Rada města jmenuje do funkce ředitele Technických služeb města Chotěboře ing. Petra Sodomku s účinností od 1. 5. 2003. Rada města na základě vyžádaných dokumentů doporučila zastupitelstvu města schválit dotaci TJ CHS Chotěboř ve výši 75% nákladů na osvětlení Sportovní haly.

Známý chotěbořský a haberský zubní lékař MUDr. Vladimír Myjavec zemřel náhle v úterý 25.2. Čest jeho památce!

*
Čtenářům, kteří postrádají naši Literární přílohu (před časem zrušenou pro nedostatek času z naší strany), doporučujeme nový web jednoho z našich tehdejších autorů, Jirky Slapničky, nazvaný Poutník. Připomínáme, že Jirka je z Kladna, ale s Chotěbořskem má společné to, že jeho manželka Eva pochází z Libice n.D. a oba Chotěbořsko často navštěvují. Oběma posíláme pozdrav!Oznameni o novem internetovem casopisu. Rad bych oznamil vznik noveho ceskeho a slovenskeho zahranicniho casopisu CS-magazin, ktery muzete shlednout na adrese http://www.cs-magazin.com. Zakladnim rysem a ambici tohoto casopisu bude mnozstvi svobody a demokracie, ktere se na ceskem a slovenskem internetu nevyskytuje. Nebudu jmenovat, abych nepopudil, ale neni tajemstvim, ze nejznamejsi ceska a slovenska internetova periodika maji bud levicove zamereni anebo edicni politiku, ktera nedovoluje publikaci clanku byt jen lehce kritizujiciho nesvary v CR a a SR. To na adrese http://www.cs-magazin.com nebude zvykem. Timto vas tedy zvu k prvni navsteve casopisu CS-magazin a pote k co nejcastejsim opakovanym navstevam. Casopis bude vychazet mesicne a dalsi, dubnove, cislo vyjde 21. brezna 2003. Rovnez vyzyvam vsechny spratelene i dosud nezname autory, spisovatele a pisatele, aby posilali sve clanky ve Word-formatu jako prilohu na nize uvedenou adresu.
Rosta Hedvicek

Dochází nám do redakce řada mailů, které nás podporují ve vydávání novin a reagují na anonyma, uvedeného níže. Vyjímám z nich: "Milý Harry a Tvůj páne, nenechte se odradit přiblblými anonymy a dělejte dál svoji práci tak dobře jako dosud. Fandím vám," píše ředitel jedné chotěbořské školy. "Z názoru toho idiota o "přestárlých" kamarádech si nic nedělejte. Jedná se o jednoho z těch šťastlivců, kteří patrně nikdy nezestárnou a list na podobné úrovni, jako jej děláte Vy, by zjevně zvládli levou zadní, akorát se jim do toho zrovna nějak nechce", píše mladý a úspěšný chotěbořský podnikatel. "Nenechte se otrávit hlupáky kteří jsou navíc zlí. Váš list je velmi užitečný," napsal nám jako první redaktor MF Dnes. Všem, kdo nám napsali, děkujeme a ujišťujeme, že anonymní maily nás neodradí od dalšího vydávání novin. Jejich autorům znovu vzkazujeme: Nečtěte nás, na internetu je dost jiných stránek právě pro vás. A už vůbec nepište, když nejste schopni se podepsat. Diskutovat totiž jsme ochotni jen s těmi, kdo se pod svůj názor podepíší. Mezi ně patří např. student informatiky J.C., který napsal svůj kritický pohled a píše mimo jiné: "Nesouhlasim s Vasim nazorem diskuse nezavadet, je to podle mne svym zpusobem omezovani ctenaru. Svym zpusobem jste zaspali dobu..." Od jeho stolu se mu to tak určitě jeví, od našeho stolu je to už trochu jiné: Nejsme profesionální list a nemáme zaměstnance. Nemáme možnost číst všechny případné čtenářské diskuze a cenzurovat z nich ty vulgární a anonymní, to bychom nemuseli dělat nic jiného (náš hlavní úkol je přinášet informace). Ale co je hlavní: Nevidíme důvod, proč bychom měli za naše peníze poskytovat možnost diskuze anonymům, když přece ani my ani autoři našich článků anonymní nejsme! Smysl internetu vidíme především ve svobodném přístupu k informacím. Jiní ho zase vidí především v možnosti veřejně (a podle nich anonymně) vydávat své názory, a to zdarma, za peníze jiných. Tak u toho být nemusíme, tohle za demokracii nepovažujeme. Takové diskuze, tak jak je vidíme např. v MF idnes nebo v Neviditelném psovi, kde anonymové útočí na podepsaného autora článku nebo si vyřizují účty mezi sebou, podporovat nemíníme, i když tím podle čtenáře J.C. zaspáváme dobu...

Tento týden prochází přestavbou internetová mutace novin Bohemia a Moravia, jejichž součástí jsou i noviny Vysočina. Od minulého pátku tím pádem nejsou na internetu Noviny Havlíčkobrodska, součást novin Vysočina. Zda se tam opět objeví, nevíme, okresní přílohy tam zatím zcela zmizely ve všech vydáních.Dva žákovské koncerty s rozdílným programem pořádá tento čtvrtek 27.2. ZUŠ Chotěboř. První začíná v 17 h, druhý je od 18.30 h, oba v sále ZUŠ. Programy obou koncertů najdete na webu ZUŠ.
Rozhovor s ředitelem chotěbořské ZUŠ Milanem Mocem přinesly pondělní noviny Vysočina. Řeč byla o nemožnosti vedlejší hospodářské činnosti ZUŠ a o plánech na využití budovy. Odkaz na rozhovor nemůžeme uvést, protože noviny Vysočina vyšly na internetu naposledy minulý pátek...Tragická dopravní nehoda potkala v pátek 21.2. večer chodce jdoucího v lesním úseku silnice mezi Chotěboří a Bílkem. Projíždějící 36 letá řidička jaj srazila a 56letý muž z Třemošnoce na místě zemřel. Řidička pochází ze zdejšího okresu.Mužstvo HC Chotěboř A vybojovalo v neděli 1. místo ve finálové části I. krajské ligy ledního hokeje dospělých a stalo se Přeborníkem Pardubického kraje s právem postupu do další kvalifikace. Již v sobotu 1.3. v 17 hodin tu uvítáme Velké Popovice (ve středu 26.2. naši hrají u nich). Jak bude další kvalifikace probíhat se dozvíte v článku Josefa Boháče na naší stránce Hokej.
Naše stránka amatérské ligy Chotěbořska Bundesliga přináší nové fotografie a informace. Soutěž se pomalu chýlí ke konci, sledujte, jak dopadne.

V reakci na níže uvedené informace o čtenářské diskuzi v Neviditelném psovi nám došlo několik mailů, jen jeden se podepsal. Cituji ale z toho anonymního:
"Jeste jsem chtel rict,ze se snazite byt "informacnim okenkem" Choteborska, ale stranky jsou plne odkazu na ruzne radoby vtipne setkani vaseho cokla se sousednim hafanem. Ale co, vzdyt je to ve sve podstate normalni prihloupla osobni stranka o vasem coklovi a o vasich prestarlych kamaradech..."
Ponechávám bez komentáře, čtenář si udělá úsudek sám. Jen se s mým pánem stále divíme, proč náš list čtou i ti, kterým se nelíbí. Internet je plný stránek, jen si vybrat...

Zahajeni prvni vystavy "Jamboree ocima Jana Sibika" v Chotebori probehlo uspesne. V sobotu 22.2. v 10 hodin se v cajovne v Atelieru Elefant sesli predstavitele skautskych stredisek a spolu s panem mistostarostou vystavu otevreli. Pro neskauty probehlo kratke predstaveni organizace, pro vsechny pak predstaveni jamboree i osoby pana Sibika. Krome fotografii se muzou navstevnici vystavy seznamit s cinnosti obou choteborskych stredisek, prohlednout znaky vsech skautskych organizaci ve svete nebo hlasovat o nejlepsi fotografii. Pro kazdeho navstevnika je pripraveno male obcerstveni. Na kazde utery po dobu trvani vystavy je pripraven "literarni vecer s besedou" - 25. 2. s skautskymi predstaviteli o cinnosti Junaka, 4. 3. s panem starostou na tema "Jak mohou byt zajmove organizace prospesne mestu a naopak" a v posledni den vystavy bychom radi privitali prime ucastniky Jamboree. Temto besedam bude vzdy predchazet kratka cetba. Richard Macku.Skromné padesátiny. V Chotěboři působí již od roku 1951 náboženská obec Církve Československé husitské (CČsH). Její příslušníci se scházejí k pravidelným nedělním bohoslužbám do modlitebny, která byla založena právě před 50 lety – 22. února 1953. Pro tehdejší členy CČsH to byla jistě velice významná událost, i když dům, ve kterém se modlitebna nacházela a dodnes nachází (ulice Trčků z Lípy, mezi MěÚ a katolickým kostelem sv.Jakuba) byl tenkrát v poměrně neutěšeném stavu. Zatékající střecha, špatná omítka, nečisté a rozbité chodby, to vše působilo nepříliš důstojným dojmem. O dům v podstatě nebylo pečováno a dále neodvratně chátral. Tehdejší státní orgány neschválily jeho prodej církvi a tak se před 25 lety ujali díla obnovy noví majitelé s cílem, aby modlitebna mohla vůbec existovat. Po nutných vnějších opravách byl v roce 1983 znovu zrekonstruován také interiér budovy. Dnešní stav a podoba domu s modlitebnou je výsledkem péče majitelů. “Husitská” modlitebna neslouží pouze příslušníkům CČsH. Své bohoslužby v ní koná již po mnoho let také Českobratrská církev evangelická a modlitební prostory jsou naplňovány několikrát do roka rovněž při ekumenických shromážděních chotěbořských věřících, mezi kterými si modlitebna s padesátiletou tradicí našla své správné místo.
Drahomíra Krchňáková.
Proslulý internetový list Neviditelný pes bez vysvětlení obnovil čtenářské diskuze u článků. Při pozorném čtení pátečního vydání lze poznat, že se tak stalo patrně na nátlak dalších členů redakce, kteří s Ondřejem Neffem nesouhlasili (dozvídáme se, že na původní návrh vyřazovat z diskuzí ty vulgární reagoval pan Neff jejich úplným zrušením). Uvidíme, jaký vliv bude mít tato epizoda na stále se zhoršující stav diskuzí. Např. server idnes.cz začal již dříve s vyřazováním vulgarit, přesto se diskuze pod jejich články nedá mnohdy číst, protože obsahuje množství vzájemných napadání diskutujících, které ostatní čtenáře nezajímá...Vystava fotografii ze skautskeho jamboree bude v sobotu otevrena v Chotebori. Jedna se o dilo predniho ceskeho fotografa Jana Sibika, ktery spolu s 80ti clennou vypravou ceskych skautu stravil zacatek letosniho roku v Thajsku. Jamboree je ve skautskem svete neco podobneho jako olympijske hry ve svete sportovnim. Je to setkani mnoha tisic skautu vsech narodnosti. Vystava fotografii bude probihat v Atelieru Elefant v Palackeho ulici od 22. unora do 11. brezna od utery do patku od 9 do 17.30 (pol. prestavka 12 -13.30) a v sobotu od 9 do 12 hodin. Slavnostni vernisaz se uskutecni v sobotu 22. unora od 10 hodin.Chotebor je vubec prvni ze sedmdesati mest, ktere ma tu cest privitat tuto putovni vystavu. K vystave jsme se snazili zajistit i doprovodny program.
Richard Macku DiS, tajemník skautského střediska VIA
Masopustní rej se koná v sobotu 22.2. v Rušinově.

Níže jsme přinesli zprávu TV Nova, že ždírecký podnikatel Václav Dvořák vyplácí nekouřícím zaměstnancům příplatek 500 Kč. Ukázalo se, že to dělá již dlouhá léta, podrobnosti se dočtete v Novinách Vysočina zde.

Proslulý internetový list Neviditelný pes zrušil možnost čtenářské diskuze pod jednotlivými články, protože "míra vulgarity zde překročila míru snesitelnosti". Je to špatné vysvědčení pro nás internetové čtenáře. Pravda však je, že míra vulgarity v posledních létech roste obecně ve společnosti a zrovna tak v internetových diskuzích. Proto jsme tuto možnost v našich novinách nezavedli. Stačilo nám, jakou sprškou vulgarit jsme byli před časem zahrnuti v mailech i v telefonátech, když jsem se odvážil rejpnout do technopárty v Chotěboři. Bohužel to vše odnáší ta slušná část uživatelů internetu.Jak jinak to však řešit? To zatím nevíme a proto s Ondřejem Neffem ve věci zrušení čtenářské diskuze musíme souhlasit. Půvabnou kresbu (mapu) lyžařské sjezdovky u Sv. Anny v Chotěboři jsme našli zde. Nahlédněte také...
Dotaz mimochotěbořského čtenáře nás přinutil poohlédnout se na internetu po chatě Doubravce, dříve častém výletním místu Chotěbořáků. Našli jsme ji, adresa je http://www.psl.cz/Doubravka.htm a je tam i telefon na správce a odkaz na web majitele. Zajímavé je přečíst si tam v rubrice Náš životopis, jak se vlastně chata Doubravka do majetku oné firmy dostala...V pondělí 12.2. uveřejnily noviny MF Dnes článek člena Zastupitelstva města Chotěboře ing. Jiřího Císaře "Zvýšení kompetencí? Spíše likvidace peněz!" Protože byl článek uveden v redakcí seškrtané verzi (a na konci přílohy Sport), přinášíme vám na hlavní straně laskavostí autora plný původní text článku.18.2. byly vyhlášeny výsledky krajského kola soutěže webových stránek měst, obcí a mikroregionů, Zlatý erb. Web Svazku obcí Podoubraví získal ve své kategorii 1. místo a postupuje do celostátního kola. Autoru Jiřímu Pavlíčkovi, programátorovi, internetovému tvůrci a nyní místostarostovi Ždírce, blahopřejeme a držíme palce do celostátního kola. Výsledky krajského kola Zlatý erb jsou zde, web Svazku obcí Podoubraví je zde. Fotku Jiřího Pavlíčka najdete v naší rubrice Radniční okénko.
Postupný úpadek našeho zdravotnictví za všech minulých vlád nezastavila ani ta současná. Projevuje se i v běžné praxi: V neděli odmítl lékař dětského oddělení nemocnice v Brodě Havlíčkově přijmout tam opět k léčení ani ne dvouletou vnučku mého pána, kterou tři dny předtím odtamtud propustil. Matce děvčátka s vysokou horečkou doporučil pondělní návštěvu lékařky v Chotěboři (která ji ovšem do nemocnice znovu poslala) a do té doby srážet horečku. Není divu, pobyt malého dítěte s matkou nemocnici něco stojí a svůj díl si už vyčerpali, že... V souvislosti se snahami ministryně o zrušení dětských lékařů se nám to jeví... no ani nechtějte slyšet jak.V návrhu letošního rozpočtu města Chotěboře se na Městskou policii počítá s částkou 3 473 000 Kč. Náklady na městské policie, kterých je v kraji osm, porovnává úterní vydání novin Vysočina v článku, který si můžete přečíst zde.

TV Nova přinesla zprávu, že zaměstnanci firmy D&S ve Ždírci n.D., kteří nekouří, dostávají 500 Kč měsíčně navíc. Kdo kouřit začne znovu, musí všechny peníze vrátit. Jak uvedla TV Nova, krok majitele firmy Václava Dvořáka nazvali psychologové velmi chytrým. Zdalipak se to ujme i v Chotěboři?

V úterý ráno to není lepší, -14,8 oC.
V pondělí 17.2. ráno,
poté, co o víkendu bylo mírně tepleji, máme zase na redakčním teploměru pěkný mráz, -14,5 oC.

Starostu Chotěboře navštívil a jednal s ním poslanec Parlamentu Milan Bičík z Brodu Havlíčkova. Podrobnosti a fotka jsou v Radničním okénku.

Během čtvrt roku navštívili Chotěboř již podruhé vícepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda a první místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal. Tentokrát společně navštívili veřejnou výroční členskou schůzi KDU-ČSL, která se konala 14.2. v KD Junior. Malou fotoreportáž z ní připravil Pavel Voňka a Milan Linhart doprovodil textem. Obojí uvádíme jako článek na hlavní straně našeho listu.

Jak upozorňuje webová stránka www.chnet.cz, ještě stále na internetu visí web zaniklého Okresního úřadu Havl. Brod. Je už poslední v kraji, ostatní okresy odstranily stránky nebo tam umístily info o zániku minulý týden. Píší o tom též úterní Noviny Vysočina.
V pátek 14.2. ráno máme na redakčním teploměru  -14,9 oC.Rozhovor o všem možném s chotěbořským starostou Tomášem Škarydem přinášejí webové stránky chotěbořské ČSSD. My jsme se tam poprvé dočetli, že Zimní stadion má prý nový název - Green Arena...Řady sportovních klubů, které mají webové stránky, rozšířil nyní Šachový klub Chotěboř, najdete jej na adrese http://sweb.cz/sachychotebor.
Smutná zpráva pro hudbymilovnou veřejnost a všechny současné a bývalé žáky zdejší ZUŠ: Nedávno zemřela paní učitelka Anna Koudová. Nekrolog z pera ředitele ZUŠ Milana Moce si přečtěte na webu ZUŠ.

Ve čtvrtek ráno jsme měli -14oC.

Minulý pátek 7.2. zasedla Rada města Chotěboře, její usnesení si můžete přečíst zde. My pro Vás vybíráme zajímavosti: Rada projednala pravidla pro zadávání veřejných zakázek a ukládá zveřejňovat výzvu nabídky zájemcům o veřejnou zakázku na webových stránkách města a na úřední desce MěÚ. Rada města opětovně projednala záměr prodeje městských rybníků, doporučuje prodej rybníku Kacíř, rybník Třasákovský doporučuje ponechat v majetku města a ukládá projednat tyto majetkové záležitosti v zastupitelstvu města. Rada města navrhuje uzavřít kupní smlouvu za cenu Kč 180.000,- s možností zpětného odkupu do vlastnictví města a zajištěním volného přístupu veřejnosti k vodě. Kupující dále uhradí poplatky za znalecký posudek a náklady spojené s převodem nemovitosti. Rada města ruší své usnesení č. 147 ze dne 27. 1. 2003 a souhlasí s připojením města Chotěboře ke kampani “Vlajka pro Tibet” a vyvěšením tibetské vlajky dne 10. března 2003.
Jak nás upozornil Mirek Stehno, rezoluci Kongresu USA o prezidentu Havlovi lze již nalézt na webu kongresové knihovny. Do okénka vyhledávače tam zadejte "Havel" a dostanete se na dva dokumenty o tomto výjimečném ocenění pro Václava Havla.Vzhledem k rychlému postupu stavebních prací a ukončení dalších podmiňujících náležitostí, dojde ve dnech už ve čtvrtek a v pátek k přestěhování, a tím i přesunu pracoviště odboru dopravy a silničního hospodářství města Chotěboře z Havlíčkova Brodu. Veškeré záležitosti spadající do kompetence uvedeného odboru, budou počínaje pondělím 17. února již vyřizovány v Chotěboři v prostorách budovy městského úřadu.Podivná móda se dostala i do Chotěboře: Středeční hokej s Moravskou Třebovou tu byl ukončen telefonní bombovou výhrůžkou a hokejová aréna, sportovní hala a kulturní dům, které přiléhají, byly vyklizeny. Žádná bomba se samozřejmě nenašla. Toto počínání údajně chotěbořského darebáka je nutno odsoudit a tvrdě potrestat. Podrobnosti najdete na naší stránce Hokej.
Pokud se vám stává, že při čtení našich novin se nemůžete dostat na některou stránku, není to naše vina. Propojené sítě Inco a Aicom v Chotěboři z nám neznámých důvodů dávají přednost přijímání paketů před odesíláním v době, kdy jsou nejvíce zatíženy firmami a školami, tedy zhruba od 7:30 do 14:30 ve všední den. A to je doba, kdy umisťujeme do novin nové informace. Denně se stane, že při posílání např. nové verze těchto Novinek na internet se FTP přenos zastaví a čekáme dlouhé minuty, než se dokončí. Nepomůže přenos zrušit a opakovat, děje se totéž. Takže po dobu, než se přenos dokončí, zmizí vlastně dotyčná stránka z internetu a vy ji nenajdete...Opět čteme v novinách (tentokrát Východočeské deníky Bohemia) nářky: "Nejen velké masokombináty, ale i menší výrobny a prodejny masa a uzenin investují nemalé finanční prostředky, aby splnily zpřísněné hygienické normy Evropské unie. Musí například vyměnit dřevěné špalky, násady seker a jiné náčiní za plastové a kovové. Dílny obstojí jen když budou vybaveny klimatizací a antikorozivními stroji. Pokud nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci, v budoucnu budou muset mít i vlastní čističku odpadních vod..." Stále se hovoří o "zpřísněných normách EU", ale není to spíše důsledek toho, že jsme v mnoha oblastech ustrnuli na úrovni 60. let a teď to budeme (zaplaťpánbůh) muset dohnat?Další vlna mrazů nám tu udeřila. Zatímco v minulých dnech byly noční teploty do mínus šesti, ve středu 12.2. nám teploměr brzo ráno ukazoval mínus jedenáct...

harryaben.JPG (84941 bytes)

<< S mým sousedem, bernským salašnickým psem Benym, jsme se rozhodli jít příkladem v dobrých sousedských vztazích. Na programu našich prvních jednání (Ben již dorost do věku, kdy nabírá rozum) byly otázky vzájemné spolupráce, zajímající obě strany. Ben jako slušně vychovaný pes přišel na návštěvu a zůstal za plotem, kde se uložil do hromady sněhu. Rozhovory jsme vedli přes plot, který nám nevadil v projednání a uzavření dohody o rozdělení sfér hlídání společné ulice: já budu hlídat východní půlku, Ben zase západní, což je dáno naším obvyklým směrem pohledu při polehávání venku. Přitom jsme se oba občerstvili sněhem. Také jsme si vyměnili užitečné informace o našich pánech (jak nejlépe na ně), o kočkách v našem okolí (jednu ještě malou má Ben doma a vyrůstají spolu, přislíbil jsem, že ji nebudu honit) a o listonoškách a popelářích (v posledně jmenovaném jsem mu poskytl cenné rady jak zahnat celou popelářskou smečku, včetně jejich obrovitého hřmotícího psa který rád polyká obsah popelnic, na útěk z naší ulice, což se mi každou středu poránu úspěšně daří). Ben mne lákal na procházku po okolí, ale já byl po hodinové vycházce s mladším pánem, nehledě k tomu, že by mne páni stejně na ulici nepustili. Tak se šel projít sám a já se těším zase na jeho další návštěvu.
Naše rubrika Fotbal přináší fotografie ze Zimního turnaje, novou fotku A mužstva FC Chotěboř a fotky nových posil áčka pro jarní sezónu.Nad výrokem ředitele sloučených škol ve Světlé n.S. (viz níže vpravo) jsem kroutil hlavou (a můj pán pozvedl obočí). Požádali jsme místostarostu Milana Linharta, co říká na snahy kraje slepit i střední školy v Chotěboři. Jeho vyjádření přinášíme v rubrice Radniční okénko.
Varování všem běžkařům, dětem a pejskařům před nezakrytou šachtou tlakové kanalizace na poli jen kousek od zdejších Vodovodů a kanalizací přinášíme v článku na hlavní straně i s fotografiemi. Kdopak je asi zodpovědný za toto nebezpečné lajdáctví?Od počátku ledna funguje v budově bývalého okresního úřadu v Havlíčkůvě Brodě detašované pracoviště Krajského úřadu pro oblast lesního a vodního hospodářství a myslivosti. Je tam zajišťován výkon agendy vyplývající ze zákona o vodách, o lesích a o myslivosti, včetně těch kompetencí, které přešly na Krajský úřad ze zrušeného okresního úřadu. Pracoviště je také místem informačním, konzultačním a metodické pomoci pro příslušné obce s rozšířenou působností. Navíc je podacím místem pro žádosti týkající se finančních příspěvků na hospodaření v lesích a pro podání ve věci rozhodování o poplatcích za vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Spojit gymnázium a učiliště může prý být velmi výhodné: "Například lásky studentek gymnázia k učňům podporují chuť ke vzdělání u učňů, a většinou zhruba polovina učňů na škole zůstává a dodělává si maturitní zkoušku." Pravil ředitel školního slepence ve Světlé n.S. pro úterní noviny Vysočiny. Podobný záměr má prý Krajský úřad s chotěbořskými školami, ale zdejšímu vedení města se to moc nelíbí...
Zatímco hokejové zpravodajství nám v důsledku jarních prázdnin a hromadného úprku do hor zcela vypadlo, zprávy z hokejové Bundesligy Chotěbořska pokračují. Začala tam utkání finálové skupiny o 1. až 4. místo. Viz Bundesliga. Rovněž zimní fotbal jede prázdniny neprázdniny, viz Fotbal. Ale aktualizace Hitparády Rádia Interhit byla pro jarní prázdniny odložena o týden...Koncem ledna jsem zde psal o iniciativě dvou podnikatelů, kteří by rádi ve zdejším kině zřídili filmový klub a kinokavárnu. "Myslím, že by to bylo vhodné oživení kina, které podle mne není v současnosti využito tak, jak by mohlo být,“ řekl pro pondělní regionální vydání MF Dnes starosta Tomáš Škaryd. Žádost ještě schválena není, podle starosty se bude dále jednat.Naše rubrika Radniční okénko přináší konečně fotky z porady starostů správního obvodu Chotěboř (byly uvězněné v porouchaném aparátu). Takže se tam mrkněte, třeba tam uvídíte svého starostu či místostarostu, ale k vidění je tam i velitel zdejšího Hasičského záchranného sboru.
Známá hokejová osobnost navštívila Chotěboř: Josef Augusta přijel předávat ceny na Hokejový turnaj pořádaný SOU technickým Chotěboř a přitom navštívil místa svého mládí. Podrobnosti najdete v článku na hlavní straně.Níže píšeme o úspěchu Petry Husslíkové a Michaely Dostálové v soutěži Dívka roku 2003 v Humpolci. Chcete-li krasavice vidět, jukněte sem, jinak připomínáme, že webová stránka chotěbořského Aerobiku (SK Buttula) je zde.Jak nám sdělil místostarosta Milan Linhart, příští pátek 14.2. má místní KDU-ČSL výroční schůzi a očekávají dva VIP hosty: prvního místopředsedu Poslanecké sněmovny Jana Kasala a ministra zahraničí Cyrila Svobodu.

columbia.jpg (2187 bytes)

<< Po dlouhém hledání se nám podařilo najít fotku, o níž se všude píše, ale nikde zatím nebyla: Jak uvedl časopis Aviation Week a po něm internetový magazin Spaceflight Now,
blíže neidentifikovaná optická sledovací stanice na jihozápadě USA pořídila přibližně minutu před ztrátou spojení s raketoplánem detailní snímky, na nichž je vidět poškození levého křídla družicového stupně. Zde tedy konečně můžete vidět avízovaný snímek. Rovněž jej lze najít zde. Podrobnosti uvádí Antonín Vítek v článku Další podrobnosti k havárii - pátek 7.2. Jednotlivé raketoplány NASA představuje seriál článků zde.
Ukončení provozu jatek v Chotěboři očekává jejich provozovatel ZOD Kámen. Řada jatek bude totiž muset se vstupem ČR do EU ukončit svou činnost, protože nebude schopna finančně zvládnout nové technologie podle přísných hygienických norem. Na přizpůsobení hygienickým požadavkům EU mají zpracovatelé masa asi jeden rok. „ZOD Kámen má jatka v pronájmu od města a je nemyslitelné, že budeme po vstupu do EU ještě fungovat. Družstvo na kompletní obnovu jatek prostě nemá peníze,“ řekla novinám Vysočina vedoucí jatek v Chotěboři Emílie Janouchová. Celý článek si přečtěte zde.
Kam o jarních prázdninách? Chotěbořský Dům dětí a mládeže Junior pořádá lyžařský kurz, kam odjíždí množství dětí, ostatní ale ochuzeni nebudou. Každý den od 10 do 17 hodin bude fungovat o jarních prázdninách klub. Může přijít jakékoliv dítě a zahrát si šipky, kulečník, stolní fotbal, počítačové hry a účastnit se turnajů a soutěží.Podle zprávy serverů vysocina.aktualne.cz a snih.chotebor.info je lyžařský vlek na Svaté Anně v provozu od středy 5.2. podle provozní doby: Po-Pá 15,30 - 18,00. So,Ne: 09,00 - 12,00 a 13,00 - 18,00.
Druhý díl svého výkladu o příčinách havárie raketoplánu zveřejnil Antonín Vítek zde. Odpovídá v něm na dotazy čtenářů a uvádí nové skutečnosti.

Chcete zapálit virtuální svíčku památce zahynulých astronautů? Můžete tak učinit na speciální webové stránce zde. V této chvíli je tam 80 tisíc svíček na 2 tisících stránek...

Stavební buňka vzplála 4.2. v Obolcích na okraji Chotěboře. Požár uhasili místní hasiči, příčina se šetří.
Devět detiček se narodilo v lednu chotěbořským maminkám, takže prosincový rekord zůstal nepřekonán. Viz
Narodili se.
Zastupitelé Ždírce n.D. podpořili záměr dvou podnikatelů postavit v blízkosti průmyslové zóny sportovní areál pro motoristické soutěže,
zejména motokáry a minibiky. „Areál přinese nová pracovní místa s odborným zaměřením. V první etapě má jít asi o desítku pracovních nabídek,“ řekl ždírecký místostarosta Jiří Pavlíček.

Osobnost českého internetu pro rok 2002 bude zvolena veřejným hlasováním internetových uživatelů. Nominujte i vy svého kandidáta. Nezapomeňte, že 13.03.2003 je poslední možný termín hlasování. 

4.2.se úspěšně zúčastnilo 6 žáků dechového oddělení Základní umělecké školy Chotěboř oblastního (dříve okresního) kola soutěže ZUŠ ve hře na dechové nástroje. Tato soutěž je vyhlašována každoročně Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, přičemž se jednotlivé disciplíny jednou za tři roky střídají. Letošní soutěž byla tedy vypsána mimo jiné i pro nástroje dechové. Ze šesti soutěžních vystoupení získali ve svých kategoriích 3x první a 3x druhé místo. Podrobnosti si přečtěte na webu ZUŠ.

Jediný odborný a seriózní výklad možných příčin havárie raketoplánu Columbia jsme našli na serveru letectvi.cz zde. Je z pera našeho odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka z Akademie věd a doporučujeme jej k přečtení. Naopak vrcholné bláboly jsme našli na známém Neviditelném psu, z pera neméně známého Gentlemana Ivana Straky (KATASTROFA: Columbia - nejasnosti). Taky stojí za přečtení... Gentleman se však na svém webu trochu omlouvá, že není odborník....Dvě čtrnáctileté dívky z Chotěboře vyhrály minulý pátek humpolecké základní kolo soutěže Dívka 2003. Prvenství získala Petra Husslíková před svou kamarádkou Michaelou Dostálovou. "Letos se přihlásilo pouze šestnáct děvčat, ale úroveň jejich programu a vystupování byla velmi vysoká a vyrovnaná. Porota to měla hodně těžké," řekla organizátorka humpolecké přehlídky Milena Kochová. Nejlepší trojice získala kromě řady cen i právo postupu do Hořic v Podkrkonoší, kde se 24. a 25. dubna uskuteční jedno ze semifinálových klání celostátní postupové soutěže o nejkrásnější dívku do šestnácti let.
Podle sdělení Vladimíra Šišky z projektu Záře (sledování UFO) byl objekt, pozorovaný mým pánem 17.1. poránu, meteorologický balón. Podle informace zaslané z Hydrometeorologického ústavu v Praze-Libuši: "....V tomto pripade let nasi sondy pravdepodobne vyhovuje popisovanemu pripadu. V case 07:59'20" SEC byla ukoncena editace dat nasi radiosondy v dusledku prasknuti balonu v oblasti sjezdu z dalnice Merin na 134 km ve vysce 34 844 m/m. V poslednich 15 minutach letu byl balon unasen vetrem ze smeru 280 - 300 stupnu ve vyskovych hladinach 28,5 - 34,8 km/m zhruba po trase dalnice od sjezdu Koberovice na 81 kilometru. Z techto dat lze dale asi pomerne presne posoudit pozorovaci uhly zminovaneho pozorovatele. Ostatni pruvodni opticke jevy pozorovani nasich balonu jsou shodne s predchozim pripadem. ....."Kruh přátel hudby při Spolku pro komorní a vokální hudbu v Chotěboři Vás srdečně zve na 5. ABONENTNÍ KONCERT koncertní sezóny 2002/2003, uvedený jako HUDBA PRO SMYČCE. Účinkuje Smyčcové trio z Brna ve složení: Pavel Wallinger - housle Karel Plocek - viola Jan Škrdlík - violoncello. Ve čtvrtek 6.února 2003 od 19,30 hodin v koncertním sále ZUŠ. Podrobnosti o koncertu najdete na webu ZUŠ.
TV lednu jsem zde psal o chybách v tiskopise daňového přiznání. Tady najdete podrobný návod, jak jej vyplnit. Návod si můžete i vytisknout.Celou sobotu odpoledne a večer sledoval můj pán internetové zpravodajství o katastrofě raketoplánu. Jako nejlepší zdroj informací se ukázalo živé TV vysílání BBC News, které se dá spustit z této stránky. Zatímco našim televizím nestálo za to přerušit vysílání, BBC TV vysílala nepřetržité zpravodajství až do večera, potom proslov prezidenta Bushe a později večer i tiskovou konferenci NASA v přímém přenosu. Uložte si adresu webu BBC pro případ, že se budete chtít zase něco dozvědět... Najdete tam odkazy na videozáznamy a také přepis poslední komunikace mezi Houstonem a raketoplánem.Podle soudu mého pána, který sleduje kosmonautiku už od prvních družic, bude příčinou katastrofy Columbie destrukce stroje během extrémního namáhání při sestupu z oběžné dráhy. Snad únava materiálu 22 let starého stroje, který sice byl modernizován, ale jen v něčem a někde. Snad poškozená tepelná izolace křídla. Také je podezřelé, že stroj sestupoval příliš strmě, takže to nemohlo dopadnout jinak. Za to by pak mohl počítač... Chybný návrat raketoplánu k Zemi je znázorněn zde.

Další Novinky z ledna 2003 najdete v odkaze Minulé Novinky níže.

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Harryho ANKETA

 

 

Výsledky minulých anket
najdete zde

Zde můžete Harrymu psát

Jméno:

E-mail:

Mail pro Harryho:

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet