harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

tato rubrika je doplňována po celý měsíc, až do vydání nového čísla
(nejnovější novinky vždy nahoře, občas i s fotkou)  

Počet čtenářů těchto Novinek od začátku měsíce:

Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

  Radiové datové připojení naší redakce na internet je od firmy aiclogo.gif (3308 bytes)

Minulé Novinky Archiv vydání Chotěboř Net Kulturní programy Chotěbořské weby
Předminulé Novinky Drby z vrby 2001 Harryho Anketa Program kina Sportovní strana
Pokud se vám zdá, že vidíte Novinky poněkud starší, klepněte na tlačítko Obnovit (Aktualizovat),
váš prohlížeč vám ukazuje Novinky staršího data, zapsané na harddisku vašeho počítače, nikoli ty z internetu.

S novou nabídkou na výhodné telefonní služby pro malé a střední firmy Business Call Smart přichází firma AICOM Havlíčkův Brod ve spolupráci se společností Aliatel. Do konce srpna poskytuje i v Chotěboři instalaci této služby zdarma. Podrobnosti najdete zde.

Novinky
v redakci

Harry vám nese Novinky
v Chotěboři a okolí

Vývěska pro
plakáty a oznámení

Konečně se nám podařilo zlikvidovat vůbec první verzi mého Virtuálního pelíšku, která stále ještě od podzimu 1997 visela na webu dávno zaniklé firmy CZCOM (to byla ta, co v Chotěboři nabízela připojení na internet jako první a pak náhle vyklidila pole). Na ten web jsme už neměli přístup a tak likvidace byla trochu složitá. Můj nejnovější Virtuální pelíšek nyní můžete vidět již v mé doméně zde. Zastupitelstvo Brodu Havlíčkova rozhodlo, že město se nepřipojí ke snahám o přechod pod kraj Pardubice. Podrobnosti si přečtěte zde. Protože Habersko vázalo své rozhodnutí na stanovisko okresního města, zůstává tak region Chotěbořska ve svých snahách o odtržení od Jihlavy osamocen, což nemusí být na závadu. Brodský starosta Jaroslava Kruntorád, jeden z desítky havlíčkobrodských poslanců v Jihlavě, varuje: "Není dobré v době, kdy se tvoří nové kraje, naznačovat, že by region rád patřil jinam. Především kvůli případným investicím z krajského úřadu." Každoroční bluesrockový festival skupiny Shout a jejich hostů, The End of Holiday, se letos koná v hotelu U zámku 15.9. od 18 h. Podrobnosti přineseme později.

Přátelský fotbal Chotěboř A - Ledeč A 2:0(1:0). Utkání s účastníkem 1.A třídy se hrálo ve středu 29.8. Branky dali Novotný a Polák. Další výsledky chotěbořského fotbalu viz naši Fotbalovou stránku.

Fotbalovou stránku jsme pro váš rychlejší přístup na ni rozdělili na stránky dvě. Nejprve se tedy vždy dostanete na stránku nejnovějších výsledků z posledního kola a z ní můžete odejít na stránku výsledků dřívějších kol. Dnešní mimořádné jednání Zastupitelstva města Havlíčkův Brod, se bude zabývat odtržením Havlíčkobrodska od kraje Vysočina. Snahy o přiřazení k Pardubickému kraji zde stále neutichají. S návrhem přišlo občanské sdružení Za pardubickou spádovost a následně ji podpořily i obce Haberska. Na změně hranic trvá již déle Chotěbořsko. V Brodě Havlíčkově samém se však názory různí. Do roku 2004 ale platí moratorium na jakékoli územní změny. O snahách na změnu hranic kraje si můžete přečíst zde a také zde.

Požár balíku slámy, který hořel na poli u Dobkova, likvidovala v pondělí v 17 h profesionální jednotka i dobrovolní hasiči z Chotěboře. Oheň naštěstí nenapáchal žádnou další škodu.

Multimediální kavárna Modrá hvězda Vás zve na své další večery s programem: ve St 28.8. videoklub - Armageddon, ve Čt 30.8. Večer při svíčkách, v Pá 31.8. Strip Show a diskotéka, v So 1.9. hraje duo Pinkava & Šťovík a v Ne 2.9. zábavné odpoledne pro děti na rozloučení s prázdninami. Podrobnosti o všech akcích najdete zde, online pohled webkamerou do kavárny je zde.
Sportovně střelecký klub Chotěboř má svůj nový web. Najdete ho zde a v naší rubrice Chotěbořské weby. Poslední turnaj série Nohejbal Sat 2001, který se konal tuto sobotu v Chotěboři, určil dvanáctku finalistů. Jsou to: Mistral H.Brod, NK H.Brod, Hlinsko II, Litomyšl, Rebel, Fernet, BSPD, Fernet junior, Medvědi I a II, Banáni a Máčenky. Náhradník je Pfeffer tým. Finále se hraje 8.září od 8:30 v Havlíčkově Brodě. Chotěboř navštívil opět po dvou létech zdejší rodák Johny Dulák (Dočekal) ze Seattle v USA. Společně s uměleckou agenturou Karla Mrkvičky pořádá v Pá 7.9. v brodském Vagóně Velkou noční show s Tomášem Linkou a jeho Přímou Linkou, Karlem Zichem, Lenkou Plačkovou a Jindrou Šťáhlavským. Po nich vystoupí zdejší kapely Titan a SnakeBite.
Pro pamětníky časů legendárních rockových kapel v Chotěboři: Na zmíněném večeru poprvé spolu zahrají a zazpívají všichni čtyři bratří Mrkvičkové, doplnění o dva syny! Plakát a podrobnosti ještě přineseme v tomto týdnu.
Na 1. Chotěbořské loučení s létem, jež se konalo na Zimním stadioně, zavítala také poslankyně Jana Volfová (ČSSD). Loučení bylo na ploše přerušeno bouřkou, ale pak se hrálo až do večerních hodin. Letošní Hudební festival Lipnice 2001 proběhne ve dnech 21. - 23.9. Podrobnosti a objednání vstupenek se slevou najdete zde.

Trojka na atletické dráze v Chotěboři se běží 28.8. v 18:00, muži 3 000 m, ženy, dorost, žáci 1 000 m. Přijdťe si zaběhat nebo zafandit.

Nemáme vůbec chuť ani čas pouštět se do planých diskuzí s příznivci techna a house music, proto se omezíme na fakta ze vzdálenosti přes půl kilometru od místa děje: Celonoční kulturní zážitek měli obyvatelé Chotěboře v noci na neděli 26.8. až do 6:20 ráno, když se akce na Nádržce, původně prezentovaná jako Setkání příznivců taneční hudby, ukázala býti prachobyčejnou techno-párty. A tak konečně mohla Chotěboř v teplé letní noci, kdy všichni spali při otevřených oknech,  poznat tento moderní kulturní výdobytek, dosud se nám vyhýbající. Vzduch na vzdálenost stovek metrů působí jako ekvalizér, takže při poslechu z větší dálky utlumí veškerou muziku a výsledný pak dojem je, že je spuštěn stavební stroj na zatloukání pilotů do země s frekvencí tři buchy za sekundu. Připomínáme, že Rada města věnovala z městských peněz tisícovku pořadateli z rozpočtové položky Činnost uměleckých souborů   Nejlépe se techno rozléhalo od tří do šesti ráno a tak doporučujeme příště rovnou začít v tuto dobu. Doufáme, že radní nepřišli o tento zážitek (starosta to má k Nádržce nejblíž) a nebyli na svých chalupách. Podle informace pořadatele tam bylo 300 účastníků, podle našich informací v nočních hodinách už jen 50. Dále uvádí:"Pořadatelé byli ochotni spolupracovat s policií ve věcech pořádku nebo nadměrné hlasitosti. Avšak ze strany policie nedošlo v průběhu akce k jediné oficiální připomínce, díky čemuž pořadatelé považovali hladinu hluku pro přilehlou část města za přijatelnou." Nu, dovolím si vyslovit názor, že bavit se je hezká věc (taky se rád bavím), ale kulturní člověk (i pes) by měl brát ohled na své okolí (já v noci neštěkám). Hlučná akce až do ranních hodin pod širým nebem na okraji města mi připadá dosti neohleduplná k obyvatelům města. To je názor i mého pána a nesouhlasíte-li, pak je to vaše věc a nepište nám hněvivé maily, skutečně nehodláme diskutovat (když se vám mé zpravodajství nelíbí, tak si přece můžete číst jiné a jinde). Jak si Zastupitelstvo města představuje noční klid a sankce za jeho rušení si můžete přečíst v této nové Vyhlášce města o ochraně veřejného pořádku při pořádání hudebních produkcí, zde.
Fotbalový činovník Karel Zdražil z Chotěboře, který je jediným zástupcem našeho okresu v Krajském výboru fotbalového svazu Vysočina, poskytl mému pánovi rozhovor, jenž přineseme v článku na hlavní straně. Mluvili spolu o chotěbořském fotbalu a jeho výhledech do budoucna při přechodu z Vč oblasti do oblasti Vysočina. Poslankyně Parlamentu Hana Orgoníková z Přibyslavi předloží nový návrh zákona o zavedení registračních pokladen. "Chtěla bych vidět toho odvážlivce, který by v parlamentu chránil nepoctivé podnikatele," říká na otázku, zda jej Parlament přijme. Podrobnosti zde.

Nová verze stránek havlíčkobrodského K-Centra pro pomoc v problémech s drogami je na adrese www22.brinkster.com/koncentrum. Autorem stránek je chotěbořák Zbyněk Mrkvička ml.

Zahrádkáři, můžete si konečně oddechnout, díky znění zákona č. 253 z 27.6.  letošního roku. Jde o o odkoupení státních pozemků, na kterých v zahrádkových osadách hospodaříte. Podrobnosti si přečtěte zde.

Další díl nohejbalového satelitu se koná v So 25.8. na volejbalových kurtech v Chotěboři. Prezentace mužstev začíná v v 8.00 hodin.

1. Chotěbořské loučení s létem    pořádají Hokejový klub HC Chotěboř ve spolupráci s MO ČSSD v neděli dne 26.8. od 13 hod. na doposud nezakrytém zimním stadionu – (příště již se bude hrát pod střechou). Hrají country kapela DETTO a jejich přátelé z Ronova. Co bude připraveno ? Parket, jídlo, pití a několik dalších překvapení… Vstupné rozumně dobrovolné, za nepříznivého počasí se akce nekoná ! Předpokládaný konec za umělého osvětlení, max. do 22.00 hod. Přijďte se pobavit ! Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.8. v 7:53 jsme měli 68000. čtenáře, byl jím někdo z www.inco.cz , zdravíme ho!

Virová hlídka 23.8.: Stále tu obíhá virus-červ Sircam. Pokud jste dostali nebo dostanete mail od Pavla Halamy z Panského domu (či od kohokoli jiného) s anglickým textem a s přílohou, která má DVĚ koncovky, např. TXT.DOC, neotvírejte přílohu!
Virus v PD ještě dnes zlividujeme.
Rada města Chotěboře zasedala v srpnu dvakrát. Mimořádně 6.8., kdy mj. rozhodla  projednat možnosti zahájení stavebních prací na pozastaveném díle “Zastřešení zimního stadionu” na Úřadě pro kontrolu veřejné soutěže. Pověřila jednáním starostu města, Jiřího Pavláska, zastupitele města a p. Uchytila, pracovníka VIM MěÚ Chotěboř. Stavební dozor na díle svěřila ing. Lumíru Pavláskovi. Dne 20.8. zasedla řádně a mj. projednala formu dalšího hospodaření s majetkem Letního stadionu a schválila jeho provozování na základě smlouvy nájemní. Projednala také s kladným výsledkem žádost Víta Bočka o příspěvek ve výši 1.000 Kč na setkání příznivců taneční hudby v Chotěboři, které se uskuteční 25.8. v areálu Nádržka. To vše a spoustu dalších usnesení si můžete jako obvykle přečíst zde.

První live-videokameru na internetu v Chotěboři uvedla do zkušebního provozu multimediální kavárna Modrá hvězda. Na její stránce zde uvidíte pohled do kavárny v daném okamžiku.

Bulvární plátek Super rozvířil diskuze o tom, kam až mohou zajít paparazziové a bulvár, když uveřejnil fotky Petry Buzkové u moře. Je to i na internetu zde, takže si sami můžete udělat úsudek. Můj pán jen povzdychl: "Je to ale chudinka". Jak to myslel, psí pánbůh ví...

Ke vzpomínce mého pána níže:
Jinde bylo hůř... V prvních dnech okupace v srpnu 1968 bylo sovětskými vojáky zastřeleno 72 civilistů a stovky zraněny. Dlouho se o tom nesmělo mluvit. Podrobnosti si přečtěte zde.
Nestárnoucí Bohuslav Šilhán, chotěbořský nestor pingpongu a sportovec roku 1999 vyhrál na mistrovství Evropy veteránů v dánském Aarhusu bronz ve čtyřhře nad 75 let společně s Jindřichem Peřinkou.

Přívalové deště se nám vyhnuly, ale jinde na okrese to měli horší, viz zde.

Máme ve městě příkopy a sršně. K dopravní nehodě Škody Favorit ve městě v pondělí ve 12:30 vyjela zdejší jednotka profi hasičů. Ti zajistili havarovaný vůz proti požáru a úniku pohonných hmot a následně jej vyprostili z příkopu. Táž jednotka pomáhala svou technikou při odstraňování roje sršní, ohrožujícího obyvatele chatové oblasti U Kacířů.

Tradiční výstavu květin opět po roce pořádají 25. a 26.8. v Krucemburku.

Přátelský fotbal Chotěboř - Polička ve čtvrtek 23.8. od 17 hodin. Výsledek viz naši fotbalovou stránku.

Požádal jsem mého pána, aby mi řekl, čím je pro něj 21. srpen. "Do smrti mi zůstane v hlavě hukot bombardérů dosedajících na letiště Náměšť brzo ráno, který mne v nedalekém Rudíkově probudil. Dívali jsme se na obludné a hrůzně šedivé klesající letouny, poslouchali poplašné zvěsti a československou hymnu z rádia a daleko od domova nevěděli, jak se domů dostaneme. Ještě si pamatuji na pocity ohromení a bezmocnosti nad okupací. Pak také na tanky a vojáky v ulicích Hradce Králové, kde jsem byl po týdnu. Od toho týdne už bylo všechno jinak... A ještě jedna hořkost, ovšem mnohem pozdější, když mne jako učitele donutili podepsat, že s okupací souhlasím... Bylo pár těch, co nepodepsali. Z dnešního hlediska jsem přesvědčen, že jsem udělal správně, protože jen tak jsem mohl působit na další generace žáků. Dodnes jsem jim vděčný, že mne nikdo z nich za moje řeči nepráskl."
Novou lávku pod Sokolohrady poškodil padající strom, díky Mirkovi Stehnovi si můžete prohlédnout fotky v rubrice Fotonovinky 2001. Již jen dnes 20.8. lze sledovat na obloze přelet Mezinárodní kosmické stanice ve 20:34 nízko (16 stupňů) ze západu na jih. Poté již do konce srpna bude přelétat v denní době. Jak to bude v září vám včas oznámíme.

Dvoudenní výstavu zdejší organizace Českého svazu chovatelů navštívily o víkendu stovky milovníků domácí zvěře. Kromě desítek klecí s ušlechtilými plemeny králíků, holubů, drůbeže a dalšího zvířectva zde byly k vidění i zánovní automobily, děti obklopily stánky s praženou kukuřicí, perníkem a dalšími pochoutkami. Zajímavostí byla  klec se dvěma nádherně zbarvenými papouchy ara.

16. ročník Chotěbořského triatlonu je ve středu 22.8. od 18 h v Kučerkách (plavání 500m, kolo 18 km, běh 4 km).

Jiří Korn bude zpívat a zahraje kulečníkovou exhibici ve středu 22.8. v Billiard Centru Panského domu v Chotěboři. Organizátor akce Pavel Halama vás zve na zajímavou podívanou od 21 h do 01 h. Jiří Korn již zde jednou kulečník hrál, ale nezpíval.

Upravili jsme rubriku Jízdní řády na stránce www.chnet.cz . Nyní tam najdete automatický vyhledávač spojení IDOS pro vlaky i autobusy.

Ve čtvrtek večer byla Mezinárodní kosmická stanice nad Chotěboři opět nádherně pozorovatelná. Odměnou všem, kdo se dívali, byl přelet jasného meteoru těsně před stanicí, přelétající ze západu na jihovýchod. Další možnosti pozorování jsou v článku na hlavní straně.

V údolí Doubravy opět není průchodná lávka pod Sokolohrady. Starou kovovou lávku, kterou 21.7. strhla divoká voda, nahradilo ředitelství CHKO Železné hory Nasavrky novou. Ve čtvrtek16.8. se na ni zřítil mohutný kmen dvě stě roků starého buku, který s sebou strhl i jeden smrk. Opravy si vyžádají dva týdny.

Od pondělí do čtvrtka se zloději vloupali do tří automobilů Š 120 a Š 105 zaparkovaných v ulici Severní a Na Valech. Ze dvou vozů zmizela autorádia, u třetího pachatel pouze poničil přístrojovou desku. Škoda je za šest tisíc sto korun.

Na zasedání Rady Pardubického kraje byla projednávána i otázka případných změn hranic kraje. Jde o přechod 32 obcí v regionu Moravské Třebové do Olomouckého kraje a naopak převodu 30 obcí na Chotěbořsku do Pardubického kraje. Rada podmiňuje tento přechod lidovým referendem. Jak sdělila tisková mluvčí,  představitelé Moravské Třebové a Chotěboře prý vyslovili souhlas s tím, aby tyto změny byly realizovány až na konci roku 2004, neboť by mohl jinak nastat legislativní nepořádek v krajských zastupitelstvech. Podrobnosti čtětě zde.

Novou rubriku Narodili se najdete ve stálých rubrikách vlevo na naší hlavní straně. Od začátku roku 2001 zde uvádíme všechny děti narozené rodičům z Chotěboře.

Tak jsme opět viděli přelet Mezinárodní kosmické stanice,
tentokrát ve středu večer. Náhoda tomu chtěla, že "kousek před ní" letělo blikající letadlo. Ve čtvrtek má být opět vidět, lépe a výše, údaje najdete v článku na hlavní straně.
Ke snahám o přechod z kraje Vysočina do kraje Pardubice se připojilo nyní i Sdružení obcí Haberska. Své umístění si však vážou na stanovisko Havlíčkova Brodu, takže vyzvali brodské zastupitelstvo, aby se vyjádřilo. Svazek obcí Podoubraví a město Chotěboř tyto snahy vyjádřily již dříve. Podrobnosti o snahách Haberských najdete zde. Chovatelé z Chotěboře pořádají tento víkend opět každoroční okresní výstavu drobného zvířectva, králíků, holubů a drůbeže. Bude otevřena 18. - 19. srpna 2001 v zámeckém parku v Chotěboři. Český svaz chovatelů, základní organizace Chotěboř, slaví letos 60 let své existence (1941 - 2001).

V těchto dnech oslavil kulaté jubileum, 60 let, kamarád mého pána, šéf velkého Polesí Malečského (jak čtvrtina okresu!), lesník tělem i duší, odborník na všechno v lese a dobrý člověk, pan Vladimír Vejdělek z Chotěboře. Dlouhá léta působili s mým pánem v Malči a zažili spolu ledasjaká dobrodružství. Však také pan Vladimír vystupuje v dosud neuveřejněné nové powjesti chotěbořské, Jak generální tajemník trhal bejky a udržoval stádo (on tím tajemníkem ovšem nebyl), kterou vám můj pán už dlouho slibuje. Vláďovi přejeme pevné zdraví, dlouhá léta a samou radost z vnoučat.

Městský úřade v Chotěboři, připrav se k nafouknutí. Stát neví, co se zaměstnanci dnešních Okresních úřadů, tak je chce rozdělit do nových "malých" okresů. Rada Města Havlíčkův Brod se už proti tomu ozvala, čtěte zde.

rodice.jpg (4136 bytes)

Na paparazziho si zahrál můj pán, když vyfotil rodiče z Chotěboře, o nichž na dolním konci této stránky píšu, že jim byla odebrána osmiletá dcerka a umístěna do dětského domova. Nedaleko nich si zde hrály ještě jejich dvě další malé děti... Snímek je hodně zmenšen.

Hudební večer a stripshow má na programu v sobotu 18.8. od 19 h multimediální kavárna Modrá Hvězda. Středeční videoklub 22.8.od 20.30 je věnován legendárním Pink Floyd a jejich The Wall. Ve čtvrtek pak možná přijde i kouzelník, podrobnosti na webu kavárny.

V sobotu 18.8. je v Panském domě od 20 h diskotéka, kterou vede DJ Martin Stehno.

Pokud jste se z naší sportovní a fotbalové stránky marně dobývali na web Východočeský fotbal, už to zase funguje, web totiž změnil adresu, takže to chvíli trvalo, než jsme ji získali.

Kdo s námi sledoval v úterý večer ve 21:27 přelet Mezinárodní kosmické stanice, mohl vidět minutu předtím rychlý přelet mohutného tělesa z JZ na SV. Těsně po něm pak stanice přelétala ze SZ na JV, mnohem pomaleji než první těleso, jež patrně bylo posledním stupněm nosné rakety.

Ve středu 15.8. v 11:49 neodolal pilot vojenského letounu L-39 směřující na Čáslav pokušení a zaletěl si v nízké výšce nad severní část Chotěboře. Ve 12:22 se vracel zpět (asi do Náměště, kde nyní přebývají, v Čáslavi se opravuje dráha) a opět si to střihnul přes severní a východní část města. Holt jsou nepoučitelní...

"Chci být spojkou mezi krajem Vysočina a Chotěbořskem," prohlásila Marie Ostatnická, starostka Uhelné Příbrami, která se stane první zastupitelkou Chotěbořska v kraji Vysočina. "Být nyní součástí Jihlavska je nepřirozené a zcela nové," dodala v rozhovoru pro Noviny Vysočiny. Podrobnosti se dočtete zde.

stetinaj.jpg (6110 bytes)

MUDr. Jiří Štětina, chotěbořský rodák o němž píšeme níže, vede boj proti tlakům na předání Letecké záchranné služby v Hradci Králové do soukromých rukou, dočtete se o tom zde.

Město Chotěboř pořádá v pátek 17.8. na náměstí Letní trhy. Občané i návštěvníci města zde budou moci nakoupit cukrovinky, kávu a čaj, keramiku, dřevěné výrobky, obuv a koženou galanterii, kojenecký a dětský textil, pracovní oděvy a textilní výrobky, kožešinové výrobky, ponožky, cibuloviny a řezané květy, včelí produkty, zatahovací dveře ... Nebude chybět ani občerstvení - grilované sele a kuřata. V doprovodném programu od 16 hodin v prostoru u kašny zazní country písničky v podání  Pepy Šimona, Jardy Bílka a spol. Na náměstí se též uskuteční předváděcí akce automobilů značky Škoda.
Virová hlídka: Pozor, počítač DDM Junior rozesílá v pondělí 13.8. virus Sircam na všechny strany. My jsme ho dostali již třikrát za dopoledne. Neotvírejte přílohy mailů z DDM Chotěboř, pokud mají DVĚ přípony (hlaseni.DOC.TXT například). Stroj, u něhož nyní sedíte, PC, má v těchto dnech dvacáté narozeniny. Blíže viz článek v idnes a v Neviditelném psu. Můj pán stále ještě píše svůj vzpomínkový článek na první PC pro naše noviny, asi přitom víc vzpomíná než píše, pamětník jeden... Fotbalová sezóna začala v neděli 12.8. utkáním CHS Chotěboř - Tatran Hrochův Týnec 1:0. Výsledky dalších utkání chotěbořských mužstev a Ždírce, podrobnosti o sezóně a zajímavosti z fotbalového léta najdete v rubrice nové sezóny na naší sportovní straně.
Viděli jsme kosmickou stanici nad Chotěboří. Nyní je spojena s raketoplánem a vidět to tento týden můžete i vy, v článku na hlavní straně přinášíme potřebné údaje kdy a kde.

Můj pán navštívil v pátek multimediální kavárnu Modrá Hvězda (uváděli totiž dva koncerty jeho oblíbence Mika Oldfielda)
a domluvil si s majiteli, že mu poskytnou v dalším týdnu rozhovor o svých plánech. Ve středu 15.8. od 20.30 h zahajují videoklub a pravidelné videostředy historickým velkofilmem Gladiator z DVD, kdy naplno uvidíte a uslyšíte možnosti tamní projekce. Zvuk bude v nejnovějším formátu DTS (Dolby Theater Surround) a můj pán potvrzuje, že je skutečně impozantní, jaký v domácích podmínkách nikdy nedosáhnete.
Číšníka, o němž píšeme níže jak zmizel i s tržbou, již policie polapila. Měla to snadné, našli ho u maminky nedaleko Skutče... Při zadržení uvedl, že se bude snažit s majitelem hospůdky vyrovnat. Je nám záhadou, kde na to vezme...

Kruhy v obilí mezi Veselým Žďárem a Okrouhlicí vyfotili pro nás z letadla naši spolupracovníci Honza Adamec a Jirka Uttendorfský.

kruhy090801a.jpg (15976 bytes)

Společná prohlídka fotek nám však přinesla zklamání. Na první pohled jde o podvrh, dosti bídně provedený, a vtipálkové byli tak líní, že dokonce zanechali své stopy, jak odcházeli z konců vyšlapaných a vyválených obrazců. Chystáme pro vás článek s fotkami a na porovnání připojíme ty pravé kruhy, na které žádní falšovatelé nemají... Foto uvádíme v nepravých barvách pro zvýraznění detailů mizerného provedení.
Hurááá... Vrátil se mi z Brna můj druhý pán Štefan, ještě má další dovolenou skoro do konce měsíce, takže zase ode dneška chodíme každý den poránu na dlouhou procházku do lesa (na vodítku), což na rozdíl od mého pána Jiřího miluji (on tvrdí, že v lese jsou 3 nebezpečné entity: klíšťata, hadi a ozbrojení myslivci). Takže honem dopisuji tyto řádky a letím... Povšimli jsme si na stránkách multimediální kavárny Modrá Hvězda, že připravují první on-line videokameru na internetu v Chotěboři. Pak ale doporučujeme, aby kamera zabírala raději servírku za barem, protože co kdyby vás tam spatřila maželka nebo v pracovní době šéf...

S týdenní tržbou zmizel do lesů, vod a strání 22 letý číšník z jedné chotěbořské hospůdky, původem z Pardubic, právě když ji měl odevzdat majiteli. Kdepak dnes spoléhat na personál...Po zloději je nyní vyhlášeno pátrání.

Koukáme se tak poránu s mým pánem na sportovní šoty z Edmontonu v TV Nova, když moderátor povídá: "Běžkyně A porazila o prsa běžkyni B." Podívám se na mého pána a ten kýve hlavou: "Ano Harry, máš pravdu, já tam taky žádný prsa nevidím."

Díky Ondřeji Neffovi, jenž uvedl odkaz na naše noviny v úvodníku Neviditelného psa, jsme měli 6.8. rekordní čtenářský den: 4926 přístupů  a 2710 originálních čtenářů.

Armáda přiznala, že pilot stíhačky havaroval u pelhřimovského sídliště v důsledku nekázně a hazardu. Podrobnosti čtěte zde.

Rozhovor s Miss léto 2001 Romanou Musilovou (o jejím vítězství včetně fotky viz níže dole) přináší Noviny Vysočiny zde.

Marie Ostatnická (KDU-ČSL) z Uhelné Příbrami bude dalším zástupcem našeho okresu v krajském zastupitelstvu. Nahradí odstoupivšího zástupce z Třebíče.

Až do konce září nabízí multimediální kavárna Modrá Hvězda firmám i jednotlivcům možnost bezplatného pronájmu prostor k pořádání školení, prezentací nebo obchodních schůzek. Zdarma také poskytne veškeré vybavení (PC, dataprojektor, video...), pouze za provozní náklady. Dovoluje si vás pozvat na velkoplošné projekce:
úterý 7.8. ve 20 - 21 hod.
- MS v atletice Edmonton 2001. Příznivce sportu zveme k příjemnému posezení a k možnosti sledovat průběh mistrovství na velkoplošné projekci.
středa 8.8. v 19.50 - 22 hod. - SK Slavia Praha- Panathinaikos Atény. Přímý přenos úvodního utkání třetího předkola Ligy mistrů.
100 000. čtenářský přístup do našeho listu zaregistroval v pondělí 6.8. v 9:04:30 sledovací server Na vrcholu. Naše počitadlo čtenářů ovšem ukazuje něco přes 65 tisíc, takže uvedené jubilejní číslo považujeme za neoficiální. Čím vzniká ten rozdíl? Tím, že pokud netrpělivý čtenář ihned odejde z hlavní stránky do nějaké rubriky (odkazy pro netrpělivé jsou totiž hned nahoře pod počitadlem), nestačí naše počitadlo zareagovat, zatímco sledovací server si čtenáře přičte, nemusí totiž počitadlo zobrazovat... Slavit tedy raději nebudeme, i když číslo je asi správné. Dotyčný čtenář přišel z Institutu počítačových věd při České akademii věd v Praze, kam posíláme náš pozdrav.
Neviditelný pes Ondřeje Neffa uvedl dnes na své hlavní straně dva odkazy do našeho listu. Do 10 hodin ráno nás četlo přes 2000 čtenářů, hodně jich bylo v noci z USA. Pokud noví čtenáři zabloudili až sem, vítáme je a zdravíme! Právě otevřená první multimediální (a třetí internetová) kavárna Modrá Hvězda v Chotěboři má již své internetové stránky zde. Kavárnu manželů Jindrových jsme zatím nestihli navštívit, ale tento týden se tam zastavíme, takže vám přineseme další informace o tomto zajímavém projektu. Otevřeno je od Út do So, od 10 do 22 h. Na plátně 2 x 1,5 m tu máte možnost sledovat filmy, hudbu, sportovní přenosy atd, vše je doplněno hifi 3D ozvučením ve formátech Dolby Surround, Dolby Digital 5.1 a DTS. Tudíž si můžete vychutnat opravdové multikino se všemi zvukovými efekty. Jsou zde též dvě internetová pracoviště.

MUDr. Jiří Štětina

9.srpna se dožívá životního jubilea, 60 let, chotěbořský rodák MUDr. Jiří Štětina. Dlouhá léta působí jako specialista v Hradci Králové, nyní je již řadu let ředitelem tamního Územního střediska záchranné služby. Často jej vídáme v záchranářském oranžovém obleku v TV šotech. Se sympatiemi sledujeme jeho poněkud marný boj s úředním šimlem ve zdravotnictví.
Naposledy se pustil 17.7. v Denících Bohemia do křížku s parlamentním výborem pro obranu diskusním článkem Letecká záchranná služba - systém či zlaté tele?, v němž polemizuje s názorem, že jedině soukromá LZS je životně důležitá pro občana. Doktoru Štětinovi přejeme samé zdraví a pevné nervy do dalších střetů se státní byrokracií a tupostí politiků.
Tak jsme tu zase měli boží dopuštění, bouřky a přívalové deště po celý večer v pátek 4.8. Já jako každý pes nesnáším blesky a tak jsem  zkoušel jako vždy venku usnout, ale při každé velké ráně jsem se vracel k pánům domů, aby mne uklidnili, jenže tam mají teplo a nedá se tam spát, tak jsem to zase musel jít zkusit ven, a tak pořád až do půlnoci... Armáda konečně přiznala, že za haváriemi stíhaček je hazardérství pilotů a podniká příslušná opatření. Vyšlo také najevo, že v červnu se mohl opět zřítit Mig do muničního skladiště v Bílku, když pilot hazardoval a dostal se tam do velmi nízké výšky nad zemí! Podrobnosti o opatřeních armády a o hazardu nad Bílkem čtěte zde a v článku na naší hlavní straně.

Další telefonická výhrůžka bombou se udála dopoledne v pátek 4.8., když neznámý pachatel oznámil bombu v základní škole Buttulova. Opět tedy museli vyjet policie, hasiči a záchranná služba a prohledávat celý, naštěstí prázdný objekt. Jde-li o stejného pachatele, pak musí být mentálně retardován, protože bombou ve Finančním úřadě vyhrožoval, když tam nebyl úřední den a bombou v základní škole pak o prázdninách... Na rozdíl od Finančního úřadu nemusely být u školy Buttulovy uzavírány ulice, protože tou dobou tam nikdo nechodí. Fotky můžete vidět v rubrice Fotonovinky 2001.

V sobotu 4.8. v 18 h bude otevřena nová multimediální kavárna a vinárna v přístavbě Modré Hvězy. První návštěvníky bude čekat překvapení a multimediální show. V neděli 5.8. je otevřeno od 10 do 18 h a pak už dále stabilně od úterý do soboty, od 10 do 22 hodin. V kavárně vás krom jiného čeká nejlepší káva na okrese, zákusky, toasty, plošné video a dokonce internet.
TV Nova oznámila, že pilot, jenž havaroval u Pelhřimova, byl tamním rodákem a letěl se předvést nad zahradou rodičů a sídlištěm plným svých známých... Ale tohle my tady v Chotěboři známe, že? Další z Chotěbořských Příhod Letních (o předchozích viz minulé Novinky) potkala známého hudebníka. Poté, co se silně občerstvoval v jedné zdejší osvěžovně po pohřbu na němž hrál, odebral se do jiné, blíže centra. Tam však nikým nezpozorován usnul v koutě pod stolem. Když se probral, byla již všude tma a nikde nikdo. Jak tak rozespalý šátral po restaurantu, spustil elektronického hlídače, jenž uvědomil policii, že je v objektu zloděj. Vyslaná hlídka jej s tasenými zbraněmi bez problémů zadržela právě když prolézal ven okénkem ze záchoda. Problém však nastal, když se ukázalo, že má za košilí štangli cigaret. Dlouho vysvětloval, že se tam nevloupal, nechtěli mu kvůli té štangli uvěřit...

Předseda hlineckého hokejového klubu Radek Chlada informoval zdejší městskou radu o přípravách slavnostního zahájení provozu nového krytého zimního stadiónu 8. září. Více o tom, že sousedi jsou šikovnější než u nás, si přečtěte zde.

Naše sdělovací prostředky šíří nekvalifikované a poplašné zprávy o "novém" viru Red Code, který má napadnout počítače na celém světě (viz např. zde). Nepropadejte panice, jedná se o jednoho z desítek virů-červů šířících se po světě, jemuž byla v USA udělána reklama, tento virus se naprosté většiny uživatelů počítačů u nás nijak netýká. Můžete se o tom dočíst na stránkách antivirové firmy Grisoft zde. V Chotěboři máme úplně jiné virové starosti, viz níže. Tak zase spadla vojenská stíhačka, tentokrát těsně u Pelhřimova, přes který letěla dle sdělení armády z Čáslavi přes Kbely do Náměště nad Oslavou. Dost zvláštní trasa, ale budiž. Pozornost však zasluhuje výrok mluvčí jihočeské policie, že mohla být naplněna skutková podstata trestného činu obecného ohrožení. Havarované letadlo totiž dopadlo asi jen pět set metrů za posledními obytnými domy Pelhřimova. Z výpovědi svědků plyne, že letoun letěl přes město, měl potíže a pilot z posledních sil a horko těžko dotáhl stroj mimo město. Pes si klade otázku, kdy se něco podobného při frekvenci létání přímo přes Chotěboř stane také zde... Opět si připomínáme loňský výrok zástupce náčelníka čáslavského letiště: "Přes Chotěboř nikdy nelétáme, není to výcvikový prostor..."  Opět si připomínáme, že dodnes nebyly zveřejněny příčiny a vysvětlení loňské havárie dvou strojů v Bílku u Chotěboře...
Podrobnosti o nejnovější havárii sledujte zde.
SDH Klouzovy pořádá 5. ročník soutěže mužů a 3. ročník soutěže žen O pohár starosty SDH v požárním útoku v sobotu 4. srpna. Soutěž je součástí Havlíčko- brodské ligy dle jejích pravidel (muži 3 x B, ženy 2 x B, srážecí terče, vlastní nářadí, jednotný úbor, povinná požární přilba a opasek). Prezence do 12 h, ve 12 h nástup družstev a zahájení soutěže. Startovné: 100,- Kč za družstvo, platí se při prezenci. Další informace: Pavel Krupička, tel. 0723 / 683 933, Miroslav Pešek, tel. 0453 / 644 328.
Znovu varujeme: Už i v Chotěboři se šíří mailem
zcela nový virus Sircam. 
Přijde vám mail od někoho známého, s českým nadpisem, anglickým textem, a s přílohou, kterou neotvírejte! Podrobnosti o novém červu si přečtěte v Neffově podání zde nebo z počítačového serveru Živě zde.
V těchto dnech (přesněji 1.8.) je to právě 670 let, co král Jan Lucemburský povýšil Chotěboř na město. Oslavy však kvůli dovoleným a prázdninám byly přeloženy na půli září, společně s oslavou 130 let železnice. Slavit ale můžeme každý sám a ve správný čas, ne? Nynější teplé letní večery jsou jako stvořeny k posezení venku...

Do Chotěboře se za svým trenérem přistěhoval známý maratonec a běžec dlouhých tratí, Pavel Novák z Jihlavy (o jeho 2. místě v Pražském mezinárodním maratonu se dočtete v naší atletické rubrice na sportovní straně). V Jihlavě stále pracuje jako záchranář v Letecké záchranné službě, protože brodská záchranka jej odmítla přijmout do chotěbořské RZS. V Chotěboři jej trénuje neméně známý trenér prof. Pavel Krejčí. Jak jsme zjistili, Pavel Novák zde žije s rovněž známou běžkyní Hanou Benešovou. Oběma přejeme, ať se jim tu dobře daří a ještě mnoho sportovních úspěchů. O Pavlu Novákovi a atletech Pavla Krejčího jsme psali již dříve zde.

Chotěboř - Hlinsko.
Přátelské fotbalové utkání před zahájením sezóny se koná ve čtvrtek 2.8. od 18 h.
K článku Vojenský pilot nám tu předváděl tanečky, který máme na hlavní straně, nám sdělil náš spolupracovník a pilot Jan Adamec, že podle toho, co koluje v leteckých kruzích, šlo údajně o pořizování reklamních fotek pro výrobce letounů L-159 Alca, Aero Vodochody.

romana.jpg (24451 bytes)

Romana Musilová, 19 letá studentka z Chotěboře, opět zabodovala a vyhrála soutěž krasavic Miss léto 2001 v Olomouci. Podrobnosti najdete zde. Romana byla před časem Miss Hradecka a postoupila do finále Miss Vysočiny, psali jsme o tom zde.

Zdá se, že dva měsíce budeme mít klidné nebe nad městem a děti budou večer usínat v tichu. Armádní piloti z Čáslavi se v pondělí 30.7. stěhují s letadly do Náměště nad Oslavou, protože doma jim budou spravovat přistávací dráhu, jejíž osa jako na potvoru míří na Chotěboř. Podrobnosti zde.

4. srpna bude otevřena pro veřejnost nová cyklotrasa Podoubraví z Radostína na Žďársku do Golčova Jeníkova. Cyklisté se budou moci zastavovat v Krucemburku u Mikuláše Střely, v Podmoklanech u hastrmana, v Libici u Lubjatovy tvrze, ve Vilémově u Jiřího z Poděbrad a u nedalekého kláštera u mnicha. V Golčově Jeníkově se zatím neví. Na trase bude ještě 10 dalších menších zastávek. Podrobnosti čtěte zde.
Pozor na zcela nový virus Sircam, dostali jsme ho do redakce již ve dvou mailech a zlikvidovali. Přijde vám mail s českým nadpisem a anglickým textem s přílohou, kterou neotvírejte! Podrobnosti o novém červu si přečtěte v Neffově podání zde nebo z počítačového serveru Živě zde.

Osmiletá dívenka, jejíž rodiče jsou v Chotěboři stíháni za týrání (viz níže) jim byla odebrána a umístěna do dětského domova.

Při své návštěvě obcí na toku řeky Doubravy, které byly v sobotu zasaženy přívalovou vlnou, nemohl hejtman kraje Vysočina František Dohnal slíbit jejich obyvatelům, že by krajský úřad finančně vypomohl při úpravách toku řeky: "Kraj nyní nemá peněžní prostředky, které můžeme v tomto případě použít."

V právě vydaném okresním žebříčku stolních tenistů jsou mezi prvními deseti muži chotěbořáci Ondřej Pravda (5.) a Michal Jakeš (9.). Naši sportovci se tam objevují také v dorosteneckých a žákovských kategoriích. Dorostenci Aleš Janovský, Tomáš Ovčačík a Štefan Job jsou na prvních třech místech, stejně jako starší žáci Michal Sokol a Tomáš Ovčačík jsou na prvních dvou. Také v mladších žákyních jsou první a druhá Jana Mieslerová a Magda Novotná. Ondrovi Pravdovi, našemu dopisovateli o stolním tenise, gratulujeme, jakož i ostatním.

Děkuji všem, kdo mi gratulovali k šestým narozeninám. Celý den pršelo, takže ani na procházku jsem nemohl a malá oslava se konala myslím poprvé v bytě mých pánů, zatímco v minulých letech vždy na zahradě. Dostal jsem od pánů spoustu mlsů, dobrou polovinu jsem hned sežral a zbytek si nechal na jindy... Dnes jsem zde uvedl zprávu převzatou z regionálního tisku, že hasiči a policie v Chotěboři se chystali k ránu hledat zmizelého mladíka, ale rodiče naštěstí oznámili, že se našel. Bylo to poněkud jinak a dočtete se o tom v článku na hlavní straně.

Chotěbořští ale i jiní hasiči se vyznamenávali při nedávných záplavách rozvodněné Doubravy. Bohužel i zde sdělovací prostředky informovaly nepřesně. V níže uvedené zprávě o rodině v Jeníkovci, kterou vystěhovala voda do autobusové čekárny, uváděly, že tam čekala na pomoc hasičů. Není to pravda, chotěbořští hasiči sami rodinu v noci evakuovali do jediného možného místa, blízké čekárny, a zachránili tak jejich majetek i zdraví. Budiž jim za to čest a chvála...

Máme zprávy, že jsou v Chotěboři stíháni rodiče za týrání dítěte. Osmiletou dívenku navštívila sociální pracovnice, našla ji ve zbědovaném stavu, odvedla k lékaři, který potvrdil, že den předtím bylo děvče surově zbito. Bohužel, takové případy se stávají a jsou stejně odporné, jako když je týráno zvíře. Dítě i zvíře jsou totiž proti surovému člověku bezmocné...

Pokud chcete číst starší Harryho Novinky, volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Harryho ANKETA

Výsledky minulých anket
najdete zde

Zde můžete Harrymu psát:
 

Odesílá:

E-mail:

Mail Harrymu:

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet