harryanow2.gif (5686 bytes)

courierlogo2.gif (5247 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

Bobtail Harry(R) Vám nese nowiny pro Chotěboř a okolí
nezávislý první český internetový list psaný psem (a někdy i jeho pánem)
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1213-0834

založeno
since
1998

Na hlavní stranu
Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu
domény www.harry.cz

 

Bez spokojených zákazníků bychom tu nebyli

Rozhovor s Tomem Jindrou, JCS Computer o 10 letech firmy
aneb Další podnikatel, co si splnil svůj sen
Autor:   Harryho pán Vydáno: 23.5.2005
Odkazy k článku:
JCS Computer Chotěboř
Česko zastupovala v Koreji chotěbořská firma JCS Computer
Článek dosud četlo čtenářů:  

Fotografie jsou též na konci článku, kde najdete i stručné představení firmy JCS Computer.

10jcslogo.jpg (15718 bytes)

Nedávno si chotěbořská firma JCS Computer připomínala 10 let od svého založení a při této příležitosti uspořádala setkání současných a bývalých spolupracovníků a obchodních partnerů. Harryho pán byl na tomto setkání též a domluvil se tam s majitelem firmy Tomášem Jindrou, že nám pro náš list poskytne rozhovor. Ten se již uskutečnil a jeho záznam přinášíme níže.


Tomáš Jindra (vlevo) s Harryho pánem na oslavě 10 let firmy v Modré hvězdě.

 

Další novější články

Rozhovor s Tomem Jindrou, JCS Computer
7. Chotěbořská koule 2005
Samospádné lanovky přinesou Chotěboři prosperitu
Druhá tráva byla v Chotěboři
Za všechny pejskaře
Komorní orchestr mladých úspěšný v Římě
V sokolovně se rockovalo
(Hudba Praha v Chotěboři)
Doubravan na cestách předvánočních
O internetu pro začátečníky
Rozhovor s Harrym a jeho pánem v Chotěbořském Echu
Korea je zajímavá země
Krajské volby 2004
Úspěch karatistů na Adria Cup 2004
Jak jsme ve Francii našli nové přátele i jednoho rodáka
Dvěstě v městě, třista z místa
Vypečený pravěk
Na Svaté Anně jako na Ještědu
Návštěva prezidenta republiky v Chotěboři

Pro starší články musíte na hlavní stranu do rubriky Mírně starší články

Harryho pán: Je známo, že poprvé ses potkal s počítačem na základní škole. Kde a jak ses potkával s počítači v dalších létech, kdy jsi ještě v počítačové branži nedělal?

 Tomáš Jindra: Ano, opravdu jsem měl poprvé možnost se setkat s počítačem na základní škole v Malči, kam jsem chodil. Ty jsi tam tenkrát před 22 léty sehnal pro školu unikátní kousek 8bitového počítače Sinclair ZX-81 a později přinesl i ZX Spectrum. Byl to v té době takový technický zázrak, že jsem podlehl jeho kouzlu a začal se o počítače zajímat hlouběji. I po základní škole jsem se při studiích s počítači setkával a aktivně se o ně zajímal. Vedl jsem dokonce na elektrotechnickém učilišti namísto profesorů kroužek výpočetní techniky, protože jsem byl asi jediný, kdo s přidělenými počítači uměl trochu zacházet. Nešlo ale zdaleka o počítače, které by měly něco společného s těmi dnešními. 8bitové krabičky typu ZX Spektrum, Didaktik, nebo neforemná škatule české výroby s názvem IQ 151, to byla osmdesátá léta. Paměť počítaná v kilobitech, vlastní programování v jazyku Basic, televize jako obrazovka a programy nahrávané z kazetového magnetofonu. Tomu se dnešní mládež musí nutně zasmát. Ale mělo to svoje kouzlo.   

 Co tě utvrdilo v záměru věnovat se počítačům profesionálně?

 Myslím, že první impuls vznikl právě na základní škole. Tvoje zapálení pro tuto techniku mě asi nějak nakazilo a dalo základ pro budoucí profesi. Byl to tedy můj sen od dětství, ale v době totality se nedalo nic podnikavého plánovat. Počátkem devadesátých let ale začalo docházet k ohromnému rozmachu informačních technologií a to mě nutilo věnovat čím dál víc času poznávání počítačů. Koupil jsem na splátky svůj první opravdový počítač řady 386SX a stále více jsem začínal pomáhat i ostatním s jejich novými „pomocníky“. Definitivní rozhodnutí věnovat se počítačům profesionálně padlo v roce 1994.

 Jaké byly začátky firmy JCS?

 Začátky jsou vždy těžké. Nejsou peníze, prostory pro podnikání, ale hlavně zkušenosti. Začínal jsem sám v pronajaté kanceláři Obchodní akademie v Chotěboři s kapitálem 50 tisíc korun, které mi na půl roku půjčila moje maminka. Peníze jsem zhodnotil a skutečně jsem za půl roku mohl peníze vrátit. Byl to jediný „úvěr“, který jsem jako firma měl. Veškerý další rozvoj jsem financoval pouze ze zisku firmy. Byly to ale začátky velmi těžké, protože prosadit se na trhu je velice těžká věc. Získat si důvěru zákazníků jako malý podnikatel nebylo jednoduché, protože už v tu dobu zde působily velké společnosti s celorepublikovou působností. Proto jsem se rozhodl jít cestou individuálního přístupu k zákazníkům a nadstandardních služeb. Zkrátka to, co beru dodnes jako nejdůležitější věc ve vztahu k zákazníkovi. Chci mu nabídnout to, co velké firmy nemohou.

jcstomjindra98.jpg (9322 bytes)
Tom Jindra v kanceláři firmy v roce 1998.
Barva vlasů není pravá, to udělal blesk a nedokonalý
digitální foťák, jeden z prvních v Chotěboři.

 Co máš na mysli tím individuálním přístupem a nadstandardními službami ?

 Myslím tím nutnost komunikace se zákazníkem. Individuální konfigurace techniky podle jeho potřeb, rychlé řešení dodávek a reklamací přímo u zákazníka a mnoho
nadstandardních služeb, jako je třeba pětiletá záruka na počítače, zajištění financování, bohatá softwarová výbava, servis počítačů do 24 hodin a další. To je náš benefit, který oslovil zákazníky a přispěl k takovému rozmachu firmy.

 Každá firma má prý tendenci se rozšiřovat. Jak to bylo u té tvé?

 Ano, asi cílem každé firmy je její rozšiřování. Té naší se to daří poměrně úspěšně. V roce 1996 jsme otevřeli první prodejnu tady v Chotěboři na brodské křižovatce a přijal prvního zaměstnance.. Další rok jsme již začali s výrobou počítačů přímo u nás. Zde jsme zaznamenali největší růst produkce. Meziročně až o 50% V roce 2000 jsme otevřeli další prodejnu v Novém Městě na Moravě, poté v Bystřici nad Pernštejnem, v Přibyslavi atd V roce 2001 jsme centrálu v Chotěboři přestěhovali do větších prostor, kde působíme dodnes. Ovšem k rozšiřování došlo i v oblasti sortimentu. Začali jsme dodávat i digitální techniku, mobilní telefony, realizovat a spravovat sítě, zajišťovat internet, provádět školení v oblasti počítačů a mnoho dalšího. Za těch deset let se toho zkrátka událo tolik, že by to bylo na delší vyprávění.

 Co spolupracovníci a zaměstnanci, jak jsi byl spokojen?

 Ano, s rozvojem firmy přišlo i rozšiřování personální základny.Zaměstnanci, obchodní zástupci, ale i externí servisní firmy atd. Největší zodpovědnost je samozřejmě v případě zaměstnanců. Vystřídalo se v mé firmě již několik zaměstnanců. Vcelku můžu říct, že se všemi vycházím spíše v kamarádském než v šéfovském duchu. Dost jsem studoval Carnegiho a jeho základy se snažím využívat i ve vztahu k zaměstnancům. A myslím, že se to vyplácí. Asi mám také trochu štěstí na schopné a spolehlivé lidi. Ti dělají vždy polovinu úspěchu.

10jcsfirma.jpg (183851 bytes)
Manželé Jindrovi s vedoucími prodejen firmy JCS Computer

 Jaká je nynější pozice firmy JCS computer?

 Myslím, že nynější pozici lze posuzovat ze dvou úhlů. V regionálním rámci jsme se stali nejúspěšnější počítačovou firmou s největším rozvojem. V celorepublikovém měřítku jsme ale stále firma s malým procentem podílu na trhu. Zařadili jsme se mezi výrobce značkových počítačů, prošli jsme řadou certifikací a naše počítače mají nyní veškeré potřebné atesty. Za velký úspěch považuji výběr naší firmy korejskou obchodní komorou pro reprezentování České republiky na Světovém fóru v Koreji.  Jsem přesvědčen, že máme pevný základ a minulá léta ukázala, že můžeme být pro naše zákazníky spolehlivým a dlouhodobým partnerem. Myslím, že nynější průměrná produkce přes milion korun měsíčně je dobrý výkon, za což zaměstnancům i našim zákazníkům samozřejmě patří dík.

 Co ti například v současné době nejvíce ztěžuje práci ?

 Těch věcí je mnoho, např. stále složitější legislativa, neustálé změny zákonů a nařízení. Zkrátka taková ta proklamovaná vládní „podpora malého a středního podnikání“, která ale funguje spíše opačně.

V tom s tebou naprosto souhlasím a jsem tím zklamán. Teď z jiného soudku: Jaké máš plány do budoucna (pokud lze o nich hovořit)? Co by sis přál do dalších 10 let firmy?

 Plánů je mnoho. Samozřejmě si udržet nebo ještě posílit pozici na trhu a co nejméně překážek legislativních i lidských. Co se týče nejbližších měsíců, plánujeme 2. ročník semináře s názvem Digitální zítřek, který se bude konat v kavárně Modrá hvězda počátkem září. Oproti minulé akci, která se konala před dvěma roky, bude tato určena i pro širokou veřejnost. Bude se jednat o takový miniveletrh v oblasti informačních technologií, doplněný spoustou zajímavých přednášek. A jak název napovídá, bude celá akce zaměřena na novinky a trendy v oblasti počítačů, digitální a kancelářské techniky. Tímto tvoje čtenáře již dnes zvu a určitě se o konání včas dozví.

jcsprodchotint.jpg (20336 bytes)
Interiér současné prodejny v Chotěboři

 Je ti počítač prací nebo ještě stále i koníčkem? Co s ním děláš nejraději? Používáš ho doma?

 Počítač je stále mým koníčkem. Je to asi to nejlepší, co může člověka potkat, když mu je práce koníčkem. I když v poslední době se již ve své  firmě přímo k počítačům příliš nedostanu, protože mojí náplní je spíše administrativa, marketing a spousta dalších povinností, snažím se čas od času podílet na práci v servisu, protože vývoj počítačů je tak rychlý, že člověk nesmí zakrnět na nějakém vývojovém stupni. Potom těžko dohání vlak. Takže se stále učím a učím. Tak jako v začátcích.

Počítač samozřejmě používám i doma, ale je tak málo času, že na něm spíše po nocích doháním nesplněné úkoly. Ale samozřejmě si najdu čas i na nějakou tu zábavu. Rád střihám video a když je čas, odreaguji se třeba při leteckém simulátoru.

 Jak vidíš vývoj domácích počítačů do konce desetiletí? Čeho se dočkáme?

 To, kam se bude vyvíjet výpočetní technika v následujících měsících nebo málo letech si přečtete v nejednou odborném časopise. Plánování mnohagigahertzových procesorů a x bitových aplikací, to je reálná čára vývoje. Co se ale bude dít na konci desetiletí lze jen těžko předpovídat. Pokud se ohlédneme o pět let zpět, vidíme počítače, které mají mizivý výkon oproti těm dnešním. Takže za pět let se možná dnešním výkonům budeme taky jen smát. Možná budeme počítat kapacity pevných disků na desítky terabytů, paměti na desítky gigabytů….nebo nastoupí úplně nová dimenze, která spláchne veškerý nynější vývoj. Futuristické články některých časopisů nedávají nynějším technologiím šanci na pokračování. Nechme se překvapit.

 Jaký je tvůj vztah k mobilní technice, co používáš a jak jsi spokojen?

Žijeme ve spotřební společnosti a mobilní technika mě samozřejmě zasáhla nejen jako obchodníka, ale samozřejmě i jako uživatele. Beru to nejen jako nutnou součást života, ale i jako vydatného pomocníka. Již přes dva roku používám telefon Sony Ericsson P800. Je to spojení telefonu a malého přenosného počítače (PDA) s dotykovým displejem a spoustou skvělých funkcí, které oceňuji. Jsem s ním naprosto spokojen a stále i po dvou letech nemám potřebu změny.

 Máš krom počítačů ještě další koníčky?

 Nemám příliš volného času, ale pokud se nějaký najde, rád fotím, od vojny jsem se opět vrátil k lepení modelů stíhaček, protože jsem fanda do letectví. Také rád poslouchám dobrou muziku a v poslední době jsem se začal věnovat i potápění.

 Prozraď čtenářům něco o své rodině či soukromí.

 Myslím, že žiji naprosto obyčejný život v panelákovém bytě 2+1 v Chotěboři, jsem již 13 let šťastně ženatý, mám dvě dcery, osmiletou Nikolu a pětiletou Lucii a s manželkou Lídou ještě společně provozujeme kavárnu Modrá hvězda, která je jen o patro výš, než  prodejna JCS. Jsem pyšný otec, snažím se pracovat, ale přitom se co nejvíce věnovat rodině. Doufám, že se mi to daří.

10jcsrod.jpg (125623 bytes)
Tomášova rodina

 Jak se ti líbí v Chotěboři?

 Přestože nepocházím přímo z Chotěboře, ale z nedalekých Lánů u Libice, cítím se Chotěbořákem být, protože zde bydlím již 13 let a město jsem si oblíbil. Je sice spousta věcí, které by se daly zlepšit, ale to je úkol našich radních a potažmo voličů. Mám z okna svého bytu nádherný pohled na Železné hory a východ slunce nad touto krajinou musí uchvátit každého. Navíc nádherná příroda a okolí Doubravky mě utvrzuje v názoru, že bych jinde žít asi nechtěl. I to mě přimělo v roce 2000 vydat ve spolupráci s obcemi Podoubraví multimediální CD „Podoubraví“, s nímž jsi mi pomohl i ty a namluvil komentář k videu.

10jcsmhvezda.jpg (150586 bytes)
Manželé Jindrovi s osazenstvem kavárny Modrá hvězda

Tomáši, chceš něco vzkázat našim čtenářům?

 Snad poděkování současným zákazníkům za to, že jsme letos mohli oslavit 10 let firmy, protože bez spokojených zákazníků bychom tu nebyli. Tobě, Harrymu a všem čtenářům bych chtěl popřát hlavně zdraví a samozřejmě je pozvat do některé z našich prodejen.

A tak se Harryho pán stal opět dalším z tisíců spokojených zákazníků firmy JCS Computer Chotěboř (viz snímek níže). Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů...

Před časem se v TV vysílal pořad o úspěšném chotěbořském podnikateli Jindřichu Šípovi a Harry v Novinkách napsal, že takových podnikatelů, kteří si splnili svůj sen, je v Chotěboři povícero. Tomáš Jindra je jeden z nich.

jcs200505b.jpg (42770 bytes)
Zde je snímek, který slíbil Harry ve svých Novinkách: Tom Jindra předvádí
20.5.2005 Haryho pánovi nový digiťák Canon Ixus 50, který pro něj objednal.
Zdalipak zvláštní datum nákupu bude novému přístroji příznivý?

Tomáš Jindra: Desetiletá historie a současnost firmy JCS Computer Chotěboř

  Naše firma působí na trhu informačních technologií od roku 1994. Původně zprostředkovatelská činnost v oboru výpočetní techniky byla provozována nejprve v pronajatých kancelářích. V roce 1996 otvíráme první prodejnu v Chotěboři a po rekonstrukci prostor v roce 1997 začínáme se stavbou počítačových sestav přímo v provozovně. V roce 2000 otvíráme pobočku v Novém Městě na Mor., začínáme zajišťovat servis po celé ČR, začínáme se školením v oblasti výpočetní techniky, registrujeme značku JCS Computer. Rychle se rozšiřuje síť prodejců i servisních míst. V roce 2001 se centrála i prodejna v Chotěboři stěhuje do zcela nových a větších prostor v centru, kde začíná významnou měrou fungovat i velkoobchodní produkce.

  V dalších létech otevíráme nové prodejny v Bystřici n. Pern. a Přibyslavi a větší měrou se zaměřujeme na zkvalitňování služeb v oblasti správy sítí a velkoobchodní a internetové produkce.
 
Firma JCS Computer je 100% česká soukromá firma. Máme několik vlastních prodejen a servisních středisek a síť dealerů, vyrábíme a distribujeme vlastní značkové počítače a produkty z oblasti informačních technologií a digitální techniky. Tisíce uživatelů našich počítačů oceňují nejen nejlevnější ceny na trhu,  ale  především individuální

přístup pro řešení nestandartních požadavků a krátké lhůty na vyřízení reklamací.
  K prodeji zboží se snažíme vždy nabízet i kvalitní služby. Kromě servisu, instalací a konzultací nabízíme i přestavby, renovace spotřebního materiálu, splátkový prodej a elektronický obchod. Stálého zákazníka se snažíme získat vždy maximální snahou o jeho spokojenost.
  Nyní patříme na českém trhu mezi výrobce značkových počítačů, kteří splňují přísná kritéria EU pro výrobu a certifikaci, a připomínáme si 10 let činnosti firmy. 
(6.3.2005)

Na hlavní stranu Chotěbořského Couriera

Na hlavní stranu domény www.harry.cz

Na stranu CHnet