rejpal3.jpg (7180 bytes)

rejpal1.jpg (11633 bytes)
rejpal2.jpg (8371 bytes)

rejpavou rubriku Chotěbořského Couriera vede
a vědeckotechnické rubriky sdělovacích prostředků komentuje

Mirek Beneš

nejnovější rejpání vždy nahoře


Chcete milion ? Tak zaplaťte !

Český človíček je tvor vynalézavý a umí využít každou skulinku. V populární milionářské soutěži slouží jako jedna z nápověd zavolání ”příteli” na telefonu. A už tu máme podnikavce, který prý umí najít skoro všechny odpovědi v encyklopediích. A co za to ? Maličkost. Deset procent z výhry.

Nakonec to zase není tak moc - dvacet procent si vezme finanční úřad a přitom nikomu nikdy neporadí.


 Teorie relativity v praxi

Je možné, za jediný den prožít 27 hodin ? Z našeho pohledu teoreticky ano, pokud se objekt bude pohybovat rychlostí cca 13% rychlosti světla. Je možné pracovat 27 hodin denně ? Je to sice v rozporu se zákoníkem práce, ale teoreticky je pak možné i toto.

A poslední otázka – je možné, aby úředníci minesterstva vnitra proplatili soudním znalcům až 27 hodin práce za den ? Ano, je to možné. Buď se musel takový znalec pohybovat uvedenou poměrně vysokou rychlostí nebo ti úředníci jsou zkorumpovaná hovada. Můžete třikrát hádat.


 Co chceš Fakane ?

Je to opravdu (všeho) schopný právník nebo jen obyčejný mluvka ? Nejspíš ani jedno. Vystupuje jako bojovník za spravedlnost a ochránce slabých, ale přitom má dost velké mezery ve vzdělání. Nechápe, proč by měl o jeho žalobě na Temelín rozhodovat český soud. Dotyčnému asi uniklo, že jsme svrchovaný stát a že s americkými právními opičárnami u nás neuspěje.

Ale nejzábavnější je jeho myšlenka, že přece vůbec ”... nepotřebujete zastaralý Temelín s 15 let starou technologií, když máte na severu velké zásoby uhlí”. Bravo fakane, bravo prezidente Bushi. Tohle se vám opravdu povedlo.


 Klonovaní savci mají potíže

Nic není tak snadné,jak to na první pohled vypadá. Pokusy s klonováním dostávají čím dál větší trhliny. Vyklonovaná zvířata mají srdeční vady, anomálie plic, neúčinný imunitní systém, poškozené geny ...

Jejda. Docela mi to připomíná mnohé ”civilizační” choroby u lidí. Že by to mělo nakonec nějakou souvislost ?!?


Kouření škodí ! A hodně !!

Niikotin je droga a dost špatně se s ním bojuje. Většinou nepomáhají varování o škodlivosti ani o riziku rakoviny. Nezabírají dokonce ani zobrazené plíce kuřáka.

Zajímavě to řeší thajská vláda. Na krabičkách se objevil text, že kouření způsobuje impotenci. Nakolik toto varování zabere zatím není zjištěno. Ale pro jistotu - kdo máte akcie thajských tabákových firem, radil bych vám prodat. 


Milionáři jsou prasata !

Máte chuť soutěžit ? Chcete se stát milionářem ? Maličkost ! Stačí sledovat správnou televizi ve správnou chvíli. Samozřejmě to berte jen jako trénink – naostro tam stejně budete muset osobně.

Vodárny v mnoha městech velmi přesně vědí, kdy se soutěž vysílá. Během ní totiž klesá spotřeba vody – lidé se nemyjí a nepijí (vodu). Anebo se koupou v šampaňském. Ale jen ti úspěšní, ovšem.


 Otcem proti své vůli

Může být muž znásilněn ? Teorie praví, že za jistých okolností ano. Ale jak se ukázalo, jde to i na dálku.

V německém Karlsruhe rozhodl soud o placení alimentů. Pikantní na tom je, že matka se nechala oplodnit uměle a použila při tom ”materiál” svého (teď už bývalého) manžela z předchozích neúspěšných pokusů. I proti své vůli se stal ”dodatečně” otcem a bude muset platit.

Chudák. Přišlo ho to draho a ani si při tom neužil.


 Český pohrobek

Podle českých zákonů by výše popsaný případ dopadl přesně naopak – k provedení zákroku je u nás třeba souhlas obou partnerů. Ale co když to není možné ?

O dítě stála i vdova, jejíž manžel si sice nechal odebrat sperma, ale jeho onkologická léčba nebyla úspěšná a on už nestihl dát souhlas. Naštěstí české soudy rozhodly v její prospěch.

Kéž by se všechny soudní rozhodnutí odehrály tak rychle a rozumně.


Mikrovln(k)y proti demonstrantům

Mikrovlnné trouby, tento užitečný vynález, je už dnes skoro v každé domácnosti. Každá mince má ale dvě strany a všechno se dá zneužít.

Americké letectvo a námořnictvo platí za vývoj zbraně, která má působit při demonstracích a podobných případech. Na rozdíl od slzného plynu (vítr se může otočit) a gumových projektilů (mohou i zabíjet) jde o vysoce ”humánní” zbraň. Tenký svazek mikrovln dokáže i na velkou vzdálenost nepříjemně ohřát povrch kůže a vyvolat bolest odpovídající popálení.

Takže anarchisté pozor – příště vám může být pěkně horko !


Konec sčítání – začátek nového věku

Už to máme konečně za sebou. Někdo to bral jako recesi, někoho to popudilo, ale nakonec se data od drtivé většiny lidí sejdou a statistici budou nerušeně bádat. Za pár let se dozvíme, kolik že nás vlastně bylo a jak důležitá informace to je. Tedy bude. Nebo vlastně byla.

Obyčejní lidé se na statistiky často dávají skrz prsty – viz oblíbený vtip o jednom snědeném kuřeti a dvou napůl nasycených strávnících. A jestli se zpracování tohoto sčítání bude moc protahovat, nebude je brát vážně už nikdo. Přece jen je trochu jiná doba než před deseti (dvaceti, x ... lety) a současná technika by jim měla práci zrychlit, aby to netrvalo slíbené dva roky.

I přes všechny námitky to ale opravdu JE skutečná věda a má občas zajímavé výsledky. Namátkou nechvalně známá poprava polských důstojníků v Katyni. Po prozkoumání hrobů byla statisticky zpracována i délka použitých pout. A výsledek ? Statistika jednoznačně řekla, že délky provazů patří do jednoho statistického souboru.

Přeloženo do lidské řeči ta poprava byla předem připravena a i ty provazy si vrazi předem pečlivě připravili a nařezali na (přibližně) stejnou délku.

Nám zbývá jen věřit, že výsledky našeho sčítání budou stravitelnější.


Sčítání bude s rodnými čísly

Tak se nám to blíží. Za chvíli nás sečtou, abychom věděli, kolik že nás doopravdy je.

Což o to, za Marie Terezie to mělo docela smysl – panovnice se dozvěděla, kolik rekrutů bude mít do války a kolik lidí na to bude platit daně. V dnešní moderní době, kdy má každý z nás záznam na několika místech a svou existenci jen tak neutají je to snad už přežitek. Ať už se nám to líbí nebo ne, sčítání bude. A moudrý úřad rozhodl, že rovnou s rodnými čísly.

Statistici tvrdí, že rodné číslo má vyloučit, aby někdo nebyl započten víckrát. To tedy znamená, že někdo započten nebude – v RČ je jak známo mnoho případů duplicity. Ale půjdeme dále :

Sčítací dotazníky nemohou být anonymní, protože by se nedaly zjistit údaje za rodiny a domácnosti. S tímhle se dá polemizovat, ale dejme tomu. Jména a příjmení se nebudou ze sčítacích listů do počítačů přenášet.

Aha. Takže když tato dvě tvrzení dáme dohromady, zjistíme, že se sice budou vyhodnocovat údaje za rodiny a domácnosti, ale ne na počítačích. Asi nastoupí banda statistiků a bude to sepisovat ručně. Hodně štěstí !

Jo a co že nám po sečtení vlastně vyjde ? No když se bude sčítat i s rodnými čísly, tak asi něco jako 62513501265790872.


Konec problémům s internetem

Zlobí vás počítač ? Program nepracuje jak by měl ? Nemůžete se dostat na oblíbené stránky na internetu ? Klejete ? Nedělejte to. Teď už máte i jiné možnosti.

Svatý stolec jde s dobou. Před pěti lety vznikly první oficiální stránky Vatikánu a aby toho nebylo dost, uvažuje se o vyhlášení patrona.

Svatý Isidore, ochraňuj nás před zlými viry a dej, ať naše programy pracují podle manuálů. Amen.


Stát musí znovu platit software

Byli jste někdy v kocourkově ? Že ne ? Ale ano, a možná o tom ani nevíte.

Při reformě státní správy byly zrušeny (okresní) školské úřady. Jejich pravomoci převzaly referáty školství okresních úřadů (chytré, když se to za rok bude celé rušit). A aby to nebylo tak jednoduché, licence na software od Microsoftu pro školské úřady jsou nepřevoditelné, takže za ně zaplatíme znovu. Proč ? Protože školské úřady spadající pod ministerstvo školství mají právo na zlevněnou licenci ”vzdělávacím organizacím”, zatímco referát školství okresního úřadu (spadá pod ministerstvo vnitra) se jen stará o školy a se vzděláním nemá nic společného. Tedy aspoň podle rozboru právníku firmy Microsoft.

Co bude dál, až se zruší okresní úřady, si netroufám odhadnout. Nejspíš už budou na krajích připravení příslušní úředníci (i s technikou), takže tyto licence možná opět propadnou.

Nemusí pršet, stačí když kape. Že jo, pane Gates ?


Nové vesmírné obzory

Naše drahá matička Země je nám malá, jak prohlásil klasik. Teprve nedávno se nám podařilo vytáhnout paty na Měsíc, ale snílkové pošilhávají dál – k Marsu. Cesta nebude jednoduchá. Přece jen půjde o trochu delší ”výlet”, při kterém se jistě objeví mnoho problémů.

Některé záludnosti beztížného stavu jsou notoricky známé a dobře popsané už ve verneovkách, ale jejich řešení se teprve hledá. Ale i tu se blýská na časy, i když trochu zamrzí, že ne u nás.

Oč jde ? Chytré hlavy se zamyslely a po tříletém vývoji se na univerzitě v Delftu (Nizozemsko) podařilo sestrojit sudy na pivo, které se dají používat i ve stavu beztíže. ”Při otevření pípy se objevila pivní koule o velikosti asi tenisového míčku. Astronauti pak mohou pivo srkat brčkem.”

K dokonalosti to má ještě daleko, ale něco mi říká, že dlouhodobé cesty vesmírem teď budou zase o trošičku snesitelnější.


(Ne)úspěchy ruské kosmonautiky

Po listopadové havárii se opět nezadařilo a na sklonku roku shořela nosná raketa s dalšími šesti satelity – tři vojenské spojovací a tři vojenské špionážní. Podle agenturní zprávy havarovala nosná raketa ”ukrajinského typu” Cyklon-3. No jestli byla spolehlivá jako Černobyl, pak se není čemu divit.

V Rusku to jde s kosmonautikou s kopce. A aby to nestačilo, odmlčel se Mir. Tady už končí legrace, protože rozdíl mezi řízeným a neřízeným sestupem může být dost velký. Dokonce se v té době ohlásili očití svědci, kteří ho viděli spadnout v Austrálii. Později se ukázalo, že onen výbuch a silnou detonaci způsobil ”jen” meteorit o velikosti zhruba fotbalového míče. Až spadne tento kolos o váze 140 tun, to bude jiná podívaná !

Ale i kdyby se to vyvíjelo špatně, stejně se nemusíme bát. Máme tak malou rozlohu, že pád neřízené ruské stanice Mir má mnohem menší pravděpodobnost než pád řízené české stihačky.


Jsem na baterky, říká žena

Radikální zásah do života ? Další krok vstříc sci-fi ? Něco mezi tím. Čeští lékaři provedli třiapadesátileté ženě ojedinělý zákrok, kterým vyřešili její obtíže s Parkinsonovou nemocí.

Postiženým se v určitých částech mozku špatně přenášejí signály mezi nervovými buňkami. Nemoc se nejprve projevuje občasnými stavy strnulosti, které si pacient uvědomuje, později stále častějšími nepřirozenými stavy, které už si ani neuvědomuje a nakonec vzácnými ”normálními” stavy, které už si vůbec neuvědomuje. A jak víme, mozek je k životu potřeba (i když někomu stačí aspoň ten zelený).

Moderní lékařská věda nezklamala a opět se zaměřila jen na následky nemoci. Bohužel léky postupně zabírají stále méně, takže dalším krokem je přímý zásah do mozku. Díky elektrodě jsou stimulována příslušná místa, výkon je opět nastaven na maximum a pacientův stav je upraven.

Příští výzkumy se nejspíš zaměří na nalezení vhodného místa pro elektrodu, kde by se zvýšila kapacita paměti, rychlost reakce, celkový výkon mozku ... Fantazii se meze nekladou, rezervy máme velké.

Taky vám pak bude milejší ”Blbej, ale od přírody” ?


Microsoft diskriminuje

Kromě zneužívání monopolu dostal Microsoft další ránu. Sedm (spravedlivých ?) žalobců žádá odškodnění celkem pět miliard dolarů za rasovou diskriminaci mezi zaměstnanci firmy.

Bláznivý svět. Čeho se dočkáme v příští verzi ? Tmavých a do španělštiny přeložených dialogů ? Samozřejmě v pečlivě hlídaném poměru, aby nikdo nepřišel zkrátka. Jakpak by asi vypadala česká lokalizace ?



Život na Marsu ?

Na Marsu kdysi byla voda. Dodnes jsou zřetelná koryta řek a mořské usazeniny. Byla tam i silnější atmosféra, jinak by nemohl mít tekutou vodu. A byl tam také život.

Před 4,5 miliardami let se uvolnil kámen z povrchu Marsu. Před třinácti tisíci lety dopadl do Antarktidy. Před šestnácti lety byl nalezen. Před čtyřmi dny v něm byly prokázány zbytky vodních bakterií. Potřebujeme takové náhody, aby se nám otevřely oči ? Aby lidé pochopili, že nejsou nijak výjimeční ? A když ano, pak jen svou tupostí ?

K Marsu se upírají znaky mnoha snílků a je dost pravděpodobné, že se tam během jedné generace vykonáme návštěvu. Pak snad pochopíme, jak křehká je skořápka života a že nic netrvá věčně.

Možná se někdy v budoucnu podaří tuto planetu kolonizovat.Mimochodem když srovnáme stáří této (poměrně vyspělé) fosilie a vývoj života na Zemi, kdo z nás dvou je vlastně kolonie ?


Číňanům rýže nevyklíčila

Na Slovácku nevyšel pokus s pěstováním rýže. Skupina čínských podnikatelů zasela, ale osivo nevyklíčilo. Prý ”velice moc vody.” Nepřipomíná vám to vtipy o Číňanech, kteří se dokáží usadit všude kde jim vyroste rýže ?

Nedá se nic dělat, oni to zkusí někde jinde a ti další si u nás budou muset zvyknout na brambory.


Pavouky ani mráz nespálí

Pavouci nežijí jen v teplých oblastech, ale i v nepálských horách. Některé druhy se vyskytují ve výškách kolem čtyř tisíc metrů a dokonale se přizpůsobili okolnímu prostředí. Proti mrazu se jim vyvinuly zajímavě složené tělní tekutiny – obsahují různé druhy alkoholů.

Německý arachnolog hledá nové pavoučí jedy, které by se mohly využít v lékařství. Spoustu lidí by ale určitě zajímalo, jak se může organismus zásobovat alkoholem vlastními silami.

Taky vám vrtá hlavou, jak se takový pavouk může uživit, když je věčně nalitý ?


V Turecku se nevyplatí lhát do telefonu

V západotureckém městě Izmiru uvedli na trh zajímavou novinku. Telefonní přístroj je doplněn indikátory, které signalizují zda volající mluví pravdu, vymýšlí si nebo přímo lže. Princip je jednoduchý (frekvenční analýza řeči), cena lidová – 159 dolarů.

Takže propříště si při telefonování dávejte pozor na to, co říkáte, a raději nemluvte turecky.


Pět minut stačí

Sportování je zdravé. To vám řekne každé malé dítě. Taky se ví, že kdo sportuje aspoň 20 minut 3x týdně, prospívá svému zdraví.

Jenže i sex je tak trochu sport. Jeden britský vědec nedávno zveřejnil výsledky průzkumu, podle kterého muži, plnící si svoje ”manželské povinnosti” nejméně 3x týdně sníží riziko infarktu na polovinu. Tyto výzkumy byly dříve opomíjeny, protože ženy všeobecně tvrdí, že se muži sexu nevěnují víc než 5 minut (?) naráz.

Konečně se podařilo dokázat, že i těch 5 minut stačí ! Tedy aspoň nám.


 Mrtvé moře umírá

Mrtvé moře vysychá. Po dlouhou dobu byla jeho hladina 392 m pod úrovní moře, dnes je 412 a stále klesá. Jestli se situace nezmění, přijde během 50-ti let o třetinu rozlohy. Napájí ho řeka Jordán. Všechna přitékající voda se vypaří (bodejť ne, v takovém horku). Přitom se udržovala křehká rovnováha.

Teď je ale všechno jinak. Okolní státy mohutně zavlažují, plýtvá se a v řece zbývá stále méně vody. A co s tím ? Jednoduše šetřit. Jenže to by se museli všichni zúčastnění dohodnout. Takže ”jednodušší” bude prokopat kanál a doplňovat vodu z Rudého moře.

Už se neporoučí jen větru a dešti. Lidstvo se bude pokoušet ovládat i Moře. Zatím si vyzkoušíme nanečisto na Mrtvém. Pak se uvidí co dál.


 Budou jezdit vlaky rychleji ?

Rádio Jerevan. Máme pro vás dvě zprávy.

Nejdřív tu dobrou. České dráhy dokončily první rychlostní koridor. Je na trase Děčín – Praha – Česká Třebová – Břeclav a má délku 440 km. Vlaky se teď mohou pohybovat rychlostí až 160 km/h.

Teď tu špatnou. Koridor sice byl dokončen (po tolika letech by se dalo říkat konečně), ale zatím jen v úseku Přelouč – Pardubice. Těchto 13 km je ale perfektně připravených a vlaky tu budou uhánět slibovanou stošedesátkou. Tedy mohly by, kdyby nějaké vhodné byly. Ty dnešní to umí rozparádit na rovince, ale už nezvládají zatáčky.

Ale i kdyby se povedlo na tomto úseku jezdit slibovanou průměrnou rychlostí 160 km/h, trvala by cesta z Přelouče do Pardubic zhruba 5 min. Současné vlaky zde podle jízdního řádu projedou za 9 min. Takže díky mnohamiliardové investici nebudou mít rychlíky v Brně sekeru půlhodinu jako obvykle, ale jen 26 minut.


 Lidé pocházejí z Afriky

Vědci jsou si prakticky jisti, že moderní člověk pochází z Afriky. Veškeré další vývojové větve (jako byli neandrtálci apod.) jsou slepé a tyto kmeny byly později převálcovány africkými lidmi. Švédští a němečtí badatelé to zjistili výzkumem tzv. buněčných mitochondrií, které přenášejí svou DNA z matky na dítě prakticky beze změny. Přitom prověřili 53 (!) lidí ze všech světadílů.

Nevím přesně kolik nás tu celkem je, ale určitě přes 6 miliard. Pravděpodobnost, že se mohl někdo z nás zúčastnit podobného výzkumu je cca 0.000 000 008 5. To už je jednodušší vyhrát ve sportce.

Zdá se vám, že vzorek 53 lidí je málo reprezentativní ? Není !

Dejme tomu, že se by se v Evropě vyskytovali například smíšení potomci neandrtálců a dejme tomu, že by se taková odchylka dala odhalit celkem u 50-ti miliónu lidí (což není nijak moc, když uvážíme, jak se jednotlivé národy stěhovaly a promíchávaly). Pravděpodobnost odhalení takové anomálie je pak skoro 50 % !

Na výsledky se tedy můžeme celkem spolehnout. Lidstvo asi opravdu pochází z Afriky a vyšlo odtamtud před 52 000 lety. Ale pořád má dojem, že to není celá pravda. Že někteří přišli z jiného směru a daleko později, před 1 000 let. A pak věřte odborníkům !


Šílené krávy v Evropě a u nás

Evropou obchází strašidlo. Po aféře ve Velké Británii se problém přelil i na kontinent. V poslední době až k naším hranicím (Německo).

O co vlastně jde ? Některé kusy skotu trpí chorobou s dosti krkolomným názvem (bovinní spongiformní encelfalopatie), zkratkou BSE a výstižným českým překladem ”nemoc šílených krav”. Přenos na zdravé jedince zajišťuje člověk. Uhynulé kusy a zbytky z jatek se zpracovávají na tzv. masokostní moučku, která slouží jako relativně levný zdroj bílkovin. Problém je v tom, že tuto nemoc způsobují tzv. priony, což jsou také bílkoviny. A koloběh se uzavírá ...

To by ještě nebylo tak hrozné. U lidí se ale vyskytuje tzv. Creutzfeldt-Jakobova nemoc (přesněji řečeno ”nová varianta) se zkratkou nvCJD, která má podle všeho stejný zdroj nákazy. Léčit se nedá a po propuknutí končí za 8 – 15 měsíců smrtí. A aby to nebylo tak jednoduché, byly u lidí objeveny přenašeči této nemoci i na bílých krvinkách (i když přenos krví zatím nebyl prokázán). Některé státy preventivě zakázaly odběr krve od lidí, kteří strávili delší dobu v Británii.

Podle dostupných informací jsou nebezpečné jen některé části nakažených zvířat (mozek, mícha atd.), zatímco maso je bezpečné. Daleko horší ale je, že o této nemoci nevíme spoustu důležitých věcí. Například není známá inkubační doba, prokázat se dá jen z mrtvé tkáně (krevní testy budou snad brzy). To by mohlo způsobit epidemii, kterou by Ebola nebo AIDS mohly jen tiše závidět.

Jak jsme na tom my ? No vlastně dobře. Zisky v zemědělství jsou chabé, masokostní moučka drahá, takže se na krmení skotu (údajně) v ČR vůbec nepoužívá. Na druhou stranu ve světě se s ní přikrmuje drůbež a prasata, přidává se do krmení pro psy a kočky a ve Velké Británii v jedné ZOO pošly na BSE dokonce tygr a antilopa.

Něco mírně optimistického na závěr. My, požírači masa v tom nejsme sami. Jedna z obětí se stala vegetariánem dvacet let před svou smrtí na nvCJD. 

Dobrou chuť !


British Telecom : anglický pacient opět ulehl

Takto nadepsaný článek v MF Dnes popisoval ”ozdravnou kúru” v jednom z největších evropských monopolů. Pro laika nic zvláštního, obvyklá ekonomická vata. Zajímavější byly některé technické detaily. Cituji :

”Na třicetiminutový hovor z Londýna do Manchesteru se vynaloží 0,3 % energie spotřebované během stejné jízdy autem.”

Je to málo nebo moc ? Zkusíme to spočítat. Dejme tomu, že použijeme auto se spotřebou 6 l / 100 km. Pro jednoduchost budeme předpokládat, že palivem je čistý oktan. Účinnost motoru neuvažujeme, jde nám o spotřebu energie.

  • spotřeba SP = 6 l / 100 km
  • vzdálenost s = 300 km

Další údaje vycházejí z chemických tabulek a týkají se oktanu :

  • hustota ro = 0,703 kg / l
  • molární hmotnost M = 114.23 g / mol
  • měrné teplo Cm = 5270 kJ / mol

Při uvedené spotřebě auto spálí 18 l paliva, což je 12,6 kg neboli 110.8 mol. Z něj se uvolní energie 583.8 MJ. Telekom spotřebuje ”jen” 0,03 %, takže 17,5 MJ. Uvažovaný hovor trval 30 min, takže průměrná spotřeba energie je 9,73 kW !

Pro srovnání – amatérské spojení se navazuje s energií řádově 1000x menší. Ale počítejme dál. Dejme tomu, že po jednom páru klasických měděných vodičů se dá současně přenášet řekněme 50 hovorů (pokud by někdo tyto údaje mohl upřesnit, budu vděčný a přepočítám výsledek). To by znamenalo, že takový pár vodičů pohltí 0,48 MW. Pokud by mezi těmito městy byl položen kabel o 100 vodičích (50 párů), musel by pohltit 24 MW. Při délce 300 km připadá 81 W na 1 m kabelu. Docela obstojné přitápění, ne ?

Při výpočtu neuvažujeme, že se v určitých intervalech musí signál obnovovat. To ovšem není až tak důležité – na dekódování hovoru je třeba minimální množství energie, takže převážná většina se přemění na teplo v kabelu. A je v zásadě jedno, jestli je dodávána jen na začátku kabelu nebo jestli je rozdělena mezi více opakovacích stanic.

A dále. Předpokládejme, že použijeme modernější technologii a na přenos hovorů půjde přes optický kabel. Datová kapacita jednoho vlákna je nesrovnatelně vyšší – řekněme 1000 současně přenášených hovorů. To obnáší příkon 9,72 MW. Zde naopak budeme počítat s opakovacími stanicemi. Pokud by byly dejme tomu po 100 km, byl by příkon rozdělen na 3 stejné díly. To znamená že do jednoho titěrného skleněného mikrovlákna pupmuje miniaturní polovodičový laser 3,25 MW. Mám dojem, že americké Hvězdné války jsou oproti tomu jen dětskou hračkou.

Takže jaký z toho plyne závěr ? Nějaký nepříliš horlivý zaměstnanec zpracoval pro širokou veřejnost materiál, ve kterém se má britský Telecom ukázat v lepším světle. Bohužel nikoho nenapadlo ověřit si, že některé údaje si dotyčný vycucal z prstu a všichni to vesele opisují dál. Druhá varianta je krutější – možná že je jejich Telecom na tom špatně a že by jejich vedení prospěla stáž u našeho monopolisty. Ale to je spíš námět na horor.


Kaprunské neštěstí

Váhal jsem, jestli je únosné komentovat tuto tragickou událost. Nakonec už to někdo udělal za mě :

"Jsme světová špička, co se týče úrovně techniky ..." uvedl kancléř Wolfgang Schüssel (zdroj : MF DNES 14.11.)

Dá se k tomuhle ještě něco dodat ?


 Genetické inženýrství neškodí zdraví, ale ohrožuje přírodu

Ekologové stojí v jednom šiku proti genetickým manipulacím, Evropa převážně odmítá geneticky upravené potraviny. Všichni "ekologicky uvědomělí" proti nim brojí, ale tak trochu s křížkem po funuse. Nejvíc rozšířená je sója - a ta se dostane do těla nejen vegetariánům, ale prakticky všem (pečivem počínaje a čokoládou konče). Přitom strach z přímé konzumace těchto genů je úplně zbytečný. Jak trefně poznamenal jeden britský profesor : "Když si dáme v restauraci krvavý steak nebo dokonce tatarský biftek, máme v něm funkční geny vola. Zatím to na lidstvo žádný vliv nemělo."

Daleko horší pro přírodu, celý ekosystém a nakonec i pro lidstvo jsou nepatřičné geny na nevhodných místech. Zatím se dělají opatření, aby se pozměněné organismy nemohly množit a genové úprava se tak nešířila dál. Ale nikdo nemůže zaručit, že se tyto technologie nedostanou do nepovolaných rukou. Tady by protesty měly smysl. Bohužel zabránit vyložení lodi s nákladem sóji je nejen jednodušší, ale i mediálně přitažlivější.


 Operace byla úspěšná, pacientka zemřela

V anglickém Manchesteru lékaři ”úspěšně” oddělili siamská dvojčata. Slabší z dvojčat zemřelo, druhé je v kritickém stavu.

Čím je zrovna tento zákrok výjimečný ? Silně věřící rodiče zákrok nejprve odmítali a podřídili se až rozhodnutí soudu.

Má vůbec soud právo rozhodovat o životě a smrti ? V civilizovaných zemích je trest smrti převážně odmítán – podle humanistů má i ten nejhorší zločinec právo na život. Proč toto právo neměla Mary, u které bylo jasné, že zákrok nepřežije ?

Jistě, podle prognózy by bez zákroku obě děti měly před sebou jen několik měsíců života. Ale podobně na tom bývají i zranění po autonehodách. I jim někdy zbývá jen málo života a jejich orgány například mohou zachránit jiného pacienta, který má na kahánku. Máme snad právo ukončit jejich život a přednostně zachránit jiného, ”perspektovnějšího” pacienta ? Samozřejmě že ne.

Nechci srovnávat nesrovnatelné. Ale pokud si uvědomím, že o životě a smrti nerozhoduje pacient (nebo jeho nejbližší, pokud není schopen projevit svou vůli), běhá mi z toho mráz po zádech.

A je mi dvojnásobně nevolno, pokud by o podobném případu měly rozhodovat naše pomalé a přetížené soudy.


Lékařsky řízená skleróza

Dva vědci z Newyorské univerzity publikovali výsledky pokusů s potkany, které objasňují mechanismus pamatování. Zjistili, že při každém vyvolání vzpomínky je tato vymazána z paměti a následně (většinou) uložena zpět, někdy i trochu pozměněná.

Teoreticky je tedy možné nevhodnou vzpomínku (traumatické zážitky, předvolební sliby apod) vyvolat, zablokovat a neuložit zpět, takže je pak úplně zapomenuta. Škoda, že se nedaří opačný postup, protože ...

No něco jsem ještě chtěl, ale už jsem to asi zapomněl.


  Historie zapsaná v bahně

Před zhruba 12 000 lety vyhloubil ledovec Plešné jezero na Šumavě. Na dně se za tu dobu usadilo 6 metrů bahna, spláchnutého z okolních kopců. Jednu chytrou hlavu napadlo skloubit chemickou analýzu stopových příměsí jednotlivých vrstev a jejich stáří. Výsledky docela zajímavě popisují chování člověka české kotlině :

4000 př.n.l. - měď (začátek doby bronzové)

400 př.n.l. - rtuť (Keltové těží zlato a nedělají si starosti s ekologií)

okolo 1300 a 1400, 16. st. olovo (čeření stříbra - Jihlava, Kutná Hora, Jáchymov)

19. a 20. st.í - všechno (průmyslová revoluce)

Perlička nakonec :

padesátá léta 20. st. - kadmium (pozinkovaný ostnatý drát na zátarasech)

Doufejme, že další záznam bude něco jiného než :

začátek 21. století uran 235 (rakouská armáda obsadila jižní Čechy a zničila Temelín, aby dokázala jeho nebezpečnost a mohla konečně otevřít hranice).


 Další krůček na cestě ke hvězdám

Tak jsme se dočkali ! Mezinárodní kosmická stanice (ISS), největší (109 x 88 metrů), nejtěžší (470 tun), nejdražší (60 miliard dolarů) a podle pesimistů nejzbytečnější stanice kosmonautiky dostala první stálou posádku. Tedy aspoň to, co je už hotovo - a není toho moc.

Projekt se rodil v křečích, je plný očekávání, ale nevypadá to zrovna růžově. Už v této první posádce musely mít obě velmoci svého velitele - americký velitel mise vs. ruský velitel lodi.

V naší nedávné historii se potvrdilo, že parita za každou cenu je krajně nesnesitelná pro obě strany. Tam nahoru se to asi ještě nedoneslo.

Předchůdce této vesmírné stanice (sovětský, později ruský MIR) dostal přezdívku vesmírná kadibudka. Doba pokročila, komfort se zlepšil. Takže vesmírná splachovací ... ?!?

Přejme těm nahoře i dole, aby to byl jen nejapný vtip.

Pozn. Harryho pána: Omlouvám se čtenářům i autorovi, ale musím (nerad) vstoupit a upřesnit jeho poznámku o dvou velitelích. Jak si můžete přečíst na oficiální stránce NASA, kosmonaut Gidzenko je Soyuz Commander, tedy velitel ruské dopravní lodi, která je donesla ke stanici, čímž jeho velení skončilo. Astronaut Shepherd je ISS Commander, tedy velitel Mezinárodní kosmické stanice, jehož velení začalo vstupem na stanici. Připadá mi to logické a nevidím v tom žádnou snahu velmocí mít velitele za každou cenu. Naopak sdružení obou funkcí do jedné osoby by asi nebylo zrovna to nejlepší... Rozhodně nesdílím autorův pesimismus a myslím, že v případě ISS jde o velkou věc, jejíž význam teprve poroste, jak bude dobudovávána. Jo a ten splachovací záchod, ten tam mají.


 Android Jerry

Malá kamera ukrytá v brýlích, dráty vedoucí do hlavy. Scéna z filmu Univerzální voják ? Android v akci ? Jen dva roky starý úspěšný pokus, při kterém byl slepci ”obnoven” zrak. Trochu neforemně, dost nedokonale, ale přece jen.

Od té doby vývoj pokročil - dnešní implantáty jsou miniaturní a dají se voperovat přímo do oka nebo ucha. Náhrada čichu je zatím příliš velká, chuťový čip dokáže zatím "jen"analyzovat kvalitu vody.

Postupně se určitě podaří vyvinout rovnocennou (nebo i lepší) náhradu za všechny naše smysly.

A kdy zanikne lidstvo ? Až se někomu podaří vyrobit umělý smysl pro humor.

 


Microsoft : Nahý v trní

Softwarový gigant Microsoft nedávno přiznal, že se mu po síti potuloval nezvaný návštěvník. Zprávy se různí – prý tam vniknul na skoro 3 měsíce, ale pak je zase slyšet že ”jen” na 12 dní. Dostal se k citlivým datům, ale na druhou stranu prý viděl jen starší verze zdrojových textů.

Když se to shrneme, vychází, že :

a) někdo vniknul do firemní sítě MS

b) software od MS mu nezabránil v průniku

c) autoři svůj firemní software znají dobře (měli by, když vydávají jiným certifikáty)

Co z toho plyne ?

a) + b) => MS produkty jsou děravé jak řešeto

b) + c) => MS produkty se nedají nastavit bezpečně

Buď jsou to naprostí diletanti (co pak můžeme čekat od jejich výtvorů) nebo jejich software není schopen odolat útoku nebo aspoň odhalit průnik co nejdříve (tím hůř).

Hromadný útok od červa ”I love you” byl jenom neškodným poškádlením. Jestli používáte MS produkty na citlivých místech, jako je síťový nebo poštovní server, připravte si peněženky. Přeji vám příjemnou zábavu !


 Titulek z MF Dnes :

"Když se otepluje, lze čekat pořádnou zimu".

Šílenost ? Kdepak ! Jen seriozní vědecké úvahy, co se stane, když .. Přesněji co se už děje. Globální oteplování sice zvyšuje průměrné teploty, ale zase na druhou stranu Evropa časem přijde o ”vytápění” Golfským proudem. Vypadá to jako prkotina, jenže díky němu máme v Evropě snesitelné podnebí na zeměpisné šířce, na které se v Kanadě skoro prohánějí lední medvědi.

Takže sledujte oteplování a nevyhazujte lyže, sáně, boby. Co kdyby ti vědci měli zase jednou pravdu, ne ?


 Na světě se objevují nové druhy

Lidstvo devastuje přírodu, unikátní živočichové i rostliny se nám ztrácejí pod rukama. Neradostný pohled. Naštěstí se v přírodě dá narazit i na nové, dosud nepopsané druhy. Vzácný jev, ale o to větší senzaci to pak způsobí. A nejde jen o mořské hlubiny nebo tropické pralesy. Takový objev číhá na každém kroku.

Zrovna nedávno finští lékaři popsali úplně neznámý druh ... AIDS.

Virů HIV je několik typů. Jeden z pacientů byl podle všeho nakažen dvakrát různými typy a ty se mu pak v těle zkřížily do úplně nového typu.

Chytit AIDS je pech. Chytit ho dvakrát je tuplovaný pech. Teď už se dotyčný může jen utěšovat tím, že se s velkou pravděpodobností dostane do učebnic.

A lékaři ? Těm se zase o krůček vzdálila účinná vakcína. Nám nezbývá než se řídit slovy klasika : ”Člověk by měl bejt věrnej. Aspoň občas”.

Zatím je známo deset virových typů. Prostým násobením zjistíme, že je teoreticky možné, aby vzniklo 90 různých kříženců. Podotýkám, že v první generaci. V dalších by to bylo 9900, 99990000 atd. Opravdu nerovný boj.

Česká mentalita nám velí přidat se na stranu vítězů : HIV do toho, HIV do toho .....


Zavedeme pravidlo pravé ruky ?

Policie se snaží snížit nehodovost na křižovatkách. Řidiči prý nejsou schopni sledovat dopravní značení a občas vjedou do křižovatky v nevhodnou chvíli.

Za našich mladých let nám v autoškole vtloukali do hlavy, že kdo nedokáže projet křižovatkou, nezaslouží si ty papíry. Dnes už je jiná doba. Dneska se značky sundávají, aby to řidiči neměli tak těžké.

Pořád to ještě není ideální. Místo známé a přehledné značky se bude instalovat informační tabule s textem "Pozor přednost zprava". To je teprve první krok. Časem se zjistí, že řidiči nejsou schopní tabuli přečíst, takže ještě před ní doplníme velký bilboard "ŘIDIČI POZOR ! Změna značení - sledujte informační tabule". Zbývá ještě snížit rychlost na 20 km/h, aby se to všechno dalo přečíst, a pak už možná bude na silnicích bezpečněji.

Kde ani tohle nezabere, zavedou se řízené křižovatky. A místo světel budou na každé křižovatce závory. Z pevné ocelové traverzy. Pro jistotu.


 Titulek z MF Dnes :
"Česká armáda stojí před úpadkem"

Ano. Celou armádu čeká úpadek. Ale není se čeho bát. Některé složky (letectvo například) už mají v tomhle směru slušný náskok.

Ministrovi nejde do hlavy, proč letci padají. "Asi to vyřeší až nákup nadzvukových letadel". Nevím, jaké "řešení" má pan ministr na mysli. Nebylo by levnější nechat spadnout i zbývající stroje a pak letectvo zrušit ? Takhle nás ty úpadky přijdou pěkně draho.


Franfurtský veletrh : Že by konec knihy ?

I takové úvahy zazněly na největším setkání vydavatelů. Vlastně proč ne, že. Některých knih bychom se určitě rádi zbavili - od stranických knížek rudé barvy (i když to už ti nejšikovnější stihli dávno) přes pracovní knížky (zatím nezavedené, ale kdo ví..) až po třeba vojenskou knížku. Nakonec i vkladní knížky od mnoha vytunelovaných bank už se hodí nanejvýš na památku.

Přece jen by to byla škoda. Už v historii jedna "moudrá" hlava prohlásila, že jedna kniha stačí. A doplatila na to sice jediná, zato největší knihovna na světě. Takoví barbaři přece nebudeme. Pálit knihy na sklonku nového tisíciletí se jaksi nehodí. Přesto i naše knihovny mají namále. Okresní úřady nebudou mít možnost dát státní příspěvek nestátní organizaci a nově vznikající kraje mají jiné starosti.

Ať už bude jakýkoliv pokrok, určitě si nějaké knížky necháme doma na památku. Ti štastnější budou opatrovat jako oko v hlavě tu nejvzácnjší, modrou. Ale to už je zase jiné povídání. 


Převrat v multimédiích - voňavé CD

Nedávno proběhla celkem bez povšimnutí nenápadná zpráva. Výrobci připravují novinku, která rozšíří multimediální počítače do nové dimenze. Prý budou k dostání parfémovaná CD-R média.

Milostný dopis podbarvený vůní fialek má něco do sebe, ale ruku na srdce, většina z nás by nejspíš dala přednost klasickému papíru. A jiné využtí ? A co kdyby se vydal třeba katalog Flory Olomouc ? Nebo si časem možná vychutnáme procházku tropickým pralesem. I připravované Podoubraví by se mohlo oživit, kdyby se vydalo až na jaře. Ale nedej bože, aby někdo nechtěl vydat třeba jako Praktické postupy při ošetřování dojnic.

Nevím jak vám, ale mě se vůbec nelíbí představa, že kromě hučení, pípání a kvílení mi ta bedna pod stolem bude taky smrdět. A doufám, že nějaké chytrá hlava začne na oplátku vyrábět čistící CD na absorbci pachů.


Ze světa zvířat

Britští genetici zkoumali, jestli naklonovaný jedinec má před sebou celý svůj život nebo jestli se započítá i doba, po kterou je na světě jeho “rodič”. Použili na to myši, které se snadno dají klonovat. Pokus se úspěšně vyvíjel až do šesté generace, kdy musel být předčasně ukončen. Důvod ? Náhradní matka sežrala další generaci klonů.

Někdy to vypadá, že i ta myš má víc rozumu než vědci, určitě vysoce inteligentní lidé. Že by přece jen měl pravdu Douglas Adams v knize “Stopařův průvodce po Galaxii” ?


 Společenská rubrika

Oznamujeme vám, že velmi kulatého jubiela se dožívá bakterie kmene Bacillus permians, objeveného nedávno v Novém Mexiku. I přes úctyhodný věk 250 milionů let se ji daří dobře a už brzy čeká další potomstvo.

Matka příroda nám vzkazuje, že si tu klidně můžeme dělat co chceme. Těch pár let už to s námi prý vydrží s prstem v nose a další pokus začne hned, co po nás uklidí ten svinčík.


Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet