/ číslo 85 (červenec 2005)    
   počet čtenářů za tento měsíc: 

Harryho 
Poslední 
Novinky

 Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí    
 Stálá rubrika listu
Chotěbořský Courier Harry    


  Hlavní strana 

Chotěboř  

  Radniční okénko | Okénko MP | Další odkazyJídelní lístkySport | CHnet | Inzerce

  Město Chotěboř |Chotěbořské weby | Chotěboř.info | Kultura | Kino | Chotěbořské Echo |Velký Voči | Mapa ulic | Ulice

 

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí, 
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Harryho Aktuální odkazy

Snímky z Marsu od roverů Spirit a Opportunity, uvolněné pro tisk, snímky nezpracované a panoramata a snímky 3D.
SnímkyMarsu pořizované družicí Mars Express, zvláštní tím, že jsou pořízeny nikoli shora, ale "zešikma".
Skvělý web pro milovníky a pamětníky starých rádií a televizorů je zde.
Nejnovější snímky Saturnu a jeho měsíců pořízené sondou Cassini.
Celá Země na fotkách ze satelitů: NASA World Wind, český popis je zde | Google Maps | Google Moon
Airbus A380: oficiální web  /
 Nový kanál ČT: zpravodajství ČT 24
Která letadla můžete vidět v příštích dnech na letišti Ruzyně: www.planes.cz
Pro fanoušky příjmu satelitního TV vysílání (i digitálního) na PC: http://www.skystar2.info/
Astropis, časopis pro astronomy amatéry a zájemce o kosmický výzkum: http://www.astropis.czMinulé Novinky

Předminulé Novinky
*

Harryho Archív
(včetně Harryho Novinek)


tapeta: Železné hory (bmp 3.5 MB)     |   Harryho příspěvek do projektu YOUR SKY Jakuba Danielky    |    Hokej   I   Fotbal

Prosba redakce: Prosíme, maily s velkými fotografiemi či s objemnými přílohami
posílejte na adresu vpravo:

 

Kultura v Chotěboři
SKC Městské muzeum

Chotěbořské blogy

Čtěte též naše redakční Blogy:

       

Harryho blog je zde
Dnes v blogu: Drzost kocourů nezná mezí! (Kdybych tak uměl skákat jako oni!)
Blog Harryho pána je zde
Dnes v blogu:
NOVÉ: Toulky po Chotěboři - jsou tu zajímavé věci k vidění

Diskuze o zařazení Třešňovky v územním plánu již na přání čtenářů skončila

Naši hasiči pomáhají v Brodě   Jsou tu vedra   Klimatizace na radnici

  V noci na neděli 31. 7. se tu motala řada bouřek a chvílemi dost lilo, naštěstí nejsou z Chotěboře a okolí hlášeny žádné problémy. Ty však nastaly v Havlíčkově Brodě, kde vichr odnesl střechu, pokácel stromy, poškodil auta a napáchal další škody. Od sobotního večera je tam pomáhají odstraňovat také naši hasiči.
  A já jsem dostal od mých pánů pochvalu za vzorné chování, že jsem přečkal venku ty blesky, bouřky a lijáky bez jediného zaštěkání o pomoc...
(31.7.)

 

  V tomto týdnu si užíváme tropického léta. Ve čtvrtek i v pátek nám teploměr ukazoval několik desetin nad 32 stupni Celsia. V sobotu to asi bude jen o málo méně. Kuriózní noční bouřka (ve 2:30 jedenkrát silně zahřmělo a trošku zapršelo) potřebné ochlazení zatím nepřinesla.
(30.7.)

  Dnešní Noviny Havlíčkobrodska uvádějí, že chotěbořská radnice nechala do devíti kanceláří v posledním poschodí radniční budovy zabudovat potřebnou klimatizaci, protože zde vnitřní teplota během slunečných dnů přesahuje únosnou míru. Jde o místnosti, které musela radnice nechat přistavět na půdě, když se Chotěboř stala pověřeným městem 3. stupně s rozšířenou působností, uvádí dále list. Náklady na zabudování klimatizace do všech místností dosáhly 280 tisíc korun. S rozšířením chlazení do dalších prostor městského úřadu vedení radnice podle místostarosty Linharta zatím nepočítá. Celý článek čtěte zde.
(30.7.)

Vandalové tu řádí, leč stát na kamery nedal   Léčka na pytláky   Dvě výstavy

  Vandalové řádí v noci na chotěbořském náměstí, popisuje v dnešním regionálním vydání MF Dnes místostarosta Milan Linhart. Cílem jejich útoků je kašna, zeleň, cedule a značky a autobusové zastávky. Na křižovatce Na Růžku dokonce odnesli jeden ze semaforů. Jenže dotace na kamerový systém, o niž Chotěboř žádala na ministerstvu vnitra, městu letos o fous unikla. "Vypadalo to nadějně. Nakonec nás nevybrali, což nás hodně mrzelo. Žádáme tedy o příspěvek na příští rok," říká tam Linhart. V projektu pro kamerový systém počítá Chotěboř minimálně se čtyřmi kamerami a místostarosta prozrazuje jejich umístění: "Kameru bychom chtěli na náměstí, pak do prostoru tržnice a obchodního domu Doubravka, dále do ulice vedoucí ke kinu a k základním školám." Celý obsáhlý článek čtěte dnes a zítra zde.
(30.7.)

 

  Strážníci městské policie v Chotěboři si chtějí políčit na pytláky, kteří loví v jednom z Kacířských rybníků. Že se zde pytlačí, zjistili strážníci podle pomůcek, které zanechal neznámý pytlák poblíž jednoho z břehů. „Bohužel jsme pytláka nechytili, proto v této oblasti zvýšíme kontrolní činnost,“ uvedl ředitel městské policie Jiří Novotný.
(29.7.)

  Vernisáž dvou výstav pořádá Městské muzeum příští čtvrtek 4.8. od 17 h na zámku: Malíř Miroslav Parák  –  výběr  z díla
a Setkání chotě- bořských fotoamatérů.
  Plakát 1. výstavy najdete zde, plakát 2. výstavy pak zde. Obě výstavy trvají do 18.9.

(29.7.)

Bude tu zpívat Jakub Smolík  Při rušení nočního klidu volejte MP   Zajímavé fotky z Chotěboře

  Za týden tu bude v aréně Zimního stadionu koncertovat Jakub Smolík. Začátek je v pátek 5. 8. ve 20 h. Na koncert pořádaný SKC Městské muzeum a HC Chotěboř lze zakoupit vstupenky v InfoCentru v městské knihovně a od 19 h přímo u pokladny v aréně.
Plakát na koncert s dalšími údaji najdete na webu SKC zde.
(29.7.)

 

  Důkladně se zaměřujeme na pochůzkovou činnost v oblastech chotěbořských sídlišť, kde se v letních večerech a nocích shromažďují děti a mládež a svými hlasitými projevy nepříjemně ruší noční klid. Lidé, pokud budete v noci soustavně rušeni nadměrným hlukem nebo budete svědky nějakého porušování zákona - zavolejte hlídku MP (mobil: 724 136 064).
Jiří Novotný, ředitel MP

(29.7.)

  Světe div se, můj pán vyrazil na dlouhou procházku po Chotěboři (na morální podporu toho výkonu si vzal s sebou mou paničku) a fotil. Svoji cestu popsal v Blogu Harryho pána (odkaz viz výše) a umístil tam po vzoru Jirky Císaře devět fotek - zajímavostí. Dnes prý se chystá na další výpravu, tak uvidíme...
(28.7.)

Faraon zahraje na STOCK 2005  Přijďte si pro psa   Nejmenší sedlářství ve střední Evropě

  V sobotu 13. srpna 2005 se v Dobrohostově u Havl. Brodu uskuteční jubilejní desátý ročník Malého letního festivalu tanečních kapel s názvem STOCK 2005. Hudební skupina E.M.I.L. je společně s kapelou FORTUNA tradičním pořadatelem festivalu a také letos představí návštěvníkům areálu dobrohostovského parketu celkem 8 regionálních kapel, mezi nimi od 23:30 h chotěbořskou kapelu Faraon. Podrobnosti jsou na webu kapely E.M.I.L., plakát akce máme zde.
(27.7.)

 

  Dnes 27.7. byl v ulici Na Valech strážníkem odchycen volně pobíhající pes. Je to černý kříženec s obojkem. Jeho majitel, nechť se laskavě obrátí na Městskou policii Chotěboř (telefonní čísla: 569 624 743 nebo 724 136 064). Foto psa je v naší rubrice Okénko městské policie.
(27.7.)

  O tom, že zlaté české ručučky ještě nevymizely svědčí nový spot v NoteBlogu Jirky Císaře. Popisuje činnost svého synovce v Leštině u Světlé n.S., jenž vyrábí koňská sedla (mj. i pro Václava Vydru) a samozřejmě to doprovází zajímavými fotografiemi (druhá z nich svědčí o tom, že mladý sedlář Kája Císař krom koní obdivuje i pěkná děvčata). Pokud tedy budete náhodou potřebovat vyrobit nebo opravit něco z kůže, už víte, kam se můžete s důvěrou obrátit. Je to firma "Karel Císař Saddlery" hned naproti hospodě v Leštině. Podrobnosti a fotky jsou v Jirkově NoteBlogu zde.
(27.7.)

Dvě současné největší stavby města Chotěboře

  Dvě největší stavební akce v současné Chotěboři. Na snímku vlevo je již od původních panelů zcela "odstrojená" školní jídelna pod základní školou ve Smetanově ulici. Na suterénu staré jídelny vyroste nová. Na snímku vpravo je pohled z křižovatky do uzavřené Havlíčkovy ulice (směr na Havlíčkův Brod), která prochází celkovou rekostrukcí. Obě akce mají být ukončeny v listopadu. Foto: Harryho pán.
(27.7.)

*

Chotěbořská čápata se chystají létat  

Pozvánka

  Čtyři mladí čápi na hnízdě v areálu a.s. Interlignum již zkoušejí mávat křídly (snímek vlevo). Na komíně nedaleko hnízda přihlíží jeden z dospělých čápů (vpravo).
Foto: Harryho pán.
(27.7.)

*

  Město Chotěboř ve spolupráci s KrÚ kraje Vysočina Vás v rámci projektu „Partnerství pro Vysočinu“ zve na veřejnou diskuzi o problémech, které by se daly v budoucnu řešit s přispěním fondů EU. Není Vám lhostejná budoucnost Chotěboře a okolních obcí? Víte, do čeho investovat, aby se Vám i lidem ve Vašem okolí žilo lépe? Přemýšlíte o budoucnosti místa, ve kterém žijete? PŘIJĎTE 4.8.2005 v 16 hodin do salónku Hotelu U zámku v Chotěboři Diskuze je pro širokou veřejnost, zváni jsou podnikatelé, soukromníci, organizace, neziskové subjekty atd.,všichni, kteří mají zájem o peníze z fondů EU na léta 2007-13.
Lukáš Fiala,
odd. KaRR MěÚ Chotěboř
(27.7.)

Opečou prasátko 

Novinky z Malče

  Restaurace Na Růžku, Vladimír Mrkvička, bude v sobotu 30. 7. opékat prasátko. Od 15 hodin bude masíčko k dispozici, restaurace vás srdečně zve.
(26.7.)

  Desítky fotografií z povodňových záplav v Malči letos 23. května naleznete v Aktualitách webových stránek obce zde.
  V Malči vybuduje obec speciální dílnu na likvidaci starých televizorů a jiné drobné elektroniky. Podrobnosti najdete v dnešních Novinách Havlíčkobrodska zde.
(26.7.)

Raketoplán startuje dnes   Harryho poděkování 

Turnaj vyhrály Pardubice

  Dnes v 16:39 h má odstartovat po dvouleté přestávce Discovery. Informace před startem získáte na speciální stránce NASA zde, přímý přenos ze startu můžete sledovat na NASA TV zde, video z Kennedyho kosmického střediska běžíjiž nyní zde, odpočítávání včetně videa je zde, oficiální countdown zde. Vysvětlení, proč hodiny countdownu ukazují dvojí čas, je zde. Podle meteorologů je však pravděpodobnost startu jen 60%... Přímý přenos ze startu vysílá ČT24 od 15:30 h našeho času.
(26.7.)

  Děkuji všem, kteří mi poslali různými cestami gratulaci k 10. narozeninám. Prožil jsem je pohodově, obklopen péčí mých pánů a paničky.
(26.7.)

  Druhý ročník fotbalového turnaje pořádaného FC Chotěboř vyhrála v sobotu 23.7. divizní Lokomotiva Pardubice a odvezla si tak Pohár CHSS. Podrobnosti najdete v Novinách Havlíčkobrodska zde.
(25.7.)

Gratulace bratránkovi Harrymu   Gratulace 

V Echu bude o aeroklubu / Gratulace

Milý Harry, k Tvému překvapivému jubileu Ti přeji ostrý čich a zrak, rychlé nohy a stále svěží zájem o všechno, na co se dá podle plotu zaštěkat. A proč překvapivému ? No protože bych Ti ty roky nehádala, Ty hezkej psí kluku. Takže se měj skvěle a užívej si správně psího života.
Tvoje sestřenka Bekky.
(24.7.)

  Jedinému českému novináři, kterému nemůže Miloš Zeman nadávat do idiotů, protože je to velmi inteligentní pes, přeji k 10. narozeninám hodně psích radostí a třeba i nějakou tu pěknou kost. Myslím tu od šunky, i když by ani ve svém vysokém psím věku možná nějakou psí slečnou také nepohrdl?
Milan Linhart

(24.7.)

  V historicky prvním prázdninovém dvojčísle Chotěbořského Echa (termín vydání: 28.8.2005) vyjde v seriálu Potkáváme se spolu rozhovor s jedním "matadorem" z chotěbořského letiště o létání, letadlech a lidech kolem! (Myšlenku jsem pojal dávno před úspěšným vystoupením pana Adamce na MS). Slíben je i prostor pro mnoho zajímavých fotografií a jedna letecká bude snad i na obálce! (Hodně mi v tom již dnes pomáhá pan Brožek - webmaster chotěbořského aeroklubu.)
  ...milý pejsku, ať máš stále plno elánu, psích chutí, ať Tě nebolí záda či ploténky, ať se na Tebe lidé nemračí (ne všichni jsou psům nakloněni - však víš)! Pěkné dny letní i zimní! A propós - zvláštní dík za Tvoje noviny, je to jedna z nejlepších věcí, které jsou v Chotěboři k mání a líto mi je všech, kteří se k nim nedostanou!
  Hodně zdraví Ti upřímně přeje Pavel Fiala a také (snad tak trochu i jeho) Doubravan!
(24.7.)

Gratulace Harrymu od jeho pánů   Aréna jako obří repro 

Dnes turnaj fotbalu

  V neděli 24. 7. se dožívá kulatého životního jubilea, 10 let psího života, náš bobtail Harry, editor těchto Novinek a spolu -vydavatel listu. Před 10 lety se narodil své bobtailí matce Colette z Little Marry CS v chovné stanici U Točitého víru v Chotěboři jako jedno z devíti štěňat a po devíti týdnech se stal členem naší domácnosti. Do dalších let přejeme tomuto společenskému psu, který nám za desetiletí přinesl spoustu radostí, všechno psí nejlepší a hodně psího zdraví, aby mohl dodržet svůj slib, že ještě tři roky bude pilně pracovat pro redakci Chotěbořského Couriera a docílí tak 10 let jeho vydávání. Děkujeme ti za všechno Harry, máme tě rádi.
Harryho panička a oba páni.
(23.7.)

  Nový způsob šíření kultury mezi zdejší občany vynalezli pořadatelé koncertů na Zimním stadioně. Ponechávají vrata arény otevřená, takže hala funguje jako obrovitý reproduktor, vypouštějící zvuk směrem otevřených vrat. Aniž by tedy platili stokorunové vstupné, mají vždy obyvatelé sídliště rodinných domků Na Skřivánku možnost plně si vychutnat bigbeatový či rockový koncert (rovněž můj pán, starej bigbíťák, si to chválí). V jednu hodinu po půlnoci na dnešek se jim při 1. Chotěbořském RockFestu asi tato výhoda už tolik výhodnou nezdála...
(23.7.)

  Fotbalový klub FC Chotěboř pořádá dnes druhý ročník turnaje o Putovní pohár Chotěbořských strojíren Služeb, a. s. Kromě domácího mužstva se divákům představí divizní celky FC Lokomotiva Pardubice a FC Žďas Žďár nad Sázavou a do čtveřice je doplní Sokol Živanice (I. A tř.). V 9.30 zahájí turnaj zápas Pardubic s domácí Chotěboří, po nich od 11.30 hodin nastoupí mužstva Žďáru nad Sázavou a Živanic. Ve 14 hodin si to poražení z prvních zápasů rozdají o třetí místo a v 16.00 shlédnou diváci finále.
(23.7.)

Setkání záhadologů nebude v Libici, ale v Chotěboři 

Milana chtělo unést UFO

  C h o t ě b o ř  2 0 0 5  - 3. setkání příznivců záhad, psychotroniky, alternativní medicíny aj. Vážení přátelé, navazujeme na obě úspěšná minulá setkání v Libici a zveme vás na letošní setkání, které se uskuteční ve dnech 16.-18.září 2005. Vzhledem k vzniklým problémům na Pilnově statku v Libici (nový provozovatel a nové ceny) se tentokrát (a snad i v letech příštích) slezeme v rekreačním středisku Geofond v Chotěboři.
  Na setkání vystoupí: František Libica - letošní piktogramy, diagnostika a léčba kompenzačním kyvadlem, Jan Pavlík - mýtus a pravda o terorist. útoku na WTC, event. mentální energie, Jaroslav Hrouda, Centrum českého historického podzemí, Kamil Pokorný a Alena Horká, badatelská org. AGARTHA Brno, Svatava Fukalová, mistr REIKI, Markéta Vostrá - význam a výklad Tarotu, Jaroslav Chvátal - případ Varginha, několik chycených mimozemských inteligencí v Argentině v polovině 90.let.

  Po Chotěboři kolují kopie článku z jakéhosi časopisu, v němž známý chotěbořský občan popisuje pokus o jeho únos do UFO. Tento článek je ale k mání i na internetu, najdete ho zde i s barevnými fotkami.
(22.7.)


  Cena za ubytování, plnou penzi a pronájem společenských prostor: 700,-Kč. Stravování: v místě. V ceně je započtena káva, čaj a opékání buřtíků. Jinak je možné zakoupit si v místním zařízení točené pivo, alko i nealko nápoje. Pokud někdo nemá zájem o stravování, musí tuto skutečnost včas nahlásit a bude mu odečtena příslušná částka z ceny.
  Informace: Milan Knob, tel. 608 533 398, E-mail: [email protected]. Přihlášky: Ivana Kozubová, Drtinova 575, 583 01 Chotěboř, tel.: 777 038 055, E-mail: [email protected] Účastnický poplatek zasílejte I. Kozubové složenkou na výše uvedenou adresu do 3. září 2004! Těšíme se na setkání s vámi.
Ivana Kozubová, Milan Knob, Alena Caklová
(22.7.)
Starosta k Třešňovce   Překrásné město Chotěboř 

Rozhovor s Janem Adamcem

  Tomáš Škaryd se dnes v regionální MF Dnes vyslovuje: "Zastupitelstvo zkrátka nikdy nebylo úplně vyhraněno k tomu, že by se tam stavět nemohlo. Když tam budou stát zahradní domy, žádné řadovky či zahuštěná bytová zástavba, území to rozhodně nemůže ublížit. Je to zajímavá část města a my nechceme, aby odtud lidé odcházeli s tím, že tu nejsou podmínky k výstavbě. Každé město si vytváří nějaké rezidenční čtvrti, aby mohlo udržet zejména podnikatele, kteří mají na to, aby si postavili takové kvalitní bydlení. Od toho se odvíjí i zaměstnanost ve městě." Celý článek čtěte dnes a zítra zde.
(22.7.)

  Chotěboř, Chotěboř, překrásné město. Tak se jmenuje poněkud opožděná reportáž Jana Kovanice z Parconu a Avalconu 2005. "Spokojenej jsem byl s Chotěboří," píše autor. "Letos jsem si řekl, že si na Parconu užiju krásné Chotěboře, zejména plaváním v některém místním rybníku či procházky podél Doubravky. Leč pršelo, a tak jsem jen v sobotu dopoledne po snídani zašel do zámeckého parku."
Celou reportáž uveřejňuje Neffův Neviditelný pes zde.

(21.7.)

  Na naší hlavní straně již najdete odkaz na rozhovor, který nám poskytl bronzový medailista ME v letecké akrobacii Jan Adamec. Je tam také řada fotografií, za jejichž poskytnutí děkujeme Adamcovu kolegovi a rovněž bronzovému medailistovi Miroslavu Sázavskému, jemuž tímto též srdečně gratulujeme. Článek má v záhlaví také řadu internetových odkazů na weby související s leteckou akrobacií.
(20.7.)

Skautům pršelo 

Jan Adamec nám poskytl rozhovor a ukázal medaili z ME

  Tábor s příznačným názvem "Hujan terus", což v Indonésii znamená stále prší, prožili ve dnech 2. - 17. 7. 2005 členové 5. a 10. oddílu skautského střediska VIA Chotěboř. Skautská hra byla inspirována postavou Amádeuse Aqvy, který měl všechny vlastnosti stejné jako voda - dokázal osvěžit i zabít...
  Vlčata provázel po staletích bůh Chronos a i děvčata z 10. oddílu cestovala časem a navštěvovala různé doby. Samozřejmě nechyběly ani běžné hry v táboře a jeho okolí, nebo kratičké puťáky třeba i s přenocováním mimo tábor.
  Fotografie jsou zde.
Zdeněk Karas

(20.7.)

 Bronzový medailista z Mistrovství Evropy v akrobatickém létání národních týmů kategorie Advanced, chotěbořský pilot Jan Adamec, poskytl dnes mému pánovi rozhovor, který přineseme spolu s dalšími fotkami z ME v nejbližších dnech na hlavní straně našeho listu (musím ho přepsat ze zvukové nahrávky v počítači, až to bude, upozorním zde na to). Při té příležitosti se nám pochlubil bronzovou medailí odMezinárodní letecké federace FAI. Je pěkně těžká, stejně jako těžce vybojovaná (první dny ME létal Jan Adamec s angínou) a zasloužená. Nedivme se tedy šťastné tváři medailisty...
Jan Adamec je havlíčkobrodský rodák, od mládí člen tamního Aeroklubu, ale pracuje a žije v Chotěboři a spolupracuje s chotěbořským Aeroklubem.
Novinové zprávy z ME: ME v letecké akrobacii skončilo (Hradecké noviny),Medaile z ME v letecké akrobacii (HB in).
(18.7.)

Folkový večer ve Svinném 

Adamec přiveze bronzovou medaili !

  Pro příznivce folku a nejen pro ně byl v pátek večer v místní části Svinný připraven koncert folkových zpěváků Vojty "Kiďáka" Tomáška a Ríši Melichara. Tuto akci pořádalo Společenské a kulturní centrum Městské muzeum Chotěboř ve spolupráci s osadním výborem Svinný a musím podotknout, že se jim tato první společná akce velmi podařila. Koncert probíhal v upravené zahradě u školy, byly připraveny nové lavičky i pódium. Také občerstvení bylo zajištěno. Velmi vkusně připravený program písničkářů uváděl posluchače nejen do varu, ale i svými texty k zamyšlení. Po ukončení koncertu diváci svým potleskem nechtěli učinkujícím dovolit odejít z pódia a po několika přídavcích Kiďák požádal diváky o chvilku strpení, kterou potřebují k uklizení aparatury a potom oba písničkáři vzali kytary a šli si sednout mezi diváky. A opět jedna písnička střídala druhou až téměř do půlnoci. Pořadatelům i učinkujícím patří poděkování za krásný večer. Jednalo se o prvou akci tohoto druhu ve Svinném a přeji pořadatelům mnoho zdaru k jejich záměru pořádání dalších akcí v tomto krásném prostředí a také více diváků. (fš)
(18.7.)

  Mily Harry, dovolil bych si mensi upresneni, Honza Adamec skoncil celkove na 11. miste (zde jsou celkove vysledky). Na 10. miste se umistil v celkovem hodnoceni tajnych sestav (do celkového umisteni se jeste pocita volna sestava) a celkove take ziskal jako clen ceskeho druzstva (Biskup, Adamec, Sazavsky) bronzovou medaili (v soutezi narodnich tymu).
  Pokud bys mel zajem, nabizim Tobe i Tvym ctenarum fotografie z galerie naseho webu, na kterych je Honza se svym strojem. Bohuzel Detsky den pocasi nepral a i ja jsem mel vetsinou jine starosti nez foceni, tak jsou zatim jen tyhle dve:
Foto 1, Foto 2
S pozdravem
Jirka Brozek, Aeroklub Chotebor
(16.7.)

Mail od čtenářky: Muzeum... 

Vynikající úspěch Jana Adamce na ME v letecké akrobacii

  Dobrý den, jsem pravidelný čtenář Harryho novin a musím říci, že se mi líbí způsob podávání informací a možnost diskuzí k tématům.
  V minulých dnech jsem se jako Chotěbořačka přesvědčila o práci Muzea. (V době před "muzejním převratem" jsem zde s KOM často vystupovala coby "kulturní vložka".)
  O minulém víkendu jsem vzala do muzea svou rodinu na výstavu hrnečků. Byla jsem zklamaná a smutná, jak jsme neschopní prezentovat kulturu v našem městě.
  Asi je moje vina, že jsem nevyčetla z plakátu, že prohlídky jsou každou celou hodinu a tedy, když přijdete o 10 min déle, zůstanou Vám dveře zámku zavřeny. Není to v žádném případě tím, že před Vámi je na prohlídce nějaká skupina. Vstup do zámku je zajištěn přes zvonek u dveří, na který celou další ¾ hod stejně nikdo nereaguje. A nebýt toho, že v další celou hodinu přišel majitel zámku a otevřel nám a další rodině z Chotěboře, asi bychom tam stáli ještě teď.
(16.7.)

  Chotěbořský pilot, člen české reprezentace Jan Adamec se na 4. Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie Advanced umístil na vynikajícím celkovém 11. místě (na 10. místě v pořadí tajných sestav) ze všech 45 závodníků, přičemž v české reprezentaci skončil druhý za Petrem Biskupem, jenž byl celkově pátý. Výsledky naleznete zde na oficiálním webu.
  Dnes bude na letišti v Hradci Králové oficiální zakončení ME a vyhlášení výsledků s předáním medalí (Sobotní program: 09.00 - volné finálové sestavy (vstup zdarma), 10.00 až 17.00 - letecký den a virtuální soutěž v letecké akrobacii, 14.00 až 16.00 - Masters Ivana Tučka, 19.00 až 23.00 - slavnostní zakončení). 
  Jan Adamec létá na akrobatickém speciálu Zlin Z50 občas i v Chotěboři (foto jeho stroje z letošního Dne dětí v Dobkově je výše vpravo).
  Honzovi srdečně gratulujeme ke skvělému úspěchu a děkujeme za skvělou reprezentaci naší republiky i našeho města!
  On-line přenos ze 3 kamer najdete celou sobotu sobotu zde.
  Fotogalerie z ME je zde.
Odkazy na novinové články: Rozhovor s Petrem Biskupem, Kotrmelce kilometr nad zemí, Prázdný žaludek se občas vyplatí
   
(16.7.)


  Výstava hrnečků není rozsáhlá a jsou tam kousky krásné. Ale moje maminka na to dodala: „Kdyby řekli, tak bych jim půjčila ty svoje hrnky po prababičce“. A já myslím, že by takových maminek bylo v Chotěboři a okolí jistě více.
  Paní průvodkyni bych poradila, že by nebylo od věci se v úvodu zeptat, zda jsou návštěvníci místní nebo turisté a podle toho zvolit průvodní slovo. (Nepotřebujeme dlouze popisovat kde je socha Ignáta Herrmanna, ale turistovi můžeme více připomenout kdo to byl apod.).

 

  Z celé návštěvy ve mně zůstal pocit prázdnoty.Vždyť na každém zámku i hrádečku, který v létě navštívíte, je v letě milo a příjemno hlavně proto, že ve výzdobě jsou i květiny (na lukách a zahrádkách Chotěboře jich roste mnoho) a provádí Vás lidé, kteří o práci mají zájem. V našem muzeu je sice uklizeno, ale studeno a smutno...
  Nechala bych Muzeum i nadále jeho strohé odloučenosti od města, kdyby mi včera manžel nelíčil, jak nesl své fotografie k zapůjčení pro připravovanou výstavu do Muzea. Jeden den v Muzeu nebyl vedoucí a nebylo možné sepsat jakousi smlouvu. Druhý den tam pan vedoucí byl, ale sepsání smlouvy byl problém, protože (cituji manžela) „já píšu na PC alespoň čtyřmi prsty“.

 

  Problémem bude údajně i to, že přihlásí-li se více amatérských fotografů nebude fotografie kde vystavit, neboť místa na chodbě je málo. Já samozřejmě na výstavu zajdu abych podpořila manžela v jeho zájmové činnosti. A jestli tu návštěvu přežiju, napíšu Vám pro zajímavost výsledek. Nebo myslíte, že bych se měla obrátit na kompetentní vedení Muzea? Neměli by se o činnost muzea a propagaci města starat naši radní?
Jarmila Nedbalová

(16.7.)

Fotbalový turnaj podruhé   Koupejte se, ale 

Adamec létá skvěle, zatím je dvanáctý

  FC Chotěboř pořádá v sobotu 23. července druhý ročník turnaje o Putovní pohár Chotěbořských strojíren Služeb, a.s. Hraje se na fotbalovém stadionu, začátek je v 9.30 hodin. Kromě domácího mužstva se divákům představí divizní celky FC Lokomotiva Pardubice a FC Žďas Žďár nad Sázavou a do čtveřice doplní Sokol Živanice (I.A třída). Rozlosování turnaje: 9.30 Pardubice - Chotěboř, 11.30 Žďár n. S. - Živanice, 14.00 utkání o třetí místo, 16.00 finále. Hraje se podle pravidel kopané, každý zápas bude trvat 2 x 40 minut. Střídat je možno libovolný počet hráčů a po každém zápase se budou kopat na každé straně tři pokutové kopy. Oběd i občerstvení bude pro všechny účastníky zajištěno. Bližší informace podají organizační pracovníci turnaje Zdeněk Cach (728 351 960) a Milan Málek 606 605 232.
(15.7.)

  Chotěbořská Přehrada,   čili Břevnická nádrž, má sníženou průhlednost 0,6 m, viz web KHS zde.
Rybník Řeka v Krucemburku má sníženou průhlednost, viz web KHS zde. Oba jsou zatím ke koupání vhodné, ale kvalita vody je snížená..

(15.7.)

  Níže 13.7. jsem psal, že chotěbořský pilot Jan Adamec soutěží na 4. Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie Advanced. Včera zabojoval a po třech disciplínách je mezi desítkami leteckých es zatím na skvělém 12. místě. Dnes absolvuje poslední disciplínu. Výsledky naleznete zde na oficiálním webu, zadejte si tam vlevo v sekci Hradec Králové Official results a v nich pak General results (přímý odkaz z mé stránky nelze vytvořit, výsledky jsou pro čtenáře tvořeny JavaScriptem). Honzovi do poslední disciplíny držíme palce - Letu zdar, Honzo!
(15.7.)

Nový e-shop chotěbořský   Fotbalisté začnou 

Diskuze o jeslích běží, o Třešňovce končí

  Není první, ale je nový. Dnes byla uvedena do provozu jeho doména a nainstalován virtuální obchod. Jaký že to? Josef Kalina - AutoKa.cz, obchod s autodíly. Autorem webových stránek e-shopu je jeden z bloggerů chotěbořských, Hansek, autor webu chotěbořského volejbalu.
Web obchodu Josefa Kaliny najdete zde.
(14.7.)

  Příznivcům chotěbořského fotbalu oznamuji, že na naší stránce Fotbal najdou termíny prvních utkání nové sezóny 2005/06 a odkazy na losy jednotlivých mužstev.
(14.7.)

  Níže jsem vás 11.7. upozorňoval na diskuzi mezi zastupitelem Jiřím Císařem a místostarostou Linhartem k otázce další existence jeslí v Chotěboři. Mezitím se do diskutování přidali i další, takže dnes už tam najdete 15 příspěvků. Je to v NoteBlogu Jirky Císaře zde.
Harryho diskuze o Třešňovce již končí, vše podstatné již bylo řečeno a navíc tam byl pokus přesměrovat ji na sokolovnu. Proto další příspěvky již nepište, smazal bych je, dosavadní diskuze tam ještě pár dní zůstane jen ke čtení a pak ji zrušíme.
(14.7.)

Chotěbořské Echo   Final Countdown Chotěbloggera 

O silnici do H.B.

  Chotěbořské ECHO č.6/2005 (4MB) v  PDF formátu si již můžete stáhnout zde z webových stránek města. Jedná se o předprázdninové číslo, které v papírovém vydání vyšlo koncem června. Letos poprvé vyjde Echo v podobě prázdninového dvojčísla na konci srpna, jeho internetová mutace by měla být v polovině září. Samozřejmě vás na ni upozorníme.
(14.7.)

  Víte, co je to countdown? Mladší z vás to znají od skupiny Europe, ještě mladší pak jako úspěšnou píseň druhé české superstar. Můj pán je už postarší a navíc milovník raket a astronautiky, ten to zná jako konečné odpočítávání před startem (i když to od Europe má dodnes taky rád). K final countdownu sáhl v těchto dnech, kdy řada znuděných chotěbořských bloggerů mizí z internetové scény, zakladatel a vůdčí osobnost chotěbloggerstva René Kopčem a denně odpočítává, kdy odstartuje jeho nový blog, dnes zbývají 4 dny pouhé. Spolu s námi na něj můžete čekat na countdownové stránce zde. Jsme opravdu zvědavi.
(14.7.)

  Chotěboř bude mít lepší spojení, píše dnes redaktorka Petra Marková v regionálním vydání MF Dnes a dále uvádí, že Chotěboř už léta usiluje o kvalitnější napojení na okresní město, kam jezdí obyvatelé z regionu hlavně za prací. Až nyní však zazněl z Jihlavy konečně konkrétnější hlas: Krajští radní dali zelenou přípravě varianty přes Dolní Krupou. Pro Chotěbořsko to znamená vyhlídku na zlepšení dostupnosti také na dálnici D1 a krajské město. Dále v článku cituje starostu Škaryda a místostarostu Linharta, kteří tam zdůvodňují výhodnost trasy přes Dolní Krupou i pro Chotěbořsko. Celý článek čtěte dnes a zítra zde.
(13.7.)

Honza létá na Mistrovství   Raketoplán zatím nestartuje ! 

Loučení s MiGy

  Chotěbořský pilot, člen akrobatické reprezentace ČR, vedoucí velkoobchodu Jednoty OVD v Chotěboři Honza Adamec se účastní od včerejška 4. Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie Advanced, které se létá na letišti v Hradci Králové. Další podrobnosti lze nalézt na oficiálním webu ME zde. My je též přineseme.
(13.7.)

  Dnes večer krátce před 22. h měl odstartovat po dvouleté přestávce Discovery. Informace před startem získáte na speciální stránce NASA zde, přímý přenos ze startu můžete sledovat na NASA TV zde (musíte si zvolit buď Windows Media Player nebo RealPlayer, podle toho, co máte ve svém PC).
UPDATE: Asi 3 h před startem byl let Discovery zrušen pro poruchu čidla stavu paliva. Náhradní termín zatím nebyl oznámen.

(13.7.)

  Dnes se naše vojenské letectvo rozloučilo se zastaralými letouny MiG-21. Naposledy se proletěly nad republikou. Létaly celá léta i nad naším městem,v Bílku dva udělaly dlouhé průseky lesem a zaryly se hluboko do země, v okolí popadaly další.Celá léta nám tu znepříjemňovaly život. Nebyla to však vina strojů, ale lidí, pilotů a jejich velitelů, kteří málo dbali na dodržování předpisů. Loučení to tedy smutné není. Už proto, že MiGy byly nahrazeny švédskými Gripeny, s nimiž létají stejní lidé, jimž velí stejní velitelé. Takže moc změn nečekejme. Opět se budeme setkávat mezi desátou a jedenáctou večerní, kdy budou přilétat a budit spící děti. MiGy jsou mrtvé, ať žijí Gripeny!
(12.7.)

I. Ro(c)kFest   Otevřeli diskuzi o jeslích 

Rekonstrukce kina

  Akci s tímto názvem chystají na pátek 22. 7. od 19 h společně SKC Městské muzeum a HC Chotěboř, takže milovníci rocku půjdou opět na zimní stadion. V programu vystoupí krom jiných i chotěbořská kapela SnakeBite, která tam pokřtí své nové CD. Předprodej vstupenek je v InfoCentru (v knihovně), plakát akce máme zde.
(12.7.)

  Zastupitel Jiří Císař si dnes ve svém NoteBlogu klade otázku, zda jsou v Chotěboři nutné jesle. A uvádí: "Nabízí se otázka, proč vůbec ještě existují jesle, když matka může být s dítětem doma na placené mateřské dovolené až do věku, v kterém jde dítě do řádné mateřské školy, placené státem? V jeslích jsou umisťovány děti, které ještě nemají tento věk. Děti, jejichž matka chce z nějakého důvodu jít do práce dříve, než v třech letech věku dítěte, zřejmě zejména z ekonomických důvodů. Budiž. V tom případě ale město platí miliony ve skutečnosti za to, aby si matka dítěte, odloženého do jeslí, mohla přivydělat několik tisícovek měsíčně. A to je pro město Chotěboř - ať se nám to líbí nebo ne - obrovský luxus. A to bez ohledu na to, zda je rok před volbami či nikoliv."
Celou diskuzi, které se tam zúčastnil i místostarosta, si můžete přečíst zde.

(11.7.)

  „Připravuje se výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce kina, opravu chystáme na říjen a listopad. Práce přijdou na čtyři a půl milionu korun,“ uvádí v dnešní regionální MF Dnes starosta Tomáš Škaryd. "Nové budou sedačky, upraví se podlaha a interiér a město nechá instalovat i novou zvukotechniku".
(11.7.)

Strážníci a hasiči hlídají  Doubrava: zatím klid, ale stoupá 

O vrtulích bude diskuze

  Ano, hladina v místě hlásného profilu Bílek pozvolna stoupá. Strážníci chotěbořské MP společně s hasiči sledují pravidelně stav řeky. Je předpoklad, že Doubrava v tomto místě dosáhne 1. stupeň povodňové aktivity - čili bdělost. Pokud nastane vážnější situace, jsou tyto složky připraveny nastalou situaci řešit.
Jiří Novotný, ředitel MP
(10.7.)

  Stav řeky Doubravy v Bílku u Chotěboře zatím nedosáhl ani 1. stupně povodňové aktivity (105 cm). Výšku hladiny v Bílku můžete sledovat na webu povodí Labe zde, hladina kulminovala po půlnoci na 80 cm a nyní klesá. Zatím jen Chrudim hlásí 2. stupeň povodňové aktivity, viz zde.
(9.7.)
UPDATE: V sobotu dopoledne se pokles změnil v růst a hladina stále pomalu stoupá, dnes v 10 h dosáhla 101 cm. 1. stupeň povodňové aktivity hlásí Žleby, Chrudim už ne.
(10.7.)

  I když se chotěbořští zastupitelé na poslední schůzi vyjádřili nesouhlasně k záměru jisté firmy postavit v prostoru mezi místními částmi Příjemky a Počátky větrnou elektrárnu, nemusí to být ještě definitiva. Jak uvádí v dnešní regionální MF Dnes starosta Tomáš Škaryd, radnice chce k problematice ještě otevřít diskusi a zeptat se přímo obyvatel v místě, jak se na větrnou elektrárnu dívají. Celý článek čtěte dnes a zítra zde.
(9.7.)

Jak se tu připojit k internetu   Folk ve Svinném 

O Festivalu fantazie

  Dostáváme často dotazy na placené připojení k internetu v Chotěboři. Doporučujeme připojení radiem, telefonické ADSL je stále příliš drahé. Jsou tu 4 firmy, které vás mohou připojit, podle abecedy: AICOM Havl. Brod (vysílá z gymnázia a SOUT), Fortech Litomyšl (vysílá z komína strojíren), INCO Chotěboř (vysílá ze sila, i do okolních vesnic), Leonet Chotěboř (vysílá ze střech několika bytovek).
(9.7.)

  SKC Městské muzeum pořádá příští pátek 15.7. od 20 h ve Svinném u Chotěboře koncert folkové dvojice Ríša Melichar & Vojta Kiďák Tomáško. V tamním areálu u školy vám zpříjemní poslech folku opékané klobásky a pivo. Předprodej vstupenek je v InfoCentru (v knihovně), plakát akce najdete zde.
(9.7.)

  Zde najdete Blog a zde fotky z Festivalu Fantazie 2005 v Chotěboři, obojí od Ondřeje Nekoly.
(8.7.)

Místostarosta k silnici na Havl. Brod   Jirka fotil hrnečky 

Obchvat Krupé bude

  Doplňuji k blogu J. Císaře: Zřejmě rozhodující jednání o trase budoucího napojení Chotěboře na Havlíčkův Brod, dálnici D1 a krajské město Jihlavu proběhlo z iniciativy radního kraje pro dopravu Ing. Václava Kodeta ve čtvrtek 9.6. již v 7.30 ráno na krajském úřadě. Chotěboř zastupoval pan starosta se mnou a s vedoucím odboru dopravy Ing. Doležalem. Kromě krajských úředníků byl přítomen i ředitel naší okresní Správy a údržby silnic Ing. Matějka a také projektant Pavel Bláha, rovněž z Chotěboře. Úkolem narychlo V. Kodetem svolané schůzky bylo s definitivní platností rozhodnout, zda hlavní trasa do H. Brodu v budoucnu povede přes Dolní Krupou nebo Českou Bělou. Varianta přes Českou Bělou by byla pro kraj levnější, ale na rychlost a vytíženost postupně krystalizovala jako výhodnější varianta Dolní Krupá. Velkou zásluhu na úspěšném konci jednání měl zejména první náměstek hejtmana Ing. František Dohnal, který převzal moderování celé schůzky a přehledně shromáždil i vyčíslil argumenty pro obě varianty. Výstup z tohoto jednání se pak stal podkladem pro rozhodnutí rady kraje. Varianta Dolní Krupá bude o 6 km kratší a o 5 až 10 minut rychlejší. Nyní již začíná běžet celá ta složitá a mnoho let trvající úřední mašinérie, práce projekční, výkupy pozemků, shánění peněz, atd. Když vše dobře půjde, mohli bychom za 5 až 6 let jezdit do Havlíčkova Brodu nejen po obchvatu Dolní Krupé, ale i po celé silnici rozšířené o 2 metry! Bohužel, rychleji to není technicky možné. Závdavkem budiž letos opravená ulice Havlíčkova, což je vlastně první kilometr celé trasy.
Milan Linhart, místostarosta   (8.7.)

  Recenzi včera zahájené výstavy Prababiččiny hrnečky má ve svém NoteBlogu Jirka Císař. Jsou tam i fotky z vernisáže a Jirka chválí tam zpívající Doubravan. Vše najdete zde.
(8.7.)

  "V záplavě neutrálních a vesměs špatných zpráv se objevila jedna velice zajímavá a pro Chotěboř možná jedna z klíčových zpráv "pětiletky". Krajští radní rozhodli o vybudování obchvatu Dolní Krupé za 200 mil. Kč." To píše dnes ve svém NoteBlogu zastupitel Jirka Císař. Dále uvádí, že "Jde o obrovskou investiční akci, takovou, kterou nám kraj Vysočina sliboval pokud zůstaneme a neodejdeme k Pardubicím."
No, já mám dojem, že kraj sliboval celou novou silnici od nás do Brodu Havlíčkova... Celou zprávu, nazvanou "Ochvat Krupé bude", si v Jirkově blogu přečtěte zde.

(7.7.)

Jesle ještě přežijí volby

  "Myslím, že naše jesle přežijí nadcházející volební rok. Před komunálními volbami nikdo jesle nezruší. Ale potom se patrně o osudu jesliček bude jednat,“ uvádí místostarosta Milan Linhart v dnešním vydání regionální MF Dnes, s tím, že na provoz dává město asi dva miliony korun ročně. „Nyní od prvního července jsme provedli úsporná opatření." Celý článek čtěte dnes a zítra zde.
(7.7.)

Reportáž o Festivalu fantazie  Pavel Fiala: Cvičenky z Chotěboře byly na Festivalu v Olomouci

  Na internetu se objevila první reportáž o prvních dnech na Festivalu fantazie v Chotěboři. V závěru autor uvádí: "Vaškovi Pravdovi děkuji za krásný con. Nejenom nezapáchajícím botníkem, ale i určitým omezením programu a bezproblémovými službami. Každý si našel to pravé ořechové. Smutný jsem jenom z toho, že z Festivalu Fantazie jsem viděl pouhý zlomek. 30 hodin z desetidenního programu není věru příliš." Jan Pechanec: Zastavení na Parconu 2005.
(6.7.)

  Včera jsem se s manželkou a synem vrátil z jednodenní auto-návštěvy Olomouce (dcera Anna zde již týden cvičila), vrcholil tam týdenní mezinárodní Festival sportu pro každého, který pořádala Česká asociace Sport pro všechny. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že Chotěboř tam na počet svých obyvatel měla asi největší zastoupení. Ve společné skladbě "Pod vodou" cvičila děvčata z gymnastického oddílu ASPV TJ CHS Chotěboř, který vedou Eva Hlavičková z Jihlavy a Anna Jirásková z Chotěboře. Hromadných skladeb jsme na atletickém stadionu v ulici 17. listopadu nedaleko olomouckého centra viděli hned několik. Nedalo mi to a zavzpomínal jsem na svá spartakiádní cvičení v roce 1980 a na jeho strahovské vyvrcholení (tehdy ve skladbě Svazarmu a škol).
  Atmosféra byla skvělá, vstupné zdarma. Z Chotěboře tady byla po celý týdenní festival k vidění i děvčata SK Buttula Chotěboř - mají pěkné sportovní teplákové soupravy, stejné batohy a úplně nejlepší je jejich cvičení. Zahlédl jsem i trenérku Jarku Křivskou. K těm všem my tři na tribuně, takže jsem o zastoupení našeho města nelhal... Že při finále odpoledne pršelo, evidentně nikomu nevadilo. Všichni, kteří tam cvičili, kteří to chystali a se cvičenci nejrůznějšího věku nacvičili, jsou úžasní. Jsou to (dle slov jedné dámy z Chotěboře, která dětem věnuje spoustu svého volného a neplaceného času a které si velmi vážím) "pozitivní devianti" - v dnešní tvrdé době (kdy úspěch je vyjádřen peněžním ziskem) věnují spoustu času aktivitám, spoustu své energie a nápadů dětem. Za to neobdrží ani peníze, ale mnohdy, bohužel, ani přiměřené morální ocenění. Máte-li někdo nejasno, kam s dítětem, které nemá mnoho pohybu, zkuste v září Českou asociaci Sport pro všechny! Oddíl ASPV najdete v chotěbořské Sportovní hale. (O účasti cvičenek z Vysočiny píší Noviny Havlíčkobrodska zde.)
Pavel Fiala.

(6.7.)

Ohlédnutí

  Slíbený článek Ohlédnutí za návštěvou maďarských pěveckých sborů v Chotěboři od předsedy Doubravanu Pavla Fialy vám přinášíme i s fotografiemi na hlavní straně našeho listu. Autor tam popisuje jednotlivé dny pobytu maďarských přátel a jmenuje osobnosti, které se o jejich program v těch dnech zvláště zasloužily a vyslovuje jim poděkování.
(6.7.)

Doubravan Vás zve do zámku na vernisáž 

Nehoda na náměstí

  Doubravan bude zpívat 7.7. v 17 h na nádvoří chotěbořského zámku přivernisáži výstavy Babiččiny hrnečky - ze sbírky paní Ing. Jarmily Včelové. O zahájení této výstavy viz níže uvedenou pozvánku ze 4.7. Chceme Vám říci, že všechny vernisáže provází v našem muzeu velmi příjemná atmosféra, vstupné je zcela volné a k vidění budou vyjma otevřené nové výstavy i všechny stálé i sezónní muzejní expozice. Pokud tedy nebudete ve čtvrtek 7. července plavat v moři, lézt po horách, sbírat lesní plody nebo se vznášet ve světě Festivalu Fantazie, vezměte partnery, děti nebo známé a přijďte. Pozvánkou budiž též fotografie našeho sboru z konce letošního května ze zámeckého nádvoří, avšak ve městě Heřmanův Městec. Zve Vás DOUBRAVAN.
(5.7.)

  Dnes 20 minut před patnáctou hodinou odpolední došlo k dopravní nehodě na Náměstí T. G. Masaryka. V prostoru přechodu pro chodce u GE Money Bank se střetlo osobní vozidlo s člověkem. Do tohoto vozidla pak narazila dodávka. Poraženého chodce převezla sanita RZP k vyšetření. Lékařskou pomoc potřeboval i řidič z jednoho vozidel. Na místě asistovaly tyto jednotky: RZP, profesionální hasiči, Městská policie Chotěboř, obvodní oddělení Policie ČR a dopravní policie. Rozdíly v přijezdech nebyly velké, všichni odvedli profesionální praci.
Jiří Novotný, ředitel Městské policie.

(4.7.)

Právo píše o Třešňovce   Prababiččiny hrnečky 

Řidič utekl od auta se zraněným

  Až dnes informuje regionální Právo, že "Třešňový sad rozdělil zastupitele, těsnou většinou Chotěbořští podpořili zástavbu v odpočinkové lokalitě". Cituje představitele opačných názorů, zastupitele Pavláska a místostarostu Linharta. V závěru Právo uvádí: "Jednání o Třešňovém sadu názorově rozdělilo i obyvatele. Někteří proti zástavbě nemají výhrady, jiní chtějí zónu zachovat." Celý článek čtěte zde.
(4.7.)

  Vážení, zveme Vás na výstavu: 8.7.2005 - 28.8.2005 – Prababiččiny hrnečky – Sbírka porcelánových hrnečků Ing. Jarmily Včelové Vernisáž proběhne ve čtvrtek 7. 7. 2005 v 17.00 hodin na nádvoří zámku. Podrobnější informace o výstavách naleznete na našich www stránkách.
S pozdravem Městské muzeum Chotěboř
(4.7.)

  Jak oznámilo Operační středisko hasičů Vysočiny, v sobotu 2.7. po 22. hodině havarovalo v Nové Vsi u Chotěboře osobní auto. Hasiči vyprostili zraněného spolujezdce, řidič z místa nehody utekl.
(3.7.)

Zloděj si pomohl

  Je to sice už přes týden, ale pro pořádek zaznamenáváme, že 24.6. odpoledne vnikl zloděj do auta zaparkovaného před pekařstvím v ul. Krále Jana a ukradl peněženku s penězi a s platebními kartami a dva mobily, čímž majitel utrpěl škodu nejméně 43600 Kč...
(3.7.)

Program Festivalu Literární Vysočina, Chotěboř 8. - 10.7. 2005

www.literarni.vysocina.cz

Záštitu nad Festivalem převzal výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS Parlamentu ČR a místopředseda Senátu Petr Pithart .
Změna programu vyhrazena.

  PÁTEK 8. července
16,00 na přivítanou zahrají písničkáři Pavel Lutner a Beno Trávníček
16,45
oficiální zahájení festivalu za účasti organizátorů a hostů.  17,00 - 17.30 Představení sborníku z dosavadních ročníků LV, vydaného na CD.
17.30 – 18.30
přestávka. 18.30 – 19.30 básník Jiří Kuběna – pořad z tvorby.
19,30
vystoupení písničkáře a kouzelníka Paula Merilda, spojený s vizitkami hostů festivalu. Autorský recitál Radka Fridricha.22.00 konec oficiální části - přesun do restaurace, volné přátelské diskuse.

  SOBOTA 9. července
8,30 Pavel Lutner – písničky pro dobré ráno – sál ZUŠ zasedací sál MÚ Chotěboř.9,00 Literární brak - přednáška kritika a publicisty Pavla Janáčka, spojená s besedou a křtem stejnojmenné knihy.9,45 křest dosud vyšlých svazků Korespondence B.Němcové plus divadelní dramatizace tzv.“nejkrásnějšího dopisu BN“ (hraje Monika Zaťková, režie František Baďura). Úvodní slovo dr.Jaroslava Janáčková.10,45 - 12.00 Kulatý stůl za účasti zástupců Obce spisovatelů, literárních klubů, spolků a hostů festivalu.12,00 – 14,00 přestávka. Odpolední a večerní program pokračuje v sále ZUŠ:14,00 Miroslav Koupil – pohybová poezie. 14,30 Slova, která jsou slyšet – volné autorské čtení přihlášených zájemců plus představení LK Pegas Mělník, LK P.Bezruče, LKNB Čáslav. Uvádí Mirek Kovářík.16,30 Stepní vlk. Překladatel a germanista V.Slezák čte ze svého překladu stejnojmenného románu H.Hesseho. Hudební doprovod Zbyňka Šolcová – harfa.17,00 koncert písničkáře Petra Sedláčka. 17,30 Múza. Divadelní koláž z povídek Z.Šimůnkové. Hrají: M.Zaťková, T.Mastik, V.Slezák. Režie a dramaturgie F.Baďura.18,00 – 19,00 přestávka. 19,00 Divadlo Refektář uvádí pásmo z textů Petra Musílka ze sbírek Amorena a Cesta k šípku.19,45 vyhlášení výsledků literární soutěže festivalu a předání cen. Hudební doprovod Zbyňka Šolcová - harfa.20,15 Městské romance Saši Minajeva. Herec a režisér zpívá vlastní texty.20,30 Koncert pro Múzy – pro inspiraci a potěšení zahraje kapela Pilgrim Pimple, písničkář Petr Sedláček, Saša Minajev a Zbyňka Šolcová. Hudební blok doplní vstupy hostů festivalu – P.Musílka, I.Haráka, L.Romanské atd.

  NEDĚLE 10. července
8,30 písničky pro dobré ráno. 8,50 Taťána Kuxová, autorský recitál. Hraje a zpívá Martin Kux.9,15 Literární kluby se představují: ASON klub Plzeň a literární magazín TOTEM.cz.10.30 Zdena Lorencová – koncert známé zpěvačky a šansoniérky. 11,30 PŘEKVAPENÍ FESTIVALU – milý host.12,15 – zakončení oficiální části festivalu Vyhlášení soutěže pro rok 2006 a propagace akcí Literární Vysočiny.

PROGRAM DRUHÉ SCÉNY
v ZŠ BUTTULOVA (náměstí):

  SOBOTA 9.ČERVENCE
9.30 Začínáme písničkou. 10,00 Volné čtení: moderovaný pořad - 11.30 – 12.00 Taťána Kuxová (hudba a zpěv Martin Kux). 12.00 – 14.00 přestávka. 14.00 – 16.00 Pořad pro děti. Písničky, kouzla, čtení - Paul Merild a Vratislav Slezák.16.00 - 17.45 ADA uvádí: Miroslav Kantek. Autor přednáší vlastní tvorbu. Dále účinkují Ondřej Kraus a členové DS Refektář.17.45 - 18.30 Vizitky - Zdena Lorencová, Radek Meluzín, Petr Musílek a další.18.30 – 21.00 přestávka. 21.00 - 23.30 Místo pro diskuse
Neděle 10.7.
od 11.00 do ukončení akce – místo pro diskuse.
(2.7.)

Žďár n.S. obtěžují stíhačky... 

Echo 5 je na webu

    "Rachot, že není slyšet vlastního slova a lidé stojící se zakloněnými hlavami a pozorující oblohu. Nad Žďárem se prohání stihačka." Taková je realita posledních několika týdnů, na kterou si stěžují obyvatelé města, píše dnešní regionální vydání MF Dnes. A jaké vysvětlení nabízí vedení města? „Zalétávání nových Gripenů prostě budeme muset přetrpět, neboť se jedná o zájem národní i nadnárodní - jako členské země NATO a v rámci oficiálního letového koridoru R-16 pro čáslavskou základnu, uvedeného v mapách NATO.

  Po tomto zalétávání bude opět respektována naše stará dohoda s vedením armády o létání mimo hustě obydlenou aglomeraci města,“ reaguje na webových stránkách Žďáru starosta města Jaromír Brychta na stížnost jednoho z obyvatel. I přes to, že s problémovými zalétávacími přelety proudových letadel těžko někdo nyní něco udělá, rozhodl se žďárský poslanec Karel Černý interpelovat v parlamentu ministra obrany. Český vzdušný prostor začaly střežit nové nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen včera ráno, uvádí list. Celý článek je zde.
(2.7.)

  Květnové Chotěbořské Echo č. 5 již najdete ke stažení na webu města: ECHO č.5/2005 (4MB), samozřejmě je ve formátu PDF, který umožňuje i na internetu zobrazit přesnou kopii papírového vydání časopisu.
(2.7.)

Místostarosta o Třešňovce   Pamatujte: Internet vás spasí i před trapasy !

  Že by Třešňovka výstavbou vilových domků vzhledově utrpěla, je podle slov místostarosty Linharta v dnešních Novinách Havlíčkobrodska zbytečná obava. "Při prodeji parcel se město dohodlo s vlastníky, jak budou stavby vypadat. Procházky na Třešňovku se mohou konat dál. Pohled na nové vilky s upravenou zahradou bude nakonec příjemnější, než pozemky plné starých, usychajících stromů a vysoké trávy, kterou nikdo neseče," říká tam místostarosta. Celý článek si přečtěte zde.
(2.7.)

  Při nedávné návštěvě maďarských pěveckých sborů v Chotěboři byli jejich vedoucí spolu se zástupci našeho Doubravanu přijímáni v různých úřadech a institucích. Na výřezu ze snímku z takového přijetí na nejmenovaném úřadě je vidět tamní trapný omyl: maďarská vlaječka je obráceně. To muselo být hostům z Maďarska dost nepříjemné, i na nás působí obrácená česká vlajka jako pěst na oko.
  Přitom to je velmi jednoduché: Na zmíněném úřadě jsou počítače i internet. Po zadání hesla "vlajky" nebo "vlajka Maďarska" do vyhledavače Google (odkaz na něj je např. na chotěbořské stránce www.chnet.cz, v sekci Portály a vyhledávače) vám vyskočiřada odkazů na zmíněnou vlajku a snadno najdete, jak má být správně umístěna. Tento případ svědčí o tom, že používání internetu ještě nemají v krvi ani tam, kde jsou zaměstnanci
proškoleni v jeho používání...
  K návštěvě maďarských pěveckých sborů v Chotěboři se ještě vrátíme. Máme již podrobný článek předsedy hostitelského Doubravanu Pavla Fialy s řadou fotografií, který během víkendu umístíme na hlavní stránku našich novin. Také Jan Pavlas ve svém Infobaru má řadu informací a recenzi. 
(2.7.)

SHORTKY 2005 - recenze Michala Janáčka

  Závěr školního roku přinesl do Chotěboře další zajímavý příspěvek do probouzející se kulturní scény našeho města. Akce spojená se slavnostním otevřením nového Petanque Parku dostala název Shortky 2005. Jedná se o nový filmový a hudební festival, jehož pořadatelem byla opět - v poslední době aktivní - kinokavárna Velký Voči. Ve velkém sále kina se promítaly krátké filmy a vtipné reklamy. Jednotlivé bloky měly být prokládány koncerty hudebních skupin v Petanque Parku, to znamená pod otevřeným nebem v zahradě kina. Z důvody vrtkavého počasí, se nakonec hudební produkce konala v budově kina. Diváci se tak museli smířit s tradičně velice špatným zvukem v předsálí kina, které je opravdu pro konání hudebních večírků zcela nevyhovující.

  O co byl horší zvuk v sále, o to lepší muzika se tentokrát hrála. Jako první se posluchačům představila začínající chotěbořská kapela UPLAND, která hraje vlastní skladby pocházející většinou z pera frontmana a kytaristy Jiřího Drahoše. Druhou kytaru obstarává Radek Krédl. Rytmickou sekci tvoří baskytarista Richard Kvaček, bubeník Roman Zmek a hráč na bonga Viktor Moravec. Navzdory svému mládí kapela předvedla suverénní výkon. Energií nabité vystoupení Uplandu v sobě mělo všechno, co správná rocková muzika má mít. Tvrdé kytarové rify se vhodně doplňovaly a občas vytvářely neproniknutelné hlukové stěny, basa a bicí spolehlivě šlapaly, bohužel nebyly příliš slyšet Moravcovy bonga. Rovněž patřičně rockově tvrdý a expresívní Drahošův zpěv, se ztrácel kdesi mezi dlažbou a stropem v prostoru předsálí kina.

  Po dalším promítacím bloku se již začala připravovat stálice místního hudebního nebe – bluesová skupina SHOUT. Začátek jejich vystoupení však byl velmi, velmi rozpačitý. Po první písni následovalo dolaďování nástrojů, aby vzápětí „kytarový bůh“ Libor Lorenc utržil další ránu, kdy mu přestal fungovat nožní pedál a zvuky musel přepínat během hry přímo na kombu. To mu samozřejmě na klidu nepřidalo a přestože hrál tradičně perfektně, na jeho výkonu to bylo v tomto prvním koncertním bloku přece jenom trochu znát. Ostatní spoluhráči ovšem byli ve skvělé formě. Platí to především o zpěvačce Kateřině Fišerové, jejíž hlas je dostatečně temný i řízný. Baskytarista Jan Cakl ml. působil trochu zhypnotizovaným dojmem, ale svůj pětistrunný nástroj ovládá výborně. Jako dokonalý anglický gentleman za svojí soupravou vypadal bubeník Jan Myška, jehož bicí chvílemi swingovaly i tvrdě tepaly. Po poměrně dlouhé přestávce, ve které prý kytarista zvažoval, zda má vůbec cenu při nastalých technických potížích pokračovat v dalším hraní, nastoupil Shout k závěrečné ofenzívě. Z Lorence najednou zmizely všechny pochybnosti i tréma a ukázal bluesovou kytarovou hru, na jakou se hned tak nezapomíná. Najednou bylo všem jasné, že sebedokonalejší nástroj či kytarový efekt sám o sobě nestačí, že kytarová hra se odvíjí od kytaristových prstů a ty Lorencovy jsou proklatě šikovné. Fascinující podívaná, při které si v tu chvíli nikdo z přítomných neuvědomoval čas ani zvukově nevyhovující prostor.
  Akce Shortky 2005 se vydařila, diváků přišlo tak akorát, pouze afterparty s deejayem Longiem mě osobně příliš nezaujala. Nový Petanque Park vypadá velice pěkně, a tak už se můžeme těšit na další akce v průběhu léta a doufám, že i na akci Shortky 2006. Michal Janáček. 
(1.7.)


Na snímku vlevo je vystoupení skupiny SHOUT (Foto Michael Jindra), snímek vpravo zachycuje skupinu UPLAND (Foto autor).

 

Michal v Milionáři, Karel v Riskuj   Městská policie kontrolovala mládež v hospodách 

Vystoupí tu Panoptikum

  Po Michalovi Dobrém z Chotěboře (jehož úspěšné soutěžení v pořadu Chcete být milionářem budeme sledovat dnes večer na TV Nova) se TV soutěžení zúčastnil také Jirka Císař, chotěbořský zastupitel, hudebník a blogger. On ovšem v roli doprovodu svého soutěžícího bratra Karla Císaře. Své zážitky z natáčení soutěžního pořadu Riskuj dnes popisuje ve svém NoteBlogu zde. Doprovází to i několika špionážními fotkami ze studia a samozřejmě nezapomíná s fotkami na milovníky kytiček.
(1.7.)

  Kontrolní akce MP v závěru školního roku: Ve čtvrtek 30.6.2005 přispívali strážníci Městské policie Chotěboř k bezpečnosti a plynulosti silničního provozu v prostoru přechodu pro chodce u parku V.Fialy. V době od 7:30 do 9:15 hodin zde dohlíželi nad školními dětmi. Poté proběhla kontrolní akce ve vybraných chotěbořských restauracích a hospodách, která byla zaměřena na to, zda nedochází k prodeji alkoholických nápojů osobám mladších osmnácti let. Tato dopolední akce odhalila dva přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Městská policie Chotěboř chystá o prázdninách i další aktivity a to například se zaměřením na cyklisty a chodce.
Harryho pozn.: Jak mi říkal můj pán, který byl zrovna v Niklovně, když tam byla kontrola (služebně, jak jinak, že?), přítomní hosté hospůdky reagovali na kontrolu mladých osob velice kladně, popuzeni návalem mládeže do hospod po rozdání vysvědčení, kdy jako stálí hosté měli svá místa obsazená. Ozvaly se i hlasy volající po zákazu přístupu mládeže do hospod, jako to mají v USA...
(1.7.)

  Rád bych čtenáře Vašich novin upozornil, že v rámci rockového festivalu FanFest, který se koná v Chotěboři tuto neděli 3.7. , vystoupí také pozoruhodné uskupení "Panoptikum". Zajímavostí je, že se na tomto projektu (kromě v Chotěboři již známého písničkáře Marcela Kříže), podílí vynikající mladý chotěbořský bubeník Luboš Pavlík. Více na této adrese.
S přáním pěkného dne Michal Janáček.

(1.7.)
Další novinky, z června 2005, jsou zde


Harryho Redakční Systém HARES
© 2004,2005 JP Data Systems Chotěboř

Minulé Novinky |Předminulé Novinky | Harryho Archív (včetně starších Novinek)

Minulé Harryho Novinky 84 četlo: 13 898

NAVRCHOLU.cz