/ číslo 84 (červen 2005)    
   počet čtenářů za tento měsíc: 

Harryho 
Poslední 
Novinky

 Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí    
 Stálá rubrika listu
Chotěbořský Courier Harry    


  Hlavní strana 

Chotěboř  

  Radniční okénko | Okénko MP | Další odkazyJídelní lístkySport | CHnet | Inzerce

  Město Chotěboř |Chotěbořské weby | Chotěboř.info | Kultura | Kino | Chotěbořské Echo |Velký Voči | Mapa ulic | Ulice

 

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí, 
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Harryho Aktuální odkazy

Snímky z Marsu od roverů Spirit a Opportunity, uvolněné pro tisk, snímky nezpracované a panoramata a snímky 3D.
SnímkyMarsu pořizované družicí Mars Express, zvláštní tím, že jsou pořízeny nikoli shora, ale "zešikma".
Skvělý web pro milovníky a pamětníky starých rádií a televizorů je zde.
Nejnovější snímky Saturnu a jeho měsíců pořízené sondou Cassini.
Celá Země na fotkách ze satelitů: NASA World Wind, český popis programu je zde. (Jen pro silné PC!)
Airbus A380: oficiální web  /
 Nový kanál ČT: zpravodajství ČT 24
Která letadla můžete vidět v příštích dnech na letišti Ruzyně: www.planes.cz
Pro fanoušky příjmu satelitního TV vysílání (i digitálního) na PC: http://www.skystar2.info/
Astropis, časopis pro astronomy amatéry a zájemce o kosmický výzkum: http://www.astropis.czMinulé Novinky

Předminulé Novinky
*

Harryho Archív
(včetně Harryho Novinek)


tapeta: Železné hory (bmp 3.5 MB)     |   Harryho příspěvek do projektu YOUR SKY Jakuba Danielky    |    Hokej   I   Fotbal

Prosba redakce: Prosíme, maily s velkými fotografiemi či s objemnými přílohami
posílejte na adresu vpravo:

 

Kultura v Chotěboři
SKC Městské muzeum

Chotěbořské blogy

Čtěte též naše redakční Blogy:

       

Harryho blog je zde
Dnes v blogu: Jak jsem si zřídil pergolu aneb chvála jarního slunce
Blog Harryho pána je zde
Dnes v blogu: Zapomnětlivost! -
o napodobeninách a nožích

*
Otvíráme diskuzi o zařazení Třešňovky v územním plánu: (uvítáme, když se autoři příspěvků budou podepisovat)
Redakční stanovisko a úvod  |  Veřejná diskuze

*

Speciální programy Festivalu Fantazie, Parcon a Avalcon2005, 1. 7. - 10. 7.

  Tradiční přednášky a besedy najdete na každém conu. Ale desítky filmů a TV dokumentů v kině a na velkých plátnech? Padesát počítačů v herně a dvacet stolů s deskovkami? Součástí rozsáhlého Festivalu Fantazie, který začne v Chotěboři zítra, jsou také speciální programy:
 Slavnostní zahájení 1. 7. Slavnostní zahájení bude skutečnou lahůdkou. Říčanský komorní orchestr s dirigentem Janem Rybářem uvede několik skladeb ze známých SF filmů a seriálů a kromě nich představí i další skladby. Proslovy a projevy budou jen velmi krátké. Kromě úvodu ředitele festivalu Václava Pravdy promluví k fanouškům zástupce města Chotěboře, v dalším vstupu představíme hosty a v třetím vstupu zahájí představitelé Čs. Fandomu Parcon.
Slavnostní večer Čs. Fandomu 2. 7.
Večer předznamená od 18.00 vyhlášení nové národní ceny Aéronautilus, udělované v 6 kategoriích (česká kniha, česká povídka, výtvarník, web, Velmistr a počin roku). Fantasy show s divadelním představením „České vánoce“ divadla Zaklep začne v Sokolovně v sobotu v 18.30. Výsledky tradiční literární soutěže O nejlepší fantasy vyhlásí Klub Julese Vernea a klub 451° Fahrenheita. Vyhlášení výsledků nejprestižnější literární soutěže Cena Karla Čapka bude následovat od 19 hodin. Vítěze kategorií krátká povídka, dlouhá povídka, román doplní ještě ocenění za zásluhy - o fandom a fantastiku (Mlok) nebo za výrazný počin v uplynulém období (Ludvík). Uvádějí Jaroslav Mostecký a Martin Koutný. Slavnostní večer uzavře divadelní představení „Cesta kolem světa“ divadla Zaklep od 21.00 a divadelní představení septimy chotěbořského gymnázia.

Burza knih, DVD, VHS, CD, fanzinů, ... 2.-3.7. V dílně v přízemí KD Junior bude k dispozici burza. Burza bude v sobotu i v neděli od 10 do 18 hodin, příjem v pátek večer a v sobotu ráno. V případě zájmu a dostatku zboží burzu prodloužíme.
Fotbal o Pohár Fantazie 2.-3.7.
2. ročník fotbalové fantastické ligy. Na hřišti za Sokolovnou bude sehrána turnajová bitva o cennou trofej - putovní pohár a další ceny. Hraje se v počtu 5 + 1 (pět hráčů v poli + brankář), na lavičce náhradníků maximálně 3 další hráči. Střídání za hry po oznámení rozhodčímu. Jedno utkání se hraje 2 x 20 minut, systém turnaje bude oznámen po uzavření přihlášek družstev přímo na FF. Zápasy proběhnou v sobotu 2.7. a v neděli 3.7. cca od 11 do 13 hodin.
 
Rockový festival FanFest 3.7. Připravujeme festival FanFest 7 rockových skupin se vztahem k fantastice. Proběhne v Sokolovně od 17 do 2 hodin, skupiny se budou střídat přibližně po hodině. Účast potvrdily následující skupiny: Crimeband (Žďár nad Sázavou), Uhelna jam (Přibyslav), Denudace (Havlíčkův Brod), Panoptikum (ČR), SnakeBite (Chotěboř), Navar (Pardubice), No Name Desire (Praha).
Tržiště a šermířská představení 5.7.
Součástí programu FF je i začínající Festival skupin historického šermu, který doprovodí starověké tržiště na náměstíčku před Sokolovnou. Spolupořadatelem je SHŠ Vyšehradští. Festival bude celý den v Sokolovně a před ní a jednotlivá představení šermířů a disciplíny Velkého turnaje budou doplněna projekcemi a dalším programem Pána prstenů. Účastníci budou hodnotit vystoupení jednotlivých SHŠ a na základě jejich volby budou na Plese Fantazie vyhlášeny vítězné SHŠ. Velký turnaj je zase příležitost pro účastníky dřevěnek porovnat své síly jednotlivě i mezi skupinami, rovněž s vyhlášením na Plese Fantazie.

Ples Fantazie s Miss Avalcon a tombolou 5.7. Své kostýmy využijí účastníci na novém Plese Fantazie. Ples zahájí v 19 hodin krátké šermířské představení vítěze šermířské "olympiády", pokračovat se bude hudebním vystoupením skupiny Taliesyn k tanci (keltská a irská lidová). Součástí Plesu Fantazie bude rovněž volba Miss Avalcon. Jednotlivé disciplíny budou probíhat mezi hudebními bloky. Dalším bodem programu je tradiční tombola (ve zkrácené podobě) uváděná Jaroslavem Mosteckým, která pro vítěze připravuje digitální fotoaparát. Netradičním bodem programu je bodypainting při vyhlášení vítězů literární soutěže Ježíšku, já chci plamenomet, spojený s autogramiádou. K tanci bude až do noci hrát i reprodukovaná hudba.
Divadelní představení Star Trek 7.7.
V rámci programu FF proběhne několik divadelních představení. Ve čtvrtek 7.7. jako vrchol Star Trek programu to bude divadelní představení Star Trek pražského souboru The Divadlo. Ale už v pondělí 4.7. sehrají trekkies fanouškovské představení „Závada není na vašem simulátoru“.
Výstava obrazů 2.-9.7.
Výstava obrazů je další součástí bohaté nabídky Festivalu Fantazie. Bude zahájena vernisáží v sobotu 2.7. večer v Sokolovně. Ve foyaer Sokolovny budou vystaveny obrazy a plastiky Philippe Coriata, autora letošního plakátu FF a kresby a komiksy Josefa Fraška, autora loga Parcon 2005.
Sci-fi párty 2.7. a 9.7
. Diskotéka s názvem Sci-fi párty proběhne ve vinárně Modrá hvězda v sobotu 2.7. a rovněž v sobotu 9.7. v 21 hodin. Připraven bude speciální drink a projekce SF obrázků. Vstupné zdarma!
  A TO JEŠTĚ NENÍ VŠECHNO!
Podrobnosti najdete na stránkách www.festivalfantazie.cz.
(30.6.)

Echo stále není k mání...   Recenze koncertu v ZUŠ 

Rozhovor o Shortky v Chotěboři

  Minulou sobotu 26.6. jsem tu upozornil, že ačkoli vyšlo Chotěbořské Echo číslo 6, na internetu visí teprve jeho číslo 4 (odkaz je na webových stránkách města). Tato kritika měla ten výsledek, že na webové stránce města se objevilo stručné upozornění: "V tomto okamžiku je v pdf formátu k dispozici pouze číslo 4/2005. Další číslo bude zveřejněno jakmile to bude možné. Tímto se čtenářům omlouváme."
  A šmytec! Čili jak už je v této zemi běžné, když někde něco nefunguje a někdo to zkritizuje, podá se nic neříkající vysvětlení a tím to hasne. Formulaci "Další číslo bude zveřejněno jakmile to bude možné" musel vymyslet někdo, kdo je expertem na výmluvy.   Je to škoda, ne všichni uživatelé internetu mají možnost si Echo koupit (Chotěbořáci v cizině např.) a čekají netrpělivě na jeho internetovou mutaci. Bohužel však už nestojí nikomu za podání třeba stručného ale konkrétního vysvětlení, proč se internetová mutace tak  neobvykle zpozdila. Škoda, škoda, třikrát škoda...

(29.6.)

  "Ať mi ještě někdo říká, že v Chotěboři není žádný kulturní život... Jen se rozhlédnout, jen nebýt lenivý a dostrkat své (možná) staré a (určitě) lenivé kosti na koncert. Je jich tu poslední dobou poměrně hodně, není-liž pravda? Dnes se mi to zase jednou podařilo. I když bylo hezky, vypravil jsem se na 19. hodinu do místní ZUŠky, kde koncertovali mladí umělci z pardubické konzervatoře."
To píše dnes v úvodu své recenze na včerejší koncert v ZUŠ ve svém NoteBlogu Jirka Císař. Zbytek recenze si přečtěte zde, je tam i fotka z koncertu a jako vždy Jirka Císař doprovází svůj spot několika fotkami kytiček, tentokrát v "choulostivé situaci", a to právě po koupeli - po nedělním dešti. Za pozornost též stojí pod recenzí uvedený komentář jednoho mladého čtenáře.
(29.6.)

  V Chotěboři se schyluje k zásadnímu okamžiku letošního léta – slavnostnímu otevření Petanque Parku spojeného s filmovým a hudebním festivalem Shortky 2005. Při této příležitosti poskytl rohovor jeden z hlavních organizátorů této velkolepé akce.
Festival Shortky se letos koná poprvé. Můžete nám krátce přiblížit, co návštěvníky čeká?
Jistě, velmi rád. V posledních letech se v Chotěboři na konci léta konal hudební festival The End Of Holiday, který prázdniny a celé léto uzavíral. Jak ale chcete něco zavírat, když jste to neotevřeli? Proto jsme se rozhodli uspořádat na začátku prázdnin zábavný festival, který se nesoustředí jenom na hudbu. Shortky to nejsou jen koncerty, ale i filmy, přehlídka vtipných reklam a zábava už od odpoledne...
Celý rozhovor si přečtěte zde.

(29.6.)

Rada města zasedala: Školní jídelna bude dodána na klíč 

Pozvánka na koncert

  V pondělí 27.6. zasedla řádně Rada města Chotěboře a schválila řadu usnesení, která si můžete v kompletu přečíst zde. My pro vás zde vyjímáme: Rada města projednala návrh smlouvy o dílo mezi Městem Chotěboř a firmou STAVOS Brno, a. s., U Svitavy 2, 618 00 Brno, na zhotovení stavby školní jídelny na klíč včetně dodávky a montáže gastronomického zařízení a vybavení jídelny a přilehlých prostor nábytkem. Rada města vzala na vědomí koncept Plánu odpadového hospodářství města Chotěboře v předloženém znění a doporučuje jej zaslat krajskému úřadu kraje Vysočina ke schválení. Rada města souhlasí se zpracovanou studií na budoucí stavbu s názvem „Komunikace a zpevněné plochy před nádražím ČD, Chotěboř“. Rada města schvaluje použití rezervních finančních prostředků v částce 100.000 Kč na spoluúčast vlastního podílu grantového programu projektu s názvem „Změna knihovního systému LaNius na systém Clavius“ v naší městské knihovně. Rada města pozastavuje vyřizování žádostí o změny urbanistické studie Chotěboř a ÚPSÚ Chotěboř do doby schválení pravidel pro příjem, vyřizování a financování změn územně plánovací dokumentace a územně plánovacích podkladů z podnětu individuálních žadatelů. RM ukládá pořizovateli připravit tato pravidla a předložit ke schválení. Rada města souhlasí s podáním žádosti o poskytnutí podpory z Fondu Vysočiny do grantového programu Životní prostředí – zdroj bohatství Vysočiny 2005, pod názvem Kvalita životního prostředí v Chotěboři pohledem občanů. Rada města souhlasí s uzavírkou místní komunikace ul. Tyršova v průběhu konání Festivalu Fantazie 2005 ve dnech 1. – 10.7.2005.
(28.6.)

  Dnes, 28.června, pořádá Základní umělecká škola Chotěboř letní koncert, na kterém vystoupí bývalý žák ZUŠ Chotěboř klavírista Martin Smutný, se svými hosty Petrou Žďárskou (klavír), Kateřinou Vávrovou (flétna) a Jiřím Dajčiakem (housle). Všichni jmenovaní mladí umělci jsou posluchači pardubické konzervatoře a chystají se předvést chotěbořskému publiku zajímavý program složený ze skladeb J.Suka, J.S.Bacha, C.Debussyho, L.van Beethovena, R.Schumanna, B.Smetany, F. Schuberta a J.Nováka. Vystoupení se koná v koncertním sále ZUŠ Chotěboř, začátek je v 19 hodin. Vstupné je dobrovolné. Tento koncert je poslední, 96. akcí pořádanou chotěbořskou „zuškou“ v letošním, právě končícím školním roce. Přijďte si zpestřit letní úterní podvečer krásnými hudebními zážitky.
ZUŠ Chotěboř.

(28.6.)

7 let Harryho novin 

Festival Fantazie 1. - 10. 7. opět v Chotěboři

   S vpravo zmiňovaným Parconem a Avalconem je těsně spjatá historie našeho listu. 1. července to totiž bude 7 let, co jsme vydali nulté číslo, právě u příležitosti konání Parconu a Avalconu 98, kterého se účastnilo mnoho uživatelů internetu z celé republiky. My jsme v té době používali internet už rok (začínali jsme v březnu 1977 telefonním připojením na pardubickou firmu, což bylo díky Telecomu šíleně drahé) a já už měl na něm své psí stránky (ty se v tehdejší podobě nedochovaly). První léta našeho listu byla ve znamení hledání koncepce grafické i obsahové (nad úrovní prvních čísel se lze dnes už jen pousmát, ale každý začátek je těžký). Dá-li nám osud zdraví a sílu, máme v plánu vydávat náš list ještě tři roky, abychom docílili kulaté desítky. Poté náš list prodáme. To už mi bude 13 psích let, takže nejvyšší čas na psí důchod...
(27.6.)

  Po roce se opět do Chotěboře sjedou stovky příznivců všech světů fantazie - fantastiky filmové, literární a herní, zaměřené na science-fiction a budoucnost, kosmonautiku a moderní technologie, fantasy a horor, mytologii a historii. Tradičně rozsáhlý program připravilo občanské sdružení SFK Avalon pod vedením Vaška Pravdy. Počet přihlášených pořadů přesáhl 400 ! Hostů přijede nepočítaně, mezi nimi Ondřej Neff a Jan Kantůrek.
  Program, jehož se můžeme samozřejmě zúčastnit i my domácí, poběží většinu týdne od rána od 8 hodin do 2 hodin do noci a zahrnuje následující programové bloky:
Festival Fantazie Parcon (1.-3.7.2005) - Avalcon (1.-10.7.2005) = 3 programové linie: tradiční setkání fanoušků literární fantastiky.
Festival Fantazie Spektrum (1.-10.7.2005) = 3 programové linie: přehlídka filmové dlouhometrážní i krátkometrážní tvorby, besedy s herci a lidmi z filmového světa, přednášky odborníků a fanoušků.
Festival Fantazie GameStar (2.-9.7.2005) = 4 programové linie: volné hraní deskových, počítačových, karetních i dalších her, nejrůznější turnaje pro začátečníky i pokročilé.
Festival Literární Vysočina (8.-10.7.2005) = 1 speciální programová linie s programem pro spisovatele, redaktory, vydavatele, čtenáře nefantastické literatury - přednášky, prezentace, besedy, autorská čtení, literární dílny, hudební vystoupení, ...
Veškeré podrobnosti najdete na webu Festivalu Fantazie.
(27.6.)

Opět UFO klub   Lyžujte zadarmo ! 

Oslava konce školního roku a začátku prázdnin

  Další schůzka Klubu psychotroniky a UFO je naplánovaná na den 1.7.2005 od 17.30 hodin opět v biocentru Elefant paní Ireny Rudolfové pod náměstím v Chotěboři. Opět vyzýváme všechn zájemce o nevysvětlitelné, aby se přišli podívat mezi nás. Těšíme se na setkání s vámi.
Za KPUFO Chotěboř / Havl. Brod Milan Knob.
(27.6.)

  Lyžování zadarmo? Proč ne...
  Nabízíme spolupráci při realizaci stavby nového lyžařského vleku v lyžařském areálu U Svaté Anny v Chotěboři!
  Jednodenní volnou permanentku můžete získat již při odpracování 5 brigádnických hodin, celosezónní permanentku pak při odpracování více jak 30 hodin.
  Brigády se konají pravidelně každý pátek od 16 hodin a v dalších dnech dle individuální dohody. Práce je vhodná pro každého - muže, ženy i děti. Využijte naší výhodné nabídky a užijte si zimních radovánek v areálu U Svaté Anny.
  V nadcházející zimě Vás přivítá nejen nový vlek, ale rovněž zbrusu nový sněžný skútr, který bude tratě upravovat. Těšit se můžete i na další drobné novinky.
Lyžařský oddíl TJ CHS Chotěboř
Další informace najdete na webu oddílu: http://snih.chotebor.info,
e-mail: sjezdovka zavináč chotebor.net
(26.6.)

  Ve čtvrtek 30. června 2005 bude ve 13.00 slavnostně otevřen nový Petanque Park, čímž bude současně zahájen velký zábavný den plný filmu a hudby „Shortky 2005“.  Petanque Park je umístěn za terasou KinoCafé VELKÝ VOČI, to znamená vlevo za budovou chotěbořského kina. Těšit se můžete na přehlídku krátkých filmů a vtipných reklam, které budou promítány ve velkém sále kina s krátkými přestávkami. Delší přestávky mezi jednotlivými programovými bloky budou vyplněny koncerty pod širým nebem v Petanque Parku. Vystoupí skupiny UPLAND (vycházející chotěbořská hvězda) a SHOUT (stálice na místním hudebním nebi). Při nepříznivém počasí se koncerty přesunou do vestibulu kina. Celý den plný zábavy zakončí afterparty v prostorách KinoCafé VELKÝ VOČI, kde vás zaručeně roztančí D.J. Longie. Detailní program najdete na www.velkyvoci.cz nebo na plakátech. Vstupné na celý program Shortky 2005 je 39,- Kč, pro studenty 19,- Kč. Prvních 20 příchozích získá ke vstupence pivo Gambrinus zdarma! Do 18.00 hod. je vstup ZDARMA!
(26.6.)

Poslední den pobytu maďarských pěveckých sborů

  Poslední den pobytu maďarských pěveckých sborů Énekszó Alapítvány Tiszafüred a Harmónia Vegyeskar - dnešní červnová neděle 26.6.2005 - je ve znamení jejich vystoupení v naší Chotěboři. V době vydání dnešních Novinek je již pravděpodobně jejich pěvecké přispění při ranní bohoslužbě v kostele svatého Jakuba Staršího minulostí. Byl jsem přítomen části jejich sobotní večerní zkoušky a jejich zpěv podpořený varhaníkem Zoltánem se mi velmi líbil.
  Dnešním odpoledním koncertem v 17.00 hodin v chotěbořské sokolovně tedy vyvrcholí pěvecká část jejich zájezdu do České republiky. Na naše společné vystoupení se už všichni v Doubravanu těšíme. Byl jsem přítomen všem jejich hudebním produkcím od těch spontánních na nádvoří chotěbořského zámku, v kostele sv. Jakuba Většího nedaleko jihlavského náměstí, na přírodním jevišti ve skanzenu Veselý kopec, ale také v kostele sv. Václava v místní části Vilémova - v Klášteře i jejich plánovaných vystoupení v dětském oddělení chotěbořské knihovny, v jihlavské ZOO a ve vilémovském kulturním domě, kterému dominovalo vystoupení chotěbořského Dechového orchestru mladých s neutuchajícím aplausem. Věřím, že Vám maďarský temperament a doubravanské nově nastudované lidovky udělají radost.
  Na shledanou se s Vámi se těší Doubravan a Pavel Fiala


Dvě fotografie ze sobotního odpoledního vilémovského koncertu. Vlevo: maďarští zpěváci zahájili vilémovské hudební odpoledne. Vpravo: Chotěbořský Dechový orchestr mladých hrál v druhé části a sklidil velké ovace více jak 80 posluchačů, což byl na to horké počasí počet skutečně dobrý. Foto: Pavel Fiala.
(26.6.)

Michal má zatím 1000 

Vyšlo Chotěbořské Echo č. 6

  V pátek 24.6. večer jsme sledovali záznam soutěže TV Nova Chcete být milionářem, které se tentokrát zúčastnil chotěbořák Michal Dobrý. Před ním ovšem nejprve soutěžili jiní dva soutěžící a na Michala se dostalo až v závěru pořadu, kdy zvítězil v rozstřelu kandidátů (měli úkol seřadit první 4 písmena řecké abecedy, což Michal zvládl nejrychleji, za 2,71 sekundy). Na snímku vidíte Michala v okamžiku, kdy Ondřej Hejma oznámil, že zvítězil a postupuje do milionářského křesla. Tam vzhledem k pokročilému času zvládli s Ondřejem Hejmou jen první otázku za 1000, která se týkala pohádkové postavičky medvídka Pú. Jak známo, v pokračování soutěže se pak Michal dopracoval k pěkné výhře, což budeme moci sledovat v TV Nova příští pátek, 1.7. večer, a i když už víme jak to dopadlo, přesto budeme držet palce.
(25.6.)

  Od pátku 24.6. je na stáncích červnové Chotěbořské Echo se zámeckým motivem na barevné obálce. Na str. 5 tam najdete mapku uzavírky Havlíčkovy ulice a objížděk, na str. 9 pak starostův článek s upozorněním na uzavírku. Místostarosta pokračuje na str. 10 v seriálu Jak funguje město kapitolou Nenápadní pomocníci o komisích a výborech. Na str. 12 je představen zastupitel MUDr. Tomáš Richter. Na str. 29 hovoří Pavel Fiala v rubrice Potkáváme se spolu s manžely Chalupovými, pedagogy z gymnázia. Již tradičně bohatý obsah zabírá tentokrát 50 stran a přináší mnoho novinek i starších informací.
  Na rozdíl od let minulých, letos vyjde Echo prázdninové, jako dvojčíslo, a to 29.8.
  Bohužel, na internetu ještě stále visí Echo č.4, ač Echo č. 5 na webu města podle původních slibů mělo být umístěno dva týdny po vydání, což je už měsíc. Vůbec nám, když už je o tom řeč, připadá, žewebové stránky města ve srovnání s městy obdobnými jsou poněkud ve stínu pozornosti zodpovědných, co se týče obsahu, aktualit a aktualizace... (což ovšem redakce Echa nemůže neovlivnit.)

(25.6.)

Maleč vyčíslila škody   Benjamínci z Chotěboře se neztratili

  V Malči  podle znaleckého posudku květnové záplavy poškodily majetek obce za dva a čtvrt milionu. Obec už požádala o pomoc kraj Vysočina i ministerstvo pro místní rozvoj.
  Podle starosty Karla Musílka žádá obec Maleč kraj o třísettisícovou dotaci na odvoz bahna, ministerstvo o milion a sedm set tisíc na opravu komunikací. Pokud budou úspěšní, opraví je na konci roku nebo na jaře.
  Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil po povodni uvedl, že v oblasti Kojčic na Pelhřimovsku spadlo na metr čtvereční za hodinu skoro dvě stě litrů vody a v oblasti Malče asi polovina. Odstranění následků povodní by podle něj mělo končit realizací protipovodňových opatření.
(25.6.)

  Ve dnech 20. – 21. 6.se v Libiši u Neratovic konalo historicky první celostátní finále nejmladších fotbalových přípravek (rok narození 1996 a mladší). Turnaje se zúčastnilo celkem 10 týmů: domácí pořadatelský tým Libiše a 9 družstev krajských vítězů (Sparta, Zlín, Příbram, Pardubice, Olomouc, Plzeň, Teplice, Prachatice, Chotěboř). Družstva byla rozdělena do dvou skupin. Ve skupině B měl tým z FC Chotěboř za soupeře Olomouc (0:1), Plzeň (0:2), Prachatice (4:0), Teplice (0:3) a skončil s jednou výhrou na 4. místě. Ve všech zápasech kluci podali vyrovnaný výkon a byli svým soupeřům rovnocenným soupeřem. V posledním zápase o celkové umístění se utkali s Tescomou Zlín a po bojovném výkonu a výhře 1:0 skončili na konečném 7. místě v celém turnaji. Toto umístění je jedno z nejlepších v celé historii chotěbořského mládežnického fotbalu. Celý turnaj vyhrála s přehledem Sparta Praha, která celým turnajem prošla bez prohry. Při slavnostním vyhlášení výsledků ceny jednotlivým týmům předával bývalý reprezentant Jiří Němec. Sestava, která se podílela na úspěchu: brankář Adam Buršík – obrana Lukáš Béna, Jan Juránek, Vlasta Rasocha – záloha Fanda Janda, Dominik Svoboda, Jan Losenický (1), Jan Novotný – útok Jan Novák (1), Ondřej Bělovský (3), Ondřej Šimon, Michal Muzikář, trenéři Jan Novák, Ivoš Béna, Jan Bělovský. Celý turnaj byl perfektně zorganizován a pro malé fotbalisty byl vyvrcholením jejich úspěšné sezony. Jako zpestření programu byla zorganizována beseda s fotbalovými internacionály a po skončení turnaje bylo ještě exhibiční utkání českých internacionálů.
Roman Juránek
Další podrobnosti a fotky přineseme
v naší rubrice Fotbal.
(24.6.)

Fotogalerie z kultury ve městě   Hosté žasli nad arénou ZS 

O lokalitě u Sv. Anny

  Fotogalerii s fotkami z kulturních akcí v Chotěboři již můžete najít na webu Společenského a kulturního centra Městské muzeum. Na hlavní straně webu se také objevila první aktualita, pro něž je tam zvláštní rámeček. Stále tam však chybějí odkazy na další weby, které se zabývají kulturou v Chotěboři. Web SKC přináší zprávy jen o akcích SKC, členář, jenž hledá akce další, musí stále bloudit po internetu. Kdo se ujme jednotné stránky o Chotěbořské kultuře, kde by bylo možno najít snadno všechno potřebné?
(24.6.)

  Maďarští hosté jsou od včerejška od 21 h v Chotěboři. Parkují před Zimním stadionem. Příhoda z příjezdu: Když už prázdný autobus zaparkoval před ZS a když k němu posléze z OA došlo několik Maďarů (zapomněli si v něm něco) - dva mladí hoši užasli velikostí budovy stadionu a ptali se kterou ligu hrajeme... pak uviděli "vyrabovaný automobil" na parkovišti, a ptali se, jaká kriminalita je v našem městě. Radek Ander, student gymnázia který nám pomáhal při příjezdu s tlumočením jim vysvětlil, že okres patří v kriminalitě mezi nejbezpečnější v republice. Moc tomu v tváří tvář tomu autu a v šeru večera nevěřili...
Pavel Fiala.
(23.6.)

  Lokalita u kapličky sv. Anny je místo, které minulé zastupitelstvo prosadilo jako zelenou plochu nevhodnou pro zástavbu, může sloužit v budoucnu pro výstavbu pěti rodinných domů. To ale některé zastupitele města dvakrát netěší, píší čtvrteční Noviny Havlíčkobrodska. V článku citují zastupitele Jiřího Pavláska, jemuž tam oponuje místostarosta Milan Linhart. Celý článek čtěte zde.
(23.6.)

Üdvözöljük a Magyar énekkarokat Chotebor varosunkban !  /  Vítáme maďarské pěvecké sbory v Chotěboři !

  Od čtvrtka 23. do pondělí 27. tohoto měsíce bude v Chotěboři a v okolí slyšet maďarština. Na pozvání pěveckého sboru Doubravan přijíždí do našeho města padesátičlenná skupina z východomaďarského Tiszafüredu (český překlad názvu tohoto města zní - lázně na řece Tisze). Ve městě ležícím mezi Budapeští a Debrecenem žije 13000 obyvatel. V jeho těsném sousedství se nachází přírodní Národní park Hortobágy - Bükk, jenž je obrovskou říší vodního ptactva a sladkovodních ryb a rájem rybářů.
 
Tiszafüred má tři základní školy, gymnázium, uměleckou školu, v níž působí mládežnická dechovka, dvě muzea, katolický a protestantský kostel. Turisté i místní občané rádi využívají lázní s termálním pramenem. Pětatřicetičlenný dětský pěvecký sbor Énekszó Alapítvány Tiszafüred (EAT) a patnáctičlenný chrámový sbor Harmónia Vegyeskar (HV) spojuje paní Róza Deák, sbormistryně obou souborů, které působí ve stejném městě. Pro soubory je připraven pestrý program s důrazem na veřejná vystoupení.


Paní Róza Deák, sbormistryně
obou maďarských souborů

  Ta se uskuteční:
  24.6. ZOO Jihlava
ve 14 a v 16 hodin - vystoupí EAT a DPS Kvítek při ZŠ Buttulova Chotěboř (v ceně vstupného do ZOO), 25.6. KD Vilémov v 15.30 hodin - vystoupí EAT, HV a DOM při ZUŠ Chotěboř (vstupné volné), 26.6. kostel sv. Jakuba Staršího Chotěboř v 8 hodin - HV vystoupí během ranní nedělní bohoslužby, 26.6. Sokolovna Chotěboř v 17 hodin - společný koncert chotěbořského Doubravanu a obou maďarských pěveckých sborů (vstupné 60,- Kč).
  EAT také svým zpěvem přispěje k slavnostnímu rámci ocenění vítězů vědomostní soutěže „Co víš o Maďarsku“ v dětském oddělení Městské knihovny Chotěboř ve čtvrtek 24.6. dopoledne. Věříme, že si sbory také (jak tomu při takových zájezdech bývá) spontáně zazpívají i jinde. Proto se v uvedené dny můžete s maďarskou mluvou, ale i se zpěvem, potkat například v údolí řeky Doubravy, ve sklárně Karlov u Žďáru nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě, či na Veselém kopci.
  S Chotěboří se naši maďarští hosté rozloučí v pondělí ráno. Tento den věnují návštěvě Prahy, po níž se vrátí domů, do své vlasti.

 


  Srdečně zveme (i prostřednictvím plakátu od grafika Luboše Drtiny) své příznivce na závěrečný společný nedělní koncert do chotěbořské sokolovny. Všechna doubravanská pěvecká čísla zazní v Chotěboři premiérově a koncert vyvrcholí společnou skladbou zpívanou v češtině i v maďarštině. Na shledanou s Vámi se těší DOUBRAVAN www.doubravan.infobar.cz.
 Pavel Fiala  
(19.6.)
 

Redakce Chotěbořského Couriera děkuje panu ing. Jozefu Domonkošovi za překlad titulku této zprávy.
*

Trápí vás taky ?   Podnikatelům ! 

Úspěšný koncert

  Chotěbořské už trápí uzavírka, píše dnešní regionální vydání Práva. Cituje starostu Tomáše Škaryda, jenž prohlásil: „Toto omezení potrápí i řadu firem, které v ulici působí a zaměstnávají spoustu lidí. Hledali jsme proto řešení, jak jim pomoci. Při uzavírce bohužel občan nemá nárok na náhradu ušlého zisku.“ Zatímco osobní automobily přijíždějící od Havlíčkova Brodu mohou využívat objízdnou trasu kolem chotěbořské střelnice a bývalé provozovny jatek, nákladní doprava je už v Havlíčkově Brodě odkloněna na Českou Bělou, uvádí dále Právo.
  Celý článek čtěte zde.
(22.6.)

  Zajímavý článek "Informace k vydávání dokladu o prodeji zboží nebo poskytnutí služby v souvislosti s novelou živnostenského zákona a účinnosti zákona o registracních pokladnách" najdete v ePrávu zde. Tento podrobný výklad by mohl pomoci podnikatelům, kteří musejí od 1.7. vydávat stvrzenky nad 50 Kč, lepší orientaci v této oblasti. Obsahuje totiž kapitoly Obecný výklad, dotazy veřejnosti, role finančních úřadů, předepsané náležitosti dokladu vydaného ručně a vydaného pokladnou a právní úpravy účetnictví.
(22.6.)

  Včera se v sokolovně konal společný koncert dechového a komorního orchestru mladých při zdejší ZUŠ. "Čekal jsem kvalitní hudbu, ale i tak jsem byl příjemně překvapen," píše dnes ve svém blogu Jirka Císař, známý hudebník, jenž tomu jistě rozumí. Celou recenzi, doprovázenou fotkami a záznamy hudby v mp3, najdete v jeho blogu zde.
(22.6.)

Místostarosta Milan Linhart k Třešňovce 

Třešňovka: Vydáme naše stanovisko

  V první řadě považuji za svoji povinnost pro občany upřesnit, že pondělní zasedání zastupitelstva nerozhodlo o definitivní změně územního plánu v lokalitě Třešňovka. O tomto se bude hlasovat nejdříve za 10 měsíců, pokud vládou již schválená novela stavebního zákona takové hlasování vůbec ještě umožní. Byly pouze zadány práce na změně územního plánu a k těmto změnám se ještě musí vyjádřit celá řada kompetentních úřadů, aby konečnou podobu schválilo zastupitelstvo na svém zasedání, pravděpodobně v květnu příštího roku. Kolik hlasů bude pro a kolik proti je těžko odhadovat rok dopředu. Nejprve si však řeknou své dotčené orgány státní správy a ke konečnému hlasování nakonec vůbec nemusí dojít!
  Nyní chci uvést několik skutečně věcných a praktických argumentů. Především je totiž zapotřebí, abychom se oprostili od přehnaných citových výlevů, předvolební kampaně, závisti a nepřejícnosti. A také od úmyslně zavádějících informací, které vyznívají, jakoby se snad zítra mělo začít kácet lipové stromořadí, které nejen zůstane zachováno, ale navíc k němu v každém případě náleží 50 metrů široké ochranné pásmo. Politická scéna v Chotěboři totiž řeší již tři volební období za sebou dva neuralgické body, na kterých se pokaždé tvrdě střetne: Třešňovku a zimní stadion. Domnívám se, že město má dostatek jiných, skutečných problémů a že je zapotřebí problémy okolo Třešňovky i zimního stadionu s konečnou platností vyřešit.

  Vedlejší vyjádření pana místostarosty je jistě pěkné svými čtyřmi variantami, o nichž ale zatím nikdo veřejně nemluvil a které nejsou v usnesení Zastupitelstva zmiňovány! Zastupitelstvo města v usnesení výslovně ukládá pořizovateli zajistit zadání změny, "spočívající v rozšíření funkční plochy čistého bydlení na vrub území neurbanizovaného", a jeho následné projednání...  Tedy změny, odpovídající variantě čtvrté, zvané půvabně "Několik citlivě umístěných vilek v udržovaných zahradách s parkovou úpravou."
  Redakce Chotěbořského Couriera tímto sděluje občanům, že v příštích dnech i přes momentální nával jiné práce vydá své stanovisko k včerejšímu usnesení Zastupitelstva o Třešňovce. Harryho pán nezastírá, že byl před 10 lety členem Rady a Zastupitelstva a byl mezi těmi, kdo tehdy odmítli Třešňovku nechat zastavět a podpořili záměr architekta územního plánu města, který se stavěl tvrdě proti zástavbě této lokality a podpořil to věcnými  a přesvědčivými argumenty. Na rozdíl od mnohých na to můj pán nezapomněl. V našem stanovisku uvedeme i další fotografie lokality, letecké od Petra Knoba a pozemní z našeho archívu.
  Otevřeme tam také veřejnou diskuzi k tématu, které zde vlevo pan místostarosta nazývá neuralgickým po již tři volební období (jak může být neuralgické, když už dávno bylo Zastupitelstvem rozhodnuté!? - leč někomu se holt neuralgičnost hodí, čímž samozřejmě nemyslím autora vedlejších řádek...). Jistě by bylo tedy vhodnější, kdyby diskuzi otevřelo město na svém webu již dříve, než vůbec vznikly snahy (a řekněme si otevřeně - z kruhů blízkých ke KDU-ČSL) zařídit si změnu územního plánu. Ale pro nás je to jistě technicky jednodušší. Jen připomínáme, že Třešňovka je soukromý majetek, takže nebudeme diskutovat o ní, ale o tom, zda se má platný územní plán měnit a proč.

(21.6.)

  O Třešňovce poprvé hlasovalo již předminulé zastupitelstvo při schvalování územního plánu v roce 1998 a tehdy to také dopadlo jen velmi těsně, ale proti. Za 7 let proběhly dvoje komunální volby, avšak názory se příliš neposunuly, pouze celá lokalita začala pustnout a v poslední době se začali měnit i majitelé dotčených pozemků.
  Budoucnost Třešňovky má zhruba 4 možné scénáře, občané nechť sami posoudí, který z nich je reálný:
  1. Obnova původního třešňového sadu. Tato varianta se bude určitě všem, zejména pamětníkům, líbit. Původní třešně, zestárly, proschly, postupně odumírají stářím, je nutno vysadit nové. Majitele pozemku však k tomuto kroku nelze nijak donutit. Ekonomicky není pěstování třešní v nadmořské výšce nad 500 metrů zajímavé.
  2. Přeměna třešňového sadu na veřejně přístupný park. Pozemky nepatří ani nepatřily městu. Město by je tedy nejprve muselo vykoupit a park vysadit na vlastní náklady. Tato investice by přišla nejméně na 4 miliony korun. V současné době však má město problém, aby sehnalo alespoň 500 tisíc na revitalizaci parku Václava Fialy přímo v centru u kaple Povýšení Svatého Kříže. Nejprve by ale vůbec majitelé pozemků museli souhlasit, že je městu prodají!
  3. Ponechat stávající stav stárnoucího sadu a neposečené trávy. S povinností majitele starat se o svůj pozemek to podle současných zákonů není tak jednoduché a městskému úřadu tyto zákony nedávají příliš mnoho možností, jak situaci ovlivnit. Kromě toho vždy hrozí nebezpečí, že majitelé tyto pozemky zaplotí, takže veřejnost už se po nich nebude moci procházet, venčit zde psy ani zde nebudou moci v zimě sáňkovat a bobovat děti.
  4. Několik citlivě umístěných vilek v udržovaných zahradách s parkovou úpravou. Samozřejmě se zachováním přístupu po cestě ke kapličce sv. Anny, se zachovaným lipovým stromořadím, s kvalitnějším přístupem do zahrádkářské kolonie i k lyžařské sjezdovce a s neporušenou vyhlídkou na Železné hory od kapličky.
  Město nemá úmysl ani peníze na financování potřebných urbanistických studií ani inženýrských sítí k budoucím bytovým objektům v této lokalitě. Pokud se majitelům pozemků vůbec podaří získat všechna potřebná povolení od příslušných úřadů, budou si vše muset zafinancovat sami a jsou si toho vědomi. Udržet si ve městě podnikatele a tím i daňové výnosy a pracovní místa musí být prioritou každého vedení města a toto je jeden z možných kroků k tomuto cíli.
Ing. Milan Linhart, místostarosta
(21.6.)

ODS Chotěboř k Třešňovce u Sv. Anny

  Jak je uvedeno níže, včerejší Zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, která povolí stavět v Třešňovce u Sv. Anny, což Zastupitelstvo před 10 lety nedovolilo. K tomu dnes ODS Chotěboř vydala na svém webu dvě prohlášení a požádala nás, abychom na ně v našem listě upozornili občany Chotěboře.
První prohlášení uvádí:
"Vážení spoluobčané, je nám velice líto, že pro Vás bohužel máme velmi špatnou zprávu. Dne 20. 6. 2005 ve 20:30 hod. naše město Chotěboř utrpělo citelnou ránu. V tuto dobu část zastupitelů města ve složení za ČSSD T. Škaryd (starosta města) a B. Pour, za KDU-ČSL M. Linhart (místostarosta města), M. Valtrová a P. Gregor, za KSČM A. Müller, J. Pátek, V. Hochman, za SNK Nezávislí Chotěbořska J. Boháč, za SNK Změna pro Chotěboř J. Císař, za SNK Chotěbořská aktivita T. Richter, schválilo změnu územního plánu ve velmi historicky cenné lokalitě na Svaté Anně. Dle této změny zde má v brzké době vyrůst pět exkluzivních domů vyvolených.
Tímto se Vám za tuto část zastupitelstva omlouváme. Toto malebné místo se pro nás občany stává minulostí i město navždy změní svůj osobitý vzhled. Občané je to pouze na Vás. Zvažujte dobře v budoucnu komu dáte svůj hlas, jsou věci, které se již nikdy nevrátí."
V delším druhém prohlášení pak ODS uvádí mimo jiné:
"
Každý Chotěbořák zná jistě "Třešňovku". Je to lokalita u kapličky Sv. Anny a místo, které minulé zastupitelstvo prosadilo jako zelenou plochu nevhodnou pro zástavbu. Majitelé, kteří si tyto pozemky koupili ze spekulativních důvodů (zejména pánové Kubeš a Smejkal), to museli dobře vědět. Pojali však zájem zde stavět rodinné domky a tento svůj záměr začali tvrdě prosazovat. Za vlády ČSSD obzvlášť platí heslo, že kdo má peníze, tak si myslí, že se dá koupit vše. Jinak nelze nazvat vystoupení ing. Kubeše v ZM, kdy argumentoval hlavně tím, že si sám zaplatí všechno - třeba i nový urbanistický plán apod. Ve svém vystoupení přiznal, že zastupitelé neobdrželi správné přílohy k žádosti, vždyť v materiálech ke schválení stojí první dům jen 18 m od kapličky Sv. Anny a dle návrhu v koruně lípy. Zastupitelé mezi sebou bouřlivě diskutovali."
  Dále se v prohlášení popisuje diskuze zastupitelů a uvádějí se jména zastupitelů, kteří hlasovali pro zástavbu Třešňovky a jména zastupitelů, kteří byli proti, či se hlasování zdrželi.
  V závěru druhého prohlášení ODS Chotěboř píše: "Je potřeba si pamatovat, jak občany zvolení zastupitelé hájí jejich zájmy. Z přehledu je také vidět, že většina pro hlasujících zastupitelů nemá k Chotěboři vztah, protože jsou to lidé, kteří se v Chotěboři nenarodili. Chotěbořáci, dojděte si honem ještě vyfotit krajinu kolem Sv. Anny a projděte se alejí lip na památku. Zahrádkáři vychutnejte si poslední chvíle klidu, než budete mít mezi zahrádkami silnici a provoz."

Ke snímku vlevo:

Třešňovka je rozsáhlá zahrada s bíle kvetoucími třešněmi v horní části snímku
mezi městskou zástavbou dole a zahrádkářskou kolonií vzadu.

Sv. Anna je výše vlevo za řídkými stromy.

V dolní části vlevo je ulice Pod Alejí, která ke spodní části Třešňovky směřuje.

Foto exkluzívně pro Chotěbořského Couriera:
letecky Petr Knob.

(21.6.)

Zastupitelstvo: v Třešňovce se může stavět !   Lupiči dopadeni 

Větrná elektrárna u nás?

  V pondělí 20.6. zasedlo řádně Zastupitelstvo města Chotěboře a schválilo řadu usnesení, která si budete moci v kompletu přečíst zde. My pro vás zde vyjímáme: Nejprve Zastupitelstvo schválilo a neschválilo značné množství prodejů pozemků. Dále schválilo prodeje městských bytů v Houbově ul. čp. 800. Schválilo obecně závaznou vyhlášku č. 7/2005, kterou se zrušují obecně závazné vyhlášky č. 3/95 a č. 5/01; schválilo též obecně závaznou vyhlášku č. 8/2005, kterou se mění a doplňuje obecně závazná vyhláška č. 9/2003 o místním poplatku za užívání veřejného prostranství v upraveném znění.

  Podle zprávy Policie ČR byli dopadeni pachatelé tří vloupání do rodinných domů v Chotěboři, poté co se ještě stihli vloupat do rodinného domu v Havířské ulici v Havlíčkově Brodě. Jde o dva muže ve věku 39 a 44 let spolu se 27letým pachatelem z Jihlavy. Podrobnosti o vloupání do chotěbořských domů zpráva neuvádí.
(21.6.)

  Včera zasedalo Zastupitelstvo Chotěboře a my jako obvykle přineseme brzo výběr z jeho usnesení. Zastupitel Jirka Císař dnes píše ve svém blogu, že se tam jednalo i o záměru stavby větrné elektrárny v Chotěboři a kritizuje přístup svých kolegů k hlasování. Podrobnosti jsou v jeho blogu zde.
(21.6.)

  Rovněž schválilo úvěr ve výši do Kč 20.000.000,-- od České spořitelny a.s. pobočky Havlíčkův Brod na spolufinancování stavební akce „Rekonstrukce školní jídelny ve Smetanově ul. Chotěboř“, na dobu 7 let se čtvrtletními splátkami. Schvaluje příspěvky v následující výši: Fotbalový klub Chotěboř Kč 76.601,-- (na činnost oddílů mládeže Kč 56.970,--, na uspořádání mládežnických fotbalových turnajů Kč 10.000,-- a na nákup křovinořezu Kč 9.631,--); HC hokejový klub Chotěboř na uspořádání mládežnických hokejových turnajů Kč 10.000,-- a Tělovýchovná jednota CHS Chotěboř Kč 448.843,-- (na činnost oddílů mládeže : stolní tenis Kč 9.565,--, volejbal dívky Kč 7.069,--, volejbal chlapci Kč 9.565,--, atletika TURBO Kč 6.654,-- a ASPV Kč 46.990,--; na uspořádání XXII. Ročníku šachového turnaje „O putovní pohár“ Kč 4.000,--,na uspořádání atletických závodů Chotěbořského běžeckého poháru Kč 5.000,--, na uspořádání turnajů stolního tenisu Kč 5.000,--, na uspořádání turnajů ve volejbale Kč 5.000,-- a investiční příspěvek na zakoupení a stavbu nového lyžařského vleku Kč 350.000,--).
  Zastupitelstvo schválilo pořízení změny územního plánu sídelního útvaru Chotěboř, spočívající v rozšíření funkční plochy čistého bydlení na vrub území neurbanizovaného, ekologicky významného v lokalitě poblíže kaple Sv. Anny, dle společné žádosti Květoslava S., Chotěboř, Ing. Vladimíra K., Chotěboř a Ing. Jiřího K., Jeřišno, a dle obdobné žádosti Ing. Vítězslava V., Chotěboř (jinými slovy, schválilo, že se v Třešňovce u Sv. Anny může stavět, což zastupitelstvo před 10 lety odmítlo...). Konečně Zastupitelstvo nedoporučilo zamýšlenou výstavbu větrné elektrárny v katastrálním území Počátky.
(21.6.)

Chcete být úředníkem?   Noviny píší o Chotěbořácích 

Chotěboř zůstává v KP fotbalu

  Tajemník MěÚ Chotěboř vypsal dvě výběrová řízení na nové úředníky města: úředník/úřednice oddělení kultury a regionálního rozvoje (text oznámení je zde) Městského úřadu Chotěboř a zaměstnanec odboru kanceláře tajemníka (text oznámení je zde) MěÚ.
Přihlášky v písemné podobě  do čtvrtka 7. července 2005 do 11:30 hodin.

(21.6.)

  Dnešní Noviny Havlíčkobrodska přinášejí v tomto článku rozhovor s Michalem Dobrým, který v soutěži Chcete být milionářem vyhrál 320 tisíc Kč. Uvádějí dva termíny vysílání soutěže, 24.6. a 1.7. Michal, který se nedostal se na vyšší výhru tím, že neznal místo katastrofy vzducholodi Hindenburg, Lakehurst v USA, chválí Ondřeje Hejmu.
Včerejší MF idnes zase píší v tomto článku, že mladší přípravka FC Chotěboř bude hrát ve skupině B o první český titul s celky Olomouce, Plzně, Teplic a Prachatic. Je to zajisté obrovský úspěch malých chotěbořských fotbalistů, jejichž fotky můžete vidět
v naší rubrice Fotbal.
(21.6.)

  Fotbalové mužstvo FC Chotěboř A hrálo v posledních 4 kolech Krajského přeboru na sestupovém místě nebo na místě ohroženém sestupem. Nakonec se vše v dobré obrátilo a Chotěboř v Krajském přeboru setrvá, když jej opouští Třebíč B a Ledeč n.S. Podrobnosti čtěte v naší rubrice Fotbal.
(20.6.)

Diskotéka Rádia Vysočina   Cyklovýprava skautů 

Jirka je též Pan Fotograf

  Diskovečer s osobnostmi Rádia Vysočina, s moderátorem Milanem Řezníčkem a dalšími, chystá na tento pátek 24.6. od 20 do 01 h multimediální kavárna Modrá hvězda. K tomu budou ještě soutěže o zajímavé ceny. Vstupné 20,- Kč pouhých.
(20.6.)

  O víkendu vyrazili skauti z 5. oddílu střediska Via Chotěboř na 90 km dlouhou výpravu po Železných horách. Během putování navštívili přehrady Pařížov a Seč, zříceninu hradu Oheb, památnou lípu v Klokočově, tvrz v Lipce, prales Polom, kostel sv. Kunhůty v Polomu a nejvyšší kopec Železných hor Vestec. Nyní začínají soustředit svoje síly na tábor, který začne už za čtrnáct dní u Lipnice nad Sázavou. Fotografie je zde.
Zdeněk Karas
(20.6.)

  Opět musím, na přání mého pána, pochválit fotografické umění Jirky Císaře, podle jeho slov je Jirka nejen Pan Muzikant, ale i Pan Fotograf. Kompozici jeho snímků z krajiny okolo Chotěboře a Libice mužete dnes obdivovat na jeho blogu zde, o kvalitě snímků i po zmenšení na web nemluvě. Jeho kompozici doporučujeme studovat všem majitelům fotoaparátů.
(20.6.)

Dotaz do redakce a moje odpověď   Co se taky může stát... 

Na Růžku se přechází i středem !

  "Ahoj Harry, chtěl bych se dotázat na koncert Beatles jak v Chotěboři dopadl, případně jestli bude nějaké foto z této akce, bohužel jsem neměl možnost se účastnit, nebyl jsem v Chotěboři, tak by mě to zajímalo. Vy toho chlapi víte vždycky nejvíc. Díky předem za odpověď. Čau Pavel S."
Harryho odpověď:
Ahoj, koncert The Bugles byl, kousek jsme ho poslouchali z okna, protože na zimáku měli otevřená vrata a všechno jsme krásně slyšeli, kapela nic moc, ono napodobovat Beatles, když je muzikanti nezažili, před pamětníky kteří je zažili, prý není tak snadné. Harryho pán tam nebyl, nemá rád hudební imitátory Vladimírem Hronem počínaje... Fotky zatím nemáme. Zdraví Harry.

(19.6.)

  Mému pánovi přišel mail:
"Potrebuji poradit jak dostat data z MDA2 (Harryho pozn.: to je kapesní počítač, co má i můj pán), omylem jsem ho prejel autem a display a dalsi malickosti nefunguji, ale pres kabel se do nej dostanu a pomoci remote utility vidim i display ale nedostanu se pres nastaveni obrazovky..."
Tak to vidíte, přejetej autem, displej napadrť, ale jinak to funguje!
(19.6.)

  Reaguji na článek v Harryho Novinkách o křižovatce na Růžku. Není pravdou, že se tam lidé nepokouší přecházet křižovatku v místě původních přechodů! Jenom dnes jsem viděl celkem tři lidi, kteří si to napřímili přesně prostředkem křižovatky a vůbec jim nevadily automobily, které v tu chvíli křižovatkou projížděly. Občas se dívám z okna a pokud budu mít po ruce fotoaparát a někdo tam bude tak to samozřejmě vyfotím, aby byl důkaz, že ne vše je tak jak má být. S pozdravem M.
Harryho pozn.: Už jsem řekl mému pánovi, aby se pokusil o totéž.

(19.6.)

Fotografie z křižovatky Na Růžku v pátek 17.6.

*
Text k těmto fotografiím je níže uprostřed. Foto: redakce.
*
(18.6.)

Škola má certifikát jakosti   K fotografiím výše ↑↑ 

Ve Ždírci se kradlo

  Jako jediná vyšší odborná škola v republice obdržela včera zdejší VOŠ při Obchodní akademii od ředitele úseku certifikací a podpory jakosti České společnosti pro jakost ing. Pavla Ryšánka (kdysi pracoval v Chotěbořských strojírnách) Certifikát jakosti. Škola nabízí už několik let tříletý obor Pojišťovnictví, k němuž se před čtyřmi lety přidalo i denní a dálkové studium oboru Řízení a zabezpečování jakosti. Podrobnosti si přečtěte v Novinách Havlíčkobrodska zde. My máme přislíben článek na toto téma přímo z uvedené školy.
(18.6.)

  V pátek 17.6. dopoledne již na křižovatce Na Růžku jsou namalovány nové přechody pro chodce, posunuté zpět od křižovatky. Aby chodci nepřecházeli přes původní přechody, byly nejprve nataženy provizorní červenobílé varovné pásky. V odpoledních hodinách pak byly pásky nahrazeny úzkými prkny. Nikde se neobjevila snaha chodců přecházet přímo v prostoru křižovatky.
(18.6.)

  Podle oznámení mluvčí okresního ředitelství Policie ČR se v noci z 15. na 16. 6. neznámý pachatel vloupal do prodejny potravin ve Ždírci nad Doubravou. Dále vnikl do skladu, kde odcizil zatím přesně neurčené množství kartonů cigaret různých značek v hodnotě nejméně 50 000 Kč. Poškozením výlohy vznikla majiteli další škoda 10 000 Kč.
(18.6.)

Svátek zdejší kopané   XXII. šachový turnaj 

Na Růžku: První nehoda se štěstím

  Ve středu 15. června pořádalo Střední odborné učiliště technické Chotěboř ve spolupráci s FC Chotěboř 7. ročník turnaje v malé kopané základních škol regionu a jubilejní 30. ročník Memoriálu Karla Ptáčka dorosteneckých týmů. Tyto turnaje se konaly s finanční podporou Fondu Vysočina a kraje Vysočina. V každém turnaji  se zúčastnilo 6 družstev. Turnaje proběhly na travnatém stadionu FC Chotěboř. Významnou pomocí přispěli hráči A mužstva FC Chotěboř, kteří celý turnaj řídili jako rozhodčí. Podrobnosti a výsledky čtěte v naší rubrice Fotbal.
(17.6.)

  Šachový oddíl TJ CHS uspořádal v KD Junior již XXII. ročník šachového turnaje v rapid šachu o putovní pohár. Sedmikolový turnaj byl řízen počítačem se šachovým programem a hrán tempem 2 x 25 minut na partii. Do turnaje se prezentovalo 63 hráčů z 25 oddílů ČR. Přestože se letošního turnaje zúčastnilo méně hráčů než v minulých letech, neztratil na své kvalitě. Minimum slabších účastníků a kvalitní startovní pole (polovina hráčů  s   ELEM   nad   2000  bodů)   přinesli

  Dnes v 7:18 přijala stálá služba Městské policie oznámení o dopravní nehodě u knihovny v prostoru křižovatky Na Růžku.. Nebyla vážného charakteru, nicméně se zde střetla tatrovka s dodávkou. Do 7:40 h zde přispíval k bezpečnosti a plynulosti provozu strážník, kterého pak vystřídali kolegové z Policie České republiky. Obě policie čekají v letních měsících zřejmě perné dny.
Jiří Novotný, ředitel MP

(17.6.)

 

neúprosné bitvy o každý bod až do posledního kola turnaje. Série šesti výher a jediné prohry vynesla k prvnímu místu jednoho z favoritů, mistra FIDE Martina Vacka (Slavia Hradec Králové - ELO 2320), druhý byl bez jediné prohry kandidát mistra Neklan Vyskočil (ELO 2279) a třetí skončil také bez porážky František Vykydal (oba Lokomotiva Brno - ELO 2150).
  Neztratili se ani domácí šachisté. Výborné páté pořadí obsadil Chotěbořák v barvách Chrudimi, kandidát mistra Jiří Tůma (ELO 2236), pětadvacáté místo patřilo po dobrých výkonech Vladimíru Marešovi a do čtyřicítky pořadí se vešli i Jaroslav Štolfa a Jan Zvěřina. Turnaj proběhl bez organizačních problémů, běžné hráčské spory vyřešil rozhodčí Ladislav Pátek. Vyhlášení celkového pořadí a předání finančních a věcných cen bylo tečkou za vydařeným turnajem propagujícím královskou hru i město Chotěboř. Zásluhu na tom má i organizační tým ve složení Josef Lášek, Miroslav Tecl, Břetislav Pour, Jaroslav Skyba a Petr Ďoubal. Poděkování patří i všem sponzorům bez jejichž pomoci by nebylo možné takto náročnou akci uspořádat.
(17.6.)

Roj včel v Partyzánské 

Koncerty ZUŠ Chotěboř v druhé půli června

   Dnes po 14. hodině bylo na Městskou policii Chotěboř oznámeno, že za železničním přejezdem ve směru do ulice Partyzánská je roj včel, který ohrožuje chodce a cyklisty. Protože vznikla důvodná obava z ohrožení zdraví lidí přivolala na pomoc stálá služba MP chotěbořské profesionální hasiče, kteří roj včel zneškodnili.
Foto z likvidace roje najdete v naší rubrice Okénko Městské policie a bude vás na něm jistě zajímat, jaké mají hasiči pěkné vybavení na likvidaci rojů.
(16.6.)

  V druhé polovině června, kdy vrcholí školní rok se na chotěbořských školách nejvíce finišuje. V této hektické etapě přichází se svými aktivitami i Základní umělecká škola Chotěboř. Po úspěšně zvládnutých postupových zkouškách zbývá žákům hudebního oboru ZUŠ ještě několik veřejných vystoupení, která se jistě vyplatí shlédnout. Dovolujeme si proto pozvat veřejnost na naše koncerty konané v Chotěboři a okolí, blízkém i vzdálenějším (jednak se říká, že „hudba nezná hranic“ a jednak věříme, že naše koncerty budou opravdu tak pěkné, že bude stát za to se za nimi vypravit i mimo region).
  V sobotu 18.6. odjíždí Dechový orchestr mladých do Ledče nad Sázavou, kde je mu věnován velký prostor k vystoupení na festivalu mladých dechových hudeb Posázaví. Festival je vyvrcholením oslav 50 let od vzniku ledečské ZUŠ. Koncert zde začíná ve 13 h na místním náměstí. Den poté, v neděli 19.6., vystoupí Komorní orchestr mladých v neobyčejných prostorách kolínské synagogy společně s komorními orchestry z Kolína a Jihlavy v rámci akce kolínské ZUŠ nazvané „Představujeme nové talenty“. Začátek tohoto zajímavého koncertu je v 18 h. V úterý 21.6. se Komorní orchestr mladých a Dechový orchestr mladých  představí v chotěbořské sokolovně na společném koncertním vystoupení s netradičně pojatým programem. Tento zajímavý a neobvyklý koncert začíná v 18 h. Ve čtvrtek 23.6. se uskuteční v koncertním sále ZUŠ Chotěboř koncert letošních absolventů hudebního oboru naší školy. Koncert začíná v 18 h. Dechový orchestr mladých přijal pozvání k účinkování ve Vilémově, kde v sobotu 25.6. vystoupí v místním kulturním domě od 15,30 h spolu s maďarskými hosty chotěbořského pěveckého sboru Doubravan. Komorní orchestr mladých bude mít samostatné vystoupení ve stejný den v Malči, začátek tohoto koncertu je v 16 h. Poslední tečku za školním rokem udělá svým koncertem bývalý žák chotěbořský ZUŠ klavírista Martin Smutný s hosty klavíristkou P. Žďárskou, flétnistkou K.Vávrovou a houslistou J.Dajčiakem. Koncert se uskuteční v sále ZUŠ Chotěboř a začne v 19 h.
Základní umělecká škola Chotěboř přeje touto cestou svým žákům hezké prázdniny a všem svým příznivcům klidnou, pohodovou a prosluněnou dovolenou.
Mgr.Milan Moc, ředitel ZUŠ Chotěboř
(16.6.)

Fotografie z Padovy, Itálie  Jak se to mohlo stát?

  Vlevo je fotografie z italské Padovy, kde chotěbořský borec Pavel Halama bojoval jako člen českého týmu CZ A. Český tým je na snímku s Prof. dr. Rudolfem Jakhelem, VIII.Dan. Pavel Halama je třetí zleva. Další fotografie najdete ve webových stránkách chotěbořského oddílu MSKA zde.
(16.6.)

  Na pravopisné chyby v internetových novinách jsme si už zvykli, ale následující je extra hrubka první třídy:
Děty vymýšleli reklamu
  Dvě excelentní hrubky v jednom nadpise se povedly dnes regionálnímu Právu. Marně přemýšlím, jak se to mohlo stát...
  Navíc mne tam docela polekal odkaz na článek:
Novinář s falešnou bombou se přiblížil k Harrymu ...
(16.6.)

Ceny hejtmana také chotěbořským studentům

   Dne 15.6.2005 předával v Jihlavě hejtman kraje pan Miloš Vystrčil společně s radní paní Martinou Matějkovou ceny hejtmana Vysočiny nejúspěšnějším žákům a studentům z krajských soutěží a přehlídek. Na foto vpravo jsou chotěbořské studentky Pavlína Niklová a Věra Neuwirtová ze čtvrtého třetího ročníku gymnázia Chotěboř.
  Ceny hejtmana obdrželi z Chotěboře:
Holubová Martina, Gymnázium Chotěboř, SOČ - Zdravotnictví, název práce: Rettův syndrom,
Nedbalová Radka, ZUŠ Chotěboř, Soutěž žáků ZUŠ - hra na violu - kat. V, 2. místo v ÚK v Liberci,
Neuwirthová Věra, Niklová Pavlína, Gymnázium Chotěboř, SOČ - Ochrana a tvorba životního prostředí, název práce: Odpady města Chotěboř,
Pavlas Jan, ZUŠ Chotěboř, Soutěž žáků ZUŠ - hra na housle - kat. IV, čestné uznání v ÚK v Liberci,
Rýparová Lucie, VOŠ a OA, Chotěboř, Soutěž v grafických předmětech - Wordprocessing SŠ na MČR v Sedlčanech, 20. místo ve Wordprocessingu, 28. místo v korektuře textu, 40. v psaní na klávesnici,

Stollin Martin, Gymnázium Chotěboř, Zeměpisná olympiáda - kat. C, 9. místo v ÚK v Kadani.
Jana Tomášková
(16.6.)

Ještě ke křižovatce Na Růžku   Bezděkov začíná 

Připomínáme koncert

  Ještě jednou k přechodům pro chodce v křižovatce u knihovny: Dle posledních zpráv budou realizovány přechody dva a to naproti Růžku v ulici Tyršova a poblíž kadeřnicví v ulici Krále Jana. Kritická místa křižovatky budou zabezpečena zábranami proti vstupu. Světelné zařízení bude v provozu od 5:00 do 19:00 ve všedních dnech. Na straně u knihovny přibližně k pojišťovně bude umístěna přenosná dopravní značka zákaz zastavení.
Upozornění pro řidiče: respektujete přenosnou dopravní značku zákaz vjezdu všech vozidel u hospody Čertův stolek.
Městská policie.
(16.6.)

  Tradiční sedmidílný míčový seriál s názvem Bezděkovské léto s Coca Colou 2005 startuje. Úvodní soutěží bude už tuto neděli 19. června sedmý ročník volejbalových deblových mixů. Startovné činí 150 korun za každou dvojici. Systém turnaje bude stanoven podle počtu přihlášených dvojic, družstva na prvních čtyřech místech se mohou těšit na věcné ceny.
(16.6.)

  Nezapomeňte, že tento pátek 17.6. od 20 h vystoupí ve zdejším Zimním stadionu pražská revivalová skupina The Bugles, která zpívá slavné písně legendárních Beatles. Předprodej vstupenek je v InfoCentru v knihovně, plakát akce najdete zde.
(16.6.)

Na Růžku: Přechody budou jinde ! 

Na Růžku: Dopravní inspektorát asi ví, co dělá

   Dle vyjádření vedoucího Odboru dopravy vznikla potřeba zrušení přechodů teprve včera při instalaci semaforů. Nebyla tedy konzultována předem.
  Prostě se až při práci zjistilo, že semafory budou stát v místě, kde si budou vzájemně překážet s přechody.
  Přechody budou posunuty, tedy namalovány o kus dál.
Milan Linhart, místostarosta
Harryho poznámka: Taky se nám nechtělo věřit, že by v takto frekventovaném místě přechody nebyly. Tím se vše vysvětluje, avšak veřejnosti stále doporučujeme přecházet tam velmi opatrně a jen na vyznačených přechodech!
(16.6.)

  Veřejnost bude informována v Echu, městský rozhlas bohužel skoro nikde nefunguje. Jednání, na kterém se o úpravě křižovatky z důvodu uzavírky ulice Havlíčkova rozhodlo, proběhlo na konci minulého týdne. Celé je to v režii našeho Odboru dopravy a Policie ČR. Z celého jednání jsem obdržel pouze informaci, že Na Růžku budou semafory, o dalších podrobnostech jsem nikým informován nebyl, o rušení přechodů pro chodce už vůbec ne! Samotného mne to dnes ráno cestou do práce zaskočilo. Včera jsem se vrátil z Jihlavy až o půl deváté večer, takže zrušené přechody pro mne byly ráno překvapením. Dopravní inspektorát asi ví, co dělá, my jsme jenom laici. S informováním veřejnosti o podobných záležitostech je opravdu problém, protože jediný nástroj, který má radnice k dispozici je Echo, ale to je nepružné. Vychází jen jednou měsíčně, uzávěrka příspěvků je už dva týdny před vydáním a každý si ho nekoupí hned první den. Jsme tedy schopni spolehlivě informovat jen o věcech, které víme 1 až 2 měsíce dopředu. Internet zdaleka všichni nečtou, na rekonstrukci rozhlasu nezbývají v rozpočtu peníze a úřední desku už nečte vůbec nikdo.
Milan Linhart, místostarosta
(16.6.)

Chodíte pěšky? Pozor na křižovatce Na Růžku od 16.6. ! Bude nutno přecházet jinde.

  Na nejrušnější křižovatce v Chotěboři Na Růžku dnes od rána probíhala usilovná činnost, která neušla pozornosti procházejících lidí. Specializovaná firma zde instalovala mobilní semafory (první semafory v Chotěboři !) a procházející občané zaplavovali naši redakci otázkami, co se to tam vlastně děje. Proto jsem vyslal mého pána, aby zjistil, o co jde.
 
Dobře informovaný zdroj, specialista na silniční záležitosti, nám poskytl odpovědi na naše zvědavé otázky:

  Křižovatka Na Růžku je již delší dobu v hrozném stavu, kdy se jí těžko dá projet, pokud do ní jedete z vedlejší silnice. Znamená nynější instalace semaforů, že se někdo ujal řešení?
  Ne, to ne. Instalace semaforů zde probíhá z jiného důvodu. Od čtvrtka 16.6. začíná rekonstrukce Havlíčkovy ulice, výpadovky na Havl. Brod, hrazená z prostředků Krajského úřadu a města Chotěboř. Ta je spojena s objížďkou, která bude ústit směrem do města právě na křižovatce Na Růžku, ulicí Fominovou. Aby se vozidla, jedoucí po objížďce byla schopna dostat na hlavní trasu, instalují se zde první semafory v Chotěboři.

  Na jak dlouho bude tato instalace?
  Semafory jsou mobilní, protože objížďka bude fungovat do 15.11. tohoto roku, pak budou odstraněny.
  Níže přinášíme fotografie z nebezpečné křižovatky a zároveň varujeme: Dávejte pozor při přecházení křižovatky Na Růžku v místech bývalých přechodů, musíte dát přednost autům, protože všechny čtyři přechody už byly smazány a vy nemáte právo tam přecházet...

(15.6.)
Update 16.6.: Nové přechody budou namalovány jinde. Lidé se budou muset naučit přecházet po nich.

Fotografie k situaci na křižovatce Na Růžku od 16.6.

  * 
Vlevo: Jeden ze čtyř mobilních semaforů. Vpravo: Mobilní semafor a smazaný přechod před Zelenou lékárnou.

 
Vlevo: Všechny čtyři přechody pro chodce (zebry) jsou na křižovatce smazány. Vpravo: Bývalý přechod k lékárně.
Nikde není upozornění pro chodce, zvyklé tam přecházet, na hrozící nebezpečí...

 
Nedávno namalované přechody (zebry) byly zatřeny, aby nebyly vidět. Ale zatření je tmavší než vozovka, takže původní zebra vidět je... Žlutá čára označuje místo, kde přijíždějící auto musí zastavit, pokud mu svítí červená. Pokud má zelenou, projede přes bývalý přechod bez odpovědnosti za střet s chodcem...
(15.6.)

Pozvánka na Zastupitelstvo 

Marný  boj s tisícíhlavou saní státní správy

  MěÚ Chotěboř zve všechny občany na zasedání Zastupitelstva města, které se bude konat v pondělí 20.6. od 16 h v kulturním domě JUNIOR v Tyršově ul.
Program: 1) Zahájení, 2) Zpráva o činnosti rady města od 2.5.2005 do 20.6.2005, 3) Majetkové záležitosti, 4) Závěrečný účet města za rok 2004, 5) Vyhláška o místním poplatku, 6) Přestávka, 7) Úvěrová smlouva, 8) Rozpočtové záležitosti, 9) Změna územního plánu, 10) Různé, 11) Návrh na usnesení, 12) Závěr.
Tomáš Škaryd, starosta,
Milan Linhart, místostarosta.
(15.6.)

  Marný boj popisuje ve svém blogu Jirka Císař:
  "
I když jsem jako předseda finančního výboru pouze neuvolněným členem městského zastupitelstva v Chotěboři, velmi citlivě vnímám pozvolné a skryté okrádání obecních rozpočtů státem, naproti tomu navalování zbytečné práce na obecní úřady a obecné utužování centralistického řízení státní správy nezdravě prorostlé se samosprávou. Mám tedy bohužel stále větší pochybnosti o smyslu a potřebnosti obecního zastupitelstva jako instituce. Připadá mi to jako marný boj s tisícihlavou saní, které za každou utnutou hlavu naroste hned deset dalších. Sami politici už přiznávají, že už nejsou schopni efektivně ovlivňovat neřku-li řídit onen úřednický kolos, který si žije svým vlastním životem napříč volebními obdobími a politickými stranami a který de facto řídí a rozhoduje 99% veškerých veřejných záležitostí."
Celý spot z NoteBlogu Jirky Císaře si přečtěte zde.
(15.6.)

Chotěboř hodně z dálky   Nevychovanci 

Úspěch malých fotbalistů

  Dalším bloggerem, který pořídil pěknou fotku Chotěboře hodně z dálky, na obzoru, je po Jildovi Zárubovi (viz Harryho Novinky z 6.6.) Jirka Císař. Jeho fotku pořízenou ze silnice u výjezdu z lesa pod Rušinovem (tedy nad Malčí) najdete zde. Zajímavé je, že fotili téměř ze stejného místa, takže můžeme fotky obou libických rodáků porovnávat.
(15.6.)

  V pátek dne 10.11.kolem 15. hodiny přijala hlídka MP oznámení, že v parčíku V.Fialy u kaple ruší nějací opilci smuteční obřad. Na místě strážníci zjistili, že opodál tohoto parku se nachází skupinka mladých lidí. Dle sdělení přítomných lidí z nich měl někdo odcizit kasičku z kaple. Jak situaci hlídka MP řešila si přečtěte v naší rubrice Okénko Městské policie.
(15.6.)

  Chtěli bychom všechny naše spoluobčany upozornit na velký úspěch fotbalistů mladší přípravky (ročník narození 1996 a mladší). Po úspěšném začátku podzimní části krajského přeboru a po velmi úspěšné zimní halové sezoně kluci v jarní části  krajského přeboru zaváhali jen jednou při trojutkání v Havlíčkově Brodě. V posledních dvou zápasech na hřišti ve Velké Bíteši  neponechali nic náhodě. V prvním zápase porazili FC Vysočinu Jihlava potřebným skore 2:0 a ve druhém domácí 9:0 a mohli slavit svůj velký úspěch – 1. místo v krajském přeboru mladších přípravek. Podrobnosti a fotografie najdete na stránce Fotbal.
Rodiče mladých fotbalistů

(15.6.)

CHnet má zrcadlo 

Metropolitní síť Podoubraví bude !

  Server CHnet, což je rozcestník pro chotěbořské uživatele internetu, má dnes odstávku z důvodu upgrade softwaru. Funguje však jeho zrcadlo chnet.harry.cz, které vám doporučujeme použít kdykoli při výpadku originálního serveru.
(14.6.)

  Podle nejčerstvější zprávy byl projekt internetové metropolitní sítě Podoubraví úspěšný a byl vybrán k financování ze strukturálních fondů EU. V letošním roce proběhne „papírová válka“ (je to hodně složité) a od března 2006 se počítá s realizací. Na síť se může těšit 11 obcí včetně Chotěboře a některých místních částí. Vyřešen bude především Bílek, který je největší a má nejhorší dostupnost jakéhokoliv signálu.
  Jako obvykle se však musíme postarat sami, nikdo nám nic nedá. Např. Přibyslav má štěstí (a Chotěboř smůlu), že leží při hlavní elektrifikované trati Českých drah, kde jsou položeny optické kabely pro Internet, kabelovou televizi apod. Tato skutečnost byla pro kraj Vysočina rozhodující při zařazování jednotlivých měst do páteřní internetové sítě kraje Vysočina, která byla nazvána ROWANET a na kterou dostal kraj štědrou dotaci ze strukturálních fondů EU. Chotěboř tehdy protestovala, že nebyla do sítě ROWANET zařazena také, ale bylo nám to zdůvodněno vysokými finančními náklady, protože k nám České dráhy optiku nevedou.
  Proto Svazek obcí Podoubraví podal vlastní projekt Metropolitní internetové sítě Podoubraví v nákladech kolem 11 milionů a ten byl úspěšný.
Ing. Milan Linhart, místostarosta Chotěboře
(14.6.)

Harryho komentář: Novela na druhou 

Pavel absolvoval mezinárodní zkušenost

  Včera zveřejněná staronová povinnost podnikatelů vystavovat doklad o útratě nad 50 Kč svědčí o tom, jak to u nás v parlamentu chodí. Tato povinnost se do novely zákona o živnostenském podnikání dostala již vloni, prý náhodou (podle jednoho rádia), a zůstala tam "nepovšimnuta", ačkoli obdobná vsuvka do zákona platila už v roce 2002, ale jen velmi krátce, protože se tenkrát zvedl prudký odpor podnikatelských komor. Běžnou praxí našich zákonodárců pak je, že novely zákonů přilepují k novelám zákonů úplně jiných, takže najít ve Sbírce zákonů či v parlamentních tiscích takovou novelu skrytou v novele je lahůdka. Zkoušel jsem to včera, ale nepovedlo se, nenašel jsem. Podotýkám ovšem pro pořádek, že mého pána tato "novela na druhou" nechává v klidu, protože už přes 10 let vystavuje na každou svoji službu stvrzenku počítačem a tím je v počítači eviduje. Jsem skutečně zvědav, s jakou odezvou se tato "náhle se vynořivší" povinnost (ministerstvo financí na ni upozornilo až 14 dní před začátkem platnosti) setká nyní. Jen si např. představte nabitou hospodu v pátek večer, kde všichni chtějí platit, ale číšník bude vypisovat stvrzenky... Inu, vyhodili ho dveřmi, vrátil se oknem... Lobbystická skupina výrobců registračních pokladen opět zapracovala. Kdopak si v důsledcích na tom namastí kapsy?...
(14.6.)

  V pondělí ráno se vrátil Pavel Halama z chotěbořského oddílu Moderního sportovního karate z italské Padovy, kdejako jeden z osmi účastníků českého týmu CZ A bojoval na evropském finále Karate Eurocupu 2005. Náš tým CZ A tam obsadil 5. místo, když mu finálová čtyřka utekla skutečně o chloupek. 
Vlevo vidíte
plakát z tohoto Evropského poháru v karate bez rozdílu stylu. Termín "bez rozdílu stylu" znamená, že spolu bojovali borci různých stylů karate, což jim přineslo nevšední zkušenosti.
(14.6.)

Informace České daňové správy:  Živnostníci musí od 1.7. vydávat doklady o zaplacení nad 50 Kč

  Dnes vydalo Ministerstvo financí tiskovou zprávu, z níž vyjímáme (celý text najdete zde - je tam ale nával čtenářů, tak se tam nemusíte dostat):
  Podle novely zákona o živnostenském podnikání, musí od 1. 7. 2005 všichni podnikatelé, kteří podnikají na základě živnostenského oprávnění, vydat zákazníkovi doklad o prodeji zboží nebo poskytnuté službě, a to pokud přesahuje platba výši 50 Kč.
Zákon o živnostenském podnikání nerozlišuje, zda se jedná o doklad z elektronické pokladny, či doklad vypsaný ručně. (Harryho pozn.: Pamatujete? Už to tady jednou bylo, nad 20 Kč, ale hned to bylo zrušeno...)
  Používáte již elektronickou pokladnu? Zákon o registračních pokladnách povinnost vydávat doklady o zaplacení ještě upřesňuje. Od 1. 7. 2005 každý daňový subjekt, který provozujemaloobchodní nebo hostinskou činnost na základě živnostenského oprávnění, a který používá jakoukoli elektronickou pokladnu, která tiskne pokladní blok, má povinnost oznámit v každém pokladním místě svoji identifikaci a umístit upozornění o tom, že je povinen za provedenou platbu vystavit a předat zákazníkovi potvrzení o platbě za maloobchodní prodej zboží nebo poskytnutí hostinské činnosti, přesáhne-li platba 50 Kč. Potvrzením o platbě bude doklad tištěný touto elektronickou pokladnou. Zákazníkovi bude v každém pokladním místě viditelným způsobem oznámeno, že prodávající provozující maloobchodní nebo hostinskou činnost je povinen mu vydat doklad o platbě. Zákon o registračních pokladnách přímo předepisuje text tohoto oznámení: "Zákon o registračních pokladnách ukládá prodávajícímu povinnost předat o provedené platbě pokladní blok vystavený pokladnou tohoto pokladního místa nebo očíslovaný paragon, popřípadě pokladní blok vystavený záložní pokladnou, v případě její poruchy."
  Ještě elektronickou pokladnu nepoužíváte? Prodávající, který provozujemaloobchodní či hostinskou činnost, a který doposud nepoužívá jakoukoliv elektronickou pokladnu, nemusí tuto pokladnu pořizovat k 1. 7. 2005. Taktéž nemusí mít v prodejním místě umístěno oznámení o povinnosti vydat doklad o platbě. Tyto a další povinnosti vyplývající ze zákona o registračních pokladnách musí splnit nejpozději od 1. 1. 2007. Doklad o prodeji zboží či služeb nad 50 Kč však musí prodávající vydat a to v souladu s novelou zákona o živnostenském podnikání, byť by to byl paragon vypsaný ručně.
(13.6.)

 Havl. Brod má letadlo u ČSA 

Pozvánka

  České aerolinie (ČSA) pokřtily 9. 6. slavnostně první letadla typu Airbus A321 ve své flotile. Letadla budou létat pod jmény českých měst Havlíčkův Brod (OK-CEC) a Nové město nad Metují (OK-CED). Údaje o novém stroji najdete na webu ČSA zde, fotky ze křtu jsou tam zde a oficiální stránka Airbusu A321 je zde.
(13.6.)

  Město Chotěboř srdečně zve všechny občany na besedu o problémech města, plánovaných investičních akcích a o záležitostech komunálních služeb i odpadového hospodářství do KD Junior. Beseda se koná již toto úterý 14.června od 17 hod. Na setkání s Vámi a na Vaše četné dotazy, náměty a připomínky se těší starosta města Ing. Tomáš Škaryd, místostarosta Ing. Milan Linhart a jednatel TELES s.r.o. Ing. Petr Sodomka.
Milan Linhart, místostarosta Chotěboře
(13.6.)

Skauti měli Svojsíkův závod   InfoCentrum i pro místní 

Naši hasiči zasahovali

  V sobotu 11. 6. uspořádali členové chotěbořských středisek Doubravka a Via krajské kolo Svojsíkova závodu. Trasa vedla náročným terénem v okolí řeky Doubravy a tak na závodníky kromě čtrnácti bodovaných stanovišť a šesti kilometrů čekalo i celkové převýšení kolem 250 m. Nejlepších výsledků v dívčí i chlapecké kategorii dosáhly hlídky z oddílu Naděje ze střediska Bílý štít z Nového Města na Moravě. Okres Havlíčkův Brod ale také nedopadl špatně, protože ze čtyřech hlídek, které se kvalifikovaly do tohoto závodu skončily tři na pozicích vítězů. Za chlapce to byl na druhém místě oddíl Aldebaran střediska Goliath Přibyslav a na třetím místě oddíl Kondorů ze střediska Doubravka z Chotěboře. Vlaštovky ze střediska Bobříci z Havlíčkova Brodu jsou v dívčí kategorii druhé a třetí skončil oddíl Lišky ze střediska Divočáci z Jihlavy. Fotky ze závodu najdete zde.
Zdeněk Karas - Roy
(13.6.)

  Chotěbořské InfoCentrum v knihovně slouží nejen návštěvníkům města, ale i místním občanům, píší dnešní Noviny Havlíčkobrodska. Novinkou bude pak v příštích týdnech napojení infocentra na zprostředkovatele kulturních a společenských akcí po celé republice. "V praxi to bude znamenat, že k nám přijde zájemce o představení v pražském Národním divadle, a přímo u nás si bude moci zakoupit lístek," vysvětlila vedoucí knihovny Pavlíková. Celý článek čtěte zde.
(13.6.)

  V pátek10.6. v 10.52 byl na Krajské operační a informační středisko HZS kraje Vysočina nahlášen požár jednoposchoďové budovy v obci Benátky u Ždírce n. D. Jednalo se požár nízké budovy uprostřed obce, v které se nacházejí dvě firmy – dřevovýroba a tiskárna. V 11.14 byl požár lokalizován. Nedošlo k rozšíření na další budovy. Na místě zasahovali hasiči ze stanice Chotěboř a Hlinsko a dobrovolní hasiči ze Ždírce nad Doubravou a Krucemburku. Podrobnosti přináší list HB in zde.
(13.6.)

Vyhrál v Milionáři   Setkání fotbalových veteránů po 35 letech

  Chotěbořský soutěživý mladý pán Michal D. v tomto týdnu soutěžil v pořadu TV Nova Milionář a vedlo se mu. Za pomoci nápovědy na telefonu získal 320 tisíc Kč. Jeho soutěžení budete moci na TV Nova shlédnout, jak nám sdělil otec šampiona, v pátek 1.7. večer.
Michal se již dříve celkem s úspěchem zúčastnil jiných televizních soutěží. Gratulujeme.
(11.6.)

  Veteráni zdejšího fotbalu z přelomu 60. a 70. let minulého století se potkali v tomto týdnu v restauraci Na Růžku a pěkně si zavzpomínali na slavná léta krajského přeboru. Samozřejmě se u toho nachomýtl můj pán, takže pro pamětníky máme fotku.
Zleva dole: Boban Mudruňka, Joža Gavura, Jirka Němec, zleva nahoře: Franta Dobrý, Pepa Žák a Pavlík Štětina.
Foto: redakce.
(11.6.)

ČSSD Chotěboř: 8. ročník volejbalového turnaje O Růžový pohár 

Jablko nepadá daleko od stromu

Volejbalový turnaj O Růžový pohár 2005 se dnes celý den hrál na zdejších kurtech. Výsledky jistě budou na webové stránce poháru zde.
Foto:
redakce.
(11.6.)

  Jihlava: V Chotěboři se rodí půlkaři? Svědčí o tom ten fakt, že na krajském žákovském atletickém šampionátu se na prvním místě v disciplíně 800 m umístili dva chotěbořští atleti - starší žákyně Dagmar Novotná z TURBO Chotěboř a mladší žák Matěj Žanda z SK Chotěboř.
  Oba dva běžci, děti úspěšných chotěbořských atletů, si zaběhli osobní rekordy a tak není divu, že se svými výkony probojovali na dětskou, prestižní olympiádu v Brně v závěru června. Blahopřejeme.
(11.6.)

Jana je ve finále Miss aerobik 2005   Dnes opět U Mloka 

Koncert na Zimáku

  O víkendu 4. 6. – 5 .6. se konalo v Praze semifinále Miss aerobik České republiky 2005. Chotěbořská cvičenka Jana Schwarzová (18) zde dosáhla svého životního umístění v kategorii 18 - 25 let. Postup do semifinále si vybojovala mezi 120 dívkami z celých Čech a Slovenska. V semifinále jich nakonec soutěžilo 30, do finále jich postoupilo deset a Jana mezi nimi. Podrobnosti přináší Jana Tomášková na webu města zde.
(11.6.)

  Nový Klub U Mloka v Libici n.D., jenž zahájil svou činnost před dvěma týdny, má dnes na programu zahájení oficiálního provozu hospody v prostorách Klubu. Pro návštěvníky je připravena Oldies Párty a také se bude grilovat na terase. Fotky z Klubu najdete ve výloze Řeznictví Jiřička na rohu náměstí.
(10.6.)

  Za týden, v pátek 17. 6. zažije zdejší Zelená Aréna (Zimní stadion) další zatěžkávací zkoušku: SKC Městské muzeum tam pořádá od 20 h koncert pražské skupiny The Bugles - Beatles Revival. Plakát na tuto akci najdete zde.
(10.6.)

Fotky z divadla / Je kino ještě "Družba"?   Další fotky z DD 

Jedou bojovat do Itálie - Update !

  Stručnou recenzi středečního divadla dvou herců Poslední léto (Marta Vančurová a Vlastimil Harapes) v chotěbořském kině a dvě fotky ze závěrečné děkovačky přináší ve svém blogu zde Jirka Císař. Zároveň klade dobrou otázku, zda už by to nechtělo kino Družba přejmenovat. Vzhledem k tomu, že je členem Zastupitelstva, má možnost to navrhnout...
(10.6.)

  Další fotky ze Dne dětí u Zimního a letního stadionu v Chotěboři 5.6. nám poslal Petr Palisa (autor grafiky sedícího Harryho v záhlaví titulní stránky našeho listu). Fotky si můžete prohlédnout zde.
(9.6.)

  Update: O nadcházejícím víkendu bude na evropském turnaji karate v italské Padově bojovat i Pavel Halama ze zdejšího oddílu MSKA jako jeden z osmi zástupců ČR. Na turnaji se poměří borci různých karate stylů z celé Evropy. Návrat české výpravy se očekává v pondělí dopoledne, takže poté vám přineseme čerstvé zprávy a možná i nějakou fotku. Zlomte vaz, pánové (nikoli doslova ovšem)!
(9.6.)

Jste v Chotěboři spokojeni?   Fotky historické i současné 

Našla se Bessina

  Anonymní Dotazník ke zjištění spokojenosti občanů města Chotěboře můžete vyplnit přímo na zvláštní stránce ve webu města Chotěboře zde. Dotazník je rozdělen na tři části (po vyplnění jedné postoupíte do další) a má formu zaškrtávání z nabídnutých odpovědí, takže sami toho psát moc nemusíte.
(9.6.)

  Vás co jinak nečtete chotěbořské blogy upozorňuji, že Jirka Císař má ve svém NoteBlogu tentokrát historickou fotku rockové skupiny Fortuna z r. 1976 a tři zajímavé fotky hasičských aut a strojů ze Dne dětí. Pak tam najdete kresby libického již nežijícího malíře Jiřího Horníka a samozřejmě několik dalších fotek Jirkou oblíbených květinek. Doporučujeme nahlédnout zde.
(8.6.)

  Již od 3.6. je umístěn v kotci Městské policie nalezený pes. Běhal v chotěbořské ulici Družstevní. Je to fena a má na krku štítek se jménem Bessina. Není to žádný kříženec a majitel fenku musí nutně postrádat. Info: hlídka MP na mobilu 724 136 064. Harryho pozn.: zdá se mi jako pitbullka, fotky jsou jako vždy v naší rubrice Okénko městské policie.
(7.6.)

Turnaj firem ve fotbale 

Rada města zasedala:  Nadílka sportům

  Turnaj firem se konal na letním stadionu v Chotěboři. Pod patronátem předsedy FC Chotěboř se v neděli 5.6.2005 uskutečnil turnaj firem v malé kopané o putovní pohár, který věnoval p. Horák z firmy NATE, a.s.
Výsledná tabulka turnaje:
1. GCE, s.r.o. skóre 13:3, 7 b
2. NATE, a.s.  6:3, 6 b
3. Stavební firma Novotný  6:7, 3 b
4. Alka holding „ 4:10, 2 b
5. TENEZ, a.s. „ 4:10, 2 b
Nejlepším střelcem byl vyhlášen Zdenek Zvolánek z GCE. Tímto děkuji všem zúčastněným za účast a těším se na další ročník.
Milan Málek, předseda FC Chotěboř

(7.6.)

  V pondělí 6.6. zasedla řádně Rada města Chotěboře a schválila řadu usnesení, která si můžete v kompletu přečíst zde. My pro vás zde vyjímáme: Rada města na základě doporučení sportovní komise Rady města Chotěboř schvaluje neinvestiční příspěvky subjektům, které působí v oblasti sportu, pro rok 2005 (výdajová skupina 3) v následující výši: Základní škola Smetanova Chotěboř na činnost softbalového oddílu – Kč 8.733,--; Oddíl Moderního sportovního karate Chotěboř – Kč 16.228 (na činnost oddílu mládeže Kč 11.228,-- a na uspořádání republikového semináře v karate Kč 5.000,--); Sportovní klub Buttula Chotěboř Kč 48.762,-- (na činnost oddílů mládeže Kč 35.762,-- a na uspořádání Miss Aerobik Tour 2005 Kč 13.000,--); Český svaz biatlonu, klub biatlonu Chotěboř na činnost oddílu mládeže Kč 2910,-- a Sportovní klub Chotěboř se sídlem v Libici nad Doubravou Kč 20.544,-- (na činnost oddílu mládeže atletika Kč 3.326,--, na činnost oddílu mládeže orientační běh Kč 11.228,-- a na uspořádání závodů v orientačním běhu Kč 6.000,--). Fotbalový klub Chotěboř Kč 76.601,-- ( na činnost oddílů mládeže Kč 56.970,--, na uspořádání mládežnických fotbalových turnajů Kč 10.000,-- a na nákup křovinořezu Kč 9.631,--); HC hokejový klub Chotěboř na uspořádání mládežnických hokejových turnajů Kč 10.000,-- a Tělovýchovná jednota CHS Chotěboř Kč 448.843,-- (na činnost oddílů mládeže : stolní tenis Kč 9.565,--, volejbal dívky Kč 7.069,--, volejbal chlapci Kč 9.565,--, atletika TURBO Kč 6.654,-- a ASPV Kč 46.990,--; na uspořádání XXII. Ročníku šachového turnaje „O putovní pohár“ Kč 4.000,--,na uspořádání atletických závodů Chotěbořského běžeckého poháru Kč 5.000,--, na uspořádání turnajů stolního tenisu Kč 5.000,--, na uspořádání turnajů ve volejbale Kč 5.000 a investiční příspěvek na zakoupení a stavbu nového lyžařského vleku Kč 350.000,--).
(pokračuje níže vlevo)

Rada města zasedala - pokračování  Panorama s Chotěboří na obzoru 

Strašidelná noc na zámku

  Rada města souhlasí na základě písemné žádosti s převodem přebytečného majetku z evidence OS Městské jesle Chotěboř do OS Jednotka sboru dobrovolných hasičů Města Chotěboře. Jedná se o 255 ks dezertních talířů v jeslích nevyužitelných. Rada města projednala žádost Ing. Heleny Neužilové, Na Valech 442, Chotěboř, o zřízení veřejného osvětlení na prostranství mezi ulicemi Na Valech a Smetanova. Rada města žádosti vyhovuje. Rada města schvaluje vzor kupní smlouvy pro prodej plných cihel a suti z budovy Městských jatek, č.p. 518 v ul. Západní v Chotěboři za cenu 1Kč/1ks za cihlu, 160,--Kč/1t suti, 500,-- Kč/1t žulových kostek a pověřuje rozhodováním o uzavření těchto smluv starostu města.
(7.6.)

  Pěknou fotku pohledu ze svahu Železných hor přes Hradiště na Chotěboř na obzoru má dnes ve svém blogu Jilda Záruba, libický rodák a pražský novinář. Kliknutím na ni si ji zvětšíte, ale nedejte na bloggerovo varování, že je to fotka velmi objemná, není, má jen 165 KB (do redakce nám choděj od čtenářů i 15 x objemnější). Fotka je v blogu zde. Autor klade čtenářům otázku, odkud byla pořízena. Ptal jsem se mého pána a ten odvětil: Harry, odkud to je poznám na první pohled, ale čtenářům to neprozradím, jen tolik, že kousek nad bydlištěm Jarmilky, idolu Jildy a jeho spolužáků žákovských let ze ZDŠ (to ale na fotce není).
(6.6.)

  Sobotní Noc na zámku se konala v Chotěboři poprvé. Početný dav návštěvníků měl možnost vidět nejen rej strašidel, hudební vystoupení, rytířské klání, ale třeba i střelbu z historických děl, kterou noční show úderem 22. hodiny začala. Pokud jste tam nebyli, přečtěte si zde, co o tom píší Noviny Havlíčkobrodska. Akci pořádalo SKC Městské muzeum.
(6.6.)

Den dětí 5. 6. 2005 poprvé na trávě a parkovištích u Zimního stadionu i uvnitř

  Bohatý program a proměnlivé počasí měl letošní Den dětí, poprvé pořádaný uvnitř i vně Zimního stadionu. Zvláštní stránka s fotkami Martina Koláře je zde, další stránku s fotkami Harryho pána najdete zde. Máme zájem o fotky s vysokozdvižnou plošinou.
(5.6.)

 

Tip na výlet  Harry is Android for Repair & Yelling... 

Puštík obecný zachráněn

 Společnost Intel ve spolupráci sNárodním technickým muzeem připravuje ojedinělou výstavu nazvanou Mikroprocesory – srdce počítačů. Jedná se o ucelenou historii mikroprocesorů od prvního modelu na světě až po nejnovější procesory ze současnosti. Výstava se koná u příležitosti 40. výročíMooreova zákona (Každé dva roky se zdvojnásobí počet tranzitorů v mikročipu).

  Tak jsem dal na doporučení bloggera Igiho a využil generátoru jmen kyborgů ke zjištění, co skrývá jméno mé. A hle, co jsem zjistil:
A HARRYHO PAN je navíc Humanoid Optimized for Peacekeeping and Accurate Nullification!
Ovšem BOSS OF HARRY je Being Optimized for Sabotage and Scientific Observation Functional Hydraulic Android Responsible for Repair and Yelling. Zkuste si to taky, možná se pobavíte stejně jako já...
(5.6.)

  Tento týden bylo zachráněno mládě sovy, puštíka obecného. Jeden občan je nalezl, donesl na Městskou polici a ta zavolala Agenturu ochrany přírody v Pavlově, která je tady od toho, aby se o mládě postarala. Pokud se vám přihodí obdobný nález, Městská policie vám pomůže. Podrobnosti o zachráněném ptáku i jeho fotografii najdete v naší rubrice Okénko městské policie.
(4.6.)

  Vernisáž výstavy bude 6. června 2005 a výstava potrvá až do 28. srpna 2005. Mezi zajímavosti výstavy bude patřit vůbec první mikroprocesor na světě Intel 4004 (česky zde, anglicky zde) z listopadu 1971, což je 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsloužit až 640 B RAM paměti (0,625 KB). Zastoupeny budou i další milníky - od 8008 přes slavný Intel 8088, plně 32bitové Intel 80386 či rodinu 486 DX/DX2/DX4, první Pentium® uvedené v roce 1993, až po dvoujádrové procesory uváděné v těchto dnech. Další podrobnosti o výstavě najdete na jejím webu zde. Myslím, že je to dobrý tip pro školní výlet nebo pro rodinu se zvídavými dětmi, o fandech počítačů a digitální techniky nemluvě.
(5.6.)

Letecká akrobacie na Dětském dnu  Sněhurka a 7 trpaslíků v kině 

Pilnův statek je k pronajmutí

  Na oslavě Dne dětí na letišti v Dobkově vystoupil dnes ve 12:30 h se svou akrobatickou sestavou člen
reprezentace ČR
a chotěbořský pilot Honza Adamec. Přes horší počasí, které vadilo fotografům, pilot zalétal na svém akrobatickém speciálu Zlín Z-50 bezchybně.   (4.6.)

  Známou pohádku zahrají žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ. Představení s nimi nastudovala paní učitelka Ivana Kozubová a je obohaceno o taneční složku, o kterou se postaraly žákyně tanečního oboru ZUŠ pod vedením paní učitelky Mgr. Sylvie Tonarové. Bude se konat 6. 6. 2005 od 18.00 hodin v kině. Všichni jsou srdečně zváni. Další podrobnosti včetně osob a obsazení naleznete na webu ZUŠ zde.
(4.6.)

  Areál Pilnova statku v Libici n.D. je nyní k pronajmutí pro podnikatele, píší dnešní Noviny Havlíčkobrodska. Protože Pilnův statek je už několik let vyhledávaným turistickým centrem vesnice s ubytovnou, která má místa zadána i rok dopředu, bude obec Libice n.D. pronájemce vybírat velmi pečlivě. Roční nájemné požaduje obec minimálně 100 tisíc Kč. Celý článek čtěte zde.
(4.6.)

Drby z vrby (též Novinka z redakce): Trilaterální jednání

  Včera v podvečer se v salonku U akvaria v Zahradní restauraci Niklovna sešli k trojstranným jednáním pánové (níže zleva)


Foto: redakce

Zdeněk Janovský, chotěbořský pedagog,  Jiljí Záruba, blogger a pražský novinář, a Harryho pán, pracující důchodce, a vydavatel těchto novin. Setkání proběhlo v duchu přátelství a vzájemného porozumění a přispělo ke zkvalitnění kontaků všech zúčastněných stran. Více stručné komuniké z jednání už neříká... (3.6.)

Foto ke zprávě o Dechovém orchestru mladých níže


Dechový orchestr mladých při ZUŠ Chotěboř koncertoval 1. máje 2005 na zdejším náměstí. Vpravo ředitel ZUŠ a dirigent Milan Moc.
Foto: ZUŠ

DOM hraje v Chotěboři dnes a zítra Hokejisté začali trénink 

Pozvánka na Oslavy Dne dětí

  Po svém návratu z krásného a hudebně velmi úspěšného zájezdu v Itálii vystoupí dnes Dechový orchestr mladých při ZUŠ Chotěboř v 16.30 hodin na chotěbořském náměstí. Chce takto ještě jednou poděkovat všem vstřícným sponzorům. I jejich podpora umožnila 40 mladým muzikantům uskutečnit zmíněný a v historii orchestru první zahraniční zájezd. Na odpolední sluníčkem zalité Náměstí T. G. M. přijďte i Vy. Nebude vybíráno žádné vstupné a budete moci slyšet skladby nejrůznějších žánrů, které při hlavním koncertu na velkém pódiu uprostřed přímořského města Cervia sklidily dlouhý aplaus od více než 1000 !! posluchačů. Zítra mezi 13. a 16. hodinou bude Dechový orchestr mladých hrát na chotěbořském letišti v rámci 8. Dětského dne (www.aeroklub.hotebor.cz). Pořádá ho chotěbořský aeroklub s přispěním města Chotěboře a firmy Auto... Bývám se svými dětmi pravidelným návštěvníkem téhle akce a tak se těším, že se tam s Vámi i s naší mládežnickou dechovkou uvidím.
Pavel Fiala
 
(3.6.)

  PŘIVEĎTE MLADÉ HOKEJSTY NA TRÉNINK! Pondělkem minulého týdne vypukla nová sezona hokejstům Chotěboře. Přípravka a elevové trénují dvakrát týdně. Našim nejmenším začínají tréninky každé pondělí a čtvrtek od 17:30 a sraz je na zimním stadionu, proto neváhejte a přiveďte své děti již ted. Junioři a Starší žáci jsou zatím bez trenéra a vzhledem k tomu, že spousta kluků se věnuje i ostatním sportům, začne jim příprava zřejmě později. A-mužstvo trénuje třikrát týdně pod vedením Vl.Halamky a složení mužstva je zatím nejisté, jako každý rok. Z loňského kádru zatím netrénují Roman Novotný a Kraučuk, naopak do přípravy se zapojují někteří junioři - V. a J. Hospodkovi, P. Bílek, a T. Marek. Další změny v kádru budou zřejmě záviset na situaci v H. Brodě a především ve Žďáře, odkud by měli přijít dva až tři mladí hráči.
(3.6.)

  Junior, dům dětí a mládeže blahopřeje všem dětem k jejich svátku a zve je i rodiče, aby ho přišli společně oslavit v neděli 5. června od 13 hod. tentokrát k zimnímu stadionu v Chotěboři. Je připraven bohatý program: zábavné koutky, ukázka práce Integrovaného záchranného sboru, výstava hasičské techniky u příležitosti 30 let trvání chotěbořské hasičské zbrojnice, diskotéka, tombola a soutěže o ceny. Novinkou, zejména pro starší děti a mládež, je soutěž v jízdě na skateboardu na ploše zimního stadionu s bohatým doprovodným programem (ukázky jízdy špičkových sportovců, soutěž o ceny,...). Oslavy Mezinárodního dne dětí v Chotěboři připravil Junior, Sbor dobrovolných hasičů, Pionýr a nově se letos představí také další organizace – Junák, hokejisté, ochránci přírody, Motoparta a další. Sladkosti a ceny do soutěží pro vás tradičně připravili sponzoři, kterým děkujeme. Takže nezapomeňte: čekáme vás v neděli 5. června ve 13 hod. u zimního stadionu. Vstup pro všechny zdarma.
(2.6.)

Klouzovy budou patřit nohejbalu  

Dva mladíci tu asi nakradli za víc než 100 tisíc

   Kroky nohejbalových nadšenců i příznivců tohoto sportu během následujících víkendů určitě zamíří do Klouzov. Na místních kurtech se totiž v nejbližších dnech uskuteční hned dva nohejbalové turnaje. V sobotu 4.6. přivítají pořadatelé účastníky 13. ročníku turnaje trojic, který je součástí série Nohejbal Sat 2005. Tabulku letošního Satelitu zatím vedou borci z Havlíčkova Brodu, kteří před čtrnácti dny vyhráli úvodní díl seriálu v Malči. O týden později se koná devátý ročník turnaje dvojic. Ti, kdo vydrží až do večera, mohou provést partnerky po klouzovském parketu při taneční zábavě se skupinou Styl. Obě sportovní soutěže začínají v 8:30 hodin.
Bližší informace podá Pavel Krupička na tel. 608 560 610.
(2.6.)

  Od počátku dubna prošetřuje zdejší oddělení Policie ČR rozsáhlejší matetkovou trestnou činnost dvou mladíků z Chotěboře, uvádí v novém Chotěbořském Echu por. Roman Müller, zástupce vedoucího OO PČR Chotěboř. Dále píše, že mladíci jsou podezřelí z krádeží v novinovém stánku, v baru BENE, v jednom domě v Nové Vsi, dále krádeží mobilních telefonů, různých dílů z aut a vloupání do bývalé hospody Na hrázi. Způsobená škoda činí přes 100 tisíc Kč, končí zprávu por. Müller.
(1.6.)

Komorní orchestr mladých při ZUŠ zahájil 28.5. Krucemburské kulturní léto


Foto: Jarmila Nedbalová

  Koncertoval společně s místním chrámovým pěveckým sborem v tamním evangelickém kostele, na pozvání starostky Krucemburku paní Pecinové. Na programu koncertu byly skladby J. P. Rameaua, G. P .Telemana, J. S. Bacha, A. Vivaldiho a další. Dvacetičlenný Komorní orchestr mladých odvedl dobrý výkon a byl zaslouženě odměněn nadšeným potleskem. Pořadatelé se o účinkující dobře starali a pro všechny to bylo příjemně strávené odpoledne. KOM se nyní připravuje na Přehlídku smyčcových orchestrů, která se bude konat 19. 6. v Synagoze Kolín.
Program Krucembur. kulturního léta
(1.6.)

Demeterová v Chotěboři!   Zahradní Niklovna již otevřena, v pátek a v sobotu narvána...

  Slavná česká houslistka Gabriela Demeterová vystoupí tuto sobotu 4.6. v Chotěboři, v rámci Hudebních slavností, které pod záštitou hejtmana kraje Vysočina spolupořádá Město Chotěboř a paní Mirka Strejčková (manželka europoslance Ivo Strejčka), od 19.30 v kostele sv. Jakuba a je benefiční. Dobrovolné vstupné bude použito na opravy kostela. Nejprve vystoupí Smíšený pěvecký sbor Doubravan a potom Collegium českých filharmoniků s Gabrielou Demeterovou (housle) a Olgou Jelínkovou (soprán).
Ing. Milan Linhart, místostarosta


Foto: Harryho pán (jak jinak, samozřejmě...)
(1.6.)

  Oblíbená Zahradní restaurace Niklovna, přístupná jak z náměstí tak i "odzadu", je již otevřena. Za pěkného počasí (vítr nevadí, je to v závětří) tam můžete posedět po celou otvírací dobu, denně od 14 do 22 h, v pátek a v sobotu i o něco déle. Vidět zvenku tam není, obsluha dámská a hlavně veselá (což se jen tak nevidí), teče tam Pilsner Urquell i Gambrinus a Kozel, zakousnout je též co. Kolektivy si tam již objednávají opékané speciality, prasátka nevyjímaje...

Divadlo dvou  Růžový pohár Chotěboře poosmé 

Noviny nově

  SKC Městské Muzeum pořádá ve středu 8.6. od 19 h v kině divadlo dvou herců (Marta Vančurová a Vlastimil Harapes) nazvané Poslední léto (autor John Murell). Plakát je na webu SKC zde.
(1.6.)

  V sobotu 11. 6. se hraje na volejbalových kurtech TJ CHS osmý ročník turnaje smíšených družstev o putovní Růžový pohár Chotěboře. Startovné činí 300 korun, prezence v den konání od 7.45 do 8.20 hodin. Losování proběhne už tradičně v restauraci Panský dům ve čtvrtek 9. 6. v 18 hodin. V družstvu smí startovat muži ve věku 18 - 40 let a nesmí být registrovaní a nastoupit musí nejméně dvě ženy. Zahájení v 8.30 hodin pochodem mažoretek. Bližší informace podá Milan Stránský, TMB 603 290 080 nebo na e- mailu: mi. [email protected] click. cz Uzávěrka písemných přihlášek je 6. června, turnaj je omezen kapacitou družstev a koná se pod záštitou poslance a ministra zemědělství Petra Zgarby. Občerstvení pro všechny účastníky bude zajištěno.
(1.6.)

  Nové vzezření má ode dneška internetová mutace Novin Havlíčkobrodska. Můžete si jej prohlédnout zde.
Jak se můžete přesvědčit zde, ani nový lay-out však stále neumožňuje vkládat do zpráv fotky...
(1.6.)

Cirkus v MŠ Březová 

Velký Voči promítají v sobotu v kině!

  Jirka Císař opět ve svém NoteBlogu osvědčil novinářské schopnosti a tentokrát nám slovem i obrazem přibližuje zajímavou akci, která se koná v Mateřské škole v Březové ulici. Tématická výstava s názvem "Cirkus BŘEZOVÁČEK" byla zahájena právě v pondělí, kdy ji navštívil i starosta s místostarostou, a trvá pouze do 10.6. "Mohu tedy pouze doporučit - zejména pro rodiče s malými dětmi, ty výstava potěší a pobaví zcela určitě," píše autor a dodává: "Vnímavé dospěláky také může pohladit po duši a možná někteří i zavzpomínají na ta bezstarostná předškolní léta a těm současným "frekventatntům" školičky třeba i trošku zazávidí." Celý spot a fotografie najdete v NoteBlogu zde.
(1.6.)

  Ať je vedro, nebo leje, v kině se vždy něco děje! Chotěbořský Filmový klub VELKÝ VOČI pro své diváky připravil další z řady výjimečných filmových představení. Tentokrát se v sobotu 4.6.2005 od 20.00 ve velkém sále kina bude promítat úspěšná a oblíbená dánská komedie Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere) z roku 2000, vycházející z filmového odkazu dánského filmařského fenoménu Larse von Triera. Režisérce Lone Scherfigové se podařilo natočit milý film o pětici obyvatel jednoho města, které spojují jejich povahy - jsou nejistí ve svém počínání, lehce zranitelní a stále ještě bez partnerů. Jedné zimy se všichni zapíší do večerních kurzů italštiny a všichni se také stanou obětí série nečekaných náhod.
 Stále sklíčený Andreas se nepříliš úspěšně snaží nahradit místního faráře. V té samé době se prodavačka Olympia rozhodne vzepřít dominantnímu otci a učinit krok, ke kterému se dosud nikdy neodhodlala. Zvláště introvertní kadeřnice Karen odhaluje matčino poněkud temné tajemství. Zlostný a agresivní Halvfinn se snaží vyrovnat s náhlým setkáním s láskou a jeho nejlepší přítel Jorgen Mortensen se pokouší kdekomu pomoci, bez ohledu na své vlastní problémy.
  Jak dny ubíhají, všichni pomalu poznávají, že dostali nečekanou šanci změnit své dosavadní životy a vstoupit do šťastnějších dnů…
Hodnocení filmu:
Československá filmová databáze 84%
Tiscali Kino 90%
FilmPub Atlas.cz 100%
Přijďte se schovat před letním žárem či deštěm do chotěbořského kina!
(1.6.)
Další novinky, z května 2005, jsou zde


Harryho Redakční Systém HARES
© 2004,2005 JP Data Systems Chotěboř

Minulé Novinky |Předminulé Novinky | Harryho Archív (včetně starších Novinek)

Minulé Harryho Novinky 83 četlo: 13 556

NAVRCHOLU.cz