Kolínská firma ve sporu s Chotěboří
Chotěboř nátlaku firmy nepodlehla
Internetovou adresu radnice raději změnila
Radek Laudin
Kopii článku zde uvádíme se souhlasem autora
Článek vyšel 19.1.2001 v MF Dnes, regionální příloha Českomoravská Vrchovina
a 21.1.2001 v MF Dnes, regionální příloha Střední Čechy
Spor kolem oficiální internetové stránky Chotěboře na Havlíčkobrodsku způsobil, že na její původní adrese je dnes pouze prázdná plocha. Aby se radnice vyhnula placení desítek tisíc korun, byla nucena zavedený název své domény změnit.
Chotěboř, Kolín - Nečestného chování se podle odborníků dopustila počítačová firma, jež na konci loňského roku chtěla po chotěbořské radnici desítky tisíc korun za to, že městu ponechá adresu jeho oficiálních internetových stránek. Vedení města nabídku kolínské firmy ASYS rezolutně odmítlo. Místo toho se rozhodlo jít obtížnější, o to však levnější cestou: internetovou adresu si změnilo. ASYS městu internet před několika lety zaváděl a obě strany spolu po nějaký čas spolupracovaly. "Oni ovšem tehdy adresu našich stránek zaregistrovali místo na nás na sebe. Nám to nevadilo až do doby, než přišli s tím, že nám ji odprodají," uvedl starosta města Zdeněk Stejskal. Město přitom platilo roční registrační poplatek za doménu se svým názvem. První nabídka ASYSu na odprodej zněla deset tisíc korun. Za pár dní ale přišel šéf kolínské společnosti na radnici znovu. Tentokrát si už adresu cenil na čtyřicet tisíc. "Za to my přece nebudeme platit. Proto jsme se rozhodli to celé vyřešit jinak," podotkl starosta. Aby město nemuselo ASYSu zaplatit, změnilo v adrese koncovku. Místo www.chotebor.cz se tak prezentace města dá od Nového roku najít pod názvem www.chotebor.com.
Počínání ASYSu je podle odborníků už od začátku nevhodné v tom, že nezaregistroval doménu na město. "Není to čestný postup," potvrdil Radek Prchal ze společnosti Česká vydavatelská pro internet, jež spravuje doménu Města - obce. Podle něj je obvyklým a zavedeným způsobem, když jsou domény zapsané přímo na konkrétní obec i když je spravuje někdo jiný. Podobné chování, jako předvedl ASYS, je podle něj spekulativní. V internetovém obchodu totiž působí lidé, jimž se říká spekulanti. Ti se zabývají tím, že si na sebe zaregistrují hojně používané názvy, které se snaží dále výhodně přeprodávat. S takovými nabídkami už se v zemi setkala spousta měst. Právně se ale takové chování postihnout nedá. Vedení ASYSu nařčení ze spekulativního chování odmítlo. Ředitel společnosti zdůraznil, že městský úřad s nabídkou na odprodej nekontaktoval jako první. Podle něj naopak vyvíjela snahy o koupi adresy sama radnice. "Jsme deset let na trhu a nikdy jsme s žádnými doménami nespekulovali. V případě Chotěboře hrály svou roli emoce, ale my jsme to nemysleli jako spekulaci. Já jsem zvyklý dát cenu a dál o ní jednat. Já jim adresu milerád přenechám, ale chci zaplatit aspoň naše prokazatelné náklady. Na cenu mezi třemi až deseti tisíci bych dnes přistoupil," uvedl ředitel firmy ASYS Jan Dufek. Podle něj není sebemenší důvod k tomu, aby městský úřad získal adresu zadarmo. "Tak chudí snad nejsou," dodal.
Placení za adresu s názvem svého města se před časem nevyhnula Jihlava. Aby ji mohla dál používat, musel magistrát zaplatit 140 000 korun přerovské firmě CBNet. Ta ji totiž měla zaregistrovanou společně s názvy několika dalších měst. Také CBNet se bránil nařčení ze spekulace. "Adresy jsme rozhodně nezaregistrovali se spekulativními úmysly. Chtěli jsme na internetu vytvořit stejně strukturované a uspořádané stránky několika měst. To se ale nezdařilo, takže s městy jednáme o dalším osudu těchto adres," uvedl před třemi lety pracovník firmy CBNet Pavel Vychodil.
Zpět do článku v Chotěbořském Courierovi:
do článku Jak Chotěboř o doménu přišla, část II. * do Harryho Posledních Novinek