Přinášíme 15 fotek z festivalu
BIGFEST 2000 !
Počtvrté se konalo setkání chotěbořských
bigbíťáků a rockerů
Všechny fotky: Mirek Stehno
Almanach chotěbořského bigbítu a rocku zde
Bígbít a rock 60. až 80. let je muzika nesmrtelná a má v Chotěboři své nezapomenutelné legendy. Ty se letos sešly již počtvrté (1979,1995,1996 a 2000), aby zahrály pro své věrné příznivce a pamětníky, ale i novou generaci, která to nepamatuje. Jedenáct členů původních kapel, které již nehrají, přijelo do Nové Vsi u Chotěboře zahrát, zazpívat a zavzpomínat na mladá léta a tehdejší muziku. Vystoupily čtyři historické kapely. Spolu s nimi tam bylo i více než dvě stovky návštěvníků a posluchačů. Setkání již potřetí pořádal Jarda Mrkvička jako BIGFEST. I tuto akci moderoval (jako všechna předchozí setkání) Harryho pán, fotky naštěstí pořídil za něj Mirek Stehno, a to v naprosto fotograficky nepříznivém zakouřeném ovzduší malého sálku. Omluvte tedy menší zákal na fotkách (částečně počítačově zredukován), to je prostě kouř z cigaret, na který je aparát s bleskem citlivější než oko lidské.
Celý večer zahájili hosté Bigfestu, kapela Fuga ze Žďáru n.S.
Vzadu za bicími se skrývá Rosťa Křesťan, u kytar jsou Pavel
Doležal, Zdeněk Koláčník a Vráťa Fix.
Po nich netrpělivě očekávána přišla první historická kapela, Nautilus
(1966-69).
Z původní sestavy zahráli Jarda Mrkvička, Milča Kajínek a Honza Cakl, za bicími je doprovodil Slávek Průša jako host. Nautilus zahrál nejlepší věci ze svého repertoáru poloviny 60. let.
Jednu píseň, Náhrobní kámen Petra Nováka, věnoval Nautilus památce chotěbořských a brodských bigbíťáků, kteří již mezi námi nejsou (in memoriam: Karel Kajínek, Mirek Tecl, Mirek Jirásek, František Karel a Eva Doležálková).
Netrpělivě byla očekávána kapela Atlantik (1972-75), která jako jediná vystoupila v původní sestavě.
Slavné hity superskupin z počátku 70. let zahráli a zazpívali k velkému potěšení přítomných Honza Stehno, Láďa Stehno (vzadu u bicích), Jirka Štekl a Jirka Císař st. (jehož syn, Jirka Císař ml., hraje v Těžké pohodě).
Obecenstvo v duchu tradice mávalo na Atlantik zapálenými prskavkami a zpívalo společně velké hity skupin Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabath a Uriah Heep).
Před sálem, zaplněným během vystoupení Atlantiku, pak vystoupili muzikanti, kteří hráli v legendárních havlíčkobrodských kapelách Mercury (1970-74, 1978-1987) a Music Q (1974-75).
Jardu Mrkvičku a bratry Mirka a Jirku Uttendorfské doprovodili jako hosté Jirka Císař u kláves, Honza Jaško za bicími a vzadu s baskytarou stojící Zbyněk Mrkvička ml. Slyšeli jsme písně Katapultu, Vladimíra Mišíka, Smokie, Deep Purple a Pink Floyd.
Tuto sestavu doplnila při Další cihle do zdi od Pink Floyd svými dívčími hlásky současná dívčí rocková kapela Czech Frogs (druhá zleva Nicol Uttendorfská, dcera zpívajícího Jirky U.). Vpravo dole si všimněte, že zpívalo i obecentsvo, což na tomto večeru nebylo výjimkou.
Šňůru historických kapel pak zakončil Tonic (1986-88), kdy původní muzikanty Jardu a Vláďu Mrkvičkovy s Jirkou Císařem doplnili mladí bratranci Lukáš (zpěv) a Zbyněk (baskytara) Mrkvičkové a Honza Jaško.
Bratři Mrkvičkové se za doprovodu Mrkvičků ml. skutečně vyřádili.
Harryho pán, jak už je na Bigfestech pravidlem, slavil od půlnoci narozeniny. K nim mu Mrkvičkovci zahráli jeho oblíbenou Let It Be od Beatles, kterou si s nimi zazpíval (kdysi dávno zpíval s první chotěbořskou kapelou Big Beat Vampire, takže je taky pamětník). Co je to bílé úplně vpravo, nevíme. Asi ruka. Vystoupením Tonicu skončila historická část Bigfestu.
Zbytek večera, vlastně už noci, pak vyplnil další host Bigfestu, skupina TITAN, v níž krom mladých Mrkvičkovců vystupuje třetí z legendárních bratrů, Zbyněk Mrkvička st. Vpravo od něho vidíte jeho syna Zbyňka ml., jehož bratranec Lukáš (syn Vládi Mrkvičky) je vpravo tentokrát za klávesami.
Titan zahrál svůj repertoár postavený na hlase Zbyňka Mrkvičky. Dalšími členy kapely jsou kytaristé Ivan Hrdina a Jirka Ducháček, za bicími seděl Honza Jaško jako host.
Obecenstvo v sále se dobře bavilo i při tanci. Škoda jen, že mnohé historické kapely tentokrát nepřišly zahrát kvůli pracovnímu zaneprázdnění svých bývalých hráčů (Gemini, Crossing Over, Žízeň).
Takže někteří legendární muzikanti neméně legendárních kapel jen přihlíželi ze sálu na své šťastnější kolegy, kterým se i přes propast času podařilo dát ještě kapelu dohromady. Na snímku je baskytarista slavné skupiny Fortuna (1975-85) Luboš "Zeze" Zezulák s manželkou při produkci skupiny Nautilus. Vidíme, že Zeze si stylově oblékl tričko s Beatles.
Letošní Bigfest, který se konal 5 roků od Bigfestu předchozího, byl tedy skromnější než ty předchozí. To ale nevadilo, příznivci této muziky se dobře pobavili a zavzpomínali si. Mnozí přijeli i po letech zdaleka, takže si bylo co povídat. Doufejme, že Jarda Mrkvička uspořádá Bigfest i v roce 2005.
Zájemci o chotěbořský bigbít a rock si zde mohou přečíst Almanach chotěbořského beatu a rocku 60. - 80. let.
Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet