Noční obloha v listopadu


Pavel Koten


 

(mapka je zcela dole) 

Vítám vás u dalšího dílu našeho putování po noční obloze. Listopad je sice většinou měsícem s počasím nepříliš přejícím pozorování noční oblohy, ale věřme, že několik jasných nocí se najde. V tom případě je ale nepromeškejte, protože nás toho čeká opravdu hodně. Nejdříve se podíváme, jak je na tom Slunce. Noc se nám během tohoto měsíce opět prodlouží, tentokrát o 1,5 hodiny, protože na začátku měsíce Slunce vychází v 6h 49m středoevropského času (SEČ) - všechny časové údaje v celém článku budou uvedeny v SEČ - a zapadá v 16h 37m, na konci měsíce pak vychází v 7h 35m a zapadá v 16h 2m.

Souhvězdí
A jako obvykle začneme souhvězdími pozorovatelnými v tomto měsíci na obloze. Mapka nám ukazuje situaci kolem 15. listopadu o půlnoci. V případě, že se vám nechce takto dlouho čekat, můžete použít mapku z minulého čísla, protože ta platí v polovině měsíce asi pro 22. hodinu. Začneme od Andromedy (And), kterou známe již z minulého čísla. Vydáme-li se od ní směrem k severu, okamžitě si všimneme výrazného souhvězdí tvaru W. To je Kasiopeia (Cas). Ve známé báji to byla královna a matka princezny Andromedy. V tomto souhvězdí se nachází několik pěkných otevřených hvězdokup a hvězdných oblaků a také jím prochází Mléčná dráha. Z hvězdokup si můžeme všimnout té označené NGC 457, která je těsně pod hranicí viditelnosti pouhým okem. Obsahuje asi 80 hvězd a pro svůj tvar dostala pojmenování Soví. Na západ od Andromedy pak nalezneme další postavu z této báje a to sice Persea (Per). To byl osvoboditel princezny a zachránce království. K porážce mořského netvora použil hlavu medůzy, kterou zde představuje hvězda Algol. Algol je typickým představitelem jedné skupiny proměnných hvězd zvaných zákrytové proměnné. Jsou to dvojhvězdy, u kterých se jejich složky průběžně zakrývají a tím se mění jasnost celé soustavy. Algol má periodu zákrytů 2.87 dne. Mezi další zajímavé objekty v Perseovi patří otevřená hvězdokupa M34 a hlavně pak dvojitá hvězdokupa "chí" a "h" Persei (v mapce označena jako "2"), která je vidět dobře i pouhým okem nad "hlavou" Persea. Jejich krása vynikne v malém dalekohledu. Velmi zajímavým útvarem je mlhovina Kalifornie, na kterou však potřebujete již větší dalekohled a která je krásná hlavně na fotografiích. Cestou od Persea přímo na jih narazíme na velmi nápadnou skupinku hvězd, kterou jsou Plejády neboli Kuřátka, jinak také otevřená hvězdokupa M 45. Pozorovatel s průměrným zrakem zde spatří 5-6 hvězd, ti nejbystřejší pak 8-9. Plejády jsou nádherné v triedru, kde je možné spatřit několik desítek modře zářících hvězd. Ve skutečnosti jich hvězdokupa vzdálená 450 světelných roků obsahuje na 500 ks. Plejády se nacházejí v souhvězdí Býka (Tau). V Býku nalezneme zde i jednu z nejjasnějších hvězd oblohy, oranžového obra Aldebarana, který je obklopen skupinou hvězd nazvaných Hyády. Ty obsahují několik stovek hvězd, ale Aldebaran mezi ně nepatří. V případě, že vlastníte větší dalekohled, si jistě nenecháte ujít pohled na objekt nesoucí katalogové číslo M1, kterým je slavná Krabí mlhovina. Je to pozůstatek supernovy, která vybuchla v roce 1054 a kterou zaznamenali čínští astronomové jako tzv. "hvězdu host". Zde dnešní putování po souhvězdích zakončíme. Na příště si tak necháváme lahůdku v podobě majestátného Orionu.

Planety a úkazy
Viditelnost planet se od října příliš nezměnila. Merkur a Venuše nejsou pozorovatelné, Mars se nachází na ranní obloze v souhvězdí Lva, Jupiter září v první polovině noci ve Vodnáři, Saturn celou noc kromě rána v Rybách a u Uranu s Neptunem máme jednu z posledních možností je v letošním roce spatřit a to sice na večerní obloze v Kozorohu. Mezi planetami se samozřejmě pohybuje Měsíc a občas se k některé z nich přiblíží. Již 3.11. "proběhne" kolem Saturna a 6.11. dokonce zakryje jasnou hvězdu Aldebaran. Zákryt začne asi ve 2h 40m a skončí ve 3h 50m. Těsně se Měsíc přiblíží 13. listopadu v 19h k Marsu, což bude nejlépe viditelné druhý den ráno. O tři dny později můžete sledovat jeho setkání s jinou jasnou hvězdou, Spikou, která se bude v 5h ráno nacházet 6 stupňů jižně od Měsíce. 28.11. tu máme konjunkci Měsíce s Jupiterem, kdy bude ve 3h ráno (tedy již po západu Jupitera) Měsíc jen 1 stupeň jižně. A konečně 30. listopadu je zde další konjunkce se Saturnem, tentokrát pozorovatelná z našeho území (v 17h). Saturn bude necelé 3 stupně severně od Měsíce.

Meteorické roje
Zde nás možná čeká možná lahůdka v podobě meteorického roje Leonid. Mateřskou kometou tohoto roje je kometa P/Tempel-Tuttle. Tato kometa se přiblíží k Zemi jednou za 33 let. Přestože ji poprvé pozorovali již v roce 1366 v Číně, Japonsku a Koreji, do letošního roku byla pozorována pouze 4x. Jedná se sice o slabou kometu, ale proslavily ji právě Leonidy. V letech 1799, 1833, 1866 a 1966 byly zaznamenány mohutné meteorické deště. Např. v roce 1966 bylo možné na západě Ameriky a v Tichomoří spatřit až 2500 meteorů za minutu! Celý úkaz trval asi 30 minut. V souvislosti s návratem mateřské komety je letos a v příštím roce tento roj s napětím očekáván. Nepředpokládá se sice, že bychom mohli spatřit něco podobného jako v roce 1966, ale frekvence kolem 5000 meteorů za hodinu je možná. Nejlepší pozorovací podmínky sice budou v jihovýchodní Asii, ale i u nás bychom mohli 17. nebo 18. listopadu k ránu spatřit velké množství meteorů. Příznivý je i Měsíc, který bude 18. listopadu v novu a nebude tedy rušit. Ovšem mějme na paměti, že meteorický déšť není možné přesně předpovědět a proto nebuďme zklamáni v případě nekonání se deště. Kromě toho, když se letos déšť neuskuteční, je zde ještě naděje příští rok a vězte, že příští rok budou nejlepší pozorovací podmínky v Evropě. Leonidy straší ve snech majitele a provozovatele přibližně 500 aktivních družic na oběžné dráze kolem Země. Hrozí nebezpečí, že řada družic bude meteoroidy poškozena nebo dokonce vyřazena z provozu, ale nikdo není schopen odhadnout možné škody. Musíme se nechat překvapit.
Přeji Vám všem příjemný listopad a doporučuji si občas odpočinout pod krásou noční oblohy.

Mgr. Pavel Koten
Astronomický ústav AV ČR
251 65  Ondřejov
 

98-11.jpg (85552 bytes)

 Zpět na základní stránku