únor
2003

harry.jpg (9789 bytes)

Bobtail Harry Vám nese novinky z chotěbořské Radnice

Speciální stránka internetového listu Chotěbořský Courier Harry
Nejnovější zprávy budou vždy nahoře

Reakce a dotazy můžete psát Harrymu do redakce nebo na radnici starostovi, místostarostovi či tajemníkovi Městského úřadu.

Harryho Poslední Novinky

Hlavní strana

CH net

Úřady v kraji Vysočina - aneb co kde vyřídíte...

Archív Radničních okének:  1/2003

Podoubraví jednalo s autobusovým dopravcem,
web Podoubraví získal 1. místo v krajském kole

Dne 18.2.2003 jednali starostové Chotěboře, Ždírce n. D., a zástupců starostů Svazku obcí Podoubraví s generálním ředitelem  dopravní společnosti Connex, Východní Čechy a.s., o dopravní oblužnosti města Chotěboře a celého mikroregionu Podoubraví. Po jednání se nechali vyfotit s diplomem, který Svazek obcí Podoubraví obdržel téhož dne v Jihlavě za 1. místo v krajském kole soutěže Zlatý erb (soutěž internetových stránek měst, obcí a mikroregionů).

zlatyerb.jpg (29663 bytes)

Na snímku drží ocenění předseda Svazku obcí Podoubraví Miloš Uchytil. Asistují mu vlevo starosta Chotěboře Tomáš Škaryd a vpravo starosta Ždírce n.D. Jan Martinec. Ocenění převzal předtím v Jihlavě Miloš Uchytil spolu s autorem webových stránek Jiřím Pavlíčkem, který však na fotce není.

pavlicek.jpg (27089 bytes)

Takže vám jej představíme na samostatném fotu. Jiří Pavlíček, programátor, tvůrce webových stránek a nyní místostarosta Ždírce, má pochopitelně hlavní podíl na oceněném webu. Na snímku je ve své kanceláři. "Ocenění bylo pro nás velkým překvapením," sdělil nám poněkud skromně místostarosta Pavlíček.
Gratulujeme jemu i Svazku obcí a držíme palce do celostátního kola soutěže. Výsledky krajského kola Zlatý erb jsou zde, web Svazku obcí Podoubraví je zde.

podoubravi1.jpg (25672 bytes)

Na dalším snímku vidíte s Milošem Uchytilem další dva účastníky jednání s autobusovým dopravcem, vlevo starostu Borku Václava Hrubého, vpravo místostarostu Chotěboře Milana Linharta.

Proč Rada změnila své rozhodnutí?

Proč Rada města změnila své původní rozhodnutí, že nevyvěsí vlajku Tibetu a při jeho státním svátku v březnu bude vlajka Tibetu vyvěšena? Zeptali jsme se místostarosty Milana Linharta a zde je jeho odpověď: „Nyní Rada dostala nové a obšírné informace, proto své rozhodnutí změnila. Jeden radní také sehnal vlajku a přinesl na úřad. Dříve zřejmě radní neviděli důvod, proč se ke kampani připojit a místní firmy by mohly mít problémy s exportem do Číny, což by letos snad nemělo nastat."

Poslanec Milan Bičík u starosty

bicikastarosta.jpg (65759 bytes)

Dne 17.2.2003 navštívil Městský úřad Chotěboř poslanec Parlamentu ČR Mgr. Milan Bičík (KSČM), člen výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (na snímku vlevo). Při jednání se starostou města se zajímal o připravovaný rozpočet města v návaznosti na reformu státní správy spojenou se zvýšenými provozními a mzdovými náklady města. Byla projednávána i záležitost nového návrhu na změnu rozpočtových pravidel v roce 2004. Pan poslanec se dále zajímal o provoz školských zařízení včetně aktivit mládeže a občanů města ve volném čase.

Harryho pozn.: Omluvte kvalitu fotky. Neznámý autor z MěÚ fotil bez blesku a proti třem oknům, což je proti pravidlům fotografování s automatickým aparátem (dvě okna jsme z fotky odřízli, ale na původně velmi tmavé fotce se již nedalo moc vylepšit). Návrh pro starostu: Kupte všem, kdo fotí s digitálním aparátem, knihu Ondřeje Neffa Tajná kniha o digitální fotografii. Návrh pro autora fotky: Neberte to ve zlém, kdo nic nedělá, nic nezkazí...

Radnice si ještě pomůže, umí někdo udělat sklopné lavice?

Stát vyčlenil na rekonstrukci budov pověřených měst 17,5 milionu Kč, Chotěboři z toho ještě něco zbylo, sdělil nám místostarosta Milan Linhart: "Musíme naše prostory ještě vylepšit. Chce to novou dlažbu, vymalování, úpravu vstupu do budovy, který je zatím dost ponurý, a nový informační systém. Odbor dopravy, který jsme právě přestěhovali, dostane ještě sklady na tiskopisy a na uložení evidenčních značek automobilů. Půdní prostor, kde jsou kanceláře odborů dopravy, kultury, mládeže a tělovýchovy, sociálního a finančního, můžeme naštěstí bez problémů rozšířit. Provoz však ukázal jiný problém: protože chodby, kde lidé obvykle čekají, jsou úzké, je třeba je zařídit sklopnými lavicemi. Teď je sháníme, ale i když v Chotěboři sídlí významný nábytkářský podnik, vypadá to, že se budeme muset obrátit do zahraničí. V Čechách se prý nic takového nevyrábí. A kdyby ještě nějaké peníze zbyly, mnohá okna radnice čekají na výměnu. Jmenované akce musíme provést letos, abychom o dotaci nepřišli."

Rybník Kacíř je na prodej

Jak nám řekl místostarosta Milan Linhart, radnice chce udržet souvislou kaskádu městských rybníků. Některé rybníky v okolí jsou totiž města a některé svazu rybářů. Navíc na rybníku Kacíř je nutno po povodních opravit poškozenou hráz a pro město by to byly velké náklady. Rybářský svaz, který má sedm set členů, to vyjde levněji, protože to udělá svépomocí. Rada města proto projednala znovu prodej městských rybníků a doporučuje prodej rybníku Kacíř, naopak rybník Třasákovský by podle ní měl zůstat v majetku města. Podrobnosti najdete v usnesení Rady ze 7.2.2003.

Odbor dopravy v Chotěboři již od 17.2.

Vzhledem k rychlému postupu stavebních prací a ukončení dalších podmiňujících náležitostí, dojde ve dnech už ve čtvrtek a v pátek k přestěhování, a tím i přesunu pracoviště odboru dopravy a silničního hospodářství města Chotěboře z Havlíčkova Brodu. Veškeré záležitosti spadající do kompetence uvedeného odboru, budou počínaje pondělím 17. února již vyřizovány v Chotěboři v prostorách budovy městského úřadu.

Světelský kočkopes je nežádoucí inspirací

Spojit gymnázium a učiliště může prý být velmi výhodné: "Například lásky studentek gymnázia k učňům podporují chuť ke vzdělání u učňů, a většinou zhruba polovina učňů na škole zůstává a dodělává si maturitní zkoušku." To pravil ředitel školního slepence ve Světlé n.S. pro úterní noviny Vysočiny a my nad tím kroutili hlavou. Podobný záměr má prý Krajský úřad s chotěbořskými školami, ale zdejšímu vedení města se to moc nelíbí. Požádali jsme proto místostarostu Milana Linharta, aby nám napsal, co on na to. A zde je jeho mail:
"V Chotěboři by to s těmi láskami bylo složitější, učiliště je od gymnázia dost daleko. Zvrhlá představa učitele češtiny, který na kole objíždí jednotlivé školy, aby v první hodině pohovořil o Boženě Němcové na učilišti a ve druhé hodině na gymnáziu, je nám dobře známa. Všechna tři školská zařízení v Chotěboři jsou díky své vyhraněné specializaci na nadprůměrné kvalitativní úrovni a mohou se jenom zhoršit, což určitě nechceme. Kvalita by měla být povznesena nad ekonomické ukazatele. I když i ty jsou sporné: nejspíš by přibyl jeden nadředitel, podředitelé by zůstali, možná by se ušetřil jeden údržbář a jedna účetní. Budov a učeben by zůstalo stejně. Určitě by však degenerovali kantoři a utrpěla kvalita výuky. Například gymnázium má skvělou historickou tradici, léta mělo 8 tříd a nikomu to nevadilo. Teď má tříd 12, žáky musí pro velký zájem odmítat, ale je považováno za tzv. malou školu, protože nemá 400 studentů. Obchodní akademie má kapacitu na více než 400 studentů, má i kvalitní učitele a dostatek zájemců, ale ministerstvo jí zase nepovolí zvýšit směrné číslo. Světelský kočkopes je pro Kraj Vysočina nežádoucí inspirací. Školy by se měly posuzovat podle kvality a když už chce kraj na středních školách šetřit, umím si představit i to, že v našem okrese budou pouze dvě gymnázia místo čtyř: v Chotěboři a v Ledči. Světelské nemá budoucnost a naše je určitě kvalitnější než to v Havlíčkově Brodě. Milan Linhart."

Bude tu filmový klub a kinokavárna?

Koncem ledna jsme v Harryho Posledních Novinkách psali o iniciativě dvou podnikatelů, kteří by rádi ve zdejším kině zřídili filmový klub a kinokavárnu. "Myslím, že by to bylo vhodné oživení kina, které podle mne není v současnosti využito tak, jak by mohlo být,“ řekl pro pondělní regionální vydání MF Dnes starosta Tomáš Škaryd. Žádost ještě schválena není, podle starosty se bude dále jednat.

Opožděné fotky

Konečně se nám za pomoci nově zakoupené čtečky paměťových karet podařilo vysvobodit ze zajetí porouchaného fotoaparátu snímky ze setkání starostů správního obvodu Chotěboř. Zde jsou:

starostove1.JPG (37870 bytes)

Setkání řídil místostarosta Chotěboře Milan Linhart. Informoval přítomné a řídil následné diskuze k uzavření otázky krajské příslušnosti Chotěboře, k organizaci lékařské služby první pomoci a podílu obcí na ní, k autobusové dopravě v chotěbořském regionu a k navrhovaným společným Technickým službám Podoubraví.

starostove2.JPG (40527 bytes)

Přítomné starosty seznámil tajemník Městského úřadu v Chotěboři Jiří Fišera s reformou státní správy a vznikem pověřené obce III. stupně Chotěboř, se změnami na Městském úřadě a důsledky pro obce správního obvodu Chotěboř. Na snímku rozeznáte vzadu v rohu místostarostu Ždírce a internetového experta Jiřího Pavlíčka (s brýlemi), vlevo od něj je starostka Krucemburku Jaroslava Pecinová a vlevo od ní Miloš Uchytil, starosta Nové Vsi u Chotěboře a nový předseda Svazku obcí Podoubraví.

starostove3.JPG (40516 bytes)

Na poradě starostů se též probíraly otázky krizového řízení po zrušení Okresních úřadů. K tomu vystoupil kpt. Luboš Vacek, velitel profi hasičů v Chotěboři.

starostove4.JPG (25237 bytes)

Na poradě vystoupil též pplk. Jaroslav Nácovský ředitel územního odboru Hasičské záchranné služby Havlíčkův Brod. Hovořil o změnách v záchranném systému. Na snímku jsou zleva místostarosta Milan Linhart, kapitán Luboš Vacek a pplk. Nácovský. Hlava dole patří starostovi Malče Vlastovi Ježkovi.

Na setkání (na němž mimochodem Harryho pána potěšilo, že mezi starosty poznal tři své bývalé žáky, starosty Malče, Lánů a Rušinova) byl dohodnut společný postup obcí vůči zdražení autobusového jízdného a vyšším požadovaným dotacím od obcí ze strany dopravce. Značná diskuze probíhala k záměru zřízení společných Technických služeb. Ředitel TS Chotěboř Leoš Kruml podal před ní k tomu patřičné informace. Setkání přihlíželi zástupci novin Vysočina a Cesty Vysočiny, které již o něm přinesly podrobné zpravodajství.

Na řadě jsou chodníky

Rada města projednala stav chodníků ve městě a rozhodla o provedení oprav v některých nutných případech. Jak nám sdělil Miroslav Uchytil, pověřený vedoucí odboru výstavby a investic města, je takových chodníků ve městě hodně a nebude možné opravit v krátkém čase všechny. Jedná se především o centrum, kde ve velmi špatném stavu je například chodník v ulici Smetanova. Rada města projednala tedy předložený seznam nejhorších chodníků a souhlasila s provedením některých oprav, na něž vyčlenila pro letošní rok částku 1,5 milionu korun. Opravy chodníků by měly začít již koncem března, kdy bude příznivější počasí a tou dobou již bude schválena definitivní podoba městského rozpočtu. S opravami začnou dlaždiči směrem od centra do okrajových částí města. Na řadu přijdou jako první chodníky kolem náměstí a v jeho okolí.

Omluva redakce

Čtenářům, kteří zde hledají marně slíbené informace a fotky ze setkání starostů správního obvodu Chotěboře se omlouváme. V našem digitálním fotoaparátu nastala porucha, fotí pěkně, fotky i ukazuje, ale nelze je stáhnout do počítače. Máme objednanou čtečku paměťových karet, s jejíž pomocí uvězněné fotky z aparátu vysvobodíme. Pak zde budou.

Snahy radnice o zlepšení silnic v okolí

Snad už příští rok se mohou řidiči těšit na opravu špatné silnice do Brodu Havlíčkova. Podmínkou ovšem je, že se tato kritická cesta dostane na jednání krajské dopravní komise a poté se ji podaří zařadit mezi dopravní priority kraje Vysočina. Starosta Chotěboře se v této záležitosti setkal se zástupcem hejtmana pro oblast dopravy Petrem Pospíchalem. Financování opravy silnice z Chotěboře do Havlíčkova Brodu se bude kraj snažit uplatnit na Státním fondu dopravní infrastruktury. Pokud fond peníze nedá, bude akce součástí rozpočtu kraje Vysočina. Obyvatele Chotěbořska však pálí ještě další silniční úsek. „Je to kritický úsek zvaný Červený na silnici ve směru na Golčův Jeníkov, v esíčku tam mají problémy zejména těžké kamiony. Žádali jsme kraj o narovnání této části, projekt už je hotový. Nyní zase záleží na tom, jestli to kraj podpoří,“ řekl starosta Tomáš Škaryd. Prudké klesání do zatáčky, které absolvují řidiči před Novou Vsí u Chotěboře, by bylo třeba řešit přeložkou zatáčky.

Nové parkoviště u MěÚ

V současné době pokračuje příprava nových parkovacích míst v zadním traktu Městského úřadu, tedy v místech bývalého parkoviště Technických služeb města Chotěboř. Po otevření parkoviště dojde k uplatnění nového způsobu parkování. "Aby se nestávalo pravidlem, že zde budou parkovat občané, kteří nenavštíví městský úřad, ale přijedou do Chotěboře například za nákupy, budou v přízemí radnice vydávány bezplatné parkovací lístky, kde bude uvedeno jaký referát návštěvník navštíví," řekl nám tajemník MěÚ Jiří Fišera. Prozatím nebudou parkovací lístky časově omezeny, ale pokud by parkoviště mělo být pořád přeplněné, dojde k zavedení časových parkovacích limitů. Stálé parkovací lístky dostanou jen starostové obcí, kteří spádově patří pod chotěbořský městský úřad. Starostům budou parkovací lístky rozeslány v co nejkratší době. Nad dodržováním všech těchto ustanovení bude dbát městská policie.

Harryho Poslední Novinky

Hlavní strana

CH net

Design & Webmaster: JP Data Systems Chotěboř, (c) 2003