Harry čmuchal...
blíží se komunální volby
v Chotěboři

animoes.gif (24753 bytes)

Komentář Harryho pána: Kandidátky na první pohled

Mám před sebou rozložené kandidátky všech volebních stran a snažím se z nich něco vykoukat. Moc to nejde, tak si beru na pomoc statistiky a grafy, které zde najdete na jiné stránce. Poměr mužů a žen vedou důchodci, mají to půl na půl. Zdá se, že už tak kandidátku sestavovali. Inu, mají z čeho vybírat. ČSSD a KDU-ČSL mají shodně po 5 ženách, avšak u ČSSD je první žena až na 6. místě a druhá na 15. místě, u KDU-ČSL je první žena na 14. místě, druhá na 16., zdá se, že se ženami moc nepočítají... Důchodci za ŽJ mají ženu na prvním místě, inu důchodkyň je přece jenom víc, že. Jinak se nejvýše vyskytuje žena na 3. místě u ČSNS. Vzpomínám na film podle Hrabala, kde Rudolf Hrušínský říká nezapomenutelným způsobem, jak by tu bylo krááásně, kdyby nebylo těch žennnskejch... To ovšem neplatí pro komunální volby! Ženami zcela opovrhli hokejisté a ani Unie svobody to jednou ženou na 15. místě nevytrhne. Ale bacha přátelé, žen voliček je polovina!
Takže koukněme na druhý graf, poměr straníků a bezpartijních. To je už zajímavější a vypovídá to o problémech některých stran sestavit kandidátku z vlastních členů. Je známo, že členská základna politických stran v Chotěboři je minimální, kde jsou ty časy, kdy Občanské fórum a sociální demokraté měli desítky členů. Závěr: žádná politická strana nebyla schopna sestavit kandidátku ne-li úplně, tak aspoň většinově ze svých členů. DŽJ ovšem neberu jako politickou stranu, tam mají členů 100%. Statistika nám prozradí, že nejlépe jsou na tom sociální demokraté se 14 členy a jen 7 bezpartijními, jinak mají politické strany vždy mnohem více nečlenů než členů. Na opačném konci spektra se nachází Unie svobody se dvěma členy a ČSNS s členem jedním, což je vskutku kuriózní. Dost vyčteme z toho, když se podíváme na obsazení prvních pěti míst na jednotlivých kandidátkách: ODS má 3 členy, KDU-ČSL též tři, rovněž tak KSČM, ČSSD jen dva, ostatní po jednom. Závěr: občané, nevolte strany, volte osobnosti! Dá to více práce s kroužkováním, ale za nynější situace je to jediná cesta, jak zvolit řádné zastupitelstvo. Vezměte si jako varovný příklad zastoupení ODS v zastupitelstvu nyní končícím, rozhodně nevystupovali jako jednotná síla.
Je zde však ještě jeden aspekt, který ze statistiky není vidět. Jistě jste si všimli, že za některé volební strany kandidují někteří naši spoluobčané, do kterých bychom to dříve neřekli, neboť viditelně tíhli ke stranám jiným (nemám tím na mysli pouze bývalé straníky Velké strany). To stojí za zamyšlení, proč to dělají, ne vždy se to dá vysvětlit vysokým místem v pořadí na kandidátce. Co se tedy za tím skrývá?
Zde je však třeba zmínit se o jednom též skrytém faktu. Na kandidátce KSČM je také většina bezpartijních, ale pozor, v těch bezpartijních se skrývá několik členů Strany demokratické levice, z nichž dva působili nepříliš blaze v dosavadním zastupitelstvu. Členové této pidistrany v zániku se tedy přimykají ke straně, kterou původně opustili, neb se jim zdála málo demokratická a pro jejich podnikatelské aktivity málo vhodná. Je pozoruhodné, že KSČM bere tyto odrodilce na milost a poskytuje jim dokonce 2., 5. a 7. místo na své kandidátce.
Jestliže padla zmínka o dosavadním zastupitelstvu: je také zajímavé podívat se, kolik členů dosavadního zastupitelstva jednotlivé volební strany postavily do kandidátek a na jakých místech. Jednoznačně vede zmíněná KSČM, která v prvních 7 místech má 5 dosavadních zastupitelů! ČSNS má 2 nynější a 1 dřívějšího. KDU-ČSL má 2 nynější zastupitele na 1. a 14. místě. Konečně vítěz minulých komunálních voleb, ODS, má 4 nynější a 1 dřívějšího zastupitele, na 1., 2., 3., 7., 10. a 17. místě. Přítomnost dosavadních zastupitelů na kandidátce je dost důležitá, dotyční lidé mají bohaté zkušenosti v komunálních problémech, znají (aspoň někteří tedy) příslušné zákony a předpisy, mají přehled o rozpočtových záležitostech, vidí do dosavadních problémů města. Budou tedy cennou posilou při případném zvolení, neboť nováčkům v zastupitelstvu bude několik měsíců trvat než se zorientují. Chybu udělaly ty volební strany, které nemají žádného nynějšího či dřívějšího zastupitele. Avšak ani ty strany, které je mají, nebyly asi příliš vedeny pohnutkami výše uvedenými, svědčí o tom např. kandidátka ODS, zařazující aktivního člena městské rady a zkušeného ekonoma ing. Císaře až na 17. místo.
Konečně se podívejme na graf třetí, kandidáti podle povolání. Zde jednoznačně vedou podnikatelé svými 23 %, což jsem už zmínil na jiném místě. Při podrobnějším pohledu zde totiž najdeme určité skupinky podnikatelů, dávající předpoklad k jistému lobování v zastupitelstvu, a to je nový jev v Chotěboři. Dokonce jsem na kandidátkách našel kompletní sestavu jedné firmy, ovšem na různých kandidátkách (byla by legrace, kdyby byli všichni zvoleni, to by museli při zasedání zastupitelstva zavřít krám). Hodlají snad některé firmy hájit v zastupitelstvu své firemní zájmy? Nebylo by divu, protože hokejisté, důchodci za ŽJ i nezávislý kandidát to dokonce proklamují veřejně. Pro běžného občana by byla na pováženou situace, kdy by se vůdčí role v zastupitelstvu chopila skupina, hájící jen zájmy své skupiny. Doufejme, že to voliči rozpoznají stejně jako to rozpoznali v případě DŽJ v parlamentních volbách. Naděje je také ve velkém počtu volebních stran, pokud se hlasy voličů rozprostřou do všech, žádná nedocílí výrazné většiny a bude muset spolupracovat s ostatními.
Za povšimnutí stojí také přítomnost několika manželských dvojic a žen na mateřské dovolené. Kdopak by jim asi hlídal dítka? Zdá se mi, že pravdu měl lídr jedné ze stran, který mi na tohle řekl: ale vždyť oni jsou tam jen jako vycpávka do počtu, na zadních nezvolitelných místech.

Ze statistiky také vyčuhuje nepříjemný fakt: na kandidátkách je ze 154 kandidátů jen 5 z místních částí Chotěboře. Chyba na druhou! Místní části představují nezanedbatelnou část Chotěboře, která je však doposud, i vinou dosavadního zastupitelstva a vedení města, zanedbávána. Zanedbávají ji tedy i volební strany a bylo by třeba, aby se kandidáti z Dobkova, Marievsi, Počátek a Svinného do zastupitelstva dostali, průšvih je ale v tom, že 3 kandidují za KSČM, jeden za ČSNS a jeden za KDU-ČSL, ale na patrně nevolitelných místech.

Jednosto a padesát čtyři kandidátů je na Chotěboř slušná dávka k vybírání. Myslím, že máme z čeho vybírat a já osobně si tam svých jedenadvacet najdu a ty budu kroužkovat. A co vy? 

Zpět na hlavní stránku * Zpět na volební stránku