Situace okolo "rentgenu" se stává vážnou
Atomový zákon pošle rentgen v Chotěboři
na odpočinek. Ale kde vzít na nový?

Je opravdu právem všech občanů města i regionu znát všechny informace v této věci

Mirek Stehno

Vážení občané Chotěboře i celého chotěbořska,
dovoluji si touto formou reagovat na jeden článek v posledním chotěbořském Echu a to sice ten, který pojednával o zasedání starostů obcí sdružených do Sdružení obcí Podoubraví, podepsaný iniciálami S.M. Mimo jiné je zde uvedeno, že starosty obcí Sdružení zajímalo hospodaření Sdružení ambulantních lékařů. A dost, bez bližšího vysvětlení. Přitom toto konstatování vysvětlení potřebuje, neboť bez něho je zkreslující a zavádějící.

Na tomto zasedání Sdružení obcí Podoubraví jsem skutečně vystoupil s příspěvkem, jehož jednou částí bylo i vysvětlení toku peněz v nestátním zdravotnickém zařízení, ale to hlavní, to hlavní byla žádost, adresovaná Sdružení a tím i starostům všech měst a obcí v regionu, o pomoc při řešení modernizace radiologického pracoviště nestátního zdravotnického zařízení v Chotěboři (poliklinika), jehož provozovatelem je naše společnost Sdružení ambulantních lékařů Chotěboř s.r.o., stručně řečeno zajistit finanční pomoc při nákupu nového "rentgenu". Pro úplný obrázek toho, co jsem starostům přednesl, přikládám níže úplný text příspěvku.

Pro doplnění a pro informaci občanům uvádím, že podobná žádost byla ještě před termínem uvedené schůzky (1.2.2001) předána do jednání Rady města 5.2.2001.  Rada žádost naší společnosti o finanční pomoc zamítla z důvodu jiných investičních záměrů. Se stejným textem žádosti vystoupím 19.3.2001 na jednání městských zastupitelů. Ona totiž situace okolo "rentgenu" se stává vážnou a je opravdu právem všech občanů města i regionu znát všechny informace v této věci, aby i oni mohli posoudit pořadí důležitosti akcí na které je přispíváno z městského rozpočtu.
Ale teď již text celého vystoupení:

rentgen.jpg (32457 bytes)   Skiagrafické rentgenové zařízení

Dovolte, abych se představil. Jmenuji se Miroslav Stehno a jsem jednatelem a ředitelem společnosti Sdružení ambulantních lékařů Chotěboř s.r.o., která je vlastníkem a provozovatelem nestátního zdravotnického zařízení – polikliniky Chotěboř, poskytující zdravotní služby občanům celého regionu Podoubraví.

Zde mi dovolte malou odbočku k popsání fungování zdravotní péče v našem regionu. V Chotěboři i v dalších obcích regionu je pod legislativní pravomocí okresního zdravotního rady, což je okresní zástupce MZ ČR, poskytována pojištěncům zdravotních pojišťoven zdravotní péče prostřednictvím především soukromých lékařů. Jedná se o praktické lékaře pro děti i dospělé a ambulantní specialisty v odbornosti očního lékařství,diabetologie, chirurgie, ortopedie, stomatologie a dalších odborností. Mimo Chotěboř je zdravotní péče zajištěna přímo v místě obce buď vlastní ordinací nebo dojížděním lékaře, přímo v Chotěboři pak mají někteří lékaři ordinace též ve vlastních ordinacích, někteří pak mají pronajaty ordinační prostory právě na poliklinice Chotěboř.

Naše společnost vznikla v roce 1994 při privatizaci zdravotnického zařízení jako nástupce Městských zdravotnických zařízení Chotěboř, kdy část bývalých zaměstnanců-lékařů MZZ podala privatizační projekt na privatizaci polikliniky Chotěboř. Jejich hlavní motivací byla snaha o zachování polikliniky Chotěboř pro zdravotní služby občanům chotěbořska. Stejným způsobem se privatizoval i Rehabilitační ústav, ovšem jinými osobami. Z bývalého MZZ zůstalo v majetku města jenom plicní středisko. To jenom na objasnění situace, co je naše společnost zač a kdo za ní stojí.

Na poliklinice Chotěboř, která zahrnuje starou budovu i novější dětské oddělení, jsou v současné době soukromými lékaři i specializovanými zdravotnickými pracovníky poskytovány služby dětských lékařek praktických i lékařky zubní, chirurga, interního lékaře, krční-nosní-ušní lékařky, specialisty logopeda, zubního lékaře, ženského lékaře i rehabilitačních sester. Dále je zde umístěna zdravotní dopravní služba i detašované pracoviště Oblastní katolické charity. Tyto všechny služby jsou poskytovány lékaři a pracovníky, kteří ordinují v prostorách pronajatých v poliklinice od naší společnosti. Protože však jsou všichni placeni přes vykazování vykonaných zdravotních výkonů zdravotními pojišťovnami, víme, že nájemné musí přihlížet k jejich možnostem daných limitovaným objemem prostředků ze zdravotního pojištění, a tak pokrývá zhruba režijní náklady a náklady na opravy a obnovu.
Naše společnost pak prostřednictvím svých zaměstnanců zajišťuje zdravotní služby praktické lékařky pro dospělé, lékařky-diabetoložky, kožní ambulanci, biochemickou laboratoř a radiologické pracoviště, přičemž dvě posledně jmenovaná pracoviště zajišťují komplementární zdravotní služby pro všechny ostatní lékaře jak v Chotěboři, tak v regionu. I tato pracoviště jsou ekonomicky závislá pouze na příjmech od zdravotních pojišťoven, což v žádném případě nestačí na zásadní modernizaci, pouze na provoz a obnovu nejnutnějšího vybavení.
Pro vylepšení ekonomických prostředků na údržbu a opravy se snažíme pronajímat zbylé prostory na poliklinice ke komerčním účelům.    Velké opravy především staré budovy polikliniky, kde zbyl po předchozích vlastnících velký dluh co se týče provádění oprav i údržby, ale již i novější budovy dětského oddělení, rekonstrukce plynové kotelny, nutnost zřízení výtahu, to všechno je veliké ekonomické závaží, které nedovoluje z finančních prostředků, jež má naše společnost k dispozici nákup dražších diagnostických celků.

A zde se dostávám konečně k tomu, kvůli čemu jsem mezi Vás, starosty regionu Podoubraví přišel.

Obracím se na Vás se žádostí o pomoc při řešení modernizace našeho radiologického pracoviště, jehož provozovatelem je naše společnost, a to konkrétně jeho skiagrafického zařízení (základní klasické rtg snímkování zajišťující zobrazovací služby pro praktické lékaře, plicního lékaře, chirurgickou, ortopedickou a interní ambulanci, urologické vyšetření).

Modernizace, to znamená nákup nového skiagrafického kompletu, vyplývá z realizace zákona č.18/1997 Sb., takzvaného Atomového zákona, který schválila v roce 1997 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a který nás legislativně přiblížil předpisům o ochraně před ionizujícím zářením ve vyspělých zemích. Bez lékařských výkonů prováděných za podpory ionizačního záření se moderní medicína neobejde, naopak dle statistiky počet pacientů, vyšetřených pomocí ionizujícího záření, ve vztahu na snahu lékařů o co nejpřesnější diagnózu, roste. Smyslem tohoto zákona pak má být dosažení co nejefektivnějšího využívání ionizačního záření v medicíně tak, aby byla získávána co nejpřesnější diagnostická informace při minimalizaci dávek záření. Atomový zákon proto stanovil zkvalitnění celého systému zacházení s ionizujícím zářením, jehož smyslem je snaha o výše uvedenou co nejpřesnější diagnostickou informaci při minimalizaci dávek záření. Tento systém je od 1.7.1997, kdy Atomový zákon stoupil v platnost, postupně uváděn do praxe a zahrnuje :    provádění zkoušek provozní stálosti a dlouhodobé stability zdrojů ionizujícího záření, zabezpečení programu kvality v denní praxi RDG oddělení a obnovu nevyhovujících přístrojů , s termínem konečné realizace do 30.6.2002.

A zde se vracím ve své žádosti od legislativního tlaku Atomového zákona zpět na naše radiodiagnostické pracoviště. Náš současný skiagrafický komplet Chirodur 125 C, převzatý od našeho právního předchůdce MZZ Chotěboř, který jej opět převzal od předchůdce OÚNZ Havlíčkův Brod, je 16 let starý, některé jeho součásti jsou starší 20 let. Zatím slouží, není nebezpečný, vyhovuje současným hygienickým i zdravotním normám, všechny výše uvedené  zkoušky splňuje. Zatím. S tímto „zatím“ se však jako odpovědný provozovatel zdravotnického zařízení nemůžeme smířit, nemůžeme ani na okamžik připustit možnost, že při příštím měření by mohl verdikt znít na částečné omezení nebo úplné zastavení provozu rentgenového pracoviště, že by celé chotěbořsko bylo bez této nezastupitelné zdravotní služby, že by se na každé radiologické vyšetření muselo dojíždět do Havlíčkova Brodu. Pokud tuto katastrofickou možnost vyloučíme jako absolutně nemyslitelnou, zbývá jedině možnost druhá, a to nákup skiagrafického zařízení nového, splňující všechny parametry dle Atomového zákona.
A dostáváme se k otázce finančního krytí všech výše uvedených systémových opatření Atomového zákona. Tato právní norma určila co je povinností provozovatelů zdrojů ionizujícího záření, to je provádění zkoušek provozní stálosti a dlouhodobé stability zdrojů ionizujícího záření, zabezpečení programu kvality v denní praxi RDG oddělení, obnovu nevyhovujících přístrojů, ale již nebylo v jiných státních programech řečeno, kde na pokrytí těchto zvýšených nákladů má provozovatel vzít prostředky, protože bodové hodnocení výkonů (vyhláška MZ č.134/1998 Sb.) radiologické odbornosti nebylo navýšeno a úhrady od zdravotních pojišťoven nejsou sto finančně pokrýt tyto zvýšené náklady, především pak v položce obnovy přístrojů.

Ministerstvo zdravotnictví se snažilo problém dopadu Atomového zákona na naše zdravotnictví v celé jeho komplexnosti popsat, vyčíslit potřebné finanční prostředky k jeho řešení a nárokovat je v rámci programového financování ze státního rozpočtu s tím, že rokem 2001 počínaje a rokem 2003 konče, bude na obnovu zastaralých přístrojů uvolněno 900 miliónů Kč. Záměrem bylo přispět zdravotnickým zařízením na pořízení nového přístrojového vybavení (při splnění určených kritérií) zhruba z 30% pořizovací částky. Posléze se záměr omezil na státní zdravotnická zařízení, nestátní zdravotnická zařízení měla být limitována úhradou úroků z úvěrů. Situace okolo státního rozpočtu pro rok 2001 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR však vyústila v přerozdělení prostředků určených MZ na obnovu radiodiagnostických přístrojů do jiných oblastí zdravotnictví, dle specifických zájmů jednotlivých lobujících poslanců takovým způsobem, že z uvedené částky zbylo méně než 10% původních vyčleněných financí a tyto prostředky jsou určeny pro speciální pracoviště s dětskými pacienty. Ze zkušenosti z minulých let lze vyvodit prognózu i do roků příštích, prognózu značně pesimistickou a tou je celkem realistický předpoklad, že se státní pomocí z prostředků MZ ČR se pro obnovu našeho starého rentgenu v našem nestátním zdravotnickém zařízení počítat nedá.

Faktem je, že částka 1,8 milionu korun, což je cena nového skiagrafického zařízení, splňujícího ustanovení Atomového zákona, je mimo současné finanční možnosti naší společnosti, jejíž veškeré příjmy plynou převážně defacto ze zdravotního pojištění, a v tom se s obnovou rentgenů nepočítá. Možnost úvěru od komerčních bank je při současných úrokových sazbách a našich příjmech ve vztahu na provozování celé polikliniky a řešení její celkové zastaralosti, likvidační. Leasingové splátky s nízkou akontací by zase prodražily přístroj o další statisíce korun.

Obrátil jsem se s žádostí o finanční pomoc na Radu města Chotěboře s konkrétním návrhem řešení, a to o přispění na nákup nového skiagrafického zařízení pro radiologické pracoviště polikliniky Chotěboř dotací ve výši 1/3 pořizovací ceny. 3/4 pořizovací ceny by uhradila naše společnost s tím, že zde bychom Vás žádali ještě o poskytnutí návratné bezúročné půjčky s 6 letým splátkovým kalendářem na 2/4 pořizovací ceny. Zde bych dal k úvaze možnost sdružit prostředky i z ostatních obcí regionu a případný tlak na poskytnutí finanční pomoci z prostředků Okresního úřadu Havlíčkův Brod. Neméně důležitý je i vliv Sdružení na naše volené zástupce, s jejich možností zajistit část finančních prostředků.

Termín nákupu nového skiagrafického zařízení bude vycházet z možností rozpočtu Města Chotěboře i ostatních zúčastněných. Pokud by to bylo reálné a finanční prostředky budou shromážděny, rádi bychom obnovu radiologického pracoviště provedli ještě v roce 2001. V případě přesunutí do rozpočtů roku 2002, bychom Vás žádali o přihlédnutí k termínu stanovenému Atomovým zákonem, kterým je 30.6.2002.

Předem Vám děkujeme za projednání naší žádosti a věříme, že na rozdíl od PSP ČR, vzdálené od řešení regionálních problémů, Vy tuto záležitost posoudíte v zorném úhlu potřeb občanů chotěbořska.

                                                                                Děkuji Vám za vyslechnutí a případnou pomoc.

 

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet