Po upozornění našich čtenářů, že článek v Lidových novinách z 12.10. je z Chotěboře
špatně na internetu dostupný, uvádíme jeho kopii zde:

Chotěboř trápí stíhačky nad městem
Na hluk a nebezpečí marně poukazují obyvatelé Chotěboře. V blízkosti jejich města spadla již čtyři letadla.

CHOTĚBOŘ - Pomalu každý den jsou lidé z Chotěboře, asi desetitisícového městečka na Vysočině, nechtěnými diváky letecké show. Přímo nad jejich hlavami totiž cvičí se svými stroji vojenští piloti ze základny taktického letectva v Čáslavi. "Pravidelně každý rok se na nás obracejí občané se stížnostmi na nadměrný hluk, který cvičící letouny způsobují. A když ještě vídáme, jak piloti nad městem provádějí různé svíčky a výkruty, nemáme z toho dobrý pocit," říká starosta Chotěboře Zdeněk Stejskal. Dvě poslední havárie potvrdily, že obavy Chotěbořských mohou mít reálný základ. Loni v červnu spadly dva armádní migy poblíž České Bělé. V úterý havarovaly další dva u obce Bílek. "Poprvé to bylo jedenáct kilometrů od středu města, ale teď už jen necelé čtyři. Obáváme se, aby příště nedošlo k většímu neštěstí," připomíná Stejskal. Představitelé Chotěboře se podle starosty snaží už více než pět let, aby armáda posunula výcvikový prostor dál směrem na Vysočinu. "Nacházíme se v poměrně hustě obydleném prostoru. Chceme zabránit tomu, aby letadla cvičila přímo nad Chotěboří, když jen o několik desítek kilometrů dál směrem na Žďár je mnohem méně obydlené území," vysvětluje Stejskal. V minulých letech se prý situace o něco zlepšila a letecký provoz nad městem nebyl tak silný. "Ale letos se zase vrátili blíž k nám," upozorňuje starosta. Mluvčí letecké základny v Čáslavi Michal Prejzek říká, že o žádných protestech Chotěbořských neví. Oblast Vysočiny je podle něj schváleným prostorem pro letecké akce.

Stíhačky přes muničák musely

Úterní nehoda, při níž zahynuli dva piloti a trosky letadel dopadly v těsném sousedství obce Bílek, vyvolala u obyvatel této vesničky zděšení. Zřícená letadla totiž explodovala v přímém sousedství rozsáhlého areálu armádních muničních skladů. Většina oslovených občanů nedovedla pochopit, jak je možné, že armádní letectvo vede svůj přistávací koridor na letiště u Čáslavi přímo přes nebezpečný objekt. Velitel letectva Ladislav Klíma pro ČT vysvětlil, že vzhledem k uspořádání čáslavského letiště přistávající stíhačky jinudy létat nemohou. "V tuto chvíli se tomuto prostoru vyhnout nelze," řekl. Podle něj by bylo jediným řešením muniční sklady u Bílku zrušit.

Vyšetřovatelé našli černé skříňky

Podle Jozefa Bošiaka z tiskové služby ministerstva obrany ale zatím nebyly s leteckým provozem přes tento objekt problémy. "Je možné, že po této události bude armáda situaci nějak řešit," připustil. Zástupce ministerstva rovněž bagatelizuje obavy obyvatel z možné katastrofy. "Muniční objekty jsou dobře zabezpečeny. Jsou například obklopeny valy, aby se v případě výbuchu tlaková vlna nerozšířila do okolí," říká. Podle mluvčí velitelství vzdušných sil Šárky Brázdilíkové je vše v souladu s platnými letovými předpisy. "K jejich porušení ze strany pilotů nedošlo," konstatuje Brázdilíková. Příčiny zřícení poblíž Bílku u Chotěboře jsou pro armádní vyšetřovatele záhadou. Podle Klímy zřícení těchto dvou strojů, jež byly součástí sil NATO, není důsledkem špatné navigace řídící věže v Čáslavi. "Nedovedu si zatím vysvětlit, proč 35 kilometrů od letiště sestoupila letadla tak nízko. Jak jsem slyšel radiokorespondenci, nikdo jim takový pokyn nedal," prohlásil Klíma. Vyšetřovatelům nehody by měl pomoci nález obou tzv. černých skříněk. Na odstraňování škod. "V některých místech bylo napřed nutné odstranit polámané stromy. K větším ekologickým škodám nedošlo," uvedl mluvčí čáslavské letky Michal Prejzek.

Petr Kučera, Lidové Noviny, 12.10.2000

 

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet