Dva mladí Chotěbořáci zaměřili svou šikovnost špatným směrem

Sosali naftu rovnou z potrubí
Bylo to i v TV, ale o Chotěboři nebyla řeč ani ve zprávě Policie


V poslední době se jakoby roztrhl pytel z televizním zpravodajstvím o činech Chotěbořáků,
ve kterém ovšem chybí zmínka o tom, že to jsou Chotěbořáci.

Tak se (jen několik dní po TV zprávě o vyšetřované dovozní firmě textilního šuntu z Turecka) stalo i v případě, kdy ve večerních televizních zprávách se objevily záběry napíchnutého dálkového naftového potrubí firmy Čepro a.s., jejíž areál zásob pohonných hmot se rozkládá na velké ploše nedaleko Brodu Havlíčkova. Pokud jste to neviděli ani nečetli, zde máme pro vás stručný popis událostí.

Při průjezdu v okolí obce Radostín povšimla si pozorná hlídka Okresního ředitelství Policie ČR, že nedaleko od trasy zakopaného potrubí naftovodu parkuje osobní auto s přívěsným vozíkem. Takže se tam šli podívat a když našli auto prázdné, vypravili se přímo k trase potrubí za terénní vlnou. Jaké bylo jejich překvapení, když se jejich zrakům zjevil idylický obrázek. V terénu vykopaná pořádná jáma odkrývala potrubí naftovodu a na něm jako dva čmeláci sosali naftu do kbelíků dva mladí muži.

My dodejme, že oba protagonisté jsou z Chotěboře a je o nich známo, že jsou velice manuálně zruční a šikovní. Tentokrát však určitě svoji šikovnost zaměřili špatným směrem.

V červenci tohoto roku odkryli na vybraném místě zeminu, odhalili potrubí a napojili na něj ventil. Při takovém napojení i přes jejich šikovnost nějaká nafta odteče, stejně jako při později následujících odběrech. Došlo tak bohužel ke znečištění nejen zeminy, ale i přilehlého a nedalekého potoka.

Tento fakt hraje podstatnou roli při vyčíslení škody. Zatímco vlastní škoda na odčerpané naftě není příliš vysoká, udává se 40 tisíc Kč, následné škody budou větší: oprava narušeného dálkového potrubí, odvoz znečištěné zeminy, vyčištění potoka (TV zpravodajství hovořilo o 10krát vyšší částce než za ukradenou naftu). Stejně tak dopadlo obvinění Úřadu vyšetřování v Brodě Havlíčkově: jde nejen o trestný čin krádeže, ale i poškozování cizí věci a ohrožení životního prostředí. Sazby za tyto činy jsou od jednoho do tří let.

Podle sdělení mluvčí PČR v Havl. Brodě, která ovšem hovořila stejně jako TV zpravodajství o "dvou mužích z Havlíčkobrodska", byli oba muži po vyšetření propuštěni a dále je proti nim vedeno trestní stíhání na svobodě (škody na potrubí a životním prostředí byly likvidovány hned následující den po odhalení).

Je nám líto, že není v těchto případech jméno Chotěboře uváděno, i když na druhou stranu je pravda, že o takovou slávu není co stát.

Inu, krást se nemá, natož poškozovat cizí věc. A znečištění životního prostředí, to je obzvláště hanba. Čmeláci to mají na jetelíčku zadarmo, leč u lidí je to se sosáním jinak - musí se zaplatit. Trest tedy musí následovat.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet