Čtyřdenního Festivalu fantazie se účastní 350 zájemců z celé republiky
Avalcon 2000: Bohatý program
Opět za nezájmu Chotěbořáků
Fotky najdete v příštích dnech ve zvláštním článku
Za krásného letního počasí sjížděly se v pátek 5.května odpoledne stovky lidí mladého, středního i rozumného věku do Kulturního domu Junior v Chotěboři, aby navštívili první mimopražský letošní con, který jeho organizátoři, Vašek Pravda a jeho parta ze sci-fiklubu Avalon, nazvali Festival fantazie Avalcon 2000.
Vašek Pravda, chotěbořský rodák žijící v Praze, ale do rodného města se pravidelně vracející, je již zkušeným a ostříleným organizátorem conů, scifistických setkání nadšenců z celé republiky, pro které dokáže připravit bohatý program s účastí mnoha známých a zajímavých odborníků. Cony v Chotěboři pořádá již několikátým rokem a jistě je jeho traumatem, že domácí publikum na jejich skvělé akce kašle. Proto letos podnikl několik výpadů na ovlivnění chotěbořské veřejnosti, počínaje intenzivnější reklamou v novinách i na chotěbořském náměstí a konče zajištěním vystoupení chotěbořské bluesrockové skupiny Shout s 30 korunovým vstupným pro Chotěbořáky.
Bylo to málo platné. Jak píše Ondřej Neff (pravidelný účastník každého conu), chotěbořská mládež seděla na schodech místního kina kousek od KD Junior, čekala na film Musíme si pomáhat (nová česká komedie) a přitom nevěřícně sledovala okolochodící zástupy jdoucí na Avalcon, mezi nimi mnohé jejich vrstevníky, oděné do fantasy hábitů. Rozjezdový páteční podvečer byl totiž věnován fantasy a pohádkám. Nejprve vystoupil místní literát Petr Musílek na téma Pohádkový svět a pravidelný host všech conů Michal Bronec s přednáškou Mezi pohádkou a fantasy. To už běželo zároveň ve dvou místnostech video s filmy k těmto tématům (Alenka v říši divů, Neverending Story, Gulliverovy cesty aj.). Po večerním slavnostním zahájení následoval koncert zmíněné skupiny Shout, prokládaný krátkými filmy a přednáškami UFO v alkoholu a Společnost Acylpyrina Hystepse. Přišlo 20 chotěbořáků...
V sobotu poránu se bohatý program Avalconu rozjel na plné pecky. Souběžně s Hlavním programem ve velkém sále běžely v ostatních místnostech KD paralelní akce: StarWars Con pro milovníky tohoto sci-fi seriálu, Svět záhad pro zájemce o UFO a záhadologii vůbec, Staré dobré pecky s různorodým pravidelným programem všech conů (besedy s redaktory, testy IQ, zkoušky Neviditelné univerzity, Literární Workshop pro začínající autory aj.). Pochopitelně šlo dále dvojí video s pohádkami, fantazy a sci-fi, probíhala burza knih, hrály se hry karetní i počítačové a jako novinka letos šla tzv. Demopárty ve sportovní hale (přehlídka krátkých videosekvencí, tvořených na počítačích).
Harryho pán se pochopitelně nemůže rozčtvrtit (i když by mu to jistě prospělo), takže nemohl sledovat všechno. Navštívil tedy vybrané programy, o nichž vám může poreferovat. Dopoledne to byla přednáška Vladimíra Šišky, známého pracovníka projektu Záře, jenž sleduje a vyhodnocuje pozorování UFO a dalších nezvyklých jevů v ČR, nazvaná UFO nebo tajné letouny? Zabýval se v ní klasifikací UFO a pozornost věnoval tzv. belgickým trojúhelníkovým UFO a jejich možné souvislosti s tajným vývojem nových letounů. Spisovatel Ondřej Neff, obvykle na chotěbořských conech přednášející, zvolil pro letošek autorské čtení své nové povídky, napsané speciálně pro tento con. V hlavním sále se přes 150 zájemců dobře bavilo, pan Neff se ukázal býti nejen vtipným autorem, ale i dobrým interpreterem s hereckými vlohami. Po poledni, sotva se člověk stačil naobědvat, již přijel Karel Pacner, dlouholetý vědecký komentátor Mladé Fronty a očitý svědek startu prvních lidí na Měsíc v roce 1969, aby tentokrát pohovořil o Budoucnosti kosmonautiky. Arnošt Vašíček, známý protagonista televizního pořadu Planeta záhad, předvedl a komentoval videodokument Mimozemšťané: Byli a jsou zde?, který vyvolal velkou diskuzi přítomných diváků s autorem, která by se jistě protáhla, kdyby nebylo nutno uvolnit místnost pro další vystoupení. Zástupce šéfredaktora časopisu Fantastická fakta Aleš Česal mluvil na téma Jak mluvili Atlanťané a jeho přednáška byla zajímavá i pro milovníky věd okultních. V téže místnosti pak předveden videofilm Blízká setkání a únosy, věnovaný přímým setkáním lidí s UFO a jejich únosy mimozemšťany. To už ve velkém sále běžel film Příběh lásky a zrady v Chotěboři, legrácka sci-fi klubu ze Šumperka, který sestřihal jeden díl Případů majora Zemana a odaboval ho jinými hlasy, jako kdyby se odehrával v Chotěboři a hrdiny filmu byli chotěbořští scifisté. Nabitý sál se opět dobře bavil, mezi diváky seděl i Vašek Pravda a dobře se bavil též, důkaz to, že Avalcon běží jak hodinky a není nutno na jeho běh dozírat. Večer ještě proběhlo vyhlášení cen časopisu Fantastická fakta, nová chotěbořská Společnost Acylpyrina Hystepse předváděla výsledky dosavadního bádání o tomto géniovi, vrstevníkovi Járy Cimrmanna, Eduard Kocourek hovořil na téma Sex ve scifi pro pokročilé (to už bylo po 22. hodině) a olomoucký vydavatel Netopejr křtil novou knihu Ježíšku, já chci plamenomet, která se zde také prodávala (prodej knih běžel po celý den na různých místech KD, kdo neodolal, tomu se Avalcon, jako Harryho pánovi jenž si přinesl šest knih, pěkně prodražil). Souběžně běželo množství akcí, které Harryho pán nenavštívil, neb vybrat si lze jen jednu. Jmenujme alespoň přednášky Jsme Keltové? Vladimíra Šišky, Flammarion - astronom a parapsycholog Jiřího Kulta, Vědecké pojetí východní mystiky Václava Semeráda, Mluví se mnou Ilony Podhrázské, videoprojekce Záhady Madagaskaru a Akta X a množství předášek o StarWars.
Nedělní ráno bylo opět krásně letní, na desátou se Harryho pán vypravil do KD Junior. Tam už nějakou dobu probíhala beseda čtenářů se spisovateli sci-fi a fantasy, Jaroslavem Mosteckým, Janou Rečkovou, Františkou Vrbenskou, Leonardem Medkem a Vladimírem Šlechtou a ještě tam byl někdo šestý, na programu neuvedený. Řeč se točila kolem internetu a jeho využití pro publikování, autoři se vesměs holedbali, že nejsou na internet připojeni, že je to nezajímá, když přišla řeč na počítače, pochvalovali si tužku, pero a psací stroj, na názor, že internet umožňuje také okamžitou reakci čtenáře, jeden z nich prohlásil, že když už se s tím tak usilovně píše, názory nějakého čtenáře ho nezajímají, že dá jen na redaktora, no Harryho pán si připadal jak na besedě v roce 1900 o tom, zda film a kino zahubí divadlo (zde se autoři ohrazovali, že nebudou psát multimediálně, než tak, tak raději nic, řekl jeden). Nu, film divadlo nezahubil, stejně jako televize rozhlas, internetové multimediální psaní budou psát autoři, kteří se narodí s počítačem a internetem u postýlky, a bude jim to připadat přirozené (to už dnešní autoři budou užívat zaslouženého důchodu a pobírat honoráře za svá díla, která multimediálně zpracuje někdo jiný). Knihy pochopitelně zůstanou dál, každý si bude číst a psát jak chce a na co chce, tak proč to šmahem odsuzovat?
Bylo tedy lépe odebrat se na astronomickou přednášku astronoma Pavla Kotena o novinkách v jeho oboru. Když už nic jiného, tak tyhle přednášky by měli mít studenti z Chotěboře povinné (ale zase jak známo, co se musí, to nebaví). Slyšet o nových objevech a výzkumech z úst člověka povolaného, to je vzácná příležitost, kterou tu jen tak nemáme. A vidět překrásné fotky či videozáznamy, které předvádí, to je sice na internetu možné, ale kdo by se s tím hledal? No nic, chotěbořští, vaše chyba, když toto ignorujete.
O vesmíru byla ještě přednáška Martina Macáška, týkala se vývoje lidského poznání v této oblasti. Odpoledne znovu hovořil Pavel Koten, tentokrát o historii výzkumů Marsu, těžko o tom povídat, to se musí vidět a slyšet (byla řeč i o Cydonii a Tváři na Marsu, a nejen o tom). Hned nato přednášel Vašek Pravda o mobilní kanceláři budoucnosti, no spíše mluvil o současnosti a budoucnosti se jen dotkl, ale i tak to bylo zajímavé pro člověka, který denně v kanceláři sedí.
Mezitím samozřejmě běžela řada dalších paralelních programů, které nešlo stihnout a tedy jen vyjmenujeme některé asi zajímavé: Jan Kantůrek, Martin Schwarz a Vlasta Talaš měli Zeměplošské povídání, Františka Vrbenská Magické artefakty, Ctibor Petrů s Martinem Žďánským Zbraňové systémy zítřka, Zdeněk Kubík zase Severskou mytologii. Své povídky četli Jaroslav Mostecký a Egon Čierný a Libuše Čermáková přednášela o vlivu Starého zákona na euroamerickou civilizaci. Běžela další videa, namátkou jmenujme Matrix, Ztraceni v Bermudském trojúhelníku, Wing Commander.
Večer pak každoroční soutěž Miss Avalcon (jména vítězek neznáme), nezbytná tombola, další přednášky o Acylpyrinu Hystepsovi a záverečná přespůlnoční Párty s možností diskusí i tance.
Jak hodnotil Vašek Pravda letošní Avalcon na večerním povídání O conu po conu, nevíme, ale možno právem říci, že byl úspěšný. Programem i velkou účastí nadšenců z celé republiky, i slovenštinu bylo možno zaslechnout. Vaškovi Pravdovi a všem dalším organizátorům třeba poděkovat. Nikdo není doma prorokem, ale jednou se ukáže, co pro kulturní život v Chotěboři tahle parta udělala a jistě ještě udělá.
Slibované fotky najdete ve zvlášním článku, jen co je stihneme připravit.
Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet