Harryho pán referuje
Sedm paralelních světů
Avalconu
Přinášíme podrobný popis akcí
Bude v srpnu Avalcon Plus ?
Avalcon 99 se konal opět v příjemném prostředí chotěbořského kulturního domu Junior. Díky jemu mají chotěbořské cony (kongresy) kompaktní atmosféru: Téměř vše (až na ubytování a pravidelné stravování na stravenky) mají účastníci pod jednou střechou a nemusí nikde bloudit. Dostatek místností dovoluje pořadatelům uspořádat současně běžící programy a tím vyhovět každému účastníku podle jeho zájmů. Některé místnosti jsou však malé a jejich technické vybavení prakticky žádné. Musí si tedy pořadatelé zajišťovat všechno sami a mnohdy amatérským způsobem. Typické jsou celá léta problémy se zatemněním pro promítání (letos to pořadatelé řešili i tmavomodrým krepovým papírem). Projevuje se zde, že KD Junior je pronajat. Majitel domu (odborová organizace KOVO) shrabuje peníze za pronájem a nic neinvestuje do potřebného zařízení. Nájemce (Junior, středisko volného času) zase platí nájemné a říká si, co bychom za vlastní peníze investovali. Na schůze, tancovačky a zájmové akce, které se tam převážně pořádají, zatemnění netřeba (nemluvě o technickém vybavení, jako jsou promítací technika či aspoň prodlužovací šňůry). Takže tíha technického vybavení ležela opět na Všech VaškoPravdových Mužích, a nutno říci, že se činili. Až na hlavní sál, kam dopoledne svítí slunce, byly podmínky pro promítání dobré.
Kompaktní atmosféře conů též prospívá velký vestibul s barem a možností posezení, čehož dlouholetí přátelé, setkávající se pravidelně na různých conech, hojně využívají (až jsem byl mnohdy překvapen, že i při zajímavých akcích bylo v baru plno). Letos byl bar sponzorován Koskenkorvou a zaplněn pivem Rebel (já přítel plzeňského tedy raději pil Fernet Citrus) a v režii pořadatelů obohacen i o několik druhů jídel, takže kdo chtěl, nemusel se skutečně z KD Junior hnout celý den.
Je to neuvěřitelné, ale letos běželo současně sedm programů! Kdo by chtěl stihnout vše, musel by se tedy nejen rozdvojit, ale rozsedmit. Mnohdy běžely současně akce tak zajímavé, že bylo opravdu těžko si vybrat, kam jít. Prospělo, že organizátoři dali důležitým přednáškám větší časový prostor, až dvě hodiny.
Hlavní program běžel ve velkém sále. Tentokrát byl ve znamení výročí skončení II. světové války, které bylo zrovna v druhý den conu. Proto již první den, v pátek, šly zde zajímavé přednášky. Egon Čierny přednášel o falešnosti alternativních dějin II. světové války, František Houra o neuskutečněných projektech tohoto období, Ondřej Neff filozofoval nad otázkou kdo je Osvoboditel a kdo Vetřelec, Aleš Česal hovořil o mystice 3. Říše a Václav Semerád o Hitlerově 4. Říši.
V sobotu se dostalo i na jiná témata. Zahájil Pavel Koten s astronomickými novinkami. Po něm hovořil E. Kocourek o II. světové válce jakožto remíze a Františka Vrbenská nazvala svoji přednášku Jak (ne)zabít hrdinu. Po besedě zájemců s redakcemi sci-fi časopisů bavil Pavel Toufar své posluchače zákulisními drby z kosmonautiky. Jan Kantůrek, Martin Schwarz a Vlasta Talaš seznamovali příznivce zeměplochy se zeměplošskými novinkami. Po nich opět Pavel Toufar a jeho Kosmické havárie. Velký zájem posluchačů si vynutil prodloužené předčítání Jana Kantůrka, Vlado Ríši, Egona Čierného a Jardy Mosteckého ze svých nových prací. Robert Feldhoff z Německa vyprovokoval své posluchače vyprávěním o tom, jak dobře to dělají v jejich proslulém vydavatelství (na 2 tisíce románů o Perry Rhodanovi), k dotěrným otázkám i kroucení hlavou. Přitomný Ondřej Neff osvědčil svou přímočarost, když zahraničnímu hostu položil otázku (česky), zda ho vnitřně uspokojují ty sračky, co vydávají (a požádal překladatelku, aby mu to přeložila slušně). Překvapilo mne, když Feldhoff odpověděl kladně. Na což spisovatel Jiří Walter Procházka reagoval tím, že povstal, mávnul oběma rukama a zase usedl (jinak ovšem reagoval hlasitě). Nervy posluchačů rozjitřené celodenní tůrou pak uklidnilo vyhlášení cen časopisu Fantastická fakta a volba Miss Avalcon, letos za účasti 11 uchazeček, což překvapilo porotu tak, že si s tím nevěděla rady a průběh soutěže dost improvizovala. Vše se protáhlo hodně přes půlnoc, takže když po losování bohaté tomboly (i já jsem vyhrál, flašku dámské Koskenkorvy Peach, kterou tedy vypije Harryho panička se svými návštěvami, a dvě sklenky na Koskenkorvu) začali dva mladí dýdžejové svou diskotéku, vyhrnuli se všichni překvapivě ze sálu k baru a nikdo neměl zájem o taneček (a to bylo letos 30 % účastníků něžného pohlaví!).
V neděli ráno již řady účastníků prořídly (někteří odjeli, jiní vyspávali celonoční aktivitu), ale program pokračoval zajímavou besedou se spisovateli Rečkovou, Vrbenskou, Mosteckým, Šlechtou a Semerádem, která se protáhla, neboť otázky na ně byly na tělo a jejich odpovědi zajímavé. A bylo náhle jedenáct hodin a tedy závěrečná beseda šéfa pořadatelů Vaška Pravdy se zbývajícími ještě účastníky o conu, jenž právě skončil, a conech, které budou. Překvapily mne stížnosti, že ve vestibulu bylo moc nakouřeno (je tam přece bar), vždyť akce se nekonaly v baru, ale v sálech a saloncích, kde nikdo nekouřil. Komu vadil kouř, nemusel v baru vysedávat, ne?
StarTrek Con (kongres příznivců sci-fi seriálu StarTrek) měl po celé tři dny vlastní program v zaplněném zrcadlovém sále. Střídalo se zde videopromítání slavných dílů seriálu se zajímavými přednáškami (např. Jan Pavlík - Historie ST, Alek Lačev - Technika ve ST, Jindřich Nepevný - Borgové, Dan Sobotka - Romulané) a besedami jednotlivých ST klubů.
UFO kongres se odehrával v přízemním sále, zastrčeném poněkud vzadu. Jeho program zahrnoval promítání videa (Unesen UFO, Roswell, Kouzelná magie, Akta X), přednášky o záhadách (O. Dvořák - Utajené dějiny Čech, A. Česal - Necronomicon, P. Novák - Kruhy v obilí), promítání videa s komentářem přítomného odborníka (Pitva mimozemšťana, Záhady v českých zemích, Noční můry a běsy, UFO nad Mexikem 1998 a 1999).
Diskuzní fórum probíhalo v salonku v druhém patře. Témata diskusí, řízených odborníky byla též velmi zajímavá. SF sex pro začátečníky a pro pokročilé (E. Kocourek), Sci-fi hry (Marek Čtrnáct), Lesk a bída české sci-fi (E. Čierny), Vesmírné právo (K. Bačkovský), Mysteriózní hodiny (C. Brom), J.R.R.Tolkien (M. Bronec), Legenda Perry Rhodan (J. Čermáková), Amber a RPG (A. Šnobl), Aktuální kosmické projekty (P. Koten), Život a dílo L. Fulci (P. Čáslava).
Videopromítání mohl každý navštívit v přízemním spíše kumbále, ale zato bylo nonstop. Mohli jste shlédnout slavná díla: Tankové bitvy, Hitlerovy tajné zbraně, Bitva o Británii, Tajemná záře nad Pacifikem, Fatherland, Zítra vstanu a opařím se čajem, Ztraceni ve vesmíru, Drtivý dopad, Mars útočí, Hvězdná pěchota, Písečníci, Godzilla, Armageddon, Otrokyně z konce vesmíru, Urutsukidoi, 12 opic, Pátý element.
Počítačové hry mohl každý absolvovat v salonku ve 2. patře. K dispozici bylo množství dobře vybavených počítačů s řadou her převážně sci-fi zaměření. Tato místnost byla pochopitelně stále plná.
Herny byly obsazeny příznivci sci-fi karetních her. Hrály se zde Magic The Gathering, Necromunda, Middle Earth, StarTrek, Dračí doupě, Shadowrun, Warhammer, Doomtrooper, a místo měly i turnaje a volné hry.
Dvě knihkupectví a státek s fanziny nesměly chybět a zájem účastníků byl veliký. Pražský Krakatit s bohatou nabídkou sci-fi titulů (koupil jsem si Neffovu Tmu a Herbertovu Kapitulu Duna, ale koupil bych daleko víc, kdyby to moje již plná knihovna dovolila - k uštěpačným poznámkám Harryho paničky o bytě plném knih nehledě) a olomoucký Netopejr s nabídkou poněkud menší ale hutnou (chtěl jsem koupit Novákovy Kruhy v obilí, ale přišel pozdě, už bylo zavřeno).
Na závěr nuto říci, že se chotěbořskému Avalonu organizace Avalconu povedla. Spokojenost byla veliká, dokonce i ze strany Velkého Organizátora Vaška Pravdy (zaslechl jsem, jak říká ke svým boys - vám už to tak jde, že budu muset Avalcon udělat někde jinde). Obětoval jsem nedělní oběd a zůstal v KD Junior dlouho přes poledne, abych na vlastní oči uviděl, jak vlastně takový con cončí - inu jak jinak, než úklidem. Pořadatelé se pěkně zapotili, než to všechno dali do pořádku a vy to můžete spatřit v našem fotoseriálu z Avalconu. Pak byl náhle opravdu conec a odcházel jsem domů trochu nostalgicky, že už je po všem, když jsem viděl sotva jednu sedminu toho, co k vidění bylo.
Ale v pondělí odpoledne jsem potkal Milana Knoba z Avalonu a on na mne volal přes ulici, možná bude v srpnu Avalcon Plus. No, docela bych to uvítal, je vidět, že i pořadatelům se zalíbilo, když to klape a všichni jsou spokojeni, bez ohledu na nervy a čas, co je to stojí. Ale i když srpnový con nebude, bude Avalcon 2000, a tam zase určitě půjdu. A možná vezmu i Harryho.