Speciální zpravodajství internetového listu
Chotěbořský Courier Harry

Piktogram v obilí u letiště
v Havlíčkově Brodě

kruh14.jpg (15167 bytes)

Snímky z průzkumu vnitřku piktogramu
s komentářem přinášíme zde

Mobily uvnitř fungovaly, zvláštní pocity jsme neměli, ale dojmy byly impozantní

Snímek vlevo: Pohled z nejvýše umístěného malého kruhu A směrem do centra piktogramu. Směr pohledu na sever.

Všechna foto pořídil © Harryho pán digiaparátem Olympus C900 Zoom.

kruh11.jpg (10347 bytes) kruh12.jpg (11782 bytes)

Dva pohledy ze silnice za Papšíkovem, levý směrem jižním, pravý východním. Střed piktogramu je vyznačen červenou úsečkou, aby identifikace na malém snímku byla snadnější. Je zřejmé, že piktogram má upoutat nejen z výšky, ale i ze silnice, o to je zajímavější, že ač byl na místě od úterka, skutečně objeven byl ve čtvrtek.

kruh13.jpg (10018 bytes) kruhy6.jpg (16069 bytes)

Naše zeměměřičky Nicol a Adéla na levém snímku měří průměr nejvýše umístěného malého kruhu A, jenž při pohledu z nižšího místa není vidět. Pravý snímek ukazuje pilota a objevitele piktogramu Honzu Adamce, an zkouší zda mobil funguje, přihlíží Jirka Uttendorfský, jenž zapisoval naměřené údaje od děvčat.

kruhy7.jpg (26490 bytes) kruhy8.jpg (23851 bytes)

Vlevo pohled do centrálního kruhu o průměru 5,60 m, vpravo do malého kruhu B o průměru 2,70 m. Mnohá stébla jsou pravotočivě stočena i po své délce, nikoli jen nad kořínky. Prohledali jsme pečlivě půdu pod stébly a našli jen souvislou ztrvdlou plochu bez jakýchkoli stop po vpichu nebo něčem jiném.

kruhy9.jpg (25329 bytes) kruhy10.jpg (21623 bytes)

Na levém snímku detail stěny a dna centrálního kruhu. Pravý snímek je pohled do menší vnitřní kružnice o průměru 18,40 m, stébla jsou položena proti nám. Šířka kružnice je 1 až 1,10 m. Pracnost případné umělé výroby takového velkého kruhu je nabíledni. Další kružnice vidíte v pozadí.

 kruhy12.jpg (21391 bytes) kruhy13.jpg (23973 bytes)

Dva pohledy na začátek a konec vnějšího polokruhu o průměru 22,80 m. Na levém snímku jsou stébla položena proti nám, začátek polokruhu je jasně ohraničen. Na pravém snímku stébla na konci polokruhu neleží na zemi, ale zlehka spočívají šikmo na hraničních stéblech, kde již začíná souvislé obilí. Vyrobit něco takového by bylo velmi obtížné, hraniční stébla by nezůstala kolmá.

 kruhy14.jpg (17200 bytes) kruhy11.jpg (15681 bytes)

Dva pohledy do piktogramu, z horní části na jeho boční partie (je tak veliký, že celý se vyfotit pochopitelně ze země nedal). Je dobře vidět neporušené stojící obilí mezi jednotlivými kružnicemi. I v těchto místech jsme našli po stébly všude neporušenou půdu. Všechny tyto snímky jsou pro internet zmenšeny, pokud si prohlížíme originály, jež zabírají celou obrazovku, jsou detaily vidět dokonale (snímky nezmenšené pro vážné zájemce a badatele jsou u nás v redakci - adresu viz hlavní stránku našeho listu).

kruhy5.jpg (5189 bytes)

Na závěr pohled na stéblo z centrálního kruhu, námi ulomené v prvním kolínku hned nad kořínky. Ohnuté je mezi prvním a druhým kolínkem, bez zlomení, vnější strana ohybu je hladká, na vnitřní straně je malý záhyb. Našli jsme však řadu stébel položených jejich zlomením nad prvním kolínkem, k němuž by nutně muselo dojít při výrobě falešného piktogramu. Přítomnost obou druhů ohnutí je záhadná. Nikde jsme nenašli zduřená či deformovaná kolínka, která se nacházejí v anglických piktogramech. Zaznamenali jsme však zhnědlá první a druhá kolínka a na některých stéblech i prostor mezi nimi.

Po podrobném průzkumu jsme odjížděli se smíšenými pocity. Je piktogram falešný nebo pravý (pravým rozumíme bez účasti člověka na jeho vytvoření). Chce se věřit, že je pravý, i vyjádření chotěbořských senzibilů a dalšího senzibila Bohumila Řeháka (bydlí nedaleko, asi 500 m, a v centrálním kruhu pociťoval při práci s virgulí přítomnost velkého zdroje energie) tomu nasvědčují, ale... Naše dojmy byly sice impozantní, byli jsme v takovém piktogramu poprvé, ale čekali bychom dokonalejší a preciznější provedení...

V každém případě jsme byli rádi, že jsme mohli být přitom. A jako výzkumný tým jsme už sehraní. Nemáte někde piktogram, že bychom také přijeli?

Jan Adamec, Jiří Uttendorfský, Nicol Uttendorfská, Adéla Myšková a Jiří Poděbradský.

© 1999, Chotěbořský Courier Harry
Zpravodajství č. 1 ze čtvrtka 29.7. - objevení piktogramu
Zpravodajství č. 2 z pátku 30.7. - topologie piktogramu a vyjádření senzibilů

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera