Chotěbořský Courier přináší jako první tuto zprávu:
Přímo vedle
havlíčkobrodského letiště
se objevil záhadný piktogram v obilí
Naši spolupracovníci vyfotografovali záhadný jev 29.7. večer
Fenomén záhadných obrazců v obilí je již znám několik let po celém světě, ale i u nás. Letos se v naší vlasti objevily "kruhy v obilí" na mnoha místech. Nyní přinášíme zprávu o nálezu obrazce přímo v těsném sousedství havlíčkobrodského letiště, včetně fotografií.
Ve čtvrtek 29. července v 16:15 odstartoval z havlíčkobrodského letiště ve svém oblíbeném motorovém letounu L13-SE Vivat (motor Walter Mikron IIIAE, 65 koní) instruktor havlíčkobrodského aeroklubu a Chotěbořák Honza Adamec ke svému letu. Během příprav na let do Křižanova zaslechl od Míly Karáska z Aeroklubu Chotěboř (jenž zde přistál neplánovaně s větroněm) cosi o podivném úkazu vedle letiště, ale startoval opačným směrem. V Křižanově přistál a po krátkém zdržení odletěl po 18. hodině na Chotěboř, kde několikrát zakroužil (Harryho pán jej viděl) a vydal se zpět na Havlíčkův Brod. V 19:05 přistál na tamní runwayi veřejného letiště, které má ve správě jeho Aeroklub Havlíčkův Brod, a těsně před tím spatříl na levé straně v nedalekém obilním lánu, patřícím ZD Šmolovy, pravidelný obrazec.
Ihned po přistání telefonoval svým mobilem do naší redakce. Harryho pán však nemohl odjet do Havlíčkova Brodu (a do Honzova letadla by se stejně nevešel), proto uvědomil spolupracovníka Jirku Uttendorfského, který si vyzvedl digitální fotoaparát z naší redakce a v doprovodu profesora chotěbořského Gymnázia Libora Lorence odjel ihned za Honzou do Havlíčkova Brodu, neboť slunce se již chýlilo k západu. Po příjezdu na letiště nasedl Jirka k Honzovi asi ve 20 hodin do jeho letounu a spolu vzlétli, aby záhadný obrazec vyfotografoval v paprscích slunce klonícího se k západu.
Zde vidíte pohled na obrazec v lánu obilí asi 180 metrů severozápadně od okraje vzletové a přistávací dráhy letiště (foto ing. Jiří Uttendorfský). Kontrast fotografie jsme počítačově zvýšili, aby tvar obrazce byl zřetelnější, ale pozor, snímek (jako i ostatní) je pro internet 4x zmenšen (při zmenšení může dojít k mírným deformacím). Obrazec o rozměru asi 40 metrů sestává z centrálního kruhu o průměru přes 5 metrů (zjistili naši spolupracovníci po přistání na místě), obklopeného dvěma polokružnicemi střídající se s dvěma soustřednými kružnicemi (šířka všech 1 metr). Na obvodu obrazce vidíme 4 malé kruhy o průměru 2,5 metru, umístěné na kolmých osách obrazce.
Na dalším fotu ing. Jiřího Uttendorfského vidíte umístění obrazce v lánu obilí (v centru snímku, vpravo od vrcholu výrazného stromu). Letiště je vpravo mimo snímek. Dlouhé stíny od západu slunce ukazují, že snímek byl pořízen ve 20:14 (digitální fotoaparát zaznamenává čas).
Poté, co Honza s Jirkou pořídili fotografie, přistáli na skutečně blízkém letišti a vydali se s Liborem k obrazci. Po příchodu do jeho vnitřku přestaly fungovat akumulátorky fotoaparátu (Harryho pán zapomněl v tom spěchu dát Jirkovi náhradní), takže se věnovali podrobnému průzkumu. Ve všech částech obrazce zjistili pravotočivě polehlé obilí. Vzali vzorky ohnutých stébel (a později večer je předali Harryho pánovi).
Celkem pořídili 15 fotografií ze vzduchu v rozmezí od 20:10 do 20:15. Na zemi pořídili náčrt situace. Vše vám přineseme s dalšími podrobnostmi v sobotu 31.7., neboť v pátek ráno se chystá Harryho pán s Jirkou Uttendorfským navštívit obrazec a vykonat další měření a bádání.
Objevitel obrazce a pilot letadla, instruktor Aeroklubu Honza Adamec (uprostřed) s Liborem Lorencem (vlevo) a Jirkou Uttendorfským (vpravo), poté, co ve večerních hodinách přivezli do Chotěboře cenné úlovky - fotografie, nákresy a obilní stonky (Plzeňským Prazdrojem pohoštěni od Jirky Voldána, foto Harryho pán). Plzeňský Prazdroj svádí k domněnce, že si to vymysleli, ale není tomu tak!
© 1999, Chotěbořský Courier Harry
Zpravodajství č. 2 z pátku 30.7. -
topologie piktogramu, vyjádření senzibilů
Zpravodajství č. 3 ze soboty
31.7. - fotografie z vnitřku piktogramu s komentářem