Harry komentuje

Zaujalo nás v posledním Chotěbořském Echu
Starosta viní povodně za to, že Domov důchodců nebude. V zámku se chystali slavit 300 leté výročí, ale oslavy zrušili po článku Mgr. Pavlíčka. Z oken Obchodní akademie jsou vidět pěkné věci. Telecom Chotěboř sponzoruje sličné volejbalistky. Velitel Městské policie je zároveň dobrým tiskovým mluvčím.

V nejnovějším čísle měsíčníku Chotěbořské Echo jsme pozorně listovali a četli. Vybíráme pro vás, co nás zvláště zaujalo.

Především rozhovor redakce se starostou města ing. Stejskalem a jeho odpověď na první otázku: Bude se v Chotěboři stavět domov důchodců?

Z odpovědi citujeme: "Stavba v hodnotě 70 milionů Kč se sedmdesáti lůžky měla být prioritou města. Žel povodně léta 1997 změnily situaci v dotační politice státu a o výstavbě domova důchodců v Chotěboři nemůže být v této chvíli řeč a tento stav se pravděpodobně v několika následujících létech nezmění."

Bác ho! Můžou za to povodně. My však máme trochu jiný názor.

Klademe si otázku: Má pan starosta tak krátkou paměť, že si již nepamatuje, že dotační politiku státu změnily a šetření na všech úrovních zavedly Klausovy balíčky opatření, které měly zastavit strmý sestup naší ekonomiky v důsledku špatné politiky jeho vlády? A že povodně přišly až potom a ještě daly ekonomice i státu poslední ránu? A nebo ctí starosta, věrný to člen ODS, nedotknutelnost svého Velkého Kormidelníka zavedenou uvnitř Strany Modrého Ptáka?

Můj pán se těší, až starostu potká, že se ho na to zeptá. Já jsem také zvědavý (pes). A proto mne i mého pána zaujal článek šéfredaktora Echa Mgr. Standy Pavlíčka, nazvaný Kdy skutečně vznikla zámecká kaple Nejsvětější Trojice.

Z článku vyplývá, že chystané velké oslavy 300. výročí založení této kaple, oznámené v předřazeném článku ředitele Městského muzea Mgr. Miloslava Janků o letošním programu výstavní sezóny muzea, se v případě jejich konání 30. května 1999 budou konat jaksi o dva roky dříve! Organizátoři oslav se totiž zmýlili v datu vzniku kaple. Mgr. Pavlíček píše v závěru článku: "Sečteno a podtrženo: Zámecká kaple Nejsvětější Trojice vznikla s největší pravděpodobností roku 1701 a výročí tedy oslaví až v roce 2001, tj. za dva roky. Případným organizátorům oslav historických výročí bych doporučil, aby se raději dopředu poradili se školenými historiky, a předešli tak případnému zpochybnění celé akce."

Bác ho! To je tak zajímavé a zároveň podivné, že jsme požádali ředitele Městského muzea (bezpochyby školeného historika) o vyjádření.

Pan ředitel nám především oznámil, že Městské muzeum se na připravovaných oslavách nijak nepodílelo. Zároveň sdělil, že organizátoři - majitelé zámku - se nyní rozhodli oslavy zrušit. Na otázku, co jako odborník říká na článek Mgr. Pavlíčka nám řekl, že pokud se týče výpočtů data založení kaple je jistě vše v pořádku. Avšak nelíbilo se mu, že článek byl napsán poněkud zamlženě (což nám taky) a neobjektivně. Pan Pavlíček totiž píše o "případných organizátorech", čímž naznačuje, že by to mohlo být i muzeum, ale přitom si předem zjišťoval, že je to záležitost majitelů zámku a při psaní článku to dobře věděl. A věděl rovněž, že plánovali oslavu založení stavby, nikoli dokončení. A že z výsledků průzkumu základů kaple vyplynul závěr, že základy byly založeny na samém konci století, ještě před rokem 1700. "Já jsem paní majitelku zámku upozorňoval na všechny tyto okolnosti, když oslavy plánovala", řekl nám dále pan ředitel, "ale ona toho nedbala." Možnou příčinou toho byla zamýšlená účast vzácných hostů vysokého věku, kteří již nemusí mít za dva roky dosti sil k návštěvě Chotěboře. Tak se dostala akce do seznamu akcí v muzejní sezóně i do článku Mgr. Janků, jenž přiznává, že bylo jeho chybou, že v něm dostatečně neupozornil, že nejde o akci muzea. Poznámka pana Pavlíčka o školených historicích byla tedy zbytečná, majitelé zámku okolnosti, uvedené v jeho článku znali. Podle našich informací byly oslavy odloženy na neurčito. Co k tomu všemu říci? Asi tolik, že pan Mgr. Pavlíček zajisté není jediným školeným historikem v těchto končinách a majitelé zámku jsou v kontaktu s různými historiky jinými. To mi potvrzuje i můj pán, jenž byl svého času s rodinou majitelů zámku v pracovním kontaktu.

Co nás dále zaujalo v posledním Chotěbořském Echu?

Zdá se, že se paní prof. Eva Dvořáková zalekla ohlasu svého článku z předchozího Echa (píšeme o něm v naší rubrice Novinek v Chotěboři), nazvaného Co viděli žáci Obchodní akademie Chotěboř z oken své školy. V novém čísle Echa totiž má článek nazvaný Co ještě - pěkného - vidíme z oken Obchodní akademie v Chotěboři. To aby nebylo mýlky, že zatímco první článek pojednával o tom, co vidí špatného z oken (skácení mohutného stromu, jenž se však ukázal býti uvnitř poněkud zetlelým), nyní vidí také věci pěkné (píše mj.: dům vedle skáceného stromu celý ožil, rozzářil se barvami - ti, kdož se o jeho obnovenou krásu přičinili, si zaslouží chválu). Není tak těžké zjistit (a autorka článků to jistě ví také, žel nejmenuje), že v prvním článku kritizovala ústy svých studentů majitele domu MUDr. Myjavce (a nejen jeho) za skácení stromu, v článku druhém pak chválí téhož za obnovu domu s Havlíčkem Borovským na fasádě. Je zajisté pěkné jednou zkritizovat a podruhé pochválit. I naše redakce se musí v tomto poučit od paní profesorky, to jsem svému pánu zdůraznil.

Jen mne poněkud znepokojuje, zda studenti školy také někdy studují, když většinou koukají z okna a meditují potom se svou profesorkou, co viděli. Nehledě k tomu, že výhled z oken školy je poněkud omezený, krom stromu (jenž už tam není) a několika domů již k vidění nic. Snad aby studenti příště vylezli na střechu a vzali si tak na paškál celou Chotěboř?

Ne, omlouvám se paní profesorce i zvídavým studentům, nemyslím to tak ironicky, jak mi ujely packy na klávesnici. Zájem o věci veřejné nutno vítat, není to stále ještě zdaleka jev obecný. (Vidíte, jak jsem si už vzal příklad, nejdřív jsem zkritizoval a hned zase pochválil.)

Strom4.jpg (11526 bytes) * Strom3.jpg (7994 bytes)

Na snímku vlevo studenti Obchodní akademie při výuce, když se kácel strom. Foto učinil nejmenovaný student, který nevyhlížel z okna. (To není foto z Chotěbořského Echa, nýbrž exkluzívně přímo pro náš list.) Vpravo inkriminovaný strom(vlevo) s již uříznutým vrškem (vpravo). Toto viděli studenti z okna. Foto týž student. Mimochotěbořským čtenářům by se mohlo zdát, že Obchodní akademie stojí v lese. Není tomu tak, strom byl přes ulici.

Ale pojďme zpět k Chotěbořskému Echu. Jedna zpráva, tak krátká, že se nechá citovat celá, nás také zaujala:

Poděkování
Chotěbořské volejbalistky a jejich trenérka Irena Stará děkují touto cestou SPT Telecom Chotěboř za poskytnutí sponzorského daru.

K tomu dodávám: To se to rozdává (z našich peněz), když nás po zdražení telefonních poplatků sdírají z kůže!
Můj pán říkal vždy po každém zdražení telefonů už před léty (to ještě Telecom nebyl): "Nevadí mi to, když vím, že to jde na kamarády." (Má jich totiž u Telecomu pár.) Jestlipak teď bude říkat, mně to nevadí, když vím, že to jde na děvčata, aby měla hezká těla?

V článku Městská policie informuje, který napsal její velitel Bedřich Sigl, vybočil autor z běžného klišé suchých úředních zpráv, které čítáme od Policie ČR nebo od hasičů a připojil vlastní komentář k pořadu TV Nova Občanské judo, jenž vyzýval občany dopustivší se přestupku, aby nic neplatili. V článku uvádí mj.: "Odmítnutí zaplatit pokutu v blokovém řízení může mít pro přestupce závažné důsledky, neboť tím nic nekončí a věc projednávají dále příslušné orgány ve správním řízení. To už obnáší určité náklady a výsledek je pro přestupce (Harryho pozn.: krásné to slovo, přestupec) daleko dražší. Nemluvě o tom, že už je někde uveden v záznamech." V závěru pak pan velitel píše: "Výše uvedený pořad byl prodchnut lehkou mystifikací veřejnosti v tom smyslu, aby nikdo nic neplatil a nic nepodepisoval. Jaké důsledky to potom má pro osobu, jež se dopustí přestupku, tam ovšem už uvedeno nebylo. Pozor: Občanské judo nestojí vždy na vaší straně!"

To se nám od pana velitele moc líbilo, není mnoho veřejných činitelů, kteří prosloví komentář, založený na vlastním názoru a úsudku a podepřený zkušeností. Je zřejmé, že v osobě svého velitele má chotěbořská Městská policie zároveň dobrého tiskového mluvčího. Chystáme se nabídnout mu v našem listě prostor pro zveřejňování svých postřehů a názorů.

A to je vše. Aby nebylo mýlky, zaujalo nás v Chotěbořském Echu mnoho jiného, ale o výše popsaném jsme se chtěli s vámi podělit.

Harry

Zpět na hlavní stránku