Rozhovor Harryho pána s hlavním organizátorem Avalconu Vaškem Pravdou
Avalcon pro každého
Položili jsme před Avalconem e-mailem Vaškovi několik dotěrných
otázek a stejnou cestou dostali zpět odpovědi.
(Foto z Avalconu: Vašek Pravda v tradičním avalcoňáckém image...)
- Pro čtenáře neobeznámené: Co je to con a co je to Avalcon?
Con (zkratka z anglického convention) je setkání fanoušků sci-fi, fantasy, hororu, UFO, záhad, kosmonautiky, magie a dalších příbuzných oborů. Setkávají se na nich příznivci čistě čtoucí s videomaniaky, s hráči všemožných her od počítačových přes deskové, karetní až po hry na hrdiny, nejčastějším návštěvníkem je ale asi průměrný zájemce o všechno. Odborníci i laici, spisovatelé i jejich obdivovatelé, staříci i děti. Setkání mají obvykle nějaký program nebo zaměření, hosty, jsou pořádána jednotlivými kluby nebo jejich společenstvími. Těžko popisovat obecně, rozhodně nejlepší je něco takového prožít nebo mluvit o konkrétním conu.
Avalcon je příkladem conu pro široké publikum. Možná si někdo myslí, že taková akce je vysoce odbornou záležitostí pro zasvěcence nejvyššího stupně, ale to je velký omyl. Je to především zábava. Já doufám, že už konečně chotěbořští pochopí, že tak jako se chodí do kina, na diskotéku, na kulečník nebo na hokej, dá se za zábavou jít i na con. Zejména je-li to za humny a o KD Junior se to dá říct určitě.
Avalcon pořádáme počtvrté a letošní program by měl být v podstatě pro
kohokoliv. Jedna programová linie je věnována StarTreku, který snad každý zná
z televize. Druhá se zase ve spolupráci s redakcí časopisu Fantastická
Fakta zaměřuje na UFO, záhady, kruhy v obilí a podobně. Další dvě linie jsou
všehochutí, páteční pořady ale jsou na téma alternativní historie druhé světové
války. Chotěboř navštíví i Ondřej Neff s novou přednáškou Osvoboditelé nebo vetřelci? nebo Jan Kantůrek, překladatel
známého cyklu Úžasná Zeměplocha, máme pozvané i spisovatele ze zahraničí,
odborníky na kosmonautiku a další hosty. Přednášky, besedy, autogramiády,
divadelní představení, projekce dokumentů i filmů,
počítačová herna, turnaj ve hře Magic The Gathering, sobotní párty s tombolou,
to všechno je na programu.
Chtěl bych vzkázat všem Chotěbořákům : “Tak už sakra přijďte!”
- Kdo Avalcon pořádá a co obnáší zorganizovat takové setkání?
Avalcon pořádá sci-fi klub Avalon za pomoci Československého Fandomu, městského úřadu v Chotěboři, KD Junior a několika sponzorů. Organizace je jednoduchá. Sežeňte 3 nebo 4 velké blázny, kterým nezáleží na práci a rodinném štěstí, k tomu přihoďte několik bláznů menších, zamíchejte, posypte stovkami úkolů, nakrájejte desítky starostí a problémů a pár stovek hodin vařte. Pak z toho může být i con. V zásadě jde o zajištění několika oblastí – programu (zvaní hostů a účinkujících, sestavení a ladění programu, technické podmínky), zázemí (pronájmy sálů, smlouvy s ubytovacími a stravovacími zařízeními), materiálů (přihlášky, propagace, materiály pro účastníky), pořadatelské služby, baru a občerstvení. Takhle to vypadá jednoduše a na dobře provedeném conu to ani nemá být poznat, jak je to ve skutečnosti složité a náročné. Vstupné sotva pokryje náklady, ale děláme to pro zábavu, ne pro peníze. Každopádně 150,- nebo 200,- Kč za víkend plný zábavy je velmi málo, program totiž začíná v pátek od 16 hodin a končí v poledne v neděli.
- Pověz nám něco o chotěbořském sci-fi klubu.
Sci-fi klub Avalon Chotěboř
Plakátky rozvěšené po Chotěboři přilákaly 12.4.1994 pár nadšenců na první schůzku vznikajícího klubu. Na prvních schůzkách jsme se oťukali, vybrali název pro klub a začali vydávat Zbraně Avalonu, pod vlivem tehdy populární knižní série Amber.
Přihlásili jsme se do Fandomu, začali odebírat Interkom, jezdili na Par-, Bohemia-, Dra-, Mini- a Prago- cony i porady Fandomu. To nám ale bylo málo a tak jsme založili novou tradici uspořádáním prvního Avalconu v roce 1996. Ještě lepší con jsme připravili o rok později a v roce 1998 jsme měli tu čest uspořádat úspěšný Parcon. Dosud se nám podařilo vydat 23 čísel (včetně 3 Speciálů s barevnou obálkou) neustále se zlepšujícího fanzinu Zbraně Avalonu, sešit erotické fantasy Rion, Knihovničku Zbraní Avalonu s povídkami Jaroslava Poláka a tři sborníky ze dvou ročníků soutěže o brutální povídky “Ježíšku, já chci plamenomet”. Patnáctičlenný klub se nyní schází v KD Junior, informace jsou na nástěnce u Doubravky.
- A ted něco o Tobě. Jaký byl dosavadní průběh Tvého života, co jsi vystudoval a kde nyní pracuješ?
Narodil jsem se v havlíčkobrodské porodnici, žil jsem v Chotěboři, odkud jsem po gymnáziu odešel na ČVUT do Prahy, obor Automatizace řízení a inženýrská informatika na “strojárně”. Vystřídal jsem několik zaměstnání včetně vlastního neúspěšného podnikatelského pokusu s výrobou stavebnic plastikových modelů sci-fi techniky, v současné době spokojeně pracuji jako obchodník už přes rok v komunikačním gigantu
Ericsson v Praze. Nějak jsem se nedokázal vyhnout vojně, takže mě brigáda rychlého nasazení zabrala pro sebe v roce 1995. Hodně se věnuji sci-fi, kromě vedení SFK Avalon vydávám amatérský časopis Zbraně Avalonu, angažuji se ve sci-fi hnutí, pochopitelně čtu, stavím modely, …- My co čteme Ikarii víme, že máš ve sci-fi hnutí vysokou funkci, co nám k tomu povíš?
Mé funkce jsou přesně: dočasný manažer Čs. Fandomu, člen Rady Fandomu, předseda SFK Avalon, šéfredaktor fanzinu Zbraně Avalonu, člen Ligy podpory neofanů, hlavní pořadatel Avalcon 1996, 1997, 1999, Parcon-Avalcon 1998. Ale ono to v podstatě zas tolik neznamená. Snad jen to, že jsem nadšenější než jiní, dělám víc než jiní. Ale je nás takových samozřejmě víc.
- Jak hodnotíš současnou situaci českého fandomu? (Vysvětli, co to je fandom)
fandom – obecně příznivci sci-fi a příbuzných záležitostí, Fandom – zkratka pro organizaci sdružující SF kluby v ČR a SR.
Kdysi dávno vznikla organizace SF klubů. Fungoval tak trochu na disidentském principu, ono nebylo vždy možné vydávat tiskoviny jen tak volně a beztrestně. Členy poutala přátelství, ale i nenávisti. Všechno se dalo půjčit nebo nechat udělat zadarmo. Dřívější fanové, respektive ti, kteří zbyli po odlivu do jiných sfér, se dnes pochopitelně dívají na m
ladší a nové trochu skrz prsty. Celé hnutí se trochu rozdělilo a jednotlivé proudy specializovaly (StarTrek, UFO, Tolkien, hráči Dračího doupěte, počítačoví hráči, hráči Magic The Gathering a podobných her, další skupiny.) Tím ale drobí síly a také vzhledem k odporu starých fanů (tzv. dinosaurů) vůči jakýmkoliv pokročilejším formám organizování se tato početně silná komunita nemůže domoci nějakého uznání u široké veřejnosti nebo třeba u sponzorů, ať už státních nebo soukromých. Nesmyslné a hloupé projekty dostávají řadu dotací, ale poměrně velké a významné aktivity a akce fanů zůstávají tak trochu stranou. Přitom dnes už bez peněz nejde skoro nic. Je to samozřejmě chyba, o jejíž nápravu bych se chtěl pokusit, ale je to práce na dlouho a rozhodně ne pro jednoho, který se taky musí ještě nějak uživit.- Máš kromě sci-fi další záliby a koníčky a jak se jim věnuješ?
Sci-fi je největší kůň, ale hraji už taky 20 let (to je fakt strašná představa) volejbal, lyže mi rozhodně nejsou cizí, takže nejsem tím vědátorským počítačovým typem. Mám rád moderní hudbu obecně, líbí se mi ledacos, těžko bez vyjmenování říct. Nesnáším dechovku a pitomý český popík vykopávek socíku, nemusím moc country, jazz a takové ty složitosti, co psal Janáček. Nebýt toho, že mi letos bude 30, cho
dil bych častěji řádit na diskotéky, protože mě baví se odvázat a tancovat do únavy.- Na závěr otázka na tělo: Jaký je Tvůj názor na UFO?
Věřím, že nejsme ve vesmíru sami, věřím, že u nás někdy museli být i jiní z vesmíru, možná, že tu jsou i teď. Usmívám se ale nad takovými těmi, co vidí UFO ve všem a bezmezně věří všemu, co jim nakuká Däniken, Hesemann a podobní. Otázky je dobré si klást a leccos si opravdu neumíme vysvětlit, ale z větší části jde o prachy pro ty kazatele.
- Díky za odpovědi, přejeme Ti, aby se vám Avalcon vydařil. O jeho průběhu přineseme na našich stránkách referáty i s fotkami. Těšíme se.
Zpět na stránku Avalconu * Na hlavní stránku Chotěbořského Couriera