Harryho Výzva čtenářům a firmám

Vážení,
za všechny nešťastníky, kteří budou trpět velkým zdražením telefonních hovorů, jež pro ně přinese podstatné zhoršení přístupu na internet, obracíme se na Vás s prosbou.

Na Váš přípojný uzel jsme nuceni se připojovat prostřednictvím starých a mizerných linek do telekomunikační ústředny. Poté naše připojení vede po linkách, jež rovněž nevzbuzují důvěru, do firmy INCO s.r.o. Chotěboř. Tím služba Telecomu, za kterou teď budeme platit jak mourovatí, končí. Spoj z INCO k providerovi ASYS IJD do Kolína již vede bezdrátovou linkou INCO a Telecom se tedy na cestě našich dat již nijak nepodílí, ani z Kolína dál.

Dochází pak ke kuriózní situaci. Podíváme-li se např. na stránky NASA do USA, cestují k nám přes půl světa, až do firmy INCO, bez účasti Telecomu, který pak data dopraví přes svou ústřednu k nám domů na směšně krátkou vzdálenost a napočítá si za to o řád vyšší částku, než náš internetový provider. Podobně jako my je na tom řada chotěbořských internetistů. Naše prosincové zkušenosti ukazují, že k udržení platby za komutované připojení na rozumné míře (tj. do 1500 Kč měsíčně, telefonní hovory nepočítaje) bude vyžadovat vzdát se toho nejlepšího - brouzdání po zajímavých stránkách.

Dozvídáme se nyní, že existují jiné způsoby dopravy internetovských dat k uživatelům, čímž máme na mysli především ty bezdrátové. Z domu, kde bydlíme, je přímá viditelnost na komín CHS, v jehož blízkosti INCO sídlí. Stejně jsou na tom mnozí další uživatelé. Nešlo by toho nějak využít?

Berme to tak: Budeme-li platit se skřípěním zubů Telecomu tisícové částky měsíčně za pouhou dopravu dat mizernými dráty na vzdálenost několika kilometrů (či spíše stovek metrů), můžeme je s lepším svědomím přece platit připojovatelům, když nám nabídnou alternativní řešení napojení, které obejde Telecom.

Prosíme Vás tedy o zamyšlení nad tímto problémem a hledání možné alternativy. Jistě by se i ostatní chotěbořští uživatelé rádi připojili jinak.

S poděkováním a pozdravem
bobtail Harry a jeho pán, redakce Chotěbořského Couriera

Tuto výzvu jsme doručili předem do firmy INCO s.r.o. Chotěboř. Okamžitě se nám ozvali její dva pracovníci.
RNDr. Jiří Sochr nám telefonem sdělil, že o problému vědí a hledají řešení, které však nebude asi jednoduché. Náš názor, že přímé napojení na INCO by vyšlo levněji, je patrně naivní. Jakékoli přímé napojení by se totiž stalo pevnou linkou, kde se platí za přenos dat podle jejich objemu, nikoli paušálem, anebo paušální částka za pevnou linku je vysoká. Přesto podle sdělení dr. Sochra na alternativním řešení pracují a hledají nové možnosti.
Ing. Jiří Císař nám poslal mail, z něhož vyjímáme: Sděluji Ti, že se tímto námětem již zabýváme. Určitým kompromisním řešením by mohlo být i zavedení pevné linky Telecomu, jejíž provoz stojí prý méně než 1000,- Kč měsíčně a volných modemů snad máme v modemovém poli ještě dost. Mimochodem počet komutovaně připojených modemů jsme zvýšili v prosinci z 5 na 7.

Zdá se tedy, že zatím by bylo nereálné Telecom obejít. Pevné připojení je tak drahé, že by vyšlo v každém případě dráž než připojení komutovanou linkou Telecomu. Ta je totiž určitým regulátorem množství přenosu dat, které je v každém internetovém uzlu-serveru limitované. Kdo je připojen přes telefon, nebude na internetu trávit celý den, to by se naplatil! Kdežto připojení pevnou linkou by nijak uživatele nenutilo z internetu odejít a uvolnit místo dalším.

Budeme tedy smutně pokukovat k sousedům do Německa, kde se telekomunikační firmy tak perou o zákazníky, že telefonní hovory a tedy i komutované připojení k internetu je za babku. Přesto neztrácíme naději a vyzýváme naše čtenáře i počítačové a komunikační firmy: Nenašlo by se nějaké řešení, jak nám ulehčit?

Každého, kdo k tomu má co říci, prosíme o mail na adresu Harryho nebo jeho pána. A předem děkujeme.