Česká strana národně sociální , Chotěboř

Co dosavadní zastupitelstvo a vedení města dělalo chybně, nebo nedělalo vůbec.

Co budete prosazovat v novém zastupitelstvu jako záležitosti nejdůležitější?

Na tyto naše dvě otázky odpověděli pánové z ČSNS každý zvlášť.

Odpověď Josefa Krátkého:

Je škoda, že se nenašla vůle postavit holobyty. Smazřejmě pro neplatiče a nepřizpůsobivé občany, což většinou jedno jest. Jsem si vědom, že se nejedná o záležitost levnou, leč návratnou, protože např. dům čp. 834 v Dlouhé ulici, kam se dnes tito obyvatelé stěhují, dříve či později dopadne stějně jako bývalá hospoda ve stejné ulici, Vlasárna nebo tzv. "dům hrůzy" před rekonstrukcí. Dlužné částky také nejsou zanedbatelné - ke konci loňského roku 485 tisíc Kč. Tato částka samozřejmě dále roste a z podpory či minimální mzdy je prakticky nevymáhatelná.
Měla by se zlepšit informovanost občanů prostřednictvím ECHA, městského rozhlasu, případně vývěskami na vhodném nebo vhodných místech.
V neposlední řadě velmi vázla komunikace s místními částmi města, zvláště v posledním roce volebního období. Jen vzájemnou komunikací lze operativně řešit jejich problémy spravedlivě a ne podle toho, která místní samospráva má širší lokty.
Tím současně odpovídám i na druhou otázku.
Veškeré dění a všechna předsevzetí se samozřejmě odvíjejí od rozpočtu města. Město může pro obyvatele udělat pouze to, co je v jeho možnostech a jeho zastupitelé musí proto pečlivě vážit, jak s finančními prostředky naložit.
Právě tady se musí voliči rozhodnout, budou-li preferovat v Chotěboři např. hokej lanařením cizích hráčů za peníze města nebo jestli se za tyto prostředky bude naplňovat územní plán města výkupem pozemků a budováním inženýrských sítí k bytové a podnikatelské zástavbě a ke zvelebení města.
Pro zajímavost, příspěvek města na provoz zimního stadionu byl v. r. 1995 190 tisíc, v r. 1996 250 tisíc, v r. 1997 350 tisíc Kč. V letošním roce dostal ZS zatím 300 tisíc a požaduje dalších 250 tisíc. To už odporuje všem inflačním skutečnostem a předpokladům, ale řídí se heslem S jídlem roste chuť.
ZS, hala a LS dosud letos obdržely na provoz 650 tisíc a další požadavky do konce roku dělají 400 tisíc Kč. Město se nemůže zříci podpory těmto sportům, ale také se nemůže stát jejich hlavním sponzorem.
Máme v Chotěboři i další sportovce, namátkou vzpomenu letecké modeláře nebo střelecký kroužek. Jejich členové naše město reprezentovali na mezinárodních a republikových kláních velice úspěšně s minimální podporou města. Jim patří můj obdiv a dík. Jsem pro podporu sportovců, ale všech a v mezích možností.
Chci tedy podpořit program naší ČSNS, který pokládám za nepodbízivý a realizovatelný. Jsem připraven jednat a podpořit dobré návrhy jiných demokratických stran. Komunální politika by neměla znamenat politikaření, to by nevedlo k prospěchu města.
Josef Krátký

Odpovědi Mgr. Milana Moce:

1. Domnívám se, že končící zastupitelstvo splnilo vše, co se splnit dalo, lépe řečeno, splnilo vše, na co mu byly přiděleny finanční prostředky. Je těžké požadovat, s přihlédnutím k současnému stavu ve státě, aby byl v Chotěboři vybudován bazén, moderní zimní stadion anebo cokoliv jiného z říše snů.
Velkým nedostatkem je skutečnost, že se nejen nepostavily holobyty, ale ani se nezačalo pracovat na jejich projektech. Situace v oblasti poptávky po bytech by dnes byla alespoň trochu příznivější.
Dále chyběla potřebná informovanost o činnosti městského zastupitelstva. Občasný článek v ECHU nepostačuje. Chotěbořský občan by měl mj. vědět, co městská rada a městské zastupitelstvo může a co nesmí (řešení stavu hotelu Vysočina, chátrající nemovitosti p. Slezáka, opravy Žižkovy ulice aj. - to vše jsou záležitosti mimo přímou působnost MZ).
Jen notorický škarohlíd může vyslovit obecně platný hospodský názor, že se ve městě během tohoto volebního období nic neudělalo.

2. Nové zastupitelstvo by mělo důsledně naplňovat územní plán města (snad kromě některých obecně utajovaných omylů, jako je např. výstavba čtyř a více patrových domů v Severní a Březové ulici) v návaznosti na řešení bytové otázky.
Město by mělo tvrdším způsobem postupovat proti neplatičům nájemného a neoprávněným uživatelům bytů. Zde by určitě sehrály významnou úlohu již zmíněné holobyty.
Město by se mělo v rámci svých kompetencí důsledněji zasadit o celkové zlepšení služeb obyvatelstvu, měla by se konečně i důsledněji a spravedlněji řešit otázka soužití s rómskými spoluobčany.
Je též nutné zlepšit v některých případech vztahy mezi Chotěboří a samosprávou v místních částech.
A na závěr - skromné a po předchozích zkušenostech snad i realizovatelné přání - stranická příslušnost a zájmy jednotlivých politických skupin v městské radě a městském zastupitelstvu nesmí být nadřazeny potřebám a prospěchu občana.
Věřím, že i nově zvolené zastupitelstvo se bude řídit těmito zásadami i nadále a plně je respektovat.
Milan Moc.

Zpět na volební stránku * Zpět na hlavní stránku