harryanow2.gif (5686 bytes)  happyny.gif (18400 bytes)

Všem čtenářům přejeme vše nejlepší a hodně zdraví v novém roce 2004 !

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

happynycomp3.gif (7123 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

číslo 67

harry.jpg (9789 bytes)

leden 2004
II.polovina

na I. polovinu měsíce

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 66 četlo: 5252


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Výhodné telefonní služby
od firmy AICOM Havl. Brod

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit i v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény jméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info

Cenové akce a soutěže
OVD Jednota

Minulé Novinky  |   Předminulé Novinky
Archiv vydání
  |   inzerce.harry.cz


www.festivalfantazie.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina

Chotěboř - zeměpisná poloha, nadmořské výšky
Chotěbořské weby   |  Město Chotěboř
Portál CH net  |  Chotěboř.info
Kultur.programy  |  Kino | Mapa ulic Chotěboře

KinoCafé a Filmový klub Velký voči Chotěboř
Narodili se  |  Volební rubrika
ODS Chotěboř  |  ČSSD Chotěboř

Kam zajít - Chotěboř | Letiště Chotěboř
Chotěbořské Echo v PDF:

č.2
č.3 č.4 č.5 č.6 č.7 č.8 č.9 č.10
Sportovní strana
Fotbal   |  Hokej  |   Bundesliga

Zimní stadion města Chotěboře
Volejbal  |  Volejbal juniorů | Ping-pong
Atletika TJ CHSAtletika SKŠachy Kámen Chotěboř

Chotěbořské Jídelní lístky:

PD Halama  PD Veselý  Hotel Harmonie (Borek)
Na růžku  Modrá hvězda 
Pizza až do domu 

4listek2m.GIF (1282 bytes)4listtitulm.GIF (2449 bytes)

Radniční okénko Chotěboře
radnice.harry.cz

Okénko Městské policie Chotěboř

Okénko
Městské policie

mpolicie.harry.cz

ikonddnv.gif (4769 bytes)

Vánoční soutěž Jednoty Havlíčkův Brod - Blahopřejeme výhercům Velké Vánoční soutěže:
Televize SONY -
Alois Bureš, Havl. Brod 3238, DVD přehrávač: Karel Nevečeřal, Lipnice, Václav Zachariáš Dol. Bučice 274, Lucie Veselovská, Havl. Brod 3245, Marta Derničková, Olešenka 59, koženková bunda: Jana Dvořáková, Vilémov 235, Ludmila Pleskačová, Vepříkov 94, Discman: Oldřich Dolejší, Babice 45, Pavla Bártlová, Dolní Město 275, Zdeňka Nouzová, Ostrov 9, Marie Průšová, Vepříkov 8, Radio+TV: Karel Hájek, Havl.Brod 1876, Zdena Šupitová, Ždírec 403
a dalších 87 cen -
Kompletní Výherní listina je zde

harrynovinky.JPG (5772 bytes)

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí,
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

> PF 2004 od Harryho pro Vás je zde <

Snímky z Marsu: 3.1. | 4.1 | 5.1 | 6.1 | 7.1 | 8.1. | 9.1. | 10.1. | 11.1. | 12.1. | 13.1. | 14.1. | 15.1.16.1. | 19.1. | 20.1. | 21.1. | 23.1. | 24.1 | 25.1.a | 25.1.b | 26.1. | 27.1. | 28.1.
sonda Spirit: 28.1. | 30.1. |
sonda Opportunity:  30.1. | 31.1. |

Fotografie oceněných sportovců Chotěboře 2003 (odkazy na ně) najdete v Harryho novinách zde
Postupně přidáváme další nebo lepší fotografie, jak se nám je daří sehnat

Bály v hotelu U zámku

6 . 2. Maturitní ples obchodní akademie,
20. 2. Masopustní zábava (pořádá sdružení Benediktus),
21. 2. Zahrádkářský ples,
28. 2. Taneční zábava, hudba FARAON p. Mrkvička,

6. 3. Jarní ples, hudba POLYVOX,  
20. 3. Šibřinky,
28. 3. Dětský karneval,

9. 4.  Velikonoční ples, hudba TRIK

(31.1.)

Zprávy o zdejším pingpongu máme týdně

Zájemce o zelené stoly a bílé míčky upozorňujeme, že zprávy o utkáních deviti (!) chotěbořských mužstev (od divize po III. třídu) uvádíme týdně.
(31.1.)

Vzkazy v redakci pro čtenáře:
Martine Hudíku, hledá tě Honza Kepka, spolužák. Mail na něj máš u nás v redakci.

Místostarosta ještě k novému Chotěbořskému Echu
Koncepce barevné obálky Echa

První číslo bylo tak trochu experimentem, kdy se redakční rada spolu s vydavatelem učila, co na barevné obálce možné je a co není. Metodou pokus - omyl jsme stanovili následující zásady: Základní barva bude vždy modrá, protože je z grafického hlediska nejvhodnější k různým fotografiím. Nebudou se tedy střídat různé barvy během roku, jako tomu bylo dříve. Na první stranu je zapotřebí fotografie vysoké kvality, nejlépe 5 Megapixelů, orientované na výšku. Z tohoto důvodu jsme zahájili spolupráci s několika místními poloprofesionálními fotografy, kteří nám budou snímky dodávat. Druhá strana bude určena pro barevné fotoreportáže z významných kulturních, společenských, sportovních, ale i politických akcí. Město dlouhodobě doplácí na pasivitu politického života, proto se na fotografiích budou častěji objevovat i politické záležitosti. První oficiální návštěva hejtmana kraje k nim určitě patří. Příští číslo bude věnováno především snímkům ze slavnostního vyhlášení Sportovce roku. Třetí strana bude vyhrazena barevné inzerci. Cena barevného inzerátu je dvojnásobkem ceny za inzerát černobílý. Inzerci potřebujeme, protože roční ztráta Echa se pohybuje kolem 180 tisíc korun, přestože jsme ve výběrovém řízení koncem roku vybrali nejlevnějšího dodavatele a přestože jsme zvedli cenu z 5 na 10 korun. Čtvrtá strana zůstane vyhrazena pro fotosoutěž. Vždy bude rozhodující, zda shromážděné snímky budou dostatečné kvality pro tisk na barevném křídovém papíru. Proto se může stát, že některé snímky z kulturních akcí nebo i z fotosoutěže budou zveřejněny pouze černobíle uvnitř čísla a na obálku se nedostanou. Pro fotografy platí zásada číslo jedna: zasílejte originální neupravované snímky! Pan Kufa si s nimi pohraje, ale vy je  nezvětšujte, nezmenšujte a nijak nedolaďujte. Milan Linhart, místostarosta.
(31.1.)

Místostarosta vysvětluje
Proč není vítězné foto na obálce Echa

Fotografie ing. Zachariáše skutečně bude vhodná ke zveřejnění na internetu, avšak nikoliv na barevné obálce Echa! První místo ve fotosoutěži obdržela ještě podle starých pravidel, kdy se předpokládal pouze černobílý tisk. Problém je v pixelech či spíše v Megapixelech. Na internet se musí fotky zmenšovat, aby se nenačítaly příliš dlouho. Pro barevný tisk na křídový papír však platí přesně opačné pravidlo. Čím více Mpx, tím lépe, aby šla fotografie zvětšit. Křídový papír je dost zrádný a nelze na něj tisknout všechno.Fotografie z digitálního fotoaparátu 2 Mpx jsou prakticky nepoužitelné. Např.   fotografie redakční rady je pořízena rozlišením 3,2 Mp, který nám laskavě zapůjčil pan Šíp, protože dva digitální aparáty, které má k dispozici městský úřad pro vydávání nového Echa nevyhovují. Fotografii na obálku jsme vybírali týden asi z 20 fotek, do užšího výběru jich postoupilo 6, ale pro tisk v příslušném zvětšení nakonec byly vhodné pouze dvě! Pan Kufa strávil s barevnými fotografiemi skutečně velmi mnoho času a byl skoro problém, jestli jich budeme mít pro první číslo dostatek. Paní Tomášková asi udělala taktickou chybu, když nechala vyhrát fotografii, která se nehodila pro barevný tisk.
Milan Linhart, místostarosta.
(29.1.)

Harryho odpověď
Na obálce mohlo vítězné foto být

Nevím (a ani můj pán neví), proč by nemohlo být na barevné obálce černobílé foto nebo foto barevné, ale zmenšené. A jestli někdo chtěl mít obálku Echa výhradně barevnou a v kvalitě 1A super, mohlo to být (např. u vítězného fota) stručně napsáno, ne? Bez patřičného vysvětlení to čtenáře neznalého zákulisních praktik jenom naštve, proto jsem se níže nechal unést a napsal, co jsem napsal. Když se tak díváme na 4. stranu obálky Echa, určitě by se tam vítězná fotka vešla i v barevném provedení, ale zmenšeném. Stará zásada praví, že zmenšením rozměrů (bez zmenšení počtu pixelů) se docílí potřebné kvality. Pak by čtenář oželel, kdyby fotka pana Nádvorníka byla menší, poloviční například. Ostatně i fotka neúplné redakční rady je zbytečně velká ve srovnání s fotkami z návštěvy hejtmana :o))  Ale to už je věc názoru a nám do velikosti fotek také nikdo nekecá, že? Takže se divíme, že nikoho okolo Echa nenapadlo tam učinit zmínku (vítězné foto není dle názoru zpracovatele podkladů pro tisk vhodné pro uvedení na barevné obálce, proto jej uvedeme v barvě na městském webu), proč je Ruda Zachariáš diskriminován velikostí i barevností fotky, ač je vítězem fotosoutěže...
(29.1.)

Majitelé chodníků uklízejí sníh

"Majitele chodníků nabádáme, aby nezanedbávali především pravidelný úklid sněhu. Pokud by došlo na neuklizeném chodníku k úrazu, hrozí majiteli domu, který chodník neuklidil, že bude muset postiženému uhradit vzniklou škodu. Je pravda, že majitelé chodníků si vzali toto upozornění ve většině případů k srdci," říká velitel městské policie Chotěboř Jiří Novotný v dnešních Novinách Havlíčkobrodska. Celý článek čtěte zde. (30.1.)

Víkend na Svaté Anně

Lyžařský areál Svatá Anna nabízí i o tomto, pro školáky prodlouženém víkendu, dobré podmínky pro lyžování. Na sjezdovku je průběžně navážen přírodní sníh a pokud to jde, tak je vyráběn i sníh technický. V pátek od 10 hodin pořádá Junior na annenské sjezdovce závody ve sjezdu na lyžích a na okolních svazích i závody sáňkařské. Provozní doba o víkendu je pak obvyklá - od 9 do 18 a v pátek navíc večerní lyžování  od 20 do 22 hodin. Meteorologové předpovídají poměrně velkou oblevu, může se tedy stát, že během příštího týdne bude provoz na několik dní přerušen. Využijte tedy jedinečné možnosti lyžování v Chotěboři v nejbližších dnech! Richard Macků.
(29.1.)

Chotěbořské Echo poprvé s barevnou obálkou, ale...  >>>

Pečlivě jsme prohlédli nové Echo, které je na stáncích ode dneška v prodeji, avšak nesdílíme nadšení pana místostarosty (viz níže).. Ano, je pěkné, skvělé, do budoucna rozhodně lepší, ale... Chybička se může vloudit, ale bohužel hned v prvním novém čísle je nepříjemná chyba! Barevná obálka přináší na 4. straně fotografie Chotěboře z prosincového kola soutěže čtenářů fotografů. Leč jsou tam barevně fotky, které se umístiily až na druhých místech a na 3. místě. Myslíte, že fotka, která získala místo první je na obálce či aspoň její druhé straně? NE! Tam je fotka redakční rady a fotky hejtmana na návštěvě Chotěboře (sic!). Není ani na straně třetí, kterou redakce věnovala placeným reklamám. Takže chudák vítěz, který získal 1. místo v prosincovém kole fotosoutěže, ing. Rudolf Zachariáš. Jeho vítězné foto (Zima) se krčí na straně 17 (!) v černobílém a prachbídném provedení. To je neodpustitelná chyba redakce, kterou nemůžeme prominout ani s přihlédnutím k novému layoutu časopisu a změnám, které si nové vzezření na práci redakce vyžádalo! Rudo, pošli nám svoji vítěznou fotku, my ti ji uveřejníme barevně a velkou!
(29.1.)

Echo 012004.jpg (11319 bytes)

Místostarosta o novém Echu

Právě držím v ruce první výtisk Echa s barevnou obálkou a barevnými fotografiemi. Dnes poprvé vychází Echo ve slibované nové podobě. Čtenáři ho poznají podle nové, modře laděné obálky, čtyři strany jsou barevné, včetně tradiční fotosoutěže. Na barevné fotografii se představuje redakční rada a je zveřejněna i malá fotoreportáž z prosincové návštěvy hejtmana Františka Dohnala. Také vnitřek doznal výrazných grafických změn a celé Echo i s obálkou má rekordních 40 stran! Letošním prvním číslem začínají hned 3 nové seriály: postupně bude uveřejňována Strategie rozvoje města Chotěboře, rozhovory se všemi členy zastupitelstva (jako první se představuje ing. Petr Gregor) a také seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, který si vzal na starost Pavel Fiala a v lednovém čísle nám představuje Mgr. Pavla Hejtmánka. V čísle dále naleznete úplné znění tří nových vyhlášek města, a to o výherních hracích přístrojích, o poplatcích ze vstupného a o poplatcích za odpad. Nepřehlédněte důležité informace živnostenského úřadu a odboru kultury pro pořadatele kulturních akcí, plesů či tombol.
Milan Linhart, místostarosta.

(29.1.)

Štěpánka se musí ještě učit...

Noviny Havlíčkobrodska (Noviny Vysočiny) dnes uvádějí chybné zprávy o Městské policii a našem Okénku Městské policie z pera redaktorky pod značkou (sad.
Píše se tam:
"
Svoji vlastní rubriku má městská policie například v chotěbořském měsíčníku Echo, další zprávy mohou zájemci najít i na chotěbořských městských webových stránkách pod značkou mpolicie@ harry. cz."
Jak vidno, autorka se musí ještě hodně naučit o intenetu (v adrese je nesmyslně uveden zavináč a dvě mezery) a pečlivěji získávat informace (Okénko Městské policie není na městských webových stránkách, ale je to speciální rubrika našeho listu). Celý článek je zde.

(29.1.)

Řeku Doubravu čeká revitalizace

Řada varovných znamení, které začaly obce pod Železnými horami znepokojovat, se objevila na horním toku zdejší řeky Dobravy. Obce se proto rozhodly spojit své síly a pokusit se o revitalizaci nejen řeky samé, ale celého jejího povodí, aby výsledek měl praktický smysl. Revitalizace Doubravy je součástí Strategického plánu rozvoje mikroregionu Podoubraví. Každá z obcí, které se projektu chtějí účastnit, má ale svou představu, jak docílit zlepšení stavu. Podrobnosti čtěte v dnešním Právu zde.
(29.1.)

Maleč vybrána

Pro umístění dílny soukromé firmy na likvidaci starých elektrospotřebičů byla nakonec z několika obcí Podoubraví vybrána obec Maleč, která firmě poskytne budovu bývalé mateřské školy. Za to získá několik pracovních míst. Podrobnosti čtěte zde.
(29.1.)


Mars: Spirit vyslal první foto po opravě

První snímek po týdnu nečinnosti, kdy se vědci pokoušeli na dálku opravit problém na sondě, vyslal Spirit 28.1. Ukazuje výzkumné rameno roveru při zkoumání kamene Adirondack. Nám nyní vyvstává problém, jak výše uvádět odkazy na nové snímky z Marsu, když NASA je publikuje pro každou sondu zvlášť...
Mapa Marsu v nepravých barvách s vyznačením míst přistání všech sond je zde.
(28.1.)

Místostarosta analyzuje, jak jsme na tom špatně
Slabé šance Podoubraví v krajských volbách

Jedním z témat, o kterých v úterý diskutovala v hotelu Harmonie na Borku valná hromada Svazku obcí Podoubraví, byly i šance zástupců našeho mikroregionu na úspěch v krajských volbách, které proběhnou letos v listopadu. Zatím to vůbec nevypadá dobře. Je již známo okresní pořadí na kandidátce ČSSD, KDU-ČSL i ODS. Okresů je pět, zastupitelů 45 a strany mají své preference, přičemž na 1% připadá 0.45 krajského zastupitele. Situace zatím vypadá následovně (uvádím bez křestních jmen, hodností, titulů a funkcí): - ČSSD bude mít pravděpodobně 2 volitelná místa za okres, pořadí je 1. Joukl (Přibyslav), 2. Vašíček (H. Brod), 3. Škaryd (Chotěboř) - KDU-ČSL bude mít 1 až 2 volitelná místa za okres, pořadí je 1. Vondráček (H. Brod), 2. Poborský (Ledeč), 3. Linhart (Chotěboř) - ODS může mít až 3 volitelná místa za okres, pořadí je 1. Matějková (H. Brod), 2. Štefáček (Přibyslav), 3. Fišerová (H. Brod), 4. Urban (Ledeč), 5. Tomášková (Chotěboř) - není známo, že by se někdo z Podoubraví chystal kandidovat v popředí Nezávislých, ale starosta H. Brodu Kruntorád určitě bude hodně vysoko - situace v KSČM není známa - samostatná kandidátka US-DEU má malou šanci překročit 5% potřebných ke vstupu do zastupitelstva. Na volitelných místech tedy z Chotěboře ani z celého Podoubraví, tedy od Havlíčkovy Borové a Krucemburku až po Vilémov a Golčův Jeníkov, není vůbec nikdo! Zato Přibyslav má 2 volitelná místa jistá a Havlíčkův Brod jich má jistých nejméně 5. Ledeč nad Sázavou má dvě místa s nízkou pravděpodobností, Chotěboř je na tom ještě hůř a Světlá nad Sázavou úplně nejhůř. Opět tedy hrozí nadvláda města Havlíčkova Brodu v krajském zastupitelstvu. Pro Chotěboř a celé Podoubraví to znamená hrozbu, že se na další čtyři roky octnou na pokraji zájmu a že dojde k dalšímu zaostávání celé oblasti pod Železnými horami. Jednou z příčin je slabá angažovanost obyvatel Podoubraví v politických stranách, což vede k slabému politickému postavení mikroregionu v rámci okresu i kraje. Ve vnitrostranických šarvátkách totiž velmi často převažuje hledisko velikosti členské základny v tom kterém místě. Členství v politických stranách se v Chotěboři ani v okolí moc nenosí, spíš je vnímáno jako něco nepatřičného. Bohužel, má to pak své dopady na jednotlivé obce, zejména finanční. Milan Linhart, místostarosta.
(28.1.)

Máme novou rubriku

Dětskému šachovému klubu Kámen Chotěboř, který hraje v krajském přeboru Pardubicka, je věnována naše nová rubrika na adrese
sachykamenchotebor.harry.cz.
Zařazujeme ji na sportovní stránku a odkaz je také trvale na této stránce vpravo nahoře.

(28.1.)

Mladí nedostanou úvěr na stavbu

"I když je na Chotěbořsku velmi nízká nezaměstnanost," říká v dnešním Právu náš místostarosta Milan Linhart, "mzdy jsou v mnoha případech jen těsně nad hranicí mzdy minimální. Proto se řadě mladých lidí nedaří získat úvěry na stavbu domu a musejí se toho zatím vzdát, pokud nemají rodiče, kteří by jim s financováním mohli pomoci. Naštěstí pro nás je ale zájem o rodinné domy tak velký, že na Morávkovském máme i přes četné změny neustále plno," dodává místostarosta k faktu, že mnozí mladí, kteří si před časem vylosovali stavební parcelu, se jí už museli vzdát. Celý článek si přečtěte zde.
(28.1.)

Opět virová epidemie

Mimořádně nebezpečný virus Win32/Mydoom.A se díky přitroublým uživatelům začal šířit nevídanou rychlostí jako vždy e-mailem (ale i přes p2p Kazaa), přičemž v příloze takového e-mailu je k nalezení infikovaný soubor o délce 22 528 bajtů, jeho přípona může být jedna z těchto: ZIP, BAT, CMD, EXE, PIF, SCR. V předmětu mailu i v jeho těle mohou být různé výrazy popsané zde (najdete tam i odkaz na jednoúčelový antivir). Jelikož virus falšuje adresy odesílatelů (dokonce si je i zcela vymýšlí !) infikovaných e-mailů, lze  očekávat, že v e-mailových schránkách bude pěkný chaos :o))
(28.1.)

Skvělé snímky z Marsu

Rover Opportunity poslal skvělé snímky skalnatých pásů vyčnívajících ze stěn asi 20 metrového kráteru s hloubkou 2 m, na jehož dně přistál. Vědci jsou nadšeni z možnosti jejich zkoumání. Další skvělé snímky posílá evropská sonda Mars Express z oběžné dráhy. (Lze je tam stáhnout i ve velkém rozlišení.)
(27.1.)

Hanky Kadeřnictví má web

Až nyní jsme objevili web Kadeřnictví Hanky Bezouškové z Chotěboře: http://www.sweb.cz/hbkader/. Ale pozor, z úvodní stránky se dostanete dál jen kliknutím na obrazec v centru, nikoli na Vstupte. Adresu zařazujeme do našeho stálého adresáře Chotěbořské weby
(27.1.)

SFK Avalon oslaví 10 let

Chotěbořský SciFi Klub Avalon oslaví 10 let od svého založení 12.2.1994. Oslava proběhne v sobotu 14.2. od 17 hodin v KD Junior. SFK Avalon je pod vedením neúnavného Vaška Pravdy organizátorem velkých Festivalů fantazie Avalcon, Parcon, Eurocon, které každoročně přivádějí do Chotěboře stovky a tisíce příznivců sci-fi, astronomie, kosmonautiky, fantasy, záhadologie, atd. Letošní Festival fantazie Avalcon bude v Chotěboři ve dnech 2. - 11.7. 2004. K významnému jubileu SFK se ještě vrátíme v týdnu oslav.
(2
7.1.)

Vzdálený vesmír v ZUŠ

Základní umělecká škola Chotěboř pořádá tento pátek 30.1. od 19 h přednášku s besedou Vzdálený vesmír s astronomem Pavlem Kotenem z Astronomického ústavu České akademie věd v Ondřejově. Pavel Koten pochází z Golčova Jeníkova, kdysi studoval chotěbořské gymnázium a je čestným členem zdejšího SFK Avalon, pro jehož časopis Zbraně Avalonu napsal řadu článků. Také pro náš list napsal v létech 1998 - 2000 řadu článků převážně do rubriky Noční obloha, jejich částečný přehled se stručným představením autora a jeho fotkou najdete u nás zde.
(27.1.)

Šachový klub Kámen Chotěboř vystrkuje růžky

V pátek 23.1.04 proběhlo krajské kolo kraje Vysočina přeboru škol v šachu v Havlíčkově Brodě.V kategorii žáků 6.-9. tříd postoupilo z okresních kol 7 družstev. Družstvo ZŠ Habry, složené ze členů ŠK KÁMEN, se umístilo na pěkném 3. místě. V kategorii žáků 1.-5. tříd postoupilo z okresních kol 6 družstev. V souboji čtyřčlenných družstev zvítězila ZŠ Smetanova z Chotěboře. Tato základní škola si svým 1. místem v kraji Vysočina vybojovala postup na Mistrovství České republiky v Olomouci. Potěšilo nás, že toto vítězné družstvo bylo složeno výhradně ze členů ŠK KÁMEN Chotěboř (Smejkal, Mandl, Bielčik, Golubeva). Doufáme, že se jim stejně dobře povede i 21.-22.4.04 v Olomouci.
Jindřich Bielčik.
(2
7.1.)

Tento týden navečer koukejte nahoru

Tento týden skýtá ideální podmínky pro pozorování přeletů nejjasnější „družice“ na obloze, Mezinárodní kosmické stanice. ISS se k nám v ideálním případě, tedy pokud přelétá přímo nad hlavou, může přiblížit až na vzdálenost asi 375 km. Tabulku s časy přeletů najdete zde. Podívanou vám můžeme jen doporučit, už jsme ji viděli dříve.
(26.1.)

Šachový klub Kámen Chotěboř se neztratil

skkamen1.jpg (30264 bytes)

Je sobota 24.1.04 půl šesté ráno a my máme před sebou asi 100 km dlouhou cestu do Žamberka na 3. turnaj krajského přeboru jednotlivců Pardubického kraje. 3 auta vezou 15 šachistů ŠK KÁMEN, aby opět změřili své síly v 7 partiích během dne s šachisty z Vysokého Mýta, Žamberka, Pardubic, Chrudimi Lanškrouna,České Třebové, Poličky a Ústí nad Orlicí. Celkem se sjelo do zámku v Žamberku 137 dětí ve věku od 5 do 15 let (122 chlapců a 15 dívek). Kategorie starších byla hoši a dívky do 16 a do14 let (H16,D16,H14,D14). Kategorie mladších byla hoši a dívky do 12 a do 10 let (H12,D12,H10,D10). Žáci 1., 2. tříd a mladší partie zapisovat nemuseli a šachové hodiny měli nastaveny na 20 minut.Žáci 3. tříd a starší již dostali partiář a v průběhu hry museli své i soupeřovy tahy zapisovat, zato měli hodiny nastaveny na 30 minut. Každá ze 7 partií začla podáním ruky soupeři nad šachovnicí, černý zmáčkl hodiny bílému a dále to byla záležitost pouze hráčů. Nedocházelo k žádným nepovoleným zákrokům trenérů, a ani mezi hráči nevznikly žádné sporné okamžiky, jak se občas na turnajích stává. Trenéři zatím seděli ve vedlejší místnosti a s napětím očekávali výsledky svých svěřenců. Radost byla z každé výhry i remízy. Občas někdo prohru malinko obrečel, hlavně ty menší děti. Ovšem naučit se prohrávat , je nejen v šachách nezbytné. Takto šla partie za partií od 9-17 hodin.Pak už následovalo vyhodnocení a udělování diplomů a cen. Ze členů ŠK KÁMEN výrazného úspěchu dosáhl Milan Božovský v kat. H14 svým 4. místem z 41 hráčů a uhrál si tak 3. výkonostní třídu. Dále byl úspěšný i Šimon Bielčik v kat. H12, který získal 4. místo z 36 hráčů a rovněž 3. VT. Z děvčat zabodovala Nikol Golubeva. Kategorii D10 vyhrála ( ze 6 děvčat). Všichni byli s výsledky i cenami spokojeni. Domů jsme se vrátili o půl 8 večer, řádně unavení, ale šťastní. Jindřich Bielčik.
(27.1.)

Fotografie oceněných sportovců Chotěboře 2003 (odkazy na ně) najdete v Harryho novinách zde
Postupně přidáváme další nebo lepší fotografie, jak se nám je daří sehnat

Nejlepší sportovní družstva Chotěboře 2003

Vpravo uvádíme nejlepší jednotlivce. V družstvech bylo nejlepším v kategorii dospělých vyhlášeno A mužstvo HC Chotěboř, v kategorii mládeže junioři volejbalu TJ CHS. Odkazy zde vedou na webové stránky družstev, pokud chcete fotky, nejrychleji se k nim dostanete v Harryho novinách zde.
(26.1.)

 

Sportovci Chotěboře roku 2003 vyhlášeni

V sobotu dne 24.1.2004 se uskutečnilo v kině pod záštitou města vyhodnocení tradiční akce Sportovec města za rok 2003. V kategorii dospělých byl nejlepším vyhlášen Pavel Halama (Moderní sport. karate), v kategorii mládeže Dagmar Novotná ml. (TJ CHS atletika TURBO), v kategorii trenérů Pavel Hejtmánek (volejbal TJ CHS), v kategorii Sport. osobnost Fr. Mazura (HC Chotěboř). Zvláštní Cenu Fair-play získal Radek Meloun (SK Chotěboř, orient. běh). Ceny v jednotlivých kategoriích (Pamětní list města a pohár) předával starosta města ing. Tomáš Škaryd a předseda Sportovní komise Jaromír Bělohlávek. Kino, kde se akce odehrávala, bylo téměř plné a atmosféra v něm příjemná. Akce byla organizačně dobře zajištěna, prezentována v regionálním rozhlase a zúčastnili se jí zástupci tisku. Hostem večera byla rodačka z Chotěboře a bývalá reprezentantka ČR ve stolním tenise paní Blanka Šilhánová - Přádová. Přestávky mezi vyhlašováním vyplnily ukázky z činnosti sportovních oddílů. Všechny oceněné sportovce a jejich fotografie najdete v Harryho novinách zde nebo na webu města. Jana Tomášková, MěÚ (odkazy doplnila redakce). (26.1.)

Byli jsme 20 h bez internetu

V sobotu odpoledne pro jakousi závadu na Středním odborném učilišti přestal pracovat i vysilač na gymnáziu, který nás připojuje. Funkce byla obnovena až v neděli po poledni, takže jsme přišli o možnost sledovat ranní úspěšné přistání druhé sondy na Marsu i brífink poté přímo. Ale nyní si už prohlížíme první snímky, z nichž vyplývá, že Opportunity přistála v krajině úplně jiného charakteru. Snímek sondy shora ukazuje, že tentokrát nebude problém sjet na povrch.
Celé dopoledne jsem se bavil pohledem na mého nervózního páníčka, který čekal u rádia (TV v neděli zprávy dává až ve 12) až se jim uráčí něco o přistání říci, neb internet stále nešel. Čekal až do 10...
(25.1.)

Miniweblog Harryho pána: Bacha na Výhody!

Tak jsem si tuhle povšiml, že můj mobilní operátor nabízí už od nového roku Výhodnou službu: Hodinové volání za cenu tří minut! Stačí vytočit před volaným číslem jisté předčíslí a můžu se vykecávat celou hodinu! O žádném mobilním operátorovi si nedělám iluze co se týče jejich lidumilnosti, ale přece jen mne zajímalo, nejsem hloupej, když už tři týdny nežvaním hodinu za cenu tří minut? I koukl jsem se do svého kapesního MDA, který mi ukáže všechny hovory za posledních x týdnů, a hle - ani jedno volání ode mne nedosáhlo tří minut, drtivá většina byla pod dvě či spíše pod jednu minutu! Takže jaképak výhodné volání, kdybych tuto Výhodu využíval, jednak bych platil mnohem víc než dřív (+ zdražení na 22% DPH) a druhak bych tratil na ušlém zisku, který by mi ušel neustálým mobilním žvaněním namísto pilné práce. Nevím jak pro vás, ale pro mne by to byla Nevýhoda. Takže pravdu pravdoucí má Ondřej Neff v závěru své poznámky ve známém listě Neviditelný pes. Dávejte si bacha, když vám někdo dává něco zadarmo nebo výhodně, je v tom vždy nějaká čertovina...
(2
5.1.)

Na Marsu je problém v řešení

Páteční pokusy ukázaly, že sonda komunikuje jen přes všesměrovou anténu, tedy velmi malou rychlostí. Při dalším pokusu v noci na sobotu však již odeslala sonda přes družici Mars Oddysey 73 MB dat rychlostí 128 kb/s. Byla to hlavně inženýrská data o stavu systému napájení a část neúplných vědeckých dat, přerušovaných náhodnými čísly.
Původní předpoklad, že se jedná o problém způsobený na pozemní přijímací stanici Canberra, v jejímž okolí došlo k silným bouřkám, se bohužel nepotvrdil. Nejprve došlo k úplné ztrátě signálu, poté k jakémusi oživení, které ovšem nakonec nepřineslo žádný výsledek. "Prázdné" signály však  naznačily, že radiový vysílač roveru je nedotčen a dostává povely, které rover nedokáže zpracovat. To se vědci z NASA snažili zjistit a napravit v pátek dopoledne našeho času. Zprávy o stavu sondy jsou zveřejňovány zde (Spirit update). Druhý rover Opportunity přistane v neděli ráno v 6:05 našeho času na opačné straně Marsu.
(24.1.)

Pejchl bude propouštět

"Propouštění se nevyhneme", říká v sobotní MF Dnes ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl. "Ještě do konce ledna chci vyřešit redukci středního zdravotnického personálu, což jsou sestry a obslužný personál. Nemocnici bude muset opustit 58 zaměstnanců." K tomu dodejme, že je tam zaměstnána řada Chotěbořáků... (24.1.)

Zase udeřil mráz

V pátek ráno tu máme mínus 17,8 stupně Celsiova, v sobotu ráno mínus 18,0. Já se musím vždy při těchto mrazech smát, jak na mne ráno fascinovaně kouká z okna můj pán, když vidí, že lítám vesele podle plotu za dětmi jdoucími do školy poté, co jsem se celou noc vyspal venku v mrazu, při kterém by on zmrznul už za hodinu...
(24.1.)

Vykukové přepadli ženu v Dlouhé

Z trestného činu loupeže obvinil policejní rada ženu ve věku 41 let a muže ve věku 44 let z Chotěbořska. Ti ve čtvrtek v dopoledních hodinách proti vůli ženy ve věku 33 let vnikli do jejího bytu v ulici Dlouhá. Zde odcizili dva barevné televizory a část hi- fi věže, protože žena oběma jmenovaným dlužila tisíc korun. (24.4.)

Pošta v D. Krupé přepadena podruhé

Muž v tmavém roláku s punčochou přes hlavu, ozbrojený pistolí a nožem včera v půl sedmé ráno vtrhl na poštu v Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku. Podrobnosti čtěte v Novinách Vysočina zde.
(23.1.)

Na Marsu se čeká na povely

Průzkum Marsu americkou sondou Spirit se dočasně zastavil pro nevlídné počasí v Austrálii, kvůli němuž na rudou planetu nedorazila všechna potřebná data. Robot tak nedostal nové povely, jak dál pokračovat při výzkumu kamene přezdívaného Adirondack. Podrobnosti čtěte v MF idnes zde. (22.1.)

Zahodujte si se Švejkem

Oblíbené Švejkovské hody se dvěma pozornostmi podniku jsou dnes v Panském domě, Pavel Halama. Jídelní lístek najdete na webu podniku.
(22.1.)

Starosta navštívil Svatou Annu

Lyžařský areál Svatá Anna je tento týden v provozu jako obvykle ve všední dny od 15 do 18.30 a o víkendu od 9 do 18 hodin. V pátek navíc večerní lyžování od 20 do 22 hodin. Díky počasí, které lyžování začalo opět přát, nabízí chotěbořská sjezdovka vynikající podmínky pro lyžování a navíc téměř nulové čekací doby! Příjemnou zprávou je i to, že zástupci vedení města se konečně začali aktivně zajímat o dění v lyžařském areálu. V úterý jej navštívil pan starosta Škaryd spolu s vedoucím odboru výstavby a investic, panem Uchytilem. Prohlédli si vybavení, seznámili se s plány na rozšíření a přislíbili pomoc města alespoň při navážení sněhu či letní údržbě. Richard Macků.
(21.1.)

ZUŠ přijímá žáky

Základní umělecká škola Chotěboř přijímá k 1.únoru 2004 žáky ke studiu literárně dramatického oboru se zaměřením na tvořivou práci v oblasti dětského divadla. Informace o studiu lze získat na telefonním čísle školy 569 624 350 nebo na internetových stránkách školy. Přijímají se děti z  2. – 5. tříd základních škol, výjimečně i děti mladší nebo starší.

Michal Lesák zůstane u Klokanů?

Ligový fotbalista (Hradec Králové), nyní člen týmu Klokanů a chotěbořský rodák Michal Lesák, se již chystal ze skomírajících Bohemians vrátit zpět do Hradce, když tu přišla nabídka od nového vedení Klokanů. Podrobnosti čtěte zde.
(21.1.)

Spirit začal zkoumat Mars

Americký rover Spirit začal prozkoumávat kámen o velikosti fotbalového míče nazvaný Adirondack. NASA také získala první data pořízená spektrometrem Mimos II německé výroby, podle nichž půda Marsu obsahuje nerost olivín a sloučeniny hořčíku a železa. Podrobnosti o prvních výzkumech přináší MF idnes zde, fotky hledejte raději v originále NASA zde: 19.1. | 20.1.

Smolař Vašek Adamec

Chotěbořský rodák Vašek Adamec ml., hokejista Dukly Jihlava, je skutečně smolař. Poté co před časem utrpěl těžký úraz při tréninku na kole, který jej na rok vyřadil z hokeje, hostuje nyní v prvoligovém Prostějově, aby se tam důkladně rozcvičil. Pokousal ho však na ruce pes a navíc získal zranění ramene při utkání v Kadani, kde musel odstoupit ze hry a zatím dále nehraje. Doufejme, že se smůla do třetice vyřádila a nyní mu již dá pokoj...
(20.1.)

Dodge City je pro děti

V roce 1994 vzniklo v Chotěboři občanské sdružení Dodge City, d.t.o. Připravuje akce pro děti na vyplnění volného času. Ovšem hlavní akce, ke které směřuje půlroční příprava, je letní dětský tábor. V letošním roce proběhne již 10. jubilejní tábor.Každoročně jezdíme do různých táborových základen, zapůjčených jinými neziskovými organizacemi, jako jsou Domy dětí a mládeže. Takto jsme navštívili Vosí údolí u Lanškrouna, Potštejn, Peklo u Vamberka a Mlýnek u Velin. Na táborech vždy probíhá celotáborová etapová hra na dané téma,děti přespávají při dobrých podmínkách pod širákem, učí se vařit na ohni, chránit přírodu a postarat se o sebe bez rodičů. A jelikož dětí rok od roku přibývá a mají různé zájmy, rozšířili jsme naše aktivity a v roce 1998 založili Šachový klub Kámen, Chotěboř. Základem je opět práce s dětmi. Tři skupiny dětí se učí hrát šachy.Jedna skupina dětí působí v Habrech, druhá v Chotěboři (obě pod vedením p. uč. Bielčika) a třetí, což jsou začátečníci a děti kolem 5 let , trénuje též v Chotěboři (vedení R. Bielčiková). Všechny tyto děti dohromady se zúčastňují krajské soutěže, krajských přeborů a mistrovství. A to jak v kategorii družstev, tak v jednotlivcích. V loň ském roce jsme již zaznamenali jisté úspěchy. V družstvech to bylo 3. místo v kraj. přeboru mladších žáků a 9. místo na Mistrovství ČR přeboru škol. V jednotlivcích jsme získali 2. místo v kraj. přeboru do 10 let(Šimon Bielčik),5. místo do 10 let a 4. místo do 8 let na Mistrovství Čech (Nikol Golubeva, Sára Bielčiková). Ovšem největší naší chloubou je náš odchovanec Filip Vala, který přešel do JISKRY Havlíčkův Brod a hraje již extraligu starších žáků. V roce 2003 vybojoval 1. místo na Mistrovství Moravy do 12 let. To, že děti přicházejí a ne naopak, svědčí o tom, že svou práci děláme dobře. A proto chceme ještě dále rozšiřovat své aktivity. Nápadů, jak dětem zpestřit volný čas a rodičům tak ulehčit starosti, co s dětmi o prázdninách, máme dost.E nergie na jejich realizaci také. Tímto zvu děti, které ještě nevědí, jak stráví blížící se jarní prázdniny, na pobyt s DODGE CITY. Od 9. –13. 2.2004 pojedeme na chalupu, kde budeme bobovat, vařit na sněhu, chodit na výlety, navštívíme krytý bazén a zahrajeme si spoustu her. Pokud se chcete přidat, volejte co nejdříve: R. Bielčiková mobil – 721837930. Těšíme se na společně strávený čas.
(20.1.)

Semináře o investování do akcií

Praktické semináře pro každého, kdo by se chtěl dozvědět, jakým způsobem lze investovat do českých akcií a o praktických zkušenostech z obchodování na pražské burze, v Německu i v USA, pořádá brněnská firma Cyrrus v různých městech republiky. Po ukončení semináře máte možnost osobně si promluvit s makléřem či analytikem. Semináře vede bývalá Chotěbořačka, takže srdečně zve i zájemce od nás. Podrobnosti, místa a termíny najdete na webu Cyrrusu zde.
(20.1.)


Hořelo na přehradě

V sobotu půl hodiny před půlnocí houkala v Chotěboři siréna. Jednotka PS Chotěboř, Sbor dobrovolných hasičů Chotěboř, SDH Libice n. D. a jednotka PS Havlíčkův Brod byly povolány k požáru rekreační chatky na přehradě Břevnická nádrž u Chotěboře. Příčinou požáru byl vypadlý kouřovod ze sopouchu a oheň způsobil škodu za 30 tisíc korun.
(19.1.)

Bacha na nový virus Bagle!

Infikovaný email lze rozpoznat následovně:
Předmět zprávy: Hi
Tělo zprávy: Test =) {náhodné znaky} --
Test, yep.

V příloze mailu je pak soubor náhodnéjméno.exe o velikosti kolem 15KB. Ten nesmíte otevřít, ať jste sebezvědavější!

Zastupitelstvo zasedlo 19.1.

Jeho usnesení si můžete jako vždy přečíst zde, my vybíráme ta zajímavá: Zastupitelstvo schvaluje rozpočet města Chotěboř na rok 2004 v předloženém znění, obecně závaznou vyhlášku města Chotěboř č. 1 /2004 o městské policii, obecně závaznou vyhlášku města Chotěboř č. 2 /2004 o veřejném pořádku, zajištění čistoty veřejných prostranství a ochraně životního prostředí veřejné zeleně, obecně závaznou vyhlášku města Chotěboř č. 3 /2004 kterou se ruší obecně závazná vyhláška č. 2/01 a “Strategii města pro rok 2004-2010” v předloženém znění. Schvaluje záměr prodeje objektu městských jatek v Chotěboři čp. 518. Schvaluje název pro novou ulici na pozemku parc. číslo 3321/32 v lokalitě Morávkovský, která vychází z ulice Větrná a opět do ní ústí, název Polní.
(20.1.)

První snímek Marsu z evropské sondy

Přistávací část Beagle 2 se dosud neozvala, ale obíhající část sondy Mars Express pracuje a poslala první snímek. Je to dvojzáběr části kaňonu Valles Marineris, v horní části snímku vidíte pohled shora, v dolní části je pohled ve 3-D.
(20.1.)

Vyhlášení nejlepších sportovců

V sobotu 24.1.2004 je od 16 do 18 hodin v kině vyhlášení nejlepších Sportovců Chotěboře roku 2003. Nominace jednotlivých sportovních oddílů jsme zveřejnili v prosincovém Radničním okénku zde.

Výstava a kapely v Nové Vsi

Vystavu "Tisic let od soucasnosti - obrazy, grafiky a poezie" porada spolek K3-Art & Spol. Kona se v prisali a sale Kulturniho domu v Nove Vsi u Chotebore, zacatek je v patek 30.1. v 15:00 a zakonceni probehne v sobotu 31.1. od 19 h vystoupenim kapel Saturn a SnakeBite.
(19.1.)

Kolik je úředníků na MěÚ? >>

Vidím, že už je zase co uvádět na pravou míru... Autorka článku vpravo píše totiž o úřednících určených na reformu státní správy, kteří byli delimitováni z bývalých okresních úřadů. Dle počtu obyvatel obstarávalo na Okresním úřadě v Havlíčkově Brodě agendy pro Chotěbořsko 53 úředníků. Z těchto stát povolil delimitovat do Chotěboře pouze 35 nových pracovních míst, ale pan tajemník to ještě za minulého vedení radnice nevyužil a naplnil pouze 31 pracovních míst. Celkově tedy došlo k úspoře 22 úředníků!!! Celkem pracuje na MěÚ 74 úředníků, tedy i s těmi bývalými. V žádném případě to tedy není trojnásobek původního počtu. Pravda, je zde i slušný počet míst neúřednických (pečovatelky, městská policie, pult centrální ochrany, uklízečky a dokonce pod radnici patří i tři údržbáři, kteří však pracují v jednotlivých školách). Mzdová účtárna pak obhospodařuje i další zaměstnance, většinou na dohody. Je to například 23 zaměstnanců Lékařské pohotovostní služby, tedy lékaři, zdravotní sestry a uklízečka. LSPP od února přechází pod Baukomplex, ale zústávají nám zaměstnanci kina, jeslí, plicního střediska, atd. Odtud pak pramení různorodá čísla, kolik vlastně má úřad zaměstnanců. Čistých úředníků je ale pouze 74 a jestli se nepletu, je v tom započten i starosta a místostarosta, což vlastně úředníci nejsou.
S pozdravem
ing. Milan Linhart, místostarosta.

(18.1.)

Městský úřad chystá personální audit

V samém začátku reformy veřejné správy ušetřila radnice v Chotěboři čtyři pracovní místa. Nyní se ukazuje, že to bylo prozíravé rozhodnutí, protože prostředků je v městském rozpočtu na výkon státní správy stále málo. "Já sám nedokážu objektivně posoudit, zda by se dalo ještě někde ušetřit," řekl dnešnímu Právu starosta města Tomáš Škaryd. "A kromě toho se dovídáme o dalších povinnostech, které městské úřady čekají a na které bychom měli připravit další pracovní místo. Proto připravujeme nezávislý personální audit a pokusíme se nalézt nějaké rezervy. Ale jsem skeptický; myslím si, že jich ani audit moc nenajde," dodal Škaryd. V dalším textu článku, který si můžete přečíst zde, se autorka dopustila závažné chyby v počtu úředníků na Městském úřadu, když uvádí počet před reformou jakožto počet současný, který je ale téměř trojnásobný...
(17.1.)
Vlevo vysvětluje nepřesnou formulaci autorky místostarosta Milan Linhart. Ale: Autorka píše, že
"Chotěboři určila systemizace třicet pět pracovních míst, fyzicky tu je ovšem jednatřicet lidí. V tak malém počtu už i jejich vzájemná zastupitelnost dělá problémy." Nikde v článku autorky nevidím, ať čtu jak čtu, vysvětlení, které nám poskytl obratem pan místostarosta, také autorka nepíše o úřednících, ale o pracovních místech. Formulace autorky byla tedy zavádějící a pletla čtenáře, kteří se nad uvedenými čísly pozastavovali. Já jsem svou poznámkou výše očekával od místostarosty vysvětlení a mé očekávání se splnilo. Děkujeme.

Sejdou se po přistání na Měsíci a na Marsu

V Chotěboři, městě Parconů a Avalconů, se v pátek sešla větší stolní společnost a jelikož nemohla učinit nic jiného pro nové přistání člověka na Měsíci a první přistání na Marsu, připila si na to, aby se to Američanům povedlo. Zaroveň se dohodli, že se při oněch událostech setkají a připili si též na to, aby se roku 2020 i roků předchozích ve zdraví dožili...
(19.1.)

Tragedie v Houbovce

Padesátiletý muž byl v sobotu ráno nalezen v pronajmutém bytě v Houbově ulici zastřelený, pravděpodobně spáchal sebevraždu. Případ je v šetření Policie ČR. "Informace poskytne mluvčí v pondělí," sdělil její operační důstojník.
(17.1.)

Rozhovor s republikovým vítězem

Již měsíc máme v Chotěboři vítěze mistrovství republiky v Moderním sportovním karate, v kategorii Muži oranžoví nad 18 let, Pavla Halamu, člena Zastupitelstva města a známého restauratéra a hoteliéra. Dali jsme spolu řeč a rozhovor uvádíme i s fotkami na hlavní straně našeho listu.
(17.1)

Mírný pokrok v Mezích Zákona

Níže jsme kritizovali Českou správu sociálního zabezpečení za to, že vyžaduje vyplňování jistých tiskopisů na psacím stroji. Nyní jsme se (vlastním přičiněním) na internetu dozvěděli, že došlo k významnému posunu: od 1. ledna je možno vyplňovat tiskopis Evidenční karta důchodového pojištění i na obrazovce PC (při dodržení stanovených podmínek a programem, který ČSSZ vydala) a pak vytisknout tiskárnou, ovšem pouze do předepsaného prázdného tiskopisu vydaného ČSSZ. Takže už sice nemusíte vlastnit psací stroj, ale vyplňovat kolonky stejně musíte vy a nikoli váš mzdový účetní program. Jaký je v tom tedy pokrok? Žádný. Řada státních institucí si PC stále představuje jako lepší psací stroj k vyplňování kolonek jejich tiskopisů (zásada: úřední tiskopisy jsou svaté, to PC se jim musí přizpůsobit) a zcela pomíjí, že PC umí mnohem víc. Pro úplnost je třeba dodat, že se rýsuje náznak zlepšení (cituji): "Novela zák. č. 582/1991 Sb., dává možnost v případech, tímto zákonem stanovených, použít namísto tiskopisu i jiných forem výpočetní techniky. Předkládání ELDP v elektronické formě bude vyřešeno v průběhu roku 2004 tak, aby v roce 2005 byla organizacím dána možnost využít tohoto způsobu přenosu dat za rok předchozí." Čili  v roce 2005 už nebudeme muset tiskopis tisknout, ale pošleme ho na disketě (jejich zánik je ovšem neodvratný, mají malou kapacitu a z 10 ks jsou obvykle dva chybné) nebo mailem. Vyplňovat kolonky však budeme stejně ručně (jak jednoduché by bylo poskytnout firmám, které vyrábějí programy pro výpočty mezd, předepsaný vzor na tiskopis!). Konec (mírně) dobrý, všechno (mírně) dobré - po 15 letech všeobecného používání PC u nás se i Správa sociálního zabezpečení rozhodla, že jejich používání začne připouštět v mezích mírného pokroku daných zákonem, ministerstvem informatiky a panem ministrem Mlynářem osobně...
(16.1)

Na Marsu první zkoušky ramene

Rover Spirit vyklopil mezi předními koly své rameno s přístroji na zkoumání povrchu. Kamera pro mikroskopické snímky byla poprvé vyzkoušena postupným zvětšováním záběrů: snímek 1, snímek 2, snímek 3 (strana posledního snímku je 3 cm). Za shlédnutí stojí i pohled shora na rover, stojící 1 metr od přistávacího modulu. (16.1.)

Opět se lyžuje !

Po dvoudenním přerušení obnovuje provoz Lyžařský areál Svatá Anna v pátek 16. ledna. Lyžovat se bude od 15 do 18:30. Večerní lyžování je pak opět od 20:00 do 22:00. Díky první letošní oblevě sice vzalo za své jak množství, tak především kvalita sněhu, ale ve čtvrtek 15. ledna však proběhla rozsáhlá úprava svahu, který je nyní opět připraven pro pěkné víkendové lyžování. V sobotu i v neděli je vlek v provozu od 9 do 18 hodin.
(15.1.)

Mars Rover Spirit sjel úspěšně na povrch planety

Právě sledujeme na NASA TV mimořádný brífink (je tam 3 hodiny ráno!), kde činitelé z NASA si připíjejí šampaňským a za nimi je snímek ze zadní kamery roveru sjetého již z přistávací rampy, asi jeden metr od ní. Rover by měl dnes opatrně ujet asi 3 metry. Další snímky najdete v odkaze výše (15.1.) Pohled z přední kamery je zde. Na brífinku se spoustou novinářů panuje samé veselí, žertování a smích.
(15.1., 12:10)

Česká TV1, věrna svému veřejnému poslání, neinformovala o tomto úspěchu ani ve 12 h, ani ve 14 h. Proč tedy zavedla zprávy každé 2 hodiny, je záhadou... Zprávu uvedla až v 16 h.

Harryho miniweblog:
Kráva s pěti nohami je správná, přes problémy s jejich počtem

Úterní Cesta Vysočiny má na první straně sloupek Otázka pro, v němž senátor Pithart odpovídá na otázku, zda počet krajů 14 bude zachován po vstupu do EU. Senátor odpovídá jako pravý politik. Nejprve zkritizuje krajskou reformu ("Nemá cenu mluvit o tom, že krajů mělo být méně. Všichni to skoro vědí kromě těch, kdo zvedli ruce ve chvíli, kdy jejich kraj se stal dalším krajem"), ale na závěr praví: "Krok se 14 kraji byl správný přes problém s jejich počtem." Ukázalo se totiž, že pro EU jsou naše nové kraje příliš malé, tak se nyní hledají cesty, jak je bezbolestně zvětšit, např. spojováním dvou krajů "jen jako" pro účely EU. To je ale blázinec Kocourkov a pan senátor to svou poslední větou (která obsahuje logický lapsus) jen potvrdil. Když jsem na článek upozornil mého pána, jen mávl rukou a pravil: "Víš Harry, pro mne je rozhodující, že kvůli několika Jihlavákům, kteří do toho mohli mluvit, jsem teď v kraji, který mi nic neříká, všude cpou Chotěboř do Moravy a číst v novinách musím o tom, co se děje na Třebíčsku a Znojemsku, což mi nic neříká a říkat těžko bude, protože jsem a budu do smrti východočechem..."
(15.1.)

na I. polovinu měsíce ledna
Další Novinky, z prosince 2003, najdete v odkaze Minulé Novinky níže

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet