harryanow2.gif (5686 bytes)  happyny.gif (18400 bytes)

Všem čtenářům přejeme vše nejlepší a hodně zdraví v novém roce 2004 !

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

happynycomp3.gif (7123 bytes)

clogo4.gif (959 bytes)

číslo 67

harry.jpg (9789 bytes)

leden 2004
I.polovina

na II. polovinu měsíce

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 66 četlo: 5252


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Výhodné telefonní služby
od firmy AICOM Havl. Brod

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit i v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény jméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info

Cenové akce a soutěže
OVD Jednota

Minulé Novinky  |   Předminulé Novinky
Archiv vydání
  |   inzerce.harry.cz


www.festivalfantazie.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina

Chotěboř - zeměpisná poloha, nadmořské výšky
Chotěbořské weby   |  Město Chotěboř
Portál CH net  |  Chotěboř.info
Kultur.programy  |  Kino | Mapa ulic Chotěboře

KinoCafé a Filmový klub Velký voči Chotěboř
Narodili se  |  Volební rubrika
ODS Chotěboř  |  ČSSD Chotěboř

Kam zajít - Chotěboř | Letiště Chotěboř
Chotěbořské Echo v PDF:

č.2
č.3 č.4 č.5 č.6 č.7 č.8 č.9 č.10
Sportovní strana
Fotbal   |  Hokej  |   Bundesliga

Zimní stadion města Chotěboře
Volejbal  |  Volejbal juniorů | Ping-pong
Atletika TJ CHS  |  Atletika SK

Chotěbořské Jídelní lístky:

PD Halama  PD Veselý  Hotel Harmonie (Borek)
Na růžku  Modrá hvězda 
Pizza až do domu 

4listek2m.GIF (1282 bytes)4listtitulm.GIF (2449 bytes)

Radniční okénko Chotěboře
radnice.harry.cz

Okénko Městské policie Chotěboř

Okénko
Městské policie

mpolicie.harry.cz

ikonddnv.gif (4769 bytes)

Vánoční soutěž Jednoty Havlíčkův Brod - Blahopřejeme výhercům Velké Vánoční soutěže:
Televize SONY -
Alois Bureš, Havl. Brod 3238, DVD přehrávač: Karel Nevečeřal, Lipnice, Václav Zachariáš Dol. Bučice 274, Lucie Veselovská, Havl. Brod 3245, Marta Derničková, Olešenka 59, koženková bunda: Jana Dvořáková, Vilémov 235, Ludmila Pleskačová, Vepříkov 94, Discman: Oldřich Dolejší, Babice 45, Pavla Bártlová, Dolní Město 275, Zdeňka Nouzová, Ostrov 9, Marie Průšová, Vepříkov 8, Radio+TV: Karel Hájek, Havl.Brod 1876, Zdena Šupitová, Ždírec 403
a dalších 87 cen -
Kompletní Výherní listina je zde

harrynovinky.JPG (5772 bytes)

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí,
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

> PF 2004 od Harryho pro Vás je zde <

Snímky z Marsu: 3.1. | 4.1 | 5.1 | 6.1 | 7.1 | 8.1. | 9.1. | 10.1. | 11.1. | 12.1. | 13.1. | 14.1. | 15.1.

Miniweblog Harryho pána: Lidé se stejnými rodnými čísly a psací stroje

Podivil jsem se, když jsem v TV uslyšel, že u nás existuje prý několik stovek dvojic se stejnými rodnými čísly, což jim komplikuje život. Pak jsem si ale uvědomil, že rodná čísla spravují Správy sociálního zabezpečení a to jsou ty instituce, které asi jako jediné vyžadují po zaměstnavatelích a podnikatelech vyplňovat Evidenční karty důchodového pojištění zaměstnanců výhradně psacím strojem (ve firmě se stovkami lidí to musí být slast!). A kdo má dneska psací stroj? Dokonce i školní vysvědčení se už dělají na PC (kdysi bylo vysvědčení z PC zakazováno!). Já svůj stroj prodal již před drahnými lety, protože s příchodem PC ztratil pro mne důležitost. Nikoli však pro Českou SSZ. Mám mezi svými klienty několik, kterým počítám mzdy a vedu na PC mzdovou dokumentaci. Pro ně mi proto vyjede z PC tzv. Podklad pro Evidenční list, který by měli ručně opsat do karet důchodového pojištění (výtisk z PC se neuznává), ovšem psacím strojem, který též nemají. Při kontrolách jsou pak na OSSZ po nich karty požadovány a já jim už řadu let doporučuji, aby vyřídili můj vzkaz, že OSSZ je sto let za opicemi, když vyžaduje vyplňování psacím strojem. Někdy se to setká s úsměvem kontrolorky, jindy s rozpaky. Jen někdy jim to tam tedy opíší na jejich stroji, jinak jim přikážou sehnat si někoho se strojem psacím a karty vyplnit. Takže se už nedivím, že ve věku počítačů (15 let už jsou PC u nás...) mají na České správě sociálního zabezpečení zmatek v rodných číslech. Počítače tam patrně nejsou v oblibě...
(15.1)

V Libici se vlní Doubravská vlnka

Obecní úřad Libice n.D. začal vydávat zpravodaj Doubravská vlnka. První číslo formátu A4 v počtu čtyř stran vyšlo v prosinci. Jak řekl starosta Jaromír Seidl, bude zpravodaj vycházet nepravidelně několikrát do roka, nákladem asi 250 kusů. A já dodávám, že kdyby se Vlnka vlnila i na webu obce, četlo by ji daleko více lidí.

Vyhrála Ztráta sexuální nevinnosti

Dosud nevídanou možnost rozhodovat o programu chotěbořského kina využilo několik desítek příznivců filmu tím, že se zúčastnilo hlasování o tom, který film bude uveden ve filmovém klubu VELKÝ VOČI v sobotu 17. ledna. Z nabízených filmů Nebe nad Berlínem, Strach a hnus v Las Vegas a Ztráta sexuální nevinnosti nakonec těsně zvítězil ten posledně jmenovaný. Film Ztráta sexuální nevinnosti promítá Filmový klub VELKÝ VOČI v chotěbořském kině tuto sobotu od půl sedmé večer. Jako lahůdkové zpestření filmového večera je pro diváky připraven koncert chrudimské skupiny Miou-Miou, který se uskuteční po skončení filmu (zhruba ve 20.30) ve vestibulu kina.
Další podrobnosti na webu Velkých Vočí.

(15.1.)

Kde je vůbec ta Větrná ulice?

Až redakční šotek týdeníku Cesta Vysočiny odhalil i to, co neměl v úmyslu. V Chotěboři existuje Větrná ulice, o níž málokdo ví. Její obyvatel Standa Joukl níže popisuje strasti, které s tím mají a uvádí, že ani v naší mapce ulice není. Má pravdu, mapka je z roku 2001, takže tam ani být nemůže. Pan Joukl je šťastným majitelem mapky z roku 2002, my nikoli. Přiměl jsem mého pána, aby probral stoh skládacích map v naší redakci, bohužel, žádnou takovou nemáme. Takže ani my nevíme, kde ulice Větrná přesně je, přestože lokalita sídliště Morákovský (nebo Morávkovský, jak se uvádí na webu města v usnesení Rady) je nám známa. Ovšem též je nám známo, že město nemá možnost každoročně vydávat mapu. Mohla by ale být na jeho webu, tam by pak šly snadno doplňovat nové ulice. Šikovné mladé lidi, kteří by dokázali interaktivní mapu města pro web vytvořit, tu máme a město by zajisté mohlo vypsat konkurs na její tvorbu.
(15.1)

Větrná ulice existuje i oficiálně

Nové ulice se hlásí katastrálnímu úřadu a ten je dále oznamuje dalším úřadům. S úředně platným seznamem se pak počítačově kontrolují například Zlaté stránky Českého telecomu. Jouklovi v nově vydaném telefonním seznamu jsou, takže jejich úřední adresa je zaregistrována správně (počítačový program by jinak neumožnil jejich vytištění do seznamu). Oficiálně je to tedy záležitost katastrálních úřadů, centrálních registrů ministerstva vnitra a také stavebního úřadu. Jak často si kdo obnovuje své databáze a z jakých databází čerpá, to nevím. Já jsem si ověřoval ulici VĚTRNÁ na stránkách ministerstva vnitra a píše se tam, že v této ulici je evidováno 8 čísel popisných 1730 až 1737. Je to tedy v pořádku, vše je správně úředně nahlášeno. Rovněž v počítačové evidenci obyvatel MěÚ, která je rovněž napojena na databázi ministerstva vnitra, jsou Jouklovi uvedeni správně i s ulicí a s číslem popisným.
Milan Linhart
, místostarosta

(15.1.)

Mail od čtenáře:
Strasti obyvatel Větrné ulice

"Ahoj Harry, jako občana Chotěboře, který již rok bydlí v ulici Větrná, mě ani nezaráží, že vydavatel Cesty Vysočiny neví, kde je daná ulice (natož že je to ulice a ne město). Žádný vyhledávač totiž tuto ulici nenajde, i když je již dva roky platná. Ani mapka na Tvém webu ji nemá. Ještě, že vlastním oficiální reklamní výtisk mapy Chotěboře z roku 2002. Jinak by k nám ani návštěva netrefila. Netrefí k nám ani spediční služby. Ani v jejich databázích tato ulice v Chotěboři neexistuje. Mám na jazyku otázku, zda zdejší MÚ včas a všude zveřejňuje nové ulice. Měli jsme problém již při výstavbě RD, kdy na inkasním středisku České pošty a.s. nebyli schopni nám zřídit inkaso pro elektriku a plyn, protože SIPO se zřizuje na adresu. Tvůj věrný čtenář Stanislav Joukl."
(14.1.)


Budou z Marsu příznivé zprávy?

Během čtvrtečního dopoledne bychom se měli dozvědět, zda sonda Spirit úspěšně sjela na povrch Marsu a projela první centimetry po něm. Ve středu v 18 hodin našeho času se konal pravidelný denní brífink, přenášený NASA TV, na němž vědci předvedli video z pozemní simulace manevrů otáčení na plošině a sjetí z ní dolů. Dvojníku sondy to šlo pěkně, doufejme, že si tak povede i rover Spirit. Z brífinku stojí za shlédnutí pohled na místo, kam rover sjede, dále mrkněte na snímek z pozemní simulace a pohled na sjezdovou rampu.
(14.1.)

Místostarosta o letošní první Radě města 12.1.: Jsme chudí jak kostelní myši
Zlatým hřebem jednání byly změny v návrhu rozpočtu

Na první pohled to možná vypadá, že Rada města řešila převážně formální (tedy nezajímavé) záležitosti, ale není tomu tak. Hodně usnesení například souvisí s tím, že od 1.ledna je město zřizovatelem Základní umělecké školy (doposud jím byl kraj Vysočina) a hlavně začaly naplno pracovat obě nově zřízené obchodní společnosti města: Technická a lesní správa Chotěboř s.r.o., která převzala činnosti od příspěvkové organizace Technické služby a od Městské správy lesů a rybníků, a Tepelné a realitní služby Chotěboř s.r.o.(TEREAL), která převzala činnosti od příspěvkové organizace Městská bytová správa. Významnou změnou je i nový provozovatel Lékařské služby první pomoci, kterým bude od 1.února Baukomplex, a.s. Ordinační doba od začátku roku je ve všední dny 13 – 17 hodin (žurnál) a 17 – 20 hodin (LSPP pro dospělé), ve volných dnech 10 – 20 hodin (LSPP pro dospělé).
Rada města dále projednávala hned tři záležitosti, které se týkaly čerpání finančních prostředků z EU. Ing. Ondráčková z firmy Vodní zdroje Ekomonitor spol s r.o. v Chrudimi představila již hotový materiál “Strategie rozvoje města Chotěboř pro léta 2004 – 2010”, který je základním dokumentem nutným pro podání žádosti o čerpání zdrojů ze strukturálních fondů EU. Připravujeme zveřejnění Strategie na Internetu. Prvním projektem, který chceme podat, je úvodní etapa výstavby Areálu pro sport a rekreaci a rada schválila jako dodavatele projektové dokumentace k územnímu řízení místní firmu Design s.r.o., která zpracovávala již úvodní studii. Dokumentace bude hotova do konce února, následovat bude již stavební dokumentace pro úvodní etapu, pak projektová žádost a během léta se dozvíme, zda jsme uspěli. Pokud ano, můžeme na podzim začít stavět, ale na kofinancování akce si budeme muset vzít úvěr, v rozpočtu na to prostředky nezbývají. Ještě zbývá urychlit práce na nové strategii mikroregionu Svazek obcí Podoubraví, protože i tento dokument je nutný pro podávání žádostí. Dále se rada zabývala stavem projektové dokumentace k žádosti o spolufinancování infrastruktury průmyslové zóny o velikosti 5 ha v lese směrem na Bílek, kterou podáváme do předvstupního fondu EU Phare 2003 (toto je pouze v zápise ze zasedání, nebylo přijato žádné usnesení).
Zajímavé úkoly dostal i Odbor životního prostředí. V návaznosti na kontrolu vodních děl ukládá připravit žádosti na MŽP o dotace na odbahnění rybníků a obnovu hrází v soustavě rybníků Kacíře, které jsou v majetku města, a na vybudování suché retenční nádrže Počátky – Dobkov. Dále je mu uloženo provést kontrolu chatek kolem Doubravky, které stojí na pronajatých pozemcích města, jestli je u nich v pořádku nakládání s odpady a jestli nedochází ke znečišťování přírody ropnými látkami z osobních automobilů.
Pozornosti by neměl uniknout ani záměr prodeje městských jatek, ve kterých z důvodu zpřísnění hygienických předpisů, jejichž splnění by si vyžádalo velké investice, ukončilo svoji činnost ZOD Kámen. Na nového člena zastupitelstva ing. Piklu, jednatele nové společnosti TEREAL, za ODS místo Ing. Stejskala i na novou ulici Polní již Harry upozornil v Novinkách níže. Zlatým hřebem programu ale bylo ale schvalování změn v návrhu rozpočtu města. Bohužel, musíme konstatovat, že v porovnání s jinými městy obdobné velikosti (Hlinsko, Humpolec, Nové Město na Moravě), ale i s městy menšími (Světlá nad Sázavou, Přibyslav), jsme chudí jako kostelní myši. Proto jsou jakékoliv debaty nad rozpočtem pravidelně zdlouhavé či dramatické. Ing. Milan Linhart, místostarosta.

(14.1.)

Program na jízdy po Marsu

Zatímco naše TV a noviny se mohou přetrhnout informacemi o dvou pašerácích drog importovaných z Thajska, přinesli jsme níže novinky z Marsu a odkazy na zajímavé snímky. To nyní doplníme ukázkou z programu, který budou používat operátoři pro navigaci roveru při jízdách po Marsu. První snímek ukazuje sjíždění roveru z přistávací plošiny, druhý snímek ukazuje jízdu po Marsu. Na obou snímcích je šedě a v 3-D zobrazen okolní povrch snímaný kamerami roveru, místa kam kamery nevidí jsou hnědá. Na druhém snímku je červeně označen cíl jízdy a červenou čarou předpokládaná cesta kol roveru k cíli.

Tak kde se narodili?

Níže jsem uvedl (a v naší rubrice Narodili se je to též), že prvním narozeným v novém roce v Chotěboři byl Staník Joukl. To podle Novin Vysočina. Ale toto úterý tvrdí Cesta Vysočiny, že novorozenec je z Větrné (kde to je?). Aby toho nebylo dosti, tak o Aleši Nedbalovi, narozeném podle prvního deníku v Chotěboři, tvrdí týdeník, že je z Blatnice (to patří pod Maleč). To nám ten rok pěkně začíná. Neví někdo z čtenářů, jak to vlastně je? Jinak budeme muset počkat na lednové Chotěbořské Echo...
(14.1)
Harryho pozn.: Podle informace místostarosty se Stanislav Joukl skutečně narodil v Chotěboři.

Nový zastupitel

Poté, co byl člen Zastupitelstva města Zdeněk Stejskal jmenován vedoucím odboru školství Městského úřadu, skončil jeho mandát a podal 7.1. rezignaci. Rada města v pondělí proto dle zákona jmenovala novým členem Zastupitelstva Jozefa Piklu, prvního náhradníka téže volební strany (ODS), ředitele Městské bytové správy. Nový zastupitel složí slib na zasedání 19.1. Při této příležitosti je záhodno uvést, že v nových webových stránkách města jsou volení zástupci skryti pod volbou Současnost v hlavním menu, avšak seznam není aktualizován. Náš seznam v rubrice Volby 2002 zachycuje též stav těsně po volbách.
(14.1.)

Nevyšlo to? Vyjde to jinde...

Předseda Svazku obcí Podoubraví ing. Miloš Uchytil, říká v dnešním Právu: "ODAS Žďár chce nyní v Podoubraví vystavět linku, kde by se demontovaly televizory a další elektronika pro účely likvidace odpadu a možného dalšího využití. Mysleli jsme si, že by se toho mohly zúčastnit i Technické služby Chotěboř, ale nevyšlo to." Linka, jakási stolová dílna, by měla být vybudována už v tomto roce. Představitelé Svazku obcí Podoubraví nabídli po konzultaci s obcemi možné lokality ve Vilémově, Malči, Rušinově nebo Podmoklanech. Bude záležet na společnosti, kterou z nich si vybere. Celý článek čtěte zde.
(14.1.)

Nová ulice v Chotěboři

Rada města navrhuje pro novou ulici v lokalitě Morávkovský, která vychází z ulice Větrná a opět do ní ústí, název Polní. Ukládá připravit usnesení pro projednání v zastupitelstvu města dne 19.1.2004. Této zprávy si všiml Richard Macků, který nám mailoval ke zprávě vlevo: "Cesta Vsočiny si asi popletla narození malého Joukla a místo města uvedla ulici Větrnou." Přinejmenším by to bylo neobvyklé...

HC Chotěboř gratuluje jubilantům

V tomto týdnu slaví životní jubileum šedesát let dva význační hokejoví matadoři Jaroslav Kaňkovský a Vladimír Nedbal. HC Chotěboř i za celou hokejovou obec srdečně gratuluje a přeje oběma hodně zdraví a štěstí.
Setkání s jubilanty se uskuteční na schůzi HC, která tímto bude mít slavnostní rámec.
Petr Cakl, Josef Boháč, HC Chotěboř 

(14.1.)

Mrkvičkové mají kapelu Faraon!

V prosinci zahájila svou činnost nová chotěbořská kapela, v níž se sešli tři legendární bratři Mrkvičkové: Jarda, Vláďa a Zbyňďa, které doplňují další muzikanti. Jmenuje se Faraon a její webové stránky najdete na faraon.harry.cz. Kapela hraje jako revival rock band, to jest vrací se k dávným legendárním písním 60. a 70. let (repertoár najdete na webu, stejně jako jejich vystoupení). Zájemci o hostování této kapely tam mají uveden kontakt, v budoucnu budou na webu včas ohlašována vystoupení kapely.
(13.1)

Rada města zasedala

V pondělí 12.1. řádně zasedla Rada města a schválila řadu usnesení. zabývala se mj. prodloužením nájemních smluv města, návrhy pro zasedání Zastupitelstva za týden a řadou formálních záležitostí, takže si je raději přečtěte v originále.
(13.1.)

Okénko Městské policie

Lednové   Okénko Městské policie na adrese mpolicie.harry.cz již vyšlo, zatím s jedním článkem od velitele, který shrnuje prosincové působení MP. Průběžně budou přibývat další články, podobně jako v okénku Radničním.
(13.1.)

Co nového na Marsu? Hodně, ale u nás se to tutlá...

Naše sdělovací prostředky jako obvykle nepřinášejí žádné zprávy, takže se to pokusím napravit. Výše uvádím odkazy na všechny vydávané snímky. Sonda Spirit stále sedí na své přistávací plošině, ale po pečlivém rozhodování vědců z NASA JPL v Pasadeně se má ve čtvrtek poránu našeho času otočit z dosavadního směru na jih do směru na severozápad a pak z plošiny sjet na povrch Marsu (v původním směru jí překážejí neúplně vyfouknuté airbagy). Bylo zjištěno přesné místo přistání. Také již bylo rozhodnuto kam povede její první cesta. Nejprve zamíří na severovýchod k nejbližšímu kráteru, vzdálenému asi 250 metrů. Od něj pak pojede na jihovýchod směrem k Východním kopcům, vzdáleným 2 - 3 km. Máte-li dobré připojení, stojí za to stáhnout si 360 stupňové panorama (6.8 MB) s pojmenováním viditelných kopců na obzoru a uvedením jejich vzdálenosti. Pěkné na prohlížení je také panorama Východních kopců (2.9 MB). (13.1.)

Macků odpovídá místostarostovi

Propagátor lyžování na Svaté Anně Richard Macků je nespokojen, jak místostarosta Milan Linhart vysvětlil, proč město podporuje SkiBus do Hlinska a Svratky a nevěnuje pozornost místnímu areálu na Svaté Anně. Proto na hlavní straně našeho listu uveřejňuje svou reakci na zde níže uvedené místostarostovo vyjádření.
(12.1)

Gratulace šedesátníkům

Můj pán je z okruhu svých kamarádů druhý nejstarší (po Jirkovi Mifkovi st.) a šedesát mu bylo loni, takže další kamarádi budou slavit šedesátiny až letos. První jsou právě dnes na řadě jeho rodák Jarda Kaňkovský, bývalý Telecominík, člověk, jenž se před 20 léty zasloužil o Zimní stadion a dnes už spokojený důchodec, a Berta Jindra, známý muzikant a odborník (nejlepší nejen v Chotěboři) na záda a všechny další bolesti těla (v minulých dnech právě otevřel novou ordinaci doma hned vedle polikliniky). Oběma přejeme hodně zdraví a jen to nejlepší!
(12.1.)

Tradiční Zimní fotbalový turnaj na chotěbořské škváře

Zimního fotbalového turnaje na škvárovém hřišti v Chotěboři se letos zúčastní šest mužstev, která se utkají systémem každý s každým: Chotěboř A, Ždírec B, Lípa, Přibyslav, Staré Ransko a dorost Havlíčkova Brodu.
Úvodní zápasy jsou na programu v sobotu 31. ledna a v neděli 1. února. Další termíny zápasů najdete na naší stránce Fotbal.

(12.1.)

Miniweblog Harryho pána:
Nebudu milionář, nejsem vůl

Pokud vám to přišlo domů taky, víte o čem mluvím. Pokud ne, může vás to potkat jindy. Níže se zmiňuji v nadsázce o tom, že mne čeká výhra tří milionů, když sebou mrsknu a obratem odpovím na vbrzku zaslané materiály. Dnes tedy konečně přišly a mohu vám odhalit, k čemu ten podvod slouží. Všechny ty báječné výhry mohu (snad, možná) získat, když si objednám knihu Domácí lékař v ceně několika set Kč. Sranda stranou, nejvíce mne uráží, že si firma Readers Digest Výběr myslí, že jsem (a se mnou spousta dalších oslovených) takový pitomec, že jim na tu smršť bombastických keců naletím. Fuj...
(9.1)

Fotbalový turnaj

Vedení fotbalového oddílu FC Chotěboř pořádá halový fotbalový turnaj mladších přípravek (ročník 1995 a mladší) 17. ledna 2004 ve Sportovní hale Chotěboř za účasti FC Chotěboř, SK Třemošnice, SK Fotbalová škola Třebíč, FC Vysočina Jihlava, FC Hlinsko, TJ Jablonné nad Orlicí, FC Slovan Havlíčkův Brod, FK Přelouč. Začátek v 8 hod ukončení a následné vyhodnocení turnaje v 15:15 hod.
(9.1.)

Abonentní koncert v ZUŠ

Ve čtvrtek 15. ledna bude další abonentní koncert v sále Základní umělecké školy v Chotěboři, pořádá jej Kruh přátel hudby při Spolku pro komorní a vokální hudbu. V 19.30 tu vystoupí Simona Hečová (violoncello) a Radovan Heč (kontrabas).
(9.1)

Na tři melouny jsou už dva

"Ahoj Harry, musel jsem se pousmát nad posledním miniweblogem Harryho pána (viz níže), poněvadž buď bydlíme každý v jiné Chotěboři anebo se jmenuje jako já (protože prý vyhrává přímo moje jméno :)) a budem se tedy muset o ty tři melouny podělit (což se mi teda nelíbí :)). S pozdravem Tomýk."
To je text mailu, který mi došel, takže jsem opravdu napnutý, kdo vlastně ty tři melouny od Readers dostane a jestli se oba pánové poperou...
Další mail od čtenáře uvádím vpravo, týká se Zlatých stránek a nepřímo Telecomu, což je firma, s níž jsme už před lety rozvázali vzájemné vztahy. Mail dosvědčuje, že co obyčejným telefonem zavání, zavání skutečně. Nutno dodat, že i na internetu se najde řada podezřelých firem a je nutno si dobře rozmyslet, než si něco objednáte. K tomu vám ovšem pomůže zase internet, kde si najdete další potřebné nabídky a vyberete tu nejlepší..

(8.1)

Bacha na Lenku

"Chtěl bych po mých zkušenostech varovat před nabídkou jisté firmy, LENPA - Lenka Hlaváčková, Na Viničkách 649, 250 92 Šestajovice. (lenpa.webpark.cz). Tito výtečníci Vám možná poslali žlutý letáček s nabídkou ZLATÝCH STRÁNEK s povídáním, jak je důležité mít moderní přístup k informacím, atd., atd. Pod pojmem moderní přístup k informacím si zřejmě představují telefonní seznamy! O to by snad ani nešlo, ale otočíte-li leták, zjistíte, že nabízené seznamy Zlatých stránek stojí 700 - 800 Kč/ks bez 5% DPH. Přitom staré seznamy je možno si zdarma vyměnit za nové. Takže - shrnuto - objednáte-li si u firmy LENPA telefonní sezam, vypláznete 800,-Kč a firma se má dobře, protože, jak jsem si ověřil u TELECOMU, prodejní cena Zlatých stránek je kolem 150,-Kč za kus. Navíc TELECOM ani netuší, jak jeho jménem LENPA prosperuje, protože o existenci této "firmy" jako o svém obchodním partneru vůbec neví (tak tomu alepoň bylo loni v květnu). Milan Moc, ZUŠ Chotěboř."
(8.1.)

Chotěbořské karate úspěšné

Na hlavní straně našeho listu přinášíme článek Pavla Halamy o úspěchu chotěbořských karatistů na Mistrovství republiky.
(8.1)

SnakeBite hrají v Brodě a v Olešné

Páteční večer 9.1. bude patřit v klubu Vagon brodské formaci Fousatej Hat. V průběhu večera se před publikem objeví také chotěbořsko/brodská kapela SnakeBite, která ovládne sál na zhruba 90 minut. Obě tyto skupiny se jistě postarají o zajímavý hudební zážitek. SnakeBite bude pak k vidění v pátek 16. ledna v Olešné a v sobotu 31.1. v Nové Vsi u Chotěboře.
(8.1)

Lyžovat můžete i v Chotěboři !

Na webu Počasí na Vysočině najdete přesný a úplný jízdní řád Ski Busu Chotěboř - Ždírec - Hlinsko - Svratka. 
Ale i tak se domnivam, ze by Mestsky urad mel radeji doporucovat lyzovani v Chotebori. Zda se mi, ze uz je hodne spatne, kdyz mesto nejen dostatecne nepodporuje lyzovani v Chotebori, ale dokonce obcany Chotebore nabada k lyzovani nekde jinde...

Richard Macků

Pozn. redakce: Vpravo přinášíme rychlou odpověď místostarosty Milana Linharta na náš dotaz, proč město podporuje Ski Bus provozovaný soukromou firmou, když zde máme areál na Svaté Anně, a zda do toho vkládá peníze.
(7.1)

Z Marsu již barevně

První vysoce kvalitní barevné snímky odeslala včera americká sonda Spirit z okolí svého přistání na Marsu. Umístila tam také památník astronautů, zahynuvších při posledním letu raketoplánu Columbia 1. února 2003. Zpravodajství v češtině je zde.
(7.1.)

Místostarosta o Ski Busu do Hlinska a Svratky
Svatá Anna je a bude lyžařský areál jen místního významu

Ski Bus město Chotěboř nic nestojí, na to bychom opravdu v rozpočtu neměli. Na léto máme pro změnu přislíbený cyklobus, který by sem vozil cyklisty až z Pardubic. Záležitosti těchto autobusových spojů se musí projednávat nejméně půl roku dopředu a v létě nikdo netuší, jaká bude zima. Letošní zima našemu chotěbořskému areálu zatím přeje, ale loni to bylo podstatně horší. Přiznejme si, že lyžařský areál v Hlinsku je minimálně o třídu výš než ten v Chotěboři, který nemůže uspokojit náročnější lyžaře. Hotel s restaurací, k tomu bufet a velkokapacitní parkoviště přímo u vleku, to tady mít nikdy nebudeme. Obě sjezdovky v Hlinsku jsou delší (a mají brzy být ještě delší, protože se plánuje přemostění silnice), jsou tam hned tři vleky. Současný stav areálu v Hlinsku je především zásluhou mnohaletých sponzorských příspěvků mimořádně úspěšného podnikatele a vášnivého lyžaře Roberta Vokáče, který byl později v Hlinsku zvolen starostou a v současné době je zároveň i poslancem parlamentu. Navíc je to výborné nástupiště pro běžkaře do udržované stopy. Sněhové poměry v Hlinsku jsou výrazně lepší než bývají v Chotěboři a také denní i noční teplota bývá zhruba o 2 až 4 stupně nižší, což je často rozhodující pro umělé zasněžování. Jezdil jsem tam 8 let denně do práce, takže za teplotou i výškou sněhové pokrývky v porovnání s Chotěboří si stojím. Zejména pro běžkaře je to výrazný rozdíl, začínají tam atraktivní, skútrem udržované trasy směrem Herálec, Svratka, Žákova hora, Devět skal, osobně jsem si je mnohokrát vyzkoušel. No a Svratka je na tom zas ještě lépe než Hlinsko.
Když to shrnu, Chotěboři chybí soukromý sponzor typu hlineckého starosty, ale i přírodní podmínky jsou tu o něco horší. Příjezdová cesta a velkokapacitní parkoviště obdobného typu jako v Hlinsku v chráněné oblasti je další problém. Já myslím, že by to ani nikdo z Chotěboře nechtěl, aby u Svaté Anny něco takového vzniklo, byl by to ošklivý zásah do přírody. Navíc jsou tam soukromé pozemky. Restauraci s hotelem tam také nikdo nezainventuje, během roku by se neuživila. Musíme si uvědomit, že lidé mají stále větší nároky na pohodlí při trávení volného času a že bez investic v řádech desítek milionů turisty nenalákáme a provozované zařízení si na sebe nevydělá.

Z toho důvodu asi ještě dlouho bude sjezdový areál v Chotěboři sice významný, ale pouze pro místní obyvatele, děti, mládež a začínající lyžaře, kterým naopak vyhovuje kratší, méně náročná a také méně zaplněná sjezdovka. Ti náročnější mají dvakrát v týdnu možnost výjezdu do Hlinska nebo Svratky, ale nic jim nebrání, aby v případě příznivého počasí zbývajících pět dnů lyžovali tady v Chotěboři. Milan Linhart, místostarosta.
(7.1.)

Živnostenský úřad oznamuje

Na hlavní straně našeho listu přinášíme článek Františka Šimona, vedoucího Obecního živnostenského úřadu Chotěboř, o změnách v živnostenském podnikání. Článek jsme doplnili užitečnými odkazy na znění živnostenského zákona a další potřebné záležitosti, takže jistě zaujme všechny živnostníky a podnikatele.
(7.1)

Náš místostarosta jedním ze tří králů vtipálků
Hejtman dostal kamení na silnice, knihu přesčasů lékařů a kadidlo na voliče

Kamení, knihu a kadidlo vezli v úterý na setkání starostů do Třeště hejtmanovi kraje tři králové. Tři dary od K vezli tři mudrci od K, v civilu tři místostarostové - Jaroslav Poborský z Ledče nad Sázavou, Jiří Ondráček z Havlíčkova Brodu a Milan Linhart z Chotěboře. Chyběli jen ti velbloudi. Místostarostové jsou členy KDU-ČSL, mají ten biblický příběh doslova v malíčku, a protože i hejtman František Dohnal by ho měl znát jako každý, kdo vzejde ze stejné stranické stáje, napadlo tři vtipálky ho trochu překvapit. A to se jim povedlo. "Tři králové přivezli Ježíškovi dary a my je svému panu hejtmanovi vezli též, aby měl z čeho nadělovat," smál se Slávek Poborský. "Dostal kamení, které po zalití asfaltem pomůže opravit rozbité silnice na Vysočině. Dostal knihu přesčasů havlíčkobrodských lékařů, aby věděl, jak na zdravotnictví, a dostal kadidlo, aby v roce voleb mohl kvalitně podkuřovat voličům..." 
(7.1.)

Bundesliga Chotěbořska končí 2. kolo

V tomto týdnu skončí Amatérská hokejová liga Chotěbořska 2. kolo ze čtyř kol vzájemných utkání osmi mužstev každý s každým a začne tedy druhá polovina ligy. Výsledky Bundesligy ke včerejšímu dni přináší naše rubrika Bundesliga. O první místo se zatím přetahují Smaltovna s Nepy Pantery, ale Nepy mají jedno utkání k dobru.
(7.1)

Miniweblog Harryho pána: Jak jsem vyhrál 3 miliony (už skoro nabeton)

Nedávno jsem tu psal, že již žijeme v Českém ráji a doprovázel to příklady pro škarohlídy, tvrdící opak. Nyní jim zasadím opět těžkou ránu: Byl jsem vybrán jako příjemce tří milionů Korun Českých. Samy dvě paní ředitelky a jeden manager firmy Výběr Readers Digest z Prahy mi píší a svými podpisy stvrzují, že mám šanci na výhru Té Velikosti a když rychle odpovím, dalších 600 tisícovek mne nemine. Vybral mne Jejich Počítač ze všech občanů Chotěbořských, Chotěboř je jim dobře známa (!), mnoho mých spoluobčanů se zúčastňuje jejich her a výherci žijí možná právě v Chotěboři... Stačí jen málo, maličko: Ostražitě hlídat schránku poštovní a vyhlížet paní listonošku, která mi přinese obálku se "vstupními listinami". Tu mám rychle otevřít a jednat co nejrychleji, protože čím dřív odpovím, tím víc vyhraju. Teď už záleží všechno jenom na mně, protože jen 6 lidem ze 100 přidělil počítač výsadní postavení, které jim zabezpečí mimořádné výhody (!?) Obálka je už na cestě ke mně, takže radostně vyhlížím a uvažuji co s těmi melouny udělám. Jak říkám, žijeme už v (Českém) ráji, kdekdo nám cpe slevy a peníze!...
(6.1)

Městský úřad oznamuje SKI BUS

Dnes zahajuje lyžařský autobus do Hlinska a Svratky. Zajiš´tuje firma Connex ve spolupráci s městem. Podrobný jízdní řád na nástěnce  města na náměstí. SKI  BUS jezdí z náměstí T.G.M. ze stanoviště č. 4 od 6. ledna do 28. února, tedy dnes poprvé! Úterý 16.30, v Hlinsku je v 17.00. Návrat z Hlinska ve 20.15, příjezd do Chotěboře ve 20.45. Sobota 8.30, v Hlinsku je v 9.00. Návrat z Hlinska v 15.45, příjezd do Chotěboře v 16.15.Na sobotní autobus navazuje v Hlinsku další SKI BUS do Svratky a zpět.
(6.1.)

Harryho miniweblog

"Americký robot kráčí po Marsu" oznamuje titulek pondělního Blesku. Autor asi neví, že se rover sondy Spirit ještě ani nepohnul ze svého místa, protože vědci pečlivě vybírají trasu jeho první cesty z panoramatických snímků, které pořizuje. A až se asi za týden pohne, rozhodně nebude kráčet, ale pojede, protože má šest kol. Autora asi spletlo, že ho ve škole učili, že rover je tulák a myslí si, že je to Honza Chodec. Kdopak to tam asi ty články píše...
(6.1)

Novinky na radnici

V naší rubrice Radniční okénko přinášíme přehled docházky radních a zastupitelů, vydaný sekretariátem starosty, a dále zprávu místostarosty o zahájení Tříkrálové sbírky nědělním koncertem v kině, doprovázenou dvěma fotkami od Jany Tomáškové.
(6.1.)

Pěkné mrazy

Až příliš pěkné mrazy tu máme, vzkazuji všem čtenářům mimo Chotěboř i v cizině, dnes ráno jsme měli mínus 17,1 stupně Celsiova. Ale já spal venku, pravda zamlada, už při mínus dvaceti a můj pán tvrdí, že tu zažil, taky za mlada, i mínus třicet.
(6.1.)

První je Staník Joukl

Prvním Chotěbořákem narozeným v roce 2004 se stal Stanislav Joukl, který přišel na svět v sobotu 3.1. Gratulujeme rodičům a přejeme jim i novorozenci všechno nejlepší! Novorozence od r. 2001 registruje naše rubrika Narodili se.
(5.1)

A.s. NATE měla nejúspěšnější rok

"Hospodářské výsledky jsou pravděpodobně nejlepší za celou historii firmy. Těch jsme dosáhli s mimořádně nadstandardním úsilím a tady nezbývá, než poděkovat mým spolupracovníkům," uvádí ředitel chotěbořské společnosti NATE Petr Papoušek dnes v Novinách Vysočina. Celý článek čtěte zde.
(5.1.)

Zmizelý nalezen mrtev? Byla to fáma!

O vánocích jsme uvedli zprávu o zdejším důchodci, který zmizel o Štědrém dnu a byl hledán policejním pátráním. Jeho tělo prý bylo nalezeno až po Novém roce v prostoru rybníků Kacíře a vše nasvědčuje tomu, že šlo o sebevraždu oběšením. To říká informace, která se v pondělí šířila Chotěboří. Avšak v úterý ráno to uvedla na pravou míru MF Dnes v regionálním vydání, když napsala, že "dvaasedmdesátiletý důchodce z Chotěboře, který se ztratil loni na Štědrý den, je stále nezvěstný. Potvrdil to zástupce vedoucího obvodního oddělení policie v Chotěboři Roman Müller. "Stále po muži pátráme. Prověřovala se dále spousta věcí a přes různé kontakty i jeho okolí. Pracuje na tom i kriminálka," řekl policista."
(6.1.)

Z lyžařského areálu Svatá Anna >

Lyžování na Svaté Anně je v plném proudu! Aktuální info a foto sjezdovky najdete na snih.chotebor.info. Po prvních dnech lyžování se na sjezdovce podle očekávání sice objevilo několik vydřených míst, ale více než čtyřhodinová úprava v sobotu večer napomohla tomu, aby svah nabízel opět dobré podmínky pro lyžování. Asi na polovině sjezdovky je technický sníh ve výšce 5 - 25 cm, k lepším podmínkám přispělo i nově napadlých 10 cm přírodního prašanu. Richard Macků.
(4.1.)

Příští týden se na svaté Anně bude lyžovat
od úterý do pátku, vždy od 15:00 do 18:00. V pátek je navíc večerní lyžování od 20:00 do 22:00. Příští víkend opět od 9:00 do 18:00. Doufejme, že předpovídaná obleva nedorazí v takové síle, ale naopak ještě nějaký sníh přidá...

svanna030104.jpg (32354 bytes)
Sv. Anna 3.1. v 9:58. Foto: Richard Macků
Americká sonda přistála na Marsu

V neděli 4.1. v 5:35 našeho času úspěšně přistála na Marsu na dně kráteru Gusev první ze dvou sond Mars Exploration Rover, nazvaná Spirit, a vyslala krátce poté prvních pět snímků. Zde je panoramatický snímek ve větším provedení. Všech 64 přijatých snímků v nezpracovaném stavu si můžete prohlédnout zde. Video z řídícího střediska po přistání a animace z Marsu je od BBC zde (formát Real Player).Místo přistání sondy poblíž velkého kráteru je na snímku zde. Nové snímky z večera 4.1. jsou zde.
(4.1.)

Na Silvestra dva kloučci

Poslední narození Chotěbořáci v roce 2003 jsou Aleš Nedbal a Rostislav Tót, kteří přišli na svět o Silvestru. Viz naši rubriku Narodili se .
(2.1)

Co nás čeká v novém roce

Co nás čeká?
Nemocní budou už od ledna pobírat mnohem méně peněz než dosud, v prvních třech dnech pracovní neschopnosti klesne z poloviny na čtvrtinu výdělku, v prvních dvou týdnech nemocenská klesne o desetinu.

A co v Chotěboři

Obecní živnostenský úřad uspořádá dva velké řemeslné trhy na náměstí: Jarní trh řemesel se bude konat 2. dubna, posvícenské řemeslné trhy pak 15. října.
(3.1.)

Zalyžujte si na Svaté Anně

Lyžařský areál Svatá Anna v Chotěboři sděluje, že bude v provozu již od prvního lednového víkendu, vždy od 9:00 h.
(2.1.)

Živnostníci začnou odvádět vyšší minimální pojistné na sociální a zdravotní pojištění, od ledna 2004 cca 1070 Kč na zdravotní a cca 1200 na sociální. Stoupne základ pro výpočet pojistného z 35 na 40 procent rozdílu mezi příjmy a výdaji. Budou muset platit minimální daně z příjmů, i když budou ve ztrátě, či jejich zisk bude jen malý - cca 8430 Kč. A ještě jedna změna - od příštího roku už musí platit sociální pojištění všichni OSVČ (pokud není současně zaměstnancem, důchodcem nebo studentem), doposud to bylo nutno platit až od určitého příjmu OSVČ. Dále se zdraží DPH od 1.1. u těchto služeb a výrobků: telefonování z pevných linek i mobilů, internet, služby realitních kanceláří, právní a účetní služby, daňové poradenství, zpracování dat, pronájem osobních aut, vodou ředitelné barvy a laky, bionafta a bioplyn, výrobky z recyklovaného papíru (k dalšímu zvýšení DPH pak dojde od 1. května). Zcela nad rámec reformy se zvýší účty za energie. Například elektřina podraží od ledna pro domácnosti v průměru o 3,8 a plyn o zhruba 3 procenta. Přesnější přehled změn naleznete na této stránce a také na této stránce. (3.1.)


Náměstí v Chotěboři 31.12.2003
Foto: Roman Juránek
namesti311203.jpg (14186 bytes)

 

Miniweblog Harryho pána: Je Zábavná pyrotechnika zábavná?

Zábavnou pyrotechniku, hojně používanou nejen na Silvestra, lze rozdělit na rachejtle a petardy. Zatímco na rachejtle je pěkné podívání a patří k oslavám různého druhu, petardy slouží především k polekání lidí a zvířat ránou a bleskem, a také k uspokojení choutek a zábavy házejícího. Také letos jsme byli svědky házení petard přímo z oken a balkónů. Nehledě k Občanskému zákoníku, jenž praví že nikdo nesmí obtěžovat ostatní hlukem, pachem a světlem nad míru obvyklou, je házení petard projevem totální netolerance k ostatním lidem a samozřejmě ke zvířatům. Neboť ne každému to vyhovuje, když chce v klidu posedět při Silvestrovské noci a je mu to znemožněno boucháním a blýskáním pod okny. Mnohá města již přijala vyhlášky, omezující nebo zakazující používání "zábavné" pyrotechniky na jejich území. Nastává čas, kdy by se i vedení našeho města a Zastupitelstvo měly zabývat obdobnou vyhláškou. Zajisté je třeba vykázat petardy z území husté zástavby města. Chceš si bouchat? Tak mazej za město do polí a tam si dělej co chceš! Vypouštění barevných raket by pak měla vyhláška povolovat jen v určených dnech a hodinách. Mnozí lidé, nejen dospělí ale i děti, si totiž pletou svobodu a demokracii s úplnou volností svého jednání bez ohledu na okolí. Toho pak využívá lobby prodejců pyrotechniky, je to velký kšeft. A tak se holt musí, právě v zájmu svobody a demokracie, přikázat některým lidem slušné chování k ostatním vyhláškou pod pokutou... (1.1.)

Nové Radniční okénko

Je nový rok a tedy začínáme vydávat nové lednové Radniční okénko. Najdete v něm informaci místostarosty o letošních záměrech města s průmyslovou zónou. Jako vždy budou nové zprávy v Radničním okénku postupně přibývat. Webovou stránku Radničního okénka jsme upravili do levé části obrazovky, aby majitelé větších monitorů mohli ve zbývající části obrazovky otevírat další okno s jiným programem. Postupně tak chceme upravit celý náš list. (2.1.)

Na Svaté Anně se lyžuje

Lyzarsky areal Svata Anna bude v provozu od 1. 1. 2004, informace o presne provozni dobe budou upresneny (do konce prazdnin bude pravdebodobne prodlouzena), nebo je najdete na snih.chotebor.info. Behem silvestrovske noci napadl dalsi snih, ale pro lyzovani to bylo skutecne jen zanedbatelne mnozstvi, proto jsou podminky pro lyzovani stale jen omezene. Tzn. sjezdovka je upravena a kazdy den je na miste nekdo z obsluhy vleku. Pokud je nekdo nedockavy, muze klidne prijit. Kdyby se vsak lyzovani spustilo naplno, vydrzel by nam svah tak maximalne pul dne. Doporuceni je tedy asi takove, ze je lepsi jeste par dni pockat a neznicit si dobry zaklad. Dnes bylo pouzito snezne delo pro zpevneni podkladu trochou vody, ktera doufejme vytvori dostatecne pevny krunyr. S mrazy, ktere nyni prichazeji, se zacina opet zasnezovat. Snad tedy kdyz uz priroda nepomuze, taky nic nezkazi... :-)
Stastny novy rok preje Richard Macku
. (1.1.)

Na Marsu začne být rušno

V neděli 4.1. ráno v 5:35 středoevropského času přistane na Marsu první ze dvou amerických sond, Spirit. Další bude následovat 24.1. Podrobnosti a foto přistávací oblasti najdete zde v češtině, zde na webu NASA v angličtině. (1.1.)

na II. polovinu měsíce
Další Novinky, z prosince 2003, najdete v odkaze Minulé Novinky níže

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet