vanleft.gif (2732 bytes)

Všem čtenářům přejeme šťastné Vánoce a hodně zdraví v novém roce 2004 !

vanright.gif (2711 bytes)

*

harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

 

číslo 66

harry.jpg (9789 bytes)

prosinec 2003

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 65 četlo: 5611


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Výhodné telefonní služby
od firmy AICOM Havl. Brod

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit i v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény jméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info

Cenové akce a soutěže
OVD Jednota

Minulé Novinky  |   Předminulé Novinky
Archiv vydání
  |   inzerce.harry.cz


www.festivalfantazie.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina

Chotěboř - zeměpisná poloha, nadmořské výšky
Chotěbořské weby   |  Město Chotěboř
Portál CH net  |  Chotěboř.info
Kultur.programy  |  Kino | Mapa ulic Chotěboře

KinoCafé a Filmový klub Velký voči Chotěboř
Narodili se  |  Volební rubrika
ODS Chotěboř  |  ČSSD Chotěboř

Kam zajít - Chotěboř | Letiště Chotěboř
Chotěbořské Echo v PDF:

č.2
č.3 č.4 č.5 č.6 č.7 č.8 č.9
Sportovní strana
Fotbal   |  Hokej  |   Bundesliga

Zimní stadion města Chotěboře
Volejbal  |  Volejbal juniorů | Ping-pong
Atletika TJ CHS  |  Atletika SK

Chotěbořské Jídelní lístky:

PD Halama  PD Veselý  Hotel Harmonie (Borek)
Na růžku  Modrá hvězda 
Pizza až do domu 

4listek2m.GIF (1282 bytes)4listtitulm.GIF (2449 bytes)

Radniční okénko Chotěboře
radnice.harry.cz

Okénko Městské policie Chotěboř

Okénko
Městské policie

mpolicie.harry.cz

ikonddnv.gif (4769 bytes)

harrynovinky.JPG (5772 bytes)

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí,
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Vánoční soutěž Jednoty Havlíčkův Brod

Blahopřejeme výhercům Velké Vánoční soutěže:
Televize SONY -
Alois Bureš, Havl. Brod 3238
DVD přehrávač:
Karel Nevečeřal, Lipnice, Václav Zachariáš Dol. Bučice 274, Lucie Veselovská, Havl. Brod 3245, Marta Derničková, Olešenka 59
koženková bunda:
Jana Dvořáková, Vilémov 235, Ludmila Pleskačová, Vepříkov 94
Discman:
Oldřich Dolejší, Babice 45, Pavla Bártlová, Dolní Město 275, Zdeňka Nouzová, Ostrov 9, Marie Průšová, Vepříkov 8,
Radio+TV:
Karel Hájek, Havl.Brod 1876, Zdena Šupitová, Ždírec 403

a dalších 87 cen - Kompletní Výherní listina je zde

losvan1.jpg (2827 bytes)losvan2.jpg (2726 bytes)losvan3.jpg (3298 bytes)

Výherci 1 litru Fernetu z 19.12.:
Eva Dušková,
Chotěboř, Stanislav Čejka, Jitkov, Jana Zemanová, Malčín
Výherci 1 litru Fernetu z 18.12.:
Jana Pochopová,
Přibyslav, Jan Drahozal, Hradec, Jiří Kafka, Rovný
 

Dřívější výherce najdete na webu Jednoty OVD zde: www.jednotahb.cz .

Malá prosba na závěr roku

Milí čtenáři našeho psího listu, přejeme vám všem veselého Silvestra. Pamatujte však na nás psy. Velká většina z nás se bojí petard, rachejtlí a záblesků z nich, sírový smrad našim čenichům milionkrát citlivějším než lidským, také není příjemný. Prosím vás za všechny psy ve vašem okolí, když už budete házet petardy, nečiňte tak u domů, kde žijeme se svými pány. Děkuje vám bobtail Harry. A do nového roku všechno nejlepší lidem i psům!
(31.12)

Chotěbořské Echo č. 10 je již na internetu

Poslední, 10. číslo Chotěbořského Echa je již umístěno ve formátu PDF (Acrobat Reader) na webových stránkách města zde. Nemáte-li Acrobat Reader pro čtení formátu PDF (ten má tu výhodu, že na monitoru vidíte přesnou kopii papírového Echa i s grafikou a fotkami), zde si můžete zkopírovat verzi pro Windows (3.9MB). Zkuste však nejdříve kliknout na odkaz výše, MS Internet Explorer od verze 4 by měl pdf soubory ukázat.
(31.12.)

Ztratil se důchodce

Policisté pátrají po dvaasedmdesátiletém muži z Chotěboře. Na Štědrý den oznámila jeho manželka, že po obědě odešel na procházku a ještě se nevrátil. "Všechna hledání však byla s negativním výsledkem," upřesnila policejní mluvčí Jana Mazourová. Do akce byli zapojeni policisté obvodních oddělení policie v Chotěboři, Golčově Jeníkově a Přibyslavi, psovodi, policisté dopravního inspektorátu a také strážníci.  (31.12.)

Ohňostroj v Krucemburku již v 17 h

Na Slavnostní ohňostroj se můžete podívat už na Silvestra od 17 hodin v Krucemburku. V Chotěboři letos jak známo ohňostroj nebude.
(31.12.)

Město dědilo

Město Chotěboř se stalo dědicem movitého a nemovitého majetku po zesnulém malíři Miroslavu Parákovi. Dědické řízení zatím ještě není ukončeno, ale je jisté, že do vlastnictví města přejde domek, kde malíř dlouhá léta žil a jeho sbírka obrazů, čítající několik desítek kusů. Jaké plány má město s tímto majetkem, oznámil místostarosta Milan Linhart. "Parákův dům je ve špatném stavu a město ho udržovat nemůže. Proto se rozhodlo dům prodat některému ze soukromých zájemců. Parákovy obrazy jsou zatím uloženy v městském muzeu, kde budou vystaveny. Do budoucna plánuje město zřídit pro některá Parákova vybraná díla pravděpodobně stálou expozici."
(30.12)

Děti jsou raději doma

Zdejší Dům dětí a mládeže Junior zahajuje provoz v pondělí 5. ledna, kdy otevírá Klub. "Pokud nejsou naplánovány speciální akce, má Dům dětí a mládeže Junior zavřeno vždy, když mají děti prázdniny, pro dlouhodobý nezájem dětí v těchto dnech opouštět rodinný kruh," sdělila pracovnice DDM Tereza Boháčová a dodala: "Už ve čtvrtek 8. ledna však začínají v 16.30 v Junioru minitaneční pro děti prvního stupně základních škol, a budou mít celkem deset lekcí."
(30.12.)

Rádi bychom se vrátili, ale není kam

"My žádné slevy nechystáme, protože žádné kolekce nezbyly. Lidé všechno před Vánoci vykoupili. Navíc, náš obchůdek je malý, takže zboží nebereme tolik," vysvětluje Radka Mrkvičková z chotěbořského obchodu s potravinami v dnešních Novinách Vysočina a pokračuje: "Před Vánoci u nás lidé nakupovali opravdu hodně, vypadá to, že se začínají vracet do malých obchodů a nechodí jen do supermarketů."
K tomu dodáváme: Rádi bychom se vrátili do malých obchodů, ale není kam. Všechny krom Mrkvičků již byly zlikvidovány a celá východní půlka Chotěboře nemá kde nakupovat. Musíme až do OD Doubravka, který však na takový nával není dost připraven.Také není žádný med tahat nákupy z té dálky zpět...

(30.12.)

Miniweblog Harryho pána: Radostný to život jako v ráji

Jsou škarohlídi, kteří píší o tom, jaké hrůzy nás čekají po Novém roce. Prý zdražování kdečeho, vyšší DPH, dańové reformy, větší zdravotní a sociální pojištění, menší dávky v nezaměstnanosti, atd. atd. Lze se tomu jen podivovati, protože při pozornějším pohledu na Český ráj zjistíme snadno, že už jsme v něm. Barevné letáky supermarketů a obchodních řetězců v našich schránkách jsou plné stále zlevňovaného zboží a potravin. Samé přeškrtané ceny, a to měsíc co měsíc, brzo nebude již co zlevňovat neb ceny zákonitě musí klesnout k nule. Jistá pojišťovna tvrdí v televizi prostřednictvím svého poněkud natvrdlého klienta, že díky jí můžeme již v mladém věku pobírat důchod bez práce, jindy zase, že nemusíme nic dělat a bereme prachy. Jistá telekomunikační firmička zase ušetřila jednomu pánovi tolik peněz za telefon, že si může, jak hlásá v rádiu, dovolit dceři koupit slona místo požadovaného pejska. Jistá velká telekomunikační firma slibuje, že když jí zavoláme, poradí nám, jak i přes zdražení DPH volat levněji! Další jistá firma prodávala v Chotěboři zimní boty za 199 Kč. Stačí si jen počkat na výprodej. Další jisté firmy se můžou přetrhnout, aby nám zdarma poskytly cenné dary či služby. Stačí si jen s jejich zástupcem zajít na teplý oběd (taky zdarma) nebo si od nich něco objednat a zdarma nám přibalí ledacos. No jak říkám, už jsme v ráji...
(29.12)

Ticho na Marsu

Stále neúspěšné jsou pokusy Evropské kosmické agentury Esa, na nichž se podílí i NASA a britští vědci, o navázání kontaktu se sondou Beagle 2, která dopadla na Mars patrně do nějakého kráteru. Pokud vás zajímá nejnovější situace, hledejte na webu sondy Beagle 2. Zatím tam visí: 29-Dec-2003, 09:30 GMT, No signal received via Odyssey. Takže ani v pondělí žádný signál.
(30.12.)

Co je a co by mohlo být na svaté Anně

O lyžařském areálu svatá Anna u Chotěboře píše v článku na hlavní straně našeho listu Richard Macků, webmaster stránek snih.chotebor.info. Můžete tam vidět fotky ze zasněžování sjezdovky. V závěru autor vyzývá čtenáře, firmy a instituce, aby pomohli vrátit areálu bývalou slávu a opět jej zviditelnit.
(27.12)

Jo, ta rychlost...

Jedno těžké a jedno lehké zranění si vyžádala páteční dopravní nehoda mezi obcemi Modletín a Rušinov na Chotěbořsku. Řidič nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky a narazil do stromu. Škoda činila 124 tisíc korun.
(29.12.)

Firemní hokejový turnaj

Sobotní turnaj chotěbořských firem vyhráli na Zimním stadionu Novotného zedníci (Jaroslav Novotný) a obhájili tak loňské prvenství.Ve finále porazili Plynaře 2:1. Hrálo se na 2x20 min.hrubého času,za účasti 6 týmů. Konečné pořadí bylo: 1. Zedníci Novotný, 2. Plynaři, 3. GCE,s.r.o., 4. INTERLIGNUM, 5. TENEZ,a.s., 6. CHS Služby.
Turnaj měl dobrou úroveň za diváckého zájmu a byl zakončen patřičnými oslavami v Hospůdce na Zimáku.

Josef Boháč
(29.12.)

Harryho Poděkování

Všem, kteří nám poslali vánoční přání poštou, e-mailem nebo SMS, moc děkujeme. My tradičně budeme rozesílat PF 2004, které též tradičně sesmolí o vánocích (před nimi není čas) můj pán. 
(25.12)

Chlapeček pod stromeček

Přímo pod stromeček přišel na svět nejkrásnější dárek Doležálkům z Chotěboře, když se 24.12. narodil jejich syn Marek. Gratulujeme a přejeme, ať roste do zdraví a síly. V prosinci se zatím v Chotěboři narodilo 6 dětí, podrobnosti najdete v naší rubrice Narodili se.
(27.12.)

O vánocích na Zimáku

Nejbližší program na Zimním stadioně v Chotěboři je turnaj přípravek, bude probíhat celý pátek 26.12. V sobotu 27.12. se rovněž celý den hraje tradiční turnaj chotěbořských podniků a firem. Večer téhož dne se hraje od 17 hodin přátelák HC Chotěboř A versus druholigový Žďár n.S. Výsledky všech vánočních akcí přinášíme v naší rubrice Hokej.
(25.12.)

Z ještě nezachumeleného Chotěbořského náměstí (dnes už je tam sníh)
Foto: Harryho pán

vanoce03a.jpg (14175 bytes)*vanoce03b.jpg (15268 bytes)

Vánoce s mrazem

Pořádný mráz začal už 23.12. a na Štědrý den ráno tu máme stabilně mínus 15, když foukne větříček, tak ještě o 7 desetinek více. Dostal jsem do svého pelechu kožich, abych měl odspodu teplo, ale jinak mi spát na mraze nevadí, můj kožich je už dostatečně chlupatý. Tak Vám všem přejeme hezký a bohatý Štědrý den! (24.12.)

Nový web Chotěbořský

Při předvánočních nákupech objevila moje panička nový web Chotěbořský, který zařazujeme do našeho seznamu  . Patří firmě Jana Lacinová, výroba oblečení pro panenky, a najdete jej zde. Vybrat si tam můžete pohodlně v katalogu a zboží je zasíláno i na dobírku.
(23.12)

Rada města řádně zasedla 22.12.

Pondělí 22.12. byl den řádného zasedání Rady města Chotěboře. Její kompletní usnesení si můžete přečíst zde. My pro vás jako obvykle vybíráme ta, která považujeme za zajímavá: Rada města jmenuje p. Ing. Zdeňka Stejskala do funkce vedoucího odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu Chotěboř s účinností od 1.1. 2004. Krajský úřad kraje Vysočina vydal souhlas se jmenováním. Rada města projednal žádost p. Čeňka Berouska, Mezilesí 501, Praha 9 o provozování tradičních českých trhů v Chotěboři, nejlépe na náměstí T.G.M. Rada města souhlasí s provozování těchto trhů na městské tržnici. Rada města rozhodla o nové provozní době Lékařské služby první pomoci od 1.1.2004 takto: pracovní dny 17 – 20 h, volné dny 10 – 20 h.
(23.12.)

O Vánocích na Marsu

Jistě znáte naši slabost pro kosmonautiku, takže připomínáme, že 25.12. přistane na Marsu modul evropské sondy Mars Express, nazvaný Beagle 2 (vstup na oběžnou dráhu a počátek přistávacích operací bude ve 3:53 h). Přímý přenos a momentální stav sondy je možné sledovat na webu Mars Expressu zde (odkaz je tam vpravo nahoře, web streaming + webcam from ESOC). Americké sondy tam přistanou 3. a 24. ledna 2004. Japonská sonda, též tam mířící, už definitivně zkolabovala.
(24.12.)

Diskuze okolo Sokolovny

V poslední době se opět na stránkách našeho listu rozpoutala diskuze okolo Sokolovny. Dnes do ní přispívá Rada občanského sdružení Perspektiva-Šance článkem nazvaným "TJ Sokol - učitel barona Prášila?", který uvádíme na hlavní straně. Pro lepší orientaci čtenářů v problému Sokolovny tam najdete odkazy na články dosud u nás uveřejněné. Připomínáme, že doručené články uveřejňujeme v nezkráceném znění, což platí o všech, nikoli jen o těch vztažených k Sokolovně. Redakce k diskuzím uveřejňovaným v našem listě zatím nezaujímá stanovisko.
(23.12)

Starosta ke spoluobčanům

V naší rubrice Radniční okénko přinášíme promluvu starosty ke spoluobčanům. Tomáš Škaryd v ní hodnotí uplynulý rok v Chotěboři a vyjadřuje se k tomu, co náš čeká v roce dalším. Spolu s místostarostou Milanem Linhartem pak v závěru připojuje přání k vánočním svátkům a do nového roku.
(My jsme vám tuto promluvu z posledního Chotěbořského Echa přislíbili níže již dříve, ale protože i pro počítače platí, že jednou stěhovat je horší než dvakrát vyhořet, ztratila se nám její elektronická verze v hlubinách pevných disků našich PC. Nyní to tedy napravujeme.)

(23.12.)

Daně městu nestačí

"Město nemá žádné finanční příjmy z vlastního majetku a plně závisí na státním rozpočtu. Navíc daňové příjmy města nejsou vysoké, ba co víc, jsou horší než loni. To vzniklo přerozdělením daňového systému na základě odhadu ministerstva financí. Město Chotěboř se tím dostalo do velmi nevýhodné pozice," objasňuje stav financí města na příští rok místostarosta Milan Linhart v dnešních Novinách Vysočina a uvádí, že některé rozpočtové položky bude nutno ještě krátit. Celý článek si přečtěte zde.
(23.12.)

Kapři jsou na stáncích

První vánoční kapry dodala obchodníkům ve čtvrtek společnost Rybářství Vysočiny Chotěboř. Se stánkovým prodejem začne v sobotu před obchodními domy v Havlíčkově Brodě a v Chotěboři, od pondělí bude dodávat také desítkám prodejen Jednoty v menších obcích na Havlíčkobrodsku. "Ryby mají téměř tři kilogramy a jejich kvalita je dobrá," řekl ředitel Josef Nikl. Chotěbořští kapři mají jednotnou cenu 68 korun za kilogram. Na sádkách prodává podnik celoročně kromě kaprů také amury, štiky, candáty, sumce nebo pstruhy. "Na stáncích na požádání ryby zabíjíme, na sádkách i vykucháme a oškrábeme," uvedl Josef Nikl.
(20.12)

Betlémské světlo online

Skauti pripravili novinku. Tou by melo byt temer on-line prenaseni fotek z rozvozu Betlemskeho svetla vlakem z Havl. Brodu pres Chotebor, Hlinsko a Chrudim do Pardubic. Pomoci technologie GPRS bychom fotky na adrese http://extranet.kr-vysocina/pocasi/bs chteli aktualizovat primo z vlaku po kazdem jeho zastaveni ve stanici.
Povedlo se to, celkem ctyrikrat za cestu z HB do Pardubic jsme aktualizovali fotky. Dalsi pribudou behem vikendu...
Richard Macků.
(20.12.)

Vánoce v Dětském domově

Podle sdělení ředitelky Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře Etely Coufalové, ze 42 obyvatel zůstane v domově o Vánocích 15 dětí. Pro ostatní si přijedou rodiče. "Bohužel se každým rokem stává, že si pro někoho rodiče nepřijedou, a to pak děti prožívají velké zklamání," konstatovala. Zároveň dodala, že pokaždé tráví Štědrý večer s dětmi v dětském domově, bez nich si nedokáže Vánoce představit. Štědrý den probíhá v dětském domově podobně, jako v domácnostech. Děti pomáhají připravit slavnostní tabuli, chodí na procházku do přírody, lijí vosk, hází pantoflem, k večeři mají salát a kapra a poté nejstarší obyvatelé, kteří příští rok z domova odejdou, rozdávají dárky. "Chtěla bych moc poděkovat všem sponzorům, protože bez nich by děti moc dárků pod stromečkem nenašly. Sponzoři nám pomáhají zabezpečit dětský domov," dodala na závěr ředitelka.
(22.12.)

Vyšlo Chotěbořské Echo č. 10

Poslední číslo 13. ročníku listu Chotěbořské Echo se objevilo v prodejnách papírnictví a trafikách ve čtvrtek a pátek. Jako obvykle za dva týdny vyjde jeho internetová mutace, na což vás tu upozorníme. Z tohoto čísla Echa se některé články objeví již vbrzku v naší rubrice Radniční okénko, první bude o víkendu vánoční a novoroční promluva starosty města Tomáše Škaryda k občanům města.
(19.12.)

Další jednání o Lékařské pohotovosti v Chotěboři

Ve středu 17.12. se konalo další jednání okolo Lékařské pohotovosti. Měla by ji podle záměrů radnice převzít havlíčkobrodská společnost Baukomplex a provozovat ji v Chotěboři. K tomu sdělil místostarosta Milan Linhart: "Od února by Baukomplex zastřešil naši pohotovost. Město se tak zbaví administrativní zátěže a nemuselo by vybírat příspěvky od okolních obcí. Částka od kraje totiž Chotěboři nestačila a město na LSPP doplácelo. Letos ztráta Chotěboře činila něco přes sto tisíc korun. Některé obce kolem Chotěboře nedávno odmítly peníze na pohotovost městu přispívat. Včera se město s Baukomplexem v podstatě dohodlo. LSPP bude sídlit v budově kraje, kde je dnes spolu s rychlou záchrankou. Pronájem prostor zaplatí město částkou 75 tisíc korun ročně. Záležitosti kolem LSPP, především pak smlouvu, musí ještě v lednu schválit zastupitelstvo. Předtím se věc samozřejmě projedná i v Radě města. Změny ale čekají provozní dobu pohotovosti. Ta by byla zkrácena." Starosta Tomáš Škaryd k tomu doplnil: "Nějaké peníze od kraje totiž odčerpá dětská pohotovost v Brodě a také sanita. Chotěboř dostává na LSPP 1,4 milionů korun, na dětskou pohotovost, jíž zabezpečuje Baukomplex, jde 182 tisíc a dalších sto tisíc spolkne provoz sanity. My bychom celou částku dali Baukomplexu a on si to už rozpočítá. Ve všední den i o víkendu by tak lékaři pohotovosti sloužili jen do osmé hodiny večer, zatímco dnes LSPP končí 22. hodinou. O víkendu bude služba zkrácena i ráno, místo v osm by měla začít až v deset hodin. Lidé jsou ale především rádi, že LSPP ve městě zůstane. Od začátku jsme chtěli, aby LSPP v Chotěboři zůstala, ovšem ne pod městem. Jsme rádi za vstřícný přístup Baukomplexu,“ uzavřel po jednání starosta.
(18.12.)

Mail od čtenáře
K Předvánoční nadílce (viz níže)

"Ahoj, Jirko! Tak to se týká mě. Bohužel. Klidně tam můžeš dopsat, že bych tu svini nejradši zadusil. To nový kolo jsem měl týden. Zajímavý. Mý kolegyni z Brodu-Perknova v neděli v noci ukradli z řadovky (garáž mají pod kuchyní !) ze zamčené garáže půl roku starýho Seata. Zdraví Z."
Dodatek Harryho pána: Mému kamarádovi (když byl v nemocnici) ukradl darebák ze sklepa všechny sklenice ze zavařeným uzeným (které ani nestačil ochutnat) včetně sklenic s okurkami. Něco na tom utínání ruky zlodějům přece jen bylo a je...
(18.12)

Velký voči opět promítají

Filmový klub VELKÝ VOČI v chotěbořském kině si pro své příznivce přichystal další filmovou lahůdku: Nizozemský snímek Siberia v neděli 21.12.2003 od 18.30 hod. v sále kina Družba v Chotěboři. Vstup je možný pro každého, nemusíte vlastnit žádnou průkazku ani být členem jakéhokoli klubu či spolku. Návštěvu kina si můžete zpříjemnit posezením ve stylovém KinoCafé Velký Voči, které je umístěno ve vestibulu kina, přímo vedle vchodu do kinosálu, otevřeno je od 16.00 hod. Jako příjemný vánoční dárek pro vás Filmový klub VELKÝ VOČI přichystal koncert malého jazzového orchestru Himbeere Brombeere z Přibyslavi, který se uskuteční po skončení filmu (zhruba ve 20.30 hod.) ve vstupním vestibulu kina. Podrobnosti jsou na webu Velkých Vočí.
(18.12.)

Vyberte si film do kina

Máte pocit, že chotěbořské kino nehraje takové filmy, které byste chtěli vidět? Tak to změňte! Nyní máte dosud nevídanou možnost – prostřednictvím hlasování se můžete účastnit rozhodování o tom, který film se bude v chotěbořském kině promítat. Filmový klub VELKÝ VOČI pro vás připravil jedinečnou příležitost podílet se na výběru filmů pro promítání. Další film uvede filmový klub VELKÝ VOČI v sobotu 17.1.2004 a vy rozhodnete o tom, který to bude. Na výběr máte z těchto tří snímků: Nebe nad Berlínem, Strach a hnus v Las Vegas, Ztráta sexuální nevinnosti. Své hlasy můžete vybranému filmu dát buď na internetových stránkách Filmového klubu (tam se dozvíte i podrobnosti o třech filmech) a nebo vhozením vstupenky z jakéhokoli filmového představení chotěbořského kina do jedné ze tří hlasovacích schránek, které jsou umístěny v prostorách KinoCafé VELKÝ VOČI v budově kina. Hlasování probíhá do 1.1.2004, tak si pospěšte, ať to nezmeškáte.
(18.12.)

Hejtman Dohnal v Chotěboři

Stručnou zprávu a fotografie o první oficiální návštěvě hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala v Chotěboři přináší naše rubrika Radniční okénko.
(17.12.)

Předvánoční nadílka

V době od 7. do 13. prosince se dosud neznámý pachatel vloupal do sklepní kóje v domě v ulici Dukelská. Zde odcizil pánské, dámské a dětské jízdní kolo, dvoje sjezdové carvingové lyže a dva páry lyžařských bot. Poškozenému majiteli vznikla škoda v celkové výši nejméně 34 700 Kč.
(16.12.)

Zastupitelstvo města řádně zasedlo 15.12.

Pondělí 15.12. byl den řádného zasedání Zastupitelstva města Chotěboře. Jeho kompletní usnesení si můžete přečíst zde. My pro vás jako obvykle vybíráme ta, která považujeme za zajímavá: Zastupitelstvo schválilo záměr prodeje množství pozemků ve Střížově mnoha žadatelům (zde je nebudeme vypisovat). Dalším žadatelům schválilo prodej stavebních parcel v lokalitě Morávkovský. Dále odprodalo městské byty (včetně součástí a příslušenství) v domech čp. 319 a 847. Zastupitelstvo schvaluje dohodu mezi Městem Chotěboř a obcí Dolní Sokolovec o uznání dluhu vůči městu Chotěboř ve výši 110.000,--Kč a jeho splácení, nabytí nemovitého i movitého majetku po panu Miroslavu Parákovi, posledně bytem Chotěboř, Hoffmanova 384, zemřelém dne 16.1.2003, do majetku města Chotěboř a ukládá vyčlenit v rozpočtu města na rok 2004 částku Kč 157.000,- na úhradu podílu města Chotěboře na zpracování strategie mikroregionu Svazek obcí Podoubraví. Zastupitelstvo zřizuje od 1.1.2004 příspěvkovou organizaci Základní umělecká škola, Chotěboř, Náměstí TGM 322  a schvaluje její zřizovací listinu a statut. Konečně pak schválilo několik nových vyhlášek města, o místním poplatku ze psů, o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, o místním poplatku ze vstupného, o místním poplatku z ubytovací kapacity, o místním poplatku za provozovaný výherní hrací přístroj a o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů (texty vyhlášek zatím na webu nejsou).
(16.12.)

Dům v Severní ulici zatím ne

Podle místostarosty Milana Linharta zatím město nebude stavět bytový dům v Severní ulici, proti kterému protestovali někteří tamní občané. Nepodařilo se získat na stavbu potřebné finanční prostředky a z vlastního rozpočtu si takovou stavbu město nemůže dovolit. Státní fond rozvoje bydlení, který měl dotaci městu poskytnout, ji udělí zatím jen jedné šestině žadatelů, Chotěboři se nepodařilo dostat mezi úspěšné. V roce 2004 má být uspokojena pouze jedna dvanáctina žadatelů z roku 2002, celkem tedy jedna čtvrtina za dva roky.(16.12.)

Dnes vyjdeme netypicky

Dnes v úterý 16.12. možná zaznamenáte atypické uvádění nových zpráv z Chotěboře a ze sportu na našich stránkách. Nemusí se objevit v obvyklých časech. Náš poskytovatel internetu řeší naše problémy s odesíláním do sítě přeladěním rádiových frekvencí. I my v redakci přepojujeme náš internet na jiný počítač. Děkujeme za pochopení.
(16.12.)

Tisková zpráva
Skauti z Chotěboře budou rozvážet Betlémské světlo

Stejně jako v minulých letech, i letos se chotěbořští skauti zapojí do rozvážení Betlémského světla. Tím je “obyčejný” plamínek, který každoročně krátce před Vánoci zapalují těžce postižené děti v Betlémě jako symbol míru a pokoje. Odtud je letecky přepraveno do Vídně a následně vlakem rozváženo takřka po celé Evropě. V České republice mají jeho rozvoz na starosti brněnští skauti, kterým v některých regionech pomáhají i jiné oddíly. Dělají bez nároku na jakoukoliv odměnu, pouze z nadšení a z přesvědčení, že se jedná o správnou věc. Někoho fascinuje i pouhá představa, že stejný plamínek hoří v jednu chvíli na tisíci místech po celém světě.
Stejně jako vloni, byla železniční trať z Havlíčkova Brodu do Pardubic zařazena do oficiální páteřní sítě rozvozu Světla. Stalo se tak díky skautům z chotěbořského střediska VIA, kteří světlo rozváží už desátý rok. Cestu do Pardubic podnikli už třikrát, vloni poprvé se jim dostalo velkolepého přivítání v Pardubicích.
Letos si na Vysočině a v části Pardubického kraje bude moci světlo z Betléma připálit každý, kdo přijde se svíčkou či jinou lucernou v sobotu 20. prosince na nádraží, kudy projíždí rychlík č. 980 (Chotěboř 7.53, Ždírec nad Doubravou 8.05, Hlinsko v Čechách 8.17, Žďárec u Skutče 8.32, Chrást u Chrudimi 8.46, Slatiňany 8.54, Chrudim 8.59, Pardubice – Rosice n.L. 9.12, Pardubice hl.n. 9.18). Sami Chotěbořští získají Světlo přímo od brněnských skautů, kteří jej v sobotu povezou do Prahy.
V pondělí 22. prosince v 16 hodin pak proběhne oficiální přivítání Betlémského světla na chotěbořském náměstí. Stejně jako v loňském roce, zažehnou skauti oheň Betlémským světlem v indiánském tee-pee, které bude stát přímo pod vánočním stromem na náměstí T.G.M. Až do 17.30 si odtud bude moci každý odnést tento plamínek pokoje, aby se rozzářil i v jeho domově. Může mu připomínat, že i tak nepatrná věc, jako je zář svíčky, může napomáhat tvořit mír na celé naší planetě.

(10.12)

Nový web Chotěbořáka

Svoje zajímavé a neobvyklé webdesignérské práce vystavuje Jakub Danielka na adrese www.sweb.cz/jakub.danielka, kterou přidáváme do našeho seznamu Chotěbořské weby .
(15.12)

V NATE bude nadílka s překvapením

Sobotní Noviny Havlíčkobrodska se rozepisují o tom, co chystají podniky pro své zaměstnance. Jmenují též NATE a.s. Chotěboř a mimo jiné uvádějí: "Petr Papoušek, generální ředitel podniku NATE Chotěboř, který se zabývá výrobou technologických zařízení pro nápojový průmysl, zatím neprozradil, co pro své zaměstnance k vánocům chystá s tím, že se jedná o překvapení. Nechal se ale slyšet, že zaměstnaci se mohou těšit na odměny."
(13.12.)

Zimní bouřka v Chotěboři

Ve 3 hodiny ráno v noci z neděle na pondělí se přes Chotěboř přehnala sněhová vánice s první zimní bouřkou. Byla tak silná, že nás všechny probudila a já si musel vyštěkat pobyt doma, protože blesky venku nesnáším. Naštěstí to dlouho netrvalo, takže jsem se mohl vrátit k obvyklému spánku nad domovními schody venku.
(15.12.)

Dnes asi naše noviny nebudou

Obzvláště úporně dnes odolává server na Gymnáziu našim pokusům dopravit nové zprávy do našich novin na internetu. Takže se omlouváme, zprávy máme, ale k vám je nedostaneme vůbec nebo jen těžko po mnoha pokusech.
(12.12)

Hraje kraj mrtvého brouka?

Přesto, že kraj Vysočina dosud městům, zajišťujícím lékařskou službu první pomoci (LSPP), neslíbil závazně na její provoz v příštím roce ani korunu, musí již města rozhodovat, jak tyto zatím fiktivní peníze přerozdělí. "Kraj hraje mrtvého brouka,"rozhorlil se starosta Ledče nad Sázavou Karel Urban během jednání na městském úřadě v Havlíčkově Brodě, kdy prvním a posledním tématem diskuse bylo zajištění provozu ordinací LSPP v jednotlivých městech regionu v příštím roce 2004. Chotěboř LSPP provozuje, ale netají se tím, že zajišťovat ji takovým způsobem jako dosud, není možné a společně s Baukomplexem chce hledat cestu k řešení. LSPP pro dospělé by měla zůstat v Chotěboři, na dětskou pohotovost by chotěbořští jezdili do Havlíčkova Brodu. Podrobnosti si přečtěte v dnešních Novinách Havlíčkobrodska zde.
(12.12.)

Hejtman Dohnal dnes v Chotěboři

Dnes, v pátek 12.prosince navštíví hejtman kraje Vysočina ing. František Dohnal Chotěboř. Je to jeho první oficiální návštěva na radnici v tomto volebním období. Z programu: setkání s vedením města na radnici, prohlídka rekonstruované budovy městského úřadu, beseda o aktuálních problémech města, návštěva zimního stadionu, prohlídka centra města, zejména plánované trasy budoucího obchvatu,  návštěva  nábytkářských firem Interlignum a Alka.
Ing. Milan Linhart, místostarosta Chotěboře

(12.12.)

Václav Pravda napsal kontroverzní článek pro náš list, čtěte na hlavní straně

Dost odvážně, jak jest jeho zvykem, napsal Vašek Pravda, ředitel Festivalů Fantazie, svůj názor na diskuze o kultuře v Chotěboři a o Sokolovně. Přečtěte si jej na hlavní straně našeho listu. Už na začátku píše: "Omlouvám se v článku zmíněným osobám a ujišťuji je, že má kritika není osobní. Doufám, že můj článek bude užitečným, i když asi nepříjemným zrcadlem pro TJ Sokol i městský úřad..."
(11.12)

Starosta: Letní areál postavíme i bez dotace

Starosta Tomáš Škaryd řekl deníku Právo, že radnice v Chotěboři je rozhodnuta postavit sportovní a rekreační areál i v případě, že dotaci z Evropské unie nezíská. Vytvoření podmínek pro smysluplné využití času mladých lidí je pro ni součástí boje proti negativním jevům. "Není to projekt pro Evropskou unii, ale pro nás, pro lidi v našem městě," zdůrazňil Škaryd. "Máme zde krytou zimní halu, která na sebe poutá velkou část mladých lidí, ale v letním období tu kromě volné přírody mnoho jiných možností nemají." Pokud se tedy bude muset Chotěboř spolehnout jen na své vlastní síly, bude se areál stavět postupně. Chotěboř chce získat dotaci Komunální rozpočet na sportovní areál asi nevystačí."To není projekt pro EU, ale pro lidi v našem městě," dodal starosta. Další podrobnosti přináší dnešní Právo zde.
11.12)

Web města už je zase přístupný

Od včerejška nebyl přístupný web města Chotěboře. Přístup byl obnoven dnes ráno. Pokud se něco takového stane a chcete-li experimentovat, zadejte do příkazu Spustit povel: tracert www.chotebor.cz a sledujte, co uvidíte.
(12.12.)

Reakce čtenáře: O úřednících a ohňostroji

Vážená redakce, dovolím si jako člen finančního výboru města reagovat na příspěvek pana místostarosty Linharta ve Vašem Radničním okénku s názvem “Proč nebude na Nový rok ohňostroj”. Místostarosta se v  něm snaží vysvětlit proč radnice v letošním roce nepodporuje ohňostroj na konci roku, tak jak tomu bylo v minulých letech. Lze jistě souhlasit s tím, že město má rok od roku méně finančních prostředků na veškerou činnost a pokud by pan místostarosta pouze konstatoval nedostatek financí na tuto akci, lze s ním i souhlasit, on však tento problém rozebírá, jak je u něj zvykem, dosti široce a dotýká se i věcí jen nepřímo souvisejících s tématem a právě některé tyto souvislosti mě nutí reagovat.
Minimálně zajímavé je prohlášení “Zastupitelstvo i finanční výbor žijí v hlubokém omylu, že tady je nadbytek úředníků a že snad by se ještě nějací dali ušetřit. Opak je pravdou, …..”, trochu prudký obrat oproti předvolební rétorice, kdy dal pan Linhart nejednou svou nespokojenost s počtem městských úředníků najevo. Nyní kárá jak finanční výbor, tak i zastupitelstvo za kritiku stejného. Nepatřím sice k propagátorům myšlenky snížení počtu úředníků, ale souhlasím s nutností se zabývat chodem úřadu a jeho případnou reorganizací, tak aby byla všechna pracoviště stejně vytížena.
Nyní se však také musím vrátit k ohňostroji, již z výše uvedeného je jistě patrné, že hrubě nesouhlasím s nezaštítěním této akce městem, třeba bez finanční účasti, ale i o té se dá pochybovat, letošní rozpočet zřejmě skončí s malým přebytkem a zastupitelstvo by jistě souhlasilo s rozpočtovou změnou, kterou by se uvolnila, třeba i malá, startovací částka pro ohňostroj.
Již vůbec nemohu souhlasit s myšlenkou pana místostarosty pořádat ohňostroj u příležitosti našeho vstupu do EU, jednak tím pan místostarosta popírá sám sebe když tvrdí, že se na ohňostroj nenajdou peníze, jistě tento by padal až do rozpočtu na rok 2004, ale tento je ještě napjatější než ten letošní a jednak myslím, že příležitost konce roku je slavena drtivou většinou obyvatel Chotěboře a to bez rozdílu náboženského a politického přesvědčení, což se o vstupu do EU, který je ostatně u naší veřejnosti stále méně a méně podporován říci nedá.
Větu “Na Silvestra by ohňostroj opět nebyl a byl by až na Silvestra 2005 na ukončení “pětiletky” a našeho funkčního období.” pak už raději nebudu komentovat.
Mohu tedy již jen konstatovat, že myšlenka každoročního silvestrovského ohňostroje organizovaného MÚ tímto umírá, možná i proto že ji začal někdo jiný a proto ji současné vedení radnice nechce podporovat a vystřílet do vzduchu několik tisíc korun během deseti minut. Pan Linhart zřejmě nebyl na každoročně přeplněném náměstí.
Šíp Stanislav (ODS), člen finančního výboru města Chotěboře

(10.12.).

Veřejná odpověď panu Šípovi

Pan Šíp obšírně rozebírá můj příspěvek v Radničním okénku. Některá jeho tvrzení si zasluhují veřejnou odpověď (podrobnější, ale neveřejnou, jsem na adresu ODS zaslal taktéž). Veřejně se musím ohradit zejména vůči tomu, že bych v předvolební rétorice dával nejednou najevo svoji nespokojenost s vysokým počtem městských úředníků, jak tvrdí pan Šíp. Je pravda, že někteří kandidáti za naši stranu s tímto vystupovali, ale můj názor to nebyl a není. V porovnání s jinými úřady obdobné velikosti se v Chotěboři na úřednících vždy spíše šetřilo. Samozřejmě, v porovnání se soukromým sektorem se podnikatelské veřejnosti může zdát stav úředníků vysoký a jejich platy v porovnání s průměrem tady na Vysočině velmi slušné. Pracovní náplň úředníka a jeho tabulkový plat však nejsou závislé na obci nebo regionu, kde pracuje. Práce ve veřejném sektoru se řídí úplně jinými pravidly než v sektoru soukromém. Vysoký počet úředníků je důsledkem platnosti jednotlivých zákonů a vyhlášek. Teprve jejich změnou či rovnou zrušením odpadnou určité úřední úkony a s nimi i potřeba zaměstnávat příslušné úředníky. Každý předkladatel zákona by proto měl nejprve vyčíslit, co nově navrhované opatření bude stát v nákladech nejen státní, ale i obecní rozpočety, případně rozpočty soukromé (viz např. různá hygienická opatření typu nerezových nádob, bezdotykových baterií, atd.) Absurdní pak je, že stát sice tabulkově přidá učitelům, lékařům či úředníkům, ale mzdové prostředky nenavýší. Navýší úřední povinnosti ale mzdové prostředky opět nenavýší. Obce pak samozřejmě stát dotují a nezbývá jim na vlastní rozvoj. To jsme se dostali od ohňostroje trochu daleko, takže závěrem chci pana Šípa ubezpečit, že jsem byl na náměstí při všech ohňostrojích, že se mi líbily a že důvodem k přerušení tradice není v žádném případě to, že ji začal někdo jiný. Prosil bych pana Šípa, aby mi nepodsouval takto omezené uvažování. Trvám na tom, že ohňostroj má upozorňovat na významné okamžiky, aby podtrhl jejich důležitost a usnadnil jejich zapamatování, ale nemělo by se jím plýtvat. Každoroční Silvestr zase tak významnou událostí není.
S pozdravem Milan Linhart, místostarosta.

(11.12.)

Nominace na Nejlepší sportovce Chotěboře 2003

najdete v naší rubrice Radniční okénko
.
(10.12)

Nevolejte hasiče zbytečně

Hasiči z Požární stanice Chotěboř vyjeli v pondělí kolem půl čtvrté k ohlášenému požáru v lese u Rozsochatce. Jednalo se naštěstí o planý poplach, neboť v lese se provádělo kontrolované pálení klestí.
(10.12)

Pohotovost zůstane v Chotěboři

V příštím roce zůstanou zachovány tři ordinace lékařské služby první pomoci (LSPP) ve městech Havlíčkův Brod, Chotěboř a Ledeč nad Sázavou. To vyplynulo z včerejšího jednání zástupců všech jmenovaných měst na úřadě v Havlíčkově Brodě. Ovšem finanční dotaci, kterou by města měla snad dostat od kraje Vysočina na provoz svých LSPP na příští rok, je třeba poněkud rozdrobit. Z částky 60 korun na obyvatele, kterou města investovala jen do provozu svých LSPP, budou přispívat 10 korunami na provoz dětské LSPP v Havlíčkově Brodě a občasný výjezd její pohotovostní sanitky. Obojí zajišťuje firma Baukomplex pro celý region, ale na provoz doplácí ze svého.
"Chotěboř v současné době poskytovatele LSPP hledá," řekl k tomu místostarosta Milan Linhart (KDU-ČSL). "Tak, jak se to dělá nyní, je napříště neúnosné, proto spolu s Baukomplexem budeme hledat cesty k řešení. Chceme zachovat ordinaci LSPP ve městě, na dětskou pohotovost se bude jezdit do Brodu. Záleží to ovšem také na rozhodnutí zastupitelstva," připomněl Linhart.
Další podrobnosti čtěte zde.
(10.12.)

Máme problémy s internetem

Déletrvající problémy s odesíláním souborů na internet v poslední době vyvrcholily stavem, kdy už neodešleme ani 20KB soubor. To pochopitelně znemožňuje včasné vydávání novin a jejich aktualizaci. Hromadí se nám tu vaše příspěvky, které nemůžeme do novin umístit. Prosíme o strpení, než náš poskytovatel připojení tento zvláštní problém vyřeší (nikdo jiný si nestěžuje). problémy máme i s odesíláním pošty.
(9.12.)

Mail od čtenáře: Proč nebude ohňostroj?

"Zdar Harry !!! Tak nevím ...???? ....a proto se ptám, zda tvůj skvělý psí čenich nevyčuchá proč letošní silvestrovská půlnoc nebude ozdobena, tak jako minulé roky, parádním ohňostrojem ???? Mám za to, že díky několika obětavým lidem - ohněstrůjcům a rovněž tak finančním sponzorům vč. obecního úřadu, se v minulých letech tato půlnoční obloha nad Chotěboří rozzzářila tak, jako tváře všem přítomným občanům - domácím i ze širokého okolí, kteří neváhali a přijeli se podívat. Ano, to je akce pro lidi - občany, mladé i staré, zkrátka bez ohledu na "vyznání" všeho druhu. Šepotem vrbového listí se mi doslechlo, že letos nebude NIC !!! Obecní pokladna prý nedá šesták, ni záštitu. Tak nevím ... z obecního pokladu se během roku příspívá na kdeco, a nějaký ten peníz se nemohl dát do nějaké kolonky již v plánu, aby "skorotradice" silvestrovského ohňostroje - především bezpečného- ale o to více parádního mohla i nadále pokračovat ??? Myslím si, že pokud obec zvedne prapor a půjde v čele, tak samozřejmě se sponzoři třpytivé oblohy najdou a půjdou spolu. Ale jestli již není pozdě tento rok ... občanům to určitě bude chybět, chlupatým psiskům už tolik ne, ale i ten náš to přežil a přežije. Vystrč tedy čumák do všech stran a zjisti proč se nemá konati, co by se konati mohlo, kdyby se chtělo. Zdravíčko !!! Šedý vlk."
Tak na tohle už můj čenich, Šedý vlku, nestačí, proto jsem požádal místostarostu Milana Linharta o vyjádření k ohňostrojům, které jsem obratem dostal a můžete si ho přečíst v naší rubrice Radniční okénko.
(10.12)

Vydali jsme Nulté číslo
Okénka Městské policie

Jak jsme již dříve oznámili, ve spolupráci s velitelem MP Chotěboř Jiřím Novotným budeme obdobně jako Radniční okénko vydávat též Okénko Městské policie. Nová měsíční rubrika bude vycházet od nového roku, ale již nyní jsme vám připravili na ukázku nulté číslo, v němž má pochopitelně nový velitel MP úvodní slovo a také fotku, abyste se seznámili s jeho podobou. Stálá adresa Okénka MP je mpolicie.harry.cz. Jiří Novotný spolupracuje již delší dobu s naším listem, vede u nás stálou rubriku Atletika TJ CHS.
(7.12)

Miniweblog Harryho pána: Bacha na nabídky počítačů v novinách

V předvánoční nákupní hysterii se snaží lovit v kalných vodách i mnozí dodavatelé počítačů. A tak se setkáte v novinách, časopisech a barevných letácích s lákavými nabídkami za 15, 20, 25 i 30 tisíc, které se snaží vás ohromit. Bacha na ně, vyznat se v dnešních PC není nic jednoduchého, to vám mohu potvrdit. Neznalé zákazníky klamou nepoctivé firmy různými způsoby: fotkami plochých monitorů u počítačů počínaje a různými triky v nabídkách parametrů PC konče (v parametrech se vyzná jen odborník). Z pozice člověka, který se tím léta zabývá, radím: Bacha na ně, konzultujte vybranou nabídku s někým, kdo vidí do branže, a pak teprve nakupujte.
(8.12)

Doubravan zazpívá v Praze

Smíšený pěvecký sbor Doubravan se snaží navodit vánoční náladu svým spoluobčanům. Zpíval při rozsvěcování vánočního stromu na náměstí a vystoupil v pondělí v místním kině spolu se sborem Kvítek. Ten je složen téměř výlučně ze žáků ZŠ Buttulova a čítá skoro třicet dětí. Doubravan i Kvítek se v průběhu večera vystřídaly s písněmi s vánoční tématikou a v závěru programu vystoupily společně. V sobotu pak vyráží oba zmíněné sbory na pražské Staroměstské náměstí, aby zde kolem 15 hodin vystupovaly v pořadu České Vánoce. (9.12.)

Mikuláš nadělil mrazy

V pondělí ráno máme na teploměru mínus 9,5 Celsiova stupně. To znamená, že od soboty ráno, kdy přišel studený déšť a krupkami a na chvíli se oteplilo až na 8,5 stupně, poklesla teplota o 18 stupňů! V neděli dopoledne tu pak napadla trocha sněhu, kterou pondělní slunce i přesto že mrzne pozvolna odstraňuje.
(8.12.)

Mikuláši, čerti, andělé
Foto: Vilém Doležálek (1), redakce (2, 3, 4)

mikulas03a.jpg (18201 bytes)mikulas03b.jpg (12575 bytes)

mikulas03c.jpg (19144 bytes)mikulas03d.jpg (20716 bytes)

Nový velitel MP jednal

Nový velitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný jednal se zástupci zdejšího obvodního oddělení Policie České republiky o vzájemné spolupráci. Bez ní a bez vzájemné pomoci obou uniformovaných složek nelze podle jeho slov veřejný pořádek zajišťovat. V uplynulých dnech jednal též s naší redakcí o vydávání Okénka Městské policie od nového roku. Nová rubrika by měla krom informací z činnosti MP přinášet i další materiály směrem k občanům města.
(6.12)

Přepadení si vymyslela

V polovině listopadu policie informovala (my zde rovněž) o vyšetřování přepadení a pokusu znásilnění třináctileté školačky, ke kterému mělo dojít ve středu 13.11. v Chotěboři. Tento čtvrtek dívka sama policistům přiznala, že si celou událost vymyslela. "S ohledem na nepravděpodobnost některých uváděných skutečností poškozenou dívkou, byla znovu prověřována verze, zda si dívka celou událost nevymyslela. Ta se nakonec potvrdila samotným doznáním nezletilé," řekla k případu mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová. Případ bude  vzhledem k věku dívky odložen.

Štefana vykradli

V noci ze středy na čtvrtek se neznámý zloděj vloupal v Sobiňově do hostince U Štefana. Vytrhl dveře u zadního vchodu i s kusem zárubně, vypáčil mříž, vnikl dovnitř a zde odcizil cigarety různých značek a cukrovinky, vše v hodnotě nejméně 15 tisíc korun. Vypáčil také výherní automat, ze kterého odcizil mince v hodnotě 5 tisíc korun. Poškozením zařízení vznikla majiteli další škoda 10 tisíc korun.
(6.12.)

Gymnázium otevře dveře

Gymnázium Chotěboř pořádá ve středu 10.12. tradiční Den otevřených dveří pro rodiče a žáky ZŠ. V příštím školním roce zde otevřou jednu třídu čtyřletého gymnázia pro deváťáky a třídu osmiletého gymnázia pro žáky 5. tříd. Zájemci mohou v tento den od 15 h přijít a dovědět se vše, co je zajímá a co by jim v   rozhodování  o dalším studiu mohlo pomoci.
(6.12)

Chotěbořské Echo č. 9 (listopad) je na internetu

Jako vždy dva týdny po vydání papírového Echa je jeho internetová mutace umístěna na webu města zde. Připomínáme, že je tam ve formátu PDF, k jeho čtení potřebujete mít v PC program Acrobat Reader, který je zdarma ke stažení na odkazech, umístěných na hlavní stránce webu města. Acrobat Reader je též pravidelně k mání na CD vydávaných s časopisem Computer, který je k dostání ve všech trafikách. Formát PDF má tu výhodu, že se vám na monitorech objeví Echo přesně v té podobě jako v papírovém vydání.
(5.12)

Týdenní Mikuláš

V Domě dětí a mládeže Junior v Chotěboři uspořádali pracovníci nejen jeden Mikulášský den, ale hned celý týden. Od pondělí zde chodí Mikuláš s čertem, aby tak zavítal na každý kroužek, který se v průběhu týdne koná. Některé děti sice čerti pěkně pozlobili, občas ukápla slzička nebo se někdo schoval i pod stůl, ale strach brzy opadl, protože Mikuláš přinesl i nadílku. Když mu děti předvedly něco ze své činnosti, nebo alespoň zazpívaly písničku, dostal každý perníček a juniorský kalendářík. 
(5.12.)

Bundesliga začala 2. kolo

Druhé kolo utkání každý s každým začala Amatérská hokejová liga Chotěbořska zvaná tu Bundesliga. První kolo vyhrálo z osmi zúčastněných mužstvo Smaltovny Chotěboř s 12 body, následuje Nepy tým a Plameny, oba s 10 b. Celkem budou v této sezóně sehrána 4 kola. Podrobnosti a tabulky jsou v rubrice Bundesliga.
(5.12)

Odpověď starosty Sokola: Jak na to?

Již po druhé se na stránkách chotěbořského Couriera Harryho objevil článek ing. Michala Janáčka s připomínkami ke kulturnímu dění v Chotěboři. Zabývá se zde otázkou proč chotěbořáci musí jezdit za kvalitní kulturou po okolních vesnicích. Já, jako starosta místní organizace TJ SOKOL mu mohu odpovědět, že asi největším problémem je prostor, kde by se takovéto akce mohly konat. Bylo tradicí, že se konaly v chotěbořské Sokolovně. Dosavadní nájemník však nastavil pro chotěbořské spolky tak drahé podmínky, že se kulturní akce v Sokolovně již několik let nekonají a ta slouží jen pro podnikatelské aktivity nájemníka. Tento nájemník dostal výpověď a TJ SOKOL chtěl od října 2003 organizovat v Sokolovně činnosti, zaměřené zejména na společenské a kulturní akce ve městě (koncerty, taneční, vystoupení hudebních skupin). Protože však stávající nájemník, občanské sdružení KD Junior republikové centrum vzdělávání (dnes již figurující pod názvem PERSPEKTIVA ŠANCE) tuto výpověď ke dni 20.10.2003 nerespektoval, tak se většina plánovaných akcí nemohla uskutečnit. Sdružení odmítá odejít ze Sokolovny, přestože se dopustilo závažného porušení nájemní smlouvy. Vše se bude řešit soudní cestou. I když to bude asi chvíli trvat, chce pak TJ SOKOL nastavit při pořádání akcí v Sokolovně takové finanční podmínky, které by umožnily spolkům a dalším organizacím zde tyto akce opět pořádat, aby se Sokolovna stala kulturním stánkem města. Závěrem žádáme organizace, které mají v zájem v roce 2004 pořádat akce v Sokolovně, aby se přihlásily na adrese: Radek Svoboda, TJ SOKOL p.o.Box 92, pošta Chotěboř.
Radek Svoboda, starosta TJ Sokol Chotěboř

(4.12.).

Ještě k sokolovně

K vedlejšímu článku o Sokolovně nám další info zaslal činovník TJ Sokol Jana Tomášková: "Ze Sokolovny odešla jen soukromá firma RCV s.r.o (dříve PDC s.r.o) rodiny Širokých a pronajala si prostory v bývalém TELECOMU ( naproti OA). Jinak provoz sálu včetně balkonů a sociálek v 1. patře je v Sokolovně  možný, malá omezení se týkají zadního vchodu a šaten v suterénu. Když se začne používat přední vchod, tak se akce budou v Sokolovně konat. Není zkolaudovaná zejména  celá půda, kde si nájemník bez stavebního povolení a tudíž souhlasu SOKOLA  vybudoval kanceláře a několik pokojů na ubytování. Výbor Sokola připravuje  podrobný článek, podložený protokolem  stavebního úřadu."  
(5.12.)

Utajený Mikuláš

Chotěboř: celý týden Mikulášská nadílka. To uvádí v seznamu Mikulášských akcí v kraji dnešní regionální vydání MF Dnes. Bohužel se tam už nepíše kdo, kdy, kde... Neví to náhodou některý z našich čtenářů?
(4.12.)

Hudba Praha hrála v Oudoleni

Na hlavní straně našeho listu přinášíme nový článek od Michala Janáčka Hudba Praha hrála v Oudoleni rock´n´roll. Autor referuje o koncertu pořádaném Chotěbořáky a klade otázku proč v Oudoleni a ne v Chotěboři.
(4.12.)

Továrna na pohádky

Zdejší Divadelní společnost Ludmily Frištenské - Úsměv má své divadelní skupiny po celé republice a za měsíc odehraje více než 300 představení. Lída Frištenská hodlá příští rok, kdy si připomeneme významné výročí narození světoznámého zápasníka Gustava Frištenského, uspořádat s pomocí své Divadelní agentury i celoevropský Sraz všech Frištenských. Podrobnosti si přečtěte v dnešních Novinách Havlíčkobrodska zde. (4.12.)

Starosta v altánu

V září začala rekonstrukce jedné z budov v Nové Vsi u Chotěboře, kde by pod jednou střechou mělo vzniknout šest nových nájemních bytů. Ve stejné budově je však také kancelář obecního úřadu. Proto starostovi obce Miloši Uchytilovi nezbylo, než úřad dočasně přestěhovat a sice do altánu, postaveného v zahradě místní základní školy.
(4.12.)

Azyl v Krucemburku

Poskytnout střechu nad hlavou cizincům, azylantům, kteří byli nuceni opustit svoji vlast například vinou válečného konfliktu, se rozhodl obecní úřad Krucemburk a Zastupitelstvo obce. Obec hodlá zájemcům nabídnout byt se samostatným vchodem náležející k novému domovu s pečovatelskou službou. Pokud  obecní úřad poskytne ubytování tříčlenné rodině uprchlíků na dobu určitou maximálně pěti let získá ministerskou finanční dotaci ve výši 420 tisíc korun.
(4.12)

Nové Radniční okénko, připravujeme Okénko MP

Prosincové Radniční okénko jsme právě vydali. Najdete v něm, co nového poslední dobou na radnici a ve městě. Jsou tam i podrobnosti o právě zpracovávaném projektu Letního sportovního areálu včetně letního koupaliště. Projekt je ve fázi přípravy pro získání financí ze strukturálních fondů EU.
Od nynějška má
Radniční okénko našeho listu lépe pamatovatelnou adresu radnice.harry.cz. Ve spolupráci s novým velitelem Městské policie Jiřím Novotným připravujeme obdobné okénko Městské policie, jehož první číslo vám včas oznámíme.
(3.12.)


"Obvyklé místo" byla tržnice

To ostatně nebylo tak těžké uhodnout, ale účelem mé poznámky níže bylo spíš upozornit čtenáře aby si všimli, že řada obchodníků navštěvujících Chotěboř a prodávajících na tržnici nebo v KD Junior (dříve i v Sokolovně) nemá ani tu elementární slušnost, aby se na leták který dostáváme nevyžádaně do schránek podepsala. To, že jeden z nich z pohodlnosti uvedl místo prodeje jako "obvyklé místo", byla už jen zkažená třešnička na žluklém dortu, svědčící o pohrdání zákazníkem. Proto zásadně u takových prodejců nekupujeme, byť by jejich nabídky byly supersuper.
(2.12.)

Rada města řádně zasedla 1.12.

Pondělí 1.12. byl den řádného zasedání Rady města Chotěboře. Její kompletní usnesení si můžete přečíst zde. My pro vás jako obvykle vybíráme ta, která považujeme za zajímavá: Rada města schvaluje použití rezervních finančních prostředků v částce Kč 10.000,- na povýšení provozního příspěvku ŠJ z důvodu neplánovaných oprav elektrorozvodů a elektrospotřebičů za účelem odstranění závad z revizní zprávy. Rada města schvaluje předloženou regulační studii Areálu pro sport a rekreaci a ukládá vypsat výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace pro územní řízení. Rada města projednala žádost  jednatele fy Treboss s.r.o., Třebíč, o odkoupení městských jatek v Chotěboři. Rada města předkládá projednat záměr prodeje v zastupitelstvu města dne 15.12.2003. Rada města schvaluje tyto termíny řádných zasedání rady města v I. pololetí roku 2004: 12.1., 2.2., 16.2., 8.3., 29.3., 19.4., 3.5., 17.5., 31.5., 14.6., 28.6. 2004. Termíny Zastupitelstva: 19.1., 22.3., 10.5., 21.6. 2004. Rada města projednala a schvaluje Smlouvu o realizaci reklamy na průčelí hokejové haly mezi Městem Chotěboř a firmou Interlignum a.s. Chotěboř. Rada města projednala a schvaluje Smlouvu o dílo Provedení aktualizace Povodňového plánu města Chotěboř s firmou Koordinace, Ing. Jan Papež, Karlovy Vary. Rada města schvaluje použití rezervních finančních prostředků na proplacení faktur za doplatek chodníku v Bílku (8.000,-) a za opravu uličky k veřejným WC (106.000,-). Rada města schvaluje zrušení veřejné soutěže o výběru nejvýhodnějšího uchazeče na zakázku s názvem Provozovatel veřejného osvětlení ve městě Chotěboř z důvodu nedostatku finančních prostředků.
(3.12.)

Bundesliga hokejistů ve čtvrtině

Amatérská hokejová liga Chotěbořska končí svoji první čtvrtinu, kdy hrál každý s každým, což se bude ještě třikrát opakovat. Zbývá ještě poslední dnešní utkání Klouzovy - Nepy (20:00) , které již neovlivní fakt, že první kolo vyhrálo s 12 b mužstvo Smaltovny Chotěboř. Podrobnosti najdete na naší stránce Bundesliga.
(3.12.)

Mikulášský fotbal v Chotěboři

FC Chotěboř za podpory JEDNOTA OVD Havlíčkův Brod, MEDIPO AGRAS HBspol. s r.o. Havlíčkův Brod, AMINO PLUS spol. s r.o. Rozsochatec, INTERLIGNUM a.s. Chotěboř, SODO DUO s.r.o. Nová Ves, Petr Albrecht-Železářství Chotěboř, Jiří Mifka-Papírnictví Chotěboř, pořádá Mikulášský halový fotbalový turnaj mladších přípravek (ročník 1995 a mladší). Tuto sobotu 6. prosince 2003 ve Sportovní hale Chotěboř od 8.00 do 12.30 hodin za účasti: FC Chotěboř A, SK Dekora Ždírec nad Doubravou, FC Chotěboř B, TJ Kovofiniš Ledeč nad Sázavou, FC Chotěboř roč.96, SK Přibyslav.
(2.12)

Harryho miniweblog:
"Na obvyklém místě"

Tak si připadám jak ve špionážním filmu. Dnes nám donesli do schránky na plotě leták, nabízející "Prodej přímo od výrobce, toaletní papír za supercenu, Chotěboř, 2.12. od 8 do 17 hodin, na obvyklém místě. Opravdu přijedeme", píše nevěřícím na závěr anonymní firma, která je tak tajná, že nemůže zveřejnit nejen své jméno a adresu, ale i místo, kde bude prodávat... Že by šlo o utajení před Živnostenským a Finančním úřadem? Protože na letáku je ještě další "super akce", při níž dostanete dokonce něco zadarmo, čekám, že v úterý budou mátožně bloudit Chotěboří koupěchtiví a zadarmochtiví zákazníci a budou hledat to "obvyklé místo." Nebo že by to tajemné místo už znali všichni, jen ne já a můj pán, takže nám zůstane utajen i ten superlevný toaleťák?...
(1.12.)

Starosta k usnesení Rady

Minulý týden jsme přinesli zprávu, že Rada města Chotěboře schválila finanční příspěvky na založení Dětského konta v Komerční bance ve výší 500 Kč pro každé nově narozené miminko v roce 2004. "Naše město dávalo novorozeným dětem jen leporela a knížky a považovali jsme za vhodné nabídnout novým občánkům lepší výhodu. I obce menší než Chotěboř totiž dětem dávají více, proto jsme malé občany chtěli také výrazněji podpořit," řekl k tomu starosta Tomáš Škaryd.
(1.12.)

Vánoční trhy v Chotěboři

Město Chotěboř zve širokou veřejnost na Vánoční trhy, které pořádá v Chotěboři  na náměstí T.G.Masaryka v pátek 12. prosince 2003 od 8.00 do 17.00 hodin.  
Upozorňujeme řidiče, že tento den bude omezen provoz a parkování na náměstí T.G.Masaryka. Těšíme se na Vaší účast.

Frant. Šimon, ŽÚ MěÚ Chotěboř.

(1.12)

Mikulášovo oznámení

Vážení, oznamuji Vám, že vzhledem k meziročnímu nárůstu cen uhlí a brambor, jsem se s účinností od 5.12.2003 rozhodl, že těm, kteří zlobili, budu namísto shora uvedených komodit dávat ROVNOU PŘES DRŽKU.
Váš Mikuláš.

(1.12.)

Pro ty, kdo nestihli poslední listopadové Novinky:

Dvacet let počítačů v Chotěboři

V těchto dnech tomu bylo 20 let, co se v Chotěboři objevil první malý počítač a brzo po něm následovaly další. Tehdy byl totiž založen Jirkou Uttendorfským a Harryho pánem místní Klub elektroniky, jehož členové se těmto počítačům věnovali a kupovali si je. Členové Klubu elektroniky se před 5 léty sešli, aby si připomněli 15. výročí. My jsme o tom přinesli článek s fotografiemi v čísle 6 našeho listu zde. Seznam členů Klubu a rozhovor se zakladateli spolu s dobovými fotkami jsme kdysi uvedli v tomto článku. Klub elektroniky krom toho, že přinesl do těchto končin počítačovou osvětu a svým členům takové znalosti, že se dnes většina z nich okolo počítačů pohybuje, vychoval za pět let své činnosti i celou řadu mladých odborníků v počítačových kroužcích tehdejšího Domu dětí a mládeže, z nichž mnozí pak počítačové vědy vystudovali.
(29.11.)

Výsledky ankety připomínek občanů

V létě proběhla v Echu i na stránkách Chotěbořského Couriera anketa „Co by se mělo v Chotěboři stavět“. Anketa byla vyhodnocena a okomentována v Echu i na Internetu. Zároveň bude jedním z podkladů pro firmu Ekomonitor která zpracovává strategii města. Protože však tento podklad nebyl pro zpracování strategie postačující, vypracovala firma Ekomonitor ještě jeden podrobný dotazník, který byl šířen mezi veřejnost prostřednictvím základních škol, gymnázia, radních a úředníků MěÚ. Občané Chotěboře dávali známky za kvalitu života a služeb v jednotlivých problémových oblastech. Přesné výsledky zatím nejsou spočítány ale průměrná známka se vždy pohybuje kolem průměru, tedy kolem trojky, takže to asi moc vypovídající nebude. Zároveň však mohli občané napsat k jednotlivým oblastem i své vlastní připomínky. Tyto připomínky byly shrnuty do dvou tabulek. Jsou to jednak požadavky na investiční akce, jednak požadavky na nápravu v oblasti různých druhů služeb.
Podrobnosti píše místostarosta Milan Linhart v naší rubrice
Radniční okénko
(29.11.)

Řezané svíčky koupíte v Muzeu

Až do 6. ledna máte možnost prohlédnout si na Vánoční výstavě v Městském muzeu nejrůznější variace betlémů, od papírových po dřevěné či perníkové. Mezi vystavovanými skvosty je i dílo Chotěbořáka Vladimíra Melzera, jehož betlém má tři části a je vyřezán z lipového dřeva. Betlémy ze sbírek a majetku Městského muzea v Chotěboři, vystavované v minulých letech, letos návštěvníci neuvidí. Zhlédnout je mohou do konce roku pouze v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. Velkou pozornost vzbudila také Prodejní výstava řezaných svíček Jiřího Stulíka z Hostašovic. Dílo jeho rukou plné řezaných a prořezávaných ornamentů dokázalo dát svíčkám naprosto neuvěřitelné tvary, z nichž některé si lidé okamžitě odnesli domů. O Zlaté neděli 21. prosince přijede mistr Stulík osobně, aby ukázal výrobu těchto unikátních svíček zájemcům. Celá výstava je přistupná denně od úterý do neděle od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin, mimo Štědrého dne a Silvestra.
(29.11)

Harryho miniweblog

Poránu, když panička odejde pracovat do své oblíbené Klazarky (dělá tam celý život), krátím si čekání na to, až můj pán vyleze z pelechu, čtením internetových novin, a beru to pěkně odshora dolů na seznamu deníků na stránce CHnet. Když pak pán přijde, sděluji mu zajímavosti. Dnes ráno mu povídám: "Hele, v Blansku vyhodili soudce, co v opilosti nadával účastníkům soudního řízení." "Ježíšmarjá," vzkřikl na to můj pán koukaje na fotku nešťastného soudce (v parlamentu přece taky pijou a nadávaj si), "vždyť je to můj spolužák z gymplu!" Odvětím mu bezelstně: "To byl teda ročník pěkných opilců..." No a on teď na mne nemluví. Nevíte proč?
(28.11.).

Tři holčičky za den

V úterý 25.11. se narodila tři děvčátka maminkám z Chotěboře: Veronika Šimšová, Bára Cisáriková a Barbora Zikmundová. Seznam všech narozených najdete v naší rubrice Narodili se.
(27.11.)

Adamec hraje za Prostějov

Minimálně na měsíční hostování odešel jihlavský hokejový útočník, chotěbořský rodák Václav Adamec do prvoligového Prostějova. Do sestavy Dukly Jihlava se totiž osmadvacetiletý hráč po vážném zranění nedokázal vrátit. V letošní sezoně nastoupil v jihlavském dresu k devíti zápasům, v nichž ani jednou nebodoval. Poté sehrál čtyři utkání v druholigovém Havlíčkově Brodě. Premiéru za hanácký klub si odbyl ve středu v derby proti Olomouci.
(28.11)

Starší Novinky, z listopadu 2003, najdete v odkaze Minulé Novinky níže.

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet