harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

 

číslo 52

harry.jpg (9789 bytes)

říjen II  2002

Novinky z první půle října najdete zde

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 51 četlo: 3408


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Minulé Novinky

Archiv vydání

Chotěboř Net

Kultur.programy

Chotěbořské weby

Předminulé Novinky

Drby z vrby 2001

Chotěboř.info

Kino

Narodili se

Sportovní strana

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Pokud se vám zdá, že vidíte
Novinky poněkud starší,
klepněte na tlačítko
Obnovit (Aktualizovat)
Fotbal
Hokej | Bundesliga
Volejbal Ping-pong

Chotěbořské Jídelní lístky: Pizza až do domu
PD Halama  PD Veselý  Bufet Vysočina Na růžku  Modrá hvězda

Volby 2002
volební rubrika

ODS
Chotěboř
ČSSD
Chotěboř
Atletika
TJ CHS
Atletika
SK
 

Výhodné telefonní služby
pro malé a střední firmy
Business Call Smart

od firmy AICOM Havl. Brod.
Podrobnosti zde.

ikonddnv.gif (4769 bytes)
Dětský domov Nová Ves u Chotěboře

4listek2m.GIF (1282 bytes)  4listtitulm.GIF (2449 bytes)
Nadační fond pro TMP mládež

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény vašejméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info.

 

Inzerci chotěbořských firem v našem listě najdete zde na adrese: inzerce.harry.cz

Databáze akcí v kraji Vysočina

Novinky
v redakci

Harry vám nese Novinky
v Chotěboři a okolí

Vývěska pro
plakáty a oznámení

Nová tel. čísla: zde nebo zde. Telef. obvod okresu HB - místo předčíslí 0453 je 569. Mobily - vynechte nulu na začátku.

Volby 2002
v Chotěboři

Jak se bude volit v nadcházejících komunálních volbách v Chotěboři, návod radního Pavláska
Jak je to s pětiprocentní klauzulí v komunálních volbách, další článek radního Pavláska

Irácké zbraně hromadného ničení
Oficiální dokument britské vlády

Boj o přízeň občanů mezi kraji Pardubice a Vysočina pokračuje. Ve včerejší rozhlasové besedě se účastníci neshodli, MF Dnes o tom píše:Přesvědčení, že anketa pro obce v Poddoubraví a na Chotěbořsku o setrvání v kraji Vysočina nebo přechodu na Pardubicko není v pořádku, vyjádřil hejtman kraje Vysočina František Dohnal. „Nešel bych k anketě, nelíbí se mi. Anketa je manipulována tak, aby úmyslně vyšla ve prospěch jedné strany,“ řekl Dohnal při včerejší besedě, kterou pořádal Český rozhlas Region. Ve studiu s vysočinským hejtmanem hovořili i jeho pardubický protějšek Roman Línek, starostka Vilémova Jaroslava Dvořáková a starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec. „Mám anketní lístek před sebou a mně špatně posazená a jednoúčelová nepřipadá,“ kontroval Línek. Hned na začátku besedy bylo vlastně o všem rozhodnuto. „Nemůžeme se shodnout,“ přisvědčili oba hejtmani. Do rozmíšky se dostal hejtman kraje Vysočina i s přívržencem ankety o přechodu do Pardubického kraje Martincem. „Je pravda, že se bude rušit obchodní akademie v Chotěboři?“ ptal se jeden z posluchačů. „Akt zániku a znovuzřízení je nutný,“ uvedl Dohnal. „Je to strašení lidí, školu to neohrozí, i když to tak technicky sice bude,“ prohlásil starosta Ždírce. Účastníci besedy se pustili i do problematiky sounáležitosti. „Zcela jednoznačná spádovost a pocit sounáležitosti na Chotěbořsku je s Havlíčkovým Brodem a nikoli s Chrudimí,“ řekl Dohnal. „Velká část lidí z Pardubického kraje k tomuto území tíhne a nejen chalupami,“ uvedl naopak Línek. „Nemáme nic proti kraji jihlavskému, ale chceme patřit někam jinam,“ prohlásil zase starosta Martinec. „Vše vzniklo nespokojeností nejenom občanů, ale i starostů s rozhodnutím zákonodárců, kteří se s námi nebavili. Kdyby včas tato otázka byla nastolena, možná by nedošlo k dnešní debatě,“ uzavřela Dvořáková.

Jak tak pro vás chystáme další novinky, posloucháme v rádiu, že kdesi dopadli domovního zloděje proto, že na místě činu zanechal omylem svůj vlastní životopis. To nic není, povídá můj pán, když jsem byl kdysi učitelem, chtěl se mé bývalé kolegyni pomstít náš bývalý žák a rozhodl se vybílit jí králíkárnu. Jak tak dával králíky do pytle, vypadla mu z kapsy občanka, takže později přivolaná policie ji našla a pro králíky si rovnou dojela a jelikož pachatel nebyl již dítě školou povinné, měl z toho polízanici, nikoli však jedinou... Ohňostrojem na náměstí skončil ve středu večer lampionový průvod, pořádaný zdejší ĆSSD a Domem dětí a mládeže Junior. Zúčastnilo se ho dva tisíce lampiónů chtivých dětí a dospělých a v průvodu šel i ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který pak na náměstí pronesl projev a podepisoval se množství zájemců. Vezmeme-li návštěvu ministra zahraničí Svobody minulý čtvrtek, pak třeba konstatovati, že Chotěboř se stává rejdištěm ministrů... Naše redakce zřídila pro příznivce hokeje novou doménu hc.chotebor.info, která vede přímo na naše hokejové zpravodajství a v níž později najdou místo webové stránky HC Chotěboř s údaji o historii a současnosti hokejového klubu. Doména je součástí našeho chotěbořského infosystému www.chotebor.info .

krizovatka.jpg (12655 bytes)

<<< Řidiči pozor ! Přijíždíte-li do Havlíčkova Brodu od Chotěboře, vězte, že dosavadní průjezd po "staré chotěbořské" je uzavřen a je zprovozněno provizorní napojení na novou komunikaci-spojku na pražskou výpadovku ! To znamená neodbočovat vlevo, ale jet po novém přemostění rovně ! Pokud budete pokračovat po "staré", budou vás nejspíš čekat černí šerifové a přesvědčovat vás, že jste spáchali přestupek, neboť jste vjeli do zákazu vjezdu - jako mě ve středu. Já je umluvil, vyřídil své záležitosti v okresním městě a vracel se, již poučen, po "nové" (odbočka z pražské výpadovky -"stará" je "slepá"). Po průjezdu kritickým místem jsem nelenil, odstavil auto na bezpečném místě a ze zvědavosti a také z přesvědčení, že jsem se ničeho nedopustil, jsem si celý úsek prošel s fotoaparátem v ruce. A ejhle ! Žádný "Zákaz odbočení vlevo", taky "Zákaz vjezdu" chybí, jen stavební ruch, nákladní tatry se hemží. Řidiči tápou, ti od Chotěboře si myslí, že jedou po "hlavní",když odbočují doleva po "staré", ti, kteří jedou z Brodu po "nové" si myslí, že mají taky přednost - lahůdka ! Takže, ještě jednou, jeďte rovně a neuděláte chybu !  Mirek Stehno
Na snímku vlevo je pohled při příjezdu od Chotěboře.

Zimní stadion: Poprvé přinášíme fotky zevnitř, pořízené 29.10.

zs76.JPG (34354 bytes)
Vpravo již částečně zakrytá boční stěna nad strojovnou, vlevo je lešení elektrikářů. Na tribuně je třeba ještě udělat zábradlí. Podle informace radního Pavláska sedadla na tribuně nejsou součástí dodávky tribuny (z důvodu úspory finančních prostředků, stála by asi 1,5 mil. Kč). Takže tribuna bude k stání...

zs75.JPG (30914 bytes)
Pohled na druhou boční stěnu, ještě nezakrytou.

zs73.JPG (27693 bytes)zs74.JPG (19991 bytes)
První snímek ukazuje pohled na střechu zezdola, jsou dobře vidět svítidla. Druhý snímek zachycuje montáž svítidel z lešení. Mohl by se již dělat na ploše led, ale právě toto lešení a nedokončené zakrytí střechy lepenkou tomu brání (na led by pršelo skrz prkna, plovina střechy ještě není lepenkou zakryta).

zs72.JPG (31300 bytes)
Pohled na téměř hotovou boční stěnu nad strojovnou, zakrytou průhledným macrolonem.

zs71.JPG (30523 bytes)
Klasický pohled od východu, uvnitř vzadu je dobře vidět zakrytou boční stěnu nad strojovnou.

Na mé tři otázky k tvrzení výboru TJ Sokol Chotěboř, že jistá zdejší volební strana si objednala kampaň proti nim, odpověděl nyní lídr kandidátky Sdružení nezávislých Změna pro Chotěboř Renata Piklová. Její odpověď najdete na naší stránce Volby 2002. Anketa s otázkou, ke kterému kraji se máme připojit, nebude ve všech obcích Podoubraví zároveň s volbami. Ve Vilémově rozhodli, že dají občanům čas do půle prosince. Starostka Dvořáková si nedokáže představit jak se bude lidem odpovídat na otázku, zda je lepší přejít pod Pardubice či zůstat u Jihlavy. „Protože na tuto otázku nedokáže odpovědět nikdo,“ tvrdí Dvořáková v novinách Vysočina. Ve středu 30. října od 17.20 do 18.00 hodin proběhne na vlnách Českého rozhlasu Region 87.9 horká diskuse na téma odtržení Podoubraví od Vysočiny. Pozvání k diskusi přijali: hejtman kraje Vysočina František Dohnal, hejtman Pardubického kraje Roman Línek, starostka Vilémova Jaroslava Dvořáková a starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec.
Na četné dotazy čtenářů sděluji, že můj pán se na našich stránkách nebude vyjadřovat ke kandidátkám ani k volebním programům zdejších volebních stran. Vzhledem k tomu, že se ocitl na 20. místě jedné z kandidátek (takže snad abyste ho ani nevolili...) by to nebylo vhodné. Jak ho znám, po volbách si ovšem komentář neodpustí... Do stále se rozšiřující rodiny Chotěbořských webů vítáme tentokrát webové stránky Hotelu U zámku a samozřejmě je zapisujeme do adresáře internet.chotebor.info. Škoda jen, že tam ještě mají stará telefonní čísla (a webmasterovi se to napsat nedá). Píše mi čtenář Pavel P.: "Tak jsem si přečetl článek p. Linharta a musím mu dát za pravdu. Jedna věc je, co možná někomu říká srdce a druhá je věcí pragmatismu. Vyřizovat si záležitosti v Chrudimi na to už nemám chuť vůbec.     Celé je to o tom, že potřeba měnit uspořádání regionů (Vč kraj) nebyla potvrzená vůle občanů (aspoň o tom nevím), ale jen jejich zástupců. Ti, kteří o tom rozhodovali, měli zřejmě úplně jiné pohnutky. A teď, jestliže již v té zatraceně drahé šlamastice jsme, je třeba zvážit konkrétní naše potřeby, ale i potřeby našich dětí, aby nám v budoucnu nemusely spílat, jak jsme jim ten život zkomplikovali. Teď se nelze rozhodovat jen srdcem, ale je třeba vyhodnotit praktické potřeby nynější i budoucí, protože ta naše láska k pardubickému kraji může být pěkně draze zaplacena. Že oba hejtmani se teď předhánějí v prohlášeních, jak nám v jejich kraji bude dobře, je lépe pominout."
KDU-ČSL Chotěboř ve svém volebním programu nespecifikovala svůj názor na krajskou příslušnost Podoubraví. Na hlavní straně uvádíme článek lídra jejich kandidátky Milana Linharta, který vám napoví, jak se tato volební strana asi staví k odtržení od kraje Vysočina. Dalším novým článkem na naší hlavní straně je reakce ing. Pavla Širokého na dříve uvedené Stanovisko TJ Sokol Chotěboř. Je to již šestý článek na téma roztržky mezi Sokolem a nájemci sokolovny. Vyzýváme nyní obě strany, aby problémy řešily konstruktivně ve prospěch občanů města a přestaly si vyřizovat účty mimo jiné i na našich stránkách. Vzájemným napadáním ani dohady o politickém spiknutí se nic nevyřeší. Samozřejmě rádi uvedeme zprávy o úspěšných jednáních, k nimž by mělo dojít. Zdá se, že vichřice, která zasáhla Evropu v noci z neděle na pondělí 28.10. v Chotěboři nenatropila větších škod. V pondělí dopoledne byl ještě prudký vítr, ale postupně do večera nastalo uklidnění.
Na hlavní straně přinášíme článek doc. ing. arch. Aleny Mansfeldové z ČVUT Praha o Zimním stadioně v Chotěboři, jehož zastřešení považuje autorka za mimořádně zdařilé dílo. Článek je doprovázen fotkami ukazujícími zasazení ZS do městské zástavby (pro náš list pořídil Mirek Stehno) a nejnovějšími i staršími fotkami mého pána. Zimní stadion v druhé půli tohoto týdne: Stále se horečně pracuje na pokrývání střechy (5400 m2) svařovanou lepenkou, aby se zamezilo protékání deště na plochu. Jsou již položeny všechny panely na tribuně. Byly odvezeny panely, po nichž se pohyboval při montáži vazníků autojeřáb. Pracovalo se na odvozu písku z plochy, na němž byly zmíněné panely položeny. Začaly práce na zakrytí boční stěny u strojovny. Osvětlovacích těles je zatím namontována asi polovina, práce na nich nepokračují, protože lešení elektrikářů by překáželo nutným pracem na ploše. Nové fotky jsou v článku na hlavní straně. V prvním utkání nové hokejové sezóny prohrálo Áčko HC Chotěboř v Moravské Třebové 6:5, když po dvou třetinách vedlo 1:4. Podrobnosti najdete na naší stránce Hokej (odkaz výše vpravo).
Nezapomeňte si v neděli 27.10. vrátit čas o hodinu zpátky (velmi příjemné!) a řidiči, od neděle musíte za jízdy stále svítit!

O víkendu začíná pro HC Chotěboř A hokejová sezóna. Junioři již hráli minulý týden. Zpravodajství najdete pravidelně na naší stránce Hokej.

Roman Línek, hejtman Pardubického kraje, zaslal 16.10. dopis starostům obcí Podoubraví. Jeho text jsme dostali i my k dispozici, takže vyjímáme to důležité i pro nás občany: " Chci Vás touto písemnou formou ubezpečit, že vaši obec i celé území nového správního obvodu Chotěbořska rádi ve společenství Pardubického kraje opět přivítáme. Nikdy nikdo ze současné krajské samosprávy nezapochyboval o naší historické, sportovní, podnikatelské, turistické a v podstatě všeobecně pojímané vzájemnosti. Chápu pocit sounáležitosti se svým krajem za to hlavní, co by mělo rozhodnout. Jak blízko či daleko jsou a budou úřady je sice důležité, ale rozhodující je, zda se cítíte v daném kraji doma!
Problémy, které budou s případnou změnou hranice spojeny, budou pouze dočasné a garantuji Vám, že je spolu s Vámi Pardubický kraj a jeho krajský úřad zvládne tak, aby občan Chotěboře byl zároveň i spokojeným občanem Pardubického kraje. Záležitostmi Chotěbořska se bude zabývat na svém nejbližším zasedání i Rada Pardubického kraje.
Chci občany vaší obce touto cestou ujistit, že v případě potvrzení většinového příklonu k Pardubickému kraji se osobně "servu" o dobrou budoucnost celého Chotěbořska tak, aby v budoucnu nikdo nemusel litovat, že se hlásil k Pardubickému kraji jako ke svému."
Michal Rabas, zástupce hejtmana Pardubického kraje:
Za posledních 100 let více jak 50 let náleží krajina v okolí Chotěboře k Východočeskému regionu.
Občané žijící na tomto území mají tedy blíže svým srdcem k východočeským Aténám či rovinatému Polabí než k hornaté Vysočině. Jde o fakt, nebo je to něco nového? Troufám si tvrdit, že jde o potvrzení příslušnosti navzdory ústavnímu zákonu o vzniku vyšších územně samosprávných celků. Právě tento zákon přiřadil (to je dle mého názoru to správné slovo) toto území i s jeho obyvateli do kraje Vysočina. Rozhodnutí, které mohou občané Chotěbořska a Horního Podoubraví v nejbližší době učinit, náleží mezi citová, rozumová či politická. Ti, kteří vnímají blížící se rozhodnutí jako striktně úřednické, mají svým způsobem pravdu. Jenže všechny úřednické úkony (výměna občanských průkazů, registrační značky vozidel, převod krajských majetků …) jsou druhotné či odvozené. Krajské politické reprezentace, nově zvolení obecní zastupitelé budou ti, kteří ve spolupráci s příslušnými úřady organizačně zabezpečí status quo (tedy současný stav) nebo vůli po změně krajských hranic. Veškeré argumenty pro a proti přechodu, vznášené občany či volenými představiteli, jsou pouze subjektivním vyjádřením autorů. Dejme proto nyní šanci obyvatelům vyjádřit se, zda-li se cítí Vysočiňáky či Východočechy.
Jaromír Saidl, starosta Libice nad Doubravou:
Mnoho občanů z jiných oblastí, než z Chotěbořska jistě těžko chápe odehrávající se "manévry" okolo změny hranic na severovýchodě kraje Vysočina, a tak se pokusím tuto problematiku vysvětlit.
Obce Chotěbořska (Podoubraví) se již při prvních přípravách ustavení vyšších územněsprávních celků nechtěly stát součástí poločeského a polomoravského kraje, tedy kraje Jihlavského (Vysočina). Starostové příslušných obcí absolvovali několik setkání, na kterých zřetelně doklarovali přání svých občanů,ale bez výsledku. Politici neměli dostatek vůle vyslyšet tento silný hlas. Mnozí si připravovali "trafiku" a mnohé v dané době přání voliče nezajímalo, protože do voleb bylo dostatečně daleko. Bylo nám doporučováno reformu nechat rozběhnout a o změnu usilovat později. To vše se dělo s vědomím, že tlak postupně vyprchá. O to větší překvapení nastalo, když nevyprchal. Nyní jsme svědky záměrně vypouštěných desinformací, které mají ovlivnit rozhodnutí občana v připravované anketě, jež se na Chotěbořsku uskuteční ve dnech voleb do zastupitelstev obcí. Je až dojemná obava představitelů kraje Vysočina, aby se občan nedopustil chyby tím, že odsouhlasí změnu, z které údajně nebude návratu. Jejich snaha je založena pouze na zdůrazňování negativních stránek změny, ale ani v jednom případě nenabízejí pozitivní alternativu případného setrvání s jasně deklarovanými záměry s tímto územím. Občan z našeho regionu je svobodný a svéprávný a jeho rozhodnutí bude produktem mozku a srdce. Osobně jsem přesvědčen, že převážná většina občanů Chotěbořska chce považovat za "svůj" právě kraj Pardubický, ať již z důvodů historických, regionálního patriotismu, vazeb v podnikání a v turistice, spolupráce a územního plánování v rámci CHKO Železné hory, vazeb na Povodí Labe, navštěvování a absolvování škol od učňovských až po vysoké, fandovství hokeji, spolupráce a soupeření sportovních klubů, ale i kvůli obyčejnému telefonnímu seznamu, protože ten z Vysočiny téměř nepotřebují. Nenajdou v něm čísla stanic z Hlinecka, Chrudimska a Pardubicka, kam po léta nejvíce volají, ale najdou zde nepotřebná čísla z Pelhřimovska, Pacovska, Třebíčska apod.
Ve stanovisku výboru TJ Sokol Chotěboř k článku ing. Širokého v našem listě, které uvádíme v článku na hlavní straně, nás oba velice zaujal úvod, v němž výbor viní nejmenovanou zdejší volební stranu z toho, že si článek u pana Širokého objednala a snad mu za to i něco slíbila. Bohužel výbor neuvedl žádná fakta, takže prosíme lídry volebních stran či jejich zástupce o odpověď na tyto otázky pro náš list: 1. Objednali jste si článek u pana Širokého? 2. Máte zájem na diskreditaci kandidujících členů TJ Sokol? 3. Slíbili jste něco pánům Širokým? Odpovědi prosíme zasílejte na harry@harry.cz. Děkujeme i za naše zvědavé čtenáře. První odpovědi již přišly, viz vpravo. Již nám napsali první dva lídři volebních stran, KDU-ČSL a ČSSD, své odpovědi na naše tři otázky (viz vlevo). Odpovědi si čtěte v naší rubrice Volby 2002. Stomatologická pohotovostní ordinace je o víkendu od 8 do 12 h otevřena v ordinaci MUDr. Vladimíra Myjavce, Trčkova 579, Chotěboř, telefon 569 621 605.

policiebudova.JPG (37780 bytes)
Ve středu 23.10. byla otevřena nová budova Policie ČR v Chotěboři, postavená v místech, kde se říká Na obecňáku, tedy tam kde kdysi býval obecní rybník, dnes již zasypaný. Moderní budova poskytne Policii prostorové možnosti pro jejich kanceláře, garáže a dílny.

Obdrželi jsme stanovisko výboru TJ Sokol Chotěboř k článku ing. Širokého v našem listě. Obsáhlý text zveřejníme ihned po jeho zapracování do článku na naší hlavní straně, samozřejmě v plném znění bez jakýchkoli úprav. Snad to můj pán stihne ještě dnes. Poněkud si protiřečí páteční noviny Vysočina, když v článku Ředěný benzín - nafouklá bublina nebo realita? nejprve uvádějí, že "Například nejmenovaní lidé na Chotěbořsku mají podezření, že pravidelně jezdí na benzín, který nemá takovou hodnotu za kolik jej kupují," ale v závěru článku se píše: "Podle ČOI je potěšitelné, že na základě celkových laboratorních výsledků za 9 měsíců roku 2002 lze konstatovat, že motoristé nemusí mít obavy z prodeje nekvalitních pohonných hmot, které by mohly poškodit motory vozidel." Celý článek si přečtěte zde.
„Kdyby bylo po volbách vedení radnice staronové, přenechal bych pořadí dalšímu, protože to by byla ztráta času,“ zvažuje současný zastupitel a kandidát do nového Zastupitelstva za KSČM Jan Tůma v článku, který přináší čtvrteční MF Dnes. "Některé věci se nedaly v zastupitelstvu řešit, tak jsem tam chodil ob jedno, abych se nemusel rozčilovat." Celý text článku si přečtěte v naší volební rubrice Volby 2002, ve sloupku Napsali o volbách v Chotěboři. Vážení občané města Chotěboře, v současné době jsou doručovány všem občanům Chotěboře starším 18 let anketní lístky, ve kterých se můžete vyjádřit, zda chcete aby naše město zůstalo součástí kraje Vysočina, či se stalo součástí Pardubického kraje. Ti z Vás, kteří se zúčastní ve dnech 1. a 2.listopadu 2002 komunálních voleb, můžete vyplněný ústřižek anketního lístku vhodit do označených schránek, které budou umístěny před každou volební místností. Pokud se voleb nezúčastníte, můžete svůj názor sdělit vhozením vyplněného ústřižku anketního lístku v době od 29.10. 2002 do 1. 11. 2002 do označených schránek na těchto místech:
- prodejna potravin Doubravka, ulice Krále Jana
- prodejna potravin Discont, ulice Na Chmelnici
- prodejna potravin Samka, náměstí T. G. Masaryka
- přízemí budovy Městského úřadu Chotěboř, ulice Trčků z Lípy
O výsledku ankety budete informováni na místech obvyklých současně s výsledky voleb do Zastupitelstva města Chotěboře.

Ing. Jiří Fišera, tajemník MěÚ Chotěboř
Byli jsme s mým pánem zvědavi, kterého dalšího skrytého kandidáta KDU-ČSL Chotěboř nám představí Cesta Vysočiny tentokrát. Nebyli jsme zklamáni, je tam velký článek o paní Janě Ugrínové i s fotkou.  Níže jsem se trochu podivoval nad tím, že kandidáti jsou nám v tomto veřejném listě představováni, aniž by bylo uvedeno, že kandidáty vůbec jsou. K tomu nám lídr lidovecké kandidátky Milan Linhart napsal: "Medailonky kandidátů KDU-ČSL v Cestě Vysočiny jsou úmyslně převážně apolitické. Kdyby totiž všechny politické strany ze všech měst a obcí zahltily tento okresní týdeník politickými rozhovory, nedalo by se to číst. Článků by bylo mnoho a všechny "na jedno brdo". Určitě by nás v Chotěboři nebavilo číst, kdyby kandidáti, například z Ledče nad Sázavou, omílali stále dokola jejich místní problémy. Snažíme se proto představit členy našeho týmu jako lidi, kteří vynikají ve své profesi či nějaké své zálibě a sdělit o nich něco zajímavějšího než to, že jsou napsáni na kandidátce KDU-ČSL v Chotěboři. Něco, co si o nich se zájmem přečtou i ve Světlé nebo v Ledči, aniž by se při tom dali rušit politikou. Chotěbořáci politický podtext pochopí, ale v Přibyslavi to nikoho nezajímá."
To je sice pěkné, ale... Jestli je to placená záležitost, pak to mělo být uvedeno jako inzerce politické strany. Je-li to neplacené, pak redakce Cesty Vysočiny preferovala kandidáty jedné strany na úkor jiných. Stále se nám to nezdá právě košer, hlavně proto, že čtenářům je zatajen hlavní důvod, proč si právě o nich čtou. Kdyby si to tak zařídili všichni, byly by noviny plné oslavných článků o zajímavých lidech, kteří jsou zajímaví hlavně tím, že kandidují... Vzpomeňme na přísloví Méně je někdy více nebo také Čeho je moc, toho je příliš...
Na svoji sezónu se chystají naši hokejisté z HC Chotěboř. Hrají ve skupině Sever pardubického kraje (dík všem činovníkům hokeje, od Prahy po Chotěboř, že jako jediní zachovali naši příslušnost k východním Čechám, zatímco všichni ostatní, Telecomem počínaje a novinami konče, nás šoupli k Moravě), nazvané I. krajská liga. Hraje tam osm mužstev: Hlinsko, Choceň, Kutná Hora, Moravská Třebová, Chotěboř, Litomyšl, Staré Jesenčany a Světlá n.S./H.Brod B. Již tuto neděli 27.10. se hraje první utkání Moravská Třebová - Chotěboř. V neděli 3.11. pak derby Světlá - Chotěboř. Třetí utkání v neděli 10.11. s Litomyšlí prý už bude v Chotěboři. Naše hokejová stránka (odkaz viz výše) bude tedy tento týden uvedena do nové sezóny. Čtěte tam naše zpravodajství, jako vloni bude nejrychlejší a výsledky uvedeme hned po utkání!
V pondělí zasedlo naposledy Zastupitelstvo města Chotěboře a jako vždy si můžete jeho usnesení přečíst zde. Vyjímáme pro vás zajímavé: Budou se prodávat dva rybníky U kacířů, máte-li zájem, musíte se přihlásit. Naopak pozemky pro garáže U střelnice již byly prodány a vy si tam můžete přečíst (v příloze č.3), komu. Město si půjčilo na pokrytí rozpočtu dalších 830 tisíc. Čtyři občané či subjekty dostali půjčky z fondu rozvoje bydlení. Byl schválen Řád veřejného pohřebiště a měli byste si jej přečíst, protože tam jednou všichni skončíte (já budu i po smrti jako věrný pes hlídat náš dům)... Zastupitelstvo dále rozhodlo půjčit v příštím roce 4 miliony na skládku Lapíkov. Všechny Mateřské školy byly sjednoceny v jednu jedinou, založena byla též příspěvková organizace Školní jídelna, takže děti i jejich rodiče budou zvědavi, zda se tam konečně začně kloudně vařit... Pro první zasedání nového Zastupitelstva byl schválen nový volební řád pro volbu starosty, místostarosty a členů Rady (můžete si ho tam též přečíst). Zastupitelstvo si odhlasovalo věcné dary svým členům jako upomínku na končené volební období. Novému Zastupitelstvu pak doporučilo, které akce krom zahájených by se měly v příštím roce zahrnout do rozpočtu. V závěru pak odmítlo hlasovat o druhém místostarostovi, ale o tom píšu níže. Ve včerejší Cestě Vysočiny citují šéfa chotěbořského Zimního stadionu Pepu Doležala. Říká tam: "Věřím, že do prvního zápasu s Litomyšlí v neděli 10. listopadu bude stadion již v plném provozu." Doufejme, že se jeho předpověď splní, v první půli tohoto týdne se přes špatné počasí pokračovalo v pracích na střeše i na tribuně. Ve středu se stavělo lešení pro započetí montáže boční stěny, která bude krytá čirým Macrolonem.
Tři novinky najdete v  naší rubrice Volby 2002: Hromadnou Fotokandidátku Sdružení Chotěbořská aktivita (to jsou sportovci z TJ CHS a FC Chotěboř), jejich volební program a volební program ODS Chotěboř. Ten je též nově na webu ODS Chotěboř. V pondělí zasedlo naposledy Zastupitelstvo města Chotěboře a my byli zvědavi, jak to dopadlo s návrhem Rady na to, aby příští vedení města mělo dva místostarosty (o tom jsem zde psal dříve). Starosta to předložil až v závěru jednání, načež radní Stránský překvapivě prohlásil, že návrh nemá šanci, aby prošel. V následující rušné diskuzi pak navrhl radní Myjavec, aby byl návrh stažen z pořadu jednání. Jeho návrh byl pak přijat 15 hlasy proti třem (projednávat druhého místostarostu chtěli starosta, místostarosta a zastupitel Císař, jenž by býval rád byl svědkem projednávání toho návrhu, aniž byl jeho příznivcem). Takže vlastně sami radní smetli svými výroky a návrhy tuto záležitost ze stolu... Usnesení z posledního jednání tohoto Zastupitelstva bude ve středu dopoledne na webu města a my vás na to zde upozorníme.

Náš krajský hejtman je zajisté chytrý člověk (jinak by nebyl hejtmanem), takže (na rozdíl od jiných) chytře skryl strašení před nevýhodami přechodu Chotěbořska do jiného kraje mezi řádky (tedy aspoň já to tam vidím). Ty řádky si můžete přečíst v novém Chotěbořském Echu a nyní také na internetu, v novinách Vysočina zde. Jeho článek se (rovněž chytře) jmenuje "Soubor informací o důsledcích, které by změna hranic přinesla", slovo "důsledky" totiž již samo v sobě obsahuje skryté hrozby či nepříjemnosti...

Nové webové stránky má chotěbořská poliklinika - Sdružení ambulantních lékařů Chotěboř, s.r.o. Najdete je na dobře pamatovatelné adrese poliklinika.chotebor.info. Obsahují plánky rozmístění jednotlivých ambulancí v obou budovách, přehledy pracovních dob lékařů, odborného personálu a firem sídlících v budově Sdružení, jakož i další užitečné informace (např. telefonní čísla). Web polikliniky je součástí našeho chotěbořského internetového informačního systému www.chotebor.info.
Na mou kritiku (viz níže) umístění textu ODS na exponovaném (a barevném) místě v novém Chotěbořském Echu reagoval lídr kandidátky KDU-ČSL, jejíž text správně měl být poslední a tedy barevný (tomu všemu mohla ovšem redakce snadno zabránit, stačilo dát půstránky všech volebních stran doprostřed Echa...): "ODS poslední stránku v barvě modrých ptáků přeji. Vyvolává to spíše tragikomický úsměv. Jako občana Chotěboře mne spíše mrzí, že jsem si v Echu nepřečetl nic z volebního programu této strany. Těch tragikomických drobností podobného charakteru by se možná letos u ODS našlo více, ale KDU-ČSL si to nechá pro sebe. Tady totiž nejde o ODS, KDU-ČSL, ČSSD nebo další volební strany, ale o Chotěboř. A každá strana, když bude chtít, může Chotěboři něčím pomoci. Jestli nezačneme spolupracovat a dávat dohromady chotěbořské občany, instituce, školy, podnikatele, atd., nepozvedneme úroveň tohoto města na úroveň skutečného kulturního i ekonomického centra Podoubraví." S tím nezbývá než souhlasit. Jako solventní se u dceřinné společnosti Hospodářské Komory ČR, Nefi Bohemia, registrují jen čtyři firmy z kraje Vysočina, jedna z nich je z Chotěboře. V Registru solventních firem jsou firmy, které si své závazky plní vždy v řádných termínech a jejichž zařazení do registru je podloženo auditem. Jsou to GCE, s.r.o Chotěboř (výroba svařovací a řezací techniky), Jemča Jemnice (výroba čajů), I&C Energo Třebíč (podnikání v oblasti energetiky), Tipa B Třebíč (výroba obuvi, kovovýroba).
V neděli večer ve 21:30 zaznamenáváme na našem teploměru tento podzim poprvé teplotu pod nulou, - 0,8 stupně. Během novi však teplota stoupala a ráno už bylo nad nulou. V druhé půli týdne a o víkendu se na Zimním stadioně pilně pracovalo. Práce na pokládání střechy rychle pokračují, uvnitř byly kladeny na tribunu překlady. Pozorovaný finiš nás oba přiměl vzpomenout na slova starosty města, jenž před časem napsal, že do komunálních voleb bude Zimní stadion hotov. Splní se mu to? Dejte pozor na své poštovní schránky. V té naší se již tuto neděli objevily obálky s hlasovacími lístky pro komunální volby 1. a 2. listopadu.
V naší volební rubrice Volby 2002 přibyla další foto kandidátka, můžete se tam juknout, jak to sekne kandidátům ČSSD Chotěboř. V Pivním baru "U hráze" si zase na své přijdou sportovní fanoušci. Po zrušení oblíbeného kanálu SPORT 1, opět můžou sledovat přenosy z různých sportovních akcí, včetně přímých přenosů z NHL a anglické fotbalové ligy. Satelit UPC do své bohaté nabídky zařadil totiž program GALAXIE SPORT. Již dnes 19.10.02 v 19.00 tak v přímém přenosu můžete vidět JAROMÍRA JÁGRA ( Philadelphia Flyers - Washington Capitals). Přijďte fandit s námi!
Na hlavní straně přinášíme reakci Jany Tomáškové na článek Pavla Širokého, lépe řečeno první část o KD Junior, protože autorka v závěru slibuje, že její reakce bude ještě pokračovat částí druhou, o sokolovně. Při pohledu do nového Chotěbořského Echa, které přináší půlstránky sedmi volebních stran v Chotěboři, vás ihned praští do očí, že ODS má (ač strana č. 5) svou půlstránku až za stranou č. 7, ač všichni ostatní jsou pěkně podle svých čísel. A to zjevně protože pak půlstránka vyšla na poslední stránku Echa, kde je použita modrá barva a díky křížovce je jistě dost čtená... Psa (a člověka jistě též) napadne otázka: má ODS Chotěboř takovéto finty zapotřebí? Je na tom tak špatně? Na zmíněný podraz již zareagovala ČSSD Chotěboř na svém webu cssd.chotebor.info, kde se naznačuje, že to přehození pořadí redakci Echa kdosi nařídil. Ať to udělal kdokoli jakkoli, vykonal tím ODS medvědí službu, protože soudnému čtenáři je hned jasný úmysl... Co asi řekne KDU-ČSL v Chotěboři na fakt, že její předvolební půlstránku, která měla být původně na poslední (mnohem čtenější) stránce Chotěbořského Echa, vyštípl kdosi z ODS, kdo nařídil redakci přehodit pořadí půlstránek? Rádi zveřejníme vyjádření nejen KDU-ČSL, ale i ostatních volebních stran k této nehoráznosti.
Všem, kdo v pátek 18.10. marně hledali v mých Novinkách nebo na hlavní straně našeho listu něco nového, se omlouváme. Můj pán byl ten den v Brně na promoci své mladší dcery Olgy, které i já srdečně gratuluji. Ve středu odpoledne se zúčastnili starostové největších měst okresu setkání s prezidentem republiky Václavem Havlem. Odstupující hlava státu poděkovala komunálním politikům za odvedenou práci a pak už na tisícovku starostů a primátorů čekal prezidentský guláš a koláče. Byli mezi nimi i chotěbořský starosta Zdeněk Stejskal a starosta vesnice roku 2002, Libice n.D., Jaromír Saidl.

Miss Billiard 2002 se volila v Chotěboři

misspool02.jpg (41523 bytes)
Snímkem Jiřího Uttendorfského se vracíme k nedělnímu vyhlášení 7. ročníku soutěže Miss Billiard, kterou se stala chotěbořská Veronika Hávová (druhá dívka zprava), 1. vicemiss se stala  Gabriela Ulčová z Prahy a 2.vicemiss Eva Syrová z Plzně (zcela vpravo). Pánové okolo tvoří nezbytné křoví v čele se Zdeňkem Srstkou, vlevo a vpravo jsou zdejší podnikatelé Roman Juránek a Pavel Halama (organizátor akce).

Pokud jste si všimli pohádky Bylo - nebylo od Jany Tomáškové na naší první straně, tak její uvedení v našem listě neznamená, že se měníme na časopis pro děti. Autorka tak svérázně reaguje na článek, uvedený v našem listě 15.10., a slibuje nám v mailu, že "Další reakce na článek budeme dodávat postupně, rádi bychom shromáždili podstatná fakta a ne pouhé dohady." Faktem je, že já i můj pán jsme už na pohádky moc staří... Těšíme se tedy na ta fakta. "Věřím, že pokud se občané Chotěbořska rozhodnou pro Pardubický kraj, nebudou toho nikdy litovat a hledat cestu zpět, která bude zavřená, jak jsem v tisku četl výhružky hejtmana kraje Vysočina", prohlásil pro noviny Vysočina ONDŘEJ KUDRNÁČ, člen Rady Pardubického kraje. "Doufám, že již nebudu muset vyvracet další polopravdy, zkreslené informace, lži a výhrůžky typu "nedozírné následky rozhodování, uzavření přístupu na některé úřady nebo nechuť ministerstva školství školy znovu zřizovat". Přeji všem při rozhodování šťastnou volbu a nashledanou v Pardubickém kraji." Podrobnosti a další jeho slova si přečtěte zde.
Opět jsme v nové Cestě Vysočiny z 15.10. našli medailonky o dvou Chotěbořácích, tentokrát jsou to Jana Skřivanová a Ivo Harák. Opět je autorem medailonků značka -mal a opět nám zatajuje, že dotyční jsou (stejně jako ti předtím) kandidáti KDU-ČSL Chotěboř do komunálních voleb... Opět se nabízí otázka: Proč to? (Cesta Vysočiny nemá internetovou mutaci, musíte si ji koupit.) Na článek Pavla Širokého na hlavní straně našeho listu, TJ Sokol - hrobník kultury v Chotěboři, se nám již scházejí první ohlasy a reakce. Budeme je uvádět též na hlavní straně, v pořadí, jak nám dojdou. Dva žákovské koncerty uspořádá SRPŠ při Základní umělecké škole Chotěboř ve čtvrtek 24.října 2002 v koncertním sále ZUŠ, se začátkem v 17 h a v 18.30 h. První koncert bude benefiční a výtěžek z něj bude zaslán povodněmi postižené ZUŠ Piaristické náměstí, České Budějovice. Programy obou koncertů najdete ještě dnes na webu zus.chotebor.info.

3. ročník soutěže Aerobik začíná v 8:30 v sobotu 26.10. v chotěbořské Sportovní hale.
Na programu je též volba Miss Sympatie.
TJ Sokol - hrobník kultury v Chotěboři? Tak se jmenuje článek ing. Pavla Širokého z KD Junior - RCV na naší hlavní straně, který přináší překvapivá fakta o tahanicích okolo sokolovny. Autor tam informuje, že TJ Sokol požaduje odstranění všeho, co bylo při rekonstrukci sokolovny nově vybudováno! Oznámení starosty města o době a místě konání komunálních voleb 1. a 2.11.2002 si můžete přečíst na webových stránkách města zde. Miss Billiard 2002 se v neděli 13.10. stala na 7. celostátní soutěži v Billiard Centru Panského domu v Chotěboři Veronika Hávová z Chotěboře, 1.vicemiss Gabriela Ulčová (Praha) a 2.vicemiss Eva Syrová (Plzeň). Pořadí v kulečníkovém turnaji paní a díveki:1. Veronika Hubrtová (juniorská mistryně Evropy), 2. Kamila Kolínská, 3. Eva Mašková, 4. Zuzana Landergottová.
Osobní web bratranců Jakuba Danielky a Štěpána Drtiny, kteří se zabývají webdesignem, můžete shlédnout na http://dadrt.wz.cz/. Adresu jsme zařadili do našeho přehledu Chotěbořské weby na adrese http://internet.chotebor.info. Zimní stadion v druhé půli minulého týdne: ve čtvrtek a pátek bylo demontováno lešení po montáži střešní konstrukce. Pokračovalo pokládání prken střechy. Začala montáž svítidel. Na zemi se vyzdívaly zdi v bočních stěnách. Pracovalo se i o víkendu. Kdosi už pořádně odřel dřevěný sloup v boční stěně v místě, kde se vjíždí na plochu... Trápí-li vás vir-červ BugBear (jak se projevuje viz níže, mj. tak, že nemůžete napsat velké Č), pomůže vám speciální antivir, který si stáhněte zde. Za zaslání děkujeme Zbyňkovi Mrkvičkovi ml. Utilita od Symantecu se musí spouštět v nouzovém režimu, tzn. přes klávesu F8 při startu.

Novinky z první půle října najdete zde

Pokud chcete číst starší Harryho Novinky, volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera. Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete.

Harryho ANKETA

 

 

Výsledky minulých anket
najdete zde

Zde můžete Harrymu psát

Jméno:

E-mail:

Mail pro Harryho:

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet