harryanow2.gif (5686 bytes)

hpn.jpg (10254 bytes)
č. 44 - únor 2002
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

 

tato rubrika je doplňována po celý měsíc, až do vydání nového čísla
(nejnovější novinky vždy nahoře, občas i s fotkou)

Počet čtenářů těchto Novinek od začátku měsíce:

Novinky 43 četlo: 2332

Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

  Radiové datové připojení naší redakce na internet je od firmy aiclogo.gif (3308 bytes)

Minulé Novinky Archiv vydání Chotěboř Net Kulturní programy Chotěbořské weby
Předminulé Novinky Drby z vrby 2001 Harryho Anketa Program kina Sportovní strana
rucicky2.gif (16139 bytes)
Portál pro všechny, kdo shánějí službu či výrobek a chtějí to co nejblíže
Pokud se vám zdá, že vidíte Novinky poněkud starší, klepněte na tlačítko Obnovit (Aktualizovat), váš prohlížeč vám ukazuje Novinky staršího data, zapsané na disku vašeho počítače, nikoli ty z internetu. Fotbal
Hokej | Bundesliga
Volejbal Ping-pong
Jídel. lístky Panský dům: Halama | Veselý

Jídelní lístek: Na růžku

Atletika
TJ CHS
Atletika
SK

Výhodné telefonní služby
pro malé a střední firmy
Business Call Smart

od firmy AICOM Havlíčkův Brod.
Podrobnosti najdete zde.

4listek2m.GIF (1282 bytes)  4listtitulm.GIF (2449 bytes)

Program proti virům-červům si stáhněte zde (960 KB). Nejprve jej uložte na disk a pak jej spusťte.

Novinky
v redakci

Harry vám nese Novinky
v Chotěboři a okolí

Vývěska pro
plakáty a oznámení

Jak se můžete přesvědčit např. na serveru www.czechia.com , jsou již čtyři domény se jménem Chotěboře zadány. Takže www.chotebor.com patří městu, www.chotebor.cz byla po jistých tahanicích městu vrácena (viz článek na naší hlavní straně), zatím však nefunguje. Novou doménu www.chotebor.biz koupil počátkem února chotěbořský rodák žijící v Praze a jsme zvědavi, co se tam objeví. Domníváme se, že mimo jiné to bude web soukromé firmy jeho otce, působící zde. Konečně další novou doménu, www.chotebor.info, koupila nyní naše redakce a hodlá ji využít k chystanému projektu levných chotěbořských domén typu jménofirmy.chotebor.info, přičemž doménu mesto.chotebor.info věnujeme zdarma městu k volnému použití. Jsou tedy ještě volné domény www.chotebor.net a www.chotebor.org. Domény org však patrně zakoupí stát pro jednotný státní informační systém (je tomu tak např. v USA). V úterý 26.2. navečer byla přepadena benzínová pumpa v Chotěboři u zámku, patřící společnosti MP spol. Asi pětadvacetiletý maskovaný pořízek menší postavy vytáhl na čerpadlářku pistoli a přinutil ji vydat peníze, jichž prý bylo 11 tisíc. Loupežník nebyl patrně místní, jinak by věděl, že tato pumpa prodává na karty a na faktury a hotových peněz tam mnoho není. Podrobnosti si můžete přečíst zde, ale nedočtete se tam, že údajně nefungovalo poplašné zařízení spojené s policií, takže policii bylo nutno volat telefonem... Tak praví fámy jdoucí městem.
Prudké oteplení nás zasáhlo i v Chotěboři. V úterý pozdě večer jsme měli osm nad nulou, ve středu ráno šest, dopoledne je již zase osm. 27.2. odpoledne proběhne na Městském úřadě v Chotěboři setkání zástupců Svazku obcí Podoubraví a krajských zastupitelů kraje Vysočina. Námětem setkání bude problematika odtržení obcí Podoubraví od Vysočiny a jejich vstup do Pardubického kraje. Astronomické noviny nás upozorňují:
Dnesni uplnek je nejjasnejsim z celeho roku 2002. Mesic bude o 9 % vetsi nez obvykle a dokonce o 20 % jasnejsi.
Chotěbořský Zimní stadion nebude v pátek uzavřen a předán jako staveniště, jak se nám snaží namluvit Noviny Vysočiny ve svém vydání z 27.2. Naopak, v sobotu se tam hraje důležité utkání (viz zpráva níže).
Jak nám sdělilo v úterý večer vedení HC Chotěboř, podařilo se mu vyjednat se Spolanou Neratovice, že přijedou sehrát první utkání o postup do baráže již tuto sobotu, 2. března, tedy o týden dříve. Začne se v 17.30 h. Odveta se pak sehraje patrně ve čtvrtek 7.3. v Mělníku.
Nový termín utkání v Chotěboři je výhodný, protože se nebude muset udržovat led až do původně plánovaného termínu. HC Chotěboř chce chotěbořským hokejovým fanouškům umožnit shlédnout toto utkání doma, proto nejednalo o jeho sehrání v brodské Kotlině, ale naopak jednalo o uspíšení. To se díky vstřícnosti soupeře podařilo. HC Chotěboř zve všechny příznivce na důležité utkání.
Minifestival hudebních skupin z Chotěboře můžete navštívit nikoli v Chotěboři, ale v Brodě Havlíčkově, tento pátek večer v klubu Roxor. Vystoupí kapely bluesrockový Shout The Blues Band, rockové dívčí Czech Frogs a The Chocolate Cucumbers (ti hrají SKA music).
Již potřetí se minulou sobotu v Chotěboři uskutečnila Fashion show, během níž se publiku se svými modely představily dvě začínající zdejší návrhářky Simona Smutná a Erika Hejduková. Ve čtyřhodinové show diváci, kterých přišlo více než dvě stě, zhlédli také tvorbu profesionálních návrhářek. Zájem veřejnosti o přehlídku v předchozích dvou letech byl tak velký, že se organizátoři rozhodli přesunout její konání z Junioru do sokolovny. V pondělí 25.2. zasedla letos počtvrté Rada města Chotěboře, její usnesení si jako vždy přečtěte zde. My z nich vybíráme zajímavá, totiž že Rada schválila žádat o dotace na úpravu vodohospodářských poměrů v lokalitě U kacířů, navrhla za přísedící k soudu pány Zdeňka Myšičku a Václava Hejkala, odmítla nabídku Jiřího Němce na pořádání trhů na náměstí, odvolala všechny členy školské a kulturní komise, souhlasila s provozem ZŠ Svinný i v příštím školním roce a zamítla nabídku pána z Chlumce n.Cidl. na umisťování jednotlivých čísel Chotěbořského Echa na internet za poplatek (to se bude totiž letos řešit v připravovaných nových webových stránkách města).
A je tu další záchvěv paní Zimy, chumelí nám tu a v pondělí ráno tu máme dva pod nulou. K velkému údivu mých pánů nyní piju vodu a zajídám to sněhem. Chutná mi to. Jak na to? Tak se jmenuje nová rubrika na webu města Chotěboře. Jsou to rady občanům, kteří potřebují něco na MěÚ vyřídit či zařídit. Dozvíte se tam, jaké doklady si máte přinést a kam s nimi máte zajít. Je tam i možnost stáhnout si potřebné tiskopisy k vyplnění doma.Zatím jsou tam rady k občanským průkazům a pasům, časem přibudou další.
Jak na to? najdete zde.
A mužstvo HC Chotěboř vyhrálo I.Vč hokejovou ligu a projde tedy baráží o postup do II. ligy. 9. nebo 10. března sehraje doma utkání s Neratovicemi. Podrobnosti jsou v naší hokejové stránce.

Dne 23.2. oslavuje padesátku Vilém Doležálek, náš   soused, dlouholetý kamarád mého pána, hudebník a kdysi  organizátor oblíbeného Klubu mladých, úspěšný podnikatel

vilem50.jpg (8169 bytes)

(V.M.D. a.s., Camona s.r.o.), sportovní potápěč a dobrý člověk. Přejeme mu do druhé půle života všechno nejlepší, hodně štěstí a pevné zdraví. A taky spoustu dobrých fotek z jeho nového digitálu (na snímku), z nichž mnohé jistě uvedeme v našem listě.
Karel Stolin, zástupce ředitele ZŠ Buttulova z Chotěboře, je jedním z oblastních manažerů projektu Internet do škol, který odstartoval v minulém týdnu i na Vysočině. "Postupovat se bude podle potřebnosti jednotlivých škol. Jako první budou vybaveny ty školy, které dosud nemají žádné počítače, což se týká většinou malotřídek. Relativně nejlépe jsou zařízeny střední školy, které už většinou mají připojení k internetu, takže ty přijdou na řadu až později," řekl Stollin o projektu, jenž již v samých začátcích je podroben kritice mnohých úřadů a sdělovacích prostředků. Výhrady zástupkyně hejtmana pro školství Štěrbové si můžete přečíst zde. Nám se projekt jeví svým cílem značně sympatický, ale jeho provedení bude patrně typicky české. Necháme se překvapit... Multimediální kavárna Modrá hvězda právě uvedla na svých webových stránkách programy pro zbytek února a půli března. Jistě si tam vyberete ten svůj.
"Tyto problémy měly všechny obce. Poslanecká sněmovna přijala v červenci roku 2000 zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, který umožňuje omezit rušitele nočního klidu bez problematického dokazování spáchání přestupku. Tato úprava byla promítnuta do obecně závazné vyhlášky Města Chotěboře č. 5/01, o zajištění veřejného pořádku při pořádání veřejných hudebních produkcí na území města. Rušení nočního klidu při veřejných produkcích by mělo být oproti minulým létům výrazně omezeno." To uvedl v odpovědi na mou poznámku za závěrem jeho článku v našem listě starosta města Zdeněk Stejskal. Celou jeho odpověď si můžete přečíst za mou poznámkou, zcela na konci jeho článku.
Starosta Chotěboře Zdeněk Stejskal byl zvolen na zasedání starostů vyjednavačem Svazku obcí Podoubraví o přechodu k Pardubickému kraji pro jednání v Pardubicích. Čtvrteční jednání Svazku se zabývalo otázkami přechodu, další jednání bude v březnu v Chotěboři. Podrobnosti se dočtete zde. Dalším novým občánkem Chotěboře, který bude mít v datu narození dvojky, se ve středu 20.2.2002 stala Diana Turková. Milovníkům přírodních úkazů připomínáme, že dnes v noci se přiblíží Měsíc k Jupiteru a nízko nad obzorem ho i zakryje.
Přes Chotěboř pojede v sobotu 11. května Závod míru. Zprávu přináší právě vyšlé 2. číslo Chotěbořského Echa. Cyklisté pojedou od Brodu Havlíčkova a pak je zaženou přes Jeníkovec a Rušínov do Opičích hor a dále do Pardubic. Když jsem to říkal mému pánovi, začal vzpomínat na Závod míru někdy před 45 lety, když byl v sedmé třídě a celá škola (tedy ti šťastní, co měli doma kolo) povinně jela na kolech z Ledče do Golčova Jeníkova zamávat závodníkům a zajásat ať žije mír. On jel na maminčině 20 kg těžkém dámském kole, tam to bylo do kopce, zpátky z kopce a celý den školy se tím zabil... Jó, časy se mění, ale Závod míru zůstává. Jak tak koukám na mého pána, měl by jezdit na kole do G.J. denně...
Mrazivá vlna nás zasáhla ve čtvrtek odpoledne, a v pátek ráno tu máme sedm pod nulou, sníh nepadá a obloha je vymetená. Chotěbořský rodák MUDr. Jiří Štětina, dlouholetý ředitel Záchranné služby v Hradci Králové, vedl marný boj se státní byrokracií proti způsobům privatizace Záchranných služeb, zvláště leteckých, a proti těm, kteří i na tomto chtějí zbohatnout. Takže byl ministrem zdravotnictví odvolán a když se pobouřený královéhradecký hejtman Bradík přijel ministra Fišera optat, proč se tak stalo, bylo mu řečeno, že byl kdysi jmenován bez výběrového řízení, takže nyní musí být řízení vypsáno... Tak to u nás dopadne, když se někdo odváží říkat pravdu... Všechny hokejové fandy potěší, že Dvůr Králové (i za nás) porazil ve středu večer Jičín 4:2, což dává našemu hokejovému A mužstvu skvělé naděje do posledního utkání v neděli právě s Jičínem, protože nám stačí remíza a i při prohře bychom měli šanci stále ještě být první. Podrobnosti na naší hokejové stránce.
Zima kolem Chotěboře, tak se jmenuje turistický výšlap havlíčkobrodských, který si určili na středu 20.2. Naplánovali to skvěle, ráno tu byl 1 cm nového sněhu, který však během dopoledne roztál, a také plískanice s teplotami 2 nad nulou. Takže si zimu kolem Chotěboře jistě užili...
Proč Rada města vyhověla žádosti muzejní rady o zrušení sama sebe se zeptala MF Dnes ve svém středečním regionálním vydání tajemníka městského úřadu Jiřího Fišery.
Jako hlavní důvod tam uvedl rezignaci tří jejích členů. Dalším impulsem ke zrušení bylo ustavení nové kulturní komise města, jež by měla činnost rady nahradit. Celé si to můžete přečíst ve středu a ve čtvrtek zde (pak to z internetu zmizí do archívu MFD).
Supermarkety i v Chotěboři a okolí přetáhly zákazníky malých prodejen, avšak co starší lidé z vesnic? Devět let zásobuje asi padesát obcí v regionu se svou pojízdnou prodejnou živnostník Zbyněk Mrkvička st. z Chotěboře, známý zde svou dřívější činností v rockových kapelách. "Je to bída, bez dotací bych nepřežil. Ale náklady rostou, dotace ne." To říká ve středečních Novinách Vysočiny, celý rozhovor o jeho snaze pomoci starším lidem a o malých dotacích od obcí Podoubraví včetně Chotěboře si přečtěte zde.
Radní Jiří Pavlásek, bývalý starosta, známý znalec zákonů a vyhlášek, nás mailem upozornil, že "k pochybnostem o možnosti MP případně ukončit hudební produkci uvádím, že toto právo a povinnost MP jednoznačně vyplývá z ustanovení odst. 2 písm. d) čl. III vyhl. č. 1/92 MZ  - o městské policii, ve znění vyhl. č. 9/99 MZ. Tuto skutečnost jste zřejmě všichni tři přehlédli." Ano, píše se tam: " (strážníci) upozorňují osoby na zjištěné nedostatky a činí opatření k jejich odstranění." Stále však nikde nevidíme to právo ukončit produkci... Jednoznačně... Zatímco mnohé instituce se snaží připravit pro děti o jarních prázdninách rozmanitý program (např. DDM Junior zde, nebo ZS rozšířil veřejné bruslení), chotěbořské kino nemá pro děti v tomto týdnu nic. Jen dva večerní filmy, mládeži přístupné za Kč 50... Pravda, byly tam dva dětské filmy, ale již minulý a přeminulý týden. Únorové číslo Chotěbořského Echa vyjde ve středu 20.2.
Hezký mail nám poslali z Austinu, Texas, Luboš a Irene s jejich pejskem Alenkou. I my je zdravíme na tu dálku a budeme jim psát. Poslední domácí utkání hokeje dospělých můžete vidět o den dříve, než bylo původně v plánu, v úterý 19.2. od 18 hodin hrajeme doma s Jaroměří. V neděli pak naši jedou k rozhodujícímu utkání do Jičína. O nynějších jarních prázdninách je rozšířeno veřejné bruslení na ZS. Podrobnosti najdete zde.
Oceňujeme pomoc MF Dnes, konkrétně regionálního vydání Vysočina, ze soboty 16.2. (bohužel v sobotu na internetu nevychází), ve věci přeletů vojenských stíhaček nad Chotěboří. Škoda však, že tato možnost nebyla před třemi léty, kdy si vojenští piloti nad Chotěboří dělali co chtěli (viz např. zde nebo zde nebo zde)... Časy se však naštěstí změnily a dnes 4. základna taktického letectva v Čáslavi je přístupná vůči stížnostem občanů na jejich piloty (ne po internetu, ale doporučeným dopisem ovšem), což kvitujeme s povděkem. Sobotní MF Dnes informovala na titulní straně vydání Vysočina velkým titulkem "Stíhačka letěla nebezpečně nízko" a dalším článkem Top Gun (na téže titulní straně) o našem pozorování nízkého přeletu stíhačky nad Chotěboří (viz níže). Musíme k tomu dodat, že to byl v poslední době výjimečný případ a konstatovat, že piloti z Čáslavi jsou daleko ukázněnější, než tomu bylo před třemi a dvěma roky. Je tu zřetelný posun přístupu vojenského letectva k problémům vyvolaným jejich činností. Už zaplaťpánbůh nikdo netvrdí, že  přítomnost stíhaček nad Chotěboří je optický klam, ale Základna v Čáslavi uvádí, že prošetří každou stížnost občanů, pokud bude podána. Opravdu se moc změnilo...
V pátek 15.2. ráno tu máme mínus sedm, obloha modrá a vymetená, klidno. Sotva začalo vycházet slunce, teplota jde nahoru. Už holt ta nová zima nebude mít tu sílu... A skutečně, v sobotu ráno tu jsou jen dva pod nulou a v deset dopoledne je rovná nula. KD JUNIOR - Republikové centrum vzdělávání, Chotěboř, které sídlí v rekonstruované Sokolovně, je firma, poskytující diagnostické, rekvalifikační a kulturní služby. Právě uvedla do provozu nové webové stránky na adrese http://www.rcv.cz. Zařazujeme ji našeho seznamu Chotěbořské weby.
Moje zmínka o prorocích co nejsou doma (viz níže) rozčilila Pavla Hejtmánka (viz též níže) natolik, že ji nazval bonmotem (nebyl to bonmot, to by byla aspoň nějaká legrace) a sepsul mne za neúctu k práci dobrovolníků. Přitom však popsal způsoby, jak komise vybírá nejlepší sportovce. To zaujalo Pavla Nováka, takže mi mailoval: "Je mi jasné, že celý problém musíme chápat v širších souvislostech. Pokud si ale někdo troufá vyhlásit nejlepšího sportovce Chotěbořska, musí vědět, že udělal vše pro to, aby nejlepšího sportovce opravdu vybral. Pokud ale toto nemůže udělat jen proto, že někteří funkcionáři nechodí na nějaké schůze, myslím, že je potřeba se zamyslet, zda systém výběru je maximálně objektivní. Nejde přece o poměry v klubech, ale o sportovce, kteří se svojí pílí a zarputilostí dostali na výsluní. V žádném případě nechci zesměšňovat práci sportovní komise. Vážím si každého, kdo pracuje ve svém volném čase ve prospěch druhých. Myslím ale, že sportovní komise, která se snažila vybrat nejlepšího sportovce, neodvedla (spíše nemohla odvést) úplnou práci. A pokud úplnou práci nemohla odvést, proč se nikdo nezamyslel nad zvolenou metodikou výběru. Je to trošičku Kocourkov. Představme si například komisi, která by chtěla vybrat nejlepší hokejový národní tým světa. Protože Češi, Kanaďané, Američani, Rusové, Finové, Švédi, Slováci a Němci nechodí na schůze, nemohli tudíž nominovat své hokejisty. A tak ve výběru o nejlepší národní hokejový tým světa zbyli Italové, Švýcaři, Lotyši, Ukrajinci, Bělorusové, Rakušané, Poláci, Ukrajinci, ... Myslím,že nikdo soudný by v takové komisi nebyl, protože by se stala směšnou. Ještě jednu poznámku. Nechápu, proč by nemohlo být (teoreticky) třeba prvních 5 nejlepších sportovců Chotěbořska třeba z klubu aerobiku nebo biatlonu. Pokud jsou výsledky? Je problém v systému výběru nebo v lidech? Kdo určuje systém výběru? " Tolik Pavel Novák. Snad mu i našim čtenářům někdo zasvěcený odpoví.
V menší než 100 metrové výšce proletěl ve čtvrtek 14.2. v 10:53 h vojenský stíhací letoun rychle nad východní částí Chotěboře. Směřoval na letiště Čáslav. Doufáme, že to neznamená nový začátek porušování letových předpisů, které povolují minimálně 300 metrů a mimo město. Podle vyjádření mluvčího letiště si mohou občané stěžovat, nejlépe doporučeným dopisem. Dlouholetá česká reprezentantka ve sprintu a mistryně Evropy do 23 let Hana Benešová, která za svoji stále aktivní kariéru stála například 7x na startu Olympijského závodu, bude předávat své zkušenosti klukům a holkám od 12 let, kteří mají zájem o běhy a sprinty. Založila totiž s běžcem Pavlem Novákem v SK Chotěboř novou tréninkovou skupinu pro děti uvedeného věku. Další zájemci se ještě mohou přihlásit na telefonech, uvedených na této stránce. Multimediální kavárna Modrá hvězda pro vás připravila noční velkoplošné projekce hokejových utkání českého mužstva na Zimní olympiádě. V Pá 15.2. od 24,00 hodin Hokejový start - Hokejová noc. Na Vaše přání promítáme i úvodní zápas našich hokejistů na OH. Předtím si připomeneme naše vítězství v Naganu v dokumentu a od 3,00 vysíláme ČR – Německo. Prezentace fanoušků nejpozději v 1,00 h. V Ne 17.2. od 24,00 Česká republika – Švédsko, v Po18.2. od 24,00 Česká republika – Kanada. Play off: všechny zápasy našich hokejistů + finále (Ne 24.2.). V případě zájmu i jiné zápasy popř. jiné sporty.
Zajímavý rozhovor si přečtěte v naší nové rubrice Atletika SK Chotěboř (odkaz je výše vpravo). S chotěbořským maratoncem Leošem Pelouchem, který dosahuje vynikajících výsledků na dlouhých tratích, maratonech a půlmaratonech u nás i v cizině, si povídá běžec Pavel Novák, jenž nyní bydlí v Chotěboři. Pavel tam správně upozorňuje, že Leoš byl opominut sportovní komisí Rady města při vyhlašování nejlepších sportovců 2001. Leoš v odpovědi na jeho otázku galantně oponuje, že podle něj byla opominuta Soňa Vávrová. Ale to už tak bývá, že nikdo není doma prorokem... A už tady mám první ohlas na mou poznámku vlevo, že Leoš Pelouch byl opominut při vyhlašování nejlepších sportovců 2001. Předseda TJ CHS Pavel Hejtmánek nám mailuje: "Právě jsem si přečetl rozhovor s maratoncem L. Pelouchem a mám drobnou připomínku k napadání sportovní komise. Sportovní komise je sice pořadatelem vyhlášení nejlepších sportovců v Chotěboři, ale návrhy na ocenění dávají do komise jednotlivé oddíly či kluby. Pokud se zástupce SK dlouhodobě nedostavuje na jednání komise a potom napíše nominaci pouze za orienťák a i přes upozornění " proč nenavrhují Peloucha na ocenění?" odpoví, že není atlety navrhován, je potom nefér napadat dobrovolnou práci členů komise. Vlastním členům komise nepřísluší navrhovat sportovce z jiných subjektů proti názorům jejich vlastních funkcionářů. Pořádek si musí udělat uvnitř SK a i tvé bonmoty o prorocích nepramení ze znalosti věci a nejsou zrovna košer k dobrovolným nadšencům, kteří se z Chotěboři starají o sport, trénují děti a vlastně okrádají své rodiny o společný čas. Mě osobně také mrzí, že se oběma jmenovaným nedostalo ocenění a myslím si, že si ho opravdu zaslouží, ale nepůjdu proti názorům jejich trenérů a lidí co se pravidelně několikrát týdně starají o děti (J. Křivská). Neznám totiž poměry v klubu aerobiku, čemu nerozomím nekomentuji. Nic ve zlým jen by to chtělo oslovit třeba M. Bělohlávka jako předsedu komise a chtít vysvětlení."
Do redakce nám došla mailem odpověď starosty Zdeňka Stejskala na mou poznámku o Městské policii (viz níže). Za odpověď děkujeme a uvádíme ji v plném znění, jako článek na hlavní straně našeho listu. Zatímco já jsem níže použil dvě jízlivá slova ("neobvyklá horlivost"), starosta jich použil daleko víc, takže si počtete... "Tu prohru jsme hned v pondělí rozebírali. Měli jsme na výboru pozvané trenéry i zástupce hráčů," sdělil pro středeční MF Dnes prezident HC Chotěboř Zdeněk Drahoš. "Faktem je, že šlo o momentální výpadek. Vždyť předtím jsme vyhráli sedmnáct zápasů v řadě. Tohle byla teprve naše druhá prohra v sezoně. Nic jiného bych v tom výsledku nehledal," dodal. Dále MF Dnes píše: Suverén přeboru a aspirant baráže stále vede tabulku finálové skupiny; jeho náskok na druhý Jičín se však ztenčil čtyři kola před koncem na pouhé dva body. Brodské béčko, které v neděli ve Světlé nad Chotěboří dvouciferně triumfovalo, je na třetím místě o šest bodů zpět. "Soupeř nás zkrátka nachytal na švestkách hned v první třetině. Dostali jsme v ní pět gólů, a pak už prostě nějak nebyl zájem dál hrát," řekl Drahoš. "Navíc jsme neměli k dispozici tu nejsilnější sestavu, v každém útoku nám chyběl jeden klíčový hráč," omlouval tým. "V pátek proti Ytongu bychom měli snad být kompletní. Čekáme kolem sedmi stovek diváků, kulisa by tedy měla být solidní. Chceme lidem dokázat, že náš debakl se Světlou byl výjimkou," pravil Drahoš. Článek si dnes a zítra přečtete zde. Nadační fond Čtyřlístek a Stacionář pro TMP mládež oznamují, že IV. Dětský karneval, plánovaný na 10. března se překládá na 24. března. Místo a čas jsou stejné, od 14 h v hotelu U zámku.

V pondělí 11.2. zasedla Rada města Chotěboře, její usnesení jako vždy jsou zde. Mimo jiné rozhodla proplatit fakturu za výrobu a předmontáž vazníků pro zastřešení ZS ve výši přes 2 miliony Kč, projednala řadu žádostí občanů, kteří chtějí od města koupit pozemky či nemovitosti (o tom musí rozhodnout Zastupitelstvo) a souhlasila s návrhem muzejní rady, která se chce sama zrušit. Opět povolila jakémusi Plzeňákovi konání trhů na náměstí jednou měsíčně a ing.arch. Františka Stratila jmenovala od 12.2. vedoucím Stavebního úřadu MěÚ.

Chotěbořská mašina potřebuje opravu, to píše v úterním komentáři okresního vydání Novin Vysočiny Tomáš Čížek. Dále  uvádí: "Pokud totiž suverén soutěže prohraje takovým rozdílem a hlavně způsobem jako v okresním derby, divák se nemůže ubránit dojmu, že něco není v pořádku. Je sice pravda, že debakl je někdy lepší než prohra o gól, ale čeho je moc, toho je příliš." Takže i komentátor Novin Vysočiny má dojem, že "něco není v pořádku". Zklamaný prezident HC Chotěboř Zdeněk Drahoš k tomu říká: "Nerad bych se vyjadřoval do novin dříve, než si příčiny porážky probereme se samotnými hráči."  Celý komentář najdete zde.
Nedůstojnou, ba drtivou porážku utrpělo hokejové mužstvo HC Chotěboř A (které hodlá postoupit do II. ligy), když ve Světlé n.S. podlehlo v neděli až napočtvrté, zato pořádně, 11:1. Podrobnosti v naší stránce Hokej.
V pondělí 11.2. jsme po Chotěboři všude slyšeli názor, že potupná porážka od Světlé 11:1 není jen tak. I nám se jeví, že mužstvo, které prošlo doposud finálovou skupinou bez ztráty bodu, prohraje rozdílem dvou tříd s rovnocenným jedině, když to samo chce. A rovnou jsme také slyšeli důvod (není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu?). Prý se mužstvo HC Chotěboř A silně zlobí na vedení HC, že přijalo do mužstva jistého hráče z Brodu Havlíčkova a zakoupilo mu kompletní výstroj a výzbroj (bodejť ne, dnes když hráč přechází jinam, odchází jak chudý Honza), zatímco hráčům mužstva nebyly vyplaceny jakési slíbené peníze. Inu, peníze dnes hýbou světem, takže se nám tento důvod jeví pravděpodobným. Jak jinak vysvětlit rozdíl 10 branek?
Pro vás, co jste to níže přehlédli:

Odkazy na weby o Zimních olympijských hrách jsou zde.

O tomto víkendu otvíráme novou sportovní stránku, věnovanou Atletickému oddílu SK Chotěboř (odkaz je výše vpravo). Stránku povede náš stálý dopisovatel a aktivní běžec Pavel Novák, nyní žijící s Hankou Benešovou v Chotěboři. Pavel je pracovníkem Rychlé záchranné služby v Havlíčkově Brodě. Trénuje jej prof. Pavel Krejčí, atletický odborník zdejšího Gymnázia.

šilhán.jpg (4488 bytes)

Jak jsme již uvedli níže, v pátek 8.2. oslavil osmdesátku Bohuslav Šilhán, nejlepší chotěbořský sportovec roku 1999 a sportovní osobnost Chotěboře roku 2001. Ve svých  letech srší obrovskou vitalitou. Aktivně stále hraje okresní přebor ve stolním tenise a chystá se opět na MS veteránů. Jak ale ukazuje jeho životopis, jeho akční rádius ve sportu byl mnohem širší. Dočtete se to v novinách Vysočiny zde.
Zase se tu kradlo. Tentokrát to odnesla hospoda v Bílku u Chotěboře. V noci z úterka na středu se tam vloupal neznámý pachatel. Ukradl peníze, cigarety různých značek, lihoviny, cukrovinky a další zboží za 55 tisíc. Na zařízeni pak  způsobil další škodu za 15 tisíc.
Včerejší článek v MF Dnes vyvolal podivení našich čtenářů. Praví se v něm totiž, že "Dolovat uran pod pozemkem, který patří městu Chotěboř, by chtěla společnost Diamo patřící pod Správu uranových ložisek. Firma proto požádala místní radnici o stavební uzávěru na zmíněné parcele, jež se používá jako cesta. "Rada města souhlasí s návrhem jen za předpokladu, že žadatel zajistí na svoje náklady přeložení cesty mimo stavební uzávěru," uvádí se v usnesení rady konané na konci ledna." Konec citátu. Ale pozor, článek svou nepřesností vyvolává dojem, že Rada povoluje dolovat uran. Není to tak. Jak se dočtete v usnesení Rady, Rada města projednala žádost s. p. DIAMO, odštěpný závod Správa uranových ložisek Příbram, o souhlas se stavební uzávěrou na pozemku p. č. 4515/4 v k.ú. Chotěboř z důvodu poddolování. Čili je to prosté: pozemek je již poddolován dřívější činností a tedy potenciálně nebezpečný. Proto firma žádá a stavební uzávěru, aby se tam nic nestavělo! Nehodlá tedy v Chotěboři těžit uran, jak si to redaktor MF Dnes mylně vysvětlil, takže naši čtenáři mohou být klidní!
Neobvyklou horlivost projevila Městská policie minulý pátek, když o půlnoci nařídila ukončit rockový minifestival v Tequilla Baru Na Chmelnici. Nejsme s mým pánem přátelé rušení nočního klidu (taky jsme si to loni slízli za kritiku techno párty Na Nádržce), ale ať koukáme jak koukáme do městské Vyhlášky o dodržování veřejného pořádku při pořádání hudebních produkcí, nikde tam nevidíme, že Městská policie může ukončit produkci. To by mohla až poté, co Rada města vyhlásí na základě stížností občanů tzv. zvláštní režim. Starosta města by měl veřejně jako nadřízený Městské policie vysvětlit, jak to vlastně bylo. Naše stránky jsou mu k dispozici.
Kauza domény www.chotebor.cz skončila. Dne 6.2. firma ASYS IJD Kolín přegistrovala město Chotěboř jako jejího vlastníka místo sebe. Ve čtvrtek 7.2. se registrace objevila na www.nic.cz a jako první nám zprávu o tom poslal Zbyněk Mrkvička ml. a po něm několik dalších pozorných čtenářů. Oceňujeme, že se ASYS přece jen zachoval rozumně. Všechno špatné je k něčemu dobré, říká můj pán, takže tato kauza alespoň pomohla k tomu, že město Chotěboř nyní vlastní obě nejdůležitější domény cz a com. Na doménovém trhu jsou ještě volné www.chotebor.info (tu doporučujeme redakci Chotěbořského Echa, které stejně dříve nebo později bude muset vstoupit na internet, případně by doména mohla sloužit Informačnímu středisku, pokud jednou v Chotěboři bude) a dále je volná doména www.chotebor.biz (to doporučujeme firmě, která chce ovládnout obchody v Chotěboři). 
Přibude 50 nových úředníků. Tak se jmenuje článek, který uvádějí 7.2. Noviny Vysočiny. Píše se tu o tom, jak se chotěbořský Městský úřad rozšíří prostorově i počtem úřednictva a uvádí se, co to bude stát. Přečtěte si to zde. Kde hledat na internetu Zimní olympijské hry? To vám poradí článek zde.
Glosa Harryho pána: Nevím, zda občas nahlížíte do programu kina, ať již na internetu nebo na papíře. Já ano, protože jej s Harrym přepisujeme do internetové podoby. Za tu dobu mnoha měsíců, co to děláme, jsme si všimli, že autor popisků měl zjevně ve škole potíže se slohem, ale mnohdy je má i sám se sebou. Někdy jeho popisky neřeknou divákovi vůbec nic, jindy jsou zbytečně mnohomluvné a poněkud stupidní. Tentokrát Harry přímo povyskočil nad únorovým programem. U filmu Jako kočky a psi neznámý umělec uvádí: " Komedie o tom, že osud je v jejich pařátech."   Nu, přejeme autorovi (s chotěbořským kinem, připomínáme, nemá nic společného!), aby jej nějaký orel skalní či kondor odnesl ve svých pařátech někam pryč, aby tu nemrvil češtinu. Psi a kočky mají přece odjakživa packy či tlapky, a tak autor může být jen spokojen, že je tak daleko od Harryho tlap...
V úterním regionálním vydání MF Dnes je článek Piloti teď létají častěji, v němž se hovoří též o našem městě a je citován náš list. V závěru článku jsou slova mluvčího letiště Čáslav Prejzka: "Pokud by ovšem měli lidé dojem, že piloti létají níže, ať se obrátí, nejlépe doporučeným dopisem, na velení našeho letiště. Každou stížností se zabýváme a pokud je oprávněná, pilot ponese zodpovědnost." Nu, můj pán je toho názoru, že psát zatím není třeba, ale škoda, že tuto možnost čáslavské letiště nenabízelo dříve, v dobách, kdy jeho oficiální představitel tvrdil, že pokud někdo vidí jejich stroje nad Chotěboří, je to optický klam... Tenkrát se tomu chechtal i Švejk... Dívky roku 2002 v Humpolci jsou obě z Chotěboře! Minulý pátek, 1.2., v Humpolci proběhla soutěž Dívka roku 2002. Titul Miss 2002 získala Jana Schwarzová z Chotěboře, první vicemiss se stala Jitka Smejkalová rovněž od nás. Jana Schwarzová si ještě odvezla od diváků titul Miss Sympatie. Obě dívky jsou členky SK Buttula Aerobik, kde je trénuje Jarka Křivská. Oběma dívkám i trenérce gratulujeme!
V pondělí obdržel starosta Chotěboře dopis z firmy ASYS Kolín, týkající se domény www.chotebor.cz. Podle sdělení tajemníka MěÚ ing. Fišery v něm ředitel ASYS ing. Dufek vyjadřuje lítost a ujišťuje, že rozhodně nebylo úmyslem nás připravit o doménu. Ta nám prý vždy byla a stále je k dispozici. K této situaci prý došlo díky špatné informovanosti a nedostatečné komunikaci zúčastněných stran. (O osobním jednání pana ředitele a předem vystavené faktuře na 40.000 Kč v dopise není zmínka.) Dále se v dopise píše: "Z výše uvedených důvodů předáváme Vám vlastnictví domény "chotebor.cz" a omlouváme se za případné problémy s tím spojené." Pokud to tedy ASYS myslí vážně, vrátí se doména městu Chotěboři a to ji bude moci užívat společně s doménou nynější. O situaci s vlastnictvím se můžete kdykoli přesvědčit na www.nic.cz, kde si zvolte Prohledávání a Výpis z rejstříku domén a zadejte chotebor.cz. Tam se vám ukáže, kdo je registrován jako vlastník. Zatím je tam stále ASYS...
Naše stálá rubrika Na všech čtyřech (příhody rottwailerky Bekky) stagnuje, ne pro nedostatek příspěvků od autora, ale pro naši neschopnost je tam umístit. Náhradou vám budiž nový web Bekky, kde je zcela nové Album. Najdete jej zde. Po 42 letech obnovili v Malči u Chotěboře masopustní průvod. Podrobnosti se dočtete v MF Dnes zde.
V sobotu 2.2.2002 byly v datumu čtyři dvojky. V Chotěboři uzavřely sňatek 3 dvojice a narodila se Karolína Pešková z Chotěboře, jedno z pěti miminek v brodské porodnici.
Víte, že se v Chotěboři nyní staví dvě větší budovy? Už od podzimu stále jede stavba Zvláštní školy poblíž Rybovy vily, v noci tam na staveniště svítí silné světlo z jeřábu, takže je zdaleka vidět. Další stavbou je pak u bývalého Obecního rybníka stavba služebny Policie ČR. Fotky staveb budou ve Fotonovinkách 2002.
V pátek 8.2. se dožívá 80 let Bohuslav Šilhán, sportovní osobnost Chotěboře 2001 a nejlepší sportovec Chotěboře roku 1999. Hodně zdraví a další léta prožitá se sportem přeje vedení TJ CHS. Naše redakce se připojuje a gratuluje též.
Čmuchal jsem nedávno okolo zimního stadionu a vyčmuchal, že známý chotěbořský hokejový činovník, klouzovský hasič a zdejší básník a spisovatel Fanďas Musil chystá vydání své první knížky. Vytisknou mu ji v Brodě Havlíčkově, má se jmenovat Fanďasovy blbiny a bude mj. obsahovat množství oslavných básní, které napsal různým jubilantům k jejich narozeninám. Asi jste si také povšimli, že vojenské stíhačky z Čáslavi opět začaly přelétávat přes Chotěboř, přímo přes město. Obvykle tak činí při návratu z výcviku, kdy za Chotěboří nalétávají na přistávací osu. Při přeletech však již nedělají různé vylomeniny jako dříve, ale přelétají v minimální povolené výši 300 metrů a občas si nad městem zakrouží. Asi se spoléhají na to, že při případné poruše vyvedou stroj z nevelkého města ven. Není to však příjemný pocit vidět stařičké stroje přímo nad hlavou... V sobotu a neděli pokračuje Zimní fotbalový turnaj v Chotěboři. Podrobnosti na naší fotbalové stránce, odkaz výše vpravo.

Chotěboř - Chrudim 5:4 po trestém střílení. Viz naši hokejovou stránku.
Komunální volby nás čekají až 1. a 2.11., ale zdá se, že v Chotěboři již zahájilo volební kampaň sdružení Hokej veřejnosti. Ve čtvrteční MF Dnes uvádí prezident HC Chotěboř Zdeněk Drahoš, že opět půjdou do voleb a předvolební turistiku po domácnostech letos zopakuje dvacítka kandidátů Hokeje veřejnosti znovu. Také proto, že jako nezávislí musí získat dostatečný počet podpisů pro možnost kandidatury. V tom podle Drahoše není problém, před čtyřmi lety jich totiž získali mnohem víc než potřebovali. Z osobních návštěv místních občanů by letos chtěli hokejisté vytěžit ještě větší podporu než při minulých komunálních volbách. "Rádi bychom získali víc míst v zastupitelstvu. Chceme se prosadit i do městské rady," říká Drahoš. "Už teď, při našich posledních mistrovských utkáních budeme říkat voličům - divákům, co bychom pro ně rádi udělali.V našem novém volebním programu bude samozřejmě dále podpora sportu. Nebudou v něm ale chybět další veřejná témata," plánuje prezident. Hokej veřejnosti bude klást důraz hlavně na dodržování pořádku ve městě. Podle Drahoše má Chotěboř mnoho zákoutí, která je potřeba uklidit. I další plány hokejistů jsou velmi konkrétní. "Ve městě chybí například smuteční síň. Lidé se musí se svými blízkými loučit v Havlíčkově Brodě. To není dobré a budeme se snažit to změnit." Celý článek si přečtěte zde, ale rychle, protože články v MF Dnes nejsou nyní na internetu uváděny trvale a brzo na uvedeném odkazu bude zcela jiný článek... Tradiční masopust oslaví v sobotu 2.2. v Malči na Chotěbořsku. Průvod v maskách vyjde od hřiště již o půl deváté ráno a postupně se zastaví u každého domu v obci, kde bude všem vyhrávat řízná dechovka.
Milovníci atletiky, těšte se. Vypadá to, že budeme mít druhou atletickou stránku, protože krom AO TJ CHS je tu také AO SK. Známý běžec Pavel Novák, nyní žijící s Hanou Benešovou v Chotěboři, založil s ní dětský oddíl a přislíbil nám dopisování. Hokejová lahůdka bude v pátek 1.2. od 18 h na ZS v Chotěboři. Přijede druholigová Chrudim sehrát pohárové utkání. Ta vloni postoupila do II. ligy z naší I.Vč ligy a má tam dost problémy. Naši tam chtějí za nimi, takže vzájemné změření sil bude více než zajímavé... Blíží se olympijské hry a spousta sportovních a hlavně hokejových fanoušků se těší na vystoupení našich reprezentantů. Letos je poprvé v Chotěboři možnost sledovat toto dění i na velkoplošné projekci. 
Multimediální kavárna Modrá hvězda připravuje přenos hokejových zápasů našich reprezentantů a dokonce je připravena, v případě zájmu, promítat i utkání, která začínají pozdě v noci.

Patříte-li mezi ty fandy, kteří chtějí zažít atmosféru bojů o obhajobu zlata a jste ochotni přijít na zápas i v pozdní čas, vyplňte anketu na www.modrahvezda.com. Při dostatečném zájmu se bude promítat i mimo otevírací dobu.

Pokud chcete číst starší Harryho Novinky, volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Harryho ANKETA

 

 

Výsledky minulých anket
najdete zde

Zde můžete Harrymu psát (formulář již funguje!)

Jméno:

(nebojte se podepsat !)

E-mail:

Mail pro Harryho:

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet