Poslední Novinky
tato rubrika je doplňována průběžně celý měsíc, až do vydání nového čísla
(nejnovější novinky vždy nahoře, občas i s fotkou)
Novinky z minulého čísla zde

V redakci :
 
Harryho pánovi poskytl rozhovor dr. Aleš Bacík, majitel firmy Aicom, který zřídil v Chotěboři druhý internetový uzel. Rozhovor o tom, co nabídne chotěbořským zájemcům o internet, přineseme v příštím čísle.

Harry už čuje zimu. Jako pes žijící a spící venku i v největších mrazech obrůstá pěkným hustým kožichem a žere o poznání víc než dříve.

Přišla nám barevná pohlednice ze Seattlu od Círy Boudy (3.11.).
Díky a zase někdy napiš!

Zdá se, že se Harry rozzlobil na českou politickou scénu (nu není divu), místo aby se věnoval sepisování článků pro naše nowiny, hrabe kolem domu velké díry, které pak jeho paní musí odpoledne zasypávat (což Harry se zájmem pozoruje z balkonu).

V neděli 31.10. odpoledne šlo připojení na internet tak skvěle, že už to dlouho nepamatujeme (snad to nezakřiknem).
Schválně jsme zkoušeli všemožné servery, na které bylo vždy problém se dostat, vše ale jelo jak po drátku. Ovšem celé nedělní dopoledne nešlo nic - spojení končilo na pražském serveru ibm.asysijd.cz. Doufáme, že se v ASYSu konečně rozhýbali a provedli potřebné úpravy v Praze, kam bylo obtížno se od nás dostávat (naposledy jsme měli veliké potíže 28.10. okolo 22:30, tedy v čase minimálního provozu - byl státní svátek a pozdě večer, přístupová doba na chotěbořský server chot-pop1.asysijd.cz byla v tu dobu 1579 ms a na pražský czix1nap.pra.cz.ibm.net dokonce 2177 ms nebo vůbec ne, přičemž normální přístupová doba je 120 - 160 ms).

Od 28. října zavádíme novou rubriku, Literární KUKUČ Harryho pána. Najdete ji ve Stálých rubrikách. Na četné žádosti čtenářů milujících poezii i prózu budeme zde psát recenze na novinky od chotěbořských psavců a básníků, které jsou právě k dostání. Začínáme recenzemi velmi dobré básnické sbírky Luboše Radila Cizinci a poněkud  rozporného Literárního okénka Chotěbořského Echa, do něhož přispívají autoři podepsaní i skrývající se za iniciály. Zároveň nabízíme chotěbořským autorům prostor k zveřejnění svých prací.

Nový telefonní kabel v rámci nové kabelizace Telecomu máme již zaveden do našeho domu (zatím jen do garáže). K našemu překvapení je ukončen běžnou elektrickou bakelitovou krabicí na třífázový proud (?), přičemž vlastní kabel je týž co máme již od dříve (4 žilový). Všude u sousedů dusali hlínu v zaházeném výkopu motorovou pěchovačkou, u nás nikoli. Máme tedy na výkopu vršíček, k velké radosti Harryho, jenž na něj chodí čůrat. Necháváme ho, třeba se to dřív slehne.

Chtěli jsme vám co nejdříve přinést informace, že městské zastupitelstvo schválilo v pondělí navečer zastřešení Zimního stadionu. V úterý 26.10. ráno jsme připravili fotky, dopoledne napsali článek, a pak nastala obvyklá bída, když jsme chtěli odeslat článek i s fotkami na náš server v Praze: Nebylo možno se dostat z naší sítě (IBM) do pražské vnitřní sítě NIX. Přenášení jednoho souboru trvalo mnoho minut a některé neodešly vůbec. Trasováním jsme zjistili obvyklý zádrhel, na který stále (a marně) upozorňujeme. Cesta se zastavovala v pražských serverech IBM a dál ani ťuk. V jednu chvíli nás síť IBM poslala do Prahy přes několik dánských serverů. To při trasování, při vlastním přenosu bylo většinou hlucho. Umístit článek se podařilo až někdy ve 13:30 a ani se nechceme dívat na počitadlo, kolik nás to stálo na poplatcích Telecomu. (Popsaná situace trvala i odpoledne.) Bohužel musíme konstatovat, že providerské služby ASYS Kolín i IBM jsou poskytovány s velmi, ale velmi špatnou konektivitou, do Prahy zvláště (ověřeno i u jiných uživatelů internetu v Chotěboři). Půjde-li to takto dál, budeme jim brzo platit nikoli za připojování, ale za nepřipojování. Nezbývá než se tiše těšit, až tu bude konkurence. Celkově musíme říci: IBM, ASYS a INCO nás zklamaly. Podíl na neustálých potížích mají všichni tři. (Podotýkám, že jsme dnes zkoušeli nejen připojení na náš server, ale pro kontrolu i na jiné běžné pražské servery.)

Upozorňujeme, že nabíhají stále nové sportovní zprávy. Čtěte naši stránku Sport v Chotěboři!

Otestovali jsme náš redakční počítač na rok 2000. Zatím nejlepší test, co jsme kdy viděli, Millenium Cochrane's Toolkit 2.02a, ukázal, že náš již stárnoucí Triline Gamma s Pentiem 150 bude O.K. a jeho systém taky, rovněž i databázové programy. A  co váš počítač? Nenechávejte to na poslední chvíli, mohlo by vás to nepříjemně překvapit! (Rádi vám poradíme, když se ozvete mailem nebo telefonem.)    

Harry byl již 4 krát zavřen na balkoně kvůli nové telefonní kabelizaci. Dvakrát, když kopali vedení k rohu domu, potřetí když proráželi díru pod vraty a počtvrté když rýhu v zemi sypali pískem. Soudíme, že ho to čeká ještě třikrát: popáté přijdou položit kabel, pošesté jej zasypají a po sedmé jej přijdou zapojit. (Dodatek: omyl! Pošesté zasypali pískem, posedmé položili na písek ochranné desky. Poosmé zasypou hlínou, podeváté budou vrtat díru do domu, podesáté přijdou zapojit.) Každou práci totiž dělá jiná parta. Harryho páni po každé provedené práci vždy znovu 6 m dlouhou rýhu zakrývají, aby do ní nespadl. Doufáme, že nové vedení bude tak kvalitní, že aspoň přestanou trable s internetem, které stále máme.

Běda, naši ulici, před dvěma léty opatřenou novým asfaltem, nyní 10krát překopali, aby zavedli nové telefonní vedení (vede jen po jednom chodníku, takže k lidem naproti se musí překopávat). Jezdíte-li autem, raději se Šumperské ulici a vůbec Skřivánku vyhýbejte. My chodíme pěšky, bláta plno a všude bordel.
Když to viděla Harryho paní, vzala koště a zametla ulici před námi. Vydrží to chvilku, než to auta rozjezdí.

Svetr z Harryho srsti (fotka níže) už neexistuje. Harryho panička, nespokojená s provedením zad, vše rozpárala a plete znovu. Fotka níže je tedy už historií.

Změnili jsme přístup na sportovní rubriku našich nowin. Rubrika zůstala na jejich konci, ale sportovní čtenáři mohou použít odkaz v horní části nowin, aby nemuseli čekat na natažení celé hlavní stránky. Znalci pak mohou startovat naše nowiny rovnou na sportovní stránce http://www.harry.cz/harry/sport/sport.htm, odkud pak mohou přejít na hlavní stranu.

Svetr z Harryho srsti se už plete! Harryho panička rozhodla, že z vlny z jeho srsti (viz článek Jak dal Harry svým pánům první vlnu v rubrice Ze života psa Harryho) uplete svetr nikoli sobě, ale Harryho pánovi (prý by v něm byla moc baculatá, což ovšem Harryho pánovi již uškodit nemůže).

svetr1.jpg (17220 bytes)

Jak vidíte, hotova jsou záda. Svetr z Harryho srsti bude impozantně tlustý a chlupatý. Ovšem padnou na něj určitě tři půlroční sběry vyčesané srsti (dva již zpracovány na vlnu).

Hledáme stálé dopisovatele pravidelných zpráviček z různých sportů v Chotěboři. Vyzýváme výbory sportovních oddílů, najděte někoho, kdo má přístup k internetu a může nám psát!

V úterý 28.9. jsme měli 15 000. čtenáře, byl jím někdo z firmy Tenez a.s. Chotěboř. Doufáme, že si toho na počítadle všiml a ozve se nám. Fantastická náhoda: hned za ním, tedy 15001., byl dr. Jan Jirovský z Prahy, jenž byl na jaře naším čtenářem s číslem 10001. Rozhovor s tímto zajímavým pánem, jenž má k Chotěboři úzké vztahy (má odtud manželku), vám přineseme v některém z dalších čísel.

Do redakce nám došla mailem reakce mladých hudebníků ze skupiny TITAN na náš článek o bluesrockovém festivalu U nádržky. Vyjádření bratranců Mrkvičků si můžete přečíst v plném znění, odkaz je hned pod titulkem článku   Konec prázdnin v hotelu U nádržky na hlavní straně.

V Chotěboři a okolí : 

Měsíc po návratu vojenských Migů do Čáslavi agresivita pilotů nad Chotěboří stoupá.
Více než týden přilétají navečer či večer přímo nad město a nízkými průlety opět tropí hluk. Ve čtvrtek 4.11. v 19:48 jeden takový výtečník za polojasného počasí (viděl tedy, že je nad městem) přešel z nízkého průletu do kolmého stoupání s forsáží. Co to udělá se vzdušnými masami nad městem občané Chotěboře dobře znají. Přesto si mnozí (i my) nemohou na takové nezodpovědné jednání zvyknout.

Jedna smutná zpráva: Ve věku 43 let zemřel náhle 1.11. známý chotěbořský kuchař Otto Nevole. Vařil mj. v hotelu Vysočina i v Panském domě, naposledy pak v restauraci Na Poště v Nové Vsi u Chotěboře. Kdo jste ho znali, věnujte mu tichou vzpomínku. 

Poslední zasedání Městského zastupitelstva přijalo dvě nové vyhlášky (Vyhl.7-99 o místních poplatcích a 8-99 o ochraně životního prostředí a veřejného pořádku) a upravilo dřívější Vyhl. 1-92 o městské policii a 2-98 o požárním řádu města.
Tyto nové vyhlášky a upravené dřívější (všechny s účinností od 10.11.1999) najdete již na internetu. Odkaz na Vyhlášky města Chotěboře máme na naší hlavní stránce v pravém sloupci Naše odkazy nebo můžete odskočit přímo zde.

Letošní podzim je opravdu vyjímečně teplý.
V neděli 31.10. ve 14:40 h bylo zde shodou okolností 14,4 stupně C a hezky slunečno.

I. Východočeská hokejová liga, v jejíž jedné skupině (ze dvou) hraje HC Chotěboř, je již rozlosována a začíná 3. listopadu (středa). Rozlosování i výsledky najdete jako trvalé rubriky v rubrice Sport v Chotěboři.

Večer plný hudby s tancem až do rána je pro vás připraven v restauraci Panský dům v sobotu 30.10. od 20 h, hraje známé duo Pinkava - Šťovík.

Příznivci rocku a bluesrocku, máte rockovou tancovačku v Oudoleni, v sobotu 30.10. od 18 hodin.
Jde o rockovou sešlost k 25. výročí založení kapely Music Q. Zahrají vám Czech Frogs (dívčí kapela z Chotěboře), TITAN, Mercury, Shout(=bývalé Vraždy v Čínské čtvrti), Divoký srdce, Píst, Fuga-Petrs band, Petr Roškaňuk (Žlutý pes) a další. Svoz je z Čečkovic v 17.10 přes Chotěboř, z Macourova v 18.20 přes Přibyslav a Havl. Borovou, z Havl. Brodu (od stavební průmyslovky) v 17.30 přes Rozsochatec a Českou Bělou. Rozvoz po stejných trasách.

Hledáte-li zde fotbalové výsledky, pak musíte přejít do rubriky Sport v Chotěboři, kde od nynějška naleznete novou rubriku Sportovní výsledky. V ní budeme zveřejňovat výsledky utkání chotěbořských áček fotbalu a hokeje.

V úterý 26.10. tu byl překrásný den, jak o babím létě. Modrá obloha s ptáky živými i ocelovými, sluníčko. Nejvyšší odpolední teplota byla ve 13:15 h, totiž 17,4 stupně C. Potom sice trochu klesla, ale držela se stále okolo 16. Jinak ale čerstvý vítr, jak je tu zvykem.

Pondělní městské zastupitelstvo (25.10.) bylo zásluhou některých zastupitelů rušné. Při lepší účasti zastupitelů než minule byla totiž k nevoli některých schválena usnesení, která byla minule neschválena kvůli menšímu počtu hlasů pro, než nadpolovičních 11. Podrobnosti přineseme na hlavní stránce.

Na chotěbořské scéně se konečně objevil druhý provider (poskytovatel) připojení k internetu. Tento týden vám přineseme další podrobnosti o něm i jeho chystaných technických novinkách.

V sobotu 23.10. se již na zimním stadionu veřejně bruslilo. Zatím zde budou probíhat tréninky mužstev, s utkáními se počítá od počátku listopadu.

Čtvrtek 21.10. byl v Chotěboři dnem zlodějským. Nejprve zjistil správce letního stadionu, že neznámý poberta ukradl z šatny fotbalového áčka na stadionu jeden míč fotbalový, vařič, něco iontových napojů a jednu láhev ferneta (jak hráli fotbal bez ferneta vám dáme vědět). Poté se ze zaparkované Felicie ve městě ztratilo autorádio a další osobní věci majitele za 25 kKč..

První ranní mráz byl v Chotěboři v úterý 19.10. Náš teploměr ukazoval ráno v 7 hodin (3 m nad zemí) -1,7 stupně. Ve středu již bylo opět nad nulou.

V pondělí 18.10. jednal v salonku Panského domu senátor Pithart s naším starostou a jeho zástupcem. Velmi silná rýma překazila Harryho pánovi (raději nevychází ven) zamýšlené fotografování. (Skutečně platí, že léčená rýma trvá 7 dní a neléčená týden.)

V sobotu 16.10. pořádalo město Chotěboř na náměstí od 7 hodin řemeslné trhy. Máme zde pro vás dvě fotky ze studeného dopoledne:

trh01.jpg (20601 bytes)

Desítky stánků v obležení zvědavců a nakupujících.

trh02.jpg (19072 bytes)

Na trhu řemesel nechyběl pravý dráteník. Byl z Čech a říkal, že je jich tu v Čechách osm posledních dráteníků.

Díky Novinám Vysočiny vyplula na povrch podivná záležitost, kdy Školský úřad tlačí na školy, aby jezdily na plavecký výcvik do Brodu Havlíčkova a nikoli jinam. NV v prvním článku kritizovaly odbojnou ZŠ Buttulova Chotěboř, že jezdí do Hlinska, ale ve středu 13.10. musely otisknout vyjádření ředitelky Kamily Boháčové, že výcvik v Hlinsku byl o 14,5 tisíce levnější než v Brodě, což pro školy neoplývající penězi je dost důležitá částka. Patriotická ředitelka ŠÚ H.B. však i nadále trvá na bazénu v H.B. a zdůvodňuje to tím, že je nutné vychovávat od mala budoucí zákazníky (!) brodského bazénu. Aby bazén v Brodě nebyl pro školy nadále tak drahý, dotuje město H.B. nyní plavecké výcviky 200 tisíci Kč. Další ZŠ, Smetanova Chotěboř jezdí do H.B. vzorně, takže potíže nemá. Výcvik 1 žáka v Hlinsku stál 470 Kč, výcvik v H.B. 720 Kč, tak si to porovnejte. Jo, mít ve městě bazén by bylo fajn, ale jak zajistit, aby byl aspoň trošku rentabilní? Nátlak na školy se mi jeví jako ne zrovna šťastné řešení návštěvnosti. Příliš mi to připomíná doby minulé, kdy stačilo udělat bu bu a ředitelé škol sedali na zadek.

SOU technické Chotěboř opět navštívili zloději, v noci na pondělí. Tentokrát si odnesli 8,5 kKč v hotovosti, scanner a laserovou tiskárnu. Celkem škoda za 30 kKč. Předtím bylo SOU vykradeno v květnu právě o maturitách, když předseda komise spal sám ve vykrádané budově. Jeho samozřejmě neukradli, ale zdá se, že si bude muset SOU své věci trochu víc hlídat.

Francouzský nadzvukový vojenský letoun Mirage 2000, který se zřítil v úterý 12.10. večer na čáslavském letišti, bylo možno vidět v dopoledních hodinách také nad Chotěboří.

mirage2000.jpg (5194 bytes)

Pozorovali jsme jej čirou náhodou oba. Byl na první pohled nápadný svým delta křídlem.
Podle posledních zpráv však je v Čáslavi francouzských letounů povícero, nemusel to tedy být právě ten, co se zřítil.
Přehled havárií vojenských letadel u nás za 10 let najdete zde.

Kolostav nechali zabudovat majitelé Panského domu na náměstí.

kolostav.jpg (26449 bytes)

Obávám se, že sezóna kol již skončila, jak vidno nový kolostav slouží k poutání psů, čekajících na nakupujícího pána. Kamarádi Harryho pána se nabízeli, že přivedou své psy, aby byla fotka lepší, ale Harry odmítl se nechat někde přivazovat.

O autě za třičtvrtě melounu, ukradeném ve čtvrtek mezi 19. a 21. hodinou na chotěbořském náměstí píšeme ve Výzvě na hlavní straně. Zpravodajskou pohotovost osvědčily Noviny Vysočiny, když v pondělní zprávě udělaly v jedné větě dvě chyby: "Chotěboř. Škodu v hodnotě 750000 Kč způsobil majiteli neznámý pachatel, když v noci na pátek odcizil v jedné z ulic města vůz Opel."
Inu, není nad přesné zpravodajství, ale připusťme, že chyby mohly být již v policejní zprávě, odkud Noviny Vysočiny údaje přebraly.

Vlasárna se skutečně začala bourat, v pondělí udělal Harryho pán první fotky zásahu kutnohorské jednotky CO, fotky budou v článku na hlavní straně. Bourání se zájmem přihlíželi obyvatelé ulice Za Vlasárnou. Demolice objektu bude trvat celý týden.

V úterý 5.10. v 7.30 ráno otvírala restauraci Na Růžku nikoli obsluha, ale zásahová jednotka místních hasičů. Příčinou byla rozlomená střelka v zámku, která znemožňovala otevřít i odemčené hlavní dveře.

V pondělí 4.10. večer šli starosta a jeho zástupce do tělocvičny v ZŠ Buttulova ul., nikoli však cvičit, ale poděkovat děvčatům z SK Buttula za vzornou reprezentaci města. Píšeme o tom na hlavní straně.

O prvním říjnovém víkendu odcizil neznámý pachatel z lesní školky Statku Doubravka 32 ks okrasných dřevin, čímž způsobil škodu 2800 Kč (= 87,50 Kč/ks).

 


Zpět na hlavní stránku