Jak si žije Harry

Harry má svůj denní režim
Pozorování Harryho pána aneb jak si žije tvor,
který umí sice psát nowiny, ale jinak je to pes jako každý jiný.

O životě Harryho se můžete dozvědět také zde:
Harry se musí česat, Harry je občas fujpes, Harryho třetí narozeniny

Stejně jako my lidé žijeme své všední dny pravidelně a s denním režimem, tak i Harryho dny se podobají jako vejce vejci.

Noc tráví Harry venku, doma by na něj bylo moc teplo. V zimě v létě si pochrupává na svých dvou spacích místech: na verandě nad schody u domovních dveří nebo pod balkonem v koutě krytém před nepohodou.

jaksizije1.jpg (6412 bytes)

V zimě má Harry rád pod sebou pytel nebo deku a sbalí se do klubíčka, jen když mrzne.

Probudí ho většinou (ale není to pravidlem), když jeho panička odchází do práce. Nehledí na to, že paní spěchá a vyžaduje drbání na břiše. Také dostane svou oblíbenou pochoutku - rohlík, který však nesežere a celé dopoledne si ho hlídá a přenáší v tlamě. Někdy jde paničku vyprovodit podle plotu, jindy zůstane ležet a jen přihlíží. Pak si ještě schrupne a jeho čas začíná před sedmou hodinou. To až do osmi stále někdo okolo chodí, jezdí, utíká. A to je něco pro Harryho. Může za každým jako zběsilý lítat těch třicet metrů podle plotu (má na to vydlážděnou cestičku, bez ní by tam bylo bahnisko) a štěkat a ukazovat, jaký že je to zlý pes a dobrý ochránce. Nejraději má školní mládež před osmou a popeláře, kteří k jeho lítosti jezdí jen jednou týdně. Na tu popelářskou obludu štěká tak výhružně, že ta kupodivu týden co týden raději ujede pryč. Hned jakmile vůz mine hranici pozemku, Harry přestane se štěkáním a spokojeně odchází: Tak jsem ji opět prohnal!

podleplotu.jpg (9190 bytes)

Vysílen touto činností hlídací uléhá pak kolem půl deváté na svá oblíbená místa a dopoledne prodříme. Dřímotu přeruší jen na pravidelnou procházku okolo celého svého pozemku, kdy pozorně očmuchává každý metr plotu, aby zjistil, co se tam za minulý den odehrálo nového. Přitom se proběhne po zahradě, vykadí obvykle tam, co jeho paní věší prádlo, aby měla odpoledne co sbírat, očuchá všechny myší díry, vyskočí si na kompost a prohledá jej a prostrkuje hlavu plůtkem okolo zeleninových záhonů, jestli by se náhodou nedalo prolézt skrz do té zakázané zóny. Kupodivu ho dosun nenapadlo plůtek přeskočit, i když je stejně vysoký jako kompost. Pak si jde zase lehnout, přičemž na to má více míst než v noci. Lehává u plotu nebo pod schody, aby nepropásl listonošku. V létě se uklízí do stínu za dům, případně do sklepa, který mu necháme pootevřený, když jsou velká vedra.

Tak mu příjemně uteče dopoledne. Po poledni se probouzí, protože frekvence na ulici opět vzrůstá. Nejlepší čas nastane od dvou do půl třetí, kdy lidé chodí a jezdí z práce. To je zase běhání a lítání!

O půl třetí příchází očekávaná a vyhlížená panička. Jde se domů, kde Harry dostane sýr (mléko na doporučení zvěrolékaře nedáváme). Přinese si ranní rohlík z venku nebo obdrží čerstvý a automaticky odbíhá na balkon, kde jej spořádá a okamžitě zalehne. Chvíli kouká skrz zábradlí, z balkonu má lepší výhled než od plotu. Po chvíli na hodinku usne a pak se probudí, neboť nastává čas česání a kartáčování, což mu vždy přinese nějaký ten mlsek, koupený u Šípů v obchodě potřeb pro chovatele. Z té spousty, co jich tam mají, si časem oblíbil několik druhů kousacích a žvýkacích mlsků, na které se těší tak, že zapomene, že je česán (dodnes si česání neoblíbil).

jaksizije2.jpg (8212 bytes)

Když je půlhodinovým zušlechťováním zcela unaven (té práce co mu to dá), hned usíná a vydrží do časného večera, kdy si vyžádá pustit ven. Tam se věnuje čmuchání až do půl sedmé, kdy dostává denní příděl žrádla. Nejraději má, když někdo u něj stojí, zatímco žere. To totiž může ještě vrčet, aby ukázal, že s ním není při žrádle žádná legrace. Co má dobrého? Jappy Nutrition Complete se jmenuje suché kanadské krmivo (samozřejmě od Šípů), které si oblíbil smíchané s trochou psí konzervy BONO hovězí (české výroby), jež mu suché pecky pěkně omastí. Sežere toho v létě 4, v zimě 6 plných hrstí. Proto krmivo kupujeme v 18 kg pytlích, které aspoň chvilku vydrží.

jaksizije3.jpg (6406 bytes)

Po večeři si opět zdřímne a o půl osmé přichází domů na návštěvu shlédnout televizní noviny. Přitom ovšem sbaští opět rohlík a jeden mlsek. Zpravodajství ho moc neuspokojuje, jak skončí, odchází na balkon zalehnout a trávit. Vzbudí se tak o půl desáté a vyžádá si druhou návštěvu u svých pánů, kdy si chce pohrát s plastikovou lahví, ketré nejprve rozkouše hrdlo a pak ji chce házet, aby ji mohl přinášet a tahat se o ni. Rád se také tahá o nějaký hadr, takže nemáme problémy s tím, kdo nám staré hadry roztrhá a rozkouše. Rovněž chce drbat na hřbetě, na břiše a po stranách hlavy.

Kolem desáté večer odchází ven spát, ještě se ale trochu projde po svěřeném pozemku.

Tento režim je pochopitelně různý v létě a v zimě. V létě jsou Harryho páni více venku na zahradě, takže tam pobývá s nimi. Rovněž v krmení najdeme odchylky. V sobotu a v neděli, kdy jsou páni doma, rozhodně nepohrdne vařeným masem z polévky či kostmi od oběda. Kosti má vůbec ze všeho nejraději, je-li kost velká a silná, takže se dá ohryzávat a rozkousávat aspoň hodinu, to je ta největší pochoutka. Jenže kde je má člověk furt brát?

A ptáte se, kdyže to vlastně čte internet a píše nowiny? To si nechám zatím jako psí tajemství.

Zpět na hlavní stránku