/ číslo 77 (listopad 2004)    
   počet čtenářů za tento měsíc: 

Harryho 
Poslední 
Novinky

 Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí    
 Stálá rubrika listu
Chotěbořský Courier Harry    


  Hlavní strana 

Chotěboř  

  Radniční okénko | Okénko MP | Další odkazyJídelní lístkySport | CHnet | Inzerce

  Město Chotěboř |Chotěbořské weby | Chotěboř.info | Kultura | Kino | Chotěbořské Echo |Velký Voči | Mapa ulic | Ulice

 

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí, 
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Harryho Aktuální odkazy

Potřebujete relaxovat, zasmát se? Zkuste tuto stránku plyšových medvídků, co umí vyskočit když upadnou...
Máte psa? A máte s ním potíže?
Navštivte tedy Poradnu pro problémové psy (a jejich pány) Rudolfa Desenského.
Moji páni však tento web nenavštěvují, protože já jsem pes zcela bezproblémový (jen pro ně ovšem :o))

Právě dokončený největší astronomický dvojteleskop na světě na Mt Graham, Arizona,
česky v MF idnes zde.
Snímky z Marsu od roverů Spirit a Opportunity, uvolněné pro tisk, snímky nezpracované a panoramata a snímky 3D.Minulé Novinky

Předminulé Novinky     
*

Harryho Archív
(včetně Harryho Novinek)

NAVRCHOLU.cz
tapeta: Železné hory (bmp 3.5 MB)Harryho příspěvek do projektu YOUR SKY Jakuba Danielky

hokej.harry.cz

Ing. Hana Drahošová, certifikovaná účetní, člen Komory účetních,
n a b í z í  vedení podvojného účetnictví (i nevýdělečné org.), 
vedení daňové evidence, kompletní vedení mzdové agendy, zastupování na úřadech, 
kompletní zpracování daňových přiznání, účetní a daňové poradenství.

Několikaleté zkušenosti v oblasti účetnictví a daní. 
Pojištění odpovědnosti za škody je samozřejmostí.

Kontakt:
tel: 777 723 157, e-mail:
drahosovahana@tiscali.cz

     
*
S laskavým svolením šéfredaktora Chotěbořského Echa Stanislava Pavlíčka a autora článku Pavla Fialy uveřejňujeme na hlavní straně text rozhovoru s Harrym a Harryho pánem z říjnového čísla 8/2004 Chotěbořského Echa.
Důvodem není sebepropagace, ale spousta internetových odkazů v textu rozhovoru, které v papírovém Echu pochopitelně fungovat nemohou, kdežto v našich novinách je třeba rádi prozkoumáte.

Harryho Poslední Novinky je nejlépe číst denně po 9:30 h, kdy jsou obvykle již umístěny nejnovější zprávy.

Nově otevřená restaurace ULITA (vedle DISKONTU) má telefon 720 136 559 a nové internetové stránky na adrese
http://ulita.chotebor.info (stránky jsou ještě ve výstavbě, ale některé již fungují. Je tam i pozvánka na Silvestra 2004.

*

Kultura ve městě po novuRada města řádně zasedla: Plán zimní údržby komunikací

  V úterní Cestě Vysočiny (30.11.) uvádí místostarosta Milan Linhart, že město zřizuje Městské kulturní středisko (sloučením muzea a kina). Stávající ředitel muzea bude nadále jeho vedoucím, zatímco ředitelem MKS bude Milan Stránský. Příspěvková organizace ponese i nadále název Městské muzeum. Nový ředitel bude sídlit v kině, v nových kancelářích přebudovaných ze starého bytu. MKS a jeho nový ředitel dostanou do vínku rekonstrukci kina, kde bude rozšířeno jeviště, zavedena nová zvuková technika, zvlášť pro koncerty, zvlášť pro film. Kolem jeviště bude přistavěno zázemí pro účinkující. Vymění se celá elektroinstalace a sedadla. Rekonstrukce si vyžádá 10 milionů, o něž byl požádán stát. MKS Městské muzeum bude zastřešovat kulturní aktivity ve městě.
(30.11.)

  V pondělí 29.11. zasedla řádně Rada města Chotěboře a schválila řadu usnesení, která si budete moci v kompletu přečíst zde. My pro vás vyjímáme: Rada jmenuje s účinností od 1.1.2005: a) p. Miroslava Uchytila, vedoucím odboru majetku a investic města MěÚ Chotěboř, b) pí Hanu Šeclovou, vedoucí organizační složky Pečovatelská služba Chotěboř. Rada města souhlasí s přijetím darů na pořádání ohňostroje na chotěbořském náměstí dne 1.1.2005. Rada města souhlasí s navrženou změnou směru jízdy v jednosměrné ulici Severní v Chotěboři a s instalací dopravního značení podle II. varianty řešení dle náčrtu. Rada města projednala cenové nabídky na realizaci projektové dokumentace “Přestavba jevištního prostoru kina DRUŽBA v Chotěboři” za účelem zřízení malé divadelní scény. Rada města souhlasí se zadáním realizace uchazeči s nejvýhodnější nabídkou, firmě STAVOUNIE spol. s. r. o. Rada města projednala a schvaluje plán zimní údržby místních komunikací, který bude provádět na základě smlouvy Technická a lesní správa Chotěboř.
(30.11.)

Ministr se mihl ChotěboříVánoční strom na chotěbořském náměstí

  Patrně důležité záležitosti státní zdržely v pondělí ministra financí Bohuslava Sobotku hned poránu, takže na plánovanou cestu do Žďáru n. S. se zastávkou v Chotěboři vyrazil se zpožděním a na zdejší Městský úřad přijel až ve čtvrt na dvanáct. To jej už v zasedací místnosti Městského úřadu očekávala menší skupina místních pozvaných podnikatelů, do níž lze počítat i pana Dobrzenského, rozšířená o ředitelku zdejšího Finančního úřadu paní Halíkovou, předsedu Finanční komise města pana Císaře, ředitele Tepelných a realitních služeb pana Pikla a předsedu zdejší ČSSD pana Stránského. Ministr se dostavil krátce nato v doprovodu starosty, místostarosty a poslance Zgarby (ČSSD). Protože čas na besedu byl omezen 12. hodinou, kdy ministr musel poobědvat, aby do Žďáru přijel včas (tamní radní však zklamal, jak se píše zde), hned po půl dvanácté začal odpovídat na zdvořilé dotazy přítomných, které se týkaly povětšinou obecných problémů oblasti jejich zájmů. Při jejich hladkém zodpovídání se nechal pan ministr slyšet, že státní dotace na dvě investiční akce, o něž Chotěboř žádala, jsou v návrhu zákona o státním rozpočtu, takže nyní záleží na parlamentu, zda zákon v této podobě přijme. Podle mého pána, jenž byl přizván do skupinky regionálních novinářů, neřekl ministr v odpovědích nic, co by si člověk nemohl přečíst na internetu. Úderem poledne beseda skončila. Článek mého pána i s fotkami přineseme na hlavní straně.
(30.11)

  Zdařilý snímek vánočního stromu, který nám roste na náměstí, takže jej stačí každoročně jen ozdobit (což zdárně vykonává firma TELES (dříve se jmenující Technické služby), nám zaslal (jak jsme doufali) náš věrný fotograf Martin Kolář, kterému tímto děkujeme i za vzdálené čtenáře, kteří se nemohou přijít podívat na vlastní oči. 
(30.11)

Dalších 12 fotek ze slavnostního svěcení a rozsvícení stromu má Jan Pavlas ve svém Infobaru zde.
Znamenitý Irský večerMinistr v Chotěboři:
 Zbytečná ztráta času...

  V pátek 26.listopadu 2004 se Chotěboři v místním kině konal “Irský večer”. Pořadatelem akce bylo sdružení Benediktus a MěU. První polovinu večera obstarala divadelní společnost Štrúdl z Krucemburku, která za přispění šermířů ze Světlé n.S. pobavila zaplněný sál kina komedií Dobytí Irska. Jednalo se o hru napsanou na motivy irských pověstí, kdy skupina modrých bojovníků brání Irsko (pódium kina) před nájezdem “barbarů ze Špaňgelska” v bílých kostýmech. Nebyla nouze o surové šermířské souboje, legrační veselé průpovídky a roztomilá milostná vyznání. V hereckých výkonech měli mírně navrch dobyvatelé, ale celkově se představení vydařilo skvěle. V druhé polovině večera následovalo vystoupení hudební skupiny Visce Béatha, což v překladu znamená Živá voda. Trio znamenitých muzikantů z Ústí nad Labem v obsazení kytara, housle, příčná flétna, hrálo neopakovatelným způsobem tradiční irskou hudbu. A hrálo tak, že to doslova bralo dech. Svými bravurními instrumentálními výkony vlévali do diváků romantiku, melancholii, bolest a především čistou muzikantskou krásu. Skupina Visce Béatha představila většinou instrumentální skladby, ale když v několika zpívaných písních zazněl nádherný hlas houslistky, tak všem přítomným v sále mrazilo v zádech. Zajímavý moment nastal asi v polovině koncertu, kdy se instrumentalistka musela neplánovaně odebrat utěšit svoji pod pódiem plačící malou ratolest. Nicméně koncert nerušeně pokračoval dál a zbývající muzikanti odehráli několik skladeb pouze ve dvojici (kytara, flétna), což vůbec nevadilo, neboť zvuk kapely dostal na chvíli trošku odlišný, ale neméně zajímavý, charakter. V jedné skladbě kytarista představil také v Irsku zcela běžný nástroj “bodhran”, což je v podstatě speciální bubínek. Po návratu zpěvačky na pódium skvělé vystoupení pokračovalo a vyvrcholilo několika přídavky. Dnes tolik populární tradiční irskou hudbou se u nás snaží prezentovat mnoho hudebních souborů, ale troufám si tvrdit, že tak jak tuto hudbu hraje skupina Visce Béatha, hraje málokdo. Protože irská hudba, to je především opravdovost, pokora a tóny vycházející přímo z muzikantského nitra. Visce Beátha nepostrádá ani jeden z těchto atributů. Celý večer trval tři hodiny a přinesl nezapomenutelné zážitky. Irský večer ukázal, že dobrý nápad je základem pro pořádání jakýchkoliv kulturních akcí. Diváci v Chotěboři kultuře rozumí a spolehlivě poznají kvalitu. Není tedy pravda, že Chotěbořáci odmítají navštěvovat kulturní akce, kde se nevyskytují celebrity známé z televizní obrazovky, jak se před rokem objevilo v Radničním okénku. Po stránce zvukové celou akci výborně zajistil Jan Pavlas a patří mu za to rovněž poděkování.
Michal Janáček 
(29.11)

  ...ano, tak lze nazvat neskutečně amatérsky připravenou návštěvu ministra financí Sobotky v Chotěboři. S představiteli chotěbořských firem  asi osmnáct minut pohovořili v podstatě o známých věcech a na dotaz, co přinesl po stránce finanční, bylo sděleno, že vlastně on nic. Očekával jsem zájem, prostor pro diskusi, možnost oboustranného vysvětlování současné situace, možná i střety názorů – nebylo nic, protože se spěchalo do Žďáru. Díky za živou ukázku ministra, ale to vidím v televizi denně. Zase se bude určitě někdo omlouvat, že do programu něco vlezlo, že byl například nával na dálnici … Já ale tvrdím, že je to vůči veřejnosti neférové. Tak připravované  návštěvy si pánové plánujte příště někam jinam. Myslím si, že se mnou bude většina účastníků této nepovedené schůzky určitě souhlasit.
Za chotěbořskou sociální demokracii
Milan Stránský, předseda.
(29.11.)

Harryho pozn.: Podle toho, co mi říkal můj pán, bylo to tak. I on byl dost rozčarován průběhem setkání ministra s předními podnikateli města. Slíbil, že o tom něco napíše a doprovodí to fotkami, které tam nafotil.

Slavnost Bacha na výhry !Vánoční strom rozsvícen

  Slavnost rozsvícení vánočního stromu popisuje na svém webu Infobar Jan Pavlas. Je tam i jedna fotka a slibuje nám další, tak se tam občas mrkněte.
(29.11)

  Varování před anonymními telefonáty vyzývajícími k zpětnému zavolání na draze tarifikované číslo: Na pevnou linku vám v takovém případě zazvoní automat a odvykládá přibližně tuto pohádku:Vážený zákazníku, vyhrál jste částku X tisíc korun. Aby vám byla výhra vyplacena, okamžitě volejte na číslo 906 xxx xxx. Jinak výhra připadne dalšímu výherci. Zjistilo se, že jde o telefonáty na náhodně vybraná čísla, na které volá automat z USA. Na udávané číslo v žádném případě nevolejte zpět. Nic nevyhrajete, naopak zaplatíte drahý telefonát.
(29.11)

  Na náměstí v Chotěboři nám roste mnoho let vánoční strom, takže se nemusí stavět a kotvit. V neděli 28.11. večer byl slavnostně rozsvícen v přítomnosti starosty Tomáše Škaryda. Celou slavnost zahájili žáci místní ZUŠ pod vedením Aloise Štěrby a v průběhu slavnosti hrála skupina POKUS CHORUS. Foto nám poslala Jana Tomášková, škoda však, že nebylo pořízeno z větší dálky. Pošlete nám někdo lepší, předem děkujeme.
(28.11.)

Město už svítí vánočněUpland už hrajeVyšlo Chotěbořské Echo 9

  Tak máme v Chotěboři novou kapelu, nedávno vystoupila v brodském Vagónu. Jmenuje se UPLAND tribal bigbeat a má své webové stránky na adrese http://upland.wz.cz
(26.11)


 

  Listopadové Chotěbořské Echo č.9 je již v prodeji na obvyklých místech. Má 44 stran. Uvnitř najdete krom obvyklých informací rozhovor Pavla Fialy s majitelem zdejšího zámku panem Janem Dobrzenským, výsledky voleb do krajského zastupitelstva, čtenářům se představuje zastupitel Václav Hochman, vyhlášení soutěže Miss Podoubraví, zprávy ze sportu, spoustu inzerátů a také jedno dementi, týkající se sokolovny. Jako obvykle bude toto číslo Echa po dvou týdnech uveřejněno i na internetu, na webu města.
(26.11.)

  Dobrý den Harry, protože se blíží čas vánoc a naše náměstí je již osvětleno vánočními motivy, tak jsme si ze synem přivstali a zkusili pár fotek pro Vás i ostatní. Příjemný den. 
Martin KOLÁŘ, Chotěboř 
(27.11)
Vánoční výstava zahájenaVernisážZtratil se vám pes?

  Ve čtvrtek dne 25.11 byla vernisáž v zámeckém muzeu v Chotěboři, vánoční výstava bude do 6. ledna. O kulturní program se postaral POKUS CHORUS, téma výstavy: betlémy a vánoční výzdoba doplněná výrobky dětí ze základních škol, sbírka autogramů pana Cinkana.
Jana Tomášková

(26.11)

  Včera byl hlídkou MP odchycen pes, snad velšteriér, hnědé barvy. Byl umístěn do kotce v areálu Teles. Vzhledem k tomu, že pes bude v tomto zařízení přes tento víkend, bylo by dobré, kdyby se přihlásil jeho majitel dříve, než velšteriér skončí v útulku.
(26.11.)

Přijede ministrZtratil se vám nerez?Další kontrola

  V pondělí 29.11. navštíví Chotěboř ministr financí Bohuslav Sobotka. V jeho programu je mimo jiné i jednání s představiteli města a také beseda s místními podnikateli. Z ní vám přineseme zprávu a fotografie.
(26.11)

  Dnes v pátek 26.11. časně ráno ve Sladovnické ulici zpozorovali chotěbořští strážníci, jak dva mladíci vezou na kárce podezřelý náklad. Bylo zjištěno, že obsah dvoukoláku tvoří nerezový materiál a tak byli hoši předáni kolegům z obvodního oddělení Policie ČR, kteří si věc převzali do šetření. Je možné, že jejich jednání bude kvalifikováno jako trestný čin. Podle mého čenichu šlo totiž skutečně o kradený materiál...
(26.11)

  Ve čtvrtek proběhla další kontrola domů, kde bydlí převážně Rómové. Zúčastnili se jí zástupci Tepelné a realitní společnosti, pracovnice sociálního odboru MěÚ Chotěboř a strážníci. Akce byla namířena na nájemníky zde bydlící, na čistotu veřejných prostranství a samotných prostor v domech, na kontrolu dříve vytýčených úkolů a na odhalení případných nedostatků. Samozřejmě se bude opakovat. Foto je v rubrice Okénko MP.
(25.11.)

Bezdomovec u bankomatuJeřáb popelavý v Chotěboři

  Dobrý den, posílám pár fotek z mé večerní procházky městem. Již mrzne a první bezdomovci se začínají slézat do tepla - řešení vytopené místnosti u bankomatu je však originální- možná čeká, že dostane i nějakou tu almužničku :-) 
S pozdravem Pavel Voňka, Pixel studio

  Posílám fotografie záhadného ptáka, který se poslední dobou pohyboval kolem rybníku Brigádník směrem ke Svinnému. Jedná se, jak jsem zjistil od paní MUDr. Melounové, o Jeřába popelavého. Jeho návštěva u nás je skutečnou raritou, protože jsou asi jen čtyři místa v Čechách, kde se zastavují při cestě na svá zimoviště. S pozdravem Pavel Voňka, Pixel studio.
(25.11.)

Pohádka  O Popelce

  Žáci Speciálních škol Chotěboř Vás zvou na hudební pohádku " O Popelce". Vystoupení se bude konat 15.12.2004 v 17.00 hodin v sále ZUŠ.
(25.11.)

Kapr bude za 68Jak dopadne chotěbořák Lesák?Setkání na Doubravce

  Rybářské společnosti prodávají vánočního kapra stále méně, vytlačuje jej zájem o jiné ryby či drůbež, píše dnešní regionální MF Dnes. Aby neprodělávaly, tak raději kapra nezdražují. "Za stejnou cenu už prodáváme šestým rokem, i když náklady rostou," říká tam Josef Nikl z chotěbořského Rybářství Vysočiny. Nikl bude stejně jako loni prodávat výběrového kapra za 68 korun na kilo. "Ceny nás nutí držet konkurence v oblasti hlavně mořských ryb, kuřat a ostatních druhů masa," dodává v článku, který si celý dnes a zítra přečtěte zde.
(24.11)

  Zaplatí Bohemians Lesákem? Tuto otázku kladou dnešní Noviny Vysočiny. Jedinou hvězdou u Botiče zůstal chotěbořský odchovanec Michal Lesák, bez kterého by spoluhráči zřejmě nenalezli dveře autobusu. Nabízí se otázka, zda Vejsada nehodlá zaplatit tím nejcennějším, co má? "O všem vím jenom z tisku. S námi hráči zatím nikdo konkrétně nemluvil. Pouze nám bylo slíbeno, že až se něco bude dít, dá nám vedení vědět," říká Lesák v článku, který si celý přečtěte zde.
(25.11)

  Ve vzdělávacím středisku Doubravka u Chotěboře probíhá od pondělka 21. do pátku 26.11. mezinárodní setkání programu Klub-net. Projekt Klub-net je program podporující mladé lidi v jejich zájmech a aktivitách. Funguje na bázi klubů budovaných při školách. Příkladem může být klub na zdejším   gymnáziu, kde se studenti pravidelně scházejí. Další podrobnosti přináší dnes HBin.
(25.11.)

Budou zveřejňovat příjmy?Stanovisko Městského úřadu Chotěboř 

  Zastupitelé krajů a obcí s rozšířenou působností budou muset zveřejňovat své vedlejší příjmy. Ukládá jim to novela zákona o střetu zájmů, kterou včera ve změněné podobě schválili poslanci. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky Václav Klaus. Pokud zákon vstoupí v platnost, pak by všem, kdo by oznámení nepředložili, nebo by nebylo pravdivé, hrozila pokuta ve výši 30 tisíc korun, což doposud neplatilo. Vzhledem k tomu, že Chotěboř je obec s rozšířenou působností, platil by zákon i pro členy jeho Zastupitelstva (jestliže tato informace z dnešních novin je přesná, jeden nikdy neví, co si noviny vymyslej). Jejich seznam najdete na webu města zde.
(25.11.)

           k článku manželů Koutných “Vyjádření k článku pí Kopecké”.
  
Městský úřad Chotěboř se důrazně distancuje od tvrzení manželů Koutných ohledně průběhu přístavby jejich zahradní chaty v lokalitě u Břevnické nádrže. Z důvodu zveřejnění výše uvedeného článku byla provedena kontrola obsahu spisového materiálu stavebního úřadu k této stavbě a jejím aktérům. Informace, že pisatelé začali stavět až po marném čekání na dokončení zahájeného stavebního řízení, je nepravdivá a zaměňuje roli viníka nastalé situace. Po obeznámení s příslušnými písemnostmi je nutno konstatovat, že ze dvou protokolů, individuálně autorizovaných oběma pisateli článku, vyplývá skutečný termín provádění přístavby nejméně dva měsíce před podáním jejich žádosti o vydání stavebního povolení. Zjevně na počátku celé kauzy bylo porušení stavebního zákona ze strany pisatelů a oběma je to známo. Tento časový fakt je také výslovně obsažen v několika správních rozhodnutích a nebyl pisateli článku v procesu veřejné správy vyvrácen či zpochybněn.
Nutno dále podotknout, že ani případná prodleva stavebního úřadu v průběhu stavebního řízení neopravňuje nikoho stavět bez pravomocného povolení.
Ing. Jiří Fišera, tajemník MěÚ

(24.11.)

Ples VOŠ a OABlog Harryho pána: Jó mluvčí...Padl měsíční rekord: 10 000

  Vyšší odborná škola a OA pořádají v hotelu U Zámku již šestý ples, v pátek od 20 h. Každoročně vystupuje známá osobnost nebo skupina, letos to bude U2 revival. Chybět nebude ani předtančení a dobrá kapela. Půlnoční přestávka bude vyplněna kapelou částečně složenou z bývalých studentů školy, ale také udílením Oskarů - oceněním vítězů anket studentů v různých disciplínách, hodnocených někdy i s velkou nadsázkou. Výtěžek plesu bude věnován na pomoc nemocným dětem.
(24.11)

  Jak se teď marně snažím dostat tyto Novinky na internet (co s tím furt je, nevíte?), koukám jedním okem na roh obrazovky, kde mi běží zprávy ČT1. Redaktor právě volal tiskové mluvčí jakéhosi moravského Povodí a sháněl se po vyjádření k jakémusi nesplněnému slibu. A ona dáma pravila: "Já vím, co po mně chcete, ale já to vyjádření nemám u sebe a jiné vám říct nesmím."
Bože, jak já bych chtěl být tiskovým mluvčím...

(23.11)

  Za 24 h od pondělí 22.11. 9:30 h do úterý 23.11. jsme zaznamenali 743 čtenářských přístupů. To je první rekord v počtu běžných čtenářských přístupů do Harryho Novinek. Druhý rekord padl 23.11. okolo 17:30 h, kdy počitadlo měsíčních čtenářských přístupů se vynulovalo, protože bylo čtyřmístné a ukázalo 10 tisíc! Takže jsme ho nastavili na 5 míst a už zase ukazuje správně. Tolik čtenářských přístupů v jednom měsíci ještě Harryho novinky neměly. Děkujeme všem čtenářům.
(23.11.)

Vepříkov chystáPomoc pro TatryVernisáž vánoční výstavy

  Mikulášskou veselici chystá letos na 4.12. od 13 h v tamním sále KD místní SDH Vepříkov. Hrát bude Duo Děvčata, možná přijde čert s Mikulášem a nadílkou pro všechny zúčastněné děti. Téhož dne a ve stejnou hodinu pak v hasičárně otevřou Výstavu vánočních stromků, která potrvá až do 12.12. a bude přístupná ve dnech 5.,11. a 12. denně od 9 do 18 h, v jiné dny po domluvě s paní v čp.90 hned pod hasičárnou.
(23.11)

  Také lidé v České republice mohou pomoci Tatrám, které byly postiženy přírodní katastrofou nebývalých rozměrů. Brněnská Nadace Partnerství po dohodě se sesterskou nadací EKOPOLIS v Banské Bystrici organizuje celonárodní sbírku na obnovení postižené oblasti. Přispět na ni můžete velmi snadno – a to přímo ze svého mobilního telefonu formou tzv. dárcovské sms. Stačí odeslat sms zprávu ve tvaru DMS TATRY na číslo 8 77 77. Cena této sms je 30 Kč + DPH. Na obnovu Tater přispějete částkou ve výši 27 Kč. Letecké fotografie pohromy najdete zde.
(23.11)

  Městské muzeum Chotěboř 25.11. 2004 v 16.30 h - vernisáž s názvem Vánoce v městském muzeu (trochu se to tluče s plánovaným žákovským koncertem v ZUŠ Chotěboř, který by měl začínat v 17.00 hodin, nemluvě o tanečních... ). Úvodní slovo pronese Zdeněk Cinkan, předseda pardubické pobočky Českého sdružení přátel betlémů a sběratel hudební program má na starosti místní skupina POKUSCHORUS. Další podrobnosti na webu Jana Pavlase (odkud jsme zprávu převzali) a plakát je na webu Městského muzea.
(22.11.)

Blog Harryho pána: Nenávidím břečkuKultura tento týdenVelká vánoční soutěž

  Mám to do města a zpátky slabé 2 km celkem a můžu vám říci, že nenávidím listopadovou a prosincovou břečku. Ono to přes noc napadne a vy se tím pak musíte ve dne brodit. Čvachtá to a klouže. Není prohrnuto. Není kudy chodit. Chodníky jsou jako obvykle neuklizené (ten kartáčový (!) zametač co jsem dnes potkal, je k smíchu), jediná schůdná cesta je prostředkem silnice či ulice, jenž jediný je vám na výsměch bez sněhu a břečky, ale tam zas vás přejede auto... Ze dvou zel volím jako obvykle to menší a jdu po silnici. Řidiči si ťukají na čelo. Takže až budou v novinách psát, že v Chotěboři přejeli neopatrného chodce, tak to přejeli Harryho pána, který v zájmu sucha v botách a trochu schůdné chůze šel mimo chodník, neb ten byl jako vždy neschůdný...
(22.11)

  Vyhlášení soutěže MISS PODOUBRAVÍ II. ročník – přihlášky do 15.1.2005 (zde je on-line přihláška!). Dívky nar. 1990- 1993. DDM, SVČ Junior,  Podoubraví.
25.11. Koncerty žáků ZUŠ v 17,18 h. Sál ZUŠ. Zahájení vánoční výstavy v muzeu 16:30. Muzeum.
26.11. „Irský večer“ v kině – Visce Béatha - hudeb. skupina z Ústí n.L- irská a keltská hudba, divadelní skupina Štrúdl, šermíři 18:00, KINO.Benediktus a MěÚ, vst. dobrovolné.  Ples VOŠ a obchodní akademie, Hotel U zámku.
27.11. Putovní výstava zmizelí sousedé, vystoupení hudební skupiny Klec, 17:00. Pořádá VOŠ v Junioru.
28.11. Aerobik- 5. ročník soutěže, 8:30, SK Buttula v hale TJ CHS. (Převzato z webu města)
(22.11)

  Celkem 150 cen čeká na zákazníky Jednoty Havl. Brod ve Vánoční spotřebitelské soutěži. Slosování bude 17.12. a slosovány budou všechny doručené kupony, potvrzené razítkem prodejny, o minim. nákupu 500 Kč a opatřené ústřižkem od pokladny. Výherci budou vyrozuměni telefonem a výherní listina uvedena na webu Jednoty. Nejvyšší výhry jsou videokamera, myčka nádobí, hifi stereo soustava.
(22.11.)

Náměstí bylo neprůjezdnéDnešní internet: hrůzaSpletl si pojmy...

  Podle informací našeho zpravodaje je naše náměstí dnes  dopoledne neprůjezdné ve směru na Golčův Jeníkov, protože pod náměstím v prudkém kopci zatarasily průjezd kamion a vojenské vozidlo. Vojenská policie na náměstí uzavřela průjezd. Pokud půjdete někdo okolo, vyfoťte to prosíme.
(22.11)

  Asi je to v celém českém internetu: Na některé weby se nedostanete vůbec, na jiné jen pomalu a obtížně. Pochopitelně je to nejhorší s odesíláním dat na internet, takže kdovíjak to bude s dnešním vydáváním těchto Novinek. Ale jestli čtete tyto řádky, tak se něco ztěžka, ale přece, povedlo. Že by internet byl také ovlivňován sněhovými přívaly?
(22.11)

  Pod názvem "Jak s rozpočtem v Chotěboři" píše dnešní vydání HBin: "Ke vzrušeným debatám dochází zejména na internetových stránkách www.harry.cz, kde je radnice často napadána."
No, nepřipadá mi, ani že diskuze je vzrušená, když zatím diskutovali v Diskuzním fóru (které je tu právě kvůli diskuzím) dva tři čtenáři s místostarostou, ani že na našich stránkách je radnice často napadána. Autor Milan Kopecký z ČRo Region si asi nepřečetl vyjádření našeho místostarosty, že vítá zavedení Diskuzního fóra... Celý článek z HBin si čtěte zde.

(22.11.)

Manželé Koutní: Vyjádření k článku pí Kopecké 

Naše fotografie k následujícímu článku jsou zde

 
 
Úvodem musíme čtenáře několika slovy seznámit o pohledu na tento případ z naší strany. 
My jsme důchodci (68 a 73 let) a žijeme pouze ze starobního důchodu.Pobyt na zahrádce a chatě byl pro nás radostí a zpestřením života, neboť se zde scházíme s celou naší rodinou a mnoha přáteli..Do vybudování malé přístavby chaty o rozměrech 2 x 6 metrů jsme vložili téměř všechny úspory.
Paní Kopecká, rozená Průšová, majitelka hospůdky CHEOPS. Její manžel Ing. Lubomír Kopecký, spolumajitel fy. CHEOPS, kde on pracuje jako jednatel a ona jako ekonomka.Dříve pracovala též jako vedoucí živnostenského úřadu v Chotěboři. Paní Kopecká nás, jako 70 ti leté důchodce 7 let šikanovala a duševně týrala přes úřady a soudy. Stále napadala stavební úřad pro špatné postupování a určovala podmínky, které byly vždy namířeny jen proti nám.
Pan Kopecký nám 15.2.1998 podepsal smlouvu o povolení přístavby naší chaty. Dne 31.8.1998 jsme podali žádost o stavební povolení s vypracovanou dokumentací. Stavební úřad zahájil 4.9.1998 stavební řízení o povolení přístavby. Pak se 9 měsíců nic nedělo. Jelikož jsme byli přesvědčeni, že přístavba bude povolena, začali jsme stavět. 3.6.1999 nám však bylo písemně oznámeno zahájení řízení o odstranění přístavby. Protože pí.Kopecká byla všude zvána jako účastnice řízení, nikdy s ničím nesouhlasila a svého manžela vypustila z tohoto případu s tím, že majitelkou jejich zahrady a chaty je pouze ona, i když pan Kopecký jejich přístavbu sám stavěl a na úřadech vše svým jménem zařizoval a v kolaudačním řízení je uveden jako spolumajitel. Podotýkáme, že my jsme nikdy, jako sousedé nebyli požádáni o svolení při přestavbě jejich chaty, natož abychom se stali účastníky řízení. Jejich stavba stojí na hranici našich pozemků, je přistavěna o jedno podlaží a její 2 okna míří přímo na náš pozemek. Naše přístavba neměla kromě větračky a luxferů jejím směrem žádná okna.
Paní Kopecká je “vrozená” spisovatelka, ale ve svém článku zapomněla uvést skutečnosti, kterých se dopustila:

1)
Vstupovala neoprávněně na náš pozemek a na pozemek našeho syna Zdeňka, který nemá s tímto případem nic společného.
2)
V naší celé chatě se pohybovaly rusky mluvící osoby a manipulovaly s naším soukromým majetkem na její příkaz.
3)
Bourání písemně neoznámila nám ani stavebnímu úřadu.
4)
Na odstraňování přístavby neměla projektovou dokumentaci.
5)
Neoznámila odbornou firmu, která bude bourání provádět
6)
Bourání bylo prováděno velmi nešetrným způsobem (palicemi a krumpáči).
7)
Zapomněla uvést, že případ není dosud ukončen, protože jej bude řešit ještě Nejvyšší soud, ke kterému jsme podali dovolání.

  Zda byly nebo nebyly splněny tyto podmínky je předmětem trestního oznámení, které jsme na pí. Kopeckou podali.
Do potůčku protékajícím zahradami od železniční trati do přehrady, což je vlastně voda svedená z meliorací nemáme sveden žádný odpad. Teče tam pouze dešťová voda se střechy a to chtěla sousedka zabetonovat. Tato voda nás i další sousedy při přívalových deštích několikrát vytopila a měla by být do přehrady svedena jiným způsobem. Je o tom informován i Městský úřad.
S paní Kopeckou jsme chtěli několikrát uzavřít dohodu, ale naše dopisy nám vracela a při našem osobním jednání a jednání našich synů stále vyhrožovala, že nám přístavbu zbourá. Jako odškodné jsme jí navrhli částku 10 000.-Kč, ale tato částka se jí zdála pouze zlomkem nákladů, které musela vynaložit s naší nepovolenou přístavbou.O jaké náklady pí.Kopecké jde nám není známo. Dále nemůžeme pochopit koho a před kým ochraňovala Městská policie, kdo ji poslal k tomuto zásahu, proč se nikdo z těchto ozbrojených ochránců neinformoval také u nás, nebo nám to alespoň neoznámil, nemuselo by dojít ke škodě na našem majetku a bezprostřednímu ohrožení zdraví lidí a majetku při nezabezpečeném rozvodu plynu a elektriky. Místo toho aby náš majetek ochraňovali, přihlíželi jak je náš majetek bezdůvodně ničen.
Do dnešního dne nevíme proč naše přístavba sousedce tolik vadila a vůbec nechápeme, jak mohou úřady proti sobě poštvat dva sousedy a jednoho učinit oprávněným ničit majetek druhému.
Za zmínku stojí i to, kdy pozbývají platnosti obě rozhodnutí o odstranění přístavby. Jsou to rozhodnutí Městského úřadu v Chotěboři – stavební úřad ze dne 28.4.2000. č.j. výst.330/925/00/P a rozhodnutí OÚ H.B. ref.regionálního rozvoje ze dne 26.4.2001. Č.j. RR 6526/2000/Hl a to z důvodu promlčecí 3 leté lhůty. 
V Chotěboři dne 21.11.2004. Manželé Vladimír a Marie Koutných.

Milan Linhart: O mlčenlivostiDoubravan předvánoční

  Já vím, že mlčenlivost je ošklivé slovo a možná v někom vyvolává vzpomínku na totalitu. Členem finančního výboru města jsem byl již od roku 1994 a mlčenlivost jsme podepisovali vždy. V jakém zákoně a jestli vůbec to má oporu, to by byla otázka pro vedoucí finančního odboru, případně pro naši právničku. Já osobně na radnici rozlišuji mlčenlivost dvojí: z důvodu zákona na ochranu osobních údajů a z důvodu zachování obchodního tajemství, případně zachování dobrého jména města. To první je celkem jasné. I při zveřejňování usnesení rady či zastupitelstva z nich nejprve musíme vymazat osobní údaje, nezveřejňujeme platové záležitosti, sociálně citlivé věci apod. Někdy je sporné, zda určitou věc zveřejnit podle zákona o zveřejňování informací nebo naopak utajit podle zákona na ochranu osobních údajů. Dobré jméno města je důležité v obchodním styku. Město je vlastně speciální druh firmy, má své IČO a vstupuje do obchodních vztahů na trhu. Kupuje, prodává, nabízí služby, vyjednává o úvěrech, podléhá kontrole finančního a dalších úřadů. Každá dobrá firma si chrání svoji značku a své obchodní tajemství. Zejména si pak chrání informace o svých kalkulacích, rozpočtech a financích. Město je veřejnoprávní korporace a musí svým občanům sdělit mnohem více než komerční firma. Tyto informace však může snadno zneužít náš obchodní partner, banka, která nám poskytuje úvěr (úvěrové smlouvy dnes obsahují velmi tvrdé podmínky, které se obtížně plní), nebo na sebe můžeme nežádoucím způsobem upozornit kontrolní orgány. Ne, že by město porušovalo zákony, ale předpisy o finanční kontrole, hygienické a další předpisy jsou dnes tak nespravedlivě tvrdé a sankce za každou prkotinu tak neúměrně vysoké, že každá kontrola navíc nás vystavuje riziku nějaké zbytečné pokuty. Když to zjednoduším, občan si pustí pusu na špacír a nedočká se opravy chodníku, protože město zaplatí nějakou zbytečnou pokutu a na chodník nezbyde. Aby nebyla mýlka, neobhajuji zde nedbalost nějakého úředníka. Většinou se jedná o sporný a nejednotný výklad zákona, nedostatečné prováděcí předpisy, atd. Kontrolor má vždycky pravdu, i když v sousedním okrese vykládají stejný odstavec zákona úplně jinak. Město je sice součástí veřejné správy a část státní správy dokonce samo vykonává, v mnoha případech však stojí proti státu jako samostatný subjekt, který se státem vede spor. I město proto má svá obchodní tajemství, ke kterým nemůže mít každý přístup. V každém případě asi zákonodárce věděl, proč zasedání rady a finančního výboru jsou neveřejná. Informace o průběhu zasedání finančního výboru proto mohl Harrymu napsat jedině některý jeho člen.
Milan Linhart
(20.11)

  Na hlavní straně našeho listu najdete článek Pavla Fialy Doubravan na cestách předvánočních. Je tam i fotka a plakát k domácímu vystoupení pěveckého sboru 12.12. Doubravan se po dvou vánocích, kdy našel útočiště v bohužel ne úplně vhodných prostorách chotěbořského kina, vrací do sokolovny. Pronajímá si ji s omezeními, ale s tímto ujištěním pro Vás: Vánoční koncert SPS Doubravan z Chotěboře bude nejméně tak pěkný jako všechny předchozí, které se v sokolovně po její rekonstrukci již konaly.
(21.11.)

Auto vjelo do výlohy

  Kolem páté hodiny ranní došlo k porušení skleněné výlohy v OD Doubravka. Na místě hlídka Městské policie Chotěboř zjistila, že sklo rozbilo vozidlo, které se dostalo na chodník. Věc si do šetření převzali policisté obvodního oddělení Chotěboř s kolegy z dopravky. Bližší informace zatím nejsou k dispozici.
(20.11.)

Mini blog Harryho pána: Diskuzní fórumŘádila tu vichřice

  Když jsme před týdnem zřídili Diskuzní fórum k těmto Harryho Novinkám a k hokeji, vyhověli jsme tak již déle trvajícímu tlaku čtenářů, kteří si přáli mít možnost svobodného vyjádření, též jako jinde mají. (Diskuzní fórum je v internetových listech a novinách obvyklé.) Zdá se však že někomu to bude vadit a vinu bude svalovat na Harryho a mne, že jsme někdy drsné příspěvky čtenářů do diskuze zavinili my dva. A tak si nyní připomínám dva výroky. Před mnoha léty říkával můj tehdejší ředitel: "Dokud o mně lidi drbou, jsem naživu. Až přestanou, bude zle." A nedávno jeden zdejší pán prohlásil: "To je dost, že se už v Chotěboři zase něco děje," (měl na mysli zbouranou chatu v TV Nova), "aspoň si lidi přestanou povídat, že jsem se zas opil." Takže vám, co vás napalují v diskuzi, doporučuji též na to spoléhat...
(19.11)

  << Snímek Městské policie k článku níže o vichřici v Chotěboři a okolí je vlevo.
Další snímky přináší naše rubrika Okénko městské Policie.

(19.11.)

Jana Tomášková: KonstatováníKradou už i vody (po holení)Mini blog Harryho pána: Mlčenlivost...

  Harry, Harry – pěkně jsi rozvířil vody na diskuzním webu (Harryho pozn.: já nevířím vody, to čtenáři píší volně své názory!). Protože i moje osoba zde má svůj koutek a určitě přispěla ke zvýšenému počtu návštěvníků Chotěbořského Couriera, dovoluji si malou bilanci. Vidím, že tam nejvíce diskutují stále stejní a ukřivdění lidé, jimž anonymita nebo podepisování se jménem mých přátel a hrubé výrazy vyhovují. Já svoje názory prezentuji adresně a proto takto sděluji, že jsem se žádným příspěvkem této dizkuze nezúčastnila a dělat to nebudu. Přála bych si, abys tento můj názor otiskl přímo v Harryho Novinkách.
Pár slov k těm, kteří na webu “hodnotí “ moji práci. Mám poctivě odpracováno 36 let a mám necelé dva roky před důchodem. Pak se každý z kritiků může přihlásit na moje místo a změnit svět. Za celý svůj pracovní život jsem nezbohatla, majetek vydělaný za mého působení v KD Junioru zůstal ve sdružení, na sokolovně jsem taky žádný výdělek neměla, vše jsem tam dělala ve volném čase.
Mám ale bohatě naplněný život, tři hodné děti, dobré zázemí a nestěžuji si na zdraví. Měla jsem štěstí i v tom, že jsem potkala ve svém životě více lidí slušných. Rodina Širokých je pro mě dnes uzavřená kapitola.
O sokolovně se už toho napsalo, ale nikdo zatím nepřišel za sokoly, aby si přečetl protokoly a závěry z několikaletého jednání kolem této kauzy.    (text pokračuje vpravo)

  V potravinách v Doubravce pozorovaly prodavačky dva muže (na první pohled cizí státní příslušníky), jak kradou vody po holení. Proto zavolaly chotěbořské strážníky. Při příjezdu hlídky MP jeden chlapík utekl. Nicméně druhý muž byl zajištěn a strážníky převezen na obvodní oddělení PČR. Neměl u sebe žádný doklad totožnosti a tak musel své jednání a oprávněný pobyt v Česku vysvětlovat i kolegům z Cizinecké policie. Zjistilo se, že je to občan vietnamské národnosti trvale žijící v naší republice. Jeho počínání bylo kvalifikováno jako přestupek, za který mu byla uložena sankce.
Jiří Novotný, ředitel MP.

(19.11)

  Níže přinášíme Vyjádření místostarosty ke stanovisku člena Finančního výboru. Pominu-li, že jsme nikde neuvedli, že se jedná o stanovisko člena Finančního výboru, jsem poněkud šokován výrokem pana místostarosty (jemuž jsem jinak vděčný za jeho otevřenou mediální politiku, která mi byla vždy sympatická), že "...členové tohoto orgánu zastupitelstva mají podepsánu jistou mlčenlivost." Připadám si tu nyní jako v BIS či ve veledůležitém parlamentním orgánu. Mlčenlivost je hrozné slovo. I když je zřejmé, že někdy je mlčenlivost nutná (ve věcech státního tajemství například), připadá mi použití tohoto termínu v komunální politice poněkud kafkovské (tady mám na mysli Kafku spisovatele)... A setkávám se s ním v Chotěboři poprvé. Byl jsem kdysi členem Zastupitelstva i Rady města, ale nějak si nevzpomínám, že bych podepisoval Slib mlčenlivosti. Je však možné, že to předepisuje Zákon o obcích a já jsem už takový sklerotik že jsem to zapomněl stejně jako čárku v téhle větě...
(19.11.)


(pokračování textu vlevo) Ano, snad jen ty Harry a pan Václav Pravda jste - ve svých starších článcích v Harryho novinách - upozorňovali veřejnost a sokoly na problémy kolem financování sokolovny a na největší problém - jak zde byly využity finance ať už od města či od státu. Jenže stavebníkem nebyla obec sokolská - stavební práce objednával Vladimír Široký, někdy jako statutární zástupce neziskové organizace KD JUNIOR - Republikové centrum vzdělávání, někdy jako majitel firmy PDC s.r.o. (dnes Republikové centrum vzdělávání s.r.o). Stavební povolení neměl ani na jednu firmu. Dle posledních jednání a na doporučení právníka z ústředí Sokola zřejmě celá kauza skončí u soudu. Tam se asi otevře otázka využití dotací (jsou-li nesprávně použity, pak se musí vrátit státu). Co by se pak dělo se sokolovnou, to by rozhodl soud. Jana Tomášková.
(19.11)

Vyjádření ke stanovisku člena Finančního výboru

  Musím se přiznat, že nás na radnici překvapilo propírání zasedání finančního výboru na webu, už z toho důvodu, že členové tohoto orgánu zastupitelstva mají podepsánu jistou mlčenlivost. Abych se neopakoval, doporučuji znovu prostudovat můj článek na hlavní straně O rozpočtu města na rok 2004 z 8.3.2004. Být malým okresem není pro Chotěboř luxus, jsme jedním z mála měst, kterým tržby a příspěvky na státní správu mírně vydělávají i na úředníky samosprávy. Ono se to špatně rozlišuje, co je co. Když má živnostník kancelář doma v obýváku, také nepoznáte, kdy tam topí a svítí jako živnostník a kdy jako otec rodiny. A ještě lepší je, když se kouká v televizi na fotbal a při tom si na počítači zpracovává faktury. Nějaké tabulky ale zpracovány máme a z těch vycházím. Radši je ale nebudu publikovat, mohl by se jich někdo chytit a příspěvek na výkon státní správy nám snížit. Momentálně dostáváme 20 milionů ročně. Z druhé strany nám zase krajský úřad vyhrožuje, že nám odejme určité kompetence, protože jsme na výkon státní správy vyčlenili nedostatečný počet úředníků a zanedbáváme prý kontrolní činnost v terénu! Jádro pudla je v tom, že nemáme dostatek vlastního majetku, který by nám generoval příjmy nad rámec rozpočtového určení daní. Daňové příjmy měst a obcí stačí s bídou na provoz obecních zařízení, jako jsou školy, sportoviště, sociální a zdravotní ústavy, muzea, kina, divadla, galerie, knihovny, protože to všechno jsou ztrátové a nutně dotované věci. Dle vyjádření ministerstva financí bude hůř, protože podíl obcí na daňových příjmech státu se má do budoucna snižovat a s uzákoněním obecních daní se neuvažuje. Pak ještě zbývají úvěry a dotace. Obojí má smysl u ucelených investičních akcí. Na běžný provoz, opravy, údržbu a drobné investice nelze plýtvat provozními úvěry, to by bylo projídání peněz. Dotace se získávají těžko, mají svá pravidla a většinou zase nejdou do provozu nebo drobných akcí. Ve světě svým obcím běžně pomáhají finančními injekcemi sponzoři, zejména z řad místních podnikatelů.

  V Chotěboři nejsou kapitálově silné firmy a mnozí ostatní by spíš chtěli, aby město sponzorovalo je. Soudím tak dle diskusí kolem různých místních poplatků, cen pozemků, atd. Nezbývá nám než škrtat v investicích a sem tam si vzít rozumný úvěr. Ale pouze v případě, že nám někdo nabízí částečnou dotaci a my nemáme na financování spoluúčast. Když nám někdo dává 6 milionů, ale chce, abychom k tomu my přidali další 4, které nemáme, úvěr se vyplatí, protože těch 6 milionů dotace bohatě pokryje i úroky z úvěru. V současné době jsme si objednali analýzu, zda by se městu nevyplatilo stát se plátcem DPH, protože 19% na stavební práce nás neúměrně zatěžuje. Nejvíc mne mrzí, že neutěšenou finanční situací města trpí místní části, které výrazně zaostávají za sousedními samostatnými obcemi. Průmyslovou zónu ani inženýrské sítě pro bytovou výstavbu z rozpočtu vyškrtnout nemůžeme, úplně bychom zastavili rozvoj města. Občané musí dostat příležitost, aby si postavili do konce roku 2007, kdy stoupne DPH na bytovou výstavbu z 5% na 19%. O rušení městské policie nepadlo na finančním výboru ani slovo. Zato jesle se jeví jako velký luxus pro malé množství dětí. Razantně snížit rozpočty příspěvkových organizací nebo MěÚ také nejde. MěÚ se v současné době potýká se zastaralým programovým vybavením a určitý ze zákona předepsaný software nám stále ještě chybí. O šetření úředníků viz výše, personální audit ušetřil čtyři a teď už to je na hraně. Dodnes je nám vyčítáno, že jsme se snažili ušetřit na lékařské pohotovosti, plicním středisku, stacionáři nebo pečovatelské službě. Velký tlak na rozpočet města vyvíjí hokejový klub a začínají se ozývat i fotbalisté...Záměrně jsme nepředložili vyrovnaný návrh rozpočtu, protože se jedná o závažné politické rozhodnutí, jakým směrem se v městských financích vydat.
Ing. Milan Linhart, místostarosta.
(19.11.)

Vichřice začíná řáditZákony dodržujemePočet čtenářů nám roste

  Vichřice, která tu již dva dny řádí, stále zesiluje. Podle zprávy z Městské policie kolem desáté hodiny padly první stromy. Hned na třech místech se větrem skácely velké stromy a zatarasily tak silnice. Ve směru na Bílek, Příjemky a u Jitkova se začaly tvořit kolony vozidel. Na postižená místa se okamžitě vydaly všechny záchranné složky včetně chotěbořských strážníků. Tři hasičské posádky odstraňovaly následky orkánu. V 10:30 hodin hlídka MP Chotěboř hlásila, že provoz směrem na Ždírec n.D. byl obnoven, avšak za maximální opatrnosti řidičů. (Fotografie budou k dispozici později v Okénku Městské policie). Harryho dodatek: A bude prý hůř, i zítra.
(19.11)

  Sotva jsem níže uvedl zprávu o přepadení benzinky, kapesní počítač mého pána neustále hraje známé Zvony Mike Oldfielda, jak mu někdo volá a tahá z něj, kdo je ten lupič (mj. i redakce jistého deníku). No, můj čenich jak známo vyčmuchá cokoli a mému pánovi jsem to prozradil pod podmínkou, že to nikomu neřekne, a já, jak rovněž známo, umím jen psát, nikoli mluvit. S mým pánem dodržujeme zákony, ten tiskový, jenž praví, že před odsouzením soudem nelze jméno uvádět, i ten morální, jenž říká, že o neštěstích v rodinách přátel a známých se nemluví...
(19.11)

  Za 24 h od čtvrtka 18.11. v 9:30 do pátku 19.11. v 9:30 četlo Harryho Novinky 634 čtenářů a stránku Hokej navštívilo 441 čtenářů. Pochopitelně nás to těší, protože obdobné počty zaznamenáváme nyní stále..
(19.11.)

Minigalerie v UlitěZajímavosti z PodoubravíChotěbořák přepadl benzinku

  V nově otevřené restauraci Ulita na sídlišti v Chotěboři najdete krom multimediálního zařízení také další zajímavost: prodejní galerii obrazů zdejšího rodáka, historika a malíře dr. Oldřicha Tomka. Pokud projevíte zájem, majitelé či vedoucí vám sdělí cenu vybraného obrazu. Fotografii minigalerie přineseme na naší stránce fotek z Ulity zde.
(19.11)

  Nedávno zpracovaný dokument nazvaný Strategie rozvoje Svazku obcí Podoubraví přináší zajímavé údaje, např. že v celém regionu je 217 maloobchodních prodejen. Z toho nejvíc (126) jich má  Chotěbo ř,  a 73 hostinců, kdy opět nejvíc má  Chotěboř, kde je 27 hospod. Zato v celém Podoubraví je jen 15 hotelů a penzionů nabízejících ubytování. Další podrobnosti  čtěte na webu Podoubraví zde.
(19.11)

  Třiatřicetiletý muž z Chotěboře se s nožem pokoušel ve středu půl hodiny před půlnocí vyloupit čerpací stanici Aral v Havlíčkově Brodě.. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání pro trestný čin loupeže. Muž byl umístěn do cely," informovala mluvčí Policie ČR v Brodě Jana Mazourová. Podrobnosti si čtěte v dnešním vydání Novin Havlíčkobrodska, které ho nazývají lupičem začátečníkem neb se zalekl, když se k němu blížila druhá žena z přepadené pumpy... O přepadení píše též dnešní MF Dnes
(19.11.)

Výtržnosti a pádyFinanční výbor města zasedal: Co dál ?

  Tři holky a kluk ve věku výrostků povalili v úterý večer poblíž nádraží asi deset popelnic a poškodili skleněnou výplň dveří v ulici 5. května. Protože se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu a navíc byl u některých dětí cítit z dechu alkohol, předali strážníci po jejich dopadení celou záležitost obvodnímu oddělení PČR Chotěboř. Dnes v poledne bylo zase na služebnu MP telefonicky oznámeno, že v ulici Na Chmelnici padají nějaké předměty ze střechy a hrozí tak možné zranění chodců. Na místě bylo hlídkou MP zjištěno, že ze střechy paneláku padá umělohmotný materiál. Chodník byl proto strážníky provizorně zčásti uzavřen igelitovou páskou a vzniklý stav byl oznámen OSBD Havlíčkův Brod, které přislíbilo okamžitou nápravu. Podrobnosti a fotografie budou v naší rubrice Okénko městské Policie.
(18.11)

  V úterý 16.11. bylo zasedání finančního výboru města. Řešil nelehký úkol, vyřešit v rozpočtu schodek 62 milionů. (Maličkost - vláda našla chybějící 6,5 miliardy na důchody během jednoho zasedání...). Rozevírající se nůžky mezi výdaji a příjmy v chotěbořském rozpočtu zřejmě sklapnou. Členům FV byl předložen návrh rozpočtu, v kterém výdaje převažují nad příjmy o 62 milionů Kč (!), a to ve výdajích není vůbec počítáno s případným sportovním areálem za 100 mil., na který má město zažádáno o částečnou dotaci z EU, a na který by si muselo vzít nemalý úvěr. Jde sice o průlomový způsob projednávání rozpočtu, kdy je zcela ponecháno na FV a zastupitelstvu, jak rozpočet udělat vyrovnaný. Dříve byl předkládán již návrh více-méně vyrovnaný. FV po tříhodinovém intenzivním jednání pokrátil výdaje asi o 13 mil. (silně lobovali zástupci přítomných výdajových položek, např. zimního stadionu). Chybí tedy i po těchto opatřeních skoro 50 milionů. V pondělí má proběhnout klíčové pracovní zasedání zastupitelstva o rozpočtu 2005. V úvahu připadá několik cest k vyrovnanému rozpočtu: a) město zcela zastaví všechny investiční akce včetně inženýrských sítí pro novou výstavbu a průmyslovou zónu a opravy komunikací, b) město zruší některé příspěvkové organizace či složky (jesle, policii, ..), c) sníží se razantně náklady na MěÚ a příspěvkové organizace, d) další úvěr... Zdá se, že na MěÚ si ukrojili více velkých soust, než stačí rozpočet pozřít. Chotěboř prostě a jednoduše nemá peníze na to, aby byla malým okresem. Být malým okresem je asi pro Chotěboř luxus. Stát neplatí dostatečně za delegované činnosti a sama Chotěboř na to nemá. Anebo má, ale za cenu zastavení veškeré údržby, investic a dalších desítek nemalých příspěvků kdekomu. Všechy organizace, které čerpají z rozpočtu města,chtějí přidat. Všem se tedy bude muset naopak ubrat, a to razantně. Jinak zřejmě městský rozpočet - potažmo zastupitelstvo či rada - nepřežije.  
Autor: (ii) 
(18.11.)

Echo č.8 je na netuFotky z otevření UlityVánoční výstava

  Chotěbořské Echo č. 8 (říjen 04) je už uvedeno na webu města zde, odkud si je můžete stáhnout ve formátu PDF, ale pozor má 3 MB. Odměnou vám bude 54 stran a spousta barevných i černobílých fotek. Taky já tam řekl pár slov a myslím, že je to poprvé, co Echu něco řekl pes...
(17.11)

  Několik fotografií z nově otevřené restaurace a herny Ulita v Chotěboři na sídlišti Na Chmelnici najdete na naší speciální stránce zde.
(17.11)

  Zveme Vás na vánoční výstavu, která proběhne ve dnech 13. - 19. prosince, každý den od 9 do 17 hodin, v prostorách budovy Speciálních škol, ulice Hradební 529. 
Speciální školy Chotěboř

(17.11.)

To potěší...Ulita nově otevřenaDnes on-line ze Zimáku

  Tak jsem se v úterní Cestě Vysočiny dočetl, že v Polné existuje Divadelní soubor Jiří Poděbradský... Přinejmenším to potěší. (Foto divadelníků je zde.) Taky říkal mému pánovi jeden jeho známý pán, že v té spoustě předvolebních letáků byl jeden, kde figurovalo jeho jméno. Ovšem to byla jen shoda jmen, Jiřích Poděbradských je v republice přes dvacet, a tenhle byl asi z Plzeňska. Můj pán se nepodílel na žádných předvolebních akcích, ani nefiguroval v žádné kandidátce.
(17.11)

  Dnes ve středu 17.11. bude od 11 hodin otevřena veřejnosti multimediální restaurace Ulita na sídlišti v Chotěboři (vedle prodejny COOP Diskont). Objekt byl majitelem, firmou Camona s.r.o. uvnitř kompletně rekonstruován a vybaven. Technické vybavení umožní hostům restaurace sledovat na bílé zdi velkoplošně promítaná sportovní utkání, TV přenosy či filmy z DVD. Otvírací doba je denně od 11 do 24 hodin. Od začátku příštího roku se plánuje pravidelné pořádání programů. Ve stejném podlaží je také nový bar a herna, umístěné odděleně, aby hosté v restauraci nebyli rušeni provozem hracích automatů. Fotky z nového podniku přineseme na zvláštní stránce, jejíž adresu oznámím zde v Novinkách.
(17.11)

  Dnes ve středu 17.11. chce můj pán poprvé zkusit on-line zpravodajství ze Zimního stadionu v Chotěboři, kde se bude hrát utkání I. krajské ligy HC Chotěboř - HC Litomyšl. Jde o zkoušku a půjde-li vše hladce, bude stejným způsobem podávat zprávy vždy z utkání našeho mužstva venku mimo Chotěboř. Adresa speciální stránky pro on-line zprávy bude uvedena dnes na naší stránce Hokej.
(17.11.)

Jana Kopecká: Vyjádření k televiznímu šotu

  Chtěla bych se vyjádřit k senzačnímu šotu televize Nova ohledně “neobvyklého řešení sousedských sporů”. Koutní postavili přístavbu chaty na černo již před sedmi lety. Na černo stavěli proto, že na tuto přístavbu by nemohli nikdy dostat stavební povolení, protože nebyly splněny technické podmínky pro výstavbu a přestože věděli že se budu bránit. Po nekonečných tahanicích po úřadech vydal Stavební úřad v Chotěboři v roce 2000 demoliční výměr na tuto černou stavbu. Koutní měli do listopadu r. 2001 stavbu odstranit, to ovšem neudělali. Je běžné, že v takových případech stavební úřad uděluje hříšníkům pokuty a pokud ani to nepomůže, provede likvidaci město a hříšník ji musí zaplatit. Město ovšem hrálo "mrtvého brouka”. Zákon mi umožňuje požádat o výkon rozhodnutí soud. To jsem také udělala. Okresní soud rozhodl, že mohu demolici černé stavby udělat sama a zaplatit to musí Koutní. Rozhodnutí okresního soudu potvrdil i Krajský soud v Hradci Králové. Demolici jsem mohla udělat už v lednu letošního roku nejpozději však do 21.11.2004.Po tomto datu by již nebylo možné černou stavbu zbourat z důvodu promlčení a spravedlnost a právo by dostaly opět na frak. V září letošního roku přišli poprvé Koutní za mnou “usmířit se”. Byla jsem ochotna upustit od demolice, pokud mi uhradí náklady, které jsem musela vynaložit v souvislosti s černou stavbou a zalijí odpady betonem. Toto odmítli. Nyní k samotné demolici. O všem byl již od ledna 2004 informován pan Šereda z Policie ČR, kterého jsem informovala i před zahájením demolice. Sdělil mi,že nemá žádného policistu, kterého by mohl uvolnit jako nezávislého svědka. Již  letos v lednu jsem Koutné vyzvala doporučeným dopisem, aby si z černé stavby odstranili vše, co by mohlo být zničeno, a od té doby i vědí, že mám právo bourat. Na demolici jsem si objednala odbornou stavební firmu. Po celou dobu byl přítomen i můj právní zástupce. Televize Nova u toho opravdu nebyla, kde se vzaly záběry dělníků s palicí?, budou asi z jiného filmu. Bourací práce jsem provedla pouze v rozsahu, ke kterému mě zmocnil soud. Pečlivě jsme všichni dbali, aby nedošlo ke škodám.V tomto místě musím chválit Městskou polici v Chotěboři. Půl hodiny před demolicí jsem požádala velitele p. Novotného o asistenci strážníků jako nestranných svědků. Městští policisté se chovali jako praví profesionálové. Skutečně k demolici přijeli a pořídili z celé demolice dokumentaci digitálním fotoaparátem. Za toto jim patří můj veliký dík, protože takto by skutečně ochránci zákona měli vystupovat. Slovo “netaktické” z úst starosty v televizním šotu jsem vůbec nepochopila. Nyní proč mi ta černá stavba tak vadila. Koutní ji postavili 1,6 m od mé chaty s okny proti sobě. V přístavbě byl sprchový kout, umyvadlo, záchod a výlevka v kuchyni se zavedenou tekoucí vodou. Kanalizace zde samozřejmě není. Zahradami protéká potok, který ústí do přehrady.Já mám zahradu pod Koutnými. Můj rybníček, který 40 let sloužil pro zalévání, velice často připomínal spíš kanalizační stoku. Nyní k morálce. Všichni voláme po vymahatelnosti práva a po právním státě. V reálu je to ovšem i 15 let po revoluci spíš akční story. Škoda, že v šotu nebylo, jak redaktoři Novy vtrhli ke mně do kanceláře s kamerou a mikrofonem, připomínali spíš trestné komando, které jde vykonávat právo.Tolik k “objektivnímu” zpravodajství televize Nova, vše co jsem zda napsala věděli. Vyjádření jejich advokáta, který konstatoval, že jsem postupovala podle práva, pro jistotu zařadili, aby neměli problémy s trestním oznámením z mé strany. Sledovanost je skutečně pro tuto televizi jediná priorita. Z této zkušenosti pro mě vyplývá, že zpravodajství Novy je spíše zábavný program než seriózní a objektivní zpravodajství. Je spíš smutné, že černá stavba o rozměru cca 12 m2 je problém, který se řeší více než sedm let a stává se celostátní senzací. 
Jana Kopecká - majitelka sousední zahrady

(16.11.)

Vánoce...Svazek Podoubraví nemá zástupce

  Zveme Vás na vernisáž výstavy Vánoce v Městském muzeu v chotěboři  (od 26.11. 2004 do  6.1.2005). Vernisáž proběhne ve čtvrtek 25. listopadu 2004 16.30 hodin na nádvoří zámku. Podrobnější informace o výstavách naleznete na našich www stránkách www.muzeum-chotebor.org.
Městské muzeum.
(16.11.)

  Předseda Svazku obcí Podoubraví Miloš Uchytil lituje v dnešním regionálním vydání MF Dnes, že podoubravská želízka v ohni neuspěla. "Když z pětadvaceti tisíc obyvatel je patnáct tisíc voličů a k volbám jde pět tisíc lidí, ti nám to vše nezvolí. Taky je nutné protlačit lidi z Podoubraví do popředí na kandidátce. Brod na nás víc myslet nebude. Poslední čtyři roky ukázaly, že co si nevybojujeme sami, nezískáme," konstatoval Uchytil. Podle něj je nutné uchytit lidi z Podoubraví aspoň v krajských komisích a výborech. Po svém zástupci v krajském orgánu volá Podoubraví čím dál silněji. Má totiž pocit, že bez přímé vazby je tak trochu opomíjené. A převálcované silnějším Havlíčkovým Brodem. Jenže byť lidé na Chotěbořsku své kandidáty nenechali úplně na holičkách, jejich hlasy nestačily. Celý článek, v němž mluví také podoubravský kandidát, slavíkovský starosta Václav Němec a dále starosta a místostarosta Chotěboře, si přečtěte dnes a zítra zde.
(16.11.)

Budou v Chotěboři kamery?Bochu, blogu trochuSousedský spor až v TV Nova

  Dohlédnout na pořádek v ulicích, na bezpečnost dětí a ohlídat třeba i to, jestli se mladým někdo nepokouší prodat drogu - to vše si Chotěboř slibuje od kamerového systému, na nějž bychom rádi získali finance od státu, říká starosta Tomáš Škaryd v dnešním regionálním vydání MF Dnes. O dotaci žádala Chotěboř už loni, ovšem neúspěšně. Paradoxně kvůli tomu, že je v jejích ulicích bezpečněji než jinde. "Stoprocentně by se kamera uplatnila na náměstí: bylo by dobré sledovat okolí škol či třeba trasu, kudy děti chodí na sportoviště," dodává k tomu šéf městské policie Jiří Novotný. Celý článek si dnes a zítra přečtěte zde.
(16.11.)

  Zdá se, že je v Chotěboři plný pytel bloggerů a trhá se... Na webu najdete další blog dalšího chotěbořáka, říká si "boch", je spolužákem bloggera Jakuba z Chotěboře Danielky (který mu nezištně poskytl doménu třetího řádu ve své doméně danielka.net), a začíná nám psát své zážitky. "Chci zkusit něco nového a vzrušujícího. Doufám, že mě to bude bavit a brzy si najdu nové a stálé čtenáře:)," píše boch. Tož dobré počtení čtenářům a bochovi pero plné inkoustu...
(15.11.)

  Tak je Chotěboř opět slavná po vlastech českých: V pondělních TV novinách stanice Nova se objevila zpráva o sousedském sporu z Chotěboře, kdy jedna rodina si postavila přístavek k chatě a druhá ji zažalovala a získala soudní rozhodnutí o jeho odstranění. Druhá rodina pak vzala právo do svých rukou a najala firmu, která přístavek první rodině palicemi zbourala, přičemž narušila statiku celého objektu a zničila vnitřní zařízení, takže škoda tak činí čtvrt melounu. První rodina si na neobvyklou kauzu najala televizi Nova. Ta ovšem věrna své zásadě přinášet přesné informace, přejmenovala v šotu vystoupivšího náčelníka Policie ČR v Chotěboři Jaroslava Šeredu na Jaroslava Šendu (doporučuji též žalovat, ať je větší sranda). K případu tak závažnému se tam vyjádřil i starosta Tomáš Škaryd, kterému se to zdá přinejmenším dosti netaktické vyřizování sousedských sporů. Pokud jste tu senzaci neviděli, na webu TV Nova najdete zmíněný šot zde, ale musíte mít v počítači nějaký přehrávač videa (např. Windows Media Player nebo Real Player).
(15.11.)


Toto jsou Harryho Novinky z druhé půle měsíce listopadu. První půlka listopadu 2004 je zdeDalší novinky z minulého měsíce jsou v odkaze Minulé Novinky níže


Harryho Redakční Systém HARES
© 2004 JP Data Systems Chotěboř

Minulé Novinky |Předminulé Novinky | Harryho Archív (včetně starších Novinek)

Minulé Harryho Novinky 76 četlo: 9003