/ číslo 76 (říjen 2004)    
   počet čtenářů za tento měsíc: 

Harryho 
Poslední 
Novinky

 Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí    
 Stálá rubrika listu
Chotěbořský Courier Harry    


  Hlavní strana 

Chotěboř  

  Radniční okénko | Okénko MP | Další odkazyJídelní lístkySport | CHnet | Inzerce

   Město Chotěboř | Chotěbořské weby | Chotěboř.info | Kultura | Kino | Chotěbořské Echo | Velký Voči | Mapa ulic | Ulice

 

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí, 
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení

Harryho Aktuální odkazy

Právě dokončený největší astronomický dvojteleskop na světě na Mt Graham, Arizona:
http://medusa.as.arizona.edu/lbto/, české informace v MF idnes zde 
Videozáznam z 1. letu do vesmíru k získání ceny X (Space Ship One) 29.9.2004 a 2. letu 4.10.:
http://www.scaled.com/projects/tierone/video.htm
Snímky roverů Spirit a Opportunity z Marsu
, uvolněné pro tisk, snímky nezpracované a panoramata a snímky 3D: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/images.htmlMinulé Novinky

Předminulé Novinky     
*

Harryho Archív
(včetně Harryho Novinek)
NAVRCHOLU.cz
tapeta: Železné hory (bmp 3.5 MB)Harryho příspěvek do projektu YOUR SKY Jakuba Danielky

hokej.harry.cz

Ing. Hana Drahošová, certifikovaná účetní, člen Komory účetních,
n a b í z í 
vedení podvojného účetnictví (i nevýdělečné org.), 
vedení daňové evidence, kompletní vedení mzdové agendy, zastupování na úřadech, 
kompletní zpracování daňových přiznání, účetní a daňové poradenství.

Několikaleté zkušenosti v oblasti účetnictví a daní. 
Pojištění odpovědnosti za škody je samozřejmostí.

Kontakt:
tel: 777 723 157, e-mail:
drahosovahana@tiscali.czHavlíčkobrodsko, Vysočina

*
S
laskavým svolením šéfredaktora Chotěbořského Echa Stanislava Pavlíčka a autora článku Pavla Fialy uveřejňujeme text rozhovoru s Harrym a Harryho pánem z říjnového čísla 8/2004 Chotěbořského Echa.
Důvodem není sebepropagace, ale spousta internetových odkazů v textu rozhovoru, které v papírovém Echu pochopitelně fungovat nemohou, kdežto v našich novinách je třeba rádi prozkoumáte.
*
Rostou !Další blogger v Chotěboři

  ROSTOU!! ... v sobotu 30. října odpoledne je s rodinou sbíral a
fotografoval v lese mezi Chotěboří a Rozsochatcem Pavel Fiala

(30.10.)

  Popularita oblíbené seberealizace na webu roste i v Chotěboři (a je to dobře!), včera se objevil další chotěbořský weblog (zkráceně blog, deníček s komentáři a postřehy), tentokrát je autorem HanseK a jmenuje se Blog na půli cesty... Doporučujeme ho vaší pozornosti, stejně jako díla dalších bloggerů, z nichž se nejvíce činí René Kopčem se svým Webem na intelektuální níži. Odkazy na ně najdete v naší rubrice Chotěbořské weby, v kapitole Časopisy, noviny a weblogy chotěbořáků nebo rodáků. Jako psovi mi nedělalo potíže vyčmuchat, že pod pseudonymem HanseK se skrývá tento mladý pán, který též předělává své starší volejbalové stránky juniorů na novou verzi zde. Jako novináři amatéři se já i můj pán těšíme na další bloggery v Chotěboři. Vlastně i tyto mé Novinky jsou částečně blogem...
(30.10.)

Šoupejte a sviťteVolte jen místní a kroužkujte

  V neděli 31. října ve tři hodiny ráno si nezapomeňte šoupnout ručičky hodin zpět o jednu hodinu, tedy na druhou hodinu ranní. Změna času se dotkne především jízdy nočních vlaků. Vlaky začínající jízdu mezi druhou a třetí hodinou ranní vyčkají do nového zimního času ve výchozí stanici. Od neděle také nezapomeňte, že platí i povinnost všech řidičů svítit, a to po celý den. Naštěstí tyhle starosti my psi nemáme a nemusíme si to hlídat.
(30.10.)

  "Je opravdu důležité volit a dělat preferenční kroužky. Vedení města naléhavě vyzývá občany, aby přišli volit v co nejvyšším počtu a na kandidátce strany, kterou si svobodně zvolí, udělali preferenční kroužky kandidátům z Chotěboře, případně z Podoubraví,“ stojí na stránce tři Chotěbořského Echa a také v článku místostarosty Linharta v našich novinách. S tím souhlasí v dnešní MF Dnes také starosta Libice n.D. Jaromír Saidl. „Já jsem z těch, kteří tvrdí, že je to nutné. Spousta politiků říká, že jeden zástupce za Podoubraví nic nespraví a nic nezmůže, ale není to pravda. Totéž vidíme třeba u nás v zastupitelstvu. Taky je důležité, aby tam jednotlivé osady měly své zastoupení,“ míní Saidl. „A jestli někdo tvrdí, že i Podoubraví tam zastupuje někdo z Brodu, tak neříká pravdu,“ dodává. Dnešní MF Dnes uvádí dva hlasy z Chotěboře. Helena Čapková říká, že volit půjde a uvažuje i o preferenčních hlasech. „Je potřeba, aby se do krajských orgánů někdo odsud dostal. Otázkou je, zda lidi volit půjdou a jestli tedy kandidáti mají šanci se prosadit.“  Podobně to tam vidí Jaroslav Marek, „Bylo by to potřeba, když už jsme okraj kraje. Volit budu a také kroužkovat. Radši dám hlas Chotěbořákům než cizím. Ale musím se podívat, kdo tam vlastně je,“ dodal.
(30.10.)

Junior pro děti i dospěléZměna v programu koncertů KPH

  Dům dětí a mládeže Junior začne v úterý 2.11. Minitaneční, v nichž naučí základy tance děti od 1. do 5. třídy v pěti lekcích. Stejnou šanci mají i manželské páry. Výuka probíhá v Junioru od 16 h pro děti a od 18 h pro dospělé. Týž den v 17.30 h je  také zahájení kurzu Keramika pro dospělé.  Ve středu 3.11. od 15 h bude v Junioru zajímavé odpoledne v Klubu. Připraveno je mnoho stolních her, u kterých si odpočinou děti i dospělí.
(30.10.)

  Kruh přátel hudby (KPH) při Spolku pro komorní a vokální hudbu (SKVH) v Chotěboři se omlouvá všem pravidelným návštěvníkům abonentních koncertů a ostatním zájemcům za neplánovanou změnu v celkovém programu abonentní sezóny. Z důvodu nehorázně neseriózního jednání jedné z pražských koncertních agentur, která nabízela koncert přední české flétnistky Lenky Baarové a jejího orchestru, došlo ke zrušení tohoto koncertu 4.11.2004. Koncert se měl uskutečnit v prostorách chotěbořského kostela sv. Jakuba Většího. Místo zrušeného koncertu se podařilo KPH na poslední chvíli zajistit atraktivní pěvecké vystoupení sólistů Státní opery Praha. Jejich koncert se uskuteční rovněž ve čtvrtek 4.11.2004 od 19,30 hodin, ale tradičně v koncertním sále ZUŠ. V programu nazvaném “Večer písní a operních árií” účinkují Jana Sibera – soprán a Václav Sibera – baryton za klavírního doprovodu Jitky Nešverové. Pořadatelé abonentní sezóny KPH věří, že vystoupení skvělých, chotěbořskému publiku dobře známých, mladých pěvců bude víc než adekvátní náhrada za zrušený koncert a přeje všem posluchačům mimořádné umělecké zážitky. Abonentní vstupenky na tento koncert zůstávají samozřejmě v platnosti. Milan Moc, KPH při SKVH v Chotěboři.
(29.10.)

Zábavy a plesyVedení města změnilo názorSK Buttula úspěšně v aerobiku

  30.10.2004, Zábava, Hotel u zámku, skupina Faraón. 26.11.2004, Ples VOŠ, Hotel u zámku. 4.12.2004, Ples nádražáků, Hotel u zámku. 31.12.2004, Silvestr, Hotel u zámku. 31.12.2004, Silvestr, Panský dům. 7.1.2005, Ples SOU, Hotel u zámku. 14.1.2005, Pivní ples - Bernard, Hotel u zámku. 28.1.2005, Ples Alka, Hotel u zámku. 4.2.2005, Benediktus - masopustní rej, Hotel u zámku. 12.2.2005, Ples NATE-TENEZ, Hotel u zámku. 19.2.2005, Ples Zahrádkářů, Hotel u zámku. 26.2.2005, Ples Dvořák- elektro, Hotel u zámku. 19.3.2005, Šibřinky, Hotel u zámku.
Jana Tomášková

(29.10.)

  Vedení našeho města získalo osobní zkušenost s vysokorychlostní tratí při nedávné návštěvě francouzského města Chatellerault. Město s pětatřiceti tisíci obyvatel leží asi 300 km od Paříže, díky vysokorychlostní trati ale spojení trvá jen něco přes hodinu. Jak uvádí místostarosta Linhart v dnešní MF Dnes, to posílilo názor vedení města Chotěboře, že se už vysokorychlostní trati nebrání. Chotěboř pokusí přesvědčit ostatní města ležící na stejné trase, aby trať podpořila. "My chceme samozřejmě tu severní trasu, kolem Chotěboře. Snažíme se pro trať přesvědčit třeba žďárského starostu Brychtu," dodává Linhart. Podle něj má ale asi více šancí jižnější varianta, která neprotíná Žďárské vrchy.
(29.10.)

  Závodnice SK Buttula Chotěboř pod vedením trenérky Jaroslavy Křivské se zúčastnily 6. ročníku závodů v aerobiku. V kategorii 8 - 10 let, které se zúčastnilo 110 cvičenek, se mezi čtyřicet finalistek probojovaly Natálie Dostálová, Klára Břízová, Gabriela, Jandová a Anna Sabolová. Kategorii od 14 do 16 let za účasti 45 závodnic, vyhrála Lucie Kolářová před Anetou Hejkalovou, čtvrtá skončila Michaela Šustrová a na sedmém až patnáctém místě Dagmar Jelínková, Jana Kratochvílová a Petra Kosinová. V kategorii 17 a více let (41 cvičenek) obsadila druhé místo Jana Schwarzová, hned za ní skončila Jitka Smejkalová a Kateřina Jelínková byla klasifikována na devátém až patnáctém místě. A konečně Petra Kosinová se v kategorii Funk (45 cvičenek) probojovala do patnáctičlenného finále.
(29.10.)

Úspěch karatistůDavid Hons vyhrál 1. místoNová webová stránka

  Dalšího výrazného úspěchu dosáhli členové oddílu Moderního sportovního karate Chotěboř, na celorepublikovém turnaji. Tento turnaj byl završením dvoutýdenní akce “Podzimní škola”, která tentokrát probíhala v Brně. Výsledky najdete v našich “Aktuálních novinkách”.
Jan Radil.
Foto prořídil Pavel Sokol.
Na fotce je David Hons cvičící “Formu Sekundu” a vyhrál první místo
(28.10.)

  Dnešního volného dopoledne využil můj nezvykle dnes pracovitý pán k tomu, že stvořil novou webovou stránku Kometa Růžek - mužstvo snů Bundesligy Chotěbořska. Odkaz na tuto stránku je jak na naší stránce Hokej, tak i na stránce Amatérské hokejové Bundesligy Chotěbořska.
(28.10.)

Koláčky od mamínkyMini blog Harryho pána: noblesaPustil vodu k vodě

  Jak jsme uvedli již 11.10. níže, na náměstí se včera odpoledne opékalo prasátko, sice pod dohledem odborníků, ale starostou města Tomášem Škarydem po kouscích roznášené přihlížejícím. Starostova maminka napekla skvělé malinkaté koláčky, které se na jazyku rozplývaly, píše B. Krčová v dnešním Právu. Předvolební prasátko vydrželo jen do stmívání. Pak se vydaly stovky lidí na tradiční lampiónový průvod (viz níže).
(27.10.)

  Pod slovem noblesa si představuji krom obvyklého významu pojmu i další význam, který vám nejlépe osvětlí tento skutečný příběh: CHTIP: Ženichova pomsta. Ano, tomu říkám noblesní jednání! Za pozornost stojí i reakce čtenářů pod odkazovaným článkem. Inu, život přináší příběhy, že je to k neuvěření, a to i v Chotěboři. Jenže ty budou zveřejnitelné až tak za 20 let, jestli se toho dožiju, ale to už si na to nevzpomenu, takže nezbývá než to sepsat teď a někde to uložit (doma ne, to by nás mohli vykrást)...
(27.10.)

  Ukončit veškeré aktivity vedoucí k zahájení akce revitalizace (oživení) řeky Doubravy se rozhodl starosta Libice n.D. Jaromír Saidl ze Svazku obcí Podoubraví (SVOP). Píší o tom dnešní Noviny Havlíčkobrodska. Podle jeho názoru neměl pro svoje snahy dostatečnou podporu ze strany ostatních členů SVOP. "Rozhodl jsem se, že se v plánu revitalizace už nebudu dál angažovat a přenechám aktivitu jiným." Celý článek si přečtěte zde.
(27.10.)

Lampionový průvod

Oslava Dne vzniku samostatného československého státu

  Ke Dni vzniku samostatného československého  státu uspořádal v úterý 26.10. v podvečer DDM Junior spolu s místní ČSSD lampionový průvod, kterého se i přes dušičkové a mrholivé počasí zúčastnily stovky dětí a jejich rodičů. Na náměstí k nim po průvodě promluvil starosta Tomáš Škaryd. Další fotografie přineseme ještě dnes poránu v naší rubrice Radniční okénko.
(27.10.)

Vpravo: Starosta Tomáš Škaryd mluví k občanům po skončení lampionového průvodu. Vpravo poslanec Petr Zgarba (ČSSD).
Foto: Jana Tomášková.

Doubravan na cestách podzimních

  Smíšený pěvecký sbor Doubravan je k vidění a slyšení nejen na svých pravidelných úterních zkouškách v sále ZUŠ v Chotěboři, ale také na svých cestách. Nedávno se vrátil ze třídenního pěveckého soustředění v  klášteře premonstrátů v Želivi (15. – 17.10. 2004). Státní svátek oslaví vystoupením v zámku v Nasavrkách (28.10. 2004 od 17 h). Společně se sbory Jasoň z Havlíčkova Brodu a Gaudeamus ze Světlé n. Sáz.  vystoupí 19.11. 2004 od 18.30 h v kostele Svaté rodiny v Havlíčkově Brodě. Předvánoční cestování Doubravanu vám popíši příště.
Pavel Fiala.

(26.10.)
Vlevo: Doubravan před secesní želivskou Prelaturou

Avalcon Speciál o víkenduTENEZ makáTip na státní svátek: výstava

  Již čtvrtý Avalcon Speciál v KD Junior Chotěboř od 29. do 31.10.  se může pochlubit zahraničním hostem, ale není to jediný tahák programu. Přidejte se k cca 200 předem přihlášeným fanouškům a přijďte o víkendu, užijete si program, který jste nestihli na Festivalu Fantazie a jistě i něco navíc. Podrobnosti o programu, přichystaném Vaškem Pravdou a SFK Avalon, najdete zde: Avalcon Speciál se zahraničním hostem.
(25.10.)

  Podle dnešního regionálního vydání MF Dnes, strojírenská a.s. Tenez Chotěboř letos plánuje růst tržeb o pětinu, na 400 milionů korun. Podle finančního ředitele Jaroslava Drasticha k tomu přispěly zakázky v Rusku, na Slovensku i ve Francii. Hospodaření firmy však ovlivnilo podstatné zdražení plechů. Kromě investičních celků pro potravinářský průmysl Tenez vyrábí i nerezové a smaltové nádrže pro chemický nebo farmaceutický průmysl nebo výměníky tepla. Asi polovinu produkce vyváží do evropských zemí. Firma zaměstnává téměř 340 lidí.
(26.10.)

  Nejen ve čtvrtek, ale od středy do neděle můžete v hasičském sále ve Vepříkově shlédnout zajímavou výstavu vojenských uniforem, výstroje a dokumentů pod názvem Československý voják. Vášnivý sběratel Zdeněk Špitálník zde vystaví historické vojenské exponáty od 1. světové války po současnost - sbírku vojenských uniforem, historických dokumentů, popis legionářské anabáze i repliky zbraní. Bude- li mít někdo zájem, na požádání vás provede výstavou i s výkladem. Výstava je otevřena denně od 13 do 19 hodin.
(26.10.)

Kolik psů je v Echu?O plese a volavcePůjde průvod lampionový

  Zkuste je spočítat. Já jich v posledním, říjnovém čísle chotěbořských novin našel 15! Čtrnáct na fotografiích a jednoho nakresleného. Můžete také zkusit spočítat koně nebo příslušníky říše ptačí. Kolik vyjde Vám?
Pavel Fiala   
(25.10.)

  O 2. plese města Chotěboře píše a fotografie přináší v naší rubrice Radniční okénko Jana Tomášková. V rubrice Okénko Městské policie zase Jiří Novotný píše o zachráněné zraněné volavce, kterou Městská policie předala k vyléčení. Foto volavky tam samozřejmě najdete též.
(25.10.)

  "Chotěboří půjde lampiónový průvod za zvuku trumpet a klarinetů Chotěbořské kapely, které budou razit cestu roztančené masožerky. Vycházíme v úterý 26.10. v 18:30 h od sochy Ignáta Herrmanna a jdeme na náměstí. Tam bude program pokračovat. Nezapomeňte si lampión a teplé spodky." To jsem citoval Jana Pavlase z jeho webu Infobar - klidná zastávka k dobré kávě, který doporučujeme vaší pozornosti, neb webů o chotěbořské kultuře je žel málo, maličko... (Dodejme, že na náměstí promluví starosta Tomáš Škaryd, vystoupí mažoretky z kroužku DDM Junior a na závěr je připraven ohňostroj.)
(25.10.)

Nepropásněte zatměníEvropský klub má klubovnuProblém je údržba zeleně

  Ve čtvrtek 28.10. uvidíte úplné zatmění Měsíce. Letos to bude naposledy. Další pozorovatelné zatmění bude až v roce 2006. Měsíc vyjde 27.10. v 17:31. Jeho  zatmění začne 28.10. v 03:14. Maximální fáze zatmění nastane v 04:25 a skončí v 05:44. Celé zatmění skončí v 06:53, to už ale Měsíc bude pro nás pod obzorem. Protože ten den máme státní svátek, můžete se po úspěšné prohlídce Měsíce jít dospat.
(25.10.)

  Na zdejším Gymnáziu působí od roku 1999 Evropský klub. V pátek 22.10. tam byla otevřena jeho speciální klubovna, ve které se mohou studenti scházet ve svém volném čase a využívat ji například k přípravě do školy nebo k hledání informací na internetu. Místnost, sladěná do barev vlajky Evropské unie, byla zařízena díky finanční pomoci organizace Klub-net, do které je nyní klub  zaregistrován.
(23.10.)

  Stále větším problémem se pro chotěbořskou Technickou a lesní správu stává údržba zeleně na veřejných prostranstvích ve městě. Uvádí to v článku v dnešních Novinách Vysočina místostarosta Milan Linhart. V současné době se Technická a lesní správa chystá spíš na zimní údržbu a blížící se chumelenice.
(23.10.)

U Gymnázia vyroste tělocvičnaČtěte dnes v HB inJednou větou

  Bylo řečeno, že kraj má na investice ve školství ročně sto milionů korun, náklady na tuto tělocvičnu jsou rozpočteny na čtyřicet milionů. Teď se bude stavět tělocvična v Ledči n. S., zahájit by to měli příští rok. A na rok 2006 bylo přislíbeno, že by byl reálný záměr pro Chotěboř. Tělocvična by sloužila gymnáziu a střednímu odbornému učilišti, které kraj zřizuje. Tím by se uvolnila kapacita ve sportovní hale. Problém je v tom, že na naši ZŠ Smetanova, druhou největší na okrese, v hale nezbývá dostatek hodin. Náhradní tělocvik musí řešit v podstatě na chodbě, což je na hranici. Nová tělocvična má vyrůst vedle gymnázia. Je to investice kraje, ten tak vyřeší problém s tělocvikem u svých zařízení. Předpokládá se, že by se ale odpoledne a večer mohla využívat i komerčně. Stavební povolení je vyřízeno, připraven je i projekt. Závisí to jen na financích.
Tomáš Škaryd, starosta Chotěboře

(23.10.)

Změny v brodské nemocnici

Výměna studentů s partnerskou školou v Châtellerault ve Francii

Obecní rozhlas ve Ždírci

Hejtman strávil pracovní den v Chotěboři

Havlíčkobrodská nemocnice pracuje s novým CT

(23.10.)

  V hokejové Bundeslize došlo k další kontumaci výsledku, když v jednom utkání nastoupil  neoprávněný hráč, podrobnosti na naší speciální stránce Bundesliga®®® V době od 7. do 8.10. se kdosi vloupal do hospůdky na Zimním stadionu v Chotěboři a a ukradl tam 10 tisíc Kč. ®®® Od 1.10. platí novela Zákoníku práce, která zakazuje proplácení dovolené, info viz zde. ®®® Od 1.10. jsou také velké změny v zákonu o zaměstnanosti a týkají se nezaměstnaných, viz zde.
(22.10.)

Foto z návštěvy hejtmana v ChotěbořiNové Echo bude v prodeji v pondělí 25.října


František Dohnal (vlevo) při návštěvě v a.s. NATE s ředitelem firmy Petrem Papouškem.

  Nové Chotěbořské Echo má malé zpoždění, protože bude opět uprostřed obsahovat čtyřstránkovou barevnou přílohu, která tentokrát bude zaměřena na Myslivecké slavnosti, Svatováclavské slavnosti a návštěvu delegace města ve Francii. Těmto událostem jsou věnovány i články uvnitř listu, který opět překonává rekord v počtu stránek. Celé číslo je tematicky věnováno především internetu, proto jeho obálku zdobí komín CHS s příslušnými anténami. Vnitřek listu zase zdobí rozhovor s Harryho pánem. Ze zastupitelů se tentokrát představuje předseda MO ČSSD Milan Stránský, čerstvý ředitel Městského muzea. O něm si pak přečtete ještě jednou, tentokrát v souvislosti s krajskými volbami. V Echu se představují někteří kandidáti, najdete tam i Volební kuchařku a hlavně pozvánku k volbám. Nepřehlédněte ani novou vyhlášku o pohybu psů ve městě. Harry už ji četl a dává si pozor, aby jeho pán kvůli němu nedostal od městské policie pokutu, protože by mu pak nezbylo na pivo.
Milan Linhart, místostarosta

(21.10.)

Souhrnně o návštěvě hejtmanaHejtman u nás v Chotěboři

  Hejtman kraje Vysočina strávil v našem městě v doprovodu starosty a místostarosty celou středu 20. října. Jeho návštěva začala již o půl osmé ráno v ZŠ Smetanova, kde v doprovodu ředitelky J. Ugrinové navštívil vyučování ve 3. a 9. třídě, prohlédl si zrekonstruovanou počítačovou učebnu, novou dlažbu na chodbách a pohovořil s pedagogy ve sborovně. O něco delší byla jeho návštěva na gymnáziu, protože zřizovatelem této školy je právě kraj. Ing. Dohnal přislíbil pro příští rok velice nákladnou výměnu všech oken v budově a do tří let také dlouho očekávanou tělocvičnu. Velmi zajímavá byla jeho přednáška pro žáky posledních ročníků o vzniku a významu krajů v rámci veřejné správy. Následovala návštěva a prohlídka výrobních provozů firem NATE a.s. a TENEZ a.s. V besedě s vedením obou podniků se hovořilo zejména a trhu pracovních sil v regionu, významu učňovského školství, potřebě rekonstruovat silnici do Havlíčkova Brodu a o možnostech využití strukturálních fondů EU pro naše podniky. Na společném obědě s vedením města a představiteli navštívených institucí v hotelu Vysočina bylo upřesněno, že se zpracovává vyhledávací studie, zda rekonstruovat silnici směrem na Rozsochatec nebo raději na Českou Bělou. Problémem totiž je obchvat Dolní Krupé, který by mohl stát až půl miliardy korun. Návštěva byla ukončena na radnici, kde si hejtman s úředníky MěÚ vzájemně vyměnili poznatky z reformy veřejné správy a společně kritizovali nárůst byrokracie a nepřehlednost legislativy i časté novely zákonů.
O návštěvě hejtmana v Chotěboři informuje také článek, doplněný dvěma fotografiemi, na oficiálních stránkách krajského úřadu zde.
Milan Linhart, místostarosta

(21.10.)

  O středeční návštěvě hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala v našem Gymnáziu  informuje a foto se studentkami přináší brodský webmag HB in zde.

  Hejtmanova návštěva v Chotěboři byla věnována také podpoře kraje podnikatelům a firmám. "Někde se naše očekávání nesplnilo a mezi ty oblasti patří i Chotěbořsko," říká hejtman Dohnal v dnešním regionálním vydání Práva v tomto článku. "Získáváme informace i ze vzájemného styku," dodává k tomu ve zmíněném článku Jaroslav Kubeš, ředitel společnosti  Intermont Krucemburk, "a proto vím, že chotěbořský podnik NATE už inkasuje."

(21.10.)

Používejte tlačítko AktualizovatDnes je hokejJednou větou

  Již několik čtenářů nám postupně sdělilo, že se jim cosi v Harryho novinách chybí. Nám se to při používání prohlížeče MSIE 6 SP1 neděje. Takže vám radíme, když se vám zdá, že nepřibývají nové zprávy nebo vám něco v našich stránkách chybí, co by tam podle vás mělo být (např. odkaz na nějaký sport), dříve, než nám to budete psát, zkuste použít tlačítko Obnovit - Aktualizovat ve svém prohlížeči (a to i tehdy, když jste si nastavili v prohlížeči automatickou obnovu - není na ni spoleh). Uvidíte, že to tam najednou chybět nebude...
(20.10.)

  Dnes od 18 h se hraje na zdejším ZS města Chotěboře šesté přípravné utkání mužů HC Chotěboř - HC Sokol Brtnice. Podrobnosti o tomto soupeři najdete na naší hokejové stránce hokej.harry.cz.
(20.10.)

  Konečně přinášíme výsledky Bundesligy, po prvních 10 utkáních 1. kola k 19.10. (museli jsme si pro ně dojít na ZS), najdete je na naší speciální stránce Bundesliga, přístupné ze stránky Hokej.  ®®® V sobotu 23.10. se koná výlov Eckhardtova rybníka v Chotěboři, prodej ryb bude zahájen cca v 9 hodin, občerstvení zajištěno. ®®® Chotěbořským strážníkům se podařilo zachránit topícího se psa, podrobnosti viz Okénko Městské Policie.
(19.10.)

Rada města zasedala v pondělí: Noví vedoucí a jeden ředitelNehoda u Čerta

  V pondělí 18.10. zasedla řádně Rada města Chotěboře a schválila řadu usnesení, která si budete moci v kompletu přečíst zde. My pro vás vyjímáme: Na návrh tajemníka MěÚ jmenuje s účinností od 1.1.2005 tyto vedoucí odborů MěÚ Chotěboř: a) vedoucí kanceláře tajemníka pí Blanka Hyršová,, b) vedoucí odboru vnitřních věcí pí Šárka Vaňková,, c) vedoucí stavebního úřadu ing. Iva Škarydová. Rada bere na vědomí jmenování těchto vedoucích oddělení MěÚ Chotěboř tajemníkem MěÚ s účinností od 1.1.2005: a) vedoucí oddělení kultury a regionálního rozvoje pí Jana Tomášková, b) vedoucí oddělení územního plánu a GIS ing. arch. František Stratil. Rada města vypisuje výběrové řízení na funkci vedoucí organizační složky Pečovatelská služba. Rada města jmenuje ředitelem příspěvkové organizace Městské muzeum Chotěboř pana Milana Stránského s účinností od 1.1.2005. Rada města projednala uzavření ulice U Stadionu odsouhlasené stavebním úřadem a s nařízeným dopravním značením od DI Havl. Brod. Rada města souhlasí s dopravním značením uzavření komunikace. Rada města ukládá vypsat veřejnou zakázku na realizaci díla Sportovní a rekreační centrum s nadregionální působností v Chotěboři a touto službou pověřit poradenskou firmu na základě poptávkového řízení.
(19.10.)

  V pondělí 18.10. vběhl chlapec náhle do vozovky u hospody Čertův stolek na "brodské" křižovatce v Chotěboři a střetl se tam s osobním autem. Podrobnosti přinášíme v naší rubrice Okénko Městské Policie, kam budeme nadále umisťovat zprávy o událostech, v nichž Městská policie zasahuje.
(19.10.)

Přijede hejtman DohnalV Nové Vsi slaviliMiniweblog Harryho pána: Šetřej?

  Ve středu 20.10. zavítá hejtman kraje Vysočina František Dohnal do Chotěboře. Dopoledne si prohlédne Základní školu Smetanova v Chotěboři a bude diskutovat s pedagogy. Poté navštíví Gymnázium Chotěboř a bude přednášet studentům 4. ročníku o kraji Vysočina a strukturálních fondech, o členění krajů na NUTS 2 a o investicích EU a jejich praktickém využití pro kraj Vysočina. Krátce před polednem zavítá do a.s. NATE a a.s. Tenez. Na závěr se pak setká František Dohnal s pracovníky Městského úřadu v Chotěboři a bude hovořit o rozbujelosti státní správy a nutnosti odpovědnosti za náklady spojené s každým úředníkem.
(19.10.)

  Oslav 100 let místní školy využila obec, která byla před 450 lety pojmenována Novou Vsí u Chotěboře, k vysvěcení praporu a znaku obce a vysazení památeční lípy před školou. Tohoto úkolu se spolu se starostou Uchytilem ujal místopředseda PS Parlamentu ČR Jan Kasal. Nyní má škola 48 žáčků, ale hubené roky snad končí. "V příštím školním roce se první třída znovu naplní," těší se ředitelka Ilona Marková. "Obec o školu velmi dbá, a proto se v ní od roku 1999 řada věcí změnila. Jednu ze tříd jsme přestavěli na tělocvičnu, vybudovali školní hřiště, rekonstruovali sociální zařízení a vodovod, zavedli plyn," dodala ředitelka.
(19.10.)

  Stále budu vyčítat třem supermarketům, že v Chotěboři zlikvidovaly malé prodejce potravin, aniž by je nahradily v tom, proč jsme tam rádi chodili nakupovat: dobré zboží, blízko do krámu, ochota a vlídnost prodavaček, rychlé odbavení zákazníků. Stěžovali si moji kamarádi, co chodí nakupovat, že v jednom obchoďáku (zatím nebudu jmenovat) mají u pultu uzenin předem nastříhané fólie na zabalení, ovšem jen 20x20 cm, takže větší kusy např. šunky se do toho nezabalí a voda ze zboží proniká do papíru, do nějž to ještě dají. Kamarád se osmělil a trval na zabalení do většího kusu fólie (doma máme šířku 30 cm), avšak se zlou se u nevrlé prodavačky potázal. Já nakupovat nechodím, ale tuhle přinesla Harryho panička z téhož kvelbu šunku zabalenou taky sotva napůl. Nakupujícím mohu poradit jen jedno: jděte za vedoucím marketu a jednejte stejně nevlídně, jak jejich prodavačky. Jen uvažuji, co je tam vede ke stříhání fólie: šetrnost nebo domněnka, že tím urychlí obsluhu?
(19.10.)

Hledání ve vlastním PCDomky u zámku budou opraveny

  Jestli potřebujete tak často hledat v hlubinách svého PC určitý soubor jako my, pak je tu výborný pomocník: Google Desktop Search. Ač je to betaverze, nám se osvědčuje (i když zde najdete výhrady). Tu je program i s návodem.
(18.10.)

  Zpustlé domy už nebudou nevábnou vizitkou města. Pět historických domků v ulici u zámku má již svoje soukromé vlastníky, kteří se snaží rozpadající se objekty dát znovu do pořádku. Uvádí to i s dalšími podrobnostmi místostarosta Milan Linhart v dnešních Novinách Havlíčkobrodska. Článek najdete zde.
(18.10.)

Budeme v EchuNovinky o DoubravanuDruhý abonentní koncert

  Koncem tohoto týdne vyjde nové osmé číslo Chotěbořského Echa. V bohatém obsahu najdete také rozhovor Pavla Fialy se mnou a s mým pánem. Pan Fiala nás zpovídal už v létě. Bude tam také moje fotka! Číslo Echa má být zaměřeno na internet, takže tam najdete i článek od mého pána určený internetovým začátečníkům v Chotěboři. Později prý můj pán napíše obdobný článek pro pokročilé internetisty.
(18.10.)

  Smíšený pěvecký sbor Doubravan byl o víkendu na soustředění v želivském klášteře. 28.10. bude mít koncert v opraveném zámku v Nasavrkách. Na polovinu listopadu je Doubravan pozván havlíčkobrodským Jasoněm na společný koncert v Brodě, též se  světelským Gaudeamem. Předseda Doubravanu Pavel Fiala uvedl, že dirigent Jasoně Michal Hájek by rád zahájil tradici spolupráce a malých workshopů. Jeden den by se všechny tři soubory společně sešly a společně pracovaly, a pak snad i vystoupily.
(17.10.)

  Ve čtvrtek 21.10. se koná v pořadí druhý z koncertů letošní abonentní sezóny, kterou pro chotěbořské publikum tradičně připravil chotěbořský Kruh přátel hudby (KPH). V 19:30 vystoupí v koncertním sále ZUŠ s programem věnovaným Roku české hudby (Smetana, Dvořák, Hálek) trojice sympatických mladých umělců Eva Šilarová – klavír, Tomáš Vejvoda – housle a Vladan Kočí – violoncello, sdružených v tělese Art Trio Bohemia. Jak tomu bývá na koncertech KPH Chotěboř obvyklé, jedná se opět o vynikající profesionální soubor mající za sebou řadu mezinárodních úspěchů. Před koncertem je ještě stále možno zakoupit si zvýhodněnou abonentní vstupenku na celou letošní sezónu. KPH v Chotěboři se těší na Vaši návštěvu. (mm)
(17.10.)

Pes přítel astronautůGross v Brodě na oslavě Suchého 60Už ho lapli

  Že je pes přítel člověka, o tom by vám mohl můj pán vyprávět. Nyní se s potěšením dozvídám, že byl vyvinut pes pro astronauty, který je bude doprovázet po povrchu jiných vesmírných těles a poskytovat jim své věrné služby. Jmenuje se Era a podrobnosti o něm si česky můžete přečíst zde.
(17.10.)

  V sobotu 16. října se na zimním stadionu v havlíčkobrodské Kotlině uskutečnily oslavy šedesátých narozenin československého hokejového internacionála a odchovance brodského hokeje Jana Suchého. Mezi gratulanty byl i předseda vlády Stanislav Gross. O programu oslav stejně jako o výroku premiéra k Suchého šedesátinám, se dočtete a fotky si prohlédnete na webu regionálního listu HB in. Povšimněte si samých lahví s Mattoniho vodou před velkým plakátem Rebela a hokejistů...
(17.10.)

  Z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody obvinil policejní komisař v Havlíčkově Brodě 24letého muže z Teplicka, který se koncem měsíce srpna po rozbití skleněné výplně okna vloupal do rodinného domku v ulici Požárnická v Chotěboři. Z domu odcizil různé oblečení, mobilní telefon, nářadí, finanční hotovost a další věci. Poškozené majitelce vznikla škoda 40000 Kč.
(17.10.)

Jednou větouSpolečnost ALTEC Chotěboř dostavěla nový areálHejtman ve Ždírci

  Článek Toma Jindry, majitele firmy JCS Computer, o jeho návštěvě Koreje, je již i s fotkami na naší hlavní straně. ®®® Můj pán se po více než 10 letech vrátil ke kantořině, když nedávno začal svého vnuka Vojtu s jeho kamarádem Jardou učit Informatiku 1 pro ZŠ a baví se tím všichni tři.
(16.10.)

  Včera byl po 13 měsících stavby slavnostně otevřen nový areál chotěbořské firmy Altec s.r.o. Má téměř dva hektary,výrobní hala z toho zaujímá 1600 metrů čtverečních. Do nových prostor firmy, která se vyrábí plnicí stroje a zařízení pro potravinářský, chemický a kosmetický průmysl, se začnou stěhovat kanceláře a poté výrobní zařízení. Areál vyrostl v tzv. průmyslové zóně města. Jak k tomu řekl starosta Tomáš Škaryd, znamená rozšíření zóny o sídlo firmy Altec pozitivní signál i pro další podnikatele ve městě. "Město se zaměřilo na podporu místních firem a vytváří jim zázemí. V místních podnikatelských aktivitách vidí totiž budoucnost. Průmyslová zóna je určena především pro drobné a střední podnikatelské subjekty," dodal starosta. Město má snahu průmyslovou zónu dále rozšiřovat, podalo proto žádost o dotaci z programu Phare. Pokud peníze získá, budou užity k zasíťování pozemků v zóně pro další výrobní prostory.
(16.10.)

  Jak uvádí brodský regionální  list HB in, hejtman kraje Vysočina František Dohnal navštívil v pátek 15.10. Ždírec nad Doubravou a Krucemburk. Podrobnosti se dočtete zde.
(16.10.)

Starostové si pozvali hejtmanaObjížďka na silnici do BroduTereza...

  Starostové obcí Podoubraví pozvali ke čtvrtečnímu jednání 14.10. o výhledech rozvoje severní části kraje Vysočina hejtmana kraje a jeho zástupce. Píše o tom dnešní regionální vydání Práva, jež uvádí, že starostové nejsou spokojeni s investicemi, které za dobu své existence do tohoto území kraj vložil. Hejtman kraje Vysočina František Dohnal (KDU-ČSL) a zástupce Miloš Vystrčil (ODS) pozvání přijali, "Není to tak dlouho, co jsme tu seděli a chtěli k Pardubickému kraji a pan hejtman nás přesvědčoval, ať zůstaneme. Teď se ptáme, co nám Vysočina přinesla," zahájil diskusi předseda svazku obcí Miloš Uchytil (KDU-ČSL).  Jak dále píše Právo, hejtman i zástupce okamžitě připomněli Chotěbořsku, že odtud pochází nejméně rozvojových projektů, a pokud nějaké jsou, většina z nich je špatně zpracována, a tak se jim nedá vyhovět. O dalším průběhu tvrdé diskuze si přečtěte v Právu zde.
(15.10.)

  Ve dnech 18. a 19. října bude uzavřen frekventovaný úsek silnice za Chotěboří směrem na Havlíčkův Brod, v místě železničního přejezdu nedaleko Chotěboře. Podle odboru dopravy městského úřadu Chotěboř zde České dráhy provedou rekonstrukci přejezdu. Ta začne v pondělí od 7 h ráno a skončí v úterý ve 23 h. Objížďka pro osobní dopravu bude vedena z Chotěboře přes Svinný, Raňkov a Čachotín do Rozsochatce. Protože v úseku Raňkov a Čachotín je silnice velmi úzká, bude ostatní provoz veden přes obce Sedletín a Kámen na silnici I/ 38. Objížďka platí i pro linkové autobusy, ale všechny zastávky budou obslouženy.
(15.10.)

  Tak koukám mému pánovi přes rameno do jeho MDA a vidím, že dnes mají svátek Terezy. Tedy i ta šťastná, které patří vzkazy malované na různých místech Chotěboře (jeden nápis jako vrata je i na vratech letního stadionu): "Moc tě miluju Terezo!" Takže Ti srdečně gratulujeme, moc Tě miluje, Terezo...
(15.10.)

Tom Jindra byl v KorejiTradiční výlov ŘekyKalendář Podoubraví 2005

  To by jeden nevěřil, kam všude se dostanou Chotěbořáci. Nedávno jsem tu psal o Mirkovi Stehnovi a jeho ženě Haně, kteří se toulali po Utahu, USA. Jirkové Mifka st. a Uttendorfský zase zaletěli do Číny. No a Tomáš Jindra, majitel firmy JCS Computer, byl nedávno v jižní Koreji. Napsal nám o tom článek a poslal fotky. Obojí uvedeme na hlavní straně našeho listu o víkendu.
(15.10.)

  V sobotu 16.10. se koná tradiční výlov rybníku Řeka u Krucemburku. Pro milovníky rybích pochoutek je od 9 h prodej ryb na hrázi. V nabídce je maréna, kapr, candát, amur, štika a další druhy. Občerstvení je zajištěno v dostatečném množství. Srdečně vás zve Rybářství Vysočiny Chotěboř.
(14.10.)

  Svazek obcí Podoubraví vydal kalendář na rok 2005. Nyní sdružuje 27 obcí a každá z nich má v kalendáři své místo. Barevné fotografie v něm přibližují krásy Vysočiny od Krucemburku, Ždírce, Sobiňova a Chotěboře přes obce pod Železnými horami, Libici, Malče, Nové Vsi, až po Golčův Jeníkov.
(14.10.)

Miniweblog Harryho pána: BordelBundesliga jedeKontrolní akce Městské policie

  Stále mne fascinuje, proč některé jevy nelze u nás nazývat pravými jmény. Tak např. "nepřizpůsobiví spoluobčané". Všichni víme, o koho jde, ale nikdo to tak nenapíše. I já bych si to rozmýšlel, aby mi nesebrali licenci na noviny... Nebo: "lokality, které jsou na hraně obecného tolerančního limitu společenského soužití". Já bych takovou lokalitu pojmenoval jedním slovem: bordel. Cením si však toho, že se Městská policie o takové lokality zajímá, ať už jim říká jakkoli.
(14.10.)

  Amatérská hokejová Bundesliga Chotěbořska se již tento týden rozjela a byly odehrány první zápasy. Výsledky najdete v naší speciální rubrice Bundesliga 2004/05.
(14.10.)

  Jak jsme oznámili níže, obnovili jsme rubriku Okénko Městské policie. Dnes nás v ní informuje ředitel MP Jiří Novotný o kontrolní akci Městské policie v v lokalitách, které se v Chotěboři vyznačují určitým specifickým děním, a které jsou na hraně obecného tolerančního limitu společenského soužití. Tam probíhají monitorovací akce MP. Fotky i článek z kontrolní akce najdete v Okénku Městské policie.
(14.10.)

SnakeBite dokončují CDFaraon hraje stáleHodnocení Týdne knihoven

  Chotěbořsko-brodská rocková kapela SnakeBite (dva Mrkvičkové ml. a dva broďáci) dokončuje práce na svém prvním CD. Podrobnosti o něm se dočtete na jejich webu zde a vyšla už také první recenze na písně z cédéčka v  časopise Hudební portál zde. Stručná recenze s fórem čtenářů je na webu plagat.cz zde. Brzo dostaneme do redakce výlisek CD, takže vám budeme moci sdělit první dojmy a také podrobnosti o distribuci.
(14.10.)

  Chotěbořská kapela bratří Mrkvičků Faraon stále hraje. Jak nám řekl Zbyněk Mrkvička, "Faraon hraje dost v Praze, kde jsme se mimochodem docela chytli." Krom pražských angažmá zahraje populární vzpomínková rocková a bigbítová kapela opět v Chotěboři. V sobotu 30.10. vystoupí na taneční zábavě v Hotelu U zámku. Tři bratři Mrkvičkové spolu s Oldou Hořínkem a Jirkou Librou se těší na vaši návštěvu. 
(13.10.)

  Ředitelka Městské knihovny Eliška Pavlíková zhodnotila právě proběhlý Týden knihoven: "V knihovně pracujeme celoročně, nejen v březnu či říjnu. Týden knihoven je podle mého názoru aktivita pro zviditelnění knihoven, a proto do něho zařazujeme mimořádné události, jako bylo otevření infocentra. Besedy a literární večery děláme každý měsíc. Velký zájem byl o amnestii . Lidé chodili i s druhými a třetími upomínkami, za které jsou vyšší poplatky. Ty jim byly v Týdnu knihoven odpuštěny. Využívaly se samozřejmě i registrace zdarma a radost jsme měli také z návštěvy čtenářů na plánovaném programu. Nechyběla nabídka internetu zdarma. Kromě toho jsme otevřeli nové informační centrum pro děti a mládež."
(13.10.)

VOLBY 20042. ples města Chotěboře již 23.10. !Premiér se uřekl

  Chotěboř nutně potřebuje vysokou účast voličů! To volá k občanům místostarosta Milan Linhart v článku na hlavní straně našeho listu. Dále vám představuje profily zdejších kandidátů (je tam jejich společná fotka) a nabízí Stručnou volební kuchařku.
(11.10.)

  Město Chotěboř a divadelní spolek SCHOD Vás srdečně zvou na 2. ples města Chotěboře, který se bude konat v sobotu 23. října 2004 od 19.30 hodin v hotelu U zámku. Program: 20.00 hod. - Nástup divadelníků, 20.10 hod. - Slavnostní zahájení plesu starostou města Tomášem Škarydem, 20.30 hod. - Předtančení - taneční obor ZUŠ pod vedením Sylvie Tonarové, 22.30 hod. - Vystoupení DS SCHOD. K tanci a poslechu hraje skupina Variace. Cena vstupenky 100,- Kč. Předprodej vstupenek od 11. října v Soletě na náměstí T. G. M. 
(12.10.)

  Na brněnském Invexu zasedala vláda a v následné tiskovce se premiér Gross uřekl, když prohlásil: "mám doma počítač, dokonce vysokorychlostní." Tento termín se často používá (internet, železnice apod.), ale u počítačů působí nezvykle, až směšně (z úst odborníka by to znělo jako pitomost, z úst malého kluka jako vychloubání), takže se na premiéra snesla sprška kritiky v počítačových médiích a úsměšků od čtenářů (např. zde). Nu, ve světě počítačů je těžko se vyznat, a proto musí být jeden obezřetný. Ještě že nejsem premiérem...
(12.10.)

Už i vodaZlaté výročí ThMgr. Milana Krchňáka<< Přání do dalších let

  Dnes ráno jsem měl poprvé zamrzlou vodu ve své psí misce u dveří na zahradu. Však taky na našem teploměru skákaly ráno v 6 číslice od -0,4 do -2,4. Nebojte se ale, pít jsem co měl, protože voda v misce nad schody do domu nezamrzla a ráno, když jde panička do práce, mi dává novou. Takže pozor, voda už zamrzá, vypusťte sudy a kupte fridexy!
(12.10.)

  V neděli 10.října uplynulo 50 let od vysvěcení pana ThMgr. Milana Krchňáka (na snímku vlevo) na kněze Církve československé husitské. Toto "zlaté" výročí bylo připomenuto slavnostní dopolední bohoslužbou v modlitebně CČSH v Chotěboři (ulice Trčků z Lípy) s účastí významného hosta - brněnského biskupa ThDr.Petra Šandery. Chotěbořská náboženská obec CČSH a další přátelé pana faráře Krchňáka mu upřímně děkují za dlouhé roky věrné služby a do dalších let mu přejí hodně zdraví, štěstí, elánu a životní pohody. 
(mm)  
(11.10.)

Obnovili jsme Okénko MPEcho je už na netuPříprava nového územního plánu

  Asi jste během letošního jara a léta přišli na to, že neudržujeme naši stálou rubriku Okénko Městské policie. Měli jsme s ní jisté technické potíže, takže jsme všechny materiály a fotky od ředitele MP Jiřího Novotného uváděli zde v Posledních Novinkách, ale jen ty ze 3. čtvrtletí. Nyní jsme Okénko Městské policie obnovili a materiály z Novinek přestěhovali, takže nadále budeme novinky z její činnosti uvádět již tam. Doporučujeme podívat se na Okénko č.2, jsou tam fotky, které jsme ve 2. čtvtletí neuvedli. Odtud se nejrychleji dostanete na Okénko MP přes odkaz na Radniční okénko nebo Odkazy výše. Děkuji za pochopení.
(11.10.)

  Sedmé číslo časopisu Chotěbořské Echo, které vyšlo před dvěma týdny, je již na internetu ke stažení zde:
 Echo č.7/2004 (3MB) ve formátu  PDF.

(11.10.)

  Oznamujeme veřejnosti,  fyzickým a právnickým osobám a institucím, že byly zahájeny přípravné práce k pořízení nového územního plánu pro město Chotěboř v celém územním rozsahu včetně místních částí.  Můžete uplatnit své odůvodněné požadavky a záměry na budoucí využití ploch území města Chotěboře
Stavební úřad MěÚ Chotěboř.
(11.10.)

Vskutku žijem na plný plyn, ale za svýRovnou po dvou...Předvolební fotbálek zahájil kampaň

  Tak se nám v poštovních schránkách objevil v záplavě jiných tiskovin barevný plátek, nazvaný "Žijeme na plný plyn". Příhodný to název v těchto dnech, kdy už musíme začít na Vysočině na plný plyn topit, protože tu máme větší zimu než jinde! A kdo že ho to vydal a hází nám ho do schránek? Inu, Východočeská plynárenská, která nám od 1.10. zdražila plyn o 11%!  Povedl se jim dobrý vtip, ale bohužel, na náš účet a za naše peníze. Pobavíte se i při čtení vnitřku plátku (pokud ho vzteky neroztrháte): "Východočeská plynárenská se pro Vás snaží být moderní, přátelskou a vstřícnou společností." A je tam taky soutěž, v níž můžete vyhrát plyn za 10 tisíc Kč a jedna zpěvačka vás potěší sdělením, že má ráda teplo... Ještě že já jako pes plyn vůbec nepotřebuju, ale co lidi?
(11.10.)

  Několikrát jsem si tu posteskl, že se tu rodí málo dětí, i když jinde jsou porodnice přeplněné. Konečně si maminky chotěbořské vzaly ponaučení a už měsíc se tu rodí dětičky rovnou po dvou: 2.9. Vlastík Giňa a Vendula Lesáková, 21.9. pak Honzíkové Šimůnek a Ondráček a konečně minulý pátek 8.10. Terezka Škarydová a Pavlík Pecha. Seznam narozených dětiček máme v naší rubrice Narodili se.
(11.10.)

  Jak jsem vám oznámil níže, v neděli 10.10. tu zdejší ODS zahájila volební kampaň předvolebním fotbálkem FC ODS Vysočina - STARÁ GARDA Chotěboř. Na webu ODS Chotěboř najdete zde řadu fotek z utkání. V nelítostném boji na dvakrát 30 minut nakonec zvítězil tým staré gardy Chotěboř 3:1 (Harryho pozn.: bojejť by ne, když jim chytal Bimba Šimon!). V poraženém mužstvu FC ODS Vysočina tam uzříte Chotěbořské borce Janu Tomáškovou a Zdeňka Janovského, s nápisy "Vysočino hezký den" na triku (Lídra zdejší ODS Jirku Pavláska tam uzříte též, ale jen jako přihlížejícího). Poražený tým nachází útěchu v hesle "Fotbal jsme prohráli, ale volby vyhrajeme!" Teď aby ty fotbálky stále jen prohrávali, aby to nezakřikli...
(11.10.)

Starostenské grilováníPrvní mrazíkZačíná Bundesliga !

  Jak se dozvídáme na webu zdejší socdem, bude v úterý 26.10. od 14 h na náměstí náš starosta v rámci předvolební kampaně grilovat prasátko a rozdávat jeho porce i s pivečkem zájemcům (pivo nepiju, ale pro kost z prasete tam mého pána pošlu!). Od 18:30 h pak bude lampionový průvod. Podrobnosti najdete zde. ČSSD tím zviditelňuje své kandidáty do krajských voleb, starostu Tomáše Škaryda a lídra zdejší socdem Milana Stránského. Celá krajská kandidátka je zde. Fotogalerii kandidátů najdete zde.
(11.10.)

  V noci na pondělí 11.10. se nám tu vyjasnilo a přišel první mrazík. V 6 h ráno ukazoval náš teploměr připojený na sondu ve výšce 2,5 m nad zemí mínus 0,4 stupně Celsia, o hodinu později ukazuje chvílemi i mínus 0,8 stupně. Mému kožichu (viz foto z 1.10. níže) to ale nevadí.
(11.10.)

  V pondělí 11.10. ve 20:30 h začnou na ZS Chotěboř utkání populární Amatérské Bundesligy Chotěbořska. Rozpis utkání na příští týden najdete na zvláštní stránce letošní Bundesligy zde. Na ni se rychle dostanete z odkazu na stránku hokeje výše vpravo. Letos se Bundesligy zúčastní loňská mužstva, k nimž přibývá navíc mužstvo Pivnice Na Růžku Havlíčkův Brod.
(10.10.)

U europoslance

Otevření kanceláře europoslance

  Europoslanec Ivo Strejček (ODS) otevřel v Jihlavě svou kancelář. Na její otevření pozval i zástupce ODS Chotěboř, kandidátku ODS do krajských voleb Janu Tomáškovou a člena výboru Místního sdružení ODS Stanislava Šípa, který pořídil fotografii vpravo. Je na ní europoslanec v rozhovoru s Janou Tomáškovou. Celá kandidátka ODS do krajských voleb je zde. Další fota z otevření kanceláře jsou na webu ODS Chotěboř zde.
Harryho poznámka: Kdypak se nám obdobně ozve chotěbořská socdem se svými kandidáty?

(8.10.)

Péče o chodníky ve městěKaratisté na Adria Cupu úspěšní

  Jak oznámil místostarosta Milan Linhart, město ve spolupráci s krajem Vysočina nyní připravuje rozsáhlou rekonstrukci ulice Havlíčkova a následnou výstavbu chodníků v ulici Hromádky z Jistebnice. Radnici velmi těší značné množství nově vznikajících drobných obchůdků a provozoven v ulici Krále Jana směrem k silniční křižovatce U Herrmanna. O to naléhavěji vidí město potřebu opravit v této ulici chodníky, které jsou skutečně ve velmi špatném stavu. To však nebude možné uskutečnit během jednoho roku. Celkovou rekonstrukci potřebují také kamenn é schody v parku Václava Fialy a vlastně ji potřebuje celý park, který je ve vlastnictví města. Ve velmi špatném stavu jsou i chodníky z betonu na sídlišti Chmelnice. Z roku na rok je pro nedostatek finančních prostředků odkládána rekonstrukce komunikace a chodníků u nádraží Českých drah. Na rekonstrukci chodníků a komunikací může město ročně dávat jen něco kolem dvou milionů korun. Potřeba by ale bylo 120 milionů na vyřešení všech chodníků a ulic.
(8.10.)

  Chotěbořští karatisté z oddílu MSK se v neděli 3.10. vrátili z mezinárodního turnaje a soustředění  “ADRIA CUP 2004”, které se každoročně v Chorvatsku koná na ostrově Mali Lošinj. Náš borec Pavel Halama se umístil na 1. místě v kategorii Muži absolutní nad 40let, čímž dosáhl dalšího vynikajícího úspěchu. Odměnou mu byl udělen druhý zelený pás 5. kyu. Navíc byl nominován do “Czech Team”, kdy za každ ý stát bojují čtyři muži a jedna žena. Po oba dva dny turnaje naši mistři bojových umění Pavel Sokol a Radek Nedbal fungovali jako mezinárodní soudci v nejvyšších kategoriích. O účasti Chotěbořských karatistů na Adria Cupu přineseme o víkendu na hlavní straně článek s fotografiemi.
(8.10.)

Pingpong se už hraje !PodrobnějiProdali za víc

  Minulou sobotu byly zahájeny dvě nejvyšší krajské soutěže stolního tenisu, Divize mužů (hraje tam Chotěboř A) a KP II.tř. (hraje Chotěboř B). Mužstva klubu TJ CHS, Chotěboř C až Chotěboř H hrají v regionálním přeboru Havlíčkobrodska, který začne 23.10. O všech těchto mužstvech vás opět informujeme na naší stránce Pingpong, kterou jsme právě s pomocí Ondry Pravdy otevřeli.
(8.10.)

  O nedávné návštěvě tříčlenné delegace našeho města ve francouzském městě Châtellerault píšeme stručně níže a přinášíme na hlavní straně našeho listu podrobný článek Milana Linharta s dalšími fotografiemi. 
(7.10.)

  Město Chotěboř  prodalo za lepší cenu než odhadní dům, který zdědilo po malíři Miroslavu Parákovi. Na domě město umístí pamětní desku. Urna s malířovými ostatky byla uložena do nového urnového hrobu, který město zřídilo na svoje náklady v nové části hřbitova. Malířovy obrazy jsou zatím uloženy v depozitáři muzea a budou příležitostně vystaveny. Za odhadní cenu se pak městu podařilo odprodat budovu bývalé mateřské školy v Bílku, kterou bylo nutné zrušit z ekonomických důvodů vzhledem ke stále klesajícímu počtu dětí.
(7.10.)

Naše delegace v Châtellerault

Setkání s rodákem

  Zásluhou studentů a vedení Gymnázia v Chotěboři byli představitelé města pozváni na setkání partnerských měst ve dnech 1.10. až 3.10.do francouzského Châtellerault. Tříčlennou delegaci tvořili starosta Tomáš Škaryd, místostarosta Milan Linhart a Jan Dobrzenský, který prokázal výborné znalosti místního prostředí i jazyka. K velkému překvapení se k naší delegaci na místní radnici připojil bývalý dlouholetý ředitel místní obuvnické firmy pan Mirko Jirsa a česky jí oznámil, že jeho rodiče pocházeli z Chotěboře! Konkrétně z prvního patrového domu v Chotěboři, v němž dnes naleznete restauraci U kostela. Jeho otec pracoval pro firmu Baťa, odešel do nové továrny v Maroku a tam se mu narodil syn Mirko, který tak získal francouzské občanství a v dospělosti byl významným manažerem skupiny Bata. Pan Jirsa se velmi zajímá o Chotěboř, již se zde byl podívat a příští rok se sem chystá znovu. O návštěvě v Châtellerault přinášíme na hlavní straně našeho listu podrobný článek Milana Linharta s dalšími fotografiemi. 
(6.10.)Na snímku je chotěbořská delegace a druhý zleva náš rodák 
pan Mirko Jirsa s manželkou, u praporu města Chotěboře.
Průmyslová zóna zatím nePosvícenský trhBabička přišla s vnukem na internet

  Město Chotěboř zastavuje přípravu průmyslové zóny ve směru na Bílek. Sdělil to místostarosta Milan Linhart. Město věnovalo úsilí přípravě projektu zóny o velikosti 4,5 hektaru a žádalo o příspěvek z předvstupního evropského fondu Phare 2003. "Dosáhnout na evropské peníze nebude snadné. Podle našich informací je čerpání tohoto fondu pro ČR pozastaveno, přesto doufáme, že se prostředků a nakonec i průmyslové zóny dočkáme. Zájemci o pozemky v této lokalitě se již hlásí," říká místostarosta. 
(6.10.)

  Město Chotěboř zve širokou veřejnost na "Posvícenský řemeslný trh",  který se koná v pátek 15. října 2004 náměstí T.G.Masaryka v Chotěboři . 
Na tomto trhu nabízí umělecký kovář zdarma ostření sekyrek, sekáčů, krumpáčů a další kovářské drobnosti. 
Upozorňujeme motoristy, že tento den bude omezen provoz a parkování v prostoru náměstí.

(5.10.)

  Městská knihovna v Chotěboři přichází s novým Informačním centrem pro děti a mládež, na jehož vybudování získala grant ministerstva kultury ČR, píše v dnešním regionálním vydání Práva Bohumila Krčová. "Pro nejmladší tu máme řadu elektronických poznávacích encyklopedií, pro starší multimediální encyklopedie z nejrůznějších vědních oborů a zájmové činnosti. Najdou tu přirozeně i podrobné informace o Evropské unii," řekla Právu ředitelka knihovny Eliška Pavlíková.
     Prvním počinem informačního centra byl Internet za babku. Totiž to z dětí, které s sebou přivedlo babičku, mohlo na internetu surfovat patnáct minut úplně zadarmo. Jako první si to vyzkoušel Ondra Vejdělek s babičkou Milenou (viz foto v našem Radničním okénku). Další babičky, dědové a vnoučata si to mohou zkusit ještě tuto středu a pátek (viz níže uprostřed).
(5.10.)

Přijďte na fotbálek

Týden knihoven i v Chotěboři: Internet za babkuBeseda v knihovně

  FC ODS Vysočina - STARÁ GARDA Chotěboř
Fotbalový stadion Chotěboř neděle 10.10.2004 od 13 h.
Za FC ODS Vysočina nastoupí kandidáti do krajského zastupitelstva a příznivci ODS. Mimo jiných nastoupí 1. náměstek hejtmana kraje Vysočina Miloš VYSTRČIL a radní kraje Vysočina Martina MATĚJKOVÁ, z Chotěboře nastoupí bývalá hráčka fotbalového oddílu žen, kandidátka do zastupitelstva kraje Vysočina Jana Tomášková.
Exhibiční utkání kandidátů a příznivců ODS se starou gardou Chotěboř.
Srdečně zve ODS Chotěboř
(4.10.)

  Od 4. do 8. října je i v chotěbořské Městské knihovně speciální Týden knihoven. Přinášíme vám jeho zajímavý program: 
Pondělí, 14.00: Otevření informačního centra pro děti a mládež. Internet za "babku". Každý čtenář dětského oddělení, který si přivedl svou babičku mohl 15 minut surfovat po internetu zdarma (i ve středu a v pátek). Od 15.00 do 18.00 byla Sběratelská burza v oddělení pro děti.  Burza pohlednic, pošt. známek, Kinderhraček, kartiček sportovců, Pokémonů apod.
Úterý, 8.00 - 13.00: Literární besedy pro žáky ZŠ Evropské pohádky.
Středa, 12.00 - 16.00: Internet za "babku". 14.00 - 16.00: Turnaj v deskové hře Dáma Pro děti a ml. - přihlášky v dětském odd. knihovny.
Čtvrtek, 19.00 - 21.00: Řecké ostrovy Cestopisný večer s videoprodukcí.
Pátek, 12.00 - 16.00: Internet za "babku"
Po celý týden Amnestie upomínaných knih. Nové čtenářské legitimace zdarma. Soutěž pro děti "Poznáváme svět". Sladká pozornost každému čtenáři.
(5.10.)

  Pracovnice Městské knihovny Chotěboř Vás srdečně zvou na besedu o Řeckých ostrovech doplněnou videoprodukcí. O své zážitky z cestování se s námi podělí pan Jaroslav Kreibich 7. října 2004 v 19.00 hodin v Městské knihovně v Chotěboři.
(5.10.)

Dětské Info Centrum

Otevření Dětského Informačního centra v Městské knihovně

  Nedávno radnice rozhodla o zřízení Městského informačního střediska v Městské knihovně. Jako první část střediska bylo v pondělí 4.10. otevřeno v knihovně Dětské Informační centrum. Na fotografii Jany Tomáškové vpravo přestřihuje při otevření Centra pásku symbolicky navinutou kolem monitoru počítače Zdeněk Stejskal, vedoucí odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu. Přihlíží vedoucí Městské knihovny Eliška Pavlíková. Další fotky z Dětského Informačního Centra přinášíme v naší rubrice Radniční okénko.
(4.10.)

Poděkování mého pána

Dvě události kosmonautiky: dnes v TVFotky z Libice

  Děkuji všem přátelům, známým a čtenářům našeho listu, kteří mi telefonem, SMSkou nebo mailem přáli k narozeninám. Někteří jste byli ke mně až příliš shovívaví... Také mne potěšilo, že se 1. října narodil v Chotěboři Tomáš Jakeš (viz Narodili se). Přeji mu minimálně takové štěstí v životě, jaké jsem měl já.
Harryho pán.

(4.10.)

  Dnes je 4. října a tedy výročí vypuštění první umělé družice v roce 1957. Byla to událost, která přivedla mého pána ve věku 14 let ke kosmonautice jako k novému koníčku, jemuž zůstal věrný dodnes. Proto ho těší, jak mi právě prozradil, že dnes odstartuje v Mojavské poušti ke druhému soutěžnímu letu do vesmíru komerční vehikl Space Ship One, aby opět pronikl nad výšku 100 km a získal tak Cenu X (10 milionů dolarů). Start má být v 8 h ráno Pacifického času (17 h našeho), přistání o půlhodinu později. Lety do vesmíru obvykle sledujeme na této TV, ale bude možno i zde. Informace v češtině jsou zde a také zde. Dnes také začíná Světový kosmický týden (česky zde).
(4.10.)

  Spoustu fotek z nedávného setkání záhadologů na Pilnově statku v Libici n.D. najdete na této adrese. Jestliže jste tam jako my nebyli, podívejte se aspoň jak pěkně to tam vypadá... A další fotky, na nichž poznáte též řadu Chotěbořáků, jsou zde ( a jsou tam odkazy ještě na další stránky s fotkami z Libice).
(4.10.)

Ulice v Chotěboři

Asi to půjde k souduRallye: i Chotěboř !

  Na internetu jsme pro vás objevili server, který poskytuje seznam a mapy ulic mnoha měst v ČR, mezi nimi i Chotěboře. Odkaz na ulice Chotěboře považujeme za tak důležitý, že jsme jej umístili zde nahoře vpravo. Jakékoli jiné město však můžete vyhledat a jméno ulice v něm zadat na   www.tmapserver.cz. Program vám nabídne seznam ulic a vpravo na konci řádku ulice je odkaz na mapu polohy ulice ve městě.
(3.10.)

  Zástupci chotěbořské firmy Alka Holding se dnes vyjádřili v Novinách Vysočina ke stanovisku představitelů Odborového svazu (OS) Kovo, kteří v článku z 16. září, vydaném deníkem Vysočina, hovořili o neoprávněné výpovědi dvou zaměstnanců. OS Kovo jim vyjádřil podporu a má v úmyslu zažalovat neplatnost ukončení pracovního poměru svých členů ve firmě Alka, protože odborový orgán odmítl dát souhlas s výpověďmi. "Podle zákoníku práce jsem požádal odborovou organizaci o souhlas s propuštěním. Na propuštění trvám ne proto, že zaměstnanci jsou odboráři, ale protože jsou to nedisciplinovaní pracovníci," tvrdí ředitel společnosti Stanislav Pometlo. Jak dále spolu s obchodním ředitelem Petrem Gregorem uvádí, výpovědi byly podány na základě předpisů a zákonů. "Odboráři by se neměli vyjadřovat, neznají fakta. Nechť to zhodnotí nezávislý soud," míní vedení firmy. Celý článek čtěte zde.
(2.10.)

  Budete se divit, stejně jako já, ale Chotěbořáky najdete i v tak speciálním sportu, jako je Rallye. Na naší hlavní straně přinášíme článek Karla Petržílka ml. o dvou Chotěbořácích jezdících rallye pod názvem Pneuteam, Miloslavu Křivohlavém a Pavlu Halamovi. Je tam i fotka, z níž poznáte, že jde o jiného Pavla Halamu, než toho, jenž vás při prvním přečtení napadl. Článek s vtipným názvem Dvěstě v městě, třista z místa stojí za přečtení!
(2.10.)

Hokej předstihl fotbalJak dál s kulturou v Chotěboři?

  Ačkoli hokejová sezóna v Chotěboři vlastně ještě nezačala (soutěže I. krajské ligy začnou během října, muži dokonce až 24.10.), předstihla dnes naše hokejová stránka v počtu čtenářů stránku fotbalovou. Čtenářský zájem jistě souvisí jak s postavením a úspěchy obou sportů v Chotěboři, tak i v celé společnosti, kde zájem o fotbal upadá s přibývajícími skandály s úplatky a naopak zájem o hokej roste. V loňském roce přesáhl počet čtenářských přístupů naší hokejové stránky 20 tisíc, což jistě bylo také účastí HC Chotěboř v kvalifikaci o postup do baráže 2. ligy. Letos očekáváme návštěvnost ještě vyšší, protože o naší stránce vědí již hokejoví fandové z obou krajů východních Čech.
(1.10.)

  Radnice vypsala výběrové řízení na obsazení místa ředitele městského muzea. Tento krok souvisí se sloučením městského muzea, kina Družba a informačního centra v jeden subjekt od 1.1.2005. Vítěz výběrového řízení bude působit jako manažer pro kulturu ve městě. "Chtěli bychom, aby se staral o pořádání kulturních a společenských akcí. Občané připomínkují, že se ve městě nekoná více kulturních záležitostí, a pokud ano, iniciuje je amatérským způsobem většinou radnice," vysvětluje v dnešních Novinách Vysočina místostarosta Milan Linhart. "Šéf sloučených organizací by měl tedy pod palcem jak řízení kina a informačního centra, tak muzea, přičemž muzeum by bylo na pomyslném třetím místě proto, že v něm bude pracovat ještě odborný vedoucí pro muzeologii." Dosavadní ředitel muzea Miloslav Janků k tomu uvádí: "Domnívám se, že sloučení muzea nic pozitivního nepřinese. Jeho činnost je natolik specifická, že sloučení s činností diametrálně odlišnou vidím jako velmi problematické." Celý článek čtěte zde.
(1.10.)

Skauti našli kostru

Nové ubytování a webNové skautské weby chotěbořské

  Na webové stránce www.leonet.cz/karas/via naleznete zajímavé informace o nálezu kosterních poz ůstatků skautskou výpravou z Chotěboře. Fotografie bohužel  nemáme.
(1.10.)

  Ubytování poblíž Chotěboře nyní nabízí krom hotelů také SOU technické Chotěboř - OP Štěpánov na této webové stránce.  Připravují se zde i informace pro turisty a cykloturisty - tato část je zatím ve výstavbě. Stránky procházejí laděním.
(1.10.)

  Nové tématické stránky na webu: Zdeněk Karas, Chotěboř: Prameny - Odkazovník určený učitelům, dětem, studentům a vedoucím.
Zdeněk Karas, Chotěboř: Okresní rada Junáka Havlíčkův Brod.
Zdeněk Karas, Chotěboř: Stránky skautského lesního kurzu Sursum.
(1.10.)

Tuláci

Toulali se po Národních parcích v Utahu

  Před časem jsem tu psal, že náš spolupracovník a Harryho kmotr Mirek Stehno je s manželkou v USA u Stehnů a toulají se po národních parcích v Utahu a okolních pěti státech, včetně Grand Canyonu. Požádal jsem Mirka o nějakou fotku z těch stovek, co dovezli. Takže fotka vpravo je z Národního parku Canyonlands v Utahu, z oblasti nazývané The Island in the Sky a přímo tohle místo se jmenuje White Rim (Bílá hrana). Mirek k tomu píše: "Za námi na sever (i všude okolo nás - je to opravdu ostrov na obloze) se dole rozprostírá kaňonová země. Dolů na pláň to může být nějakých sto - dvěstě metrů a pak jsou zářezy kaňonů dalších asi sto a možná i mnohem víc metrů, těžko se to odhaduje. Po mé levé ruce, to je vpravo ven z obrázku se zařezává řeka Colorado. Nadmořská výška dva tisíce metrů, teplota okolo 36 C, čas 1:36 PM, konec srpna 2004." Mirkovy boty po 14 dnech toulání uvidíte zde.
(1.10.)


Zleva: Anne Stehno, Frank P. Stehno, Hana Stehnová, Mirek Stehno.
White Rim, Národní park Canyonlands, Utah. Foto: Náhodný kolemjdoucí.

Moje nová fotka s mým člověkem

Dnes je 1. října a pátek

  Vlevo vidíte moji nejnovější fotku, pořízenou 29.9. Už mi pěkně roste kožich na zimu, že. Ten člověk za mnou, to je můj člověk a pán. Dnes je celý divý z toho, že je 1. října a k tomu ještě pátek a to prý bylo taky před 61 lety, kdy prý se v 6:10 narodil! Jestli ho dneska někde ve městě potkáte, ukažte mu prosím cestu za mnou domů, na Skřivánek. Děkuji.
Váš bobtail Harry.
Foto: Pavel Fiala.
(1.10.)Další novinky z minulého měsíce jsou v odkaze Minulé Novinky níže


Harryho Redakční Systém HARES
© 2004 JP Data Systems Chotěboř

Minulé Novinky | Předminulé Novinky | Harryho Archív (včetně starších Novinek)

Minulé Harryho Novinky 75 četlo: 8167