harryanow2.gif (5686 bytes) 

hpn.jpg (10254 bytes)
Co vyčmuchal bobtail Harry v Chotěboři a okolí
příloha internetového listu Chotěbořský Courier Harry

clogo4.gif (959 bytes)

číslo 69

harry.jpg (9789 bytes)

březen 2004

Počet čtenářů těchto Novinek
od začátku měsíce:

Novinky 68 četlo: 6269


Nezapomeňte, že na adrese www.chnet.cz najdete chotěbořský internetový portál CHnet s odkazy na internet ve světě, v Česku, v našem okrese i v Chotěboři samé (např. stránky všech Chotěbořáků).
Portál je též koncipován jako startovací stránka pro váš přístup na internet.

Radiové datové připojení
redakce na internet je od
aiclogo.gif (3308 bytes)

Výhodné telefonní služby
od firmy AICOM Havl. Brod

eizologo.GIF (1605 bytes)

Myslete na svůj zrak!
Špičkové LCD monitory EIZO
BALZÁM NA VAŠE OČI
nyní můžete koupit i v Chotěboři

eizoL465.GIF (3349 bytes)

Chcete být na internetu? Máme pro vás velmi levnou možnost umístit své informace, webové stránky či odkaz na ně do vámi zvolené domény jméno.chotebor.info, která je snadno zapamatovatelná. Podrobnosti, zaváděcí ceny a seznam již funkčních domén najdete na www.chotebor.info

Cenové akce a soutěže
OVD Jednota

Minulé Novinky  |   Předminulé Novinky
Archiv vydání
  |   inzerce.harry.cz

www.festivalfantazie.cz
Databáze akcí v kraji Vysočina
Chotěbořské Echo v PDF:
2003: č.2
č.3 č.4 č.5 č.6 č.7 č.8 č.9 č.10
2004: č.1
Chotěbořské weby   |  Město Chotěboř
Portál CH net  |  Chotěboř.info
Kultur.programy  |  Kino | Mapa ulic Chotěboře

KinoCafé a Filmový klub Velký voči Chotěboř
Narodili se  |  Volební rubrika
ODS Chotěboř  |  ČSSD Chotěboř
Kam zajít - Chotěboř

Chotěboř - zeměpisná poloha, nadmořské výšky
Sportovní strana
Fotbal   |  Hokej  |   Bundesliga

Zimní stadion města Chotěboře
Volejbal  |  Volejbal juniorů | Ping-pong
Atletika TJ CHSAtletika SKŠachy Kámen Chotěboř

Chotěbořské Jídelní lístky:

PD Halama  PD Veselý  Hotel Harmonie (Borek)
Na růžku  Modrá hvězda  Pizza až do domu 

4listek2m.GIF (1282 bytes)4listtitulm.GIF (2449 bytes)

Radniční okénko Chotěboře
radnice.harry.cz

Okénko Městské policie Chotěboř

Okénko
Městské policie

mpolicie.harry.cz

ikonddnv.gif (4769 bytes)

harrynovinky.JPG (5772 bytes)

Bobtail Harry Vám nese Novinky z Chotěboře a okolí,
Novinky v redakci, Vývěsku pro oznámení
Snímky roverů Spirit a Opportunity z Marsu, uvolněné pro tisk, snímky nezpracované a panoramata a snímky 3D: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/images.html
Zde najdete, zda jsou dnes zveřejněny nové snímky z Marsu: http://www.jpl.nasa.gov/mer2004/rover-images/images.html

Fotografie oceněných sportovců Chotěboře 2003 (odkazy na ně) najdete v Harryho novinách zde

Výlet na výstavu ve statku

V sobotu 3.4. pořádají místní turisté pěší výlet na Pilnův statek v Libici n.D., kde je velikonoční výstava. Sraz zájemců je ve 13:00 u prodejny Elefant.   (31.3.)

Rada města zasedala:
Sporty dostaly peníze, stacionář předán Fokusu, byty v čp. 800 na prodej

V pondělí 8.3. řádně zasedla Rada města a schválila mnoho usnesení, která si komplet přečtěte na webu města zde. My pro vás vybíráme ta zajímavá: Rada města schvaluje smlouvu o nájmu nebytových prostor v objektu Městských jeslí uzavřenou mezi občanským sdružením Fokus Vysočina a Městem Chotěboř za účelem provozování centra denních služeb včetně stacionáře v předloženém znění. Rada města schvaluje použití rezervních finančních prostředků v částce Kč 220.000,-- na vybudování vodovodní přípojky na hřbitov ve Střížově. Rada města schvaluje záměr prodeje jednotlivých bytů v bytovém domě v ulici Houbova č.p. 800 a ukládá projednat záměr prodeje v zastupitelstvu města. Dále schvaluje neinvestiční příspěvky na činnost neziskových zájmových organizací v oblasti tělovýchovy: FC Chotěboř na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 27.613,-- a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 8.000,--, celkem Kč 35.613,--; HC Chotěboř na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 5.000,--; SK Buttula na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 20.823,-- a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 6.000,--,celkem Kč 26.823,--;oddíl moderního sportovního karate na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 7.016,-- a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 5.000,--, celkem Kč 12.016,--; klub biatlonu na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 1.585,--; SK Chotěboř, oddíl orientačního běhu na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 4.300,-- a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 4.000,--, celkem Kč 8.300,--; SK Chotěboř, oddíl atletiky na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 1.358,--; TJ CHS, oddíl stolního tenisu na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 3.621,-- a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 4.000,--, celkem stolní tenis 7.621,--, oddíl atletiky TURBO na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 3.848,-- a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 5.000,--, celkem atletika TURBO 8.848,--, šachový oddíl na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 4.000,--, ASPV na činnost oddílů dětí a mládeže Kč 26.255,--, oddíl volejbalu na činnost oddílů dětí a mládeže chlapci Kč 10.412,--, na činnost oddílů dětí a mládeže dívky Kč 3.169,--, a na zajištění jednotlivých sportovních akcí Kč 9.000,--, celkem volejbal 22.581,--, celkem TJ CHS Kč 69.305,--; dotace sportovní komisi na vyhlášení Sportovce roku 2004 Kč 20.000,--. Rada města schvaluje smlouvu o poskytnutí služeb uzavřenou mezi Městem Chotěboř a Technickou a lesní správou Chotěboř s. r. o. na zajištění jarního úklidu města.
(30.3.)

Jarní koncerty

Spolek pro komorní a vokální hudbu zve chotěbořskou veřejnost na tradiční koncerty Chotěbořského komorního orchestru v sále ZUŠ v pondělí 5. a v úterý 6. 4., vždy od 19:30 hodin. Každým rokem rozdává s příchodem jara toto populární těleso svým věrným posluchačům spoustu hezkých melodií se sobě vlastním zaujetím pro dobrou věc. Chotěbořský komorní orchestr existuje již úctyhodnou řadu let. Vznikl před více než 30 lety a za dobu své existence nastudoval slušný počet skladeb nejrůznějších stylových období. V jeho čele se vystřídali nejprve dva ředitelé ZUŠ, Jindřich Jun, zakladatel a dlouhodobý dirigent zmíněného orchestru a Milan Moc, který převzal taktovku na přechodné období a přizval k vedení orchestru profesionálního dirigenta Michala Hájka. Pod jeho řízením budou moci posluchači vyslechnout stylově velice zajímavý repertoár – skladby od období baroka až po 20.století. Mimo jiné zazní přitažlivá Dětská symfonie, dílo Leopolda Mozarta a slavný houslový koncert č.5 A dur KV 219 zkomponovaný jeho synem Wolfgangem. Sólový part přednese Mistr Bohuslav Matoušek, houslista, jehož umění je známo bez nadsázky daleko ve světě.
Koncertní sál ZUŠ Chotěboř má několik prvenství. Letos zde ale poprvé zaznějí pravé chodské dudy, samozřejmě za doprovodu orchestru. Sólový part Koncertu pro dudy, smyčce a bicí nástroje soudobého skladatele Jana Málka přednese domažlický dudák pan Josef Kuneš za skladatelovy osobní přítomnosti. Takže bude toho skutečně dost a dost k poslechu, ale i k vidění.
(31.3.)

Velmi zajímavá zpráva

Ve středu pozdě večer vydáme dubnové číslo Harryho Posledních Novinek a můžeme předem prozradit, že začne velice zajímavou zprávou. Nezapomeňte se sem tedy ve čtvrtek poránu kouknout.
(30.3.)

Plicní lékař zatím není

Starosta Tomáš Škaryd oznámil, že zatím nenašli plicního lékaře, který by převzal bývalé Městské plicní středisko do soukromých rukou. Nyní jednají s lékařkou z Chrudimi, čeká se na její vyjádření. Je to třetí pokus o řešení, nenajde-li se soukromý lékař, budou se pacienti asi muset smířit s dojížděním do Havlíčkova Brodu. Současný plicní lékař MUDr. Bezecný z Třebíče má smlouvu do 30.6.
(30.3.)

Žertéř nám točil s počitadlem

O víkendu nám neznámý žertéř točil s počitadlem čtenářů na hlavní straně našeho listu, když patrně pomocí prográmku opakovaně volal naše stránky a dotočil počitadlo přes 200 tisíc. Takže jsme jednoduše počitadlo vrátili na původní stav. Při této příležitosti ozmamujeme, že nehodláme 200 000 na počitadle čtenářů nijak oslavovat, protože ve skutečnosti už bylo dosaženo, protože počitadlo nezaznamená váš přístup, když např. hned odejdete z hlavní stránky do Harryho Posledních Novinek. Naše interní počitadlo které zaznamenává každý přístup, už ukazuje ke 300 tisícům.
(
29.3.)

Pozvánka na koncert

Základní umělecká škola (ZUŠ) Chotěboř pořádá ve čtvrtek 1.dubna 2004 koncert klavíristů - studentů pardubické konzervatoře - Petry Žďárské a Martina Smutného. Mladí umělci ze třídy paní profesorky Turkové si připravili pro účinkování v Chotěboři velice kvalitní program z náročných a efektních skladeb světového klavírního repertoáru, takže určitě bude co poslouchat. V závěru programu vystoupí oba klavíristé se čtyřruční hrou skladeb F.Schuberta a Ant.Dvořáka. Není bez zajímavosti, že Martin Smutný je bývalým žákem klavírního oddělení chotěbořské ZUŠ, jehož studium absolvoval u paní učitelky Marie Laušmanové. Koncert se uskuteční od 19 hodin v koncertním sále ZUŠ Chotěboř. Vstupné je dobrovolné a žáci ZUŠ mají vstup zdarma.
(29.3.)

Filmový klub Velký Voči: Maraton Pána prstenů
PPmaraton.gif (18800 bytes)  (29.3.)

Vnuk mého pána webmasterem

Přátelé a známí mého pána vědí, že tři z pěti vnoučat má v Brně. Často sem jezdí, takže i zdejší kamarády nejstaršího vnuka Petra (15) bude zajímat, že Petr (který v poslední době přenesl své zájmy od hardware a bastlení na software a programuje ve Visual Basicu) vytvořil vlastníma rukama své webové stránky na této adrese. Nahlédněte, uděláte mladému šikulovi radost, když číslo na počitadle poroste (pyšný děda se raduje už od včerejška...).
(27.3.)

Chotěboř v GIS Vysočiny

Neodolali jsme a i když můj pán má moc práce, nahlédli do Geografického systému kraje Vysočina, o němž píšeme vpravo, na mapy Chotěboře. Prima je tzv. ortofoto, letecké foto, lze jej jako všechny mapy zvětšit až do úrovně jednotlivých domů (psy tam nerozeznáte). Ortofoto Chotěboře bylo pořízeno poněkud dříve, ještě při nezakrytém Zimním stadionu, před ním na trávníku stojí krásně rozložený cirkus. V mapách lze hledat i podle obce a čísla popisného. Stojí za nahlédnutí! Postup k nalezení Ortofota Chotěboře:
Mapové servery a služby - Správní rozdělení kraje Vysočina - WMS-ÚHÚL OPRL2003 - zaškrtnout Ortofoto - v obdélníku vlevo zvolit Chotěboř a zvětšovat a zvětšovat.
(27.3.)

Geografický systém na webu kraje

Nový Geografický informační systém kraje Vysočina lze nalézt na adrese http://gis.kr-vysocina.cz, kde jsou mapy, informace o dopravní situaci, aktuální sjízdnosti a uzavírek komunikací, údaje z katastru nemovitostí, přehled mikroregionů měst a obcí nebo cen zemědělské půdy v jednotlivých lokalitách kraje, přehled územněsprávního členění a obvodů jednotlivých úřadů v kraji. Regionální mapy mohou dobře sloužit i turistům.
(27.3.)

Chotěbořské Echo č. 3

Chotěbořské Echo číslo 3 se dostalo na stánky s jednodenním zpožděním a poznáte ho podle netradičního nočního snímku věžičky Staré radnice. Z rozhovorů se můžete těšit na radního Víta Heřmanského a rybáře Josefa Musila. Seznámíte se s poměrně bohatou nabídkou kulturních i sportovních akcí, které úspěšně proběhly nebo se na ně teprve můžeme těšit. Ani s fotografiemi se tentokrát nešetřilo a nechybí ani veselé příběhy. Mateřská škola představuje nové pojetí předškolního vzdělávání. Po dvou týdnech bude internetová mutace Echa č.3 umístěna na web města.
Milan Linhart, místostarosta

(26.3.)

Půvabný večer v půvabném prostředí

Pracovnice Městské knihovny v Chotěboři uspořádaly ve čtvrtek 25.3. v  prostorách knihovny literární besedu nad knížkou B. Němcové Babička. Zdejší sběratel zmíněné knížky pan J.Kreibich dal přítomným možnost nejen nahlédnout do starých vydání knížky, ale nenásilně a poutavě je zavedl do Babiččina údolí a dal jim nahlédnout do spisovatelčina života.
Tento večer nebyl poslední. Pro toho, kdo si chce nechat pohladit duši, se příští literární čtvrtek koná 8. dubna v 19 hod v Městské knihovně v Chotěboři, pod názvem Když se řekne Velikonoce. Téhož dne bude v knihovně otevřena Velikonoční výstava.
Marta Urbanová

(26.3.)

Fotbaly odloženy kvůli sněhu

Zahajovací utkání jarní fotbalové sezóny, plánovaná ve všech soutěžích kraje Vysočina, byla odložena. Podrobnosti od Karla Zdražila jsou na naší stránce Fotbal.
(27.3.)

Co nového na Marsu

Rover Opportunity vyjel na druhý pokus z kráteru, v němž přistál a najezdil uvnitř 115 m, na rovnou písčitou planinu , pořídil snímek "svého" kráteru Eagle, kde je uprostřed vidět vyčuhující přistávací plošina, ujel 9 m od kraje kráteru a nyní si vybírá další cestu. Hned zkraje planiny zjistil, že se nachází na okraji bývalého moře, kde našel solné usazeniny, dříve omývané vodou a také dvojici záhadných metrových objektů. Rover Spirit projel přes 50 m  východně podél okraje kráteru Bonneville a vybírá si cestu podél dlouhé duny Serpent ke vzdálenému pohoří, na níž má však hned zkraje plno zajímavých objektů, první z nich je kámen Mazatzal.
(25.3.)

"Letní" čas pro psy neplatí

Od neděle nebudou muset auta svítit, noci se zkrátí a slunce bude svítit déle. Píše dnes MF Dnes. Kroutím nad tím hlavou. Že auta nebudou muset svítit je dáno zákonem, nikoli letním časem. Že se noci zkrátí a slunce bude svítit déle, to je sice pravda, ale opět nikoli kvůli letnímu času, to by bylo i bez něj... Jinak už píše dále: "Dnes již nemá letní čas na spotřebu elektřiny takový vliv jako před rokem 1989. Dříve se díky se díky němu ušetřilo 0,4 procenta roční spotřeby," říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Tak prosím, celé roky nutili děti vstávat o hodinu dříve kvůli úspoře 4 desetin procenta! A dnes už to prý takový význam nemá! "Důvod je ten, že se vyrovnala spotřeba elektřiny v průběhu dní i jednotlivých ročních období. Ubylo výrobních provozů, kde se začínalo ráno v šest, a v zimním období tedy bylo nutné déle svítit," dodává Kříž. No že by ubylo firem, kde začínají ráno v šest, to tedy okolo rozhodně nevidím, v Chotěboři naopak řada firem začíná daleko před šestou. A lidé budou "letním" časem opět vstávat nepřirozeně do tmy (celá tisíciletí vstávali v létě se Sluncem, máte to v genech). My psi tedy rozhodně letní čas nedržíme a spíme si až do východu Slunce, ba i déle...
(2
6.3.)

Zítra Miss Vysočiny

V sobotu 27.3. bude ve Žďáře n.Sáz. soutěžit 12 dívek o titul Miss Vysočiny, mezi nimi i dvě z Chotěboře, Jana Kratochvílová a Jitka Smejkalová. Web soutěže je zde. (26.3.)

Rybáře to nepotěší

Od 1. dubna už nebudou rybářské lístky vydávat jednotlivé obce jako dosud, ale jen úřady s takzvanou rozšířenou působností. Upozorňují na to dnešní Noviny Havlíčkobrodska zde. Dochází k tomu na základě zákona číslo 99/ 2004Sb. Rybářské lístky vydávaly až dosud zájemcům jednotlivé obecní úřady v místě jejich bydliště. Nový zákon o rybníkářství přesunul tyto pravomoce na obecní úřady s takzvanou rozšířenou působností, v jehož obvodu má žadatel o vydání rybářského lístku trvalý pobyt. To v praxi znamená, že od prvního dubna smí na území regionu vydávat rybářské lístky pouze Městský úřad Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou a Městský úřad v Chotěboři.
(2
6.3.)

Jarní fotbal začíná o víkendu!

A s ním samozřejmě i naše speciální stránka nové sezóny Fotbal, kde pravidelně týdně budete opět nacházet výsledky našich fotbalových mužstev a Ždírce (ten už začal minulou neděli). Na naší stránce najdete též rozlosování pro všechny soutěže, kde hrají naši, i pro Ždírec, a odkazy na tabulky (na rozdíl od hokeje jsou začerstva inovovány) jakož i na různé fotbalové weby.
(25.3.)

"Jaro" nás překvapilo

Než přišlo, tak nás namlsalo několika krásnými slunečnými dny, ale o prvním jarním dnu již bylo zase ošklivě. Dnes ráno nás všechny toto jaro překvapilo třícentimetrovou nadílkou sněhu (pro mne příjemné, už zase můžu žrát sníh místo pití fádní vody), během dopoledne stále chumelí a v rádiu hlásí metelici. No jo, když už nepřišlo 21.3., snad přijde o Velikonocích a když ne, na Jiřího pak určitě!
(25.3.)

Jarní trh řemesel na náměstí

Město Chotěboř zve širokou veřejnost na Jarní trh řemesel, který pořádá v Chotěboři  na náměstí T.G.Masaryka v pátek 2 dubna 2004 od 8 do 17 hodin. Upozorňujeme řidiče, že tento den bude omezen provoz a parkování na náměstí T.G.Masaryka. Těšíme se na Vaší účast.
Fr. Šimon, vedoucí Obecního živnostenského úřadu.
(25.3.)

Zastupitelstvo města zasedalo:

V pondělí 22.3. řádně zasedlo Zastupitelstvo města a schválilo mnoho usnesení, která si komplet přečtěte na webu města zde. My pro vás vybíráme ta zajímavá: Zastupitelstvo schválilo nová znění vyhlášek města: řád veřejného pohřebiště, o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů, o spádových obvodech základních škol. Dále schválilo záměr prodeje budovy pohostinství čp. 21 v místní části Svinný, výběrové řízení na poskytnutí půjčky z Fondu rozvoje bydlení s termínem uzávěrky přijímání žádostí 23. dubna 2004. Zastupitelstvo schválilo neinvestiční dotace pro oblast kultury Spolku pro komorní a vokální hudbu ve výši Kč 80.000,-- a Kulturnímu Domu Junior na činnost Kč 50.000,--, na uspořádání dne dětí – Kč 5.000,--, na projekt Divadlení Kč 20.000,-- a na projekt Pohádkový les – Kč 5.000,--, dotace pro oblast církví ze skupiny 3 římskokatolické farnosti-děkanství Chotěboř na opravy kostela sv. Jakuba ve výši Kč 75.000,--, příspěvky občanskému sdružení Fokus Vysočiny ze skupiny 4 na projekt “K”centrum – Kč 20.000,-- a na projekt Psychosociální poradna LOGOS – Kč 50.000,--, dále na projekt komunitního plánování Kč 15.000,-- a ze skupiny 3 na projekt provozu denního stacionáře pro období duben – prosinec 2004 ve výši Kč 250.000,--. Dále schválilo záměr vestavby 4 půdních bytů v objektu města Chotěboř v ul. Houbova č.p. 800 s tím, že finanční spoluúčast města Chotěboř na rekonstrukci objektu bude maximálně do Kč 200 000,--. Zastupitelstvo zrušilo organizační složku města Městské jesle a stacionář pro tělesně a mentálně postižené děti a mládež Chotěboř a zároveň zřídilo   organizační složku města Městské jesle Chotěboř.  (24.3.)

Městská policie vychovává

Městská policie působí i v oblasti aktivit, jakými jsou též preventivní činnosti zaměřené na projevy nežádoucího chování jednotlivců či skupin. A tak ve čtvrtek 18. března navštívila chotěbořské speciální školy, kde se chlapcům a dívkám pokusili vysvětlit základní pravidla chování tak, jak jsou léta zakořeněná v naší kultuře. Snažili se o to, aby si děti uvědomily, co se v naší společnosti sluší, nesluší, má, nemá a konečně co se smí a co je zakázané a že za každé porušení určité normy (nepsané i psané) hrozí tresty. Podrobnosti i s fotkami v rubrice Okénko městské policie.
(24.3.)

Jedna škola = více škol

Speciální školy Chotěboř, tak se jmenuje jedna ze škol v Chotěboři. Název s použitím množného čísla mate neinformované, ale vystihuje podstatu činnosti školy: Docházku totiž žáci plní v přípravném ročníku pomocné školy, v pomocné škole s rehabilitačním vzdělávacím programem, v pomocné škole a v prvním až devátém ročníku zvláštní školy. Všechny tyto školy mají jednu ředitelku a tytéž učitele. Už je vám to jasné? Takže už mohu napsat, že zdejší Speciální školy podaly žádost o notebook a vypracovaly projekt jeho využití, o čemž píší dnešní Noviny Vysočina zde.
(23.3.)

Nalezena mrtvola

V pátek v odpoledních hodinách byla v neobývaném drážním domku u železničního přejezdu v ulici Chrudimská ve Ždírci nalezena mrtvola muže. Lékař nezjistil cizí zavinění. Příčinu smrti upřesní nařízená pitva. Šetřením bylo zjištěno, že se jedná o jedenasedmdesátiletého muže z Chotěbořska. (23.3.)

Sněm ODS Chotěboř

Dne 18.3. se konal Sněm MS ODS Chotěboř. Můžete si o něm přečíst zde. Uvedl jsem tu, že ODS má nové vedení, ale byl to omyl, vedení je staré již rok. ODS se omlouvám.
(22.3.)

V Nové Vsi se loupilo

V noci na pondělí se do garáže Obecního úřadu v Nové Vsi u Chotěboře vloupal neznámý pachatel. Vypáčil zámek u brány do dvora a poté u garáže a odvezl si odtud zahradní traktor červené barvy, pluh na sníh, křovinořez, bubnovou motorovou sekačku a umělohmotný kanystr s 10 litry benzínu. Vznikla škoda za nejméně 141 tisíc. (24.3.)

Starosta není pro železnici ?

Dobrý den, dovoluji si Vás upozornit na nový článek Vysokorychlostní trať v okolí Chotěboře na http://ods.chotebor.info. Článek se zabývá negativním postojem starosty města k plánované vysokorychlostní železnici v blízkosti Chotěboře a reaguje na slova pana
starosty. S pozdravem Stanislav Šíp, ODS Chotěboř.
(22.3.)

Konec Festivalů fantazie?

Vzhledem k vleklým problémům s ubytováním bude letošní letní Festival fantazie, určený milovníkům žánru sci- fi, fantasy, záhad, astronomie a kosmonautiky, poslední. "Krajský úřad podporuje nadále obchodní akademii, která odmítá veškeré možnosti poskytnutí ubytování, včetně již rekonstruované části. Nepomohla ani intervence senátora Petra Pitharta a přímluvy dalších osobností. Je zcela zřejmé, že za stávajících podmínek bychom měli problémy i příští rok, protože nejde o nemožnost, ale o postoj ředitelky Obchodní akademie," tvrdí v dnešních Novinách Vysočina ředitel Festivalu Václav Pravda. Podle jeho slov nedostal pořádající Klub Avalon ani příslib možného pronájmu těchto sporných prostor. Tím vlastně, podle Pravdy, ukončí činnost i klub Avalon, který ztratí hlavní důvod existence. Spolu s klubem skončí i mnoho jeho kulturních a společenských aktivit, například podzimní setkání scifistů Avalon speciál i občasné Večery fantazie. "Skončím také s podporováním nově vznikajícího chotěbořského festivalu začínajících autorů Literární Vysočina a jejího sborníku Dílna Vysočiny. Rovněž i s dalšími snahami ve smyslu podpory kultury v Chotěboři. Je mi skutečně líto," zdůraznil Pravda. Podrobné vyjádření Václava Pravdy pro náš list je vpravo. (22.3.)


Ing. Václav Pravda: Festival Fantazie – epilog?

Vracím se k článku RNDr. Petrlíkové ohledně nedostupnosti ubytovny OA pro tradiční mezinárodní Festival Fantazie, který přináší poučení a zábavu stovkám mladých lidí z celé republiky. Pokouším se reagovat pouze na argumenty v článku uvedené, na širší souvislosti podobného přístupu a dopadu na Chotěboř dnes i v budoucnosti se podívám později.
1. Festival a vliv nedostatku ubytování: Účast na festivalu v roce 2003 klesla pod vlivem nedostatku ubytování o 300 osob oproti roku 2002, přestože jsme nadále zlepšili a na dvojnásobek prodloužili program, rozšířili o filmový festival a výrazně zintenzivnili propagaci. Provedený průzkum jednoznačně vypovídá o důvodu – nedostupnost internátu a nepoužitelnost náhradního řešení dopravou do jiných ubytovacích míst (HB). Nedostupnost tradičního ubytování v jednom jediném roce vedla již k zániku brněnského Draconu (17 ročníků) s cca 800 účastníky, postupně k zániku Bohemiaconu (8 ročníků) s cca 1000 účastníky a dalších podobných akcí, naše obava je tedy velmi reálná. Mj. to, že propad návštěvnosti (nejde jen přímo o ubytované v OA, ale i celé velké skupiny fanoušků navázané na neubytované osobnosti) nebyl větší a festival přežil tuto ránu, dokládá jeho životaschopnost.
2. Polemika v novinách - K polemice v novinách jsem přistoupil v loňském roce pod tlakem ohrožení Festivalu Fantazie. Veškerá jednání jsme vždy vedli prostřednictvím hospodářky OA a VOŠ (ředitelka kromě krátké diskuse o ceně připravenou smlouvu jen podepisovala), ale v roce 2003 jednání nebyla z obou stran dostatečně intenzivní a OA na poslední chvíli odřekla ubytování, z našeho pohledu bez opravdového důvodu. Po neúspěšném pokusu situaci vyřešit jsem musel přistoupit k zoufalému pokusu zachránit festival prostřednictvím veřejného upozornění na přístup OA a VOŠ. Tím jsme ztratili i možnost podpory Krajského úřadu, kterého se naše kritika dotkla.
3. Řešení problému: K řešení problému polemika v novinách jistě nepovede, my už ale neřešíme problém, protože jakékoliv řešení bylo OA odmítnuto, pouze poukazujeme na to, jaká je situace v oblasti kultury v Chotěboři a přístup jedné konkrétní osoby, která brání rozvoji významného festivalu. Paní ředitelka osobní jednání výslovně odmítla již v říjnu e-mailem i telefonicky, jednání na krajském úřadě rovněž a opět nikam nevedlo, přímluva předsedy Asociace OA nepomohla a můj článek je jen zoufalým výkřikem a reakcí na nepravdivé vyjádření paní ředitelky: “Ráda bych jim vyhověla, ale opravdu to nejde, protože firmy chtějí začít hned na začátku prázdnin.” Pokud by toto vyjádření bylo pravdivé, jistě by v zájmu školy bylo alespoň se pokusit najít řešení a jednat o možnostech. To, že jde jen o alibistické prohlášení a výsměch pořadatelům, je z okolností více než zřejmé.

4. Zviditelnění, neschopnost: Jako hlavní organizátor mnoha akcí pro stovky lidí, webmaster několika živých stránek, aktivní a známý v Československém Fandomu po celé republice a na Slovensku, vydavatel fanouškovského časopisu atd., se opravdu nepotřebuji tímto způsobem zviditelňovat. Obvinění z neschopnosti snad ani nemusím dále vyvracet, vzhledem k všestranné náročnosti všech uvedených aktivit a k oceněním za ně získaným, a nemusím ani uvádět své nynější úspěchy na poli pracovním nebo dříve i sportovním.
5. “Fakta”: Pokud by ve vyhlášení tendru na rekonstrukci bylo datum rekonstrukce přizpůsobeno festivalu, jistě by se nestalo, že by rekonstrukci firmy odmítly a rekonstrukci nestihly. Rekonstrukce má podle informace paní ředitelky začít 30.6., přípravné práce již 24.6. Přitom škola se nejvíce odvolává na obavu ze zkrácení školního roku při případném protažení rekonstrukce. Podle zmíněných termínů ale tedy bude školní rok o týden zkrácen, nebo budou přípravné práce udělány tak, aby internát mohl být v provozu až do 30.6. Jde tedy o pouhé 2 dny rekonstrukčních prací, o které by byla rekonstrukce posunuta. Věříme, že přípravné práce lze uzpůsobit tak, aby ve dnech 2.-6.7. (svátky vycházejí na pondělí a úterý) mohl internát hostit účastníky festivalu. Například navážení materiálu, měření i bourání vchodu do internátu (je součástí rekonstrukce) může probíhat v prvním týdnu bez většího omezení ubytování. Internát má více vchodů i prostory pro uložení materiálu. Je to pouze otázka smlouvy, organizace ve firmě a případného navýšení nákladů na práci o jednom víkendu nebo nákladů na jednoho pracovníka navíc, které by se daly pokrýt z výnosu festivalu pro OA. V našich možnostech je i přímá platba dodavateli za zintenzivnění prací, kdyby škola v zájmu festivalu a svých budoucích zisků přistoupila na symbolickou cenu ubytování.
Situace by přitom měla letos být lepší - po loňské rekonstrukci (zvládnuté v klidu a včas) je jistě znám stav rozvodů, také rekonstrukce kotelny byla jistě náročnější, než bude zbourání a úprava vchodu. Nejsem si jistý, zda byla odstraněna původní slabina - jednotný uzávěr vody pro celou školu i obě budovy internátu, ale i kdyby ne (což bych pokládal za chybu projektu rekonstrukce), stale to není důvod opomenout zmíněné možnosti. Co je ovšem důležitější, paní ředitelka opět nereaguje na otázku úklidu. Loni si škola na úklid vyhradila dva týdny práce. V těchto dvou týdnech svépomocí uklízeli zaměstnanci školy internát a školu. Paní ředitelka v článku uvádí 1 týden, ovšem v mém jednání s KÚ zazněly opět týdny dva jen na úklid. Nabízeli jsme pro letošek fyzickou pomoc části členů klubu a pomocníků (cca 20 mladých lidí) s úklidem, takže by úklid šlo stihnout za 2-3 dny (můžeme pracovat i o víkendu). Byli jsme odmítnuti. Stačilo jen málo a přesto ředitelka a KÚ nechtějí to málo udělat.
6. Zisk Eurocon: Opravdu by mě zajímalo účetnictví OA. Za ubytování na 4 noci jsme zaplatili 55.000. -5.000 za vyprání povlečení, -3.000 za elektřinu, vodu a plyn (měřeno dle spotřeby 400 lidí v ZŠ Smetanova), -6.000 za službu 2 osob na internátu přes den. Celkem 41.000 hrubý zisk. Dále pronájem školy 27.000 -3.000 za vodu a elektřinu, -3.000 za mzdu školníka. Celkem 21.000 hrubý zisk. Dále za stravování jsme zaplatili 84.000, při ceně celodenního jídla 135 Kč jde o cca 620 celodenních jídel (155 denně). Neznám přesné náklady, nicméně jsem byl osobně přítomen rozhovoru s vedoucí kuchyně, kde cenu oběda vyčíslila na 19 Kč a nějaké halíře. Budu-li počítat náklady na oběd i večeři i snídani stejné, dostanu se na 60 Kč. To je -37.000. Plat možná 4 kuchařek za 4 dny cca -12.000. Energie a voda jen odhad -5.000. Celkem tedy odhad hrubého zisku cca 30.000. HRUBÝ ZISK z Euroconu odhaduji proto na cca 90.000, možná o něco méně.
7. Plán zisku: Nyní je Festival Fantazie 10denní a počet strávníků neustále roste, počítám proto při současných cenách zisk z ubytování na 125.000, zisk ze stravování 300 osob na 130.000. Plus případně cca 30.000 zisk za pronájem OA pro program nebo ubytování ve spacáku. HRUBÝ ZISK Obchodní Akademie a VOŠ z Festivalu Fantazie v budoucnu odhaduji na cca 250 tisíc ročně. Abychom ale dosáhli této plné kapacity, je nutná podpora rozvoje festivalu a ne jeho likvidace. Pro svou argumentaci jsem použil částku 150.000 Kč, což je odhad hrubého zisku za ne zcela plný internát po 9 nocí a stravování cca 200 lidí po dobu hlavních 4 dní, tedy reálný odhad Festivalu Fantazie 2004.
Skončí Festival Fantazie? Situace je zejména vinou nedostupnosti internátu OA taková, že po loňské ztrátě (pokryté ještě zbytkem z Euroconu) zvažujeme další pokračování festivalu. Musíme počítat s dalším úpadkem účasti (a tedy příjmu) pod vlivem opětovné nedostupnosti OA a pod vlivem poškozené image festivalu. K pořádání festivalu nás vede prakticky jen zápal a pokud zápal ztratíme v zápase s nezájmem a naschvály, pokud se letos festival ocitne opět ve ztrátě, prostě příští rok nebude a než ho něco nahradí (pokud vůbec, kvůli odstrašujícímu přístupu OA), uplyne mnoho let. Pokud má být Chotěboř místem zajímavým pro občany, podnikatele, investory, turisty, pokud má mít projekty přitahující peníze z různých grantů a strukturálních fondů, potřebuje podobné aktivity jako je náš festival, potřebuje kulturní a sportovní organizace, potřebuje nadšené mladé dobrovolníky a lidi, kteří se i z Prahy a Brna budou vracet, aby rodnému městu pomohli. Nepotřebuje ovšem lidi, kteří nehnou ani prstem, aby podobným záslužným aktivitám pomohli a naopak z osobních důvodů aktivitám ostatních škodí.

(22.3.)

Mini blog Harryho pána: Tři andělé pro Radůzu s garmoškou

Zpěvačce Radůze nadělila v sobotu Akademie populární hudby hned tři Zlaté anděly (Recenzi jejího CD od Ondřeje Pravdy najdete zde). Takže jsem si přitom, nedivte se, vzpomněl na to, jak ji 10 tisíc posluchačů před pěti léty vypískalo (já mezi nimi), když ji jakýsi hudební ignorant poslal na jeviště Hokejové arény v Praze coby předzpěvačku britského multiinstrumentalisty Mika Oldfielda. Všichni byli nažhavení na jeho elektrické kytary a tubulární zvony, když tu vyběhla malá černovláska s garmoškou a začala pět jasným hlasem nyvé písně, mezi nimi i dumky od Nataši mezi Donem a Volhou. Po čtvrthodině se zvedla bouře nevole... Nu což, řekl jsem si před TV bednou, asi na sobě hodně zapracovala. Ale jedno je mi divné. Proč jí Akademie dala i cenu v kategorii Objev roku, když jsme onu mladou dámu vyhnali z jeviště už 24.7.1999 ?  (21.3.)

SOUT má přes 130 přihlášek

Střední odborné učiliště technické v Chotěboři má v nabídce tři čtyřleté studijní obory, z toho jeden je nově povolený Operátor dřevařské a nábytkářské výroby. Dále nabízí tři tříleté strojírenské obory a jeden dvouletý, čtyři tříleté stavební obory a dva tříleté elektroobory. Navíc ještě dva nástavbové obory. Zájem o ně se více méně nemění. Jak řekl ředitel školy František Hruška, mají přes 130 přihlášek. Nejvíce žáků se hlásí na tříletý obor truhlář. Některé obory však otevřít pro nedostatek zájmu nelze. Škola neotvírá ani obor obráběč kovů, uchazeči dávají přednost oboru zámečník, který má příbuzné osnovy. O obor zedník není zájem už několik let. Objevily se sice asi dvě přihlášky, ale s tím obor nelze otevřít. Do dvouletého a tříletých strojírenských oborů uchazeče rozdělují na základě jejich výsledků na základní nebo zvláštní škole.  (20.3.)

Zlatý erb pro Ždírec

Ždírec nad Doubravou získal v soutěži webových stránek měst a obcí Vysočiny Zlatý erb za objednávku obědů ve školní jídelně prostřednictvím internetu. Místostarostu Jiřího Pavlíčka zpovídá Právo zde a vy se tam dozvíte mj. o plánovaných vylepšeních webu města. (21.3.)

Mariáš ve Vepříkově s překvapením

Příští sobotu 27.3. začíná od 9 h v místní hospodě 1. kolo 5. ročníku Vepříkovského mariáše, pořádaného SDH Vepříkov. Prezentace od 8:30. Pro účastníky turnaje je připraveno překvapení. Srdečně zvou pořadatelé.
(20.3.)

Jídelní lístek nebyl kvůli útoku viru

Náš poštovní server u Czechia.com, na který nám přicházejí vaše maily a tedy i jídelní lístek Na Růžku, nebyl v pátek od půlnoci v provozu. Nefunkčnost byla způsobena e-mailovým útokem, kdy na server přišlo několik desítek tisíc e-mailů. Administrátoři Czechia.com tedy zablokovali domény a IP adresy, ze kterých e-maily chodily. Po stabilizaci serveru byly postupně všechny e-maily doručeny ze záložních mailserverů, ale to už bylo před polednem, takže k uveřejnění jídelního lístku už nedošlo. Omlouváme se.
(19.3.)

Slavit se tu 1.5. nebude

Prvomájový vstup ČR do Evropské unie Chotěboř ohňostrojem neoslaví. "Radní nám to totiž neschválili s tím, že to není nic trvalého. Raději by chtěli nasvítit kapli Povýšení Svatého Kříže," oznámil místostarosta Milan Linhart. Město původně uvažovalo, že právě rachejtlemi vstup do EU oslaví. Pro tuto příležitost si vyčlenilo 20 tisíc. I proto nedělalo silvestrovský ohňostroj. Dokonce mělo vysvětlení euroskeptikům. Ti by tak mohli oslavit čarodějnice, které se pojí s posledním dubnem.  (19.3.)

Rekord v Přibyslavi: 23o nebo 21o?

Ve čtvrtek 18.3. ve 14:30 naměřili meteorologové na stanici Českého hydrometeorologického ústavu v Přibyslavi 23°C. Podle tamní radnice by se zřejmě mohlo jednat o teplotní rekord pro Přibyslav v tomto období. Tolik zpráva z dnešní MF Dnes. Ale dnešní Právo uvádí něco jiného: Teplotní rekord zaznamenali ve čtvrtek na meteorologické stanici v PřibyslaviHřištích. Slunce vyhnalo ve 14.00 hodin rtuť teploměru na 21°C. Překonalo tím teplotu, která byla dosažena 18. března 1961. Tehdy bylo naměřeno 17°C.
(19.3.)

Máme tu jaro a sníh je pryč

Od počátku týdne, kdy razantně nastoupilo jaro s krásným slunečním počasím, zmizel během čtyř dnů velmi rychle sníh a jsou už jenom malé zbytky. Slunce by mělo dostat diplom od technických služeb města... (i naše bohem a jimi polozapomenutá ulice je už bez sněhu).
(18.3.)

Poutníci křtili v Chotěboři CD

Stručnou informaci o koncertu Poutníků v Chotěboři přináší Jana Tomášková v naší rubrice Radniční okénko i s fotkami. Najdete tam též fotky z Miss Aerobik Tour.
(18.3.)

Úspěch dechovky ZUŠ Chotěboř

Ve čtvrtek 18.3. se konalo v divadelním sále v Pelhřimově krajské kolo soutěže základních uměleckých škol v oboru dechové orchestry. Dechový orchestr mladých při ZUŠ Chotěboř, řízený Aloisem Štěrbou a Milanem Mocem obsadil po vynikajícím výkonu 1.místo s postupem do ústředního kola konaného koncem dubna v Litvínově. Další informace budou včetně fotografií umístěné na www stránkách ZUŠ Chotěboř v nejbližší době.  (18.3.)

Poznámka pod čáru ponoru: Je to v lidech, ne ve psech!

Jaro vítej !!! Ano, už vystrkuje svoje sluníčkový kukadla, den ode dne krásnější. Souhlasím s autorem níže .. bobky jsou psí ...ale za ně přece žádnej pesan nemůže, to je přirozený koloběh života, ale ty "bobky" jsou věcí jeho páníčka .. jako je jeho právě ten pesan !!! Je-li tedy pesan páníčkův ...a všichni to tak tvrdíme .. to je náš pes !! ... tedy i ty bobíky jsou naše !!! Co dělat, aby páníček nebyl "prase" ??? musí po svém miláčkovi to nadělení uklidit ... jako správný hospodář si pěkně chránit svůj majetek a naložit s ním patřičným způsobem !!! A stačí k tomu málo ... velmi málo ... mít jen s sebou v kapse jeden ten šustivej pytlík od nákupu housek či rohlíků !!! a jako v rukavičce sebrat a uklidit. Ale nedá mi to ... musím to říct ... hovno je ekologický !!! ale co ty kapající oleje pod motory aut v Severní ulici a ve všech jinejch .. jo tady si příroda přijde na to svý !!!
JE TO V LIDECH ... NE VE PSECH !!!
Šedivej vlk. (Redakci je známa osoba autora.)

(1
8.3.)

Chotěboř na Sportovci Vysočiny
sportvysoč03.jpg (20082 bytes)
Snímkem se ještě vracíme k vyhlášení soutěže Sportovec Vysočiny 2003, o kterém jsme přinesli zprávu níže. Na snímku vidíte Chotěbořskou delegaci. Zleva Pavel Hejtmánek, předseda TJ CHS, Bohuslav Šilhán, nestor chotěbořských sportovců a dodnes aktivní stolní tenista, Radek Meloun s cenou Počin roku, Pavel Halama s Cenou čtenářské ankety pro jednotlivce a karatisté Radek Nedbal a Pavel Sokol. Rozhovor s Pavlem Halamou je zde.   (18.3.)

6. Chotěbořská koule

Oddíl volejbalu TJ CHS uspořádá v sobotu 29. května od 8.30 hodin na volejbalových kurtech 6. ročník populárního míčového sedmiboje mužských dvojic s názvem Chotěbořská koule. Sedmiboj zahrnuje čtyřhry ve volejbale, tenise, nohejbale a stolním tenise a penalty v házené, košíkové a fotbale. Startovné za dvojici činí 250 korun. Od 1. dubna přijímá přihlášky Ondřej Pravda, TMB 603 794 407 nebo TB 569 624 370, e- mail: o.pravda@post.cz nebo osobně.
Harryho pozn.: Noviny Vysočiny opět uvádějí mail na Ondru chybně, s třemi mezerami navíc, takže kdo bude mailovat podle nich, nedomailuje se... Jsem opravdu zvědav, kdy už se tam naučí, jak se internetové adresy píší. Už to začíná být ostuda...
(18.3.)

Uznání od Ondřeje Neffa těší dvojnásob

Jirka Uttendorfský to telefonoval mému pánovi dnes v poledne. První osobnost českého internetu a vydavatel prvního českého internetového listu Neviditelný pes Ondřej Neff dnes uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny adresu našich novin jako svůj tip na internetové stránky. Takové uznání z úst odborníka rozhodně potěší. Děkujeme panu Neffovi, od něj to těší dvojnásob...   (17.3.)

Ondřej Neffharry_neff1.jpg (22542 bytes)harry_neff2.jpg (20941 bytes)

ONDŘEJ NEFF (59). Provozuje nejdéle existující internetový magazín Neviditelný pes.cz (od roku 1996). K internetu se poprvé dostal na srazu příznivců sci-fi Bohemia Conu. Pomohl uvést na svět i jiné tehdy vznikající magazíny - Svět Namodro (viz Daniel Dočekal) a Britskelisty.cz. Ondřej Neff pracuje nepřetržitě jako publicista a v poslední době se věnuje digitální fotografii - Digineff.cz.
Jeho tipy:
www.viry.cz - stránky o virech a o tom, jak proti nim bojovat. Aktuální - to, co se dnes děje na internetu, je úplně šílené
www.harry.cz - líbí se mi nadšení, se kterým se autor věnuje Chotěbořskému Courieru a svému psovi Harrymu

Harryho pozn.: Rozhovor s Ondřejem Neffem na serveru Lupa.cz je zde.


JARO VÍTEJ !
Karel Petržílek ml.
Vážení spoluosadníci ! Tak jsme se konečně dočkali ! Zima už snad bere definitivně “ kramle ”, ptáci za okny řvou víc a mnohdy i lépe než zlatá slavice, sníh je fuč … No jo ! Sníh je fuč, ale co to tu po něm kurňa zbylo !? “ Dyť ” to má být jen zmrzlá voda ! Ano je to tak. Hádáte správně ! Konečně nadešel čas, kdy můžeme znovu ustrnout a v plné kráse obdivovat a žasnout nad nezabalenými dárečky, které nám v uplynulých měsících zcela nezištně a bez nároku na odměnu chystali naši “ místní pejskaři ” a jejich čtyřnozí mazlíčci. Za ranního šera, za večerního soumraku, ti otrlejší i za denního svitu kladli bok po boku do bílé sněhové přikrývky své ingredience. A teď nadešel jejich “ velký den ”, kdy nás mohou znovu ohromit nevídaným množstvím, velikostmi, tvary, nepřebernou škálou barev, … Ptáte se čeho ? “ Vo co tu u všech všudy GO ? ” No přeci psích hovínek, psinců, bobků, extrementů, sra… a co já vím, jaký se tomu svinstvu dají dát ještě jiný publikovatelný jména ! Tfuj tajxl !!! Fakt je, že jsou všude !!!
Při každodenní cestě Severní ulicí si připadám jako slavný dobrodruh Indiana Jones, kdy každý chybný krok může být pro člověka osudný. Při pomyšlení, že si naši “malí draci ” vyrazí hrát kolem baráku mívám částečné zástavy srdce, vytřeštěný pohled a vyplažený jazyk. Trnu hrůzou, že odhalí tento přírodní produkt jako vhodný stavební materiál a nebo ho začnou nosit domů jako ekologickou náhražku modelíny.
No to je situace ! Marně se pokouším proniknout do myšlení a mentality “ pejskařů ”. S napětím vždy očekávám, jakou zvolí po vykonané potřebě technologii při likvidaci “nechtěného překvápka ”, ale v naprosté většině případů zůstávají ruce dál v kapsičkách, v duchu pochválí pejsánka, že to “ udržel ” až na druhý konec ulice a se zasněným, nepřítomným pohledem upřeným do nikam pomalu odchází. V takové chvíli mě hřeje snad už jen pocit, že vedle psího bobku neleží jeho větší bratříček, výsledek toho, jak svým mazlíčkům pomáhají někteří usilovně tlačit. Což sami uznáte je útěcha poněkud chabá.
Závěrem nezbývá než doufat, že se vědcům při vývoji např. nových léků podaří jako vedlejší produkt odhalit postup chemické přeměny tohoto “ hnědého páchnoucího zlata ” na ryzí kov, a nebo že s novou módní vlnou začnou doma lidé místo psů chovat třeba prašivý chřestýše, protože ti se nemusí venčit. S pozdravem “ bobkům zmar ”
P.S.: Za domácí úkol se zkuste zamyslet nad tím, proč na sídlištích “ na husto ” chumelí a prší z balkónů a oken uslintaný smradlavý vajgly.

Harryho pozn.: Moje panička, jakmile sleze sníh, vezme hrabičky a všechno co jsem za zimu na zahradě nadělal, posbírá za mého přihlížení do kbelíku. Pomoci ji nemohu, packy psů na to nejsou...

Turistický web Vysočiny

Na adrese http://extranet.kr-vysocina.cz/turista/ jsou nové internetové stránky, které v těchto dnech spustil Krajský úřad. Návštěvníci na nich najdou kulturní, společenské i sportovní akce, tipy na výlety nebo přehled ubytovacích zařízení v regionu. Webové stránky se budou stále doplňovat a rozšiřovat; do léta by měly přibýt i zkrácené cizojazyčné verze. Turistický portál funguje jako rozcestník, který soustřeďuje základní informace a který zájemce přesměruje na konkrétní webové stránky, například měst nebo turistických zařízení. Stránky mimo jiné obsahují stručný přehled měst kraje, památek, muzeí, galerií a divadel, včetně kontaktů na informační centra a nabízejí přes čtyři desítky tipů na výlety v regionu. V databázi ubytování své služby nabízí více než osmdesát podnikatelů.
(16.3.)

Skibus se osvědčil, bude cyklobus

Speciální autobus, který letos poprvé vozil lyžaře z Pardubic a Chotěboře a okolí na hlinecké sjezdovky, se podle firmy Connex, jež ho provozovala, osvědčil. „Zkušenost pro příští rok říká, že skibus bude určitě jezdit v sobotu, a asi i v pátek,“ uvedl ředitel firmy Poláček. Malý zájem ale byl o dopravu z Chotěboře, kde místní v letošní na sníh bohaté zimě zřejmě využívali tamní svahy. Ještě než koncem roku napadne nový sníh, zahájí Connex v polovině května jízdy cyklobusu do Železných hor. Speciální autobus upravený k přepravě kol uvnitř vozu pojme devětadvacet lidí a sedmadvacet kol.
(16.3.)

Kráter na Marsu barevně

Barevné panorama kráteru Bonneville, na jehož okraj dorazil rover Spirit, najdete zde. Máte-li dobré připojení na internet, zvolte si tam rozlišení Medium Image. V levé části vzadu výrazně svítí tepelný štít sondy, který tam dopadl při přistávání. Vpravo vzadu na snímku jsou hory, k nimž asi rover dále pojede. Snímek kráteru a jeho okolí z družice Marsu je zde (kráter je tam v pravé části snímku).
(16.3.)

aerobik0304a.jpg (23973 bytes)
Část poroty a někteří soutěžící s pořadateli
Foto: Jana Tomášková

<< Úspěšný Aerobic Tour

Soutěž MISS AEROBIK TOUR 2004 proběhla v neděli 14. března 2004 ve Sportovní hale TJ. Cvičilo se v pěti kategoriích podle vítězek MISS AEROBIK 2003, podle chotěbořské Jany Schwarzové,která je vítězkou MISS JUNIOR 2003 , dále předcvičoval taneční mistr Yemi Ad. Celou soutěž moderoval pan Petr Salava. V porotě zasedal starosta města ing. Tomáš Škaryd, sponzoři a další pořadatelé akce. Přítomno bylo kolem 600 osob (soutěžící a diváci). Poděkování za perfektně zorganizovanou akci patří Blance Lorencové, Jarce Křivské, celému pořadatelskému kolektivu SK Buttula a velice pracovité a objektivní porotě. Mezi vítězi jednotlivých kategorií byly Chotěbořačky Petra Kosinová, Lucie Kolářová a Jarka Křivská.
Další foto z akce a Výsledková listina jsou zde.

(16.3.)


V pondělí 15.3. v poledne jsme v celé ČR vzpomínali po tři minuty památky obětí teroristů z Madridu (Evropská Unie též).
Měli bychom si přitom položit otázku, zda příliš demokratický přístup k terorismu je to pravé pro zachování naší civilizace.
Zatím to za nás činí Ondřej Neff na hlavní straně pondělního Neviditelného psa (Dva a půl let poté).


Pavel Halama a Radek Meloun vyhlášeni Sportovci Vysočiny 2003  >>

V Pelhřimově ve čtvrtek večer proběhlo slavnostní vyhodnocení ankety o Sportovce Vysočiny 2003. Po zhruba tříhodinové show stanul v nejprestižnější z devíti kategorií na nejvyšším stupni jihlavský tenista Leoš Friedl. V soutěži, která byla zorganizována pro čtenáře regionálních periodik, triumfoval chotěbořský karatista Pavel Halama. Svou oddanost bojovému sportu demonstroval i na pódiu. "V klubu trénujeme dvakrát týdně, já se snažím pětkrát. Za tímto účelem jsem si doma posunul lustr v obýváku a na jeho místo zavěsil karatistický pytel." Letos se premiérově vyhlašoval sportovní počin roku. Potlesk zaplněného sálu patřil Radku Melounovi z Chotěboře, který při závodech poskytl v lese první pomoc krvácejícímu závodníkovi.
Přehled vítězů: Čtenářské ankety: - jednotlivec: 1. Pavel Halama (MSKA Chotěboř), - kolektiv: Roman Vostál a Martina Kautská (rokenrol). Odborná ocenění - zdravotně postižený sportovec: Aleš Bidlas (boccia, Pelhřimov), mládež do 15 let: Petr Kuta (lyžování, Krajský svaz lyžařů Vysočina), dospělí: Leoš Friedl (tenis, Jihlava), senioři: Miroslav Krechler (rafting, Jihlava), kolektiv: Axis Jihlava (klub plavání), trenér roku: Petr Juda (volejbal, Velké Meziříčí), Počin roku: Radek Meloun (SK Chotěboř- orient.běh).
(13.3.)

sportvysoč2003.jpg (18529 bytes)
Člen a reprezentant oddílu Moderního sportovního karate Chotěboř Pavel Halama se umístil na 1.místě v kategorii Čtenářská anketa - jednotlivci. Oddíl na slavnostním vyhlášení zastupovali (zleva) vedoucí oddílu Pavel Sokol, vítěz anket Pavel Halama, Radek Nedbal a zakladatel oddílu Radek Klabeneš.

Pavel Halama i Radek Meloun byli v lednu vyhodnoceni mezi Sportovci Chotěboře 2003.

Konec sezóny se blíží

Jaro už klepe na dveře, do jeho astronomického začátku už zbývá jen pár dní. Na rázu počasí je to znát, nicméně v sobotu bylo na svatoannenské sjezdovce ještě stále dost sněhu pro dobré lyžování. O ně byl ale v posledních dnech poměrně malý zájem, proto od pondělí už budou muset všichni zbývající milovníci sjezdového lyžování šlapat po svých. Lyžařský vlek pojede v neděli 14. března v této sezóně naposledy !!! Podrobná zpráva hodnotící uplynulou sezónu bude brzy! Richard Macků.  (13.3.)


Echo č. 2 je na webu

Chotěbořské Echo č.2 si již můžete prohlédnout a přečíst na webu města zde. Musíte mít ovšem prohlížeč Acrobat Reader, ten je ale k mání zdarma (lze jej stáhnout z internetu nebo z CD počítačových časopisů). Soubor PDF Echa má velikost 2,2 MB. Webová mutace Chotěbořského Echa bývá na internet umístěna dva týdny poté, co vyjde papírové vydání. (13.3.)

Záhada na Marsu vysvětlena, ale hned se našla další - UFO

Níže vpravo jsme uvedli zprávu na Marsu je zajíček. Záhada pohybujícího se "zajíčka" byla vysvětlena, jedná se podle NASA o lehký kousek odtržený při přistávání od sondy, kterým pohybuje vítr. Ale hned nato se objevila záhada další, zrovna když kamera sondy Spirit zabírala oblohu, přelétl po ní neznámý objekt, zanechávající stopu, foto viz zde. Rover Spirit již dojel po 300 metrové cestě k blízkému kráteru Bonneville a nakoukla do něj. Kráter má průměr 200 m a vědci jsou překvapeni, že tam není kamení ani jiné struktury. Na snímku vás zaujme svítící bod vzadu vlevo, je to údajně část brzdícího motoru sondy, oddělená při přistání.
(1
3.3.)

Uvidíme pět planet současně

Ve sluneční soustavě je devět planet. Na jedné z nich žijeme, takže na obloze jich můžeme sledovat přirozeně jen osm. Jen pět z nich je natolik jasných, že je můžeme spatřit i bez použití dalekohledu. Jedná se o planety Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Zbývající tři - Uran, Neptun a Pluto - jsou již velmi daleko od Slunce a odrážejí zpět k Zemi jen malé množství slunečních paprsků. Mimořádně budeme moci v příštích týdnech vidět všech pět planet najednou, ale budeme muset pod oblohu přijít večer hned za soumraku, protože Merkur zapadá brzy po západu Slunce. Zatímco nejníže nad západem bude planeta Merkur, západnímu večernímu nebi bude vévodit Venuše. Jupiter najdeme zvečera na východě. Vysoko nad jižním obzorem bude svítit Saturn a také Mars. Podrobnosti jsou zde.
(13.3.)

Příspěvky pro neziskové organizace

Upozorňujeme neziskové organizace, které žádaly o finanční příspěvek města z rozpočtu na rok 2004, že Rada města během měsíce února a ledna schválila poskytnuté příspěvky (viz usnesení Rady v tomto a zejména v únorovém čísle, případně na webových stránkách města). Příspěvky nad 50 tisíc korun bude schvalovat zastupitelstvo 22. března. Příspěvky sportovním oddílům bude rada města schvalovat až na základě doporučení sportovní komise. Žádáme žadatele, aby se dostavili k podpisu smlouvy do kanceláře místostarosty. Předchozí telefonická domluva je nutná! Tel.č. 569 641 103, mobil 606 618 931. S sebou si přineste razítko, potvrzení o registraci organizace, IČ a číslo bankovního účtu. Žadatel musí doložit, že vede účetnictví, na jakou konkrétní akci či věc příspěvek žádá a oprávnění podpisovat smlouvy jménem žádající organizace (statutární orgán). O poskytnutém příspěvku pak musí vést oddělenou účetní evidenci a nejpozději do 31.ledna 2005 doložit účetními doklady čerpání příspěvku. Žádosti na rok 2005 se budou přijímat nejpozději do 31. října 2004.
Milan Linhart, místostarosta.
(12.3.)

NATE čelí nedostatku strojařů

Na nedostatek kvalitních strojařů si dlouhodobě stěžuje většina strojírenských podniků v kraji. Podle ředitele chotěbořské a.s. NATE Petra Papouška chybí hlavně obráběči pro počítačem řízená centra, ze středoškolských odborníků projektanti, technologové a vysokoškolsky vzdělaní konstruktéři. Řekl to pro dnešní MF Dnes. Podnik proto finančně motivuje nastupující pracovníky, zaměstnancům platí jazykové kurzy, chystá se zavést příspěvek na bydlení a rozšířit stipendia.
(13.3.)

schod0304.jpg (79119 bytes)
SCHOD zpívá závěrečnou píseň za potlesku diváků
Zleva: Jarda Stehno, Jarda Uchytil, Ivana Kozubová, Vašek Chalupa, Milan Knob a Jirka Pejchar.
Foto: Jana Tomášková

<< Úspěšná Generálka

Do posledního místa zaplněný sál kina (musely být ještě přineseny židle) shlédl ve středu večer divadelní hru Generálka od Jiřího Hubače v podání zdejšího ochotnického spolku SCHOD. Diváci přijali s nadšením výkony hlavních protagonistů Vaška Chalupy v roli Napoleona a režisérky Ivany Kozubové v roli Josefiny, jakož i dalších herců. Hra byla přerušována častým potleskem a záverečná děkovačka neměla konce, když herci nejprve zpívali závěrečnou píseň za skandovaného potlesku a poté je obecenstvo nechtělo propustit z jeviště. Za pozornost stojí, že hudbu k písním a hudbu scénickou složil ředitel zdejší ZUŠ Milan Moc. Mezi diváky byli také představitelé našeho města, které zdejší ochotníky dlouhodobě podporuje.
(12.3.)

Zdraží se nám opět voda

Cena vody na Havlíčkobrodsku se od dubna zvedne o 4,5%. Odběratelé společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Havlíčkův Brod za metr krychlový zaplatí 39,40 Kč, což bude proti březnu o 1,70 Kč více. Podle ředitele Jana Kadlece se ceny upravují každročně. Vodné za jeden kubík se zvýší o 1,1 % na 23,10 koruny, stočné stoupne o 9,8 % na 16,30 Kč. Mno, co pamatuju, můj pán se vody nenapil a ji nepiju celou zimu, chutná mi sníh... (12.3.)

Řidiči končí v příkopech, vytahují je hasiči

V úterý zasahovala jednotka Požární Stanice Chotěboř výhradně u dopravních nehod v Libici nad Doubravou, ve Svinném a v Nové Vsi u Chotěboře. Vždy byla nutná technická pomoc při vyproštění motorových vozidel z příkopů.
(11.3.)

Na invalidy nezbylo

Stěžuje si v Právu představitel organizace Štefan Job. "Potřebovali jsme jen několik tisíc na uhrazení obvyklé činnosti, ale zastupitelstvo nám je nepřiznalo. Musíme hledat jinou cestu." Celý článek je zde(12.3.)

Faraon v Praze včera, doma opět 28.5.

Tak jsme se včera vrátili z Prahy, kde jsme měli vystoupení s Přímou Linkou. To víš, že jsme z toho měli strach, aby vidláci z vesnice neudělali v hlavním ostudu. Podle ohlasu to ale dopadlo nad očekávání. Soudím podle toho, že se rýsují další nabídky. Já to osobně přisuzuji tomu, že jsme se trefili repertoarem do lidí, protože takovou muziku teď nikdo nedělá. Jinak bych chtěl oznámit, protože spousta lidí se na to ptá, v pátek 28.5. chystáme v   Hotelu U zámku další velkou akci. Přijede Přímá Linka, asi vystoupí taky SnakeBite, no a potom samozřejmě Faraon.  Ahoj, Zbyňďa Mrkvička.   (11.3.)

Na Svaté Anně asi naposledy večer

V pátek 12. března se uskuteční zřejmě poslední večerní lyžování v této zimní sezóně. Předpověď počasí už začíná nabývat jarní podoby a tak lze očekávat, že lyžování až do Josefa letos nevyjde. V sobotu započneme už devátý týden  lyžování na Svaté Anně (po odečtení jednotlivých prvozních odstávek vleku převážně z důvodu nepříznivého počasí). Podmínky jsou stále více než dobré, ráno sníh zmrzlý, přes den postupně měkne. Na svahu leží sníh jak přírodní tak částečně i technický. I když ve městě sníh rychle odtává, areál je stále v plném provozu. Lyžařský vlek je v provozu každý všední den kromě pondělí, a to od 15 do 18 hodin. O víkendu se lyžuje od 9 do 18 hodin, v pátek navíc večerní lyžování od 20 do 22. Na Svaté Anně jsou téměř nulové čekací doby. Přijďte a podpořte arál dokud je sníh - v příštím roce vám pak bude moci nabídnout kvalitnější služby.
(11.3.)

Černé vlajky visely ve středu na většině škol v kraji. První vyučovací hodina začala v mnohých třídách minutou ticha. Kantoři na Vysočině tak uctili smrt svého svitavského kolegy, kterého minulý týden ubodal během vyučování žák odborného učiliště.
Můj pán, kdysi též kantor, se k nim též připojuje a prosí všechny čtenáře o malé zamyšlení nad vzrůstající agresivitou mládeže. (10.3.)

*

Rada města zasedala: Personální audit se odkládá, Městská policie má kontrolora

V pondělí 8.3. řádně zasedla Rada města a schválila mnoho usnesení, která si komplet přečtěte na webu města zde. My pro vás vybíráme ta zajímavá: Rada města projednala komisí vybraného uchazeče na veřejnou soutěž s názvem “Projektová dokumentace silnice II/344 Chotěboř - ul. Havlíčkova” vč. chodníků a přeložek inženýrských sítí. Rada města schvaluje vybraného uchazeče, firmu DMC Havlíčkův Brod a ukládá sepsat s vybranou firmou smlouvu o dílo. Rada města projednala komisí vybraného uchazeče na veřejnou soutěž s názvem “Projektová dokumentace chodník v ulici Hromádky z Jistebnice. Chotěboř”. Rada města schvaluje vybraného uchazeče, firmu Chládek a Tintěra s.r.o., Havlíčkův Brod a ukládá sepsat s vybranou firmou smlouvu o dílo. Rada města projednala a schvaluje smlouvu o dílo s názvem “Projektová dokumentace přestavba, vestavba a přístavba domu č. p. 322 – ZUŠ v Chotěboři”. Rada města schvaluje smlouvu o dílo na zpracování podkladů pro oznámení posouzení vlivů na životní prostředí, zák. č. 100/2001 Sb. na stavbu “Průmyslová zóna v Chotěboři vč. ZTV”, v celkové částce Kč 30.000,--. Rada města projednala návrh realizace chodníků vč. PD z celkových nákladů rozpočtu pro letošní rok 2004. Rada města souhlasí s realizací následujících chodníků a PD takto: chodník ul. Krále Jana, chodník na křižovatce Krále Jana a Fominova, chodník ul. Trčků z Lípy, chodník ul. Břevnická 1583, chodník na nám. T.G.M., PD chodníku ul. Hromádky z Jistebnice, PD rekonstrukce ul. Havlíčkova – podíl s Krajem Vysočina. Rada města schvaluje neinvestiční příspěvky z výdajové skupiny 3 na činnost neziskových zájmových organizací (ostatní) pro rok 2004 v následující výši: Skauti Doubravka – Kč 10.000, Skauti Via – Kč 10.000. Rada města ruší usnesení č. 715 ze dne 3.11.2003 a schvaluje nový ceník uložení odpadů na skládce Chotěboř-Lapíkov, podle podkladu předloženého jednatelem společnosti TECHNICKÁ A LESNÍ SPRÁVA CHOTĚBOŘ s.r.o. Rada města posoudila nabídky na personální audit, nevybrala žádného uchazeče a ukládá poptávku zopakovat s cílem nalézt finančně výhodnější nabídku. Rada města neschvaluje mimořádné oddávací soboty dne 24.4.2004 a 5.6.2004. Rada města pověřuje Ing. Vladimíra Jonáše kontrolou činnosti Městské policie s odvoláním na organizační řád.
(9.3.)

Proč má Městská policie kontrolora?

Vlevo si všimnete usnesení Rady města, že "Rada města pověřuje Ing. Vladimíra Jonáše kontrolou činnosti Městské policie s odvoláním na organizační řád." Zeptali jsme se místostarosty Milana Linharta, proč to? Zde je odpověď:
"Je to naplnění našich (ne)dokonalých zákonů. Od té doby, co máme na úřadě právničku, jsme se museli hodně polepšit J .
Podle zákona o obecní policii zodpovídá za všechno starosta. Velitel nebo ředitel městské policie nemůže vůbec nic, pokud ho pan starosta něčím nepověří, tedy pokud na něj část svých pravomocí nepřenese. Tentýž zákon také stanoví nějaká pravidla kontroly. Obecně může MP kontrolovat každý zastupitel, ale je možno jmenovitě pověřit konkrétní osoby. Radní si z vlastní iniciativy mezi sebou vybrali ing. Jonáše, tak jsme na to vytvořili i samostatné usnesení, aby měl bumážku."

Děkujeme panu místostarostovi za rychlé vysvětlení.
(10.3.)

Není se čím pyšnit

Neradi uveřejňujeme: Odbor životního prostředí MěÚ v Havlíčkově Brodě spolu s MÚ v Chotěboři a ve Světlé n.S. pořádají ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem v Havlíčkově Brodě - Českomoravskou mysliveckou jednotou chovatelskou, přehlídku trofejí za myslivecký rok 2003 až 2004. Přehlídka se uskuteční 14. až 18. března 2004 U Palánů v Perknově. Podle našeho známého názoru není se čím pyšnit, páni myslivci (jen tím, že máte v parlamentu a vysokých úřadech opravdu silnou lobby), a odborům životního prostředí MěÚ to máme za zlé... Ještě vám není jasné co? No přece že myslivci celý rok krmí a pečují o zvěř jen proto, aby ji pak mohli postřílet...

Jaká je politická síla Chotěboře?

Nad touto otázkou se zamýšlí v článku na hlavní straně našeho listu místostarosta Chotěboře a odpověď může být podobná jako v jeho předchozím článku o rozpočtu města: Žádná sláva to není! (9.3.)

Pozvánka na koncert:
DETTO uvádí Poutníky !

Po čtyřech letech se v Chotěboři opět objeví legendární brněnská kapela Poutníci, kterou na podium kina Družba uvede místní kapela Detto. Koncert obou kapel pořádá DDM Junior ve spolupráci s MěÚ Chotěboř, a to 16.března t.r. v 19.30 h. Vstupné je 80,-Kč. Kapela Poutníci pokřtí v Chotěboři svoje nové  CD album "Pláč a smích". Zveme srdečně příznivce obou kapel a hudebních žánrů bluegrass a country. Mirek Boháč, Detto.
Poutníci: www.poutnici.cz
Detto: detto.aktualne.cz

(8.3.)

Řisuty nás stoply...

V úterý se střetly o postup do baráže 2. ligy HC Chotěboř s HC Řisuty (Kladno). Hosté si na nás našli recept a stopli naši další účast v hokejové baráži. Podrobnosti jsou na naší stránce Hokej
(9.3.)

Zveme vás na Miss Aerobik Tour 2004

Zveme Vás na MISS AEROBIK TOUR 2004. V neděli 14. března 2004 od 13 hodin ve sportovní hale TJ Chotěboř. Soutěže (cvičení aerobiku a konverzace s moderátorem), MISSIS aerobik sympatie (nad 35 let), MISS aerobik sympatie (18 - 35 let), MISS aerobik Junior (14- 17 let), Mini MISS aerobik ( do 10 let).
Kontakt: SK Buttula, tel. 724 022 022, 723 133 273

(8.3.)

Harryho miniweblog: Pláčou hezky, ale na špatném hrobě

Každý den nám dojde jeden či dva maily, vyprodukované odpovídacím automatem na jakémsi serveru. Tam dotiž přijde mail s naší adresou jako odesilatele a v příloze je vir. Hlídač na serveru jej nepustí dál a vrátí odesilateli varování, že rozesílá vir. No jo, ale tu adresu odesilatele si tam dává sám vir na jakémsi cizím PC a s námi to nemá nic společného. Příklad:
Sender, InterScan has detected virus(es) in your e-mail attachment. Date:   Sun, 07 Mar 2004 20:49:52 +0100. Method: Mail. From:  <a tady je naše nebo i vaše adresa>. To: jkucerova@delvita.cz. File: topseller.htm.exe. Action: clean failed - deleted. Virus: WORM_NETSKY.B.
Ano, právě tento virus umí falšovat odesilatele. Můžeme tedy jen pokrčit rameny a odeslat varování do věčných lovišť, totiž do počítačového koše. Někdy se ovšem virus splete a pošle sám sebe někomu neexistujícímu. Pak nám dojde mail:
Hi. This is the qmail-send program at email.seznam.cz. I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses. This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out. <andova@seznam.cz>: User "andova" does not exist!
Nu což, podíváme se s mým pánem na sebe, půjde to do koše taky. Takže jestli se to děje i vám, zahazujte to a mažte a čekejte spolu s námi, že serveroví správci snad jednou vezmou na vědomí, že takový automatický odpovídač je k ničemu, protože sice varuje dobře, ale na špatném hrobě, chtěl jsem říci na špatné adrese...
(8.3.)

Na Marsu je zajíček...

Na marťanské pláni vyfotila sonda Opportunity marťanského zajíčka. Najdete ho v dolní části tohoto snímku. Zvětšeninu zajíce, velkého asi 4 - 5 cm, jakož i snímek zajíčka schovávajícího se pod přistávací částí sondy zase najdete zde (kliknutím na tamní foto si jej zvětšíte). A to prosím do Apríla chybějí tři týdny a do Velikonoc ještě víc...
(8.3.)

Kytička pro paničku, paní a dívky

kyticka.gif (8354 bytes)

Tak nám zase obnovili MDŽ, takže mohu mé paničce opět poslat kytičku, ale já jako věrný pes ji mám rád celý rok, ne jen 8. března, což jí dávám najevo pečlivým olíznutím ucha.

kyticka2.gif (12708 bytes)

Jako bobtail kavalír posílám kytičku i paním a dívkám, které čtou náš list. Tak si to, holky, užijte!
(8.3.)
P.S. Kytičky se hýbou, ale jen na novějších prohlížečích. Donuťte správce vaší sítě, ať vám dá nový prohlížeč,  jsou zadarmo!

Zvítězila v Olympiádě ČJ

Vítězkou okresního kola Olympiády českého jazyka, která se konala 3. března 2004 v DDM v Havlíčkově Brodě, se stala a do krajského kola téže soutěže postupuje studentka 3. ročníku Obchodní akademie v Chotěboři Kateřina Tichá. Její úspěch je dalším z dokladů soustavné péče, kterou svým žákům věnuje profesorka českého jazyka a literatury Mgr. Dita Haráková, neboť vloni další její student – Jaroslav Uchytil (tehdy žák 2. ročníku akademie) - krajské kolo olympiády vyhrál a postoupil až do kola celorepublikového.  (8.3.)

Březen - měsíc knihy a internetu

Březen – měsíc, který se vždy pyšnil tím, že byl měsícem knihy. Lidé se s tímto označením setkávali v denním tisku, na pultech knihkupectví i v knihovnách. Tam především byly ve zvýšené míře pořádány akce pro dětské i dospělé čtenáře, kteří mají knihy rádi a přišli s námi jejich březnový svátek oslavit. V posledních letech díky rozmachu a oblibě internetu se začíná březnu přezdívat “Měsíc internetu”. Ve většině knihoven se ve svých aktivitách zaměřují pracovníci knihoven na akce s tématikou internetu. Ale chotěbořská městská knihovna se nevzdává a snaží se skloubit obojí. Oslavíme svátek knížek a připojíme špetku práce s internetem. Jak se nám to podaří mohou posoudit čtenáři a uživatelé v programu pro měsíc březen, který najdete na webu knihovny zde(5.3.)

Žádný důvod k jásotu

Tak je nadepsán článek místostarosty Milana Linharta na hlavní straně našeho listu, věnovaný rozpočtu města na rok 2004. Článek vyšel již v Chotěbořském Echu 2/04, ale pro náš list jej autor aktualizoval.
(8.3.)

Chotěboř pro Tibet

Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Lipnice nad Sázavou a Přibyslav - to jsou města, která se letos přihlásila k akci s názvem Vlajka pro Tibet. V tento den si lidé celého světa připomenou krvavé potlačení tibetského povstání ve Lhase. Vyvěšením tibetské vlajky vyjádří města solidaritu se zemí, kde jsou již 50 let porušována lidská práva, a kde je neustále násilně potlačována svoboda a touha po národní svébytnosti. Ke středečnímu datu se k akci přihlásilo 214 radnic v celé České republice. Informační systém o Tibetu provozuje občanské sdružení LUNGTA zde(5.3.)

Setkání starostů Podoubraví: Tvrdá kritika metod státní správy

Setkání starostů z Podoubraví bylo plné kritiky současného stavu státní správy. Padala tam silná slova. "V začátku 90. let sem tam přišel na úřad nějaký dopis, nějaká vyhláška," řekl k tomu starosta Ždírce n. D. Jan Martinec. Místostarosta Chotěboře Milan Linhart: "Občané okolních obcí jsou rukojmími Zastupitelstva Chotěboře. Ono, ačkoli je nevolili, rozhoduje o tom, jak dlouho budou čekat na pas, přihlášení vozidla nebo stavební povolení." Starosta Libice n. D. Jaromír Saidl: "Dostali jsme nový dotazník ministerstva zemědělství. Měl 35 stran a dalších 12 stran kvůli majetkovému hodnocení. Měl být hotov do konce ledna. Úřednici z Chotěboře, která nás měla poučit, jak to vyplňovat, ministerstvo vyškolilo jen v tom, jak to dávat do počítače!" Pondělní jednání Svazku obcí Podoubraví vyústilo v tvrdou kritiku požadavků, které se na ně sypou z nejrůznějších úřadů. Na shromáždění přišel i předseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart. Byl zděšen, jak změny ve veřejné správě a to, že v České republice není oddělena samospráva od státní správy, doslova dusí obce a města. Ty se totiž nejrůznějších přání úředníků zbavit nemohou - nejsou už nižší články, kam by rozkazy shora padaly. Podrobnosti o setkání starostů přináší dnešní Právo zde.
(3.3.)

Hokejisté opět postoupili

Hokejisté HC Chotěboř se jako vítěz přeboru Pardubicka střetli v druhém kole Kvalifikace o postup do baráže II. ligy se zástupcem přeborníka Plzeňského kraje (Rokycany odstoupily) Kaznějovem. První zápas se hrál v úterý venku, kde naši vyhráli s převahou 9:3, odveta byla ve čtvrtek 4.3. v Chotěboři a zvítězili opět naši 7:4. Takže postoupili dále a v neděli a v úterý se střetnou již o postup do baráže 2. ligy s HC Řisuty (Kladno). Podrobnosti jsou na naší stránce Hokej
(5.3.)

Nové Radniční okénko: Co bude se silnicí do Brodu?

Březnové Radniční okénko, rubriku našeho listu (která není součástí webu města jak si stále někteří myslí, ale je příspěvkem našeho listu zdejší radnici), otevírá starosta Tomáš Škaryd informací o jednáních okolo rekonstrukce důležité silnice Chotěboř - Havlíčkův Brod, kterou nám kraj již dlouho slibuje.
(3.3.)

Firma Nate se začala prosazovat

Tak se jmenuje článek v dnešním Právu zde. (3.3.)

Nový bufet a čajovna

Nové pohostinské zařízení bylo otevřeno na křižovatce na Havlíčkův Brod přímo proti stávající restauraci Čertův stolek. V budově, kterou nově postavil zdejší podnikatel a pronajal ji podnikateli vietnamskému, je od 2.3. otevřen v přízemí bufet s rychlým občerstvením a provozem od brzkého rána, v patře pak čajovna s velkým televizorem pro sledování sportovních utkání. Pití čaje samozřejmě není podmínkou, teče tam i Plzeň a Gambrinus.
(3.3.)

Pozvánka podnikatelům

Hospodářská komora pořádá příští úterý 9.3. od 13 hodin seminář pro podnikatele s názvem “Síťování firem zbytečnost, příležitost nebo nutnost” v sále stanice Hasičského záchranného sboru v Chotěboři. Cílem je seznámit podnikatele s možnostmi spolupráce v rámci podnikatelských sítí, s možnostmi čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU a dalšími aktuálními informacemi, které se týkají vstupu do EU, jako je harmonizace norem EU, zakládání podniků podle Zelené knihy, vznik informačních míst pro podnikatele, apod.
(3.3.)

Faraon měl velký úspěch, na Josefa bude v Dobkově

Kapela bratří Mrkvičků Faraon měla se svým repertoárem z 60. a 70. let v sobotu v Hotelu U zámku velký úspěch. Rádi vyřizujeme, že členové kapely (a nejsou to jen tři bratři M.) děkují všem podle ohlasu spokojeným lidem kteří navštívili sobotní zábavu. Ani netušili kdo všechno bude mít o tuhle akci zájem. Mohou ale už teď slíbit, že někdy v květnu to budou opět U zámku opakovat. Další vystoupení kapely: 10.3. jedou do Prahy vystoupit s Přímou linkou (Tomáš Linka a čtvrtý brácha Karel Mrkvička), 19.3. Josefovská zábava v Dobkově, 11.4. Velikonoční zábava Velká Losenice, 17.4. zábava v Trhové Kamenici.
(2.3.)

Čtvrtý film Velkých Vočí

Chotěbořští příznivci dobrých filmů už konečně nemusí nikam jezdit, stačí jim, když v sobotu 6.3. 2004 přijdou do kina Družba v Chotěboři. Místní Filmový klub VELKÝ VOČI zde pořádá své čtvrté filmové promítání. V 18.30 h bude uveden film Nebe nad Berlínem, který v anketě diváků, která proběhla v chotěbořském kině v průběhu prosince minulého roku, skončil jen o pár hlasů druhý za vítězným filmem Ztráta sexuální nevinnosti. Ten byl uveden na posledním promítání klubu v lednu tohoto roku. 

Bundesligu Chotěbořska vyhrál Nepy tým

Panteři, tzv. Nepy tým (podle majitele Martina Nepokoje) z Chotěboře i letos suverénně vyhrál amatérskou hokejovou ligu Chotěbořska, zvanou Bundesliga. Ta se hrála od začátku sezóny na zdejším Zimním stadioně po záštitou HC Chotěboř. Poslední utkání ze čtyř kol každý s každým  sehrálo osm mužstev na sklonku minulého týdne. Podrobnosti najdete v naší rubrice Bundesliga(2.3.)

Již se stalo příjemnou tradicí, že Filmový klub VELKÝ VOČI vám i v sobotu 6. března 2004 zpříjemní filmový večer nejen hodnotnými dárky pro vylosované diváky, ale i malou hudební lahůdkou – po skončení filmu vystoupí ve vestibulu kina zhruba ve 21 h skupina G-Point se svojí hudební směsí orgasmic rocku s prvky hip-hap-hopu. Celý večer můžete otevřít či uzavřít posezením v příjemném prostředí KinoCafé VELKÝ VOČI, které je ve vestibulu kina otevřeno již od 16 hod. Další podrobnosti na www.velkyvoci.cz(2.3.)

Máme zase potíže

Po několika týdnech, kdy to jakžtakž šlo, máme už zase potíže s přenosem souborů na internet. Celou sobotu a neděli jsme nemohli odeslat ani pitomý 30 KB soubor, a to jsme těch souborů potřebovali odeslat nejméně patnáct. Úderem 22. hodiny večer to však začíná fungovat, ale jen do rána. Takže jestli čtete tyto řádky, je to šťastná náhoda, protože server na gymnáziu nás ignorujev příjmu souborů k odeslání i v pondělí.
(1.3.)

Libice zámek koupí

Libice nad Doubravou nakonec odkoupí zchátralý zámek, který v obci stojí. Rozhodli o tom zastupitelé obce. „Dvanáct zastupitelů bylo pro, jeden se zdržel hlasování, takže do toho jdeme. Budeme si samozřejmě brát úvěr, a to rovnou větší, abychom z těch peněz zvládli i opravu střechy,“ řekl starosta Jaromír Saidl. Zámek Libické přijde na 1,65 milionu korun.
(1.3.)

Hokejisté postoupili

Hokejisté HC Chotěboř se jako vítěz přeboru Pardubicka střetli v prvním kole Kvalifikace o postup do baráže II. ligy s přeborníkem Moravskoslezského kraje Kopřivnicí. První zápas se hrál ve čtvrtek v Kopřivnici, kde domácí vyhráli 3:1, odveta byla v sobotu 28. 2. v Chotěboři a v dramatickém utkání zvítězili naši 6:1. Takže postoupili a v úterý a čtvrtek se střetnou s Kaznějověm, nasazeným místo Rokycan, které po nedostatek peněz odstoupily. Pokud by se našemu týmu povedlo vyhrát, střetne se s Řisuty (Kladno). Podrobnosti jsou na naší stránce Hokej(1.3.)

V Chotěboři nás stále ubývá

V loňském roce měla Chotěboř 1. ledna 9841 obyvatel, 31. prosince už jen 9794 obyvatel, tj. o 47 méně. Narodilo se 89 dětiček, zemřelo 97 lidí, přistěhovalo se 106, odstěhovalo 145 obyvatel. Též v roce letošním nás moc nepřibývá, jak se můžete přesvědčit v naší rubrice
Narodili se, v lednu se narodilo 5 dětí, v únoru jen děti dvě...  (1.3.)

Pozvánka na koncert a výstavu

Kruh přátel hudby vás srdečně zve na poslední abonentní koncert sezóny ve čtvrtek 11.3. od 19.30 h v sále ZUŠ. Půjde o pořad literárně hudební s názvem Bez lásky nic není. Verše Jana Skácela přednese herečka Carmen Mayerová s doprovodem Václava Kunta (flétna) a Lydie Hartelové (harfa). 
Fotografická výstava Okamžiky z Vysočiny je otevřena od 24.2. do 31.3. v ateliéru Elefant kousek pod zdejším náměstím. Autorem foto je Pavel Voňka.
(1.3.)

 

Zveme vás do divadla

Generálka - tak se jmenuje komedie předního českého současného dramatika Jiřího Hubače. Její děj se odehrává přibližně v roce 1817 na bohem i lidmi zapomenutém kousíčku pevniny uprostřed oceánu - na ostrově Sv.Heleny. Tato informace Vám napoví, o kom a o čem hra hovoří. Samozřejmě - je to francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho neveselý život ve vyhnanství. Existence většiny postav ze hry je historicky doložena a do hry se promítají i některá historicky doložená fakta o poměrech na ostrově. Avšak naprostou fikcí dramatika je postava Josefíny Pontiové, ženy z lidu, manželky bývalého vojáka, která - i přes všechny zákazy anglických žalářníků - přijela za Napoleonem, aby ho "sprostě zkasírovala" za smrt svého muže v bitvě u Waterloo. Místo velkého vojevůdce zde nachází zkroušeného člověka zdeptaného nemocemi a životem.Živočišnost prosté pařížanky však postaví Napoleona na nohy a nejenom že - alespoň na chvíli - "pozvedává z prachu svůj majestát", ale dokonce se i směje, zpívá a Pontiovou jmenuje svojí pobočnicí v hodnosti generála.Hra se dál rozvíjí, je plná komických situací a gagů, ale také je protkaná nitkami hluboké, prosté lidské moudrosti. Právě proto si tuto hru vybral i náš divadelní spolek a dovedl její nácvik - doufejme - do zdárného konce. Zveme tedy Vás všechny, kteří máte rádi divadlo a také nás, chotěbořské ochotníky, na premiéru, která bude ve středu 10.března v 19.30 hodin v chotěbořském kině. Budeme se na Vás, naše diváky, těšit a věříme, že Vás hra v našem podání nezklame a potěší. Za DS SCHOD Ivana Kozubová.
P.S. Předprodej vstupenek od 1.března v Soletě na náměstí.
  (1.3.)

Taneční zábavy a bály v březnu

6.3. je Jarní ples v hotelu U zámku, hraje Polyvox, 20.3. jsou v témže hotelu tradiční Šibřinky a konečně 28.3. se koná od 14 h tamtéž Dětský karneval. (1.3)

S dalšími kulturními akcemi v druhé půli měsíce vás zde postupně seznámíme.

Další Novinky z února 2004, najdete v odkaze Minulé Novinky níže

Pokud chcete číst starší , volte některý odkaz vpravo:

Minulé Novinky

Předminulé Novinky

Archiv vydání

Potřebujete-li hledat ve starých novinkách, zadejte adresu http://www.harry.cz/harry/rubriky/novinkyredXX.htm , kde XX je číslo vydání Chotěbořského Couriera (max. 67, pokud to nefunguje zadejte ještě písmeno b, např. 67b). Čím menší číslo zadáte, tím starší novinky dostanete. Od února 2004 pak mají starší novinky adesu http://www.harry.cz/harry/rubriky/hotnewsXX.htm, kde XX je číslo od 68 výše.

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránky CHnet