Jak si žije Harry - z pozorování jeho pána

Harry dal svým pánům první vlnu
Nejen ovce, ale i dlouhosrstí psi vám mohou přispět na zimní svetr

O životě Harryho se můžete dozvědět také zde: Jak se stříhá bobtail, Harry nejevil zájem o vánoční stromeček, Harry se musí česat, Harry je občas fujpes, Harryho třetí narozeniny, Harry má svůj denní režim

Je to už rok, co jsme uviděli v Receptáři na ČT1 rozhovor Přemka Podlahy s paní, která přinesla ukázky pletací vlny, spředené jejím vynálezem, speciálním spřádacím strojkem, z vyčesané srsti různých dlouhosrstých psů. Měla tam také různé svetry a nechyběl mezi nimi i svetr z bobtaila. To by bylo něco, mít svetr z Harryho, pravil jsem tehdy k Harryho paničce. I jí se tato myšlenka zalíbila a od té doby při každodenním česání přestala vyhazovat tu hrst chlupů, co vyčeše (viz článek Harry se musí česat) a začala ji střádat. Přes léto to šlo pomalu, Harryho na léto stříháme, aby mu bylo lépe, takže množství vyčesaných chlupů je menší než v zimě. Připomínám, že ze stříhaných chlupů spřádat vlnu nelze, pouze z vyčesaných.

Pak někdo naštěstí přinesl Harryho paní adresu té šikulky, takže někdy v listopadu minulého roku putoval k ní balíček s asi půlkilogramem srsti z Harryho. Dlouhou dobu se nic nedělo, až Harryho paní měla obavy, co se stalo se zásilkou. Chlácholil jsem ji, že šikovná paní spřádačka má jistě mnoho práce, když byla v televizi. Ukázalo se, že jsem měl pravdu, počátkem února dorazil k nám poštou balíček, uvnitř papírová krabička a v ní 4 klubka vlny po 100 gramech a jedno malé 50 gramové, první vlna z Harryho byla zde!

harryvlna2.jpg (12586 bytes)

Se zájmem jsme rozvinuli klubko a prohlíželi vlákno. Již na první pohled se jeví jako velmi tlustá vlna, která bude vyžadovat tlusté pletací jehlice (šikovná paní přiložila návod, jak vlnu vyprat a jak z ní plést), se zajímavým melírem vzniklým z dvoubarevné Harryho srsti.

harryvlna3.jpg (5160 bytes)

Neméně zajímavá byla reakce dárce Harryho. Hned jak přišel do místnosti, v níž byla na stole krabička s vlnou, zavětřil a neomylně vlnu nalezl. S packami na stolku ji udiveně očmuchával a otáčel se po nás. Co to je, ptaly se jeho oči, kde jste to páni vzali, že to má mou psí vůni? Dali jsme mu krabičku na zem, aby to měl jednodušší a sledovali jeho důkladnou čuchací práci.

harryvlna1.jpg (8966 bytes)

Když pak byla vlna vyprána a pro lidský nos ztratila typický Harryho pach, pro jeho čenich však nikoli. Přadena i klubka z nich smotaná byla středem jeho pozornosti, kdykoli byla někde v místnosti, do níž přišel na návštěvu.

harrytrubka.jpg (14900 bytes)

Samozřejmě vznikla otázka pro koho bude svetr z Harryho vlny. Po menších diskusích usouzeno, že na mne by byla třeba vlna ze tří psů, 450 gramů bude stačit na vestu pro Harryho paní. Jakmile vesta vznikne v jejích šikovných rukách, dám vám vědět o výsledku. Každopádně lze předpokládat, že to bude svetr velmi teplý, zimní. A doma v koutě už se plní pytlík další vyčesanou Harryho srstí. Přibývá rychleji, Harry má teď v zimě chlupy dlouhé a husté.

Zájemcům, kteří mají dlouhosrstého psa, můžeme adresu šikovné paní spřádačky poskytnout.

 

Zpět na hlavní stránku