Boj o ČT nelze vzdát

Pod tento článek, převzatý z MF Dnes 27.12.2000, se podepisuje i redakce Chotěbořského Couriera.

Česká televize je ochromena. Spory mezi drtivou většinou jejích pracovníků (včetně nejvyšších) a novým ředitelem dospěly do fáze nesmiřitelné konfrontace. Nebezpečí, že v takto vyhrocené situaci ovládne veřejnoprávní médium určitá politická skupina, je akutní. Problém ČT se tak stal principiální záležitostí, dotýkající se zájmů celé společnosti.
Kdo nese stěžejní odpovědnost za vyhrocení situace, kdy televize není schopna plnit veřejnoprávní službu a přestala poskytovat profesionální zpravodajství? V první řadě poslanci ČSSD a ODS, kteří podle politického klíče zvolili novou Radu České televize. Protagonisté opoziční smlouvy do ní delegovali stranicky přítulné, leč lidsky nevyzrálé osoby, neschopné dohlédnout dosahu svých činů.
Výsledek se dostavil v okamžení. Jen zcela nesoudní radní mohli odvolat "jedenáctiměsíčního" ředitele, a pak s uspěchanou horlivostí jmenovat novým šéfem osobu, která si při předchozím působení v ČT znepřátelila veškeré osazenstvo Kavčích hor.
Tato pseudovolba se ukázala horší, než si kdo dokázal představit.
Namísto trpělivého zdolávání odporu většiny zaměstnanců vsadil Hodač na temné výhrůžky a vzápětí na konfrontaci. Jeho rozhodnutí jmenovat šéfkou zpravodajství Klausovu exporadkyni je činem zoufalce, jenž již neví kudy kam. Když se ocitl sám proti všem, odhodlal se Hodač opřít o jednu politickou stranu. Nebezpečně tak postrkuje svěřené médium do jejích nenechavých rukou.
Lze potom odsuzovat pracovníky zpravodajství i dalších úseků, kteří se postavili novému vedení na odpor? Jistě, porušují zákoník práce i nepsané normy, podle nichž je slušné odejít, pokud ze zásadních důvodů nemohu plnit pokyny legitimně dosazených šéfů. Jenže zároveň tito lidé zápasí s Hodačem o to, jestli ČT zůstane nezávislou televizí. A to je daleko podstatnější, morálně nosnější moment než věcná otázka, zda při tom dodržují pracovní právo.
Zaměstnanci televize bojují za udržení veřejnoprávního charakteru ČT. Jejich vzpoura je obranou principů, na nichž v občanské společnosti spočívá šíření svobodných, nezkreslených informací. Proto si zaslouží podporu nejširší veřejnosti, která si platí tuto televizi, aby nebyla vydávána v plen úzkým komerčním, ale ani politickým tlakům.
Právě veřejnost a zejména všichni politici, kteří chtějí skutečně hájit společenské zájmy, by nyní měli volat po jediném možném řešení: Jiří Hodač musí rezignovat a s ním i celá Rada ČT. Pokud se tak nestane, měl by radní odvolat parlament na zvláštním zasedání.
Jen tak lze vrátit děj k počátkům krize a zabránit tomu, aby nebezpečně gradující svízel v ČT neotřásl důvěrou veřejnosti v obranné mechanismy demokracie. Ty prostě nelze nechat ležet ladem, když si pár politických dobrodruhů usmyslelo, že si před volbami udělá z veřejnoprávní televize soukromou hlásnou troubu.
Jiří Leschtina, MF Dnes, 27.12.2000

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet